Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24870

Stoletý stařík (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

Opatov
předevčírem

Absurdni pribeh starika, ktery se na uteku ujal ciziho kufru. Fantazie bez hranic. Sarkasticke a vtipne. Doporucuji.

Govrid

Dobře, možná že se autor inspiroval v jiných příbězích, ale..., není to jedno? Zkuste si v dnešní době vymyslet vše 100% originálního, co nikde a nikdy nebylo napsáno nebo vymyšleno. Autor to napsal svým osobitým stylem, který se mi líbil, sem tam i úsměv padl. Pro mě dobrá kniha.

historikola

příběh byl zajímavý, ale popravdě více se mi líbila knížka Analfabetka, která uměla počítat.
Příběh staříka je hodně vláčný, ale nakonec se rozjede. Je v některých pasážích předvídatelný, ale i tak se dobře čte. Uvidíme co další knížky od spisovatele.

Astarothh

Děsná sranda...:) Pohodová odpočinková četba...

Hustoles380

Kniha,u které jsem se smál od začátku do konce Autorovi dík a všem doporučuji

teeyinka

Stoletého staříka jsem poprvé začala číst před několika lety, nezaujala mě však a po druhé kapitole jsem ji odložila. Asi špatné rozpoložení. Teď jsem se ale ke knize vrátila a jsem ráda, že jsem to udělala. Po cestě do práce mě nejednou rozesmála a za to patří velký dík autorovi (a samozřejmě také překladateli). Občas mě některé pasáže z minulosti sice nebavily, autorova schopnost dotáhnout věci do absurdna mě však zase přiměla číst.

Adwil

Super oddechovka, knihu i děj samotný nutno bráti s nadhledem...….
Po knize jsem se díval i na FILM: proboha co to je? raději se nedívat!!!
kniha mi dost připomínala styl dalšího severského autora: Erlend Loe - doporučuji také-zvlášť knížka Doppler

Česneksmedem

Lidi mají depky. Nejprve z horka a sucha, které hojně zalévají lihovými nápoji, ale v tom parnu to s nimi hned motá, depka se zvětšuje a kovadlina buší. Teď zas přichází podzim, bude pršet, lidi se budou zahřívat svařákem nebo medovinou a depka bude mít žně. A právě v takových chvílích je dobré mít po ruce tuto knihu, pampersky a kapesník na nudle.

Nello

Já byla nadšená. Tolik zajímavých věcí, co jsem se dozvěděla.. Taková má kniha být. Doporučuji ostatním. Ale další kniha Zabiják Anders mě zklamala.

Glivuska

Pro mě nejlepší kniha od J. Jonassona. Neměla jsem žádná očekávání a styl vyprávění (některé situace dovedené až do absurdity) mě opravdu bavil a hodně jsem se smála. Pro někoho může být místy nudnější (zabíhání do historických událostí), ale pro mě zvláštní a originální počin.

kalache

...tahle kniha neskutečně baví...

Pav

Příjemné a usměvné čtení. Ale zase tak nadšená jako ostatní jsem nebyla. Asi je to tím, že čtu hodně detektivek a laťku humoru mám zřejmě nastavenou jinak.

encyklopedie

......k nečtení.....dokonce i k neposlouchání
....dlouho jsem nic tak hrozného nečetl
Nula bodov

bookfan

Promiňte mi to, četní fanoušci této knihy, ale musím ze sebe někde (nejlépe anonymně) konečně vysypat sdělení, že se mi tato kniha nelíbila. Každému, koho znám, totiž přišla výborná a vtipná a připadám si jako vyvrhel. Tudíž doufám, že třeba se někdo k mému pocitu připojí, abych nebyla tak sama. Vůbec mi nepřišla vtipná, viděla jsem v tom brutálně okopírovaného Forresta Gumpa (přičemž tento film mám docela ráda a Tom Hanks je v něm roztomilý). Alan mě dost iritoval, navzdory snaze uvědomovat si nadsázku se mi pořád do hlavy vtírala představa, jakže se takový vetchý stařík může někde pohybovat pěšky, každou chvíli jsem si představovala, jak zkolabuje s tím svým kufrem. Ani zážitky z jeho mládí se známými osobnostmi se mi nelíbily, zdálo se mi, že se zde dělají zbytečně z lidí pitomci. Pro tento druh humoru nemám buňky. Zřejmě už žádnou knihu od Jonassona číst nebudu.

MCGinger

Vtipně napsaná knížka. Není to zcela můj styl, ale i tak jsem se dost bavil.

Blanchidlo

No, dost silně mi to připomínalo knihy Patrika Hartla, které mi taky nesedí. Nakonec jsem skokovou metodou pročetla hlavní dějovou linku a přeskakovala u toho kapitoly z minulosti, protože mě zajímalo, proč vlastně stoletý stařík vylezl z okna a zmizel.

Soboll

Úžasný , dobrodružný , život Alana mě naprosto uchvátil . Skvěle napsaný příběh ,u kterého jsem se nahlas smála . Konec knihy jak jinak než překvapivý :D

Ronny97

Kniha mě bavila, i když byly i úryvky, které jsem si musela přečíst víckrát. Alan byl vtipný, chytrý, hodně toho zažil a vůbec se nedivím, že se se všemi rychle spřátelil :)

Veru.Viti

Za mě opravdu super kniha. Moc se mi líbila, bavila mě do posledního písmene poslední stránky. Čekala jsem co se asi stane. Bavil mě styl, kterým je kniha napsaná a popisy jednotlivých postav. Smála jsem se i nahlas a některé věty jsem předčítala nahlas doma. Opravdu hezké. Ještě jsem zvědavá na film.

Ivka14

Kniha vtipná,ale nevím proč,ale od tohohle autora nepřečtu knihu víc než do půlky ,protože mě to pře bavit. Jinak je kniha lepší než analfabetka.

Barbora216

Kniha byla dobrá, námět zajímavý. U čtení jsem se celkem bavila, ale něco zvláštního z knihy to ve mně nezanechalo. Asi bych znova nečetla.

petuzla5591

Naprosto skvělá kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Alana jsem si zamilovala. Je to úžasná postava. Ke knize se ráda brzy vrátím.

-Topr-

Dokonalá knížka, i teď s odstupem času nedokáži popřít, že je to jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl.
Nádech absurdnosti knížce dodává jisté kouzlo a při začtení se budete věřit všemu.

MirkaProk

Geniální kniha plná humoru. Setkala jsem se už i s názory, že je to stupidní kniha, ale vždy musím odporovat a všem knihu doporučuji

pauele

Forest Gump v bledo modrom. Všade bol všetko zažil. Čtivý, (v mojom prípade dobre počúvateľný) vtipný a ľahký oddychový dovolenkový román. Ku koncu trochu stráca, ale na celkovom hodnotení to málo zaváži.

Nikei

Tuhle knihu naprosto zbožňuji. Kniha je originální a styl autora jedinečný. Některé části se můžou jevit jako složitější, proto kniha není vhodná pro všechny čtenáře.

l1l1lele

Knihu hodnotím velmi pozitivně a určitě doporučuji k přečtení. I když má velmi mnoho stran, tak se čte rychle a svižně. Pořád u mě vítězí Analfabetka od stejného autora, ale ani touto knihou nepohrdnu.

zdenek9503

Hodně, hodně dobrý :-) oddechovka první třídy. Občas mě bolelo břicho smíchy.
Ke konci sice se "témata/motivy" opakovali ale tak velmi dobré čtení

pepa4081

Mé manželce se humor této knihy zdál příliš prvoplánový, ale já jsem se u ní velmi dobře bavil. Stařík je takový švédský Forrest Gump okořeněný krimi zápletkou. Pokud máte rádi jednoduchý humor, přečtete ho za jeden den, jako já. Hodnotím 3,5 a doporučuji.
Uspokojivé.

xxtom

V knize autor popisuje život a osudy hlavního hrdiny v současnosti a v minulosti. Obě dějové linie se pak na konci knihy spojí. Některé jeho zážitky byly humorné, některé až neuvěřitelné. V některých momentech, kdy se hlavní hrdina víceméně omylem připletl hned k několika velkým světovým událostem, mi vzdáleně připomínal českého Járu Cimrmana :). Celkově hodnotím knížku pozitivně jako oddychové, legrační a nenáročné čtení.