Příběh služebnice

kniha od:

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 3.9 2733

Příběh služebnice / Príbeh služobníčky série

1. díl >

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Handmaid's Tale , 1985


více info...

Komentáře (748)

Komentáře 748 Recenze 17

Andulino
Andulino
předevčírem 3 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy jakožto knihu od držitele Ceny Franze Kafky, a rozhodla jsem se přečíst si ji v originále. A bylo to náročné čtení. Samozřejmě extrémně oceňuji svět, který autorka vytvořila, tak dokonale propracovaný a promyšlený, pamatuji si, jak jsem byla paf, když jsem o něm slyšela úplně poprvé ve stejnojmenném seriálu. Právě srovnávání knihy se seriálem však samotné knize v mém případě neudělalo dobrou službu. Ač většinou upřednostňuji knihu, v tomto případě kniha ani zdaleka nedosahuje kvalit seriálu s brilantní Elisabeth Moss a kinematograficky dokonalými záběry. Dlouhé popisy okolí zpomalovaly děj, slovní zásoba pro mě byla extrémně náročná a samotné myšlenky Offred byly zajímavé, leč v porovnání s detailními záběry na obličej Elisabeth Moss a jejím geniálním sarkastickým monologem přece jen něco postrádaly. Beru to ale tak, že bez této knihy by Gilead a celý jeho zvrácený systém nikdy nevzniknul, a nemohl by tak být natočen perfektní seriál, který přinesl obrovskou naléhavost, strach, širokou plejádu emocí a souznění s hlavními hrdiny. Tak jako tak Gilead chápejme jako varování nad tím, co vše se může stát a kam to za žádnou cenu nemůžeme nechat zajít.

Darami87
Darami87
03.11.2023 4 z 5

Miluji seriál Příběh služebnice a tak jsem knize nemohla odolat. Musela jsem neustále přemýšlet nad tím, jak snadno se můžeme všichni nechat nalákat do pasti, jak snadno se dá nad obyčejnými lidmi nenápadně utahovat smyčka. Když jsem četla, co se služebnici honí hlavou, říkala jsem si, co by se asi honilo hlavou mě, kdybych byla tolik omezena na svobodě. Čeho bych si všímala? Jak významné by pro mě najednou byly drobnosti, které teď s naprostou samozřejmostí přehlížím? I když byla kniha psaná takovým zvláštním stylem, líbila se mi. Jen konec příběhu... Jasně, někdo má rád tak otevřený konec, protože může povolit uzdu své fantazii. Ale já jsem děsně zvědavá a chci všechno vědět. :D


Audrina
Audrina
29.10.2023 5 z 5

Knihu jsem četla již před lety, nyní jsem si ji připomněla formou audioknihy. A musím říct, že se mi příběh líbil o dost víc než při prvním setkání. Oceňuji, že autorka vytvořila velice zajímavý svět, který reálně není tak odlišný od možné skutečnosti.

tereza0610
tereza0610
23.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Kde jen začít. Autorka si s příběhem vyhrála opravdu bravurně. Ačkoli toto téma není zrovna mým šálkem kávy, zajímalo mě, jak to s "Fredovou" nakonec dopadne. Příběh je čtivý, neuspěchaný. Postavy i místa jsou velice dobře popsané, což nám dává jistý pocit poznání. Samozřejmě bych mohla říct, že se tento příběh někdy v budoucnosti může stát svým způsobem skutečností. Co mě ale velice frustruje, je nedokončený příběh June. Jak dopadla? Podařilo se jí utéct? Našla Luka? Získala zpět svou dceru? Porodila dítě, které čekala s Nickem? Našli ji? Odvlekli ji zpět? Pověsili? Toto jsou otázky, které si po přečtení kladu a na které bych ráda znala odpověď. Takto nedokončený příběh je pro mě jako kudla do zad od spisovatelky. Proto nemohu dát plný počet hvězd ve svém hodnocení.

Lena78537
Lena78537
16.10.2023 5 z 5

Skvělé čtení, děsivé téma. Kniha předčila moje očekávání, doporučuji!

Ratatka
Ratatka
15.10.2023 3 z 5

Velké očekávání a trochu zklamani. Zbytečně rozvleklé a moc se mi nelíbil konec.

jaroiva
jaroiva
06.10.2023 3 z 5

Seriál jsem neviděla, ale nemohla jsem nepostřehnout věhlas kolem tohoto díla. Od autorky jsem četla zatím Alias Grace a to se mi v zásadě líbilo. Dystopie je můj poměrně oblíbený žánr, tak jsem si Služebnici nechala až v pořadí později jako sázku na jistotu.
O to víc se divím, že se mi líbila míň než Grace. Příběh na mě působil ploše, nedůvěryhodně, nepřesvědčivě. Částečně zážitek asi pokazil i horší překlad než u Grace (např. lily of the valley nebude asi lilie z údolí), ale překlad nebude tím hlavním důvodem, proč se mi nepodařilo do knihy ponořit hlouběji.
Měla jsem pořád pocit, že jen z povzdálí sleduji, bez navázání vřelejšího vztahu s postavami. A na konci už jsem byla ráda, že "zápisky" končí.
Do Svědectví se už s velkou pravděpodobností pouštět nebudu, to nechám znalcům literatury, kteří čtou výhradně oceněné knihy.

mdracek
mdracek
23.09.2023 3 z 5

Chtěla jsem si konečně přečíst nějakou Atwoodovou, a musím říct, že ta dáma má přehled a opravdu psát umí. Jen na mě tohle tema bylo asi špatná volba.
Dystopie promyšlená do nejmenších detailů, celý nový vytvořený svět. A střídání dějových rovin se mi taky líbilo. Ale celkově mě příběh až tolik neoslovil.

tamara1351
tamara1351
19.09.2023 5 z 5

Kniha do které se mi vůbec nechtělo a nakonec velké příjemné překvapení.Děj je asi díky seriálu všeobecně známý,ale mě velmi oslovila forma vyprávění.Je to vlastně monolog,je to osobní zpověď,je to tak intimní a ženské, nadčasové.Opravdu jsem překvapena tak nízkým hodnocením,třeba noční pasáže mi přišly nádherné, hluboké a teskné.Za mě top literatura.

Vixiene
Vixiene
16.09.2023 2 z 5

Kniha je to bezpochyby čtivá, jedinečná a svým způsobem děsivá. Na mě byla však příliš dlouhá, některé pasáže mě nudily a nedovedla jsem ji patřičně ocenit, konec taky nebyl nic pro mě.

Mám z toho podobné (ikdyž lepší) pocity jako u Zlodějky knih - velké očekávání, které bohužel nebylo naplněno. Je možné, že mi ale nesedl styl psaní, proto se zkusím podívat i na seriál.

Dalgiona
Dalgiona
30.08.2023 4 z 5

Zajímavé čtení o světě, který není až tak nereálný, co se týče žen, služebnic. Kdoví, co nás bude čekat za pár let. Každopádně trochu mrazivé čtení, ale čte se to dobře. Je to čtivě napsané.

Zemlja
Zemlja
28.08.2023 5 z 5

Četla jsem se zájmem. Dobrý nápad na děsivou diktaturu.

Kikityna19
Kikityna19
05.07.2023 1 z 5

Tak jo, viděla jsem seriál a ten je bez diskuze perfektní. Po zjištění, že se jedná o knižní předlohu jsem byla nadšená, v knihách je vždy víc než v seriálech. Musím ale říct, že pro mě to bylo velkým zklamáním.

Bylo to nezáživné, utahané, a chybělo tomu takové to jak Vám běží mráz po zádech, když čtete dystopii..

Je to asi mnou, kdybych knihu četla před seriálem, mohla by se mi i líbit. Ale za mě to kromě nápadu, nemá nic. Ale na druhou stranu, kdybych to nejprve četla k seriálu bych se asi nedostala, protože konec knihy by pro mě byl velkým zklamáním.

EmoGangsterAla
EmoGangsterAla
19.06.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla prakticky jedním dechem. Bohužel konec mě trochu zklamal, protože nejsem zastáncem otevřených konců ale proti gustu ... Víc jsem očekávala i od koncové "přednášky". Nápad skvělý ale měla obsahovat víc informací, které by děj osvětlili, místo toho nejasného "asi to bylo takhle".

sgjoli
sgjoli
18.06.2023 4 z 5

Tento příběh vlastně začíná docela dost nenápadně, ale čím víc jsem se nořila do děje, tím víc jsem si říkala, jaká je to síla. Především tím svým sdělením a tím, jak moc reálně to vyznívá - jako moc "snadno" by se něco mohlo opravdu stát. Autorka v prologu upozorňuje, že při vytváření společensko-politicko-náboženského prostředí v Gileádu vycházela z toho, co se kde reálně ve světě stalo. A je to tu opravdu znát. Nebylo třeba vymýšlet nové světy, nové technologie, nové bůh ví co. A o to tahle kniha skutečně působí autentičtěji.
Velmi zajímavý mi tu přišel ten kontrast mezi stylem psaní a tím, co autorka sděluje. Styl psaní je hodně učesaný, spořádaný, vlastně svým způsobem dost klidný, nespěchá kupředu, neřítí se přes překážky. A přesto je to sdělení, které z toho vyplouvá, velmi silné. Možná ještě o to silnější, kolik toho je schovaného mezi řádky a není sděleno napřímo. Dost možná právě to, co není řečeno napřímo čtenář si musí domýšlet, vyznívá o to naléhavěji a křičí na čtenáře "jak se tohle jen mohlo stát?".
Líbí se mi, že kniha nutí čtenáře spolupracovat a přemýšlet nad tím, co se v knize vlastně děje. Zároveň jsem měla potřebu srovnávat děj knihy s tím, co se děje v současné době kolem nás. Jaká je pravděpodobnost, že se některé věci v knize dějí i v našem reálném světě? Nebo co z toho s potenciálně mohlo stát v naší nedávné historii?
Zároveň kniha může sloužit jako jakési varování a ponouknutí k tomu, že by se člověk měl zajímat, co se kolem něho děje. Sbírat vědomosti. Ověřovat si informace. Starat se. Protože ve chvíli, kdy se většina tohoto vzdá, tak se pak můžeme jen divit, jak moc toho nezájmu může někdo využít ve svůj prospěch...
Nakonec dávám 4 hvězdy. V tuto chvíli neumím popsat, co přesně mi na té knize chybělo, abych dala plný počet. Každopádně Příběh služebnice rozhodně stojí za pozornost a mohu tuto knihu určitě doporučit.

Kaduri
Kaduri
04.06.2023 5 z 5

Je to vlastne jeden dlhý monológ, v ktorom sledujeme myšlienky a vnútorný svet hlavnej hrdinky. Ani nepoznáme jej meno. Proste "služobníčka".
Príbeh je bezútešný, depresívny, surový.
Dystopický obraz pochmúrnej budúcnosti.
Teokratická diktatúra.
Memento, akýsi zdvihnutý prst, kam ľudstvo môže dospieť. Stále nad tým rozmýšľam...
Aký bol koniec príbehu "Fredovej"...

"Kráčím na roh a čekám. Dřív mi čekání moc nešlo. I ti, kdo jen stojí a čekají, mají užitek, recitovala teta Lydie. Musely jsme se ten citát naučit nazpaměť. Taky říkala: Ne všechny to zvládnete až do konce. Některé z vás padnou na skalnatou půdu nebo do trní. Jiné nezapustí hluboko kořeny. Měla na bradě mateřské znaménko, které se jí při mluvení pohybovalo nahoru a dolů. Představujte si, že jste semínka, radila nám, a v tu chvíli nasadila vemlouvavý, spiklenecký tón, jakým dřív mluvily k dětem učitelky na hodinách baletu, když říkaly: Teď dáme ruce nahoru a budeme dělat, že jsme stromy.
Stojím na rohu a dělám, že jsem strom."

"Večer co večer si před spaním říkám: Ráno se probudím doma a všechno bude jako dřív.
Dnes ráno se to opět nestalo."

tereziehl
tereziehl
14.05.2023 5 z 5

Je to už pár týdnů, co jsem knihu dočetla, a tak moje dojmy z ní nebudou tak čerstvé. Stále ve mně ale příběh silně doznívá, Příběh Služebnice je možná ještě vedle Zlodějky Knih za mě jednou z mála, pramála knih na českém trhu s tak nádherným, chytrým stylem psaní. Atwoodová musí být hrozně chytrá žena, toto bylo bravurní. Začala jsem teď po dočtení sledovat i seriál, byť spousta komentářů tady dlouhá vnitřní zamyšlení v knize spíše kritizuje, za mě byla vážně skvělá, a perfektně budovala atmosféru. To mi v seriálu chybí, i když samozřejmě chápu, že to do filmového formátu vnést moc nejde. Báječné, báječné. Mám doma i Svědectví, čekám na jeho čas. Úžasná kniha.

Guarnere
Guarnere
12.05.2023 4 z 5

Místy to bylo možná až příliš natahované, než k něčemu došlo, vždy tomu předcházela dlouhá předehra. Několik časových rovin mi ale nevadilo, neztrácela jsem se v tom, pro vytvoření atmosféry jistě dobře zvolená taktika. Bylo to hutné, plné přirovnání a popisů, ale spousta z nich je krásných a něžných, nadýchaných jako dobře upečený piškotový dort. Namátkou: "Nebo když z nich létala semínka: vidím ji, jak běží po trávníku, jsou jí dva nebo tři roky, mává pampeliškou jako prskavkou, tyčkou s bílým plamínkem, a vzduch plní malinkaté padáčky."
Vadila mi však absence uvozovek u přímé řeči při popisu věcí minulých. Někdy jsem si až po přečtení věty zpětně uvědomila, že vlastně někdo promluvil. Ale jinak super čtení, které mě udrželo v napětí až do konce, otevřený konec sice drásá nervy, ale pro napětí to v závěru bylo lepší než jasně dané odpovědi.

Annicka
Annicka
06.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Myslím, že málokdo čte tuto knihu, aniž by věděl, o čem je. I já jsem věděla základní myšlenku - a upřímně nevím, jestli bych bez ní nebyla trošku zmatená, co se vlastně děje. Všechno je odhalováno postupně, v náznacích. To skutečně těžko soudit.

Další vadou na kráse (z mého pohledu) bylo mnoho časových rovin. Příběh se odehrává v době, kdy hlavní hrdinka je služebnicí, v době, kdy je v převýchovném ústavu (či jak to nazvat), a v různých chvílích v době "předtím". Skáče se tam a zpět bez upozornění, takže jsem si tak do třetiny knihy (minimálně) myslela, že Offred chodí přespávat do ústavu...

Nicméně mě samotnou zaujaly hlavně části, které se týkaly doby převratu, kdy se USA z normálního západního státu stávaly totalitním státem. Nějak tím, že to bylo zasazeno do normální doby "našich" 80. let (pro autorku současnost) to bylo o to děsivější a člověk si moc nemůže držet odstup...

misssicccka
misssicccka
23.04.2023 4 z 5

Silne, zajimave tema.
Nadchlo mne prolinani myslenek ve dne, v noci, minulost, soucasnost.
A ten fakt, jak clovek lpi na lasce. Dokud toto je, da se asi prezit vse.
Akorat par kapitol z "hotelu" me neuveritelne stvalo, ale asi proto, ze me zacala stvat sama vypravecka tou snahou to snaset.

Nikkiproch
Nikkiproch
19.04.2023 3 z 5

Věřím, že tato kniha v době svého vydání musela být dechberoucí, tolik předčila svou dobu, ve které byla napsána. S odstupem času ale už svou překvapivost ztrácí. Nicméně seriálové zpracování se za mě velmi povedlo, alespoň tedy první série, která je přenesla příběh do aktuální doby.
Poslechnuto jako audiokniha, Zuzana Kajnarová a její skvělý projev mě donutili doposlouchat až do konce.

gabriela8704
gabriela8704
04.04.2023 4 z 5

Nešťastné řešení v skákání do různé doby příběhu. Je náročné neztratit se. Ale jinak zajímavý děj a možnost budoucnosti.

Prosím takovou nechci, ať zůstane v knižním příběhu.

8182
8182
27.03.2023 5 z 5

Skvělá antiutopie, i když je pravda, že všechny antiutopie se sobě navzájem hodně podobají. Skvělý román s propracovanými detaily a dopodrobna vykresleným prostředím Gileádu. Při čtení jsem si vzpomněla na stručné dějiny hnutí od Hůlové a napadlo mě, jestli se autorka (myslím PH) neinspirovala. Propojení s Biblí a Starým zákonem mi vzalo dech, dokonce mi přineslo i novou interpretaci příběhu o Sáře a její otrokyni. Zobrazil se mi výjev, který jsem si s tímto příběhem, nikdy nespojovala, bohužel ne příliš pozitivní. Zaujalo mě i pečlivé zpracování závěrečného historického semináře (samozřejmě fiktivního), který při četbě rozhodně nedoporučuji vynechat. Sbírám síly k četbě druhého dílu

Beovulfak
Beovulfak
16.03.2023 2 z 5

Myšlenka dobrá, ale styl psaní se mi nelíbí. Těšila jsem se a jsem zklamaná. Další díl číst nebudu, unudil by mě k smrti.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
04.03.2023 4 z 5

Zajimave tema, ale taky mi tam neco vadilo a nedokazu presne rict co, mozna to preskakovani a zmatene myslenky hlavni postavy. A taky ten otevreny konec, ted si budu muset precist dalsi dily :)

marie.kolarova
marie.kolarova
04.03.2023 3 z 5

Zvláštní kniha z ne úplně vzdálené budoucnosti. Svět, ve kterém jsou ženy - služebnice - přiděleny k určitému páru, aby mu porodily děti, následně musí odejít a jsou přiděleny k jinému páru, aby porodily děti zase jemu a tak pořád dokola. Téma pro mě osobně poměrně děsivé. Čekala jsem nějakou vzpouru, nějaký zvrat, který ale nenastal. Kniha prostě jen tak nějak plynula a měla velmi otevřený konec.

janavom
janavom
25.02.2023 3 z 5

Nebylo to nejhorší, ale čekala jsem víc.
Další díly rozhodně číst nebudu.

1v8na
1v8na
22.02.2023 4 z 5

Tahle kniha mi přijde velmi zajímavá. Má hodně zajímavé téma. Při čtení jsem byla neskutečně ráda za to, že žiju život v této době v jaké žiju a nikoliv ve vymyšleném Gileádu.
Někomu může kniha přijít velmi zmatečná, což se mi občas stávalo a to ze dvou důvodů - minimum přímé řeči a přeskakování z přítomnosti do minulosti ve stylu hrk sem, hrk tam.
Jakmile si na styl psaní zvyknete, neřešíte to.
Za mě to byla mazecová jízda. Už teď se těším až se podívám na seriál a ráda bych si přečetla i druhý díl
Jen si teď od Atwoodové musím dát chvíli pauzu. Čtení této knihy bylo myšlenkově náročnější.

hanzmb
hanzmb
16.02.2023 3 z 5

Dostat se mi tato kniha do ruky v době jejího napsání a socialistického bojkotu podobné literatury, byl bych z ní neskonale nadšen. Dnes po skoro 40 letech a volném literárním trhu to je kniha zcela průměrná a dost pochybuji, že se k autorce někdy vrátím. Za city mě nechytila a pro můj technický mozek byla spíše zmatená a tudíž nepřijatelná. I jako politická proklamace dnes ztratila svou váhu. Tu naopak nabývají třeba Merleho Muži pod ochranou :-) .

smazenaryba
smazenaryba
07.02.2023 4 z 5

Dôstojný nástupca klasických distópií od Zamjatina, Orwella či Boyeovej. Atwoodovej štýl je špecifický, nezameriava sa na dramatický príbeh, ale skôr opis situácií, prostredia a predovšetkým psychiky hlavnej postavy. S tým je spojené pomalšie tempo, hĺbavosť. Kto čítal Alias Grace, vie, o čom hovorím. Hlavnou devízou je hlavne ten ženský pohľad, možné dopady totality na ženskosť ako takú. Už len kôli tomu román za to stojí. Plusom je taktiež vzťah k prítomnej dobe. Zrod totality, premena a nútené odvykanie, či zabúdanie je spojené so svetom, ako ho poznáme teraz.