Alias Grace

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století. Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375714/big_alias-grace-elT-375714.jpg 4.3308
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Argo

Alias Grace, 1996

Kniha Alias Grace

micha-ella

Skvělý román! Doporučuju! Příběh služebnice se mi líbil o trochu víc, ale tento příběh služky Grace mi vyhovoval stylem, jakým je napsaný. Plavba přes oceán mi připoměla Vystěhovalce od Moberga, bavily mě popisy domů a prací v nich, líbily se mi dopisy okořeněné ironickými poznámkami, přesné dobové postřehy... Všech 550 stránek jsem si vychutnala a byla ráda, že je to tak tlustá knížka. Doslov autorky mi jen potvrdil, že to nebylo jednoduché psaní. Klobouk dolů!

jankka0s

Bohužel, další kniha s velkým ohlasem, u které já osobně jsem zklamaná. Tzv. "duch doby" mi připadá jen jako velmi dobrá rešerše zajímavých faktů, která ovšem z knihy divně trčí, nepodařilo se dobu oživit. Hrdinka mi posléze začala být ukradená, neustálé skákání z postavy na postavu tomu nedodalo. A ty úvody kapitol, to mělo být asi "umění"...? Možná kdyby kniha měla třetinu stránek a šla rychle k jádru věci, tak snad by se to dalo. Ale tohle si hraje na opus, kterým to není.

kaja77

Příběh Grace se mi velmi líbil. Je super, jak se autorce povedlo zachytit ducha doby a názory tehdejší společnosti. Postava Grace mě velmi zaujala pozornými a citlivými popisy přírody a postřehy ze světa, který ji obklopoval (na dívku pocházející z takových podmínek jako ona a pohybující se v prostředí jako ona až neuvěřitelné) a v protikladu k tomu mě děsily "naprosto věcné až hrubé postřehy např.k častym těhotenstvím matky, ke krájení mrtvol apod." Nejhorší pro mě byl paradoxně popis automatické stloukačky na máslo poháněné psem v kleci...to jsem až měla husinu. Každopádně kniha se mi moc líbila, několik pasáží bylo drobet hůř stravitelných (zdlouhavých) např. dopisy odborného charakteru ... ale jakmile se dala Grace do vyprávění, byla to čirá radost číst. Velmi mě pobavily dopisy matky Dr. Jordana, kterými odpovídala zhrzené a zamilované bytné...to jsem se vážně zasmála...tolik ohavných jízlivostí zabalených do zdvořilých frází...to bylo uměleckého dílo :) Knihu doporučuji jako super čtení.

SuperSojka

Četlo se mi to sice lépe, než Příběh služebnice, ale taky mě to tak nezasáhlo. Možná je chyba číst Atwoodovou v angličtině, zřejmě mi tam uniká něco, co ostatní tak okouzluje...

Kytiii

Knížka je napsaná snad ještě lépe než Příběh služebnice... na obálce má motto: Ať už je Grace nevinná oběť nebo vražedkyně, vždy je to příjemná společnice. (Nebo tak nějak.) A musím říct, že to je přesné. Po přečtení jsem zjistila, že je i v databázi Netflixu (bohužel ne pro ČR), takže jsem si ji na dovolené nastahovala do telefonu a shlédla v angličtině. Víc takových příběhů...

ava.s

Moje třetí kniha od Margaret Atwood a možná i poslední. Kniha se čte dobře, příběh byl také zajímavý, ale nějak té Atwood pořád nemůžu přijít na chuť a nevím proč.
Kniha mi místy přišla zdlouhavá.

kasavubu

Byl to moc pěkný příběh, i když se člověk musel prokousat poněkud nudnější první čtvrtinou, kdy se nic moc nedělo. Pak se ale příběh rozjel a doslova mě pohltil. Zajímalo by mě, jak to doopravdy s Grace bylo, to se bohužel z příběhu jednoznačně nedozvíme. Jednu hvězdičku ubírám za linii doktora Simona, zejména za jeho peripetie s postarší bytnou. To už bylo vyloženě mimo mísu.

Greenfingers

Příběh čerpající ze skutečných tragických událostí odehrávajících se v polovině 19.století v Kanadě rozhodně nenechá nikoho chladným (snad ani toho největšího nelidu).
Autorka velmi poutavě líčí osud mladé dívky a později ženy, která to v životě nikdy neměla lehké. Její dospívání bylo silně poznamenáno mnoha tragickými momenty, což patrně mělo vliv na její psychické rozpoložení. Nebudu tady spekulovat o tom, jakou roli sehrála Grace v případech dvojnásobné vraždy - to ať si každý čtenář zváží sám.
Na knize mě nejvíc zaujal styl, jakým byla napsána. Vyprávění hlavní hrdinky je protkáno výňatky z dobové literatury včetně úryvků z básní známých autorů, korespondencí mezi různými postavami příběhu a prolínáním -ich a -er formy. Obzvlášť oceňuji autorčinu práci s rešeršemi - velmi přesvědčivě popsala reálie severní Ameriky 50. a 60. let 19.století.
Doporučuji!