Alias Grace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století. Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375714/big_alias-grace-elT-375714.jpg 4.3438
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Alias Grace, 1996


více info...
Nahrávám...

Komentáře (128)

Kniha Alias Grace

milan2310
04. března

Trochu mi dělala starost tloušťka knihy, když jsem si ji vypůjčil. Ale román plyne svým, sice pomalým, ale přirozeným tempem, a musím říct, že mě příběh zaujal a líbil se mi.

Deia
09. února

Od autorky som už jednu knihu čítala, Príbeh služobníčky, a už pri nej som mala problém so štýlom písania. Asi som dúfala, že sa to týkalo len tej jednej knihy, ale bohužiaľ, to písanie ma neoslovilo ani pri tejto. V príbehu Grace mi chýbala priama reč, tá bola písaná veľmi podivne a v texte ma to rozptyľovalo. Preto som si viac užívala príbeh z pohľadu iných postáv, hlavne Simona. Ale problém so štýlom písania nebol jediný. Ani postavy mi úplne nesadli - o Grace som nevedela, čo si mám myslieť (čo bolo pravdepodobne cieľom), ale od začiatku som z nej mala zvláštny pocit, zdala sa mi taká prefíkaná. Simon sa mi nepáčil už vôbec, jeho komentovanie žien či celkovo myšlienkové pochody, nesedeli mi. Ďalší problém som mala s pomalosťou príbehu, na môj vkus trvalo príliš dlho kým sa to ako-tak rozbehlo a aj potom tie opisy rôznych činností boli príliš dlhé. Ale aj keď mám ku knihe toľko negatív, tak nie som z nej úplne sklamaná. Keď už sa príbeh rozbehol, tak ma naozaj začalo zaujímať, či je teda Grace vrahyňa alebo nie. A aj život Grace ako služobnej ma celkom bavil, aj keď tie opisy... A prekvapilo ma, že nakoľko je príbeh reálny. Nemôžem povedať. že by ma kniha úplne sklamala, ale predsa len, očakávania boli trošku vyššie.


milan4793
07. února

Alias Grace mohu směle zařadit mezi nejlepší díla Margaret Atwoodové. Kniha by mohla zaujmout každého, kdo si oblíbil třeba viktoriánské romány Sarah Watersové (Špičkou jazyka, Náklonnost, Zlodějka) nebo Faberův Kvítek karmínový a bílý, kdo rád čte historické příběhy vycházející ze skutečných událostí, kdo si libuje v příbězích o zločinech a pátrání po tom, jak to opravdu bylo a v odhalování minulosti, a kdo má rád záhadné a nejednoznačné hrdinky.
Rozsáhlý a propracovaný historický román vychází ze skutečné události, která v polovině 19. století otřásla Kanadou, tehdejší britskou kolonií. Mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott byli v roce 1843 obviněni z vraždy svého pána Thomase Kinneara a jeho hospodyně a milenky Nancy Montgomeryové. Oba byli odsouzeni k trestu smrti, McDermott byl vzápětí popraven, ale šestnáctileté Grace Marksové byl trest změněn na doživotí. Trest si odpykává ve věznici v Kingstonu a na některé události si přesně nepamatuje, nebo to alespoň tvrdí. Po patnácti letech, v roce 1859, se jejím případem začne zabývat mladý americký psychiatr Simon Jordan, jehož požádal výbor usilující o milost pro Grace, aby vypracoval zprávu o Graceině duševním zdraví a o celé smutné záležitosti. Kolem zločinu a následného procesu totiž stále panují pochybnosti, a tak mnozí věří, že je Grace nevinná.
Doktor Jordan začne za Grace docházet a ona mu vypráví celý svůj příběh. Scházejí se v domě ředitele věznice, kde Grace vypomáhá přes den v domácnosti, s úklidem či šitím. Grace vzpomíná na dětství v bídě v chudém Irsku, na strastiplnou cestu lodí s imigranty do Kanady, na první službu a na přátelství s Mary Whitneyovou, jejíž osud je pro Grace varováním, aby se nenechala zlákat mužskými sliby a krásnými řečmi, které by ji přivedly akorát do maléru. Zprvu postupuje příběh v pomalém tempu. Atwoodová ústy své hrdinky podrobně popisuje, jak vypadala tehdejší služba ve velkém domě u bohatých lidí či jaké byly tehdejší zvyklosti. Dozvíme se tak opravdu mnoho zajímavých věcí. A toto pečlivě zobrazené pozadí dodává románu na plastičnosti a uvěřitelnosti. Jak se postupně Graceino vyprávění blíží k osudnému zločinu, napětí roste. S ním se ale do čtenářovy mysli – stejně jako do mysli dr. Jordana – čím dál více vkrádají nejrůznější pochybnosti a otázky kolem Grace a jejího podílu na onom hrůzném zločinu…
A tyto pochybnosti nás neopustí ani po dočtení románu, což slouží ke cti autorky, která se nenechala zlákat možností jednoznačnějšího výkladu a ponechala nejasnosti, jež kolem Grace panují, i v knize. Stejně tak nepodlehla lacinému lákadlu milostné zápletky mezi Grace a Simonem Jordanem, naopak dr. Jordan se zaplete s někým docela jiným a nijak romanticky. Také duchařský motiv, stejně jako motiv ztráty paměti, využívá Atwoodová umně k tomu, aby spíše všechny pochybnosti a otázky o vině či nevině Grace prohloubila a nestaví na tom celý příběh, jak jsem se trochu bál.
Většinu příběhu vypráví sama Grace, ale části vyprávění jsou střídavě podávány také z pohledu dr. Jordana (ovšem v er-formě); součástí románu jsou také četné dopisy a každou z 15 kapitol uvádí motta a citáty, jednak z beletrie, jednak z dobového tisku. Autorka si rovněž potrpí na jistou symboličnost, a tak v příběhu hrají důležitou roli např. vzory vyšívaných dek a přehozů či jedna dívčí věštba. Čtenář by měl číst pečlivě a všímat si i drobností, neboť mohou v závěru hrát důležitou roli; a my si zpětně uvědomíme, proč se o tom v knize psalo.
Moc bych si přál, aby se i u nás stávaly takto skvěle napsané a inteligentní, a přitom čtivé a nijak komplikované romány bestsellerem. Což se asi bohužel nestane (Aristokratky, Hartlové, Třeštíkové či skandinávské a jiné thrillery a detektivky budou prostě vždy populárnější), ale i tak doufám, že Alias Grace zaujme co nejvíc čtenářů – román i vynikající autorka Margaret Atwoodová si to zaslouží. A celkem se vydařila i šestidílná televizní adaptace románu, včetně dobře vybraných herců, i když kniha je kniha; minisérii chybí více napětí a působila na mě celkově trochu chladným dojmem, na rozdíl od románu. Grace Marksová mi od dočtení knihy nedá spát, a zřejmě ještě dlouho na ni budu myslet a přemýšlet, jaká byla, co byla pravda a co lež a jak dalece si s Jordanem (a s námi) pohrávala… A to mám na podařených románech rád: když uvíznou ve čtenářově mysli a jen tak neproletí kolem, když postavy vyvolají nejednoznačné emoce.

LenickaSik
30.12.2022

K této knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem za to moc ráda. Ze začátku jsem se nemohla začíst, trošku mi vadila nepřítomnost přímé řeči, ale pak jsem si zvykla a stránky pěkně ubíhaly. Teď se chystám na seriál! Za mě 4,5 ⭐️

KarolK.
06.12.2022

Jsem ráda, že mě k této knize čtenářská výzva dovedla. Je to opět trochu z jiného soudku, než obvykle čtu, ale život Grace mě hned vtáhl a dobře se četl.

Lena78537
21.11.2022

Velmi kvalitně a poutavě napsaná kniha.
Grace, odsouzená za vraždu a její vyprávění, které bylo opravdu dechberoucí. Skvělá jízda na vlně zpovědi psychiatru Simonovi.
Zobrazení života tehdejší doby se podařilo na výbornou. Celý příběh byl skvěle doplněn úryvky poezie, dobovými texty a pasážemi psanými formou dopisů.
Věrohodně vykreslená společnost 19. století, kdy to ženy s omezenými právy a vyhlídkami na život měly velmi těžké. Pokrytectví a tvrdý přístup k padlým ženám je nejsilnějším tématem knihy.
Čtení to je náročnější, ale odměnou je skvělý zážitek.

callahanh
31. ledna

Hodně zajímavý román, který plyne pomalu a je hodně košatý, což milovníci klasiky ocení. Atwoodová nikam nespěchá a dává si prostor na skoro autentické vylíčení dobového prostředí a atmosféry, které je vesměs detailní a postupně ve flashbacích vypráví spletitý příběh o jednom zločinu. Ten se postupně zamotává a vstupují do toho tak trochu osudy přistěhovalců do USA, boje o posun psychiatrie a částečně i boj za lepší postavení žen. Ačkoli četba není strhující, je hodně atraktivní a minimálně první tři čtvrtiny jsou fantastické. Závěr je poněkud zvláštní a většinou se odbývá formou dopisů, což je příjemná změna, na druhou stranu to v kontextu románu působí trochu odosobněně a samotná pointa je až moc romantická a jako by se nehodící k tomu, co se předtím dělo. Je tedy rozhodně dobře, že Atwoodová čtenářům nevnucuje, zda je Grace vinna, či nikoliv a v závěru ještě všechna fakta shrne v doslovu, takže rozhodnutí nechává na nich, vyvrcholení ale asi opravdu mohlo být výraznější a možná i o něco méně smířlivé. Alias Grace ale rozhodně stojí za pozornost a trpělivému čtenáři se v mnohém odmění. 80 %

veriszv
27. ledna

Tuto knihu jsem měla na seznamu k přečtení pěkně dlouho. Jsem ráda, že jsem se do ní konečně pustila a jsem ráda, že jsem zvolila audioverzi. Téměř dvacet hodin v podání Lucie Pernetové pěkně plynulo, ale nejsem si jistá, jak by se mi kniha četla, protože s popisem kdejakého volánu je dost detailní.
Nicméně Margaret Atwood je prostě královna. Román je skvěle vystavěný, a tak otáčíte stránky a přemýšlíte o vině či nevině Grace Marksové.
Jediné, co mi ke konci trochu nesedělo, bylo nelogické chování psychiatra Simona Jordana. Ale nenechala jsem si tím zkazit dojem.
Vypravěčský styl, skvěle vykreslené postavy a vylíčení tehdejší společnosti jsou tři hlavní věci, proč po této knize sáhnout. Ale třeba vás zaujme ještě něco dalšího. Za mě dobrý!

1