Lev, čarodějnice a skříň

První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte do země zázraků a kouzel. Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29484/lev-carodejnice-a-skrin-OvQ-29484.jpg 4.22140

Letopisy Narnie (1.)

The Lion, the Witch and the Wardrobe (1950)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Orbis pictus

Mitculka
14. prosince

Rereading. A bylo to super. Zase krásný svět, je to rychle přečtené (já jsem to v podstatě měla za pár jízd šalinou). Kouzelný, jednoduše vyprávěný příběh, taková příjemná oddechovka, která člověka trochu vrátí do dětských let. :-) Tohle se dá říct asi o každém díle Narnie, pokud bych měla říct něco konkrétně k tomuhle, moc se mi líbila ta atmosféra, magičtí tvorové, hlavně pana Tumna jsem měla vždycky ráda. A Aslan působí prostě majestátně. :-)

Haloon
03. prosince

Tento díl se mi co do příběhu líbil více než předchozí. Vlastně mi přijde jako jeden z nejpovedenějších téhle série. Zaručeně má nejlepšího zlosyna, tedy v tomto případě spíše zlodceru. Připadá mi, že představuje jakýsi odrazový můstek pro ostatní letopisy Narnie, přestože je až druhým dílem. Kniha vám představuje kouzelnou atmosféru a je vhodná i pro děti. Tedy především pro děti, ale i pro dospělé.

Broučice
27. listopadu

Kniha je o 4 dětech které zažijí v tomto díle hodně neobvyklých dobrodružství. Všechny postavy jsem si oblíbila, krom čarodějnice, ale ze všeho nejvíc mám ráda Aslana.

darksterka43
18. listopadu

Je to úplně stejné jako film

Elulilinka1
05. listopadu

Mě tento díl přišel nejpovedenější a nejlepší!!!

Orange8knihomol

Filmy ,,Letopisy Narnie" jsem viděla už nespočetněkrát, neboť to byly jedny z mých oblíbených filmů, když jsem byla malá. Přečíst si je jsem se rozhodla až nyní (ve 14 letech), takže jsem začala ,,Lvem, čarodějnicí a skříní". Nevím proč, avšak očekávala jsem těžší četbu než takovéhle jednoduché vyprávění. Ano, možná jsou ,,Letopisy Narnie" pro mladší čtenáře. Ze začátku mne příběh velmi bavil, ale pak přišel úsek, s kterým jsem trochu bojovala, ale následně jsem se do děje opět velmi vžila. I přes slabší místo nelze, než první díl neohodnotit velice kladně. Knížka byla originální, čtivá, měla spád, jinotaj a její příběh se rozjel už na prvních stránkách. DOPORUČUJI!

DannyLady

Druhý díl ze série Letopisy Narnie mě oslovil podstatně více než chronologicky první Čarodějův synovec. Děj byl záživnější, svižnější a měl hlavu a patu. U této knihy se neubráním filmovému srovnání. Překvapilo mě, že jsem v knize nenašla v podstatě nic, co by nebylo ve filmu. Myslím, že tato kniha je dokonalým oddechovým čtením.

Juki-RoseMary

Po dlouhé době a několika shlédnutí filmové adaptace jsem přečetla i knihu. Co k tomu říct... Čekala jsem něco víc. V knize není ani o drobek víc než ve filmu, který knihu možná i předčil.
Pro děti to musí být kouzelné, je to i poměrně krátké a plynulé, stále se něco děje, tudíž pro ne moc aktivní mladé čtenáře to je určitě skvělé.
Mě osobně nesedl vypravěč a také jsem byla překvapená, jak je kniha krátká.
Také jsem se musela občas chytit za hlavu (Santa Claus, jako fakt?! Nebo Petrův boj s mečem... Co k tomu dodat.)
Bohužel, neměla jsem mít taková očekávání. Snad ty ostatní příběhy budou lepší.

Za mě průměrná kniha.

dancadragneel

Musím říct, že mě kniha velmi mile překvapila. Bála jsem se, že po shlédnutí filmu si zkazím další oblíbenou pohádku z dětství, ale díky bohu tomu tak nebylo, poněvadž film se knihy držel. Kniha je krásná a velmi kouzelná a rozhodně skvělé počtení pro děti, ale i dospělé. Za mě velmi povedený díl z této série.

Miro.slav

Pod slovom Narnia si už asi navždy budem vybavovať tento príbeh. Napriek detinskosti a kryptokresťanskému podprahovému posolstvu to nebolo zlé.

Gweny

Po shlédnutí filmu jsem se rozhodla přečíst si i knížku a mile mě překvapilo, v kolika místech film s knihou koresponduje. Je to taková milá a oddechová pohádka.

brabofka

Na přebalu knihy jsem četla, že autor byl Tolkienův přítel, a svá díla psali téměř současně. Nevím jestli je to vydáním, ale Tolkienův příběh mi přijde propracovanější, hlubší a také více napínavější. Tady nevím proč, ale od samého začátku jsem měla pocit že přesně vím co se stane. Že i když série má více knih, stejně to dobře dopadne. Všechno bylo hrozně předvídatelné, a hrozně jednoduché. Oproti Tolkienově závěrečné bitvě, Lewis tu svou zvládl na cca 2 stranách. Asi faktem je, že je to více pro děti - ty menší. Nicméně i tak ve mě převládá pocit, že Tolkien ať je to jak chce má to svou fantazii prostě více a lépe propracovanou. Nicméně svým dětem bych na začátek fantasy četby doporučila toto. Poté lze (a i s věkem) přejít k Tolkienovi případně dále ke GoT.

Ran

Tato knížka se mi celkem líbila, ale spíše proto, že jsem jako první viděla film.

JulieJames

Krásný příběh. Oproti filmu mi přišlo, že kniha má neskutečně rychlý spád :-) Myslím, že obě verze se povedly, kniha mi přišla víc pro děti, ale užila jsem si ji. Vrátila jsem se o několik let zpět do dětství a prožila si znovu to fantastično. Za mě skvělé :-)

jani.ruzicko

Já to prostě miluji. Přečteno po několikáté a nemyslím si, že naposled =)

ZuzziŠ

Taková milá, krásná, jasná a dobře čitelná pohádka. Oceňuji závorky, které text zpřehledňují a krátké věty. Prostě si jen tak odpočinout za Lewisova pozorovatelsky-psychologického talentu - to jsem asi potřebovala.

Zelený_Drak

Z prvního dílu Narnie mám velmi ráda ten začátek. Skříň, rozhovor s faunem Tumnusem, první objevení čarodějnice, atd. Za to o hvězdu (nebo možná i dvě) víc. Jinak mě ten příběh přijde zatím nejhorší ze série (ještě mě čekají 3 díly). Souhlasím s Alex.rrr – Santa (původně Father Christmas) se tam vůbec nehodí, nemá to žádnou logiku. A jeho "Bitvy jsou nehezké, když v nich bojují ženy." je strašně nešťastná formulace (je i v originále, nejde o nedostatek překladu). To jako, že ostatní bitvy jsou nádherné? Ačkoliv to Lewis myslel asi dobře (je jasné, že se k nějaké bitvě schyluje, tak aspoň volí to, co považuje za menší zlo) a byl vlastně ve své době pokrokový, když dal dívkám do rukou zbraně k obraně, tahle formulace mu ujela. Petrův první souboj a vůbec všechny bojové části jsou dost špatné (což ale cílová skupina snadno přehlédne). Ještě mě štvali třeba bobři jedící ryby. Bobr ryby (ani šunky) nežere a ostatní mluvící zvířata u Lewise jedí převážně svou původní potravu. Nechápu, proč je bobr vyjímkou. Vlci, co neumí stopovat po čichu, mi také neučarovali. Konec je opravdu zvláštní a má smysl až při čtení dalších dílů, ale zase člověk může přimhouřit oko, když si uvědomí, že jde o britského autora, který (třeba i bezděčně) těží z příběhů o "kouzelné zemi", kde čas plyne jinak a takovýto návrat je pro ně jedno z typických zakončení. Nebýt toho začátku, který jsem viděla asi ve dvou zpracováních v televizi a který na mě zapůsobil, kniha by se mi asi nelíbila.

Nairi

Vynikající kniha, stejně jako celá série knih C.S.Lewise o Narnii. Preferuji vydání Orbis Pictus s ilustracemi Renaty Fučíkové, dostupné už pouze v knihovnách, max vzácně v antikvaritátech. Překlad skvělý, výborný po stylistické stránce, taktéž jsem nenarážela ani na překlepy a gramatické chyby.
Když jsem celou sérii četla poprvé zhruba ve svých 20 letech, vadilo mi poněkud křesťanské vyznění. Teď po dalších dvaceti letech jsem celou sérii přečetla svým dětem (7 a 10 let), chtěla jsem, aby to byl společný zážitek. A zážitek to skutečně byl, oběma se knihy velmi líbily. Křesťanské vyznění mi už nevadí. V prvním díle není ostatně nijak zvlášť zjevné.
Navíc jsme v dětmi v Oxfordu navštívili i dům, kde Lewis žil až do své smrti, soukromou přírodní rezervaci, kde se mimo jiné procházíval i se svým přítelem Tolkienem, a jeho hrob. Jeho životní příběh je taktéž zajímavý, doporučuji.

Laf

Poutavě napsaný příběh, který rychle plyne. Jsem zvědavá, o čem budou další díly.

nicole1990

moc krásný příběh :-) určitě moc hezký i pro malé čtenáře dávám plný počet hvězdiček četlo se to jedním dechem

kikidok

Je to prostě taková pohádka. Bylo to celé takové nezajímavé, žádné napětí. Jen příběh

pavelvanura

Druhý díl. I kdyz jsem viděl nejdříve film, i tak se mně knižní příběh líbil a rád jsem se vrátil do dětských let :)

Alex.rrr

Asi budu terčem kritiků, ale mě se to nelíbilo. Nevím, proč není zařazená v knihách pro děti. Chvílemi strašně dětinské. Největší pecka bylo objevení Santa Clause?? Jako proč? Absolutně nebylo nutné tohle do děje tahat. Poté už mi jedový lid muchomůrek přišel v pohodě… V závěru nepřemožitelná čarodějnice, které se staletí báli zemře během chvilky.. a přívlastek k Edmundovi „spravedlivý“ mi po jeho „zradě, kolem které se točí polovina děje přijde trochu neadekvátní. Pro děti super, ale pro dospělého nee. Závěr, kdy se děti vrátí do své doby a do svých mladých těl… no, proč tedy kniha byla ? vůbec není rozepsáno, jak vládli. Líbily by se mi příběhy z jejich doby vlády jak rostli v cizí kouzelné zemi a ne jen takový skok o x let a pak se vrátí zpět jakoby se nic nestalo.

Markéta:)

Četla jsem ji nyní poprvé, ve svých téměř dvaceti letech, a musím říct, že se mi moc líbila. Krásná pohádka ideální pro odreagování. Určitě se vrhnu na pokračování.

lenamor

Krásná pohádková knížka, vhodná pro děti i dospělé. Napínavý děj a úžasná představivost autora. Jednoznačně stojí za to přečíst.

Šípenka

Venku vytrvale a hustě sněží. Kráčím zimní setmělou krajinou, stromy září pod lampou, třpytí se v odrazech světla.V tom okamžiku zatoužím znovu si přečíst příběh z Narnie. Ani nechápu proč. Až při otevření knihy, na prvních stránkách, zahlédnu ilustraci Renaty Fučíkové. Lucinka stojí pod lampou v zasněženém lese a zve mě k ponoření do příběhu, k prožití zimy s příslibem jara. Díky Orbis pictus za tato vydání.
Zajímavostí je, že inspirací k příběhu se staly i evakuované děti, které si Lewis s paní Mooreovou vzali na začátku války do svého domu na okraji Oxfordu. Lewis se k příběhu vrátil až po válce v roce 1949 a knížka vyšla v roce 1950.

MOu598

Četla jsem několikrát. Pěkné, i film.

Lokina

Nehledali jste náhodou, když jste byli malí ve své skříni cestu do jiného světa? Ne? Já ano. A mohu tomu poděkovat, této krásné knížce s čistě ryzím příběhem o čtyřech sourozencích, kteří musí bojovat proti Bílé čarodějnici, aby zachránili nevinnou Narnii před jejími temnými kouzly. Aslan byl opět moudrým rádcem a jeho ponaučení a rady se stávaly nadějí v těch nejtěžších chvílích.
Lev, čarodějnici a skříň jsem viděla i jako filmové zpracování. A to se mě moc líbilo.

slaska77
21.12.2017

Čteme s dětmi, o to kouzelnější to je. Udělejte to pro svoje děti (jednou) také. Skvělé, už se těšíme na další díly. A po přečtení jsme viděli i film a až na pár drobností perfektně sedí, filmaři se drželi knihy úžasně a mohu obojí jen doporučit!

Mat_bery
09.11.2017

Knihu jsem právě dočetl podruhé. Dříve jsem to četl jako dítě a velmi mě to nadchlo. Teď jsem o něco starší a knížka je opravdu kouzelná, ale děti to vnímají mnohem jinak.