Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.15905
Série

Stoletý stařík 1.

Žánr
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno, Panteon
Orig. název

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1391)

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Přidat komentář
PohadkyNovyVek
07. září

Váhám mezi 2 a 3 hvězdami, ale pro ten neúměrný hype a popularitu téhle knížky se bez té třetí obejde. Byl to průměr. Setkávání se s přelomovými okamžiky/postavami minulého století byl tak moc vykradený Forrest Gump, že to těžko lze docenit, zrovna tak humor ani čtivost nebyla na žádné závratné úrovni (přestože určitě místy pobavil). Další autorovy počiny asi neotevřu.

AkiB
29. srpna

Tak po Analfabetce jsem přečetla i Staříka, a názor mám stejný. Je to taková lehká letní odpočinková četba, některé pasáže (hlavně ty z minulosti) mě moc nebavily, některé zase naopak moc.
Přemýšlela jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale dám tedy 4, protože číst se to dá.
Upřímně nevím, jestli si přečtu i Stojednaletého staříka.


kirkpatrick
23. srpna

Tak tohle mě velmi zklamalo, i když jsem toho moc neočekával, tak přes velký ohlas této knihy, tedy nic moc. Je zajímavé, že hodnocení čtenářů je napříč celým spektrem hvězdiček. Po pár řádcích jsem myslel, že to bude něco ve stylu Arto Paasilinny. Je to taková ztřeštěná komedie a mě vůbec nepřivedla ke smíchu, myslel jsem, že to vůbec nedočtu.

hanavka
10. srpna

Mně bohužel kniha nesedla, ale věřím, že si díky cimrmanovské nadsázce najde svoje publikum lehce.

Mrejča
09. srpna

Četba - super zábava. Poslech audioknihy - super zábava. Film - super zábava. Miluju tu knihu.
Audio namluvil skvělým způsobem Michal Pavlata.

kahoma
09. srpna

Pro zasmání dobré. Taková odlehčovací kniha. Pobavila jsem se.

Kerolka_P.
08. srpna

"Přečteno" jako audiokniha. Vypráví o "pachatelích dobra" - vždyť přece každý touží po velkolepé oslavě stých narozenin - versus dědulovi, který se nebojí vzepřít a odmítne se oné párty zúčastnit. Fandila jsem mu od první chvíle. Nevnímám to jako výsměch stáří, právě naopak. Stařík to všem natře. V knize je spousta legrace, nasmějete se. Je zde i řada momentů nutících k zamyšlení. Líbilo :)

Beatrice57
03. srpna

Za mě super kniha na letní prázdniny, co mi zvedla náladu a připomněla, že možné je všechno, stačí to dovolit a očekávat :-)

1 ...

Doporučujeme

Zvonokosy
Zvonokosy
Analfabetka, která uměla počítat
Analfabetka, která uměla počítat
Můj strýček Oswald
Můj strýček Oswald
Stará dáma vaří jed
Stará dáma vaří jed