Princ Kaspian

Princ Kaspian https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76738/bmid_princ-kaspian-mYT-76738.png 4 2074 147

Letopisy Narnie série

< 2. díl >

Narnie… kde zvířata mluví… kde stromy chodí… kde právě začíná bitva… Princ Kaspian, oloupený o své právo na trůn, shromažďuje armádu, aby zbavil zemi falešného krále. Ale nakonec je to čestný souboj mezi dvěma muži, který má rozhodnout o osudu celé země.

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)
Originální název:

Prince Caspian , 1951


více info...

Komentáře (147)


ArkAngel
ArkAngel
15.12.2023 3 z 5

Čtyři sourozenci se po roce opět vracejí do Narnie, ve které ale uplynulo tisíc let. I z toho důvodu, abychom se ve všem orientovali, dostáváme víceméně expozici na půl knihy, která vysvětluje, kdo je nová postava prince Kaspiana. Ten se spolu s dětmi musí střetnout se svým strýcem, aby do Narnie vrátili rovnováhu a kouzelné bytosti zde mohly opět svobodně žít. Kniha nadhazuje klasický trop, kdy stárnoucí děti ztrácí víru v kouzlo a svět se pro ně časem také uzavírá. Nebylo to špatné, ale na původní díl to pořád nemá.

LuciaSangster
LuciaSangster
03.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Předem říkám, že tento díl je úplně jiný než film.

Díl se mi líbil stejně jako ilustrace.

Autor si vyhrál i s popisem. Děti opět zachraňovaly Narnii před nebezpečím.

Byla jsem trochu smutná, že už úplně nevěřili na Aslana krom Lucie. Naštěstí ho později viděli také. Vypadá to, že jak rostou, tak nevidí věci jako dříve, což je škoda.

Stejně to byl krásný příběh. Čtenář si opravdu dokázal představit, co se opravdu stalo. Cítil i to neštěstí, které pokrývalo Narnii. Opravdu klobouk dolů. Na konci bylo i vysvětleno proč se Petr a Zuzana do Narnie nevrátí a s dospělostí to nemělo nic společného.

Prostě knížka vám odpoví na hodně věcí, než ve filmu.


Nathally
Nathally
08.11.2023 4 z 5

Toto pokračování Narnie se mi líbilo o něco více, než předešlé díly. Předešlé díly se mi zdály víc dětské, ale už se to trochu rozjíždí

Marquis
Marquis
24.10.2023 4 z 5

Po nádherne naivnom úvode do sveta Narnie sa hneď osviežujúco prenášame do doby, v ktorej sú štyria ľudskí králi a kráľovné už len legendou; tvár tejto zeme je poznamenaná krutosťou a bájne bytosti a hovoriace zvieratá takmer vymizli.

Príbeh zas o kúsok dospel a ja mám príbehy o sirotách kráľovskej krvi náramne rád, preto veľkoryso odpustím aj ten presladený záver, ktorý bol na hranici únosnosti (v rámci žánru).

Našťastie je Kaspian sympaťák, jazvec verný služobník a aj keď Aslana je tu poskromne,len čo sa zjaví, zas si ukradne všetku vašu pozornosť.

Podarené pokračovanie a už viem, čo budem deťom čítať, aby som ich pripravil na Tolkiena.

dana_vrana
dana_vrana
07.10.2023 5 z 5

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Opět se setkáváme se čtveřicí hlavních postav. Ač se to pro ně zdá jako pouhá chvíle, v Narnii od jejich poslední návštěvy uplynulo mnoho vody a poměry se velmi změnily. A tak pomáhají získat trůn pravému králi a nastolit v zemi mír.

Vjeerus
Vjeerus
29.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Čtveřice dětí se po roce vrací do Narnie, ale velmi brzy zjistí, že v jejich milovaném království uplynulo mnohem víc let. Po počátečním zmatení se děti rychle zorientují a vydávají se vstříc dobrodružství na opětovné zachránění jejich milované země a pomoc princi Kaspianovi.
Překvapilo mě, jak málo Kaspiana tam vlastně je, ale to příběhu nijak neškodí, protože je opravdu akční a stále se tam něco děje. Autor nám opět ukázal, jak silná je víra a rozdíl mezi pohledem dětí a dospívajících na její formu v podobě Aslana. Postavy mi dokonce přišli v tomto díle propracovanější s mnohem větší diverzitou charakterů.
Já jsem si příběh opravdu užila a těším se na poslech dalších dílů.
Chci víc poslouchat audioknihy a rozhodla jsem se tímto stylem pro návrat ke knihám, které už jsem četla kdysi dávno, ale není prostor se do nich pustit znova. Pan Táborský má skvělý hlas pro příběh Narnie a zaujme mě, jakožto dospělou, takže věřím, že i děti budou nadšené. Příběhu propůjčil neskutečné kouzlo.

Kate3003
Kate3003
16.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Opět návrat k příběhu po letech. I tady jsem zachovala pořadí dle časové osy v Narnii. opět se do Narnie vrací čtyři sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie i když tentokrát se dělí o příběh s princem Kaspianem X. Tak jako u předchozích dílů je tu znát náboženský vliv. Děj příjemné utíká, protože autorův styl psaní je velmi příjemný i když je vše psané řekla bych jednodušeji tím, že se jedná o příběh spíš pro mladší čtenáře. Tentokrát jsme dostali i poměrně zajímavější zápletku než v jiných příbězích z Narnie. Pořád mě překvapuje jak moc se liší moje vnímání této knihy s odstupem let. Musím, ale velmi ocenit vystavění celého světa.

sgjoli
sgjoli
29.12.2022 4 z 5

I v případě tohoto dílu jsem se docela dobře bavila. Docela akční, solidní zápletka, bez pocitu hluchých míst. Docela dobře to odsýpalo, ani mi to nepřipadalo nijak ploché. A to že je to psané jednodušším jazykem mi také nevadilo. Vím, že hodnotit příběhy pro děti jako dospělá, může být trochu ošemetné - dítě příběh vnímá prostě jinak než dospělý. Ale když si příběh dokáže užít i starší čtenář, vždycky to potěší. A tady jsem se potěšila dost.
Opět vyposlechnuto jako audio kniha v podání Miroslava Táborského, který opět nezklamal svou interpretací. :-)

Ivanka83
Ivanka83
05.12.2022 4 z 5

Kniha mě bavila víc jak film.

Hakate
Hakate
03.09.2022 4 z 5

2. díl úspěšné serie, velmi dobré pokračování.

Obelix15
Obelix15
23.08.2022 4 z 5

Pokračování úspěšné série. Mnoho lidí srovnává s filmy - to však v tomto případě nelze. Kniha i film se každý zaměřuje na něco jiného. Za mě skvělý příběh.

puczmeloun
puczmeloun
12.08.2022 3 z 5

Pohádka, která v sobě ale skrývá zajímavá témata, jinak v tomto druhu literatury pomíjená:
- Zpochybňování významu hlavních hrdinů jinými postavami a jejich neustávající zkoušky
- Oportunismus některých postav (např. vztah k dřívějšímu "režimu" Bílé čarodějnice)
- Vnitřní rozbroje "revoluce"
- Intriky ve "vládnoucí třídě", kdy pak nejde jen o sílu a čest hlavních hrdinů
- Zajímavé předkládání sporu konzervativních a liberálních/pokrokových názorů (i když značně přehnané - např. zda je lepší most nebo brod)

Samotný příběh je pak jen lineární rozvíjení předchozích knih, kdy vlastně nenastane nic převratného. Kromě výše zajímavých témat mě tak spíše než děj, zaujaly dva "pánoprstenovské" momenty - putování divočinou jako by vypadlo z knihy Společenstvo Prstenu a strašidelný bojový přesun stromů jako by odkazoval na Dvě věže (ty jsou ale přitom o tři roky mladší).

Luna7
Luna7
18.07.2022 4 z 5

Lépe napsané než první díl. Nové postavy jako Kaspian, jezevec Lanýžník nebo Dýnil jsou fajn a vůbec mi nevadilo, že sourozenci dostali méně prostoru než v předchozí knize.
Je tady znát velká rozdílnost mezi filmem a knihou. Film je plný dobrodružné akce, zatímco v knize moc o tu akci nejde. Líbil se mi film i kniha, i když jsou tak rozdílné. Akorát se přiznám, že putování od Cair Paravelu k Aslanovu vrchu mi přišlo trochu nudnější a mírně zdlouhavé.
Už jsem v polovině Jitřního poutníka a přijde mi, že se autor s každou další knihou zlepšuje.

LuckaH2
LuckaH2
17.07.2022 5 z 5

Druhý dil jsem si uzila daleko vic, zricenina hradu, cesta lesem pri hledani Kaspiana, vse bylo takové vic detailnější, popisnějsi a zaroven napinave.

maryska09
maryska09
19.06.2022 4 z 5

Mé druhé setkání s Narnií a opět nezklamalo. Krásné vylíčení bohaté přírody, kouzelných tvorů i velké odvahy, plné nadpřirozené síly Aslana. Doporučuju každému s bohatou fantazií.

Hanncha
Hanncha
25.05.2022 5 z 5

Poutavé, čtivé. Doporučuji :)

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
27.04.2022 5 z 5

Ani druhý díl nezklamal. Pravda je, že půlku knihy byla hlavní čtveřice hrdinů poněkud odsunutá stranou, ale to nijak nevadilo (mně osobně se dokonce asi líbilo nejvíc to postupné seznamování prince Kaspiana s tvory staré Narnie). Opětovně tu nechybí milý humor, pro který našel právě mezi tou roztomilou narnijskou cháskou autor spoustu prostoru. A závěrečný střet a „dobytí“ hlavního města nemají chybu.

Abukšákul
Abukšákul
06.04.2022 5 z 5

Přečteno s klukama už dávněji, moc se nám líbila =)

gratia
gratia
03.04.2022 5 z 5

Tenhle díl mám moc ráda. Často si vybavím Aslanova slova - Nikdy se nedozvíš, co se mohlo stát. Ale můžeš zjistit, co se stane, když to uděláš teď. Škoda, že ani jedno filmové zpracování tuhle knihu nezvládlo. V tom starším je to jakýsi přechod ke třetímu dílu. A to novější je úplně příšerné, jako by tvůrci filmu knihu vůbec nepochopili. Myslím, že je v ní hodně scén, které by se daly rozehrát, ale vnikl jen jakýsi dobrodružný odvar, jenž nemá s knihou nic společného.

Miliarda
Miliarda
13.03.2022 5 z 5

Prozatím nejlepší kniha z Letopisů Narnie. Barvité postavy, zajímavý příběh a celkově povedené zakončení. Určitě mě navnadila na další příběh z této série a na další dobrodružství prince Kaspiana, lva Aslana a dalších.