Alias Grace

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století. Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375714/alias-grace-elT-375714.jpg 4.3259
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Argo

Alias Grace, 1996

Kniha Alias Grace

Metla

Musím přiznat, že jsem s Grace zpočátku trochu bojovala, chvíli mi trvalo se začíst, ale jakmile začala vyprávět o svém životě, nesoustředěnost a rozmrzelost zmizela jako slevněná vejce z Kauflandu. Chudoba, nutnost od malička dřít, obtížná cesta za “lepší” budoucností, podřízené postavení ve společnosti ovládané muži, kteří se narodili se stříbrnou lžící v (víte kde), a já byla rázem pevně zaseknutá na háčku. Následovaly otázky, hlodající výplní mé dutiny lebeční: byla Grace chladnokrevnou vražedkyní, nebo se provinila jen naivitou? Jednalo se o vychytralou manipulativní mrchu či duševně nemocnou dívku, poznamenanou traumaty z dob dospívání?
Margaret Atwood šikovně využívá skutečnou událost, prošívá ji vlastní nití fabulace a zároveň čtenáře vrací časem do poloviny 19. století. Velmi dbá na věrohodné vylíčení tehdejších zvyků, mravů, práce, oblékání, jídla, hygieny i různých módních úchylek (spiritismus a podobně). Občas mi množství detailů, popis pro děj nedůležitých všedních úkonů, obsahu talíře, barvy látek, tvaru kdejakého volánku atd. připadalo kapku únavné.
Důvod, proč výbornému románu strhávám hvězdu, však hledejte jinde. Jmenuje se Simon Jordan. Nejprve mi doktůrek nijak extra nevadil, bohužel s postupující zápletkou mi svým často nelogickým až hloupým chováním začal dost šplhat na nervy. Jeho část příběhu, byť měla své opodstatnění, chladila mé (bezmála) nadšení. 80-85%

broskev28

Při četbě jsem zažívala něco, co se mi stává málokdy - po několika větách (možná odstavcích) jsem se doslova propadla do jiné doby, na jiné místo. Byla jsem v Kanadě spolu s Grace, představovala jsem si její domov v Irsku, dům Parkinsonových, Richmond Hill, dům ředitele věznice . . .
Dialogy (obecně přímá řeč) tvoří zanedbatelnou část textu, popisy a líčení určitě převažují. Přesto jsem se téměř nedokázala od knihy odtrhnout a hltala jsem životní příběh Grace; méně už příběh dr. Jordana. Jak zmiňují mnozí, otázka viny a vlastně ani zakončení knihy tady nejsou důležité, resp. nedostane se vám jednoznačné odpovědi na případné otázky; každý si může utvořit svůj názor. Komentáře TomTomis, ematurku, Taťka Hraboš, Sopranist, nefernefer, petrarka 72 mě oslovily asi nejvíc, a dále Kozel 65, který zmiňuje také dopisy a jejich styl.
Kniha zřejmě nenadchne všechny čtenáře, ale těm "osloveným" přeju úžasný čtenářský zážitek.

Alex.Barunka

Když pominu hořkosladké konce, jsou konce, kdy prostě nevíte druhé nejlepší. Příběh Grace, který je stejnou měrou založený na skutečných událostech jako na fikci, toho má rozhodně co říct. O době, o ženách, senzacích, mužích, společnosti, předsudcích a lidské hlouposti.

A člověk ani nemusí číst mezi řádky, aby pochopil, že mizerné postavení žen ve společnosti bylo stejným impulsem pro napsání knihy, jako přiblížení samotné Grace a jejího případu.

Clair16

Když jsem knihu začala číst, připadalo mi, že by mohla být uměřenější. Rušila mě velikost písma, gramáž stránek, množství citovaných pramenů, rozmanitost stylů... Nezdálo se mi šťastné vytvářet fiktivní příběh na podkladě skutečných, a přitom nejednoznačných událostí. Ani samotný dialog psychologa a dlouhodobě internované pacientky / vězenkyně pro mě nebyl úplně uvěřitelný, protože přes absenci vzdělání a prakticky i životní zkušenosti to byla Grace, která lékaře od prvních stran převyšovala v úsudku, glosách, slovní zásobě i charismatu.
Celý předpoklad jejího "věznění" v modu dopoledního úklidu v domě ředitele věznice (bez jakékoli kontroly) a odpoledního povídání s psychologem tamtéž je samozřejmě i v dobovém kontextu popsaném v románu dost iluzorní. Ale její příběh je přesto strhující, nejen pro dramatické momenty, ale (aspoň pro mě) i pro maličkosti, entuziasmus, s kterým popisuje běžné povinnosti jako obšívání knoflíkové dírky nebo bělení prádla. Román ale zároveň otevírá i závažnější témata, související především s rolí přisuzovanou ženám v polovině 19. století.
Ano, i mě si omotala kolem prstu – ne Grace, ale Margaret Atwoodová, díky své řemeslné zručnosti, vytváření napětí i zajímavým postřehům představovaným různou formou. Takže se ani neptám, jestli je to jen oddechová, nebo seriózní literatura – každopádně jde o čtení, které má náboj i myšlenku.

000nugatovej

Ano, titulní postava románu Alias Grace je neuchopitelná. Ale neuchopitelný je i její vztah k mladému psychiatrovi Jordanovi a jeho vztah k ní. Neuchopitelný je i náš život. A možná ho taky čteme tu pomaleji a s obtížemi, tu rychleji a s potěšením. Jak tento román :-)

Ales.BD

Zajímavé jsou snad jen popisy dobových reálií. Příběh je křečovitě naroubován na několik málo známých faktů. S postavami je zacházeno přinejmenším nešikovně - třeba jak z toho vypadne fiktivní dr. Jordan je katastrofa. A nakonec se dozvíte, že se nic nedozvíte. Místo celé knihy by téměř stačilo přečíst si doslov.

VerStetinova

Kdo byla Grace Marksová? Naivní mladá posluhovačka? Samotný ďábel?
Opravdu si nepamatuje, jak došlo k vraždě jejího zaměstnavatele a jeho hospodyně, nebo v tom má prsty?
Tuhle knihu nebudete chtít odložit. A možná vám v některých momentech nedá spát (mně nedala).

TomTomis

Další "atwoodovka" přečtená. Musím říci, že jsem ji četl dlouho, ale užíval jsem si to. Místy víc, jindy méně, ale každopádně se autorce povedlo zachytit život v polovině 19. století a dát mu ráz jakési skutečnosti. Nahlížíme do světa vězení, psychických poruch vnímaných tehdejšíma očima, seznámíme se s myšlenkami krásné Grace. Román není pro čtenáře, který hledá rychlý a akční příběh. Tohle je příběh lidské mysli.

V rozpuku mládí
V rozpuku mládí