120 dnů Sodomy

Tato kniha představuje vlastně první, byť nedokončený pokus o ucelenou sexuologickou studii člověka. Sade se snaží postihnout a charakterizovat nejdůležitější sexuální úchylky. Text patří k polemickým, avšak vysoce hodnoceným dílům.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24988/120-dnu-sodomy-k5O-24988.jpg 3577
Literatura světová, Romány, Filozofie
Vydáno, Levné knihy

Les Cent Vingt Journées de Sodome, 1785

Kniha 120 dnů Sodomy

kristyna6527
19. lednaodpad!

Jediná kniha, kterou jsem fakt neměla buňky dočíst.

IvikaS

Poněkud monotématické a propracovaná je jen část knihy, zbytek působí spíš jako osnova což je škoda. Připadá mi, že ty zajímavé věci jsou potlačeny na vrub nechutnostem, třeba to jak autor slibuje, že se o osudu nějaké postavy ještě dozvíme a pak nic nebo to odbyde jednou větou. Dále se také nic nedozvíme o trestech, které hlavní aktéři ukládají.

Yummymoon
02.12.2020

Filosofické dílo s poselstvím nebo dekadentní výstřelek člověka se silným sexuálním komplexem? Pravděpodobně obojí. Rozhodně je zajímavé na knihu pohlížet z hlediska psychologického a filosofického, kdy při nepovrchovém čtení lze zjistit, že tam je velká spousta myšlenek spjatých jak s dobou ve které to autor psal, s různými filosofickými pohledy na problematiku eudaimonie a hédonismu (radikálně ateistická variace na Thrasymachovy ideje) a i s rozpadem osobnosti narušených jedinců (je otázka, jak by se choval jedinec nenarušený - viz Zephyr, kde je ale zase nutno brát v potaz jeho věk), který dostane do ruky moc bez jakýchkoliv zábran. Celý dílo je navíc chytře koncipováno opakujícím se stylem, jenž dává nutkání postavit ho do paralely s typickou představou Pekla, kde se všechno utrpení neustále opakuje. Co se týče díla samotného, tak nemůžu říct, že jsem se nudil. Četlo se to až na výjimky docela dobře (chyby a překlepy v překladu z Levných knih neberu v potaz), jen dle mýho do díla až moc prosákla autorova subjektivní motivace (nebo jedna z nich) tvorby toho díla - vlastní uspokojení sexuálních představ a deviací. Dílo je tak mnohdy až zbytečně barvitě popisováno v částech, kde by být nemuselo (protože se to třeba neefektivně opakuje - nikoliv v smyslu pekla ale čistého autorského grafomanství) a naopak části, které by zasloužily více rozebrat jsou jen nakousnuty. Fakt, že kniha nebyla plně dopsána tomu dodává onu potřebnou mystiku ve smyslu "Ani vesmír nechtěl, aby někdo takovou zrůdnost dokončil" a musím uznat, že jsem za to docela rád, protože poslední dvě části se mi i přes to, že byly psány pouze zkratkovitou formou důležitých bodů, jež měl autor původně rozepsat, opravdu obsahově nečetly vůbec dobře a nedovedu si představit, že bych oněch cca 60 stran měl číst rozepsaných na 400 stran - to by bylo fakt Peklo. Co se týče hodnocení tak z mého pohledu 120 dnů Sodomy nedokážu ohodnotit tak, jak hodnotím jiné knihy, protože tahle kniha byla úplně něco jiného než jsem kdy četl. "Technicky" tedy průměrný tři, přičemž jsou v tom všechny autorský pozitiva textu, autorský negativa textu... a čistě pocitově ponechávám bez hodnocení.

LenaOrlovsky
08.11.2020

Zajímavá kniha. Některé pasáže jsem si musela přečíst několikrát. Je tam skvěle popsané, jak se v průběhu času vyvíjejí choutky čtyř přátel. Četla jsem ho kvůli lehkou fascinací a psychologickým aspektem knihy.
Musím ale podotknout, že ve vydání v Levných knihách (2010) je velké množství překlepů a chyb, které někdy trochu mění kontext. To mě trochu mrzí, protože kvůli tomu mi to občas dělalo značné problémy.

Afilada
04.09.2020

Šlo to číst dost těžko, aby se za tím vůbec našlo memento proti zneužití moci. V tomto smyslu je z hlediska protitotalitního poselství mnohem kvalitnější Pasoliniho film (1976), byť připouštím, že ani ten není pro každého.

M.H.
11.08.2020

Z doterajších českých vydaní iba vydanie z roku 1993 (Brno : Návrat) a z roku 2009 (Praha : XYZ) sú preklady z francúzštiny. Ostatné sú sekundárne preklady (z nemčiny).

Bobyna_666
21.07.2020

Nic pro slabé žaludky, už při samotném úvodu se vám udělá špatně.

Zirvith
12.07.2020

Opravdu otřesná kniha. A hlavně docela nudná a nezáživná, nečetla se zrovna nejlépe, a to nemluvím o těch popisovaných zvrácenostech. Ty ještě ušly, ačkoliv ke konci knihy byly zvrácenosti čím dál šílenější. Také nevypadalo nejlíp, že je podrobně popsán jen první měsíc a ty další tři jsou až příliš zestručněné, jako kdyby ta kniha nebavila už ani autora :) A upřímně si nemyslím, že by se skutečně našli takoví lidé, kteří by se tak vyžívali v těchto popsaných zvrhlostech. A to mám přitom ráda různé zvrácenosti, o kterých se v knihách také snažím psát, jenže tato kniha je prostě úplně něco jiného.... Celá kniha přečtena zhruba za měsíc a půl.