Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.15818

Stoletý stařík 1.

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno, Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

n.ezn.amy

Mám moc rád knihy, které jsou psány s humorem a velkou nadsázkou. Netváří se jako pravdivé a člověk si u nich odpočine. A to si myslím, že je právě tato kniha, kdy hlavní hrdina po útěku z domova důchodců se dostává do prekérních situací, které se vždy nějak vyřeší a hlavně vzpomíná na svůj život, kde co prožil a s jakými osobnostmi se setkal. Za mě vynikající oddychovka

tamara1351

Já jsem asi mimoň,ale nemohla jsem to ani dočíst.Mně se to vážně nelíbilo.Chabá napodobenina Forresta Gumpa.Jedno obrovské zklamání.

mirec88

Vynikajúca oddychovka a jeden z najvtipnejších románov aké som kedy čítal. Smial som sa fakt nahlas :-) neskutočne mi sadol tento román a zmysel pre tento typ humoru.

Adell-ka

Moje druhá kniha od tohoto autora a musím říct, že Analfabetka se mi líbila víc a taky jsem se u ní víc nasmála. Ale musím ocenit důkladně propracovaný děj, ačkoli možná toho tam bylo až příliš.

MHudec
21. květnaodpad!

Kniha mě nijak zvlášť neohromila. Humor těžce na úrovní podprahových amerických komedií a to možná ještě i daleko pod. Tento typ humoru mi obzvlášť nepříjde zajimavý ani inteligentní. Děj vycucaný ze zlomeného prstu.

saxik07

Těšila jsem se na zajímavý námět, ale nakonec mě vlastně nijak nenadchla. Nepřišla mi humorná ani napínavá, musela jsem se přemlouvat, abych ji nakonec dočetla. Možná byla až moc přeplácaná.

666Jitka

Tak u této knihy jsem se opravdu od srdce zasmála a pobavila jsem se. Mezi autorovi oblíbence patří Jaroslav Hašek - jako bych ho tam občas mezi řádky četla ...

sofi987

Kdo nema smysl pro lehkou ironii, satiru, humor a zakladni znalosti z dejin 20. stoleti, toho kniha asi nezaujme. Ja se zasmala, pobavila a premyslela, co by se asi tak stalo, kdyby se Alan setkal s Jarou Cimrmanem :-)

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
Zvonokosy
Zvonokosy
Nestydaté plavky
Nestydaté plavky
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)