Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.16244

Stoletý stařík 1.

Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

andrea7191

Milé a vtipné. Místy to bylo celkem ze života, ale střídalo se s místy, které byly velmi přitažené za vlasy.

petronella1

Skvělá kniha, dlouho jsem se tak nezasmála u čtení

Charley

Příběh hezky utíkal. Ze začátku jsem si říkala, že je to nějaké divné a proč by mě to mělo vůbec zajímat, ale postupně se to rozjelo a návraty do minulosti mě naopak bavili. Přečetla jsem to ráda, ale bohužel bych to neoznačila jako strhující dílo, jaké jsem očekávala od ohlasu, který tato kniha má. Pohodové a příjemné čtení, ale jednou přečíst mi to stačilo.

Miškus

Hodně mi vadilo jak se střídala minulost a současnost. Ta minulost mě moc nebavila.

eva7194

Po Analfabetce další přelouskaný kousek od Jonase Jonassona. Stařík je ještě o něco lepší, hrdinové jsou pěkná kvítka a Soňa tu legrační fantasmagorii příjemně doplňuje. Kdo chce nějakou knihu, u které nebude řešit vůbec nic a vypne hlavu, doporučuji.

TwoFace

Taková forrestgumpovka. Lepší než Analfabetka téhož autora. Příjemné, oddechové čtení.

EmokeII.

Byla to moje první kniha, kterou jsem od autora četla a byla jsem nadšená. Styl psaní, vtipné situace a totálně dobrodružný život obyčejného staříka mě dostal.

Alizon

No....mám trošku rozporuplné pocity. Nebylo to špatné, začátek se mi líbil hodně, ale potom došlo k nějakému útlumu. Čekala jsem, nevím proč, něco jako knihu od Backmana (kterého jsem nedávno poprvé četla) a neubránila jsem se tak srovnávání. No a v humoru i dojetí zvítězil jasně Backman. Takže někde v polovině jsem dokonce knihu na pár dní odložila (dočíst jsem ji určitě chtěla, ale jen byly zrovna na práci zajímavější věci). Nakonec jsem se k ní vrátila v lepší náladě a druhou půlku jsem zhltla na jeden zátah. Takže celkově ok, kniha pobavila, svůj účel splnila, ale od tak populárního bestselleru jsem asi čekala maličko víc.