Thalin Thalin komentáře u knih

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Jednička mě vážně bavila a zhltla jsem ji. Humor, neotřelé prostředí, nějaké to násilí, i když se to trošičku pomaleji rozjíždělo. Jenže tady jako kdyby to jelo většinu knihy se zataženou ručkou. Četla jsem ji dlouho, odkládala ji, místy mě to moc nebavilo. Hrozně se to prostě vleklo. Přišlo mi, že děj lítá ode zdi ke zdi a za půlkou vám dojde, že se toho vlastně moc nestalo. A Nady mi bohužel zrovna k srdci nepřirostla už v jedničce. Tady má mnohem větší roli a můj názor na ni se nezměnil. Jsem trošku zklamaná. Možná, za nějakou dobu, se mi to napodruhé bude líbit víc, ale teď je to spíš průměr.

01.07.2022 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Českým autorům moc nedám, ale protože se mi film líbil, zkusila jsem i knihu. Očekávání jsem neměla moc veliká, ale kniha (Nebo spíš povídka? Vzhledem k délce...) se dobře četla, za chvíli jsem měla hotovo a rozhodně se mi líbila. Vlastně nemám co vytknout.

29.06.2022 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Zprvu jsem se bála, že mi kniha nesedne a nebude se mi líbit, i když jsem na ni čekala dlouho. Začátek se totiž vlekl, motalo se tam hodně postav a vlastně nic moc nebylo vysvětleno. Až do vraždy smečky, kdy Bryce trošku dospěla a přepnula z té párty pipky do vlastně sympatické holky s dobrými poznámkami a myšlením. Byla tam akce, humor, mezi hlavními postavami byla chemie a dobře se špačkovali. Že tam nebyly takřka žádné sexuální scény mi vůbec nevadilo, vlastně mi to tam dost sedlo. Teď si jen počkat na druhý díl a odolat nečíst všechny ty spoilery a nadšené reakce ve fórech a skupinách z jiných zemí, kde už vyšel.

19.06.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Od knížky jsem dostala to, co jsem vcelku očekávala. Už podle popisku snad nikdo nečeká nabytý akční děj. Prostě oddechovka, příběh obyčejné holky, dělající obyčejnou práci do které skočí události války. Sice mi chvíli trvalo se začíst a začátek mi přišel dost vleklý a o ničem, ale nakonec mě to docela bavilo. I když ta "romantická" linka mi tam nějak nesedla, nevěřila jsem jim to.

12.06.2022 4 z 5

Král Král Devney Perry

Podle popisku jsem čekala jen další předvídatelnou oddechovku s charaktery podle šablony. (Protože mi přijde, že poslední dobou jsou hlavní postavy takových knih skoro stejné. Nejčastěji ve scénáři On: bohatý, arogantní sexy šéf, Ona: odmítavá pipka, co teče při každém pohledu na něj a dělá jedno stupidní rozhodnutí za druhým. Většinou zasazeno do prostředí nějaké firmy... prostě nuda)
Ale prostřední podobné SOA bylo příjemnou změnou a nebylo to jen odfláklé stylem "Děláme i nelegální věci" kde nebylo nic vysvětleno, jak mnohé autorky dělají když vezmou atraktivní prostředí, ale nic o něm neví a neumí to rozepsat. Krimi zápletka byla taky fajn a bylo to psané čtivě a nebylo to nadstavované tunou sexuálních scén.
Bryce nebyla jen další naivní pipina a on rádoby hrozně drzý a arogantní vůl, co je pořád popisovaný jako sex na klacku, ovšem bez špetky charakteru. Takže mi po dlouhé době nelezl žádný z hlavních hrdinů na nervy. Jo, nějakému tomu klišé se to nevyhnulo, hlavně u popisků sexuálních scén nebo toho, co je na tom druhém zrovna sexy, ale jinak mě to bavilo. Což je co říct, poslední dobou tyhle knížky dočítám s otráveným protáčením očí, protože je to pořád na jedno brdo. Trošku mi jen vadilo její neustálé "Nemám tě ráda" potom, co si na něm zajezdila. Ehm, Jasně holka...
Ale jinak to bylo fajn, až na ten nedotažený konec, necítila jsem z toho dostatečnou satisfakci a finální idylka na mě působila trošku jako klišé.

25.05.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Ještě, že jsem se nenechala zklamat druhým dílem, který mě zrovna moc nebavil a vlastně jsem se nutila ho dočíst. Tohle mě bavilo hodně. Splnilo to moje očekávání.

19.05.2022 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Veliké zklamání. První díl mě vážně bavil, ale s každým dalším mi to přišlo jen jako slátanina bez děje, která místy nedávala absolutní smysl a ztrácela jsem se v tom.

19.05.2022 1 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Četla jsem souběžně se seriálem. Některé věci jsou sice v seriálu dost podobně, v jiných se rozchází, ale v seriálu jsou bohužel lépe vysvětleny. Což by mělo být naopak. Při čtení jsem si pokládala mnohem víc otázek ohledně děje, než tomu bylo u seriálu. Konec mi přišel takový odfláklý, nijaký. Trošku mě to zklamalo.

19.05.2022 3 z 5

knížka mi byla doporučená a vychválená, jako vtipná a hrozně dobře napsaná. Asi to mělo za následek moc veliká očekávání, která nebyla naplněná. Uznávám, že měla pár dobrých momentů, ale jinak mě její čtení zase tolik nebavilo, žádná postava mě nezaujala a po pár týdnech jsem si nebyla pořádně schopná vybavit, o čem vlastně byla.

19.05.2022 3 z 5

Doteky noci Doteky noci Lenka Lanczová

(SPOILER) Pořád si pamatuju, jak mi Nicol lezla svým chováním na nervy a to i po letech. Měla dobrý smysl pro humor, ale dělala naprosto stupidní rozhodnutí. Nechat se zacvičovat v sexu od kluka svojí sestry? To je ale dobrá duše ten kluk, jak by mohla říct ne, na takovou ochotnou a milou nabídku? Nakopnout je oba a toho facana od sestry si jen zasloužila.

18.05.2022 3 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Je to už hodně dlouho, co jsem trilogii o Radce četla, ale pořád si pamatuju děj a dokonce i nějaké pasáže, což se mi nestává často. Bavilo mě to, i když mi sama Radka ze začátku lezla dost na nervy. To měl být sice účel, ale knížku jsem kvůli tomu četla déle, než pro mě bývá běžné.

18.05.2022 4 z 5

Peklo Peklo Henri Barbusse

Peklo je jedna z mých nejoblíbenějších knih a to jsem na ni narazila úplnou náhodou, když jsem před cestou vlakem hledala v antikvariátu něco malého do kabelky.. Ano, je to složitá kniha, může se i hůře číst. A většinu obsahu tvoří vnitřní monolog hlavní postavy, jeho úvahy a následně hovory lidí, do kterých se ale on nijak nezapojuje, protože je jen tichý pozorovatel. Dnes už by ale jen těžko podobným stylem někdo napsal takovou knihu. Kniha je plná úvah, metafor, přemítání nad bytím a smyslem života. Proto chápu, že pro mnohé je obtížně čitelná a náročná, možná i nudná. Ale mě se hrozně líbí forma, kterou autor používá. Četla jsem ji několikrát a vždy si tam najdu něco nového.

12.05.2022 5 z 5

Vzduch, který dýchá Vzduch, který dýchá Brittainy C. Cherry

Já nějak nevím. Přišlo mi, že se k sobě ti dva nehodí a táhne je k sobě jen ta citová rána. Nesedělo mi to. Taky jsem marně přemýšlela, na základě čeho vlastně Tristan dostal prakticky od celého města nálepku hajzlíka. Z těch neustálých varování a popisku jsem čekala minimálně bývalého kriminálníka. Neustálé předbíhání, kdo je víc zlomený, mi taky nepřišlo moc uvěřitelné. Postupně mi to pak souběžně s jejich vztahem přišlo zkrátka moc přeslazené, neustálé vzpomínání a řeči o lásce v každé druhé větě...
A další hvězdičku ubírám za nejlepší kamarádku hlavní hrdinky. Ta mi vyloženě lezla na nervy. Neumím si představit, že bych měla povahu jako Elisabeth a za kamarádku bych měla tohle pubertální střevo, co jen řeší sex a dává přezdívky pérům. V patnácti ok, ve třiceti nic moc. Přišlo mi, že jejím prostřednictvím se autorka snažila do jinak smutného a dramatického příběhu vnést humor, ale mě povětšinu času přišla jen trapná.
Hlavní zvrat mě nepřekvapil. Vlastně to bylo trošku klišé a konec zrovna tak, dost očekávatelné. Holt jsem čekala něco trošku jiného.

11.05.2022 3 z 5

Emma Emma Jane Austen

Na Emmu jsem se vrhla, protože Austenová přece nemůže zklamat. No bohužel. Já nevím, co přesně byl její záměr s touhle postavou, ale nesedlo mi to. Emma nepůsobí jako milá a chytrá dohazovačka, ale jako poměrně arogantní, sobecká a domýšlivá osůbka, která se ostatním vrtá v životech, protože se nudí a ještě si myslí, ž to dělá pro jejich dobro. I když kolikrát udělá přesný opak. Asi proto, aby se z takových chyb tedy mohla nakonec poučit, ale kdyby nebyla takový snob, nemusela by je vůbec dělat. Zasloužila by spíš ohnout pře koleno, vyhrnout všechny sukně a spodničku a dostat za svoje chování pár výchovných.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

K téhle knížce se jednou za čas ráda vrátím. Mám zkrátka ráda tenhle styl a tu dobu, v které se děj odehrává. Ze všeho nejraději mám vždycky ty momenty, kdy pan Bennet nějakou oklikou setře svou ženu. Elisabeth je podle mě skvělá postava s charakterem, je chytrá, pohotová a lehce hádává, což se v tu dobu moc nenosilo, ale k ní to zkrátka sedlo. Darcy mi nikdy zase tolik nesedl, ale jejich neustálá setkání a rozhovory ano. Mám tu knížku zkrátka ráda.

19.04.2022 5 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Asi jsem čekala něco docela jiného. Nechápu přirovnání k Tolkienovi. To se vzalo sakra kde? Ne, to tam opravdu nenajdete. Svět a společnost je sice docela propracovaný, ale autor má neustálou potřebu vysvětlovat kastovní systém, jak co funguje a proč a to je poměrně nuda.

19.04.2022 2 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Knížku jsem si koupila hezky starou odrbanou z antikvariátu za pár šupů. Slyšela jsem o knížce mockrát, nejen jako zmínky z různých filmů a seriálů a proto jsem si řekla, že si ji taky přečtu. A bohužel mi většina povídek tak úplně nesedla a nezanechalo to ve mě kdo ví jaký dojem. Takové neutrální, přečtete a po nějaké době vlastně zapomenete o čem to přesně bylo. Žádné extra dílo a moc mi neseděl i překlad.

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Rozhodně zajímavé a vážné téma. Přeci jen, žít s pocitem, že jsem vlastně potomek na součástky, byť všemi milovaný, asi není nic moc.
Děj jako takový je fajn,(nebudu řešit, jak moc je sobecké a citově vyděračské si pořídit dítě na náhradní díly, abych prodlužovala život někomu na smrt nemocnému. Nebo jak moc by bylo efektivní někomu takovému chtít vůbec dát novou ledvinu) i když mě osobně nejvíc zajímaly části, které se točily kolem procesů u soudu. Kdo to zkrátka okecá líp. I když jsem z větší části věděla, co bude následovat, protože jsem viděla film. Na druhou stranu, když pominu občas humornou výplň s neustálým vysvětlováním, na co že potřebuje Campbell svého psa, tak bych jinou výplň klidně vypustila. Například linka Julie mě ale vůbec nezajímala a místy to byla vážně zbytečná vata. Stejně tak ta rádoby milostná linka s Campbellem. A ubraná hvězdička je i za konec. Ten je jiný než filmový a docela mě překvapil. A přiznám, že filmový se mi líbil víc. Byl zkrátka reálnější, uvěřitelnější a víc zapadal do ostatních okolností. Kdežto v knize se to seběhlo během pár stran a nějak mi to tak prostě nesedělo.

19.04.2022 3 z 5

Na Hrabalův styl psaní jsem si nikdy moc nezvykla. Ve škole by nám za to urazili ruce, on z toho udělal styl. Mě to každopádně občas ve čtení rušilo. Příběh mě taky až tolik neuchvátil. Filmové zpracování taky není kdo ví co, ale nevadí mi se na něj občas podívat. Kdežto knižní si už znovu nepřečtu.

19.04.2022 2 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Snažila jsem se na to dívat dětskýma očima, protože to je cílené na děti. Ale bohužel. I jako žačka druhé třídy jsem četla mnohem složitěji psané knihy Harry Potterem počínaje, který je rozhodně obsáhlejší, než tohle velmi stroze napsané dílko. Film se sice drží děje víceméně přesně, ale i tak toho zvládl obsáhnout víc. V knize si člověk ani nestihne udělat k postavám nějaký vztah, sympatie, nefandí jim, nemá to kdy stihnout.

19.04.2022 1 z 5