Lev, čarodějnice a skříň

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte do země zázraků a kouzel. Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29484/big_lev-carodejnice-a-skrin-OvQ-29484.jpg 4.22973
Série:

Letopisy Narnie 1.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)
Originální název:

The Lion, the Witch and the Wardrobe, 1950


více info...
Nahrávám...

Komentáře (325)

Kniha Lev, čarodějnice a skříň

Vjeerus
02. května

Už cítím, jak jsem tomuto příběhu odrostla, ale stále dokážu pochopit, že pro děti je to krásný příběh plný radostí, strastí a dobrodružství s kapkou fantasy. A dost křesťanských motivů, které dětské oči asi tolik vnímat nebudou.
Děj je opravdu hrozně rychlý a co se týká vztahů, tak jsou opravdu rychle vybudované a dost černobílé. Dynamika mezi sourozenci je ale fajn a pokud sami máte bratra či sestru, dost těch situací, podlostí a hádek dokážete pochopit. A taky to, že i přes všechno špatné se sourozenci mají prostě rádi.
Co nemohu vytknout je přednes v podání Miroslava Táborského, který knihu načetl opravdu pěkně a já si poslech užila a věřím, že i dětem by se jeho pohádkový hlas mohl zamlouvat.
Jelikož nejsem cílová skupina, požitek knihy se mi snížil a paradoxně se víc ztotožňuji s pochybovačnými otázkami Edmunda (ale ne s jeho také jasnou vizí, kdo je ten dobrý). Dále bych ocenila větší vysvětlení, jak funguje magie v Narnii, ale pro děti je pravděpodobně opravdu postačující slovo kouzlo.
Ale co si budeme, na to, jak je kniha stará a kdy byla sepsána, tak je to velmi povedený kousek a já se těším, až si poslechnu další díl.

Frizer
01. května

Spolu s Hobitem a Řeckými mýty asi nejlepší vstup do světa Fantasy pro mladší čtenáře. Kniha se čte rychle, dětští hrdinové jsou fajn, obyvatelé Narnie také. Mnoho lidí si v dnešní době stěžuje na těžkou propagaci křesťanství ale pochybuju že v tom čtenář do deseti let cokoliv takového najde....ale možná jsem byl jen tupé děcko, za mě šlo o úžásný pohádkový příběh s prvky mytologie, fantasy a souboje zla versus dobra. Parádní.


Artemis886
29. dubna

Narnie bude vždycky mít v mém srdci speciální místo, proto mi trochu vadilo jak je děj rychlý. Chtěla jsem, aby měla kniha mnohem více stran a abych se tak rychle nepročetla nakonec.

martin3683
14. dubna

Je to klasika a ve své době to musela být pecka a kniha inspirovala plno dalších autorů. Bohužel ale doba pokročila a v kontextu dnešní doby už to není moc čitelné. Četl jsem to dětem před spaním, aby měly rozhled dál než jen k Harry Potterovi a nedávaly to. Navíc mi vadila ta všudypřítomná křesťanská propaganda (zas odkaz své doby, autorovi to nevyčítám). Další díly vzdávám, je plno lepších děckých knih.

Kate3003
15. února

I u tohoto příběhu se pro mě jedná o re-reading po cca 15 letech. Opět je znát, že když jsem knihu četla poprvé vnímala jsem příběh dost jinak a rozhodně méně jsem vnímala vliv náboženství v příběhu i když tady je o něco menší než v jiných dílech. I v tomto díle se jedná o pohádkový souboj dobra se zlem, kterým je bílá zlá čarodějnice. Autor má velmi příjemný styl psaní, ale na stylu vyprávění je velmi znát že kniha je psaná spíše pro mladší. Přesto jsem si návrat do Narnie užila a tuhle sérii rozhodně doporučuji.

TomB.
25. ledna

Nejvíc se mi líbil lev Aslan protože aslan je kurdštinovsky a i jinak lev a od toho je český slon (prostě velký zvíře z ciziny) a od slona je zase velbloud :). Maminka mi pořád dává etymologický slovník.
Určitě chci číst další díli. Trochu mně z toho mrazilo na zádech :).

IvaniceTamta
23. ledna

Tohle je má první kniha, kterou jsem si jako dítě zakoupila. Na veletrhu knih v našem kulturním domě a to za krásných 10 Kč :)! Velmi ráda na ni vzpomínám, protože právě tahle kniha mě poprvé vzala do tajů fantazie. V mé knihovně zůstává na čestném místě a vždy se k ní budu ráda vracet.

Twinny
01. ledna

Knihu jsem četla s tím, že je to pohádka. A docela se mi to líbilo. Jen to bylo moc rychlé. Vztahy mezi neznámými lidmi byly vybudovány téměř hned. Klidně to mohlo být o pár stran delší a propracovanější.

1 ...