Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/big_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.16433

Stoletý stařík 1.

Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Evar88

Překvapilo mě, že kniha, která je světovým bestsellerem a má spoustu nadšených čtenářů, mě osobně vůbec neoslovila. Alan Karlsson je často přirovnáván k českému Járovi Cimrmanovi nebo Forrestovi Gumpovi. Ztotožnit se mohu pouze s ,,polovičním Cimrmanem"... Při čtení staříka s retrospektivním vyprávěním se mi totiž neustále vtírala recenze Jana Nerudy na kus Němý Bobeš - ,,Jeho děj vyprávět bych nesvedl. Autor vracel jej hned do minulosti a hned zase zpátky, takže jsem brzy nevěděl, kde vlastně jsem." V tomto případě byl retrospektivní pohled vyloženě rušivý a často jsem se musela rozpomínat, jak předminulá kapitola skončila. Život Alana Karlssona by byl určitě zajímavý, ale nechápu, proč do něj autor míchal tolik nudné politiky. V dějinách 20. století se orientuji celkem obstojně, ale tohle byl spíš výlet mezi politické osobnosti. Kniha mi nepřišla ani humorná, ani kdovíjak nápaditá. Kouzlo Forresta Gumpa tkvělo v jeho naivitě, vidění dobra a v tom, být ve správný čas na správném místě; kouzlo Alana Karlssona jsem bohužel neobjevila.

Lawiane

Na knížku jsem dostala doporučení od více lidí, ale asi v půlce jsem čtení vzdala. Humor mi neseděl a přišel mi poněkud prvoplánový, jako kdyby se jednalo o slohový úkol, který musel na tolik a tolik stránek obsahovat přesně tolik a tolik vtipů. Na začátku to ještě šlo a bavila jsem se, pak už mi to přišlo jen jako jedna blbost za druhou. Na můj vkus nedostatečně chytré, ale ani ne dostatečně absurdní, aby to člověka dostalo takovou tou genialitou tkvící v právě v oné blbosti.

martin9666

Zábavná a poutavá kniha. Dá se přečíst jedním dechem. Prolínání dvou časových linek (život Alana a jeho přítomnost) působí velice přirozeně, bez nějakých rychlých skoků a zbytečných částí. Ačkoliv některé historické pasáže byli trochu zbytečně dlouhé nebo příliš podrobné (ačkoliv v té podrobnosti byla kopa ironického humoru), dohromady tvoří výborný celek. Styl psaní Jonassona mi velmi sedí a s chutí se pouštím do Analfabetky.

Dagmar9

super, bavila jsem se moc

Karoley

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel.. Životní příběh Alana Karlssona, který se nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl zapleten do velkých historických událostí 20. století.
Jedna z nejvtipnějších knih, co znám!

"Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude."
(Alan Karlsson)

Magrata15
30.12.2021

Úžasně vtipná kniha, u které jsem se báječně bavila.
Jedna část vypráví o tom, co prožije stařík Alan Karlsson v roce 2005 poté, co uteče z domova důchodců, kde se mu chystá oslava stých narozenin.
Další rovina příběhu se odehrává od roku 1905, kdy se Alan narodil, do roku 2005, kdy se mu v domově důchodců chystala oslava narozenin. A prožil toho skutečně hodně. Procestoval spoustu zemí a setkal se se spustou lidí, představitelů států atd. Všude zanechal nezapomenutelný dojem a několikrát i ovlivnil dějiny. (takový švédský Forrest Gump).

anonymní.Ilja
28.12.2021

Když jsem četl tuto knihu poprvé, pochopil jsem, proč je tak oblíbená, přestože jsem některé epizody nedokázal plně pochopit a ocenit. Když jsem letos tuto knihu četl s přítelkyní jako společné čtení před spaním, má úcta k ní ještě vzrostla.

Někteří ji pro nedostatek lepších možností přirovnávají k filmu Forest Gump, ale myslím si, že to není čestné přirovnání. Přestože je Forest kvalitní, Stařík je i ve svých 100 letech nedostižitelný.

Jsem hrdým vlastníkem jednoho výtisku.

Martinique
27.12.2021

Dlouho jsem se u žádné knihy tak nenasmála.