Skleněný trůn

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/skleneny-trun-skleneny-trun-EgA-235352.jpg 4.43013

Skleněný trůn / Trón zo skla 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, CooBoo

Throne of Glass, 2012

Kniha Skleněný trůn

Rozalin
předevčírem

Jedná z nejlepších fantasy knih, co jsem kdy četla! Ten příběh vezme za srdce snad každého.

Bezkyne9

Nebudu lhat, strasne se mi to libilo :D Uz to ani nepovazuji za quilty pleasure. Hlavni hrdinka je bojovnice a knihomolka, co bych mohla chtit vic? :D Ano, uz vim - dalsi dil!

Ketrin.TR

Série s Dvory mně tak neuvěřitelně nadchla, že jsem dlouho neváhala a sáhla po prvotině této autorky. I když nechci srovnávat (a ani to nejde, když tohle začala psát v 16 letech!), tak mi dlouho trvalo, než mě knížka vtáhla a zatím z ní nejsem tolik oslněná. Postava Celeany se mi však líbí; je drsná, krvežíznivá a zároveň plná smutku a bolesti. To vše vyvažuje její krásný humor, který mě prostě baví. Série má však spoustu dalších dílů, takže se těším kam se to dál posune a jaké zápletky, tajuplná místa a magická stvoření na mě čekají dál!

Nikidree

Celý den přemýšlím, jak knihu správně zhodnotit. I tak si myslím, že se mi to úplně nepovede. Dle jednoho dílu se samozřejmě nedá hodnotit celá série, avšak to stejně zkusím.
Hl. hrdinka si mě nijak nezískala. Když vezmu v potaz, jak dlouho se cvičí v zabijáka, tak i přes roční pauzu se na cvičenou vražedkyni prostě nechová. Nemám z ní pocit, té chladnokrevnosti, kterou musela získat. Jistě, nemá problém zabít kde koho na potkání, ale nevyzařuje to z ní. Ani když někomu vyhrožuje smrtí. To samé by šlo říct o Chaolovi. Je takový nemastný neslaný. A to je v tak mladém věku velitelem královských stráží! Alespoň že princ Dorian, díky svému postoji, za něco stojí.
Další znatelné mínus vidím ve stylu vyprávění. Možná to je tím, že to čtu v pdfku na čtečce, ale i tak se mi zrovna nezamlouvá, že mezi vyprávěním o Calaeně se objeví jeden max dva odstavce z pohledu někoho jiného. Nevadí mi různé úhly pohledu, ale ať to má smysl. Krátké odstavečky jsou o ničem.
No abych tu nepsala román, zakončím to: První díl na mě působí jako kniha pro relativně mladší čtenáře, kteří ještě moc neřeší, proč a jak se kdo chová. Ačkoliv si velmi cením, že autorka vytvořila svůj fantasy svět, který má svá pravidla a magii, příběh Calaeny mě (alespoň prozatím) neoslovil.

gladya

Kdybych to četla tak před 40 nebo 45 lety, asi bych to hodnotila výš. Ale já si tenhle druh knížek občas s chutí přečtu i když jsem vlasně o dvě generace starší než hlavní hrdinka.

Vím, že některé věci patří v podstatě neodmyslitelně k žánru, třeba velmi mladý hrdina či hrdinka s výjimečnými schopnostmi. Romantika tam je, i akce se najde. Magie se mi zdála zakomponovaná trochu násilně..
V knížce se objevuje celkem častý nešvar žánru, ve fiktivním fantazy "středověkém" světě se objevují věci, které tam nepatří, třeba valčík. Vím, to zrovna je spíš úsměvné, ale stačilo by se pokusit vytvořit něco, co alespoň připomíná svébytný svět a knížku by to zvedlo.

K postavám. Od nejlepšího zabijáka bych čelala sebeovládání a chladnokrevnost, to mi u hlavní hrdinky docela chybí. Princ a hlavně jeho vztah k otci patří k tomu povedenějšímu. Chaol moc věrohodně nepůsobí.

Na jednu stranu jsem docela zvědavá, kam se příběh posune, ale na celou sérii chuť nemám, mám lepší knížky "v pořadí".

Ellis03

Ze začátku jsem myslela ze dej cele knihy bude o souboji šampionů a potěšila mě krimizapletka. Démonicky souboj na konci byl možná už trosku moc ale líbilo se mi ze vse bylo vysvětleno. Také jsem zvědavá jak se bude dal odvíjet romantická linie série :) Celaena je vážně sympatická. Je vtipná, má Dobre srdce a zároveň je i tvrdá, nekompromisní a neporazitlelna. Já osobně mám tak nějak rada když hlavní hrdina je neznicitelny. Alespoň nejsem nervózní z toho ze něco nezvládne a spis jsem zvědavá, jak ze všeho vybrusli :D Za mě 4,5 hvězdy

annes

Po přečtení série Dvůr trnů a růží jsem sáhla po Skleněném trůnu..no a musím říct, že pro je to tady velký rozdíl. Styl v této knize je pro mě trochu nevyzrálý oproti předchozí sérii (co se píše popisů a tak), ale Celaena je mi velmi sympatická - už jen kvůli té lidskosti. Všechny bolesti, radosti, vztekání, nadšení - proívá úplně normální dívčí problémy, i když v trochu jiném prostředí než my.
Taky se mi líbí pozadí s pradávnou vírou v Bohyni a magií, se zmínkami o Sudbě a to vše protkané podobností Keltských svátků.
Jsem zvědavá jak se naše vražedkyně bude mít ;-), takže otevřu i další díly.

Ulrika

Výborné. Kniha mě bavila a už se vrhám na druhý díl:)

Erebos – Hra, která zabíjí!
Erebos – Hra, která zabíjí!
Ledový drak
Ledový drak