Skleněný trůn

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235352/skleneny-trun-skleneny-trun-EgA-235352.jpg 4.42347

Skleněný trůn/Trón zo skla (1.)

Throne of Glass (2012)

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

Pazďa
předevčírem

Nečekal jsem od Skleněného trůnu než dívčí fantasy vezoucí se na úspěchu jako jako Hunger Games. Jako kluka, který už zároveň opustil cílovou skupinu mě děsil neskutečně levný popis na přebalu o neohrožené vražedkyni, která se snaží vykoupit si svobodu (samozřejmě s romantickým twistem). Prvních 40 stran jsem několikrát odložil, protože kniha se zdála jako přesně ten brak, který jsem čekal. Po asi půl roce přemlouvání jsem se konečně dokopal knihu dokončit, a byl jsem příjemně překvapen.

Romantický twist opravdu kniha obsahuje, a ne jeden, ovšem nejedná se o hlavní soustředění knihy. V jádru se jedná o poměrně pohodlné, nenáročné fantasy, lehce stravitelné, i když nejste v očividné cílové skupině.

První třetinu knihy mě vytáčela hlavní postava, která si s pověstí neohroženého zabijáka stěžuje na veškeré nepohodlí co ji potká, teda když zrovna nefantasíruje nad korunním princem. Toto otrávení ale nakonec přešlo a i na povahu hlavní postavy jsem si zvykl.

I přes mé počáteční problémy s hlavní postavou a nezajímavé odhalení "hlavního padoucha" první knihy je SKleněný trůn překvapivě příjemný titul, který si svůj hype zaslouží. Zároveň kniha slouží jako přehledný úvod k postavám a většímu příběhu, který slibují další knihy, do kterých se snad pustím co nejdříve.

Eryl

Sáhla jsem po knize (v angličtině) jako odpočinkové literatuře, která mě zaujala. A toto moje očekávání splnila. Námět je v celku originální, postavy mi byly sympatické, děj byl plynulý a zajímavý. Je pravda, že místy se objevovalo občasné klišé, ale můj celkový dojem na knihu to nijak zvlášť nezměnilo. Pokud máte rádi žánr fantasy a hledáte něco trochu netypického, doporučuji.

lenochod037

Pěkná knížka, ale zas tak moc mě neohromila. Měla jsem ji rozečtenou přes tři roky a když už jsem ji četla, chtěla jsem, aby to bylo co nejdřív za mnou.. ke knížce už se nejspíš nevrátím, ale asi dám šanci i ostatním dílům. Za mě 3 hvězdy.

sd1992

Já tu sérii prostě miluju.. Netřeba slov.!!!

Lucas.94

Cela série je super. Pro mě to bylo docela originální a děj mě upoutal. První tři díly se četli parádně. Zbytek taky dobrý, ale taková ta šťáva, která byla na začátku, se vytratila.

PetraaMatouš

Nevim jak bych začala. Přečetla jsem přes Vánoce 6 dílů. Nevim jestli by mě to tolik bavilo, kdybych mezi tím neběhala po příbuznejch, poslouchala pištění dětí a samozřejmě se věnovala rodině. Spíš to pro mě bylo takové vysvobození a únik. Takže za mě zlatý střed. Něčemu sem se smála, někde brečela a někde jen nevěřícně kroutila hlavou. Je pravda, že některé pasáže mi tak docela nedávaly smysl. Možná to bylo překladem, nebo tim odbíháním.Číst jí ale asi znovu nebudu. Ještě uvidím.

hurikan123

jednou jsem se zas dostal k knize (sérii) která je jedna z těch LEPŠÍCH

Canney
23.12.2018

Začala bych tím, že tahle série je tak vychvalovaná a všeobecně oblíbená, že si člověk nemůže pomoct a má přehnaná očekávání. Tahle knížka je ale nenaplnila. Na základě recenzí a anotace jsem čekala, že se bude jednat o knihu se s "badass" hrdnkou, která se s ničím nepáře a navíc je nejlepší nájemný vrah v zemi (titulu podle všeho měla dosáhnout už v šestnácti letech). To zní slibně! A co jsem dostala? Celaena je sice nájemný zabiják, což je nám taky předhazováno při každé příležitosti (v podstatě ji neříkají jinak než vražedkyně), ale nějak stále nechápu jak se stala tím nejlepším. Je to hrdinka, co má přehnané sebevědomí a své protivníky podceňuje (už v první nebo druhé kapitole, kdy je vedena v doprovodu šesti stráží, přemýšlí jak je v poutech všechny dokáže přemoci a ani se u toho moc nezapotí). Pořád čteme o tom jak je krásná a jak jí to v těch šatech sluší, neustále jí záleží na tom, co si o ní ostatní lidé myslí a hlavně na ni přeci nikdo nemá! Naproti tomu mi příjde vtipné, že jako nájemný vrah by měla mít přehled o tom, co se děje kolem ní, ale i přesto ji pokaždé dokáže překavapit princ Dorian, který se k ní nepozorovaně přiblíží. Jako vážně? To si ho nevšimla ani jednou?
Co se týče postav tak mi většina z nich přišla naprosto nezajímavá a otravná (a jestli jste to ještě nepoznali, tak Celaena vede). Jediné dvě postavy to zachraňovaly a to kapitán stráží Chaol a princezna Nehemie. Navíc jsem něvěděla jak polovinu z těch jmen vyslovit :D
Řekla bych, že první půlka knihy byla hlavně o postavách a upřímně ty nestojí za nic, takže tak to i vypadalo. V té půlce se to naštěstí zlomilo a příběh začal být zajímavější. Nic světoborného, prostě průměr, ale oproti předchozí půlce šlo o 100% zlepšení. Každpádně jsem od Skleněného trůnu čekala mnohem víc akce a to hlavně proto, že se jedná o nájemné vrahy, uskutečnil se tam turnaj o králova bojovníka. Turnaj byl, ale takový nemastný neslaný a čekala jsem od něj mnohem víc. Ty zkoušky, kterými procházeli ani nebyly ani trochu kreativní.
A přestože se mi Skleněný trůn víc nelíbil než líbil, tak v téhle sérii pravděpodobně budu pokračovat. Už jenom proto, že i ti kterým se první díl nelíbil říkají, že s dalšími díly se to zlepšuje a postavy procházejí dramatickým vývojem.

denniys
23.12.2018

Další typické young adult fantasy s nějakým způsobem nadanou osudem zkoušenou hlavní hrdinkou,stojící před těžkou výzvou a s klasickým milostným trojuhelníkem,kde ten koho miluje,je mimo její ligu a nevidí lásku toho druhého..prostě klišé..kdyby zápletka alespoň nebyla tak předvídatelná..další kniha,jejíž název do pár dnů hodlám zapomenout..teď se pustím do dalšího dílu,protože prostě zvyk dočítat celé série je mou železnou košilí..a opravdu doufám,že se v knize nebudou řešit jen citové problémy Celaeny,ze které se beztak vyklube nějaká ztracená princezna....1.díl umouněné s hodně odřenýma ušima 3*

Sam.Mischell
21.12.2018

Skvělí nápad, příběh se mi opravdu líbí.

kikibo
10.12.2018

DO příběhu jsem se začetla stejně rychle jako do Dvorů :) Miluji Maas :D

Susinek13
03.12.2018

Kniha byla čtivá a vzhledem k tomu, že se s hrdinkou lehce stotožňuju mi kniha padla jako ulitá, ale trochu mi nesedí žánr young-adult, kniha je vcelku krvavá a lehce erotický text mi k příběhům pro mladistvé nesedí... Ale to je jen můj názor a jak jsem zmínila kniha se mi velmi líbila.

Viki0
02.12.2018

Nevím, čím začít...
Dvory jsem ještě nečetla, takže nemohu porovnat.
Když jsem knihu začala číst, zdál se mi námět originální a zajímavý, určitě si s tím autorka mohla více vyhrát. Postupem času se všechno proměnilo v klišé... Nebudu tu vypisovat všechny věci, bylo jich vážně hodně. Od příběhu jsem očekávala něco úplně jiného, velmi mě zklamalo, že se zde objevila magie a démoni, vůbec se mi to k tomu nehodí.
Slyl psaní této autorky mi absolutně nevyhovoval. Působilo to na mě jako slátanina. Kapitoly dlouhé jen 2 stránky? Dobře, párkrát to přežiju, ale zde to bylo úplně zbytečné. Měla jsem z toho dojem, že to psalo dvanáctileté dítě, děj byl nepromyšlený, postavy neměly žádný charakter...
Bylo zde mnoho gramatických chyb, převážně špatně skloňovaná slova.
Nějakým nepochopitelným způsobem jsem to tedy dočetla, ale nenaplnilo to má očekávání.
Další díly přečtu, protože už je mám doma, ale konec prvního dílu mě na to moc nenalákal.

czpilar
25.11.2018odpad!

Pěkná obálka, zajímavá anotace, ale naprosto příšerný obsah. Příště se fakt musím podívat na cílovku a říct si, že opravdu nejsem 11-letá holčina a takovouhle knihu nečíst. Vřele bych všem tady doporučil si přečíst raději knihu "Ve stínu Rudé věže" z cyklu "Purpurová noc" od Karoliny Francové.

Ohniva
23.11.2018

Skvělá kniha, nečekala bych, že mě tak vtáhne do děje. Jdu na další díl :)

Ewiczka
23.11.2018

První půlka knihy tak na 4 hvězdy a druhá max na 2 s přivřeným okem... Jak se takový našlápnutý příběh zvrtne v polízanici s démonama a kouzlama kde to lítá páté přes deváté :( plus mi vadí v té druhé půlce jak hromadu témat nakousnou ale vůbec je nerozeberou a nevěnujou se jim a to VČETNĚ dialogů :D takže se zmíníme o mrtvých rodičích ale už se nedozvíme co se stalo, totéž mrtvý expřítel - ale taky se to vlastně vůbec neodvypráví, někdo jí pár minut před smrtí zachrání ale vůbec neproběhne konverzace o tom jak jí zachránila a odkud to uměla?! a takových věcí tam bylo mnohem víc... Za mě nevyužitý potenciál, ale už nejsem úplně cílovka young adult takže možná jsem prostě příliš náročná.

IvaBenNy
13.11.2018

Po přečtení série Dvůr trnů a růži, která pro mě byla neskutečným dobrodružstvím, jsem se s autorkou ještě odmítala rozloučit a sáhla jsem proto po její prvotině. Příběh byl zajímavý, ale už ne tolik napínavý... Každý časem dospívá a tato knížka je toho důkazem :)

phedr
01.11.2018

Četla jsem hned když tato kniha vyšla a hodně se mi tenkrát líbila, jediné co mně mrzí, je že celá série nabyla obludných rozměrů a místy mi přijde hodně uměle natahovaná

AniDi
29.10.2018

Moc jsem se na knížku těšila, naprosto mě okouzlil Dvůr trnů a růží a čekala jsem, že tato série bude taky tak dobře a čtivě napsaná. Bohužel jsem ale lehce zklamaná, nemůžu se do knížky "vcítit". Možná je to tím povoláním hlavní hrdinky. Na druhou stranu se mi ale líbí představa, že by takovým zmetkům nakopala taková křehká holčina. Těším se na další díl, jak se příběh bude vyvíjet.

LadyHip
29.10.2018

Výborná knížka! Četla jsem na doporučení a jednoduše ji nešlo odložit. Poutavý příběh, velmi čtivě napsáný. Važně se těším na další díly.

Kasandra109
29.10.2018

Naprosto boží kniha. Hlavní hrdince jsem neskutečně fandila.

SPOILER!

Jen škoda že z ní v dalších dílech udělali typickou královnu mary sue, která musí spasit svět.

Staňka5
24.10.2018

Zajímavé. Hlavní hrdinka je podle mého názoru velmi jednoduše a bezbarvě vylíčena. Není na ní v podstatě nic zvláštního. V knize se pořád píše o tom, jak je nebezpečná, ale čekala bych zajímavější postavu. Klasicky po ní šílí dva největší klaďasové, na které čím je protivnější, tím víc ji chtějí. Příběh Dvorů se mi líbil víc. Ale číst se to dalo taky. :-)

Emičkazknihy
22.10.2018

Kniha mě oslovila a vtáhla do dějehned od začátku. Toho si cením, jelokož je velice těžké někoho zaujmout už na začátku knihy, baz velkých průtahů a pomlk. Kniha byla publikovaná, jako fantasi. Mě kniha přišla ovšem zvětší části, jako příběh z historie a to fantasi se ukázalo až na konci. Pokud jsem si někdy přála, být vtáhnuta do děje, bylo to právě těd. Nemohu si představit, že bych knihu nečetla.

Domika
21.10.2018odpad!

Tohle byla tragédie a blábol.

Hlavní hrdinka Celaena je zkrátka super. Super krásná, super chytrá, super to umí s mečem, je super vražedkyně, super hubená, super super super tak úžasná, že to snad ani není možný. Celý život byla trénovaná k tomu, aby se z ní stala nejlepší vražedkyně v zemi. Aby uměla používat meč pravou i levou rukou, tak si z donucení pravou sama zlomila, aby se naučila používat meč i levou. Když jsem se toto dozvěděla, myslela jsem, že smíchy odpadnu. Nikoho totiž asi nenapadlo, že když se kniha odehrává se středověku, kdy medicína nebyla tak pokročilá, mohla Celaeně srůst ruka špatně. Takže naše křivoruká super Celaena je tedy nejlepší vrah v zemi, ale nakonec i na super vraha si došlápne spravedlnost a zavřou i na rok do dolů. Jenže Celaena je tak úžasná, že i když je rok v dole, kde každý po týdnu umře na nehorázné vyčerpání, zátěž a nadměrnou práci, ona přežije. Ptáte se jak? Snažila se totiž několikrát uprchnout, ale byla tak super rychlá a dobrá (i přes nedostatek jídla, vody a spánku), že po cestě zabila několik stráží, takže si získala respekt... Kromě toho, že v tom dole zhubla na minimální váhu a stala se z ní téměř anorektička, ji princ nabídl, aby ho reprezentovala v turnaji, protože ona je přece super vražedkyně. Celaena tedy přijme, vydá se s princem do jeho zámku. Po cestě nabere zpátky svou hmotnost - takže určitě by se pak na plese cpala cukrátkama a nepřibrala ani kilo.

dancav28
26.09.2018

Wau, tak tahle kniha mě vážně překvapila. Měla jsem ji přečtenou raz dva. Kniha se zbytečně netáhla a autorčin styl psaní se mi líbí. Příběh je super, líbilo se mi, že Cealena nebyl jen nájemná vražedkyně, ale zároveň i "křehká" dívka a měla své názory. Kniha se mi moc líbila a hned se jdu vrhnou na další díl

kristynkal
26.09.2018

Kniha se četla sama, děj šel hezky dopředu a zbytečně nebyl natahovaný. Pokud očekáváte těžší styl psaní nebo nějakou hodně velkou zápletku, tak to neočekávejte. Děj je super, ale opravdu je to kniha pro mladé a podle toho je také občas naivní a vše vychází někdy až příliš hladce. Moc se mi líbilo, že i přesto, že je Celeana vražedkyně, tak má v sobě i ten ženský půvab. Co mi dost vadilo, bylo, že jsem ani v půlce knihy nevěděla, jak se které jméno vyslovuje, ale to je můj problém ne autorky :) Co oceňuji je i popis z jiných úhlů pohledu- od Doriana, Coala,.... jen občas se mi stalo, že popisoval děj Dorian a občas se objevila myšlenka nebo věta, která spíš patřila k popisu Celeana, což mě někdy mátlo.

girdi
25.09.2018

Velmi čtivé, zábavné a napínavé, ale to soutěžení o pozici "králova bojovníka" bylo takové trochu moc přitažené za vlasy. Ale když člověk ví, jak to co tady vůbec nedává smysl (to tajemné a děsivé) nakonec bude v rámci série stěžejní, tak může zpětně přimhouřit oči a dát pět hvězd :-D Vážně se to četlo samo, přestože vztahové zápletky byly dost předvídatelné, tak to perfektně promyšlený příběh a celý "svět" vynahradil - Maasová je hvězda.

Knihomolka10
23.09.2018

Zvláštní knížka, ale neuvěřitelně čtivá. Celaena byla trošku zvláštní postava a nechápu, jak mohla 18ti letá holka být postrach celého království.
Princ Dorian mi moc nesedl, sice není můj favorit, ale kapitoly z jeho pohledu byly docela zajímavé.
Už od začátku a od té chvíle, kdy se tam Chaol objevil, tak mu fandím. A i když byl nejdříve protivný, tak jsem si ho i přesto oblíbila. A doufám, že Celaena taky.
Teď se chystám na Půlnoční korunu a jsem zvědavá jak se to vyvine.

A.K.A.R.
21.09.2018

Fantazie.Jediné co může u dalších dílů skleněného trůnu někdo Sarah J. Maas vyčíst je možná tloužštka ,ale ta mně nevadí.Příběh jsem si zamilovala a nemohla jsem přestat číst.Ale kdo by taky chtěl.Jen tak dál Sarah.Už se těžším na Věž úsvitu.

kika812
17.09.2018

Wow, za mě lepší než dvory. Je úžasné jak hrdinky S. J. Massové jsou odvážné, samostatné, mají vlastní názory a téměř ničeho se nebojí, můžeme tam vidět hodně feministických prvků.