Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5721/bmid_jozova-hanule-zu1-5721.png 5 1713 308

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Paseka

Luňajda
Luňajda
13.03.2024 5 z 5

krásný příběh, dokonale popsané prostředí i charaktery lidí, kniha se mi líbila moc

Venny345
Venny345
07.03.2024 5 z 5

Jedním slovem - magická. Tato kniha opravdu má v sobě neskutečné kouzlo, i když je tak maličká. Má rozhodně co nabídnout a potěší nejednu duši čtenářskou.
Příběh má přidanou hodnotu, je neotřelý a dojemný.
A podotýkám, že film jsem neviděla, takže můj názor je zcela neovlivněn.

PabloFuentes
PabloFuentes
21.02.2024 5 z 5

Na začátku jsem se bál, že děj bude velmi zkrácený, urychlený, oproštěný od jakýchkoliv emocí. Vždyť ta kniha je tak tenká. Nemohl jsem se však více mýlit! Kniha vás prostě vtáhne. Ten přerod vztahu Elišky/Hanule k Jozovi od "musím s tebou být" po "jsi mým světem", je tak neuvěřitelně hezky a citlivě napsán. Prostředí malé vesničky Želary a životy jejich obyvatel, to všechno tam je. Není potřeba víc dodávat. Dobrá práce paní Legátová.

Knihomolka97
Knihomolka97
12.02.2024 5 z 5

Film Želary je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Když jsem ho viděla poprvé, bulela jsem jako želva a i při dalších zhlédnutí nejde zastavit slzy. Konečně jsem se dostala i ke knížce. Je škoda, že je to pouze krátká novela a ne klasický román, nicméně i tak jsem ráda, že jsem ji přečetla. Moc se mi líbil postupně vyvíjející se vztah mezi Hanulkou a Jozou. Bylo to takové něžné. Prostředí Želar a místní lidé nejdou nepřirůst k srdci. Moc doporučuji film i knihu.

Sitting-Bull
Sitting-Bull
06.02.2024 5 z 5

Před řadou let jsem viděla film, který se mi tenkrát moc líbil. Pak jsem si přečetla knihu a začalo mi být líto toho, co z tak krásné knihy v tom filmu udělali. Z chytré a vzdělané paní doktorky vzteklou a trucovitou post-puberťačku, zamíchali tam městečko, kde na ni všichni pokřikovali, že ji tam nikdo nechtěl, ta zvěrstva ve filmu vyplynula třeba podle manžela na vrub partyzánům a ne Sovětům... Myslím, že film šel ztvárnit mnohem lépe a mohl se mnohem více držet předlohy.
Kniha je krásná, i když moc smutná a je v ní mnohem více vnitřního prožívání paní doktorky/Hanule. Tématem války je kniha obtížná, kolikrát se člověk sám sebe táže, co by on udělal. Ale zároveň je kniha krásná a, nevím, jak to napsat jinak, čistá.

danielawojn
danielawojn
28.01.2024 5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha.

Pro mě je kniha jednou z nejlepších českých romancí. Líbilo se mi být svědkem zrodu pouta mezi Jozou a „Hanou“. Jejich vztah byl autentický, něžný, harmonický, opravdový a naprosto unikátní.

Nelze to srovnávat s filmem, který byl samozřejmě taky skvělý, ale film a kniha jsou zcela jiná média s rozdílnými požadavky na úspěch. Zatímco film je nabitý akcí a dramatem, kniha je plná nádherné češtiny a Haniných vnitřních pochodů a myšlenek. Ve vnitřním monologu zachycuje, jak se moderní žena a ambiciózní lékařka z Brna postupně zamilovává do Jozy, Želar i vesnického života na moravsko-slovanském pohraničí.

V podání Lenky Vlasákové je audiokniha zážitek. Jsem ráda, že ji mám v „poličce“ a určitě si ji pustím znovu.

Jurfinka
Jurfinka
14.01.2024 5 z 5

Moc hezká kniha, čtivé napsáno, závěr mě překvapil

Aligator805
Aligator805
07.01.2024 5 z 5

Krásná kniha. Sice útlá, ale je zde vše co zde má být. Moc hezky napsáno.

Breberuše
Breberuše
02.01.2024 3 z 5

Tady stačí pár slov: film Želary je o dost lepší než kniha.

SimonV
SimonV
24.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha mi připomínala strukturou rozhlasovou hru, kterých autorka pod jiným pseudonymem několik napsala. Někdo si tady už stěžoval na povrchní popis prostředí, postav atd. S tím bych souhlasil. Dokonce bych dodal, že děj se pohybuje až moc rychle dopředu. Navíc je konec poměrně předvídatelný a za mě jsou poslední strany “odfláknuté. Zkuste si srovnat smrt Jozy např s koncem Kateřiny Horovitzové. (Bavíme se totiž o podobném rozsahu textu). Zkusím přečíst ještě Želary a uvidím, jak se autorka popasovala s románovou formou. 4/5

0882
0882
19.12.2023 5 z 5

Čítala som množstvo kvalitných kníh, ale táto bude pre mna navždy niečim veľmi špeciálnym.

marketa1860
marketa1860
09.11.2023 5 z 5

Nádherná kniha, která je přes okolnosti popisované doby plná něhy, pochopení, vzájemné úcty. Samozřejmě jsem viděla film, takže jsem si za postavy dosadila konkrétní tváře a čtení tak měl okamžitě hlubší rozměr. Chvíli jsem si zvykala na strohý styl psaní, ale díky krásnému jazyku autorky bylo řečeno všechno jasně a srozumitelně. Opravdu zážitek.

mila2411
mila2411
08.11.2023 5 z 5

Neveselé, truchlivé, ale velice dobře napsané vyprávění!

SumýšIrena
SumýšIrena
06.11.2023 5 z 5

Vlastně ani nevím, proč se mi kniha tak moc líbila, když tady bylo všechno, co nemám ráda - dlouhé popisy, minimum přímé řeči a děj popsaný velmi neosobně a bez emocí. Navzdory tomu bych si knihu chtěla pořídit domů, protože se k ní vrátím ještě mnohokrát.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
14.10.2023 5 z 5

Joza je prostý, ale skvělý chlap. Udělala dobře.

alekis
alekis
13.09.2023 5 z 5

Krása!
Ode mě bez komentáře... Ale vypůjčím si slova Aranel15. Víc netřeba:
"Perfektní kniha! Na pouhých 112 stránkách je všechno - válka, pochopení, láska i smrt."

Musela to být zas nějaká zmínka tady na DK, protože opravdu netuším, proč... Proč zrovna tuto krátkou věc, sice hodně proslavenou, ale v podstatě téměř bez přímých řečí, spíš popisnou... Proč? Asi nastal čas.

Bavíme se tady o knihách, ale podle této a další (Želary - dosud nečteno) vznikl film. Tak pár slov k tomu.
Film jsem viděla, jednou. Je samozřejmě skvělý. Aňa Geislerová odehraje každou roli, maďarský frajer, který hraje Jozu, perfektně pasuje do své postavy a okouzlil určitě nejenom mě... Někteří herci naopak do tohoto příběhu podle mě vůbec nesedli, Praha z nich trčela všemi směry.
Ale je to film, dokonce jsem spíš ke škodě věci viděla i nějaké historky z natáčení, a prostě... není to ono. Je to falešné, je to nahrané, není to pravda.
To, co napsala paní Legátová, (by) se mohlo stát - možná v jiné době, mezi jinými lidmi, ale věřím, že stát (by) se to mohlo.
Takže - díky za Jozu a Hanulku a všechny z Želar... Film úplně stačil jednou, a provždy už - gud báj... :-)

Lele61
Lele61
28.08.2023 5 z 5

Květa Legátová nám představuje životní osudy hlavní hrdinky mladé lékařky Hany, která v zapadlé horské vesničce našla vhodný úkryt před pronásledováním nacisty. K tomu zde však zcela nečekaně najde také silný milostný vztah k prostému Jozovi. Moc hezká, hluboce lidská a místy velmi dojemná knížka, na motivy které byl natočen film Želary. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Tereza0107
Tereza0107
21.08.2023 4 z 5

Poslechnuto jakou audiokniha a tím, že jsem si nepřečetla anotaci, jsem byla trošku zaskočena, že Jozova Hanule je relativně krátká novela, vyprávěná takovým pro mě až moc stručným stylem. Někdy dávno jsem viděla i film Želary a na základě toho jsem očekávala srdceryvný alespoň pětisetstránkový román.
Knížka je to milá, poslouchala se dobře, prostředí a historická doba malé horské vesničky za druhé světové války, byly více než zajímavé. Postupný vývoj čistého, láskyplného vztahu mezi Jozem a Hanulí, který se z počátku zdál absolutně nemyslitelný a plynul ze vzájemné úcty, respektu a něhy mě dojímal. Třeba si časem přečtu i další novely z tohoto želarského cyklu.

⭐️"Vypravuj něco, Jozo. Vypravuj mi, co ti povídala maminka."
Díval se na mě zaskočen. "Většinou pohádky."
"Vypravuj pohádku."
Bylo to v dálce, jako všechno, co mi kdy řekl. Dotýkalo se to současnosti jen v magickém předělu, kde všechny světy splývaly v jeden. Dospělý muž vyprávěl pohádku dospělé ženě, v noci před jejich sňatkem, u kachlových kamen, při vůni bylinného čaje."

Lucissia
Lucissia
09.07.2023 5 z 5

Nádhera na jeden den. Hodně věcí bylo v knize pouze naznačeno, tak představivost pracovala na plné obrátky. I proto, že jsem Želary ještě neviděla. Krásná kniha. :-)

veronika9761
veronika9761
20.06.2023 5 z 5

Naprosto famozne napsany pribeh. Normálně tyhle letemsvetem psany veci moc nectu, nez se rozkoukam, je konec. Ale tahle, to je jiny kafe. Fakt super kousek.