Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4127 544

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Carrie , 1974


více info...

Komentáře (544)


Boboking
Boboking
18.02.2024 5 z 5

Román, který je spíše reportážní kniha, ve své podstatě sci-fi, bo se odehrává v "budoucnosti", ale přesto úžasný příběh krále hororů, ve kterém ukazuje, že dobro a zlo je relativní a život je ve své podstatě sviňa, který se s nikým nemazlí, bez rozdílu... Přečteno v rámci ČV 24.

Pentlička
Pentlička
27.01.2024 5 z 5

Skvělá autorova prvotina. Čiší z ní napětí v ději i ve vztazích mezi postavami. Příšerný náboženský fanatismus prolnutý s šikanou už v počátcích knihy nevěstí nic dobrého. Kdo je tu viník, kdo oběť? Líbí se mi, že tu nic není černobílé, kniha nutí k zamyšlení. Výborně napsané.


JanaŠamšová
JanaŠamšová
19.01.2024 4 z 5

KRISTUS, NEVIDITELNÝ HOST; CO BY DĚLAL JEŽÍŠ? POSLEDNÍ HODINA SE BLÍŽÍ; BYL BYS PŘIPRAVEN, KDYBY DNES NASTAL SOUDNÝ DEN?
Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka pronásledována svými vrstevníky a tyranizována matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko se stává jevištěm děsivých událostí.
Prvotina, která téměř nespatřila světlo světa, protože skončila v koši rukou autora a zachránila ji jeho manželka.
Je znát, že je to prvotina. Jsem zvyklá na dlouhé popisy, příběhy na stovkách stran, které čtenáře vtáhnou více do děje, a tady se jedná o krátký příběh, který ovšem stojí za to.

VA_Krtek
VA_Krtek
15.01.2024 4 z 5

Tohle napsal King v roce 1974??? Hodně dobrý na první knihu. Příběh příjemně odsýpá a graduje. Všichni asi tuší k čemu to spěje, ale to na zábavě neubírá. Bavilo mě to.

Lukáš987
Lukáš987
11.01.2024 5 z 5

Další kousek knihožroutské výzvy přečten. Tentokrát to je " Děj který se odehrává mimo Evropu" a kniha Carrie od mistra Stephena Kinga.
Teda jestliže toto je autorova prvotina, tak se nedivím, že má tolika oblíbenců. Protože Pan ( záměrně s velkým P) je opravdu mistr svého řemesla.
Příběh Carrie žijící v městečku Chamberlain je příběhem nešťastné, šikanované, neatraktivní dívky, pronásledované svými vrstevníky a tyranizované svou nábožensky sfanatizovanou matkou. Ale každý pohár jednou přeteče a nejinak je tomu u Carrie, která má kromě v sobě kromě dušeného vzteku ještě něco navíc a to paranormální schopnosti a ty na sebe nenechají dlouho čekat.
Tuhle 175 stránkovou Kingovu jednohubku jsem si užil. Parádní vtažení do děje, popisy pocitů, telekineze super zpracování knihy vám umožní super zážitek.

zuzu8480
zuzu8480
04.01.2024 3 z 5

Čteno v rámci čtenářské výzvy. Čekala jsem víc, určitě ji nepotřebuji číst znovu, ale líbilo se mi, jak je napsaná. Příběh, do toho sem tam myšlenka dané postavy, plus proloženo úryvky z novinových článku a knih, týkajících se daného případu/děje.

PremekZizin
PremekZizin
29.12.2023 2 z 5

Kniha přečtena z důvodu výzvy.
Měl jsem velká očekávání a čím víc jsem četl, tím víc mi docházelo, že zůstanou nenaplněna.

Ivi10
Ivi10
10.12.2023 5 z 5

bylo to dobré čtení a bavilo mě to 100% doporučuji

zelda7
zelda7
08.12.2023 4 z 5

Nebylo to špatné, ale nějak jsem asi čekala víc. Nic netušíc jsem si ale celkem připravila tematicky půdu, jelikož hned po této knize mne čekala kniha Columbine...

Obelix15
Obelix15
03.12.2023 4 z 5

Z počátku mi přišla kniha velice chaotická, ale po nějaké době se člověk začte a začne se orientovat. Šikana, ponižování a zesměšňování. To je trend, který trápí školy napříč celým světem, a se kterým se ne vždy dá dobře bojovat. A teď si představte, že si za cíl vyberete někoho, kdo si krátí čas při čekání tím, že nechá nábytek, nádobí či jiné vybavení lítat po místnosti? To je jak máchat sirky v benzínu, a to doslova. Posměch spolužáků, jebnutá matka a pomsta umanuté spolužačky. To vše vyústí v armageddon. Je vidět, že Kingova fantazie je zatím v počátcích. I tak lze však knihu hodnotit jako jednu z těch lepších.

escapelle
escapelle
27.11.2023 5 z 5

Mně se Carrie líbila moc. Je znát, že je to Kingova prvotina. Teprve se rozjížděl a chyběly litry omáčky a nudné pasáže. Skvělý, rychle ubíhající příběh který se dá přečíst za den.

Kekik
Kekik
25.11.2023 3 z 5

Carrie bych si nepřečetla, kdyby nebylo čtenářské výzvy na Databázi knih. Jak moc se mi do knihy nechtělo, tak nakonec jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ovšem velký dojem ve mně nezanechala. Uznávám, že v době vydání mohla vzbudit velkou pozornost.

Čtenářská výzva 2023: Téma 3. Kniha od Jane Austen nebo Stephena Kinga.

Monika1717
Monika1717
22.11.2023 5 z 5

Moje první setkání se S. Kingem. Nezapomenutelné. Dívky mi bylo líto, život s podivínskou matkou, protivní spolužáci, žádná radost. Není divu, že využije svých schopností a pomstí se.

monte
monte
19.11.2023 4 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě a nelituji stráveného času s Carrie

stelka_knihomol
stelka_knihomol
12.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha, překvapilo mě tedy, že se četla docela pomalu, ale vážně úžasná! Já jsme teda první viděla film, obojí jsou podle mě nezapomenutelné. Pan King píše dokonale, skvělý děj, skvělé postavy, nádherný slova.

mstychov
mstychov
29.10.2023 4 z 5

Moje první zkušenost s knižním hororem. :) Jak to dopadlo?

Jedná se o první knihu Pana autor s velkým P. Příběh mě od začátku chytnul, ale nemůžu říct, že by mou pozornost udržel po celou dobu.

Hlavní hrdinka Carrie mi byla od začátku sympatická. Prožívala ve škole peklo, jak s dětmi, tak učiteli a i přesto se tam vydávala každý den. Zažívala často ponižování a stres. Na druhou stranu to bylo jediné místo, kde nebyla její fanatická matka. Ta se vzhlédla ve víře, která neměla hranice. Vše na Carrie jí přišlo hříšné a nečisté. Nutila ji se neustále modlit a odčinit tak hříchy, například v podobě toho, že jí narostly prsa.

Její matka byla opravdu úděsná. Občas jsme měli možnost vidět děj z jejího pohledu a dozvídali se tak, proč vše vnímá jako hřích, a jak si víru vysvětluje ona.

Carrie neměla nikoho. Všichni byli proti ní. Od začátku do konce jsem s ní soucítila a fandila jí. Carrie je postavou s telekinetickými schopnostmi a často se tak v ději setkáváme s nadpřirozenými jevy. Díky nim má Carrie na ostatní určitou páku.

Děj byl velice zajímavý. Dozvěděla jsem se nové věci ohledně telekineze. Každopádně zpracování pro mě bylo těžké přijmout. Kniha je bez kapitol, často se tam střídají různé pohledy. Se spoustou postav jsem se nestihla pořádně seznámit a sžít. Možná je to tak u hororu běžné a vše plyne z toho, že v něm nemám vůbec načteno. Každopádně jsem často četla stránky víckrát nebo jsem musela knížku na pár hodin odložit. Závěr byl strhující.

Celkově se mi nápad na Carrie líbí a ráda bych si od Kinga ještě něco přečetla.

Oblíbená věta z knihy:
Byla ráda, že se rozhodli nechat ji o samotě, protože byla stále znepokojena vlastní motivací, již se bála hlouběji zkoumat, aby na černém sametu podvědomí neobjevila zářící a zlomyslně poblikávající kámen sobectví.

FlexiMZ
FlexiMZ
22.10.2023 4 z 5

Carrie Whiteová je zvláštní, neoblíbená studentka čtvrtého ročníku. Věčně terčem bestiální šikany spolužáků. A ani doma to nemá růžové. Matka náboženská fanatička, která vychovává dceru přísnou rukou a nekonečným modlením se k Bohu také není nic, co by Carrie pomohlo žít šťastný a naplněný život. Jednoho dne se v ní však něco změní a objeví v sobě paranormální schopnosti, se kterými není radno si zahrávat.

Prvotina Stephena Kinga, kterou zná každý, ať už autorův fanoušek nebo ne. Kultovní dílo mistra hororu - jak se píše na zadní straně této útlé knihy. Byť prvotina, je to skvělý. Čte se to jedním dechem. Hlavní příběh nepopulární Carrie vezme čtenáře za srdce a na prvních stranách ji bude litovat a soucítit s ní. Ve stínu zfanatizované matky a její výchovy prožívá hlavní hrdinka den za dnem bez špetky radosti. Ve škole je pod neustálým tlakem a šikanou spolužáků.

Velmi zajímavé, i když pro někoho rušivé, byly úryvky z knih a výslechů, které souvisely s hlavním příběhem, ale zároveň vznikli až po něm. Přidávalo to na první pohled obyčejnému příběhu o dívce s paranormálními schopnostmi na zajímavosti a dynamice. Také v pravou chvíli doplňovaly čtenářovi informace o událostech kolem Carrie a jejím životě.

Fajn jednohubka na tohle podzimní před-helloweenské období, kde najdete spoustu krve a nějaké ty nadpřirozené schopnosti k tomu.

opic 12
opic 12
24.09.2023 5 z 5

Příběh o nasranosti i nejenom o ní.
Synonyma: naštvanost,podráždění,rozhněvanost.Pojednání o dívce,co jí došla trpělivost,Vy sráči.
Carrie je z rodu rychlých kvapných uhánějících knížek.
Čte se sama,zatáhne drápky a nepustí.Pokud jste teda zrovinka na takovou knížku naladěni.Sice první vydaná od Stephena,nikoliv však napsaná.
I tak se tu dějí věci nevýdané.Čtenář,jestli se takový najde,neznalý vůbec předlohy,se již od začátku dozví,že k něčemu dojde.Vychytaně si autor pohrává s naší samotnou myslí.
Děj je kompaktní a články,reportáže,spisy nenarušují děj.Obvzláštnují předvídatelné,navíc punc originality.
Prožitek znásobují pocity se samotnou Carrie,stotožnění s ní ?
Kdo z nás nezažil kousíček ponižování,nebo náznak povýšeného chování,kamarádům,co jsou takzvaně jiní ? Spolehlivé terče pro hordu zakomplexovaných jedinců,kterým dává vyniknout parta,kolektiv jako takový ?
Ti by zasloužili ? Po zásluze dostanou na prdel ?
Nezapomenout na klima v rodině.Maminka jedna z nejhodnějších.Zapřísáhlá puritánka a kazatelka v jednom.
Vře to v nás.Pomsta na dosah.Mít tak dovednosti jako ona.
Leckdo by se mohl inspirovat,provést i bez zvláštních schopností.
Jednoduché otázky.Nejasné odpovědi.
Nebylo to,přeci jenom kapánek kruté ?
Kdo nezažil nepoznané,neví.Život může být někdy děsnej horror.
SK od začátku kariéry nepsal,jen takové nějaké onaké bezduché story.Dal do toho něco navíc.Měl za ušima to se musí nechat.
V základě prostý příběh,který se na první pohled nezdá.
Nedá spát :)

twigxi
twigxi
23.09.2023 3 z 5

Precteno do ctenarske vyzvy. King mi k srdci neprirostl a jedina kniha, co se mi od nej zatim libila bylo Osviceni. Carrie je spis sci-fi, nez horor. Cekala jsem od toho vic.

LuckaK.088
LuckaK.088
17.09.2023 5 z 5

Přečteno na základě ČV a vůbec nelituji. Knížka byla skvělá. Forma vyprávění velmi zajímavá - vyprávěno z pohledu Carrie, výpovědí svědků, citace z posudků komise... Občas jsem se sice v textu trochu zamotala, zvlášť v "závorkových vsuvkách", ale celkový dojem z knížky mi to nepokazilo. Ani mi to nepřišlo jako klasický horor, u kterého bych se bála. Spíš příběh o tom, kam až dokáže dohnat dívku šikana a fanatická matka, s připočtením telekinetických schopností :-)