Příběh služebnice

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/big_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 3.92296

Příběh služebnice / Príbeh služobníčky 1.

Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale, 1985

Kniha Příběh služebnice

slecnapeta

Knihu jsem bohuzel cetla s vysokym ocekavanim, ktere se nenaplnilo. Dej se velkou cast knihy vlekl a potom se skoro vse stalo na poslednich par strankach. K vypravecce jsem si nenasla vztah a pribeh se me nijak hluboce nedotkl.

DriftBooks

Ta kniha se mě dotkla. Ne letmo. Byl to dotek hluboko do duše. Nebyl to dotek láskyplný. Byl to dotek mrazivý. Přesto ve mně vyvolal stejnou touhu, jakou má Fredova. Toužil jsem spáchat dotek… To je jedna strana té knihy. Ta osobní. Vzpomínky na lásku, na děti. Na život ve zcela jiném vesmíru.

Momentálně prožíváme období, které se může lehko zlomit do čehokoliv. Najednou není problém přijmout fakt, že se zavřou hotely, hospody, že se zakáže cestování. Že děti nechodí rok do školy. Je tak snadné přejít dalším krokem do podobně dystopické, antiutopistické společnosti, jako je (či byl) Gileád. Lusknutím prstu. Bez velkého odporu obyvatelstva. Kniha vyšla v roce 1986 a je z ní cítit strach i despekt z komunistické diktatury a vlastně z jakékoliv diktatury obecně. Atwoodová knihu začala psát v západním Berlíně. Ve městě, které je rozpůlené „zdí“. Zdí, kde na východní straně straší…

Kniha je řazena do kategorie sci-fi. Ale ruku na srdce. Všechno, co v příběhu najdeme, už lidstvo nejednou zažilo. Není to žádná bláznivá vize šílené budoucnosti. Je to jen dobře poskládaná koláž všech možných hrůz, které jsme si jako lidé dokázali vymyslet a většinou i zrealizovat. A právě proto je ten příběh tak… děsivý.

Adris

Očekávala jsem nervy drásající dystopii ve stylu Prokletý rok, Rok čarodějnic - zkrátka vzestup patriarchátu a malomocné ženy, které se neštítí obracet proti sobě. Navnadilo mě i to, že se autorka narodila v 2. světové válce a čerpala tak z reálných událostí útlaku (tajné informační a záchranné sítě, vztahy mezi lidmi - paranoia, šeptanda...), překvapilo mě, že autorka procestovala několik zemí včetně Německa, Československa a samozřejmě rodnou Kanadu a zřejmě i USA. Jedná se o velice vzdělanou ženu, a je to na příběhu dost vidět - nedostala jsem totiž dystopický příběh jaký jsem čekala, ale spíše filozofický příběh. Je v něm totiž hodně přirovnání, kontrastů a na ději až tak nezáleží. Jedná se o něco jako zpověď, svědectví ženy, která náhle uvízla v totalitním, náboženském a patriarchálním režimu. Vzpomíná na to, co musela opustit, což čtenáři předkládá v chaotickém sledu vzpomínek a zároveň popisuje, co prožívá nyní. Jako zpověď to označuji proto, protože tento příběh nemá začátek ani konec. Dílem chtěla autorka zřejmě hlavně upozornit na některá témata a tak se mi jeví Příběh služebnice jako kniha k zamyšlení.
Vlastně jsem si "služebnice" přirovnávala k ženám v KLDR, a to, když se "služebnic" na veřejné ulici návštěvníci z jiné (demokratické) země ptají, zda jsou šťastné a s tímto životem spokojené. Co asi tak mají odpovědět? Pod dozorem "Velkého bratra"? No ano, všichni jsme MOC spokojeni .
Byla jsem překvapena v podstatě epilogem, který byl pojat opravdu netradičně, šla mi z něj hlava kolem. A pro plniče Výzvy DK - tato kniha má Předmluvu!

Kopretina

Tolik jsem o knize (filmu) slyšela, ale nevěděla, co od toho čekat. Kniha se čte dobře, rychle stránka za stránkou běží, děj se ale vleče. Téma nadčasové, kdoví, co nás v budoucnosti čeká.. Stačí jeden..., který se bojí, mír je pryč, lidskost je pryč.

ladyka

Poslouchala jsem audioknihu a myslím, že knížka by mě tak "nechytla". Audioknihu jsem zvládla za 2 dny a už se těším na Svědectví, rozhodně se podívám i na filmové, resp. seriálové zpracování knížky. Je osvěžující (hlavně mentálně) si přečíst něco s přidanou hodnotou a k tomu jazykově bohaté. Takže pokud hledáte něco do ČV na téma "Kniha od držitele Ceny Franze Kafky", pusťte se do Příběhu služebnici, určitě stojí za to.

Cheynn

Kdo viděl seriál, bude pravděpodobně z knihy zklamán. Já kdybych ho neviděla, tak vůbec netuším, co se v knižním ději odehrává, skoro nic není vysvětleno, nedořešený konec... Nicméně, protože jsem seriál viděla a dala jsem si věci do souvislostí, dávám 2 *.

M.C.SMITH

Tohle nebyl můj šálek čaje. Kniha mi vůbec nesedla a musela jsem se do čtení nutit. Prostě tohle skutečně ne. Vzala jsem si ji jen kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že tento boj mám za sebou.

Mája777

Tak nějak nevím, co si o téhle knize myslet. Dostala jsem ji od dcery a hodila se mi do výzvy, to je tak všechno, co o ní mohu napsat. Určitě už ji nebudu číst znovu a po tomto zážitku nemám chuť podívat se ani na seriál.
Odpadem ji neoznačím. Myslím, že to si žádná kniha nezaslouží, ale jedna hvězda je až dost.
(19. 3. 22 - 6 886 - 16)