Obsluhoval jsem anglického krále

kniha od:

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 3.9 1691

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

Komentáře (206)

Komentáře 206 Recenze 1

Týna24
Týna24
21.11.2023 2 z 5

Knihu hodnotím dvoumi hvězdičkami z pěti, děj knihy za mě špatný neni, ale styl psaní se mi nelíbí, dlouhé rozepisování do detailu a hlavně dlouhé věty.

petrn
petrn
20.10.2023 2 z 5

Nevím, jestli je to mým současným rozpoložením, ale kniha a styl psaní mi vůbec nesedly. Příběh víceméně o ničem a až na poslední pětinu knihy spíš iritující - čtenář bude vědět), hlavní postava nesympatická a přihlouplá, některé pasáže strašně rozvláklé a otravné (popisování toho, jaké bude mít kravaty, nebo jak si vyskládává peníze po podlaze). Stále opakující se "obsluhoval jsem habešského císaře" a návlékání šerpy bez jakékoliv souvislosti, nebo různé jiné výlevy (potomstvo zlé, blbé a zločinné) byly jen posledním hřebíčkem do rakve.


Friedulka
Friedulka
21.08.2023

Jedna z nejkrásnějších a nejlidštějších knih, které znám. Dlouhé odstavce bez interpunkce mistrně vyjadřují naléhavost sdělení hlavní postavy jménem Jan Dítě (zde plně platí nomen omen). O čtenářovu pozornost se také postarají opakující se úvodní slova každé kapitoly: Dávejte pozor, co vám teďka řeknu".
Co stránka, hluboká pravdivá myšlenka. Jan Dítě mi byl sympatický od samého začátku, získal si mé srdce svou opravdovostí a schopností vidět svět citlivýma dětskýma očima.
Ke knize se opakovaně vracím. Filmová podoba se mi vůbec nelíbila.

exlibris470
exlibris470
14.08.2023 5 z 5

Knihu jsem četl po mnoha letech podruhé. Jedna z nejlepších knih, jaké kdy byly napsány,
v tuzemské literatuře rozhodně. Naprosto nerozumím komentářům některých čtenářů, například tomu příspěvku, který je uveřejněný před tímto.

Robodlak
Robodlak
14.08.2023 2 z 5

Kniha se na jednu stranu dobře čte a je zajímavá. Na druhou stranu obsahuje ohavně kruté scény, které mi nejdou dohromady s celkovým pojetím vyprávění. Zajímavé také je, že film mnohé zamlčel a mnohé nesmyslně nadsadil.

Lele61
Lele61
06.08.2023 4 z 5

Hrabal nám představuje takový hořkosladký příběh Jana Dítěte, který se z obyčejného mladého pikolíka díky své snaze postupně propracoval až na milionáře a majitele hotelu. Působivě líčí touhy, vzestupy a později i pády hlavní postavy během jeho životní pouti. Kniha je dle mého názoru stejně dobrá jako film.

stoun25
stoun25
20.06.2023 5 z 5

To co tady někteří píší jako negativum, to jest Hrabalovy dlouhé odstavce, je přesně to co se mi na jeho díle strašně moc líbí, ten neuvěřitelně dlouhý tok myšlenek zachycených na papír.
Pan Hrabal je pro mě mistr pera.

Knihomol170
Knihomol170
25.05.2023

(SPOILER) Příběh je o celém životě Jana Dítěte, který se chce se stát milionářem. Začíná v hotelu Praha, kde se stal pikolíkem a snaží se přijít k majetku. Po nějaké době přestoupí do hotelu Tichota. Poté se stává pomocníkem vrchního Skřivánka, který dokonce obsluhoval anglického krále v hotelu Paříž. V tomto hotelu Jan Dítě obsluhuje habešského císaře. Němci obsadí Čechy a Jan si vezme Němku Lízu za ženu, ale Němci ho stále nemají rádi. Manželé mají syna, který pořád tluče hřebíky do podlahy a po smrti Lízy je odvezen do dětského domova. Jan dostal poštovní známky po Líze, za které si koupí hotel v Praze a je jedním z nejlepších hoteliérů v okolí. Chce být vnímán jako milionář, a proto se nechá dobrovolně zavřít do vězení s milionáři, ale ti ho stále nepovažují za milionáře, i když má 2 miliony. Svůj život dožívá v horách o samotě, ale je šťastný z dobře prožitého života.

rafan65
rafan65
12.05.2023 4 z 5

Pěkná originální kniha která mě docela potěšila. Příběh Jana Dítěte který jako obyčejný číšník žije svůj sen že bude jednou milionář je veselý a smutný zároveň. Kniha opět sálá autorovou moudrostí a krásně vypráví příběh všech postav. Podle mě je lepší než filmová verze.

martinasudová
martinasudová
10.01.2023 4 z 5

Poslouchala jsem a bylo to krásný.
Potom viděla film a ten mě nenadchnul.
Po přečtení komentářů číst knihu asi nikdy nebudu.
Ale audioknihu vřele doporučuji.

lucygreen
lucygreen
24.12.2022 4 z 5

Knihu jsem četla dost dlouho (absence odstavců a skoro i kapitol). První asi třetina mě moc nebavila, ale pak se to rozjelo a já zase koukala, kolik všeho možného je autor do svých knih schopný dát. Opravdu hodně různorodý a působivý děj. Mám pocit, že bylo skvělé vidět hl. postavu jak postupně kráčí životem, někdy i trochu s absurditou.

rickiwolf
rickiwolf
24.11.2022 4 z 5

Z jeho knih se mi tato líbila nejvíce. Také proto, že jsem neviděl její zfilmovanou verzi.

Adla173
Adla173
31.10.2022 4 z 5

Hrabalovou knihou Obsluhoval jsem anglického krále, jsem se musela doslova prokousat. Prvních 150 stran jsem se do čtení musela nutit. Děj byl zajímavý, ale vadil mi styl, jakým byla kniha napsána, především to, že byla členěna do příliš dlouhých odstavců. Naopak se mi líbilo využití nepřímé řeči, které není příliš časté.

Posledních 50 stran jsem přečetla jedním dechem, asi jsem si už zvykla a čtení šlo rychleji.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
15.08.2022 5 z 5

Příběh chlapce Jana Dítěte, který jako obyčejný číšník a sní o svém vlastním hotelu, o tom že bude milionář, vážený člověk a majitel vlastního hotelu. Proplouvá životem třicátých let, válečné doby až do padesátých let. Ovšem žádná doba mu nepřeje a on je přesto šťastný v tom co dělá a i když ho stíhají životní tragédie, on je vnímá jinak a život miluje tak jak je. Hrabal dokázal krásně psát o životních osudech lidí, jejich štěstí i neštěstí, radosti i tragédiích, ale vždy tak krásně popsal lidský život.

LuccBizon
LuccBizon
08.08.2022 5 z 5

Proud života, který nejprve bublá a hledá svou cestu, jako potok, aby se později zklidnil a nakonec nevyhnutelně a smířeně vlil do oceánu pokoje. Poslední třetina je obrovsky nabitá emocemi, protože se velmi výrazně otírá o marasmus všech dob, kterými pan Dítě životem prochází (ne)poznamenán. Přitom Hrabal píše o dějinných mlýnech, které kdekoho semlely na padrť jakoby mimochodem, jakoby ani nebylo jeho záměrem čtenáře vyždímat z emocí a ze slz. Nestydím se to přiznat, tak mne to dojalo. Jsem si jist, že nejsem sám. Prožil jsem při čtení silné hnutí, které v literatuře zakouším jen velmi zřídka. Už jen za to novele musím udělit plné hodnocení. Ale nemusím se nijak ospravedlňovat nebo být na vážkách. Kniha je dokonalá i v jiných směrech. Například záběr autorových znalostí obyčejných i neobyčejných věcí je neskutečný. Nebo umí tak dobře fabulovat, že to nepoznám. Ať už píše o hoteliérství, obchodních cestujících, strojích na drcení kamene nebo o lásce a erotice či o hledání štěstí a místa v životě. Emocionální výplach závěru je podpořen dokonalým spisovatelstvím a prací se slovem v každé části. Proto za plný počet a bez váhání.

puczmeloun
puczmeloun
30.07.2022 2 z 5

Ze všech hrabalovek mě tato bavila nejméně. Přitom jaká ji provází pověst...

První polovina je spíše sbírkou "rybářské latiny" z oblasti pohostinství, která mě pravda mnoho za srdce nevzala. Zajímavé to začíná být až ve chvíli, kdy kniha zabrouzdává do proměn Československa spojených s válkou, okupací, osvobozením a nakonec i komunistickou totalitou. To se hlavní hrdina chová jemně řečeno naivně, nechává se strhávat událostmi a dokonce jim vychází vstříc. Nejsem si však úplně jist, co tím autor chtěl říct. Určitě ne relativizovat doby obou totalit (zvláště, když v jedné z nich kvůli tomu musela být sama kniha vydávána jako samizdat), což z toho ale někdy nepěkně kouká... Mě osobně bavila jistá míra fikce založená na realitě a využívající existující lokality – třeba lom s "lanovkou", do kterého si Hrabal domyslel svůj hotel, nebo klášter ve Sv. Janu pod Skalou s reálným internačním táborem (ovšem bez veškeré dříve zmíněné relativizace plný těžké práce, kde i uvěznění zemědělci, živnostníci, bývalí vysocí úředníci nebo diplomaté umírali). Napříč kapitolami mi ale chybí naopak poetičnost a střídání uvolněného s drsným, jako tomu bylo ve větší a lepší míře v Postřižinách nebo Ostře sledovaných vlacích.

A mimochodem, na Wikipedii se píše, že v knize se "objevují i erotické motivy". Nu, jak to říct slušněji, tamní vyjádření je pěkný eufemismus. Pamatuji, jak jsme v době našeho dospívání četli na jehličkové tiskárně vytisknuté podobné příběhy. Potají, aby na nás nikdo nepřišel. Mělo to kouzlo zakázaného. A přitom stačilo číst povinnou literaturu, která zacházela i dál... To nám ovšem v hodinách češtiny nikdo neřekl, že...

Kochy84
Kochy84
20.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Ano, to, že se v knížce peče velbloud, to vám dají do čítanky, ale že je kniha plná detailních popisů předválečného sexu, to se u nás na gymplu neučilo. A tak holt jsem se ke knížce dostal až jako starej chlap.
Hrabal byl jistojistě mistr popisů, kosatych souvětí a nezvyklých výrazů. Jen kolikrát třeba v knize zazní slovo "mázdra".
Sledujeme životní pouť malého českého člověka. Malý jménem (Dítě) i postavou. Má svůj cíl - být někdo. V první třetině si ho zamilujete, zavidíte mu, přejete mu úspěch. Pak se vám ale před očima změní na kolaboranta, manžela německé tělocvikářky a najednou jsou sympatie ta tam. Ani si neuvědomuje co vlastně dělá špatného, prostě si jen dál jde za svým cílem být milionářem, mít hotely a moc. Ve třetí třetině knížky už nám po všech stránkách dospěl - zjišťuje, že hodnoty života jsou jinde než v majetku, který vám stejně Strana sebere a nachází svůj klid v malém stavení kdesi v horách. A zase mu zavidíte, jeho život, jeho vzpomínky a jeho oči, které viděly tolik krásy.
Jestli se nepletu, knížka byla i zfilmována. A myslím, že kvůli tomu nedávno zesnulý pan Menzel někoho zmlátil holí.
Ještě dodám, že knihu mi do uší četl pan Mrkvička. Stačí vám to?

Thalin
Thalin
19.04.2022 2 z 5

Na Hrabalův styl psaní jsem si nikdy moc nezvykla. Ve škole by nám za to urazili ruce, on z toho udělal styl. Mě to každopádně občas ve čtení rušilo. Příběh mě taky až tolik neuchvátil. Filmové zpracování taky není kdo ví co, ale nevadí mi se na něj občas podívat. Kdežto knižní si už znovu nepřečtu.

Butterfly340
Butterfly340
06.02.2022 4 z 5

Není úplně snadné se v jednolitém textu zorientovat. Kniha má několik kapitol, přičemž každá kapitola je tvořena asi tak dvěmi větami. Každá věta tedy zabírá několik stran... Docela brutální.

Co se týče obsahu, tak jde o takovou oddychovku. Nic přelomového nepřináší.

Knihu jsem četla v rámci četby k maturitě. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, to ne, ale do další knihy od Hrabala se asi nějakou dobu hrnout nebudu.

jerisno
jerisno
14.01.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostal prostřednictvím Jazzové sekce, která dílo vydala ve své edici "Jazzpetit" v roce 1982. Pár Hrabalů už jsem měl za sebou, jeho styl vyprávění se mi velmi líbil a protože v té době nebyla k mání oficiální verze, uvítal jsem s nadšením tuto. Byli jsme s bráchou členy Jazzové sekce a tak se na nás, naštěstí, dostalo.
Kniha nezklamala, zaujal mě jiný a otevřený pohled autora nejenom na válečné události, ale i na tehdejší společnost, včetně erotiky (mohu-li to tak napsat).
Velmi jsem se těšil i na film pana Menzela, ale s tím jsem se, bohužel, nějak neztotožnil a v mých očích rozhodně nepatří k nejlepším režisérovým dílům.
Knihu mám stále v tomto vydání, nové jsem si nepořizoval. Občas ji otevřu a pár stránek si přečtu pro oživení. Mám pana Hrabala rád, ne vše jsem přečetl, ale to co mi prošlo očima, mě vždy plně uspokojilo.

Urabu
Urabu
05.01.2022 2 z 5

Někomu se může zdát Hrabalův styl mistrovský ale pro mne je prostě hrozný. Kostrbatá souvětí přes celou stránku mě udolala. Vzdávám to, tohle byl můj poslední Hrabal

rozina351
rozina351
04.12.2021 5 z 5

Můj první Hrabal, kterého jsem pobrala. A že jsem se opravdu poctivě snažila si k jeho knihám najít vztah, ale nedařilo se mi. Když už jsem nad Hrabalem chtěla zlomit hůl, tato kniha mě neuvěřitelně chytla a zasáhla. Nomen omen Jan Dítě se vší morální flexibilitou i osudovostí mě nutí přemýšlet nad smyslem osudu jednotlivce v soukolí dějin.

petgona
petgona
26.11.2021 1 z 5

Strasne. Dlhocizne suvetia, kde autor casto skakal od jednej myslienky k druhej. Mam este jednu knihu od Bohumila Hrabala, tiez je sfilmovaná a tiez som nevidela film...ale bojim sa do nej pustit. Toto som ledva docitala, poslednych par stran som len tak prebehla.

Doubravka1975
Doubravka1975
18.11.2021 5 z 5

..... dávejte pozor, co vám teďka řeknu..... knížku bych asi nikdy nečetla a film mě vůbec nezaujal, ale čteno Ladislavem Mrkvičkou, úplně skvělé !!! Moc se mi to líbilo a bavilo mě to. Vůbec se nedivím že to bylo vydáno až po roce 89..... Stačí Vám to ? Tím dneska končím.....

mirektrubak
mirektrubak
10.11.2021 3 z 5

Líbilo se mi to asi nejvíc z knih, které se mi zatím od Hrabala dostaly do rukou (byť tahle konkrétní se mi dostala „do ucha“ :-). Měl jsem pocit, že narozdíl od dříve čtených příběhů se zde konečně setkávám s promyšlenější koncepcí a trochu hlubším záběrem – Jan Dítě je sice také v jistém smyslu směšná figurka jako strýc Pepin a má s ním také společnou schopnost nevidět ze světa víc než jen sám sebe, ale je vydán dějinným pohybům napospas způsobem, který leccos vypovídá jak o naší národní historii, tak i o naší národní povaze. On sám by si tyhle geopolitické turbulence jistě rád odpustil – je to typický fachidiot, který by nejraději žil zcela mimo realitu v dějinné nehybnosti (vzdáleně mi tím připomíná Oskara z Plechového bubínku) a soustředil se na dosahování svých pofiderních životních cílů. Ale utéct před světem nelze, takže se Dítě nevyhnutelně motá ve víru společenských změn jako klacek pod splavem a jen bezmocně sleduje, jak je ve svém vlastním životě bezvládným subjektem.

Docela nepřirozeně na mě působila závěrečná část knihy. Zmoudření a životní vyrovnanost bych Prckovi sice přál (protože to přeju každému), ale nezdál se mi takový lidský vývoj příliš věrohodný. Ale budiž, je to literatura, tam se to snese.
Víc mi vadil, jako obvykle, Hrabalův literární styl, ta opulentnost a ornamentálnost, která je sice sama o sobě půvabná, ale v té hrabalovské přemíře na mě působila únavně. Jako bych si objednal porci své oblíbené citronové zmrzliny a někdo na mě vyklopil celý obsah zmrzlinářského vozu.

Storman
Storman
06.11.2021 3 z 5

Knihu jsem začal číst z povinnosti jako maturitní četbu, ale musím říct, že např. oproti Ostře sledovaným vlakům mě tato chytla omnoho víc. A to i přes délku a rozsáhlost příběhu. Nicméně znovu bych si ji už nepřečetl a k mým oblíbeným se určitě neřadí. Pro studenty středních škol bych doporučil k maturitní četbě vybrat radši jinou alternativu, která bude zábavnější a časově méně náročná.

Radium
Radium
05.11.2021 5 z 5

"Život, když se aspoň trochu povede, je krásnej." Hlavně tedy, když máte tolik nezdolného optimismu jako hrdina této knihy. Bylo to mé první setkání s knihou pana Hrabala, první poslech čtení pana Mrkvičky a jsem unešená. Jen nevím, z čeho víc. Jestli z nádherné poetiky a vtipu i uprostřed těžké atmosféry druhé světové války, nebo z nádherného a naprosto přesného přednesu. Doporučuji.

666Jitka
666Jitka
03.11.2021 5 z 5

Hrabalův styl psaní je jedinečný a mému uchu přímo lahodí. Hlavní hrdina tohoto existenciálního románu touží po uznání, lásce, bohatství, životě na vysoké noze a svým způsobem se snaží tyto získat svou snaživostí, pracovitostí, ale někdy také podlézavostí a ku příkladu mu nečiní problémy obohatit se na úkor pronásledovaných Židů. Stává se zbohatlíkem, ale brzy zjistí, že ho smetánka za žádných okolností mezi sebe nikdy nepřijme jako sobě rovného. Životní osud však způsobí, že co lehce nabyl, také pozbyl, potkají ho velmi smutné věci a nakonec dožívá sám opuštěný, ale srovnaný se životem, pouze se vzpomínkami na to, co všechno prožil. Poslouchala jsem na radiu Vltava ve skvostném podání Ladislava Mrkvičky.

Moncele
Moncele
31.10.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla "přečíst alespoň ušima", tj. jako četbu na pokračování na ČRo ve vynikajícím podání pana Ladislava Mrkvičky. Knihu jsem asi tak před dvaceti lety zkoušela číst, ale po pár stránkách jsem to vzdala, Hrabal asi nebude úplně můj šálek čajek. Nicméně, film od pana Menzela jsem viděla, líbil se mi, tak jsem si říkala, že snad někdy. A to teď vyšlo...

helenkan
helenkan
31.10.2021 5 z 5

Film jsem nikdy neviděla a ani knížka mě nelákala číst. Teď už vím proč. Četba na pokračování téhle knihy v podání Ladislava Mrkvičky bylo naprosto famózní. Zřejmě jsem čekala na tenhle skvělý zážitek. :-) Konečně vím o čem knížka je a moc se mi líbila.

Štítky knihy

zfilmováno 20. století Československo

Autorovy další knížky

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997
2000  69%Ostře sledované vlaky
2009  80%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  86%Slavnosti sněženek
1964  77%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Právě čtených29x
Přečtených3 074x
Čtenářské výzvě210x
Doporučených131x
Knihotéce492x
Chystám se číst294x
Chci si koupit39x
dalších seznamech16x