Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříň
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29484/bmid_lev-carodejnice-a-skrin-OvQ-29484.jpg 4 3143 3143

Letopisy Narnie série

< 1. díl >

První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte do země zázraků a kouzel. Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)
Originální název:

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950


více info...

Přidat komentář

Venny345
14.06.2024 5 z 5

Až ve svých 21 letech jsem se k sérii dostala! V knihovně jsem přemýšlela, co bych si mohla přečíst, pak mě napadlo, že jsem vlastně viděla všechny filmy Narnie, ale nečetla ani jednu knihu, pročež jsem se zastyděla, zamířila do dětského oddělení a první díl si vypůjčila. Ještě ten den jsem knihu zavřela s pocitem, že nutně potřebuji další díl. Takže myslím, že tohle mluví za vše. :)

mia.com
08.06.2024 5 z 5

Jako dítko mě to hodně bavilo, ale celou sérii jsem nějak nedočetla.


Michelle13
10.03.2024 5 z 5

Máme tady další pokračování úspěšné fantasy série. Zavádí nás do fascinujícího světa Narnie, kde se střetávají dobro a zlo, a kde se otevírá brána do nesmírných dobrodružství.
Hlavní postavy, sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund, jsou zavedeni do světa plného tajemství a magie, kde se musí postavit Bílé čarodějnici a jejím zlem. Autorova schopnost vytvářet živé a poutavé postavy nás vtahuje do jejich dobrodružství a neustále nám připomíná hodnoty jako odvaha, přátelství a spravedlnost.
Styl psaní je kouzelně poutavý, ať už jde o popisy Narnie nebo dialogy mezi postavami. Autor se vyvaroval komplikovaného jazyka a udržuje příběh srozumitelný i pro mladší čtenáře, což přispívá k univerzálnosti knihy - knihu a vlastně celou sérii si zamiluje úplně každý.
Jedním z nejvíce dojímavých prvků je symbolismus v příběhu, který může oslovit čtenáře na hlubší úrovni. Příběh nabízí mnoho vrstev interpretace a otevírá prostor pro diskuzi o morálních tématech.
Na závěr mohu říci, že je to nezapomenutelný příběh a vlastně počátek v Narnii. S lehkostí, s jakou autor kombinuje magii a dobrodružství, je tato kniha vhodná pro všechny věkové kategorie. Máme tu stvořený svět, který zůstane ve vašich srdcích a připomíná nám, že i v nejtemnějších časech může triumfovat dobro.

Lucif
15.02.2024 5 z 5

Nádherná, malá knížečka. Četla jsem jí už několikrát, líbila se mi asi víc než film (ale film byl také dobrý - naštěstí jsem mezi přečtením a shlédnutím filmu měla větší pauzu, tak jsem moc neporovnávala). Když měl syn popsat postavy, o Edmundovi napsal: "důvěřivý". Nenapadlo by mě to, ale přišlo mi to vlastně velmi výstižné. Rozhodně doporučuji tuto knihu i další "Letopisy Narnie". Četli jsme je (se sourozenci) už jako malí a líbí se nám i teď, když máme děti, a dětem se také líbí ;0)

ivka7708
08.02.2024 5 z 5

Krásne napísaný príbeh pre deti aj dospelých. Oproti filmovému spracovaniu je to viac rozprávkové, ale určite vhodnejšie pre deti než film. Scény s Aslanom sú veľmi dojemné. Narnia je moja srdcovka.

Ronny97
02.02.2024 4 z 5

I když jsem dříve viděla filmové zpracování, tak nejsem zklamaná. Knížka se četla dobře, fantasy mě baví, určitě budu v této sérii pokračovat dál.

Vestik82
30.01.2024 5 z 5

Pro mě jedna z nejhezčích fantasy. Jako cca třináctiletý jsem tomu propadl, ačkoli všichni z mého okolí tou dobou hltali úplně jiné tituly a Narnie k mojí zlosti ani naskrze moje neúnavné doporučování nikoho nezajímala..
Četl jsem tehdy jen po třetí knihu, ale pevně věřím, že někdy v budoucnu se k sérii vrátím a tentokrát už dočtu až do konce.

BellaBernasconi
23.12.2023 3 z 5

Pohádky jsou krásné, jen škoda, že když to někomu doporučím, začne tímhle, což je podle mě nejslabší díl

ŠtěpánkaAdam
17.12.2023 5 z 5

Kdo by dokázal nemilovat tyto dokonalé pohádky? Knížky jako tato mají své krásné kouzlo. Ráda se k nim vracím.

ArkAngel
13.12.2023 4 z 5

Jako mnozí lidé z mojí generace jsem první viděl filmovou adaptaci a kniha se mi dostala do rukou až nyní. Před lety jsem četl pouze Čarodějova synovce a dále jsem již nepokračoval... tak to doháním. Filmová adaptace je, musím říct, hodně věrná, až mě to překvapilo. Napsané je to velmi čtivě, kdy Lewis opět odkazuje na Bibli v podobě Aslana/Ježíše nebo Lilith jakožto matky Jadis. Co mi akorát trochu vadilo, byla častá deus ex machina, byť to asi i k takovým pohádkovým příběhům patří.

Nathally
06.11.2023 4 z 5

Jako první jsem viděla film a ten se mi celkem i líbil, tak jsem se rozhodla, že si přečtu i tuto knížku. No nevím, nevím, přišlo mi to spíš takové až moc dětinské, spíš jako pohádka... Ale co je jako plus, tak, že se knížka rychle četla, takže jsem ji během dvou dnů měla přečtenou.

Marquis
24.10.2023 5 z 5

Aj napriek tomu, že je to miestami až príliš jalové, musel som svoje pôvodné hodnotenie pozmeniť a pridať ešte jednu hviezdičku.

Zápletka je totiž vynikajúca, hlavní hrdinovia správne sympatickí a uveriteľní (Edmund!), Biela čarodejnica je dostatočne nosným antagonistom a Lev Aslan proste dokonalý.

Čo ma však okrem originality univerza prekvapilo najviac, je to, že hoci sa zjavne jedná o knižku určenú mladším čitateľom (či rovno deťom), obsahuje množstvo dospelých motívov, vďaka ktorým je nadčasová.

Každopádne si ale stojím za tým, že väčší rozsah by tu určite prospel.

Edona
19.10.2023 4 z 5

Je pro mě velká škoda, že jsem se k Narnii dostala až jako dospělá. Jako dítě bych si tento fantasy svět oblíbila mnohem víc. Styl vyprávění mi přijde spíše pohádkový, než fantastický. Příběh je jednoduchý, srozumitelný, lehce uspěchaný.. Ideální pro dětského čtenáře.

dana_vrana
07.10.2023 5 z 5

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Tento díl je určitě nejznámější, objevujeme svět, jeho magické postavy, souboj dobra a zla. Pohádka se vším, co k ní patří.

Elika320
26.09.2023 4 z 5

Miluju to .
Kniha krásné napsána.
Moc se mi líbí odhodlanost dětí a zvířat kteří bojují proti čarodějnice

LuciaSangster
13.08.2023 4 z 5

Musím říct, že na celou sérii nahlížím po několika letech úplně jinak. Pochopila jsem tolik věcí, které by mi nedošly jako malému dítěti.

Narnie v sobě skrývá mnoho poselství a záleží na nás, které si z nich vezmeme. Bylo to úžasné. Vrátit se zpátky do dětství.

Krásný popis Aslana. Nejvíc mě asi mrzelo, že tam nebyla tolik popsána konečná bitva, kterou nám film ukazuje hodně dramaticky.

Jinak krásně napsané i s popisy. Jadis byla teda dost krutá ještě víc než v Čarodějův synovec. Krásné ilustrace doprovázeli příběh, že si člověk dokázal vše krásně představit. Člověk i více pochopil, jak Narnie funguje, a že dokonce má i sousedy, což mě překvapilo.

Opravdu to stojí za to si tento svět znovu přečíst. Uvidíte novou perspektivu a hlavně to nesrovnávejte s filmy jinak budete sklamaný.

Marekh
09.08.2023 5 z 5

Začetl jsem se do druhého dílu ze série Letopisy Narnie. Kniha se mi líbila.

Hlavními postavami jsou PETR, ZUZANA, EDMUND a LUCIE. Všichni se dostanou do světa Narnie a zažívají tam dobrodružství. V tomto díle se potkají také s bobry a nechybí samozřejmě BÍLÁ ČARODĚJNICE a lev ASLAN.

Text doprovází černobílé ilustrace.

Ann.e
09.07.2023 5 z 5

Příběh je to prostě nádherný. Překvapilo mě, kolik se toho za dvě stě stránek může stát, jak barvitě může být vystižena krajina i postavy samotné. Nejvíce mě dojala Edmundova proměna a ocenila jsem i krásné vztahy (především ten Aslanův k Lucince a Zuzaně).

Jana512
04.07.2023 5 z 5

Pohádkový příběh ukazuje na život několika dětí, které se octli v zemi, kde vládne zlo. Zlo překonávaly tím, že myslely na sebe navzájem a pomáhaly jim i nakloné pohádkové bytosti.

alishek
18.06.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala až teď, film jsem kdysi viděla a knížka není špatná, jen mi přišlo, že se tam vše děje moc rychle a ty události nejsou rozepsané.