Praví bastardi

kniha od:

Praví bastardi https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476623/bmid_pravi-bastardi-uf5-476623.jpg 4.1 83
Koupit Koupit eknihu Bazar

Pokračování fantasy série nasáklé krví a sarkasmem Nady, která kdysi bývala jedinou jezdkyní v Souzených, se stala náčelnicí Bastardů, poloorků, kteří jí po pádu Pece přísahali věrnost. Její kopyto však sužují potíže — pevnost chátrá, obyvatele trápí záhadný hladomor a po okolí křižuje děsivá smečka ďábelských psů, jež rozsévá smrt. Ve své tvrzi mezitím kapitán Bermudo osnuje plán, s jehož pomocí se mají kavaleristi v zájmu hispartské koruny zmocnit vlády nad Souzenými. Když roztahovačná Hisparta najímá do svých služeb neznámý kmen Zahracénů a vyjednávání náčelníků o společném postupu kopyt selhává, ocitá se Nady a její město na pokraji zkázy. Nady se rozhodne vyrazit pro pomoc, v Jámě se opět setkává s Kaňourem, ale také s proradným náčelníkem Orčích skvrn Boulem, který se její pokusy o sjednocení kopyt pokouší zhatit. Navzdory všem nástrahám se jí a jejímu kopytu podaří dostat do zakázané země Elfů, kde její lid najde dočasné útočiště. Nady zde ovšem čekají těžké úkoly — nejdříve ale musí překonat odvěkou nenávist, kterou k ní Elfové cítí.... celý text

Série:

Souzené země 2.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy

Vydáno: , Host
Originální název:

The True Bastards , 2019


více info...

Komentáře (23)

Komentáře 23 Recenze 3

petr_
petr_
předevčírem 3 z 5

Mám pocit, že čtu tu samou knížku podruhé. To je problém vícedílných sérií fantasy. Autor prostě přemílá jedno téma stále dokola.

Grohlinka
Grohlinka
10.06.2023 4 z 5

Když jsem zjistila, že vypravěčkou Pravých bastardů je Nady, docela jsem se zalekla, v Šedých bastardech rozhodně nepatřila k mým oblíbencům, o to větší překvapení je pro me tenhle díl, který se mi líbil víc než ten první.

Asi se dá knize spousta věcí vytknout, jako třeba jistá překombinovanost, ale já se bavila od začátku do konce. Mými oblíbenci nadále zůstává Vozmrd, Kaňour a Podvoník. Takže Svobodní bastardi, cítíte ten tlak??

,,V mých představách je nejhorší možný peklo to, který vypadá stejně jako svět, kde žijem

,,Na minulé pravdě pramálo záleží, když přítomná pravda znamená každodenní boj o přežití


stanislav0373
stanislav0373
26.04.2023 5 z 5

Další skvělé vyprávění ze Souzenejch! Tasení talvarů, špikování nepřátel šipkami z brumu a dusot mazlů valících se do boje. Kdo je však oním skutečným nepřítelem? Trasořitky, Siláci, Hroti nebo snad někdo horší? A co když kopyta nejsou už tak silná, jak si myslí?

Pro mě jedna z nejlepších sérií!

Aleen
Aleen
19.02.2023 4 z 5

I druhý díl mě stále nutil ke čtení. Když jsem začala číst, nebyla jsem si jistá, zda budu pokračovat ještě trojkou, ale nakonec zvyšuji hodnocení a budu čekat na, doufám, poslední díl. Bylo tu na mě opět trochu moc zvratů, v rychlém sledu za sebou a málo klidných míst na vydechnutí od napětí. Ale asi je dobré, když se stále něco děje, když nám autor předkládá jedno překvápko za druhým a některá fakt velká a neotřelá. Seznámil nás s novými místy, osobnostmi i rasami, představil nečekané rodinné vazby. Celkově hodnotím v tomto žánru dost vysoko.
K překladu: dost mě rušila "přepálená" spisovnost. Jako by autor nevěděl, jak je správně. Místy jsem brala jako součást hovorové řeči, ale někde to prostě bilo do očí.

Kešu1981
Kešu1981
14.01.2023 4 z 5

Žíši...to byl mazec! A jako fakt potřebuju závěr trilogie...kdy se jí u nás dočkáme?

PavelS
PavelS
30.12.2022 1 z 5

Ve srovnání s prvním dílem došlo ke značnému poklesu kvality. Má to snad být fantasy ze "země, která není pro starý", kde hlavní hrdina by měl řešit to, zda vůbec přežije do příští stránky. A co se místo toho minimálně v půlce textu řeší? Hrdinové půlku knihy debatují a rozjímají nad gendrovými a rasovými předsudky svého světa. No hnus velebnosti.

Fingolfin21
Fingolfin21
11.10.2022

První díl vynikající. Tento... Snad čteno ve špatný čas, ale prostě jsem se do toho od začátku až do konce nemohl dostat.

nero 13
nero 13
11.09.2022 5 z 5

Nekorektní fantasy ze Souzených zemí pokračuje s novou postavou v hlavní roli, Šakala nahradila Nádherná a styl vyprávění se trochu změnil, což mně vůbec nevadilo, protože by bylo divné kdyby vykreslení mužské a ženské postavy vycházelo stejně, naopak musím Jonathana Frenche pochválit že nepopisuje jednotlivé postavy sterilně stejně.
Ze samotného příběhu mne asi nejvíc bavila část odehrávající se v jámě cti, kde zápasí Kaňour s Kyklopem. Teď jenom doufám že závěrečný díl trilogie Svobodní bastardi vyjde co nejdříve.

Thalin
Thalin
01.07.2022 3 z 5

Jednička mě vážně bavila a zhltla jsem ji. Humor, neotřelé prostředí, nějaké to násilí, i když se to trošičku pomaleji rozjíždělo. Jenže tady jako kdyby to jelo většinu knihy se zataženou ručkou. Četla jsem ji dlouho, odkládala ji, místy mě to moc nebavilo. Hrozně se to prostě vleklo. Přišlo mi, že děj lítá ode zdi ke zdi a za půlkou vám dojde, že se toho vlastně moc nestalo. A Nady mi bohužel zrovna k srdci nepřirostla už v jedničce. Tady má mnohem větší roli a můj názor na ni se nezměnil. Jsem trošku zklamaná. Možná, za nějakou dobu, se mi to napodruhé bude líbit víc, ale teď je to spíš průměr.

GošaGoša
GošaGoša
10.06.2022 2 z 5

Po přečtení jedničky jsem tušila, co můžu očekávat. A plně se mi toho dostalo. Doufala jsem, že to rozmotávání přijde od půlky. Tentokrát až na posledních cca 150 stranách. Tím, že autor zvraty avizoval dopředu, zajistil předvídatelnost. Jediné překvapení byla ta na konci, co je vytáhl jak králíky z klobouku. Ten svět, kde se příběh odehrává, je lépe podaný než příběh samotný.

Lavina
Lavina
11.05.2022 4 z 5

Úžasná kniha, dle mě víc krve a víc akce než v předchozím díle.Pomaly rozjezd a pak možná až moc akce. Nečekala bych, že vše co se stalo můžou přežít. Perfektně napsáno už chci třetí díl...

Turlogh
Turlogh
28.04.2022 2 z 5

Slabota, slabota, pouhý odvárek z výborné jedničky, měl jsem obrovský problém vůbec toto pokračování dočíst. Howgh

ChristineGilgun
ChristineGilgun
15.03.2022 5 z 5

Chytlo, bavilo a nepustilo.
Postavy jsem si dost oblíbila, už ať je venku další díl.

6493
6493
01.02.2022 3 z 5

Ach...
Nemohu než porovnávat s prvním dílem, který mi doslova vyrazil dech a recenze na něj se psala sama. Už uplynul nějaký ten pátek od doby, kdy jsem tohle pokračování dočetla a nějak si nemůžu vybavit většinu děje (narozdíl od jedničky). Z toho, co si pamatuji, jsou Praví bastardi slušné pokračování, a to je tak všechno. Do knihy se těžko začítalo, to můžu přisoudit změně hlavního hrdiny na hrdinku. Rozhodně není špatně, že se do popředí dostává žena (poloorkyně), ze závěru jedničky to bylo ostatně logické a jasné, nicméně na mě Nádherná působila vždy jako nemastná neslaná fifina, která radši drží pusu a krok. V prvním díle to procházelo v pohodě, jelikož jsme měli k dispozici mnohem charismatičtější postavy, ať už hrdiny, nebo zloduchy. Ale tady to bohužel nefunguje. K dějové lince s elfy a matkou (bez spoileru) se vyjádřím jen tak, že jsem se modlila, aby to už skončilo.
Autorovou snahou zde bylo bezpochyby ukázat, že Souzené nejsou tak snadné - poloorci proti orkům, ale že je tam ještě "něco" dalšího, co hýbe dějem a míchá osudy. To "něco" je však uspěchané a těžko uchopitelné a doufám, že se autorovi podaří, v rámci dalšího pokračovaní, utřídit si myšlenky a opět najít cestu ke kouzlu, které vyčaroval v prvním díle.

renefer
renefer
04.01.2022 4 z 5

Slušné pokračování prvního dílu, i když začátek byl takový rozpačitý. Nemohla jsem ze sebe vydolovat to nadšení, které provázelo četbu prvního dílu. Taky jsem už trochu plavala v jednotlivých postavách, protože děj na sebe dost navazuje a nedá se číst bez znalosti prvního. Ale pak se to trochu zlepšilo a místo starostí o údržbu kopyta došlo k několika zvratům a bitkám, hlavní postavy se objevily v plné parádě, některé naopak navždycky zmizely (snad moc neprozrazuju), ale i tak se těším na další díl.

Hellboy12
Hellboy12
31.12.2021 3 z 5

Za mňa až po 31 kapitolu ťažké čítanie ,priznám sa že dovtedy som ju pár krát odložil a rozmýšľal či ju čítať ďalej alebo nechať tak...ale potom to už bolo fajn a musím priznať že som zvedavý ako dopadne celá séria...bolo zaujímavé sa dozvedieť niečo viac o Nádhernej a celkom zaujímavé bolo zistiť kto je vlastne "Majna" ...

špulo
špulo
21.12.2021 5 z 5

Všetkým doporučujem, aby nezačínali túto sériu týmto dielom. Nie kvôli príbehu a súvislostiam. Tie vám autor postupne a nenásilne vysvetlí. Ale, kvôli svetu. Aby ste ním v prvej knihe napáchli, ochutnali ho, olízali, ovoňali, vyváľali sa v ňom. Aby vám bolo jasné ako autor pristupuje k veci a prečo má taký štýl a vyjadrovanie. Podobne ako Tarantina nemôžete sledovať od Djanga. Keď usúdite, že toto je váš pohár vína, ďalší chod si vychutnáte omnoho viac.
Začiatok je trochu opatrný v rozjazde, ale postupne sa vám príbeh (a svet) začne vpaľovať pod kožu a budete sa s hrdinami potiť, krvácať, trpieť a pomedzi to sa smiať, užívať si, občas filozofovať. Sú tu fakt strhujúce akčné scény - a pomerne dlhé, milé a citové chvíle - aj oko mi zvlhlo, veľkolepé epické výjavy - až som čumel. Je to popísané adekvátne drsne a k tomu patrí aj vulgarita, sex a otvorenosť. Nezdá sa mi to prehnané. V mainstreame sú toho tri kopce a že bestsellery.
Záver je zľahka prekombinovaný. Má to však logiku. Pošahanú, ale funguje. Nesedela mi jedna drobnosť. Možno som sa len nesústredil na 100%. Nevadí mi to. Koniec ukazuje, že Jonathan French má radšej rozprávky ako mučenie, preto je taký aký je. Ja mu za to fandím a idem si objednať bastardovské tričko. Live in the Saddle, die on the Hog!

vendylein
vendylein
24.11.2021 4 z 5

(SPOILER) S Pravýma bastardmama jsem měla co dělat. Ne snad, že by mě nebavili (ač Šedí bastardi tedy víc), ale zapomněla jsem od prvního dílu valnou většinu z děje a postav a nemohla se dlouho začíst.
Tahle série je násilná (hodně), plná sexu a vtípků. Ale k věci. Jonathan French nechává své postavy - a především Nádhernou, která je hlavní hrdinkou tohohle dílu - pořádně trpět, nezdráhá se zabíjet, upalovat, roztrhávat na cucky, kastrovat. Bastardi a s nima celý Veselice trpí až to pěkný není a vy si říkáte, co asi ta ještě může přijít.
No a přijde Zkáza a pak už jen valíte oči, jak se to všechno zamotá a tvl Nady je najednou skoro neporazitelná a má dvojče a máme tu tak trochu wtf happy end.
Kolem a kolem, první dvě třetiny jsem trpěla s Bastardama, poslední - za mě - překombinovanou třetinu mi hlava nebrala. Nicméně na třetí díl se těším, protože s Hispartou by to mohlo být ještě dost zajímavý...

skrob
skrob
18.10.2021 1 z 5

Podstatně slabší než první díl. Vlastně docela nuda prokládaná "drsnýma" hláškama.

Archie
Archie
17.10.2021 4 z 5

Inu, je pravdou, ze pribeh je misty trochu slatanina (takove orci VKV), nicmene stale skvele funguje ta kombinace mensiho fantasy, ktere se neodehrava napric peti kontinenty a neni vypraveno deseti hrdiny, drsnych Souzenych, ve kterych se prohaneji spinavi, vulgarni a utrpeni odevzdani poloorci na obrovskych sviních. Pribeh navic smeruje k velkemu konfliktu s Hispartou a zkratka - zase jsem si rad na Vozmrdovi zajezdil, nekolikrat se zasmal poloorcimu humoru, nechal si poodkryt dalsi kousky mytologie a mezidruhove sexuality. Tohle se neda neoblibit. Byt ano, prvni dil byl udernejsi.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
04.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Na čem ten autor jede? Nejdřív vyvraždí skoro celý Bastardy, pak omg wtf Majna s rodinou a nakonec happy ending? Co to bylo? Fakt jsem si říkala skoro celou knihu, ten French ty Bastardy úplně nenávidí, jak jim to dává sežrat, to není možný, tohle už prostě nedaj… a do prkýnka, proč mám číst o někom, komu neustále nakopávají prdel? No a pak přišla bomba jménam Majna (elfský jméno hadr – na druhou stranu Lučina? Jestli tam taky nevidíte pomazánku, jste divný… i když možná to byl v originálně určitě Pomazánka a překladatel má prostě jednu konkrétní oblíbenou…). S Majnou přišel Zkáza, kterýho je mi nakonec, ano, líto – a stejně jsem to jejich pouto moc nepochopila nebo jsem to nečetla důkladně, ale neměla jsem pocit, že by Nádherná vnímala jeho jako on ji, no a po Zkázovi přišel ten happy ending jménem Tarif (bez komentáře), který bych teda ještě, když byli pozůstatky Bastardů u Hrotů nečekala ani za nic, naopak, fakt jsem si myslela chvílema, že je všechny autor odpraví a trojka bude třeba o Vilíkovi… No, jsem tomu samozřejmě ráda, protože i když příhody Vilíka a jeho dospívání mezi elfy by bylo určitě zajímavé čtivo, těším se na válku s Hispartou a též na Zirka s Xhrekou (to je konečně pořádné jméno!).

Pátá hvězda je čistě za Majnu a její wtf moment s rodinou:).

(Zajímalo by mě, z čího pohledu bude třetí díl… Kaňour? No jestli z Vilíkova…)

martina1199
martina1199
17.09.2021 5 z 5

Nady je prostě borka. Tečka. Skvělé pokračování báječné série. Těším se na další díl :-)

luculi
luculi
24.08.2021 4 z 5

Pokud hledáte jinou fantasy bez pohádkového příběhu plného milých a mocných elfů, či nekonečných bitev mezi lidskými králi, jste na správném místě. Ale pozor, tato série má jeden takový neduh, který by mohl někomu vadit. Je drsná, krvavá, sprostá a hodně otevřená ve všem, v čem může...
Občas už toho bylo moc i na mě, ale je fakt, že autorův styl přesně vykresluje svět kříženců, tak jak bych si ho opravdu představovala. Bytostí, které jsou míšené mezi lidmi, elfy a orky. Které ani jedna rasa nechce mezi svými. A tak není divu, že berou život dost rozdílně a odpovídá tomu i jejich chování a zvyky.
Kniha je opravdu dlouhá a na těch necelých šest set stran se vešlo neskutečně hodně děje. Stalo se tolik věcí, že snad není ani možné je všechny udržet v hlavě. Člověk si na to musí najít své tempo a vychutnat si to, protože se rozebíral téměř každý den a dost detailně. Všechny ty bitky, hádky, intriky, přepadení, přátelé i nepřátelé a tak dále. Ani chvíle oddechu...
Jediné, co u mě sráželo hodnocení, tak asi posledních plus mínus sto stránek. Místy jsem měla pocit, jakoby to psal někdo úplně jiný. Najednou mi to přišlo zmatené, divně kombinované a natolik rozdílné od zbytku knihy. To, co se stalo mi dávalo pramalý význam a byly situace, které jsem vůbec nepochopila. Například moment s orkem, kterému říkali Zkáza. To jsem se úplně ztratila a nerozuměla jsem všem těm zapeklitostem mezi Nady, tím orkem a dalšími.
Každopádně, kdo si rád užívá dlouhé příběhy, napětí, stříkající krev, hrubé scény, ten si přijde na své. Tahle série asi nebude úplně pro každého, pro slabší povahy nebo jemnocitné duše. Za mě však velká spokojenost, i když si ten konec asi budu muset proběhnout nebo s někým probrat ...

Autorovy další knížky

2019  83%Šedí bastardi
2021  82%Praví bastardi
2023  81%Svobodní bastardi

Kniha Praví bastardi je v

Právě čtených9x
Přečtených108x
Čtenářské výzvě6x
Doporučených5x
Knihotéce105x
Chystám se číst66x
Chci si koupit26x
dalších seznamech1x