Zkáza a naděje

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/368240/zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4.2149

Griša (3.)

Ruin and Rising (2014)

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Fragment (ČR)

hurikan123
18. listopadu

moc se mi líbil konec - podobná nostalgie jako u Mechanické princezny

ChodzikCZ
08. listopadu

Slušné zakončení příběhu, ale místy to postrádá spád, který běly předchozí díly lepší.
Finálový souboj s Temnyjem je vyloženě odfláknutej.

Anet_410
06. listopadu

Tenhle díl mě bavil asi nejvíc z celé série. Je pravda že i tady byly občas části kde se nic moc nedělo ale nebylo to tak hrozné jako v minulých dílech. Pořád nevím co si mám myslet o tom konci, ten byl takový zvláštní, čekala jsem že to dopadne trochu jinak ale celkem se mi to takhle i líbilo.

vandalindakova
04. listopadu

Třetí díl byl za mě nejlepší z celé série. Alina se konečně nechovala jak dítě. Byly tam části, kdy se děj rozjel a naopak části, kdy se toho moc nedělo. Ale v těchto chvílích se začalo objevovat pouto mezi jednotlivými griši, které Alinu následovali.
U konce jsem se bála, že bude odfláknutý. Že po celých třech dílech najednou přijdou na jeden nápad, který bez problémů realizují a tadaaa svět je zase volný! Naštěstí to tak úplně nebylo a musela jsem si říkat, jestli je ten konec pro mě vlastně šťastný nebo ne.

Shira27

!!! Upozorňuji !!! Následující komentář čtěte jen na vlastní nebezpečí. Neručím za nevyspoilování!!!
Tohle je jen zlomek mých pocitů po dočtení a už to pár hodin je...
...
...
Ne ne ne ne a ještě jednou NE! Moje zlosinské srdce pláče. Jsem zničená. Jsem roztříštěná. Tohle přece nemůže být pravda?! Já chci alternativní konec! Prosííím! Prooooč? Proč Temnyj? Proč Alexandr? Bože, už zase brečím...

mStationka

Sérii "Griša" doporučuji.. Jednak se čte skvěle a za druhé je v ní i jisté ponaučení.

Byxy123

Po dočtení se ve mně míchaly dva pocity. Radost z toho, že to dopadlo, jak jsem si přála a také z toho, že to byla dobrá série. Ale ten druhý pocit byla jakási rozladěnost z toho, jestli jsem se na konci dozvěděla vše, co jsem měla zahaleno tajemstvím. První, co bych vytkla, byly chyby. Na překlepy se už nedívám, či jestli chybí nebo přebývá slůvko. Jo, stávat by se to nemělo, ale co se dá dělat. Horší bylo, že se párkrát objevilo jiné jméno, než které být mělo, takže to dojem trochu kazilo, když jsem se musela vracet a přemýšlet, kdo že to teda mluví. A to s těmi tajemstvími, buď jsem nedávala pozor a budu si celou sérii muset přečíst ještě jednou, ale to mi vůbec nevadí nebo to nebylo nikde řečeno. Nechci tu ale vypisovat, co se mi zdálo nevysvětleno, protože bych mohla omylem něco vyzradit.
Z celkového hlediska byla Griša pěknou sérií, kterou bych rozhodně doporučila. Čtivá, rychle ubíhala a už se těším, až se znovu potkám s Malem, Alinou a dalšími postavami. A ani mi nevadilo, že Temnyjův příběh byl jaksi v pozadí. Ono, když už předešlé dvě knihy byly napsány z pohledu Aliny, tak by mohlo působit zmatek, že se dostáváme i k vyprávění z pohledu jiné postavy. I když na druhou stranu by to mohlo být určitě zajímavé.

whiolet

Celkem chaotický závěrečný díl.
Nemohla jsem se rozhodnout jestli Temnyjovi fandím nebo ne. Alina jako hlavní hrdinka byla nemastná neslaná. Také mi chyběla hlubší milostná dějová linka. V knize se pořád někam chodilo a když už se někam dostali, autorka to odbyla dvěma stránkami.Co mě naopak hodně bavilo byl Nikolaj,ten je naprosto dokonalý.
S klidným srdcem však mohu prohlásit, že je to průměrná kniha .

Ailee

Je to mnou a mojí ne zrovna pozitivní náladou v posledních dnech, nebo tomu konci něco chybělo? když já si nemůžu pomoc! Jsem na ty epické, do poslední chvíle napínavé konce, ale tenhle tak nějak vyšuměl do ztracena. Neříkám, že byl špatný. Vzhledem k celému ději byl... přesný. A postavy jsem si zamilovala, ale chyběla tomu závěrečná jiskra. Ale celkově jsem si čtení užila. Nikolaj je prostě Nikolaj a ano, Temnyj je... pořád svým způsobem můj favorit, i když jsem mu výhru nepřála. Je to divné? Možná. Každopádně to je skvěle vytvořená postava. Ne tak typický záporák.

Dani3

Pokud pominu začátek s Aparátusem, tak je trojka nevydařenějším dílem v sérii. Jako vždy to zase zachránil Nikolaj, s jeho příchodem na scénu příběh nabral spád a dodal mu vtip, humor a naději.

Co mě ale mrzelo, bylo, že Temnyj opět hraje „druhé housle“. Celou dobu je v pozadí, jeho vlastní příběh ani nevypráví on sám. Je zvláštní, že celou sérii se hlavní záporná postava objevuje v ději jen sporadicky. Kdyby dostal více prostoru, mohla být kniha napínavější.

Konec se mi líbil a přesně mi tam pasoval. Vzhledem k tomu, že celou dobu Alina nechtěla být světlonoškou, natož světicí, tak by to vypadalo hodně divně, kdyby příběh skončil jinak.

Hell_Rihova

Musím říct, že závěr knihy nemohl být lepší. Kniha byla svižně napsaná, příběh mi utíkal pod rukama, těšila jsem se, až se dozvím konec. Chvílema jsem se smála, chvílema se mi chtělo brečet ale nakonec jsem ráda, že jsem si všechny tři knihy přečetla. Sice mě hlavní hrdinka někdy pěkně štvala a její chování mi lezlo na nervy, ale na příběh budu vzpomínat a budu ještě dlouho děkovat autorce za takový konec.

MíšaS.

Kniha se mi líbila, ale přeci jen to nebylo tak dechberoucí, jaké jsem si to představovala.
Celá série bylo fajn čtení na odpočinek, takže můžu jen doporučit.
A když jsem si přečetla některé komentáře pode mnou jsem ráda, že Alexander opanoval i jiná srdce než to moje :)

Tucaka

Celou dobu co jsem knihu četla jsem očekávala zklamání, nikdy jsem se do hlavní hrdinky nevcítila, nesdílela její pocity a nikdy jsem vlastně nepochopila strategii jejího rozhodování.
To co ale přišlo nakonec? Tak to jsem fakt nečekala! Dlouho jsem se rozmýšlela kolik hvězd nakonec knize udělím, noo a jelikož ten konec rozdejchávám ještě teď tak nakonec 5.

Lethania

Závěr trilogie o griších a obyčejných lidí byl skvělý, předvídatelný, ale jinak dobrý. V knize nechybělo napětí a nečekané odhalení. Autorka píše svižně, od posledních stránek jsem se nemohla odtrhnout, protože jsem chtěla vědět, jak to všechno skončí.
Velmi povedená fantasy série. Teď se vrhnu na další knížky od této skvělé spisovatelky.

Lokina

Série Griša je úspěšně za mnou a poslední díl jsem si užívala. Začátek byl roztahaný a moc mě nebavil, ale po pár kapitolách se to srovnalo a děj rychle ubíhal.
V tomto díle nechybělo napětí, dobrodružství, nečekané zvraty a odhalení, závěrečná bitva ani ztráty, které k tomu smutně patří.
Ve druhém díle mi byl Mal nesympatickým, ale v tomto díle se to zlepšilo a jeho postava nebyla tak otravná. Nikolaj byla bezva veselá a charismatická postava, která si po trýznivé proměně, nenechala vzít svůj humor a sílu.
Alinu jsem moc nemusela a nijak mi k srdci nepřirostla, ale život, který si zvolila na konci, jsem jí přála. Temnyj nepřestal být tím zlým mužem a bohužel ho za to postihl i patřičný trest, bylo mi ho líto a gesto od Aliny pro něj bylo moc milé.
Konec je hezký, poklidný a obyčejný, tak, jak si to Mal s Alinou přáli :-)

Blahona

Kniha i celá série mě hrozně zklamala. Nebavila mě. Při jejím čtení jsem se hrozně nudila. Nedokázala mě ani na chvíli vtáhnout do děje. Neoblíbila jsem si ani Alinu, která je jako hlavní hrdinka dost nezajímavá, ani Mala, kterému autorka v posledním díle změnila osobnost. Vývoj hlavní hrdinky je nulový, což je obrovská chyba. Autorka dala Alině do rukou velkou moc a překážky, na konci knihy je ale Alina stále tou malou, nezajímavou a slabou postavou. Bohužel Bardugo sérii pohřbila závěrem, který je tak neslaný, nemastný jako celá série. Více jsem napsala do recenze.

Channach

Nejlepší byl sice první díl, ale tento se mi taky velmi líbil.

Temnyj je prostě, prostě... nejlepší.

Nikolaj taky super. Vrhám se na Šest vran a má recenze je v záložkách na serveru Chrudimka.cz

markulka

Zamilovala jsem si celou Ravku a opravdu nerada ji opouštím. Avšak nemůžu se rozhodnout, jestli se mi závěr líbil nebo ne...asi mi přišel hodně melancholický. Zároveň ale všechno dobře dopadlo. Ale stejně nejvíc mi k srdci přirostl Alexandr ! Moc krásná série, kterou všem vřele doporučuju.

Gabulienka

Skvela seria! Mam zase nad cim dumat nielko dni. A hlavne dopadlo to dobre, i napriek obetiam, ktore knihu doprevadzali

sd1992

Tak tento díl byl mnohem lepší než předchozí dva dohromady!!! Konečně mě to bavilo od začátku až do konce a vylepšilo to tak můj dojem celé série.. :-D Děj byl fakt super a ten konec se mi hodně líbil. Šikovně to autorka vymyslela.. :-)

Yustina

Pěkné čtení

Lorej

Konečně jsem se dokopala k přečtení závěru příběhu o Alině a umocňovačích...
Konec této série mě ani nenadchnul, ale ani neurazil. S dějem jsem dost spokojená, jen mě mrzí, že některé postavy nedostaly tolik prostoru.
Zakončení knihy bylo poměrně překvapivé, čekala jsem něco pompéznějšího, ale tento konec se mi asi zamlouvá víc, než ten v mých představách.
Celou sérii určitě doporučuji, nudit se nebudete!

TerryDee

Názor na knihu obsahuje spoiler.

I tento díl nebyl špatný. Celkem se mi to líbilo. I když to nedopadlo, tak jak jsem chtěla. Nicméně dalo se to očekávat. Jediný, kdo může být spokojený, je Mal, který dostal to, co chtěl a to obyčejnou Alinu (I když tvrdil, že nikdy nechtěl, aby o své schopnosti přišla. To je mi najednou změna názoru, co.). Tentokrát nás čekala cesta za ptákem ohnivákem, který měl být naším třetím umocňovačem. Jenže to byla chyba lávky, neboť se to ukázalo, že samotným umocňovačem je Mal. Mal jako umocňovač, jako vážně? To si děláte ze mě srandu. Opravdu musí být něčím zvláštním. Zároveň jsem tak nějak tušila, že jeho smrt nebude napořád. A ano přivedli ho mezi živé, jaká škoda.
Škoda, že tu bylo méně prostoru pro Nikolaje. Čím dál tím víc mě totiž baví. Ale naštěstí je nám slíbena duologie, která bude věnována právě Nikolajovi.
Nejvíce jsem si užívala scény s Temnyjem. Ano, trochu nám tam nadělal paseku a pozabíjel pár postav. Ale když si to tak vezmeme, tak chtěl, aby Ravka byla místem, kde by grišové měli své místo. V podstatě to byl stejný záměr, jako měla Alina. Jen to vzali za jiný konec provazu.
Na závěr: Alexandře budeš mi chybět. Nebýt tebe, stálo by to za prd.

ajak

užasné zakončení :)

Lily-fairy

Začátek trošku (dost) slabší, ale hezký závěr trilogie. Bohužel Alina se nezlepšila, spíš naopak...
Slabší 4☆

Market116

Mám z konce trošku rozporuplné pocity. Nejsem si jistá, jestli jsem s koncem úplně spokojená...ale když nad tím uvažuji, tak to skončilo krásně.
Spoilery...Alinu jsem měla ráda už od začátku...i přesto, že jsem jí chvílemi nerozuměla, především co se týče Temnyje (Alexandra), přesto co jí udělal, mu dokázala odpustit...a když zemřel, pár slz mi ukáplo, což skoro nedává smysl...asi jsem doufala, že se třeba dokáže změnit, bylo mi ho líto. A to, že Alina přišla o svojí moc mě taky mrzelo, ale zároveň to byl pro ní dar a splnilo se jí to, po čem vždy toužila, být obyčejná.
Mala jsem si úplně moc neoblíbila, nevím proč, ale Nikolaj mi byl mnohem víc sympatičtější, kouzelnější, lehce arogantní, vtipnější...zkrátka dokonalý princ. Ale bylo jasné, že Alina zůstane s Malem (ani na chvilku jsem nevěřila, že by umřel)...nakonec spolu vedli sirotčinec v Keramzinu a žili spokojeně, Nikolaj se stal skvělým králem a Vrásu zničili, leč se to bez obětí neobešlo...konec jak se patří...tak proč mám pocit, že mi v tom něco chybí?
Každopádně jsem si tuto sérii ráda přečetla, bylo to zase něco nového a zajímavého.

Pedruska01

I poslední díl se četl sám a dokáže čtenáře strhnout k sobě a těžko se příběh opouštěl. Myslím, že vysoko nastavená laťka nepolevila ani o píď. Celkový vývoj příběhu anebo jeho zakončení pro mě bylo velkým překvapením. Snad v životě by mě nenapadlo to, co nám autorka předložila.
Tentokrát mi Alina nevadila jako místy v druhém díle. Tentokrát nebyla tak nesnesiteně sobecká a fanatická po posledním umocňovači a za to jsem ráda, protože se zdála jako prima holka. Mal? Toho jsem si zamilovala již v prvním díle a nezměnilo se to. Byla jsem šokovaná nejen jeho původem, osudem - co já vím, ale především jednou scénou ve Vráse na lodi. To mi normálně vehnalo slzy do očí! Nikolaj... u něj jsem si nebyla jistá, kam ho přesně zařadit, do jaké kategorie. Nakonec jsem moc ráda, že patří do té s dobrým srdcem na spravném místě. Úžasná postava se skvělým smyslem pro humor, vystupováním a úšklebky. Akorát jsem neměla potuchy, když vystupoval s Alinou a jednou jí tahle něco nabídnul společně s rodinným prstenem, zda v tom není jistá vypočítavost. A poslední postava, ke které bych se chtěla vyjádřit je Temnyj. Alexandr. Ach... Měla bych ho nenávidět, ale to neumím. Měla jsem ho ráda, zamilovala jsem si ho svým způsobem stejně jako Mala. Byl zlý a moci-chtivý, však hluboko v něm, v lidském koutu duše byl jen obyčejným mužem, který se bojí a nechce být sám. Vlastně mi ho bylo líto. Ne hrůzočiny, ale slovy, která si vyměnoval s Alinou a situacemi s ní. Opravdu těžko říct, zda k ní aspoň z části něco hlubšího pociťoval anebo to všechno patřilo k jeho představení.
Příběh byl opravdu originální - ten nový svět (i když to mělo místy nepatrné prvky něčeho, co tu bylo). Ale mě se moc líbil, dokázal mě pobavit, rozčílit i vyronit pár slz. Tudíž velká spokojenost.
Celkem mi je líto, že série skončila, i když to přesto všechno dopadlo víc než dobře, však všechno jednou končí. Autorka mě přesvědčila, že stojí za moji pozornost a tak se budu těšit na její další sérii. Za mě si tahle záležitost zasluhuje velké doporučení. :)

wotana

Co na to říct.... Třetí díl jednoznačně nejlepší. Po všech těch dracích, upírech a andělech co jsem dosud četla, je tu vytvořený úplně jiný svět a musím říct, že autorka ho dokonle popsala. Vybrala jsem si knihu pouze podle obalu a nelituji toho (když půjdeme do detailů obal na 3.díl je špatný - Alina by měla mít bílé vlasy). Super počtení vřele doporučuji a jdu si koupit další sérii od autorky.

Z celé série byla tahle kniha za mě nejlepší. Doufala jsem, že se tam něco pořádně zvrtne a to se taky stalo. Konec byl za mě hodně smutný a trochu zvláštní, ale i tak jsem z toho nadšená. Spisovatelka mě opět nezklamala, což je jen dobře.

karca5233

No kde začít... Tato kniha mě zatím dostala nejvíc z této série, už se objevilo očekávané "oooo" a podobné ovace které u předchozích dílů chyběly. Řekla bych že autorka s touto sérií "vyrostla" oproti prvnímu dílu je to velký kus cesty co ušla a doufám že v tomto duchu bude u svých knih pokračovat. Některé scény a zvraty mě překvapily a musela jsem číst s otevřenou pusou odstavec znovu abych se ujistila že to tak skutečně je. Samotný konec byl už ale předvídatelný někteří sice přišli o život ale zase tolik jich autorka nezabila což se dalo čekat naservírovala jim hezký konec skoro jako v pohádce. Celkově sérii hodnotím kladně, hezké a rychlé čtení. Doporučuji