Jozova Hanule

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5721/jozova-hanule-NzI-5721.jpg 4.7955
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (139)

Přidat komentář
Musvar
10. března

Skvělá knížka, na rozdíl od Želar s uceleným dějem. Ale geniální dílo, to jsou Želary. Jiná dimenze.

Katka2382
06. února

Skvělá a čtivá knížečka.Film Želary mám ráda,ale kniha je prostě kniha.

marcolka
31.12.2017

Nepříliš obsáhlá, ale úžasně citlivě a čtivě napsaná knížka. O tom jak dva lidé, ze dvou úplně rozdílných světů můžou nalézt lásku a porozumění. Děj zasazený do krásné, divoké horské přírody mezi na první pohled jednoduchý lid, i přesto skrývající zajímavé rozmanité povahy a mající svá tajemství. Mezi lid, uznávající staré zvyky a obyčeje bez moderních výdobytků. Nutnost a nakonec i touha hlavní hrdinky zapadnout mezi ostatní.

simonit
24.12.2017

Velmi procítěný příběh z války...nejvíce mě zaujal popis okolí Želar. Také se mi líbila Eliščina (Hanina) odvaha, skvěle se vypořádala s obtížnou situací.
Nicméně knížka jako taková se mi nečetla příliš dobře...

Lector
21.11.2017

Čas od času se v literární obci mihne pojem „krásná literatura“. Má svůj obsah, ale je-li nějaká kniha obrazem krásné literatury, pak je to „Jozova Hanule“.
Autorka napsala krásný příběh a napsala jej krásným jazykem. Eliščina náhlá a vynucená cesta z civilizace, byť okleštěné protektorátem, do „pusté“ a syrové divočiny má na její srdce a rozum účinek zcela opačný. Obojí se postupně vydá na cestu v protisměru. Od povrchních vztahů a banálních pohledů na lidi kolem sebe k hlubokým emocionálním prožitkům a citlivému vnímání obyvatel Želar.
Absence životního komfortu donutí Elišku vést prostý život a soustředit se na podstatné. Omezení komunikace pouze na úzký okruh lidí, které má kolem sebe, ji vede k osvícení a nalezení kousku krásy ve většině z nich. Bere, co je k mání, a záhy si uvědomuje, že se jí toho dostává více než v Brně.
Byť jde o příběh krátký, obsahuje vše, co obsahovat má. Tomu, kdo jej čte poctivě, předá svoji moudrost. Legátová není patetická (uštěpačně poukazuji na Madisonské mosty), stačí jí prostý jazyk. Prostý, ale rozkvetlý jako obyčejná venkovská jabloň tam kdesi na kopanicích.
Je to krásný kraj. Musel tam být krásný život. Musel ale být také velmi těžký.

Balumba
05.11.2017

Při četbě této knihy jsem si připadala jak na tobogánu: nasednete, a šup... už jste na konci, ani nevíte, jak, jen se vám z té jízdy ještě točí hlava. Je to nádherně stenograficky vybroušený diamant - přebohatá stručnost vět, mnohobarevnost a výška a hloubka lidského srdce na pár stránkách bez zbytečné vaty a balastu. Jen ten konec, to je fakt tvrdé přistání, to bych si přála, aby skončilo jinak, ale co se dá dělat, takový je holt někdy život - jako jízda na tobogánu.

Dym
30.10.2017

Zase knížka z povinné četby. Přiznávám, že se mi do ní ani moc nechtělo. Nikdy jsem si nepotrpěla na knížky s tématikou 2. světové války, kvůli jejich velice častému a velice smutnému konci (mnoho informací od dědy a fandy strojů a příběhů z této doby). Ale musím se přiznat, že ji tato autorka úžasně napsala. I když to byl celkem obyčejný děj, nedokázala jsem se od něj odtrhnout a vše jsem prožívala s hlavní hrdinkou. Konec jsem pomalu oplakala a vesnice Želary si získala místo v mém srdci. Možná že si ještě někdy přečtu něco od této autorky.

Zůzalína
25.10.2017

Četla jsem tuhle knížku už před několika lety a teď znovu a myslím, že klidně za pár let se k ní ráda vrátím. Je to opravdu silný příběh, z krásného, drsného kraje.

Mindy
19.10.2017

Moc pěkné, tentokrát ani film nezaostal za knihou.

Jana283
11.10.2017

Kniha i film nádherné (i když každý trochujinak). Eliščino srdce muselo navždy zůstat v Želarech.

Schwestrn
12.09.2017

Neuvěřitelná vnitřní proměna!

gonegirl
03.09.2017

Tenoučká kniha, která mě dostala. Příběh ženy, která je vlivem války vržena z milovaného Brna do drsného prostředí zapadlé horské vesnice, kde ji ukryje její životní láska, prosťáček Joza. Jejich láska je naprosto čistá, prostá jakékoli přetvářky. Jen čiré city. A to je krásné.

arket
07.07.2017

Krásný příběh.

Zrzka2
31.05.2017

Konečně příběh plný odstínů. Všichni hrdinové měli skutečné charaktery, nebyly tam zdlouhavé ani nudné pasáže a hlubší myšlenky tam nebyly vecpány násilně. Skvěle zvolená slova a krásně popsané tradice. Jediná škoda je, že posledních pár stránek se více nerozepsala o osudech jednotlivých postav.

Vlasta155
20.05.2017

Je to kniha, která člověka vezme za srdce. Ráda se budu k této knize vracet.

Jíťa512
15.05.2017

Ani jsem nečekala, že knihu přečtu tak snadno a rychle. Moc pěkně napsáno, krásný zážitek z četby.

magnolia
13.05.2017

Překvapilo mě, jak je kniha napsaná, jak je (přes tu dramatickou skutečnost) jemně vtipná, napínavá, prostě moderní. První polovina se mi líbila více, ve druhé byly některé děje a osudy nahuštěné, ale je to asi takový autorčin záměr. Mrzí mě, že jsem viděla zfilmovanou verzi dříve nežli čtenou - filmová mě nenadchla, také kvůli hereckému obsazení a vůbec kvůli tomu prvotnímu seznámení s příběhem, které by tak mohlo být silnější.

morava
10.05.2017

Nadherne popsane city,laska, nadherne vykreslena priroda. Na Zelary urcite jen tak nezapomenu a zitra rano az budu vetrat, tak otevru okno a necham vklouznout domu vitr, aby si u nas pohral.

Chytuš
06.05.2017

Jak okomentovat takovou krásu zabalenou do slov a vět? Došly mi slova. V uších mi ještě pořád hučí a hrudník je pod zvláštním tlakem... Útlá knížka, kterou by si měl přečíst úplně každý. Bez vyjímky.

Jessybelle
05.05.2017

Skvělá knížka, jsem si jista, že si ji koupím a bude tak mít stálé místo v mé knihovně. I film je skvělý.

stastnyandel
26.04.2017

Film Želary patří j mým oblíbebým.Jsem ráda,že jsem se konečně odhodlala přečíst knihu,která je pro něj námětem. Přečteno téměř jedním dechem.

Staňka5
19.04.2017

Překrásná knížka, pravdivá, u níž jsem prožívala každé slovo. Kniha mě uchvátila.

Eorin
07.04.2017

Jsem uchvácena a děkuji, paní Legátová.
Velmi silný zážitek v kompaktním balíčku stran, slov, emocí. Jednoduše úžasné.

PeťkaW.
21.03.2017

V životě bych nevěřila, že mě zrovna tahle kniha tak uchvátí a dojme. Zhltla jsem ji během jednoho dne. Pocity a dojmy ze čtení, ale ve mně zůstanou asi hodně dlouho a opravdu těžko se popisuje, co všechno je kniha schopná v člověku vyvolat za pocity. Krásně poetické čtení, o nepoetických tématech, spousta myšlenek k zamyšlení a přesto děj šlapal jako hodinky a nikde nedrhnul. Smekám...

GreenMagritte
05.03.2017

Drobnou novelu Květy Legátové jsem dostala darem až po zhlédnutí filmu Želary. Popravdě jsem nevěděla, jestli si knihu vůbec přečtu, protože mě dvakrát nelákala. Avšak později jsem od prvních vět věděla, že mám v ruce výjimečnou knihu. Okouzlil mě především autorčin smysl pro křišťálově čisté a průzračné vyprávění. Jednotlivé věty jsou za sebou řazeny, jako kdyby je někdo navlékal jako pomyslné korálky na nit. V příběhu není nic navíc ani mu nic nechybí. Oceňuji především to, že autorka rozvíjí příběh, o kterém by jistě většina spisovatelů napsala stovky stran, avšak Květa Legátová má co říct a říká to úsporně, nemá zapotřebí mluvit tam, kde to není třeba…

Pavouček2
05.03.2017

Film zbožňuju. Poslechla jsem si jí jako audioknihu a výborný, vím, že jsem ji neslyšela naposledy. Jen bych byla radši kdyby to četla Aňa Geislerová :-)

harena
04.03.2017

Nádherné. Neuvěřitelně krásná kniha a já se obávám, že nenajdu ta správná slova, abych o ní napsala. Citlivá, hluboce dojemná, láskyplná, dechberoucí novela. Myslím, že si ji brzy přečtu ještě jednou, a pak znovu ještě jednou a hodně pomalu, abych si ji užila. Je to pro mne jedna z nejhezčích knih, jednoduchý, silný a určitě nezapomenutelný příběh. Těším se, že si od Květy Legátové přečtu co nejdřív i další knihy. Já dávám tedy šest *.

Toffee
14.02.2017

Důkaz, že dobrý příběh nepotřebuje mnoho slov a dobrému spisovateli stačí pár stránek, aby dal čtenáři prožít půlku války v zapadlé vesnici, prožil s hlavní postavou její proměnu, lásku, nejistotu. Opravdu hezká knížka.

intelektuálka
12.02.2017

Poutavý příběh ze života Skvělé filmové zpracování.

Tadam.120
11.02.2017

Skvělí náhodou objevený klenot (třeba doplnit maturitní seznam). Nepřidala bych ani neubrala jediné písmeno. Strhující začátek jak post-apokalyptické literatury (Divergence, Hunger games,...), kterou velmi ráda čtu. Příjemné překvapení v oblasti literatury ke které už mám předem negativní předsudky.

Moc se mi líbí ukázala introvertní povahu a volby hlavní hrdinky které by pro mě byli asi jinak dost nepochopitelné. I přes zdánlivý nedostatek akce po příjezdu do Želar je kniha stále poutavá .

Skvělé a pravdivé úvahy nad láskou, pěkné slovní obraty.
"Láska je náš osobní problém , trofej či tragédie, a nezáleží na tom, je - li opětovaná."

"Láska je nejneváženější slovo v lidském slovníku. Dá se tak nazvat skoro vše. Všechny chtíče, sobecké návyky, závisti, dokonce i nenávist a arogance."

"Lidé mě zdravili, ale zdravili mě způsobem, jakým očichává pes pochybné individuum."