Zkáza a naděje

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/big_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4.2911

Griša 3.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising, 2014

Kniha Zkáza a naděje

LittleK
včera

Závěr, jak má být. Sice možná trochu tuctový, ale nelžeme si do kapsy, že jsme jim to od začátku nepřáli. Navíc k tomu happyendu vedla pekelně trnitá cesta. Do trilogie jsem se vrhla po hlavě a jen s těžkým srdcem se s ní budu loučit, ještěže mám v knihovně nachystanou duologii o Nikolajovi, který mi také vlezl pod kůži a moc se na jeho příběh těším.

Thalin
včera

Ještě, že jsem se nenechala zklamat druhým dílem, který mě zrovna moc nebavil a vlastně jsem se nutila ho dočíst. Tohle mě bavilo hodně. Splnilo to moje očekávání.

Hanncha

Třetí kniha zaplnila to prázdno co po sobě zanechaly předchozí dva díly. První polovina knihy byla taková, pomalá. Ale druhá půlka se rozjela, a nemohla jsem se odtrhnout. Super!

Nuže, trilogie Griša dospěla ke svému (zdárnému?) konci a já si tak dovolím ještě poslední hodnocení.
Prvním dvěma dílů jsem docela naložila a doufala jsem, že přes průměrný začátek a ubíjející prostředek dostaneme závěr, jaký si zasloužíme. Jelikož jsem četla duologii Šest vran, tak jsem dostala tak trochu sneak peek, jak by to mohlo skončit a jak se zpečetí osudy našich hrdinů. S vizí z Vran jsem se opravdu těšila a držela se stébla naděje, že mi trojka poskytne to, co jsem hledala; zvraty, vzrušení, emoce a po vzoru Vran, žádné tuctové závěry alias všichni žili štastně až do smrti.
A bohužel, opět jsem byla z Griši zklamaná, protože to, co jsem dostala, byl přeslazený tucťák šmrncnutý road movie, kde místy logika haprovala asi jako když se Putin snaží odůvodnit vpád na Ukrajinu.
O ždibec lepší než dvojka, srovnatelně průměrné jako jednička.
Co hodnotím kladně jso anglická vydání trilogie. Nevím, zda se jedná pouze o vlastnost knih v rámci trojboxu, každopádně každý z dílů v tomhle vydání má na konci bonusové materiály. V prvním díle je to Malův dopis pro Alinu, který nikdy nepřišel, ve dvojce kresba Nikolaje a rozhovor s Bardugo, ve trojce pak prequelová kapitola o Temném, plus ochutnávka Šesti vran. Hlavně bonus kapitola o Temném byla bonbónek, takže pokud plánujete číst v originále, zkuste najít trojbox s bonusy.

Eleanor-ka

(+ SPOILER) Rozjezd byl docela pomalý, skoro nic moc se nedělo, ale druhá část byla výborná. Konec byl velkolepý.

Temnyjova smrt mě píchla u srdce, i když byl hlavní záporák, za mě nebyl striktně zlou postavou. Proto jsem ráda za to ukončení mezi ním a Alinou.
Celkový happyend byl skvělý. Autorka předčila mé očekávání, i když mi bylo trochu líto, že Alina ztratila svou moc. Závěr byl však krásný.

Nutno podotknout, že autorka stvořila neokoukaný a jedinečný nový svět, který se mi dostal pod kůži. Už se těším až se teď pustím ještě do Vran.

VerronikaH

Když mně dokáže kniha přimět k slzám pouhým vykreslením ideálního štěstí, pak je na ní něco výjimečného. Nemluvě o tom pocitu prázdnoty, který mně po dočtení naplnil. Byl to příběh, který ve mně něco zanechal a já na to budu ráda vzpomínat.

luculi

Po prvním dílu, který mě nadchl, přicházelo už spíše jen zklamání. I závěrečná kniha si nesla určitý pocit nedotaženosti. Logika některých momentů mi přišla na hlavu. I opakující se scénář, kdy se zaseknete na místě, pořád se něco plánuje a bum, nepřítel je za dveřmi, všechno se zvrtne a je najednou jinak. V poslední knize mě to už ani nepřekvapovalo, spíš nebavilo. Bylo to otravné.

Alina mě s každou stránkou začala víc a víc štvát, až mě ztratila úplně. Není to typ hrdinky, který by se mi líbil, svými rozhodnutími mi byla nesympatická. A co se týče ostatních postav, měla jsem dojem, jakoby se všichni nějak vytráceli. Po tom všem, kolik měli prostoru a potenciálu, zůstali nevyužití.

Tuto knihu zachránil až úplný konec, na který jsem vlastně celou dobu čekala. Asi mě to ani moc nepřekvapilo, i když jsem byla trochu napnutá. Bylo to důstojné a promyšlené zakončení, přestože jsem nedokázala se vším souhlasit. Jak někdo zmínil, taková pohádka.

Přestože to bylo stále čtivé a rychle mi to utíkalo, závěr série (kromě posledních stránek) mě bavil asi nejméně. Což je škoda. Celkový nápad se mi hodně líbil a čekala jsem tedy něco více vydařeného. Doufám, že dilogie Nikolaj Lantsov bude zdařilejší.
2.5*

Vjeerus

Tak já nevím. Na to, jak velký je kolem příběhu halo, tak mě to úplně nenadchlo. Spíš si ale myslím, že válčím s textem, než s obsahem, nedokázala jsem se vůbec začíst.
Rozhodně dávám obrovský palec nahoru za vývoj postav. Oproti druhému dílu zde konečně přišla nějaké komunikace mezi postavami a sebereflexe ústředního dua. Vlastně já jsem naprosto spokojená, jak celá love story dopadla.
Vlastně jsem spokojená i s celým koncem příběhu, nejvíc mě šokoval zisk třetího umocňovače. Líbilo se mi, jakou hlavní hrdinka projevila úctu záporákovi. Protože i přes to všechno to byl člověk, který hledal pochopení. Člověk by čekal, že to bude pět hvězd jak vyšitých, ale jak už jsem psala víš, neseděl mi styl psaní, nedokázala jsem se začíst a na hodně místech jsem se nudila (hlavně v první polovině knihy).
Stále jsem tak nějak nepochopila tu situaci kolem nového krále. Proč zrovna on jediný dopadl tak, jak dopadl. Proč těch případů není víc a jak je to vůbec možné. Ale třeba jsou tyto otázky vysvětleny v té nové sérii Zjizvený král.
Rozhodně dám dalším příběhům z Grishavers šanci, jelikož mě i přes mě nesympatické postavy (až na jednu výjimku) svět zaujal.