Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7207 7207

Stoletý stařík série

1. díl >

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon
Originální název:

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009


více info...

Přidat komentář

RMarkéta
12.06.2024 5 z 5

Ten stařík prožil ale dobrodružný život. To by vydalo na román. :-) Byl snad u všeho, co hýbalo světem a že to teda byly události. On ke všemu přišel jako slepý k houslím. Ten jeho klid a nestrsování se za žádné situace, mě dostával do kolen. Všechno je, tak jak je a všechno bude, tak jak bude. Švédský Forrest Gump. Humor na skandinávský způsob.

Jája92
07.06.2024 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem z této knížky poměrně zklamaná. Asi mi úplně nesedla nebo nejsem cílovka, ale mě se příběh nijak nedotkl, nepřišel mi nijak humorný a mnohdy jsem bezradně krčila rameny.
Mnohem více se mi líbila kniha Analfabetka, u které jsem bez váhání dala plné hodnocení.


KnihovniceVěra
08.05.2024 5 z 5

Bomba kniha! Těším se na další díl ...

heavy66
20.04.2024 5 z 5

Na výstižný komentář by klidně stačily tři čtyři smajlíky.
Já přidám citát klasika - "přestanete-li pít a kouřit, nebudete ve skutečnosti žít déle, jen vám to tak bude připadat!"
Jediný fungující recept na dlouhověkost, jak předvádí stoletý stařík Alan, je úplná eliminace stresu, spěchu a špatné nálady!

Ave243
18.04.2024 5 z 5

Super, výborné, velice mě upoutalo.

Liss93
16.04.2024 3 z 5

Kdyby vyšly semináře a hry Divadla Járy Cimrmana jako kniha, pobavili byste se u ní? Já ne, protože v psané formě by spousta vtipů a narážek nedávala smysl ani nebyla zábavná. Díky mluvenému projevu, je vše mnohem humornější a když se přidá i obraz, tak je nadčasové dílo na světě. Alan Karlsson je švédským Járou Cimrmanem či Forestem Gumpem. A i když nejsou v ději hluchá místa a příběh plyne, tak jsem někdy měla pocit, že stránky vůbec neubíhají. Posledních 60 stran už jsem dočetla na jeden zátah pro to, abych to měla konečně za sebou. Na to, jaký byl před lety kolem knihy rozruch mi to přišlo slabší. Ale úkol ze čtenářské výzvy jsem splnila, a možná v budoucnu kouknu na filmové zpracování.

Anor505
15.04.2024 3 z 5

Hmm, i když mám černý humor a ironii ráda, tak mi tahle kniha nesedla. Nevím proč, ale stařík Alan s neuvěřitelným životním příběhem mi k srdci nepřirostl. Pár světlejších chvilek knížka měla, ale i tak se mi ke čtení moc vracet nechtělo. Díky Stoletému staříkovi jsem si splnila bod ve čtenářské výzvě, ale vracet se k němu nebudu.

nula87
02.04.2024 4 z 5

Zábavná kniha hrající na šachovnici švédského venkova s postavami, které přesně zapadají do vtipného příběhu. Alanova historie nutně připomene Forresta Gumpa.

Jerome
31.03.2024 2 z 5

Forrest Gump z Wishe

raphelia
28.03.2024 3 z 5

Evidentně jsem měla na tuto knihu - vlivem nadšených ovací jejích fanoušků - větší nároky, než bylo třeba. Ano, je čtivá, je humorná, ale ... záleží na tom, zda humor v ní obsažený danému člověku "sedí" či nikoli. A zrovna mně tedy těžká ironie a černý humor bohužel vůbec nevyhovuje. Takže pro mě byla kniha docela zklamáním.

ellypusik
26.03.2024 5 z 5

Je vidět, že má autor široký záběr a nastínilo se tam několik politických témat.
Celkově šlo o velice milé a oddechové čtení. Přístup Alana byl vtipný a částečně velice inspirativní. Těžko říct jak by vypadal svět, kdyby každý byl takový flegmatik jako Alan, ale bylo mi to sympatické! :)

AlexandraBane
22.03.2024 5 z 5

Tohle bylo senzační, stránky mi pod rukama ubíhaly jedna radost. "Vylomeniny" Alana a jeho kumpánů byly boží!

petrn
09.03.2024 3 z 5

Na to, že to byl v době vydání světový bestseller, tak je to pro mě trochu zklamání. Příběh se četl lehce, to jo, ale kromě začátku, kdy jsem se fakt bavil, už byl příběh takový na jedno brdo. Ne nudný, ale nenadchne. Stále opakující se humor na téma alkoholu, kořaly a drinků s paraplíčkem brzy přestal být vtipný.
Společnost "kamarádů", všichni s pochybnou historií, zejména zbytečně sprostá zrzka mi prostě neseděla. A konečné završení případu státním zástupcem na mě prostě dělalo dojem filmu se skvělým rozjedem a trapným, jakoby unáhleným koncem filmu, protože prostě dramaturgům už se prostě nechtělo psát.
Ale jak jsem již psal, kdyby to nebyl všude oslavovaný bestseller, možná bych měl menší očekávání a knihu bych hodnotil lépe. Takhle to je za mě tak trochu nafouknutá bublina.

Stanas513
07.03.2024 4 z 5

Tak stařík Alan se mi jeví jako směska několika knižních hrdinů. Svým neochvějným klidem mi připomíná Švejka, svou ochotou radit v důležitých objevech Járu Cimrmanna a svým zvláštním způsobem přichomýtnout se vždy někam, kde se dějí "věci", mi přijde jako Forrest Gump. I když je tam spousta protichůdných situací, které by se v běžném životě stát opravdu nemohly, je to čtení vhodné k hezkému pobavení.
Není to tak dávno, co jsem viděla ukázky na film, bohužel jsem se už k filmu nedostala. Vždycky mě totiž zajímá, jak věrohodně filmaři ztvárnili knižní předlohu a tady to mohlo být opravdu zajímavé.

Mruskulka
27.02.2024 5 z 5

Příběh se mi líbil. Překvapilo mě, že už je kniha na světě tolik let. Pamatuju si, jak vyšla a jaký měla úspěch nikdo nezažil tolik dobrodružství, jako tento stoletý stařík :)

felixrr
18.02.2024 5 z 5

Představte si alternativní vesmír, ve kterém se Jiří Grossmann dožil vydání Forresta Gumpa, přečetl si ho, a pak s Miloslavem Šimkem místo povídek napsali román...

Databáze.knih
06.02.2024 3 z 5

Švédsko, město Malmköping, 2. květen 2005, domov důchodců, chystaná pompézní narozeninová oslava. Alan Karlsson slaví 100 let. Ale oslavenec otvírá okno, vylézá a jde... Rozvíjí se příběh v přítomnosti, útěk, prolínající s Alanovou minulostí, a to od jeho narození 2. květen 1905. Příběh, kde světoběžník Alan je součástí absurdních událostí, ale i historických reálií a i jako spolutvůrce světových dějin.
Vidím a slyším barona Prášila na letící kouli.
"Ty, co říkaj jenom to, co je pravda, nemá cenu poslouchat."

Kanylka
08.01.2024 3 z 5

Přečteno podruhé v rámci čtenářské výzvy a jde se dál

jasminecka
03.01.2024 3 z 5

Cetla jsem do ucha a docela me to bavilo, ale pocet hvezd odpovida tomu, ze z ni ve mne mnoho nezustalo...

Kara28
29.12.2023 5 z 5

Nejdříve jsem sice viděla film, ale knihu jsem četla s dostatečným odstupem, Původně jsem si ji chtěla přečíst jen tak někdy, ale když už ji mám v seznamu na maturitní četbu, sfoukla jsem to najednou. Celou dobu mě kniha bavila, i díky propojení dvou linií to neztrácelo dech, smála jsem se některým pasážím, ovšem tak v půlce už jsem se začala v událostech ztrácet. I přes to se mi moc, na rozdíl od některých čtenářů, líbilo propojení staříka s událostmi. Protože si myslím, že by v každé knize měl být alespoň kus pravdy.