Psychologie sériových vrahů

Kniha představuje základy psychologie a behaviorální patologie sériových vrahů. Jako praktickou ukázku různých podob tohoto patologického fenoménu uvádí stručné, srozumitelné a čtivé příběhy těch nejbrutálnějších sériových vrahů dnešní doby, a to od jejich dětství až do aktuálního stádia vyšetřování jejich násilných činů. Publikace je určena stejně tak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, jako i studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie či kriminalistiky. Představuje soubor velmi kvalitně zpracovaných kazuistik, tedy více jak 200 příběhů jedinců s vysoce patologickým profilem osobnosti a chování. Ukazuje tak přehled příčin vzniku a projevu zla, násilí a bolesti. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených pachateli. Poukazuje na systémová selhání, chybné úsudky psychiatrů, psychologů, soudců a pedagogů. Měla by sloužit jako prevence a výzva k větší ostražitosti. Upozorňuje na složitost a aktuálnost tohoto jevu a skryté nebezpečí, které číhá na svou oběť na jakémkoliv místě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135739/big_psychologie-seriovych-vrahu-135739.jpg 4.6303

Kniha Psychologie sériových vrahů

Ahmose
09. listopadu

Podľa anotácie je kniha určená ako širokej verejnosti, tak študentom a odborníkom a ja si dovolím s týmto nesúhlasiť. Kniha je rozdelená na dve časti, prvú, ktorá sa venuje psychológii sériových vrahov vo všeobecnosti a druhú, v ktorej sa už rozoberajú konkrétne prípady. Práve zvolený jazyk v prvej časti rozhodne nie je určený širokej verejnosti. Ak by som nemal vzdelanie ktoré mám, vela pojmom by som nerozumel a musel ich googliť. Na konci knihy sa síce nachádza slovník pojmov, ale v priebehu jej čítania nikde nenájdeme odkaz naň a obávam sa, že nie jeden čitateľ ho objaví až po prečítaní knihy.
Tu sa však všetky moje výčitky končia. Mimo vyššie spomenuté sa skutočne jedná o zaujímavú a hodnotnú publikáciu, v ktorej si prídu na svoje všetci, ktorých daná problematika zaujíma. Rozhodne ju, ale neodporúčam slabším povahám. Ja sám som ju čítal po častiach a prekladal beletriou aby toho nebolo na mňa príliš veľa.

apq

Kniha je velice zajímavá a to jak teoretická první část, tak i druhá část o konkrétních sériových vrazích. Pozitivně hodnotím i grafy, jenž přehledně ilustrují data.
Jedna věc mě ale velice zklamala, a to již zmiňované chybné údaje ( a to i u vrahů, kteří jsou všeobecně známí, např. Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, ...). To mě po celou dobu leželo na mysli, když jsem četla o vrazích, o kterých jsem před tím neslyšela.

Noisette73

Tady je takového utrpení, bolesti,špinavosti a ztráty...
Četla jsem ji pro studijní účely a i tak mě mrazilo.
Teoretická i kazuistická část je skvěle podána, dozvěděla jsem se spoustu nových i když mnohdy drásajících informací....
Kniha nebo alespoň její připadová část není vhodná pro slabé povahy.
Bylo to těžké čtení, musela jsem ji odkládat i prokládat knihou jinou.

cucik14

Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a je to poměrně náročné čtení. Určitě ne na jeden zátah, spíš doporučuji číst mezi jinými knihami. Ale asi jsem od ní čekala více.

MalejTonda

Jelikož mě odjakživa zajímala psychologie různých vrahů apod., tak jsem se rozhodl si tuto knížku přečíst. Vždy mi přišlo fascinující jak vůbec různí vrazi přemýšlí a jaké k tomu mají motivy. Celkově je hrozně děsivé, že takovýto lidé vlastně mezi námi žili a stále žijí.

V knize se mi líbilo, že zde byl i slovník, ve kterém byly vysvětleny všechny pojmy pokud tomu někdo nerozumí. Zajímavé mi přišlo, jak kvůli celkově špatné práci policie, tito vrazi více vraždili. Líbila se mi hlavně první část knihy kde bylo hodně psychologických věcí a různé typy vrahů. V druhé části byly samotné příběhy některých vrahů a to bylo skvělé, protože mě to baví číst a pak zjišťovat různé dodatky ještě na internetu. Bylo zde i poukázáno na to, že muži co jsou např. sexuálně zneužíváni v dětství mají větší sklony k páchání těchto činů na ostatních, zato ženy s podobnou tragickou minulostí mají větší sklony páchat ubližování na sobě.

Knihu bych jako takovou úplně nedoporučoval každému, jen pokud se fakt zajímáte o toto téma a baví vás kriminalistika a psychologie, jsou zde i nějaké trochu hororovější obrázky, takže je to i pro silnější povahy.

Shindo

Prvá časť knihy je zameraná viac odborne, obsahuje psychologické / etopedické poznatky o "výrobe" sériového vraha, jeho pozadí, delenie na najčastejšie typy a ďalšie podstatné informácie.

Druhú časť tvorí rozsiahla encyklopédia sériových vrahov aj s obrazovou prílohou. K nepresnosti niektorých informácií sa vyjadrovať bližšie nebudem, nemám to hlbšie naštudované.

Aj napriek informačnej bohatosti knihy pre mňa bola istým spôsobom zvláštna. Na jednej strane bolo z psychologického hľadiska zaujímavé skúmať jednotlivé profily sériových vrahov, to, čo podmienilo aby sa stali tým, čím sú a akým spôsobom pracovali. Na druhej bolo desivé čítať o zverstvách, ktorých sa dopustili (v niektorých prípadoch mali stovky obetí). Často mi zostával rozum stáť nad neschopnosťou / neochotou polície riešiť situáciu alebo nad neprimeranosťou trestov (trest smrti za pár obetí v Dumbfuckistane vs "len" odňatie slobody na pár desaťročí s možnosťou prepustenia pre juhoamerického vraha so stovkami obetí).

Vyslovene sa mi hnusili prípady "biznisu s vrahmi", ktorých príklady autor dokladal v knihe. Nechce sa mi veriť, že existujú ľudia natoľko fascinovaní morbídnosťou, že v sériovom vrahovi, ktorý brutálne zavraždil hromadu ľudí vidia hrdinu a vzor a sú schopní kupovať si s ním spojené "spomienkové predmety" za šialené ceny (alebo si ho rovno nechať vytetovať). Bohužiaľ, platí to ešte aj dnes - príkladom môže byť film spred dvoch rokov o jednom z najznámejších sériových vrahov, ktorého stvárnil charizmatický herec preslávený účinkovaním v priemernom stredoškolskom muzikáli. Chápem, peniaze nesmrdia no kto som, aby som súdil.

Jandýs

V první části rozboru a psychologie vrahů - velice zajímavé a skvěle srozumitelně popsané. Samostatná encyklopedie rovněž skvěle úhledně sestavená.
Četla jsem tuto knihu ale dlouho.. Je to síla... Při čtení mi nějak nedocházelo nebo jsem si nedokázala vůbec představit, jak je možné páchat takové zlo.. Mrazilo mě, že spoustu takových monster nakonec běhá po svobodě.. Jak selhává i právní a vysetrovatelsky systém.. Zkrátka je to síla, když tedy víte, že to bylo a je skutečností.. Že někde na světě tyhle nelidi opravdu jsou a budou..

Lůca22

Knihu jsem nečetla naráz. Sáhla jsem po ní podle nálady, přečetla pár příběhů a zase odložila. Moc dobrá knížka, srozumitelná, zajímavá.