Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4160 547

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

marekB78
12.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četl do výzvy a upřímně, jsem rád, že to mám za sebou... 176 stránek vám může připadat jako 400, když vás kniha nechytne... A to byl pro mě případ této knihy. Vadily mi ty vsuvky, ale pro někoho to může být zpestření. Prostě asi si rozmyslím, než začnu dalšího Kinga...

Miška74
10.01.2023 4 z 5

Moje první knížka od Kinga. Viděla jsem film, ale musím říct, že knížka je skvělá. Líbilo se mi to prokladani novinovými články a zprávami, působilo to tak mnohem autenticneji. Co mi přece jen trochu vadilo, je použití závorek ve kterých je vnitřní hlas člověka. Z toho důvodu ubiram hvězdičku.

ArkAngel
10.01.2023 3 z 5

Carrie je moje první setkání s Kingovou spisovatelskou tvorbou, kdy jsem si jí zvolil především kvůli oné netypické formě, do které se promítají novinové články apod. Komparovat se tak dá celkem i s Čapkovou Válkou s mloky, ale kvalitativně jí nesahá ani po kotníky. Poselství je samozřejmě jednoduché: nikdy nešikanuj někoho s nadpřirozenými schopnostmi, nebo ti zabije celou rodinu, sousedy, psa a vypálí celé město. Vlastně pomalu každá postava v knize je nějakým způsobem nesympatická, jen aby se daly činy Carrie tak trochu ospravedlnit. Jinak mi ale vadila Kingova práce se závorkami a občas podivným odsazením. Jestli to tak má i v další tvorbě, tak to potěš.

Maraiser
06.01.2023 3 z 5

Nevím, čím jsem starší, tím víc mi styl vyprávění Kinga připadá zmatený, nedokáži se do toho vnořit. Není to takové to "nemohl jsem se odtrhnout".

Janadvorackova
06.01.2023 4 z 5

Je fajn, že autorova žena část příběhu vytáhla z koše a donutila ho jej dopsat.
Jeho pozdější věci jsou někdy dost zmatené a divně pánbíčkářsky líznuté. U Carrie je ještě vše v pořádku. Uvěřitelná, děsivá, definitivní.
Umět se pomstít hezky osvobodí duši.

rozaaalie_
05.01.2023 4 z 5

Světoznámý příběh o jedné zcela obyčejné dívce s neobyčejnými schopnostmi. Příběh Carrie je znám snad všem fanouškům krále hororu, Stephena Kinga. Já se k němu ale dostala až nedávno a musím říct, že i po těch letech čekání na zaprášené poličce za to opravdu stál.

Postavy, ať už kladné, záporné nebo pohybující se v 'šedé' zóně mě naprosto uchvátily. Každá jedna z nich. Ať už se jednalo o samotnou Carrie, její zmagořenou matku, spolužáky ze školy nebo přihlížející blížící se katastrofy. Kingův styl psaní mi prostě sedl a donutil mě s určitými lidmi soucítit a nad jinými plivat nadávky. I přes fakt, že jsem kdysi dávno viděla filmovou adaptaci jsem se ani trochu nenudila. Pasáže z fiktivní biografické knihy zaměřující se na život Carrie navíc příběh prokládaly ústřižky z budoucnosti, což čtenáře dokázalo udržet v pořádném napětí, protože tam častokrát padaly i informace, které se v příběhu teprve měly odehrát. Trochu mě občas zaskočilo, když některá část doslova vyzradila hlavní plot twist, který se v příběhu zatím nestal. Když se nad tím ale zpětně zamyslím, vlastně to mělo určité kouzlo. To vědění, že se něco stane, a že se vlastně všichni, jak na nefunkční horské dráze řítí vstříc nevyhnutelné zkáze a nikdo nemůže udělat nic, co by tomu zabránilo.

Co mě však na knize uchvátilo nejvíc, byl text v závorkách. Tyhle kratší pasáže znázorňovaly myšlenky/pocity/vnitřní dialog postav. Většinou v nich chyběla jakákoli forma diakritiky, ale o to byly reálnější a lidštější. Byla z nich cítit jakási surovost, která mě ale neskutečně fascinovala. Taky v nich figurovala určitá dávka poetičnosti a bavilo mě, jak moc se u daných postav lišily. Prostě taková třešnička na dortu.

Carrie bych určitě doporučila i lidem, co se neradi bojí, ale zároveň mají rádi psychologické thrillery a příběhy plné napětí.
4,5/5*

(bookstagram: @rozaaalie_)

Shanib
04.01.2023 4 z 5

Má první knížka od Kinga, kterou jsem si kdysi dávno vybrala, protože seděla do povinné četby ve škole. Pamatuji si, že se mi děj líbil, mělo to dobrý spád a napívané to bylo tak akorát, aby to zůstalo vkusné a zároveň jsem byla nervózní jak to dopadne.
Bohužel je to zatím také má poslední kniha od autora, protože jsem kdysi zkusila jednu jeho novější a nebylo to dobrý. Ty popisy mě ubíjeli nudou. Těžko věřit, že to napsal jeden a ten samý autor

85098211
02.01.2023 5 z 5

Od autora jsem už přečetla poměrně dost knih a tentokrát jsem se v rámci letošní Čtenářské výzvy vrátila k jeho počátkům, protože tato kniha je jeho prvotina. A musím uznat, že už tenkrát (před téměř padesáti lety) byl jeho styl osobitý. Samozřejmě je to horor, ale pro mne ne zcela plnokrevný. Spíš se zároveň jedná také o dobrý psychologický náhled do duše jedné týrané dívky. Carrie je sice zvláštní a od svých vrstevnic se dost liší - což je pochopitelně důvodem toho, že se z ní stal outsider - ale mně jí bylo opravdu hodně líto. Ve škole se jí zastane pouze jedna z jejích učitelek. Dívka kromě toho zažívá neskutečně tvrdou a despoticky fanatickou výchovu ze strany vlastní matky. Proto je poměrně logické, že musí dojít k nejhoršímu, když se několik jejích spolužáků rozhodne ji ponížit až na dřeň...
Něco mi zde ale na chování Carrie vadilo. A sice, že se pomstila i nevinným lidem, kteří se na její šikaně nepodíleli. Ale to už byly (a předpokládám, že zde se jednalo o autorův záměr) vedlejší oběti... Kniha je ovšem výborně napsaná, čtenář se u ní nenudí ani na chvíli, proto si plný počet zaslouží. No a já si nyní dám od autora pauzu. Přesto věřím a jsem si tím stoprocentně jistá ;-), že některou z jeho knih zase časem vezmu do ruky.

prestiggio
20.12.2022 3 z 5

Od Kinga som už precitala asi 2 knihy. Tie sa mi páčili. Tuto hodnotím slabšie. Vadili mi vsuvky (vysluchy , clanky z novín...) Nemohla som sa sústrediť na líniu pribehu

ElessaRiverbow
13.12.2022 5 z 5

První kniha od S. Kinga a jsem velice mile překvapena. Příběh byl moc dobře napsaný, čtivý a líbilo se mi propojování více formátů (pohled Carrie, novinové výstřižky, části z jiných knih, rozhovory,...). Carrie byla zajímavá postava, upřímně vůbec se nedivím, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Po dočtení jsem se podívala na film, konkrétně ten z roku 2013, a nebylo to naposled, co jsem se na něj dívala. Rozhodně si od autora ještě něco přečtu.

Maki21
11.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Po čase jsem se vrátila ke Kingovi, nebylo to nejhorší ale četla jsem od něj i lepší kousky. Taková dost soft knížka na jeho poměry, a malinko mi vadí že čtenář tak nějak tuší zhruba od půlky knihy co se asi stane a jak to dopadne. Ale pokud jde o psychologickou stránku ta byla perfektní, vykreslení šílené matky která žije pouze pro náboženství, pecka.

Áňa 998
10.12.2022 5 z 5

Konečně jsem si od autora něco přečetla, a s čím lepším začít, než s jeho prvotinou? Po dočtení jsem si říkala, proč jsem čekala tak dlouho? To byla jízda!

Nofar197
03.12.2022 4 z 5

Timkim : Filmy jsou dva. Doporučuji originální verzi se Sissy Spacek v hlavní roli.

Timkim
28.11.2022 5 z 5

Tak tuhle knihu od Kinga stavím vysoko. Ač není tak obsáhlá, dovoluji si ji přiřadit na stejnou pozici jako jeho Pod kupolí. Popravdě knihy ze začátku jeho tvorby se mi čtou daleko lépe. Nepopisuje žilkování každého lístků na zahradě, kolik má beruška chloupků na nožičkách...jde přímo k věci. Žádné zdržování banalitami a vatou okolo. Fascinovalo mě to prolínání, příběh viděn z několika různých pohledů a zápisů. Vážně perfektní. No a zjistil jsem, že je i film...no, asi to budu muset vidět.

berry1009
27.11.2022 4 z 5

Kniha je zajímavá neobvyklou výstavbou textu, kdy se nám prolínají dvě dějové linie. Příběh a následky. Nevýhodou však je, že tak nějak víme, jak to dopadne, pouze nás zajímá to, jak k tomu dospějeme. Osobně si také myslím, že kniha částečně inspirovala stranger things.

Michelle13
05.11.2022 5 z 5

Představte si, že máte rodinu, kde zažíváte peklo. Představte si, že chodíte na střední školu a celé ty 4 roky nemáte žádné kamarády a všichni do jednoho Vás ponižují a psychicky týrají. Představte si, že máte v sobě schopnost o které nevíte a každým dnem sílí a sílí. A to je případ CARRIE. Když se zamyslíme jak hodná a milá holka to mohla být a jak nakonec dopadla tak je to velmi smutné. Příběh od S.Kinga je velice napínavý, je mrazivý až hororový, ale zároveň Vám může přijít trochu pravdivý. Bavilo mě to od první stránky a kdo má rád příběhy, ze kterých Vám jde mráz po zádech tak určitě doporučuji. Je to skvělé.

Nikky000
23.10.2022 4 z 5

Zkrátka Carrie... Myslím že netřeba představovat. Klasika pro všechny fanoušky Kinga,hororů,paranormálních schopností atd. Tohle prostě můžu....

Thalin
02.10.2022 4 z 5

Carrie byla moje první kniha od Kinga a asi i moje nejoblíbenější. Líbí se mi námět i zpracování. Krásná možná ukázka toho, co může s člověkem udělat šikana. Za předpokladu, že má ty schopnosti, samozřejmě.

kacenka0239
23.09.2022 5 z 5

Knížka, která by žádnému fanouškovi Kinga neměla ujít.

Shindo
05.09.2022 4 z 5

Po pozretí dvoch filmových adaptácií Carrie (a zdesení pri zistení, že ich je omnoho viac) som sa konečne dokopal ku knižnej predlohe.

Kniha bola znepokojujúca už od začiatku. Mladé dievča vychovávané fanaticky veriacou matkou, z ktorého si všetci robia srandu v sebe objaví telekinetické schopnosti. Brutálny finálny žart od jej spolužiakov, ktorému predchádzal zdanlivý pocit, že aj ona môže byť obľúbená, v nej tieto schopnosti zosilní a odsúdi k zániku celé mesto.

Z poslednej časti knihy, už po maturitnom plese, priam cítiť stiesnenosť a "mesto duchov". Ako píše sám autor, mesto "už nebolo."

Zaujal formát knihy, v ktorom sa samotný príbeh striedal s výstrižkami z novín, správami zo súdu a úryvkami z (fiktívnych) kníh o danej udalosti.