Jozova Hanule

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5721/jozova-hanule-NzI-5721.jpg 4.7889
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (130)

Přidat komentář
Jana283
11. října

Kniha i film nádherné (i když každý trochujinak). Eliščino srdce muselo navždy zůstat v Želarech.

Schwestrn
12. září

Neuvěřitelná vnitřní proměna!

gonegirl
03. září

Tenoučká kniha, která mě dostala. Příběh ženy, která je vlivem války vržena z milovaného Brna do drsného prostředí zapadlé horské vesnice, kde ji ukryje její životní láska, prosťáček Joza. Jejich láska je naprosto čistá, prostá jakékoli přetvářky. Jen čiré city. A to je krásné.

arket
07. července

Krásný příběh.

Zrzka2
31. května

Konečně příběh plný odstínů. Všichni hrdinové měli skutečné charaktery, nebyly tam zdlouhavé ani nudné pasáže a hlubší myšlenky tam nebyly vecpány násilně. Skvěle zvolená slova a krásně popsané tradice. Jediná škoda je, že posledních pár stránek se více nerozepsala o osudech jednotlivých postav.

Vlasta155
20. května

Je to kniha, která člověka vezme za srdce. Ráda se budu k této knize vracet.

Jíťa512
15. května

Ani jsem nečekala, že knihu přečtu tak snadno a rychle. Moc pěkně napsáno, krásný zážitek z četby.

magnolia
13. května

Překvapilo mě, jak je kniha napsaná, jak je (přes tu dramatickou skutečnost) jemně vtipná, napínavá, prostě moderní. První polovina se mi líbila více, ve druhé byly některé děje a osudy nahuštěné, ale je to asi takový autorčin záměr. Mrzí mě, že jsem viděla zfilmovanou verzi dříve nežli čtenou - filmová mě nenadchla, také kvůli hereckému obsazení a vůbec kvůli tomu prvotnímu seznámení s příběhem, které by tak mohlo být silnější.

morava
10. května

Nadherne popsane city,laska, nadherne vykreslena priroda. Na Zelary urcite jen tak nezapomenu a zitra rano az budu vetrat, tak otevru okno a necham vklouznout domu vitr, aby si u nas pohral.

Chytuš
06. května

Jak okomentovat takovou krásu zabalenou do slov a vět? Došly mi slova. V uších mi ještě pořád hučí a hrudník je pod zvláštním tlakem... Útlá knížka, kterou by si měl přečíst úplně každý. Bez vyjímky.

Jessybelle
05. května

Skvělá knížka, jsem si jista, že si ji koupím a bude tak mít stálé místo v mé knihovně. I film je skvělý.

stastnyandel
26. dubna

Film Želary patří j mým oblíbebým.Jsem ráda,že jsem se konečně odhodlala přečíst knihu,která je pro něj námětem. Přečteno téměř jedním dechem.

Staňka5
19. dubna

Překrásná knížka, pravdivá, u níž jsem prožívala každé slovo. Kniha mě uchvátila.

Eorin
07. dubna

Jsem uchvácena a děkuji, paní Legátová.
Velmi silný zážitek v kompaktním balíčku stran, slov, emocí. Jednoduše úžasné.

PeťkaW.
21. března

V životě bych nevěřila, že mě zrovna tahle kniha tak uchvátí a dojme. Zhltla jsem ji během jednoho dne. Pocity a dojmy ze čtení, ale ve mně zůstanou asi hodně dlouho a opravdu těžko se popisuje, co všechno je kniha schopná v člověku vyvolat za pocity. Krásně poetické čtení, o nepoetických tématech, spousta myšlenek k zamyšlení a přesto děj šlapal jako hodinky a nikde nedrhnul. Smekám...

GreenMagritte
05. března

Drobnou novelu Květy Legátové jsem dostala darem až po zhlédnutí filmu Želary. Popravdě jsem nevěděla, jestli si knihu vůbec přečtu, protože mě dvakrát nelákala. Avšak později jsem od prvních vět věděla, že mám v ruce výjimečnou knihu. Okouzlil mě především autorčin smysl pro křišťálově čisté a průzračné vyprávění. Jednotlivé věty jsou za sebou řazeny, jako kdyby je někdo navlékal jako pomyslné korálky na nit. V příběhu není nic navíc ani mu nic nechybí. Oceňuji především to, že autorka rozvíjí příběh, o kterém by jistě většina spisovatelů napsala stovky stran, avšak Květa Legátová má co říct a říká to úsporně, nemá zapotřebí mluvit tam, kde to není třeba…

Pavouček2
05. března

Film zbožňuju. Poslechla jsem si jí jako audioknihu a výborný, vím, že jsem ji neslyšela naposledy. Jen bych byla radši kdyby to četla Aňa Geislerová :-)

harena
04. března

Nádherné. Neuvěřitelně krásná kniha a já se obávám, že nenajdu ta správná slova, abych o ní napsala. Citlivá, hluboce dojemná, láskyplná, dechberoucí novela. Myslím, že si ji brzy přečtu ještě jednou, a pak znovu ještě jednou a hodně pomalu, abych si ji užila. Je to pro mne jedna z nejhezčích knih, jednoduchý, silný a určitě nezapomenutelný příběh. Těším se, že si od Květy Legátové přečtu co nejdřív i další knihy. Já dávám tedy šest *.

Toffee
14. února

Důkaz, že dobrý příběh nepotřebuje mnoho slov a dobrému spisovateli stačí pár stránek, aby dal čtenáři prožít půlku války v zapadlé vesnici, prožil s hlavní postavou její proměnu, lásku, nejistotu. Opravdu hezká knížka.

intelektuálka
12. února

Poutavý příběh ze života Skvělé filmové zpracování.

Tadam.120
11. února

Skvělí náhodou objevený klenot (třeba doplnit maturitní seznam). Nepřidala bych ani neubrala jediné písmeno. Strhující začátek jak post-apokalyptické literatury (Divergence, Hunger games,...), kterou velmi ráda čtu. Příjemné překvapení v oblasti literatury ke které už mám předem negativní předsudky.

Moc se mi líbí ukázala introvertní povahu a volby hlavní hrdinky které by pro mě byli asi jinak dost nepochopitelné. I přes zdánlivý nedostatek akce po příjezdu do Želar je kniha stále poutavá .

Skvělé a pravdivé úvahy nad láskou, pěkné slovní obraty.
"Láska je náš osobní problém , trofej či tragédie, a nezáleží na tom, je - li opětovaná."

"Láska je nejneváženější slovo v lidském slovníku. Dá se tak nazvat skoro vše. Všechny chtíče, sobecké návyky, závisti, dokonce i nenávist a arogance."

"Lidé mě zdravili, ale zdravili mě způsobem, jakým očichává pes pochybné individuum."

Kao
25. ledna

Škoda, že není delší..S více rozvedeným dějem.. Úplně si představuji jak strhující by to byl román! Krásná kniha, ve které je řečena pravá podstata lásky. Konečně hrdinové, kteří měli chyby, ale stejně jsem je měla ráda.

Kingomolka
21. ledna

Tato kniha je v mém maturitním seznamu.
A já jsem ráda,že ji tam mám.
Krátká novela, ale tak překrásně napsaná :)

lagareta
20. ledna

Ta knížka mě úplně dostala. Ještě pořád se vzpamatovávám. Před pár lety jsem viděla film, líbil se mi, ale tohle je mnohem víc.

Koňadra
17. ledna

Bez barličiek, bez pátosu a bez kudrliniek. Veľmi pokorne a civilne napísaná knižka, ktorá sa číta sama. Veľmi pekný príbeh, vľúdne porozprávaný. Nemám rád umelé skryté posolstvá, ale tu mi vyznenie knihy padlo veľmi dobre. Potešilo, kde potešiť malo, zarmútilo, kde malo zarmucovať. Pekná, nežná kniha.

kara
17. ledna

Kniha, která se čte na jeden zátah. Strhující, syrová jako kraj, ve kterém se odehrává.

MartinaSladkova
12. ledna

Druhá světová válka a komunisti, pro mě netradiční pojetí. Kniha se mi líbila, ač krátka. Jozu jsem si zamilovala a Hanuli začala obdivovat.

Cella
02. ledna

Výborné, stručné, zajímavé, smutné, upřímné, věrohodné. Škoda, že se film Želary neinspiroval knihou daleko více.

swon
01. ledna

Je to napsano svizne, rychle, bez zbytecnych prikras. Kdyby byl pribeh delsi, vubec bych se nezlobila. Bohuzel jsem se nedokazala oprostit od postav z filmovych Zelar. Nebo mozna bohudik? Kazdopadne pro me v tomto pripade plati, ze film knizni predloze rozhodne neublizil. Myslim, ze se takrikajic pekne doplnuji.

ttpnkov
31.12.2016

Skvělý jednoduchý příběh zasazený do doby a místa, které celému vyprávění dodává na síle. Želary a lidé, kteří v nich žijí, si člověk ihned zamiluje.