Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.24958

Stoletý stařík (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

DuchDoby
včera

Tahle kniha je prostě úžasná. Od začátku do konce. Krásný styl vyprávění, krásný příběh, vtipné...
Dokonce jsem slyšel názor...tedy ten chlap za těch sto let ale zažil věcí, že? :-)

Tynulda
včera

Dostala jsem se k ní z důvodu povinné četby k maturitě. Nicméně musela jsem se do čtení nutit, pořád jsem byla v očekávání, kdy nastane jakýsi zlom, ale bohužel marně. Za mě NE.

oladnb
08. prosince

Prvni stranky me bavily velmi. Pak jsem pochopila, jak bude asi kniha myslena a asi do poloviny jsem se musela do cteni nutit. Pro me lepsi druha polovina, ale roli hralo asi i to, ze jsem se blizila ke konci. Ano, misty je kniha vtipna, jiste je autor velmi inteligentni, sympaticky je i Alanuv optimismus, ale jinak mi kniha moc nedala :-(

Becca_books
05. prosince

Moc pěkná kniha. Četla se jedním dechem. Byla zajímavá, čtivá, vtipná. Mělo to hlavu a patu. Určitě si přečtu i další knihy autora a těším se na 2.díl.

rajen
03. prosince

Přečteno jedním dechem a s trvalým úsměvem na rtech. Fakt jsem se hodně pobavila, nadto je kniha psána skvělým stylem, je inteligentní, jednotlivé situace jsou dokonale promyšlené a všechny detaily, co se v knize objeví, mají dřív nebo později svůj smysl, nejsou tam žádné zbytečnosti navíc. Taková miniaturní kaňka byla ta, že ke konci už mě to bavio méně, možná proto, že těch absurdních situací už bylo prostě moc. Ale na hodnocení to nemá šanci ubrat. Skvělá zábava a odreagování.

markéta783
27. listopadu

Vážně moc prima knížka, vtipná, inteligentně napsaná, náramně jsem se nad ní bavila. je sice větší rozsahem, ale v tomto případě bych klidně snesla i kdyby byla ještě delší. Moc povedené čtení.

mysacek11
27. listopadu

Dlouho jsem se takhle nezasmála :)

Tyquick2
25. listopadu

Tak tahle kniha mi vážně skvěle sedla. Jednoznačně 5/5

toni-az
15. listopadu

V podstatě dvě knihy nastřídačku, obě vtipné a příjemně čtivé, nicméně téměř nepropojené. Naštěstí s Forrest Gumpem nemá ani jedna moc společného, jak spousta lidí píše, i když jistou společnou státo- tedy spíše světo-tvornost jedné z nich upřít nelze.

Bavil mě nenápadný, ale příjemný humor, bavil mě Alanův vztah alkoholu, ale hlavně k životu obecně. Ovšem nejvíc mě bavil konec příběhu ze současnosti, především "grilování státního zástupce Ranelida" a zajišťování povolení k přistání. A co hodně oceňuji, byla opravdová promyšlenost celkové koncepce knížky, propojení událostí, vzájemné souvislosti. Jen v tom příběhu ze současnosti mohlo být více příběhotvorných souvislostí s příběhem z minulosti. Ale to je jen drobnost, která mé hodnocení neovlivní. Stejně jako to, že jsem to poslouchal jako audiobook, čtený Martinem Stránským, jehož projev mi ze začátku moc nesedl, ale když jsem si zvykl tak se to dalo.

Bacík
13. listopadu

Vtipné a přečteno jedním dechem.

deniha
09. listopadu

Příběh stoletého Allana Karlssona by vydal snad na sto životů. Asi nemá cenu knihu nikterak hodnotit, protože je jedním slovem DOKONALÁ. Je super vtipná, akční, má rychlý spád a střídání minulosti s přítomností akorát stupňuje čtenářovu dychtivost po příběhu. Měla jsem problém odložit knížku z ruky a věnovat se i něčemu jinému, takže vřele doporučuji.

Leniik33
05. listopadu

Jednoduše vtipná oddechová knížka :) Příběh je místy až bizarní a to je na ní tak kouzelné. Určitě sahnu po další knížce od tohoto autora.

Allla9

Humor, humor, humor. Moc hezky se čte.

essidaven

Z knihy jsem byla jednoznačně nadšená! Jedna z nejzábavnějších, které jsem v poslední době četla. Umocněno to bylo ještě bravurním převyprávěním Martina Stránského do audioverze. Výborně napsané, moc se mi líbila absurdita některých situací i vtipné propojení s historickými událostmi.

E_Lan

Takový severský Forrest Gump. Vtipný, trochu toulající se v několika časových osách a na pozadí významných osob. Kniha je velmi zábavná, čtivá a v některých pasážích mi přinesla pořádnou porci smíchu. A to se cení. Vidět film a poté číst knihu odhalí jak zkratkovitá je filmová produkce...

danka13

Počáteční rozpaky vystřídalo velké pobavení. Určitě si přečtu i Analfabetku.

Cher

Strašné! Vůbec se mi to nelíbilo. Vtipné mi to nepřišlo. Po první třetině jsem přeskakovala kapitoly, které se vrací do minulosti staříka, jen abych věděla jak příběh dopadl. Pořád jsem čekala, že se to ještě nějak rozjede. Bohužel, přišlo jen moje velké zklamání.

Joannebro

Tato kniha mě opravdu bavila. Líbil se mi humor, který tu byl použit a celkové propojení děje. Postava Alana byla naprosto famozní. Jediné co mě na mrzí je to, že jsem jí dočetla a skončila. Užásná a skvělá.

agatha2

Knihu jsem si konečně přečetla až dlouho po jejím vydání a největším boomu. Kniha je zvláštní, každopádně Vás chytne za srdce, to každopádně. Jsem ráda, že na ni konečně došla řada.

DericCaster

Knížka se mi moc líbila. Je to oddechovka a je velmi vtipná. Určitě ji doporučuji číst pro zlepšení nálady, po práci, před hádkou a vůbec pořád. ;)

bobindel

Zvláštna no zároveň zábavná knižka.

pakala

Naprosto úžasný začátek příběhu, velmi mě pobavil a vtáhl do děje, který se pak zauzloval tak nečekaným způsobem. Rozuzlení také super. Rovina vzpomínání už byla pro mě místy malinko ....předimenzovaná? Autor má záviděníhodnou fantazii.

MilanCFC

Já jsem se tedy náramně bavil, místy jsem kuckal smíchy. Však ke Švejkovi (a také Forrestovi) to nemá daleko a to je veledílo. Alan poskytuje perfektní návod na to, jak se chovat a jednat v krajních a nesnadných situacích :-) Filmu se ovšem obávám.

Opatov

Absurdni pribeh starika, ktery se na uteku ujal ciziho kufru. Fantazie bez hranic. Sarkasticke a vtipne. Doporucuji.

Govrid

Dobře, možná že se autor inspiroval v jiných příbězích, ale..., není to jedno? Zkuste si v dnešní době vymyslet vše 100% originálního, co nikde a nikdy nebylo napsáno nebo vymyšleno. Autor to napsal svým osobitým stylem, který se mi líbil, sem tam i úsměv padl. Pro mě dobrá kniha.

historikola

příběh byl zajímavý, ale popravdě více se mi líbila knížka Analfabetka, která uměla počítat.
Příběh staříka je hodně vláčný, ale nakonec se rozjede. Je v některých pasážích předvídatelný, ale i tak se dobře čte. Uvidíme co další knížky od spisovatele.

Astarothh

Děsná sranda...:) Pohodová odpočinková četba...

Hustoles380

Kniha,u které jsem se smál od začátku do konce Autorovi dík a všem doporučuji

teeyinka

Stoletého staříka jsem poprvé začala číst před několika lety, nezaujala mě však a po druhé kapitole jsem ji odložila. Asi špatné rozpoložení. Teď jsem se ale ke knize vrátila a jsem ráda, že jsem to udělala. Po cestě do práce mě nejednou rozesmála a za to patří velký dík autorovi (a samozřejmě také překladateli). Občas mě některé pasáže z minulosti sice nebavily, autorova schopnost dotáhnout věci do absurdna mě však zase přiměla číst.

Adwil

Super oddechovka, knihu i děj samotný nutno bráti s nadhledem...….
Po knize jsem se díval i na FILM: proboha co to je? raději se nedívat!!!
kniha mi dost připomínala styl dalšího severského autora: Erlend Loe - doporučuji také-zvlášť knížka Doppler