Plavba Jitřního poutníka

Narnie… kde se probouzejí draci… kde hvězdy kráčejí po zemi… kde se může stát cokoli… Král a několik nečekaných společníků se vydávají na plavbu, která je dovede za hranice všech známých končin. Jak plují stále dál a dál neprobádanými vodami, zjišťují, že jejich výprava přinese více, než očekávali, a že konec světa teprve začíná…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76749/big_plavba-jitrniho-poutnika-rQA-76749.jpg 4.21595

Letopisy Narnie 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Voyage of the Dawn Treader, 1952

Kniha Plavba Jitřního poutníka

alabra
02. prosince

U této série mě baví, že se další část odehrává vždy v jiném čase, prostředí, což dává autorovi možnost rozvinout fantazii dalším novým neokoukaným směrem. Přesto je propojena s předchozími částmi zmínkami o hrdinech, kteří se vynořují z dávných časů jako legendy. Paráda. Co bude příště?

Terezka05

Plavba po Narnii skrývá spoustu krásného a magického, jako celá země. Tento díl v sobě skrývá i spoustu poučení, které se mi líbily. Byly nenápadně skrytu a je jen na čtenáři, či si jich povšimne, či nikoliv.

Eeper242

Táto kniha by mala byť skôr piata než tretia.Na konci troško smutná ale už sa teším na ďalšiu časť.Pekna a doporučujem ju :)

Nicolka77

U tohoto dílu, musím dát proste o * méně.. Ja se do tohoto dílu, prostě nemohla začíst..Nebylo to jak u prvních dvou dílu.. :( což mě lehce zklamalo..ale možná, že to bylo také tím, že mi tam proste chyběli postavy Petra a Zuzany..a nedovedu si představit další díl bez Lucinky a Edmunda..no uvidíme :)

Haloon

Taková narnijská pohádková Odysseia plná zázračných divů, nadpřirozených tvorů a kouzel. Každý ostrov a dobrodružství nese nějaké to poučení.
Vše je sice plné fantazie, ale takové nějaké neuspořádané. Děti z Londýna tentokrát neměly žádný zásadní důvod k tomu octnout se v Narnii, což trochu vyvolává otázku, proč tam vlastně byly? Ale své kouzlo příběh má, to zase jo.

JulianaH.

Lewis v „Poutníkovi“ dokazuje, že toho o mořeplavbě ví opravdu hodně (stejně jako v „Koni a jeho chlapci“ dokazuje, že toho ví hodně o jezdectví). Vleklou mořskou bouři se všemi nepříjemnostmi, které jsou s ní spojené, nebo pocity člověka ve strážním koši, pod nímž se střídavě objevuje paluba a vodní hladina, popsal tak skvěle (skoro bych řekla naturalisticky), že jsem opravdu měla pocit, jako bych to zažívala spolu s hrdiny. Přemýšlela jsem, jak se asi cítil on sám, když se poprvé plavil po moři – osmiletý hoch cestou na internátní přípravku, kam vůbec jít nechtěl. Možná, že se v duchu utěšoval představou nějakého dobrodružství podobnému tomu, o kterém později napsal „Poutníka“.

Je to knížka plná fantazie — i když jen málo prvků je Lewise čistě autorských —, zřetelně inspirovaná renesančními objevitelskými plavbami a bájivými cestopisy. (Nejradši asi mám část, v níž Lucinka čte v kouzlené knize, a vlastně celý Ostrov Hlasů s „Ňomopody“.) No, a pak je to také knížka silně konzervativní, v náznaku kritizující „moderní vymoženosti“ typu feminismu, vegetariánství či přehnané hygieny. Lewis sice neschvaluje otrokářství, zato imperialismus bere jako samozřejmost, jak je zřejmé ze (znovu)podrobení Osamělých ostrovů. Budiž, od křesťanského autora bych ani žádnou radikální modernitu neočekávala. Spíš mi přijde nedomyšlené, že Kaspian svým zákazem otrokářství rozvrátí ostrovní ekonomiku, nový místodržící mu oznámí, že hrozí občanská válka, a princ zcela nepohnutě odpluje dál zkoumat neznámé kraje. :D Ale to je snad moje jediná výtka, jinak je Lewis v politických a psychologických pasážích velice realistický a zkušený. A při tom všem pořád má rád lidi a dovede být dojemně milý. Není to dokonalá kniha, ale bylo by obtížné neoblíbit si jejího autora.

zirafinec

Tento díl se podobá filmu snad jen v názvech míst. Jinak je to úplně něco jiného. Musím ale říct, že kniha se mi líbila víc. Doporučuji. Hrozně se mi líbí jak je do příběhu zapasován Eustace.
SPOILER!!! Ohledně Lucčina a Edmundova (ne)návratu si myslím totéž, co je u minulého dílu o Petrovi a Zuzaně.

VeruMalfoy

Zvláštní kniha, hlavně tím, že se do ní nevrátí některé hlavní postavy. Líbilo se mi, že jsme prozkoumávali neznámé krajiny. To objevování bylo opravdu perfektně napsané. Miluju objevování nových míst a tato kniha jich byla plná.
PS: Když jsem zjistila že Eustác bude hlavní postava další knihy (Stříbrná židle – čtu to chronologicky), říkala jsem si to snad ne. Snad to přežiju. V tomto díle mi ta jeho povaha doslova lezla na nervy.