Dcery Marie Terezie

Dcery Marie Terezie obálka knihy
Mé hodnocení:

Marie Terezie přivedla na svět šestnáct dětí, z toho jedenáct dcer. Osmi z nich, jež se dožily dospělosti, je věnována tato biografie. Autor v souladu s historickou pravdou vyvrací u nás zakořeněné předsudky o císařovnině sexuální frivolnosti, zobrazuje ji jako vzornou manželku a matku, která své děti hluboce milovala a spojovalo ji s nimi silné citové pouto. Okolnosti a postavení habsburského rodu s sebou ovšem nesly tu nezáviděníhodnou skutečnost, že její dcery leckdy sehrály na poli velké dynastické hry roli šachových figurek. Na city a svobodné rozhodování o vlastním životě se nebral ohled, určující byly politicky výhodné sňatky, protože jedině ty mohly rozšířit a posílit moc a vliv vládnoucího dvoru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11617/dcery-marie-terezie-RQb-11617.jpg 4.4125
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)

Die Töchter Maria Theresias, 1994

Kniha Dcery Marie Terezie

Starmoon
14.12.2020

Fascinujúce príbehy dcér jednej známej a vplyvnej matky. Práve pri tejto knihe som si v puberte liečila nadnesené predstavy o rozprávkovo šťastných princeznách. Kniha, ktorá ani po opakovanom čítaní a pribudajúcich rokov od vydania nestráca nič zo svojho čara.

cori
06.12.2020

Autor přináší medailonky osmi dcer rakouské císařovny, která porodila celkem 11 dcer (tři z nich se nedožily tří let). Marie Anna jako devatenáctiletá onemocněla tuberkulózou páteře, která u ní způsobila tělesné postižení (hrb). Nikdy se nevdala a žila v pospolitosti jeptišek ve svém paláci v Klagenfurtu. Marie Kristina, matčin miláček (narodila se na její narozeniny), se mohla vdát z lásky za Alberta Saského (vládli spolu jako místodržící v rakouském Nizozemí - Belgii). Marii Alžbětu, která si zakládala na své kráse, zohyzdily jako dvaceti čtyřletou neštovice a stala se abatyší ústavu šlechtičen v Innsbrucku. Marie Amálie se musela, i když milovala jiného, vdát za vévodu Ferdinanda Parmského (omezeného a nevzdělaného tupce). Byl to bratr manželky Josefa II. všemi milované Isabelly. Johanna Gabriela zemřela jako dvanáctiletá, Marie Josefa zemřela šestnáctiletá těsně před svou svatbou. Jejího ženicha krále neapolsko-sicilského království Ferdinanda (hulváta a děvkaře) zdědila o rok mladší Marie Karolína, která celý život bojovala proti Napoleonovi, který je připravil o trůn. Nejmladší Marie Antonie skončila jako francouzská královna pod gilotinou.
Velmi zajímavé jsou citace dopisů, které Marie Terezie psala svým dcerám, i informace o jejich výchově.

Val
29.10.2020

Habsburkové mě vždy fascinovali a mám o nich načteno docela dost . Tato kniha je zaměřená na dcery Marie Terezie a jejich životy , které bohužel skončily velmi brzy. ..Velmi poutavě napsaná kniha .

Janadvorackova
13.06.2020

Zajímavý obsah. Díky korespondenci mezi MT a dětmi, včetně nějakých těch zápisků lidí kolem, se dalo docela slušně nahlédnout do zákulisí doby, ve které bych žít nechtěla.

Na jednu stranu byla Marie Terezie docela pokroková ve výchově, ale protěžovat jednu dceru jen na základě toho, že se narodily ve stejný den a další jako by ignorovat...
Zajímavý kontrast víry v bludy a snahy o zavedení logických vylepšení do chodu domácnosti.
I když domácnost se tomu asi také říkat nedalo. Každé dítě, (nebo dvě, podle věku vyrůstaly spolu), mělo vlastní sluhy a s ostatními se asi moc nevídaly.
Dočtete se, že se sourozenci mezi sebou dokonce nesnášeli. A přišlo mi, že tyhle antipatie byly trochu vyššího stupně, než když vy třeba nadáváte na bráchu, že nevynesl koš :).
Mentalita těch lidí je mi částečně nejasná, ale historické knihy se vždycky dobře čtou, a je fajn se poučit. Dcerky měly určitě zajímavé životy, nebýt neštovic, některé by je měly i delší.

Janka7
10.05.2020

Zajímavě a čtivě popsány všechny dcery Marie Terezie, historické souvislosti, vztahy, srozumitelně a dobře charakterizovány postavy, jejich nadání, talenty, slabosti, lásky dcer Marie Terezie, ale i dalších postav z jejich okolí. Autor skvěle zná historické souvislosti a dovede je mistrně dát do slov. Kniha se nedá zavřít, dokud ji jedním dechem nedočtete...

aleza1
03.04.2020

Velmi čtivě popsané osudy a životy dcer Marie Terezie. Knihu jsem četla již před asi 15 lety a ráda jsem se k ní vrátila.

Petass
02.02.2020

Velmi poutavě sepsané osudy dcer Marie Terezie. Kniha se čte velice lehce. Obraz Marie Terezie jako milující a chapavé matky (ač to autor stále dokola opakuje) se tu poněkud hroutí. Svůj názor na ni jsem si od školních let už několikrát upravila a zde se opět potvrzuje její tvrdá absolutistická vláda. Několika svým dětem zcela nesmyslně zničila svojí sňatkovou politikou život a dost negativně ovlivnila i události v Evropě. Ocenila jsem rejstřík jmen (kdo se má v těch všech \"von\" vyznat) i přehled dětí. Lze přečíst najednou, nebo si jednotlivými dcerami proložit jinou knihu. Poutavě a srozumitelně sepsána historie. Občas jsem měla pocit, že mohl jít autor více do hloubky, podat více informací... Pak by to ovšem asi nebylo tak lehce čtivé. Překvapilo mě množství zachované a citované korespondence mezi aktéry. Doporučuji!

ČV 2020 kniha v níž se odehrává svatba/pohřeb

Musae
05.01.2020

O Marii Terezii je toho známo mnoho ale o jejích dětech už tolik ne. Neumím posoudit, nakolik se kniha vzdaluje od skutečnosti, ale historické události a zápletky jsou podávány velice čtivě a srozumitelně.