Peklo

Peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28892/bmid_peklo-6uc-28892.jpeg 4 17 5

V jedné ze svých prvních knih zachycuje francouzský spisovatel, ovlivněný v té době Zolovským naturalismem i stylem diametrálně odlišným - symbolismem, lidský život ve všech jeho fázích a zlomech. Za neúprosným až krutým sledováním lidí v jejich bezprostředních projevech se skrývá vůdčí motiv Pekla, otázka po smyslu lidského bytí. Vydavatel: Odeon - Praha, 1969.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Odeon

L’Enfer , 1908

Thalin
12.05.2022 5 z 5

Peklo je jedna z mých nejoblíbenějších knih a to jsem na ni narazila úplnou náhodou, když jsem před cestou vlakem hledala v antikvariátu něco malého do kabelky.. Ano, je to složitá kniha, může se i hůře číst. A většinu obsahu tvoří vnitřní monolog hlavní postavy, jeho úvahy a následně hovory lidí, do kterých se ale on nijak nezapojuje, protože je jen tichý pozorovatel. Dnes už by ale jen těžko podobným stylem někdo napsal takovou knihu. Kniha je plná úvah, metafor, přemítání nad bytím a smyslem života. Proto chápu, že pro mnohé je obtížně čitelná a náročná, možná i nudná. Ale mě se hrozně líbí forma, kterou autor používá. Četla jsem ji několikrát a vždy si tam najdu něco nového.

Hyaenodon
16.12.2018 3 z 5

Složitá a vlastně depresívní kniha. Pokud bychom žili jenom proto, abychom žili, tak proč něco tvořit? Velmi potěší perfektní metafory, obrazy a obraty, ale s celkovým vyzněním díla se osobně nedovedu ztotožnit.

eraserhead
20.07.2018 4 z 5

"(...) smysl bytí je jen v bytí samém a všechno ostatní je peklo (...)" píše v doslovu ke knize Josef Pospíšil a přesně o tom Peklo je. Alegorie lidského života, od začátku do konce. Romantický, erotický, sociální, dramatický, filosofický, existenciální, realistický, symbolický příběh jednoho šmíráka. Na začátku jsem vůbec nečekal, kam až to dojde, závěr již je hodně velkým rozletem úvah a myšlenek, ale čte se to parádně.

gunther2960
02.03.2016 5 z 5

myslim , ze se jedna o jeden z nejpoutavejsich valecnych romanu , vsichni vy co radi zabrousite do valecnych pribehu se nudit urcite nebudete

mutace
28.04.2011 2 z 5

Musím poznamenat, že tato kniha byla pro mne tak trochu zklamání. Dost těžko čitelná záležitost.

Henri Barbusse
francouzská, 1873 - 1935