120 dnů Sodomy

Tato kniha představuje vlastně první, byť nedokončený pokus o ucelenou sexuologickou studii člověka. Sade se snaží postihnout a charakterizovat nejdůležitější sexuální úchylky. Text patří k polemickým, avšak vysoce hodnoceným dílům.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24988/big_120-dnu-sodomy-k5O-24988.jpg 3611
Literatura světová, Romány, Filozofie

Vydáno: , Levné knihy

Les Cent Vingt Journées de Sodome, 1785

Kniha 120 dnů Sodomy

nemluva
18. dubnaodpad!

Nedá se to číst.

Masoterian

Dostalo mě, že na rozdíl od Passoliniho filmu, kde je zápletka zaobalená do srozumitelnýho podobenství - ať už alibisticky nebo ne -, je tohle prostě jenom psychopatická prasárna :)). Autor si na nic nehraje, jeho fantazie nezná mezí a když si říkáte něco ve smyslu "No, to je teda už docela hustý", tak další stránka ještě přitvrdí. Vždycky jsem byl svým způsobem hrdej na to, co dokážu vymyslet za bizarnosti, ale už po pár kapitolách mi bylo jasný, že proti panu markýzovi jsem přinejlepším amatér :D.

Nicméně, nejvíc mě zaujalo, že když necháte stranou veškerou kontroverzi, zjistíte, že je to fakt dobře napsaný a docela čtivý. Až mě trochu mrzelo, že všechny části mimo prologu a prvního aktu jsou braný vpodstatě rychloposuvem. Postavy sice - mimo ustřední čtveřici - nejsou nijak extra prokreslený, asi i vzhledem k jejich počtu, ale některý se zajímavě profilujou, bavila mě ta různorodost lidských povah v kontrastu s takhle extrémníma podmínkama a jejich adaptace na ně, zvlášť jsem si oblíbil Julii.

Podtrženo sečteno, asi je divný, říct o takovýhle knize, že se mi líbila, a těžko si jí někdy přečtu podruhý, ale hodnotit musim vysoko. Na takhle intenzivní zážitek se nezapomíná.

Slaughter
20.10.2021

Má první recenze a zrovna k takovému výkvětu. Obsahově neskutečný hnus, žaludek měl při některých pasážích co dělat. Prokreslení postav není žádná sláva, ale nenávist k nim zaručeně pocítíte. Při vyprávění "bordelmamá" Duclosové, kniha celkem utíká to jest 2/3 knihy. Neustálé opakování fekálních hodů a režimu na zámku mne unavoval a obracel vnitřnosti naruby. Konečná fáze je jen zrychlený seznam toho největšího odpadu a zvrácenosti autorovo fantazie. Celou dobu jsem si přál potrestání oněch čtyř zvrhlíků, ale jak to chodí všude na světě....
Ono celkově kniha je jen znázornění úchylek, mučení a fekálií, většina postav je jen "maso" bez duše, určeno k porážce.

Sade, Sade snad byla promítnuta jen tvá fantazie.

Mruskulka
03.10.2021

Markýz de Sade byl odsuzován, nyní je chápán jako významná postava dějin filozofie. Jak se píše, kniha 120 dnů Sodomy představuje první ucelenou sexuologickou studii člověka. Jde poznat, že je nedokončená, narychlo sepsána. Sade se snaží charakterizovat nejdůležitější sexuální vzrušení. Knihu jsem začala číst před více než 10 lety, ovšem jako náctiletá jsem se nedokázala pročíst kapitolami o vyměšování. I teď mi činily problémy, ovšem po překonání těchto kapitol již čtení šlo.

vemrazik
22.09.2021

No, co by člověk od této knihy asi čekal... Je to síla, každopádně se postupně ztrácí propracovanost - možná že je to dobře, aspoň je kniha kratší.
Odškrtnuto, znovu číst opravdu nemusím.

martinjandera
25.06.2021odpad!

Celou dobu jsem se psychicky připravoval na to, jak tam budou prznit děti a zabíjet zotročené souložníky (proč se nevzbouřili???), ale jak tam začali velmi barvitě popisovat fekální sex se starýma smradlavýma babkama a vylizovat si ze zadku hov*na, musel jsem to zaříznout. Jen protože to bylo velmi čtivě napsáno, vydržel jsem do půlky.

sulinajindra
17.05.2021odpad!

Nic horšího jsem ještě nečetla......víc se k tomu ani nedá napsat

Parwana
09.05.2021

(+ SPOILER) Nic horšího jsem v životě nečetla. V tom smyslu perverze, pornografie a hnusu. Na druhou stranu to bylo velmi čtivé. Čekala jsem, že to vzdám, ale nakonec jsem vydržela. Vrtá mi hlavou, že se dotyčné a dotyční nevzbouřili proti svým věznitelům, po všem, co chudáci zažili. Divím se, že to vůbec někdo přežil a mohl dál žít bez následků. Za posledních dvacet stran knihy by se styděla i čachtická paní... Jsem ráda za tu zkušenost, ale znova už to asi číst nebudu.