Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/243/obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-243.jpg 4986
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Lexand

Tady jsou veškaré adorace, ceny a popularita naprosto v pořádku. Největší talent své generace a jeho nejkompaktnější dílo.

Renata98

Četla jsem k maturitě a už nikdy víc!

ALadin1905

Nádherná knížka, kterou Mistr Hrabal vysypal během horkých letních týdnů doslova z rukávu ... Jeho proud myšlenek nám odkrývá vývoj zvláštní postavy Jana Dítěte, která celý život sní a hledá smysl a štěstí v absurdním světě, aby je nakonec objevila v sobě samé, svojí samotě a obyčejné kráse plynutí života.
Existencialismus, hrabalovsky typický "smutný humor", jemná erotika ...
Prostředí prvorepublikových restaurací i hotelů, válečné mezidobí i příchod komunismu jsou důlěžitými reáliemi, které čtenáři dávají poznat mnohé ze skutečností tehdejších, ale i pravd absolutních ...

Felsenberg

Geniální kniha o malém mužíkovi, jak šel životem za svým snem. A jak postupně moudřel. Jednou z nejkrásnějších pasáží světové literatury pro mě je jeho život v lesích pohraničí s koníkem, psem a kočko. To je romantika a poetika. A mé vysněné stáří.

Richisa

Četla jsem nedlouho po shlédnutí filmu a upřímně nelíbilo se mi ani jedno...
V knize mi vadil styl psaní a přišlo mi, že snaha ze smutného dělat legraci je v této knize kýčovitá.
Film mě nezaujal ani dějem ani ničím jiným
Po knize jsem sáhla hlavně pro to, že se mi nechtělo věřit, že by byla stejná jako film...
No, o něco lepší byla...

Jules

Mal som to šťastie , že som dostal do rúk vydanie knihy z Jazzovej sekce. Pre mňa jednotka od pána Hrabala. Jediná kniha , ktorú sa nepodarilo Jirkovi Menzlovi hrabalovsky preniesť na filmové plátno. Všetko má svoj čas a pán Menzl sa k realizácii dostal neskoro , dôvody poznáme.

Richelle

Knihu jsem četla k maturitě, ale nezaujala mě. Některé věty byly moc dlouhé a přišly mi i nesmyslné. Nečetlo se mi to dobře. Styl psaní pana Bohumila Hrabala mi celkově nesedí. Už bych to nemusela číst znovu.

tovlasek

Kniha se mi velmi líbila, styl vyprávění byl zvláštní - někdy mi přišel až moc zdlouhavý, jindy zase velmi příjemný - jedna věc se, ale musí nechat, nemohl jsem si pomoct a v hlavě stejně jako při psaní se mi tento styl vyprávění neustále vybavoval a nutil mě se vyjadřovat podobně jako pan Dítě. Jsou tam momenty u kterých se člověk prostě pobaví, stejně jako momenty, kdy je neskutečné jak pan Hrabal dokáže popsat regulérní skutečnost. Dítě mi přirostl k srdci, jako obyčejný přesto neobyčejný muž a není to jen tím, že Obsluhoval Habešského Císaře.

spackova.p

Nevěřila bych, že se mi tato kniha bude líbit. Chtěla jsem si ji přečíst, abych si utvořila vlastní názor. Ze začátku mi dlouhé věty dělaly problémy a v ději jsem se ztrácela, ale nakonec jsem se začetla tak, že už mi tento styl vůbec nepřipadal divný.

Klarcoolka

Knížka mě úplně pohltila, krásně se mi četla.

SmallLucia

Znovu jsem se přesvědčila, že Hrabal prostě není šálek mé kávy.

holkaslebkou

"Dávejte dobrej pozor, co vám teďka řeknu. Moje štěstí bylo vždycky v tom, že mne potkalo nějaké neštěstí."

A tak to bylo i v mém případě, ačkoliv má Hrabal v literárním zákoutí mého srdce už dlouho své místo (Příliš hlučná samota! trilogie Svatby v domě,...). K Obsluhoval jsem anglického krále jsem se jednoduše nemohla dostat strašně dlouho. Nakonec mne donutila povinná četba (že by to neštěstí? samozřejmě - jak studovat bohemistiku, aniž bych nečetla takhle zásadní dílo?) a jsem za to moc ráda!
Hrabal, jeho pábitelské přehánění a osobitý styl jsou mi vážně blízké. Velká osobnost české literatury - velké dílo.

Ninjer
24.11.2016

Komické, často až absurdní a někdy trochu mrazivé příhody jednoho pracovitého uťáplého vrchního a jeho kamarádů, kteří se díky své profesi a změnám v režimu dostali na ta nejvyšší a nejpodivnější místa. A hodně se tam sexuje, vrzne si i tatíček Masaryk.
Sedm číšníků z deseti.

Sambóši
21.11.2016

Tato kniha je u mě v TOP 10. Nezaměnitelný styl Bohumila Hrabala je v tomto díle koncertem pro duši. Nacházím zde všechno o člověku, stoupání na vrchol rozčarování a pád, trošku filosofie a neposledně také perličku na dně. Myslím, že teprve budoucnost docení velikost tohoto díla.

mazlak
07.11.2016

Pro splnění další kolonky ve čtenářské výzvě 2016 jsem se rozhodl vzít do rukou tuto tnihu. Filmové zpracování se mi docela líbilo a tak jsem byl zvědav, na jeho předlohu. Již na začátku mne překvapila velikost této knihy, která se mi zdála příliš tenká na to, aby pojala celý filmový děj. Překvapením bylo, že tam bylo opravdu všechno.
Dlouhá souvětí mi také dost vadila. Popisy okolí a jiných, pro děj nepodstatných věcí, jako by příběh pozastavoval.

kristleko
22.10.2016

Není to jen životní příběh liliputa toužícího po uznání, ale i metafora „malého českého člověka“, který vzešel z ničeho a chce se vyrovnat bohatým a úspěšným, být respektován a obdivován a je pro to ochoten udělat cokoliv – okrádat zákazníky na nádraží, kolaborovat s nepřítelem, zbavit se vlastního dítěte nebo ukrást cenné známky zavražděným Židům. Jenže i Dítě nakonec zjišťuje, že ani zvýšené podrážky, fešácký frak, milion na účtu a krásný hotel mu respekt ani úctu nepřinese a je šťastný teprve tehdy, kdy nemusí nikomu nic dokazovat. Román je napsán jako ústní vyprávění, proud textu s nekonečnými souvětími, četnými odbočkami a opakováními. Na jeho vnímání je třeba soustředění, ale pak se od něj nelze odtrhnout. (Že se maturanti na knihu koncentrovat nedovedou, není chyba knihy.)

Flower081
14.10.2016

Pro mě dost složitě napsaná, nečetla se dobře. Vadily mi dlouhé a nesouvislé věty.

konicekbily
11.10.2016

Roztahaný monolog plný složitých souvětí se dá přečíst. Ale na čtení potřebujete pohodu a klid. Určitě je to také o zamyšlení se nad svým životem, co od něj budu ctít, nebo chci.

Blekí
08.10.2016

Film mě zaujal a bavil, tak jsem si řekla, že bych si Hrabala přidala do kánonu. Někteří mě od toho odrazovali, ale řekla jsem si, že to zkusím.

Hrabalův styl psaní je opravdu velmi osobitý. Dlouhatánské souvětí na mě působí jako zápis myšlenkových pochodů. Děj tam je, ano, a je zajímavý, ale kolem něho je tolik vrstev omáčky, že ubíhá velmi pomalu. Kniha by se určitě dala přečíst, ale jelikož vás nevtáhne do děje, posunete se v ní opravdu jen tak, že si řeknete Tak teď si sednu a hodinu budu číst. Na to já právě teď bohužel nemám čas, ani trpělivost.

Knihu proto odkládám nedočtenou. Tak třeba někdy příště, pane Hrabale.

Boby17
24.09.2016

Bohužel z mého pohledu nic moc.

Jednoduchej
18.09.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších. Čím je Hrabal něžnější, tím je lepší. Taková cesta k sobě, procitnutí. Kundera. Hrabal. Velikáni.

buccaneerka
01.08.2016

Dneska velkému okruhu lidí známý příběh snaživého mladého člověka, který se vypracuje z obyčejného "pingla" na obsluhu anglického krále. Film je velmi povedený, kniha na můj vkus až příliš líčí milostné scény.

najiva
19.07.2016

Super kniha, hlavně konec. Diky Bohumile :)

lucille48
18.07.2016

Kniha a její rozvláčné souvětí přes půl stránky, někdy i delší, mě rozhodně neoslovila. Považuji ji za nepovedenou. Vím, že má určitou hodnotu, protože vypráví o určité historické události a byl to pokus autora o něco nového, nicméně k maturitě tuto knihu příliš nedoporučuji, čtení zabere kvůli souvětím, při kterých ztratíte nit, příliš dlouho. V seznamu povinné četby jistě lze sehnat snažší literaturu.

LPG
15.06.2016

jj HRABAL..

Ťapinka
01.06.2016

Četba k maturitě.
Kniha mě nenadchla ani neurazila. Četla se celkem dobře ale tězko se mi na ni soustředilo.

Luvák
30.05.2016

Dávejte dobrý pozor, co vám teďka řeknu.

niki-chan
28.05.2016

Jako předchozí přispěvatelé, i já mám problém s autorovým stylem. Popis míst i postav se mi moc nezamlouvá. Ale příběh sám o sobě není nejhorší

Romanka89
18.04.2016

Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.

ThrisaManx
25.03.2016

Tak tímto s Hrabalem končím. Jako všechny jeho ostatní knihy mě to nebavilo. Jeho styl mi absolutně nevyhovuje, čte se mi špatně.
Jeho neustálé sexuální narážky mi přijdou víc než nevhodné a otravné. Nevadí mi, když autor používá sexuální prvky či vulgární slova, pokud to má v textu své místo a svůj důvod. U Hrabala mám pocit, že to píše jen proto, že je to úchyl.
A potřeba stále odbíhat od tématu a v jedné větě rozebrat tři různá témata - tohle zkrátka není pro mě.
Takže ačkoli kniha byla místy zábavná a rozhodně patří mezi českou klasiku, mě to nijak nevzalo.

20. století Československo

Bohumil Hrabal