Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/big_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.16864
Série:

Stoletý stařík 1.


Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: , Panteon
Originální název:

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1540)

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Pert
včera

Postava Alana vyloženě nesympatická, současná linka hrozně nudná, nezáživná, ta historická zase urážela slavné osobnosti.
A ať si autor najde, co to je komunismus.
Absurdní, neuvěřitelné, nebavilo mě to. Postavy nesympatické, Slonice trapná, stejně jako Kráska.
Žádnou postavu jsem neměla ráda.
K čtení mě nic netáhlo, styl psaní nijaký.
Možná jsem se párkrát pousmála, ale to je tak vše.
Situace dotažené do extrému, není to vtipné, ale trapné.

KnihomolNiki
04. června

Za mě výborná kniha, velmi čtivá, plná humorných historek z Alanova života.

Mé doporučení pro budoucí čtenáře: pokud nemáte rádi místy černý humor nebo berete život moc vážně (a nedokážete se smát naprosto absurdním věcem), tak se do knihy raději nepouštějte, asi by jste nebyli nadšení. U této knihy je opravdu potřeba nadhled a brát věci s odstupem, jinak si ji nevychutnáte tak doplna.


bumble
03. června

Ano, bylo to bláznivé a velmi dobře se to četlo. Pravda, na 100 letého staříka slušný výkon. Rozhodně doporučuji. Parádní oddechovka.

dana_vrana
02. června

Alan Karlsson - takový švédský Jára Cimrman. Všude byl, se všemi světovými vůdci se setkal a s každým popil, každému poradil, všechno nějak zařídil...
Knížka je zajímavě napsaná, místy opravdu i vtipná, historické reálie jsou na jednu stranu fajn, ale stejně jsem se s ní dost trápila. Dělalo mi problém se začíst, nevím, jestli mě víc nebavila linka historická nebo současná... Třetí hvězdičku přidávám díky posledním asi 150 stranám, kde mě to konečně začalo trochu bavit.
Od Jonassona mám další dvě knihy, takže mu dám ještě šanci. Ale staříka už nejspíš znovu číst nebudu.

Rebarborka
02. června

Fajn oddechovka o světoběžníkovi a spolutvůrci dějin...
- postavy jsou karikatury, nemají hloubku (sice to sedí k příběhu, ale neprobudily ve mně moc sympatií)
- místy zdlouhavé
+- humor není pro každého
+ těžce absurdní
+ Alanovy geopolitické příběhy aneb historie v souvislostech

Arella
17. května

A mně se to líbilo. Mám ráda Jonassonův styl, baví mě zápletky a cesty, kterými své hrdiny provádí, je to pro mně nápadité, humorné a velmi inspirující, proč by to vlastně nebylo možné. Díky za tenhle lehkou rukou psaný román!

zaba.zuzla
12. května

Výborná kniha, skvělý humor, svěží literární styl. Určitě se ke knize ještě vrátím a prozatím ji budu doporučovat dále.

Vivetkav
30. dubna

Kdyby minulost byla kratší a ta přítomnost naopak delší, tak by mě knížka bavila, takhle to bylo zdlouhavé.. byly tam zajímavé věci, ale na ty bych si našla odbornější literaturu, když bych chtěla. Začátek a konec knihy super .. jsem ráda, že jsem to nakonec nevzdala, ale byl to boj. Konec byl moc pěkný až dojemný a humor v knize? Mnoho ho tedy nebylo..

1 ...