Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého humanoida vyvinutého z kočky domácí, která byla zavřená ve skladišiti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17210/nekonecno-vita-ohleduplne-ridice-fl9-17210.jpg 4.4604

Červený trpaslík 1.

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno, Argo

Red Dwarf. Infinity Welcomes Careful Drivers, 1989

Kniha Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

alexLytton
předevčírem

Knižní podobu Červeného trpaslíka jsem prvně četl ještě na základce, a to už je drahně let. Oblíbené epizody seriálu si ale pouštím opakovaně (Kryton, Lepší než život, Kamila, Díky za tu vzpomínku), takže Trpaslík se mnou je pořád.
Teď jsem se vrátil k Nekonečnu a sám jsem byl zvědavý, jestli u mě ještě zaboduje.
A protože jsem už moc neočekával, hodně mne překvapilo, jak dobrá kniha to je. Naylor & Grant tady mají k dispozici víc prostoru k prokleslení postav a konstrukci děje, což jim seriál samozřejmě neumožňuje.
Hlavními tahouny Trpaslíka jsou Dave Lister a Arnold J. Rimmer, dva největší lůzři v dějinách světa i literatury. Lister je prase a vagabund, zároveň je to ale naprosto boží sekáč, kterého musíte milovat. Je to sice absolutní nula, ale protože je mu to naprosto jedno, působí vyrovnaně. Rimmer je stejná nula, ale narozdíl od Listera mu to jedno není; takže je mnohem ubožejší. Sebelítostivý, škodolibý, úplně neschopný egomaniak pronášející šílené monology, nad kterými se budete řezat smíchy a budete si je pamatovat do konce života. Nejde číst Nekonečno a nevidět před sebou úžasné herce, kterým patří jen pocty - přinejmenším Chris Barrie by měl dostat Oskara. Byť to nezasvěcenému může připadat divné, tyhle výlupky nelze nemilovat celým srdcem; protože tvůrci je kromě špatných stránek obdařili i lidskostí - nespočívá snad ta největší lidskost v našich slabinách?
Mohl bych o Nekonečnu psát hodiny, ale vím, že stejně nedokážu popsat proč je ta kniha tak skvělá a proč si ji máte přečíst. No nic.
Já si zavzpomínám na kočičí genezi a Hollyho upadajícího do počítačové senility, a pak si zahraju Lepší než život.

Eridan

Kniha vyšla v roce 1989, kdy měl seriál za sebou první dvě sezóny a před sebou ještě dalekou cestu. Více nebo méně v ní narazíme hlavně na epizody Konec, Ozvěny budoucnosti, Kryton, Já na druhou a Lepší než život. Některým fanouškům se kniha příliš nelíbí a musím říct, že i já jsem byl zejména první polovinou knihy překvapen. Proč? Člověk očekává seriál, ale autoři pracují s knihou a chtějí maximálně využít její potenciál. V seriálech sází na skeče a povrchní charaktery, rychlý děj. Marnivý kocour, neurotický Rimmer, pohodářské prasátko Lister a uklízecí maniak Kryton. (Ne)souhra těchto charakterů vyvolává komické situace. V knize tohle všechno samozřejmě nechybí, ale dostaneme i hlubší vhled do postav, do jejich mysli, přemýšlení a charakterů. Musím říct, že občas mi bylo Rimmera nebo Listera líto. Postavy najednou získávají na lidskosti a není to jen výplach smíchem. Myslím, že to je to, co lidem očekávajícím smích od začátku do konce nemusí sednout. Já jsem si zvykl a přijal to. Oproti seriálu se dozvíte spoustu detailů navíc (jak se poznal Lister s Rimmerem, proč se Lister upsal službě na Trpaslíku nebo proč šel do stáze). Vše je navíc propojeno do jednoho příběhu. A některé myšlenky jsou propracovány víc, než jim seriál dovolil, něco je dokonce od seriálu odlišné. Takže se nemusíte bát, že znalost seriálu pro vás bude handicapem. Doporučuje pět z pěti toustovačů!

Worbitka89

A mě se to líbilo! Je to nezbytnost pro pravé fandy Červeného trpaslíka!

Zozolle1

Jakožto fanynka tohoto seriálu, jsem doufala, že stejně zábavná bude i kniha. Bohužel, kniha je úplně jiná a zábavné jsou tak první 2 kapitoly. Vážně, mě to hodně zklamalo.

Bakana
16.12.2019

Miluji televizní seriál, viděla jsem ho několikrát. Upřímně si myslím, že seriál je o něco lepší než kniha, ale i kniha je k popukání a na dovolenou výborné čtení. Zejména tedy 1. část, další díly, Lepší než život a hlavně Pozpátku, už bych nazvala spíš tragikomickými...

Janadvorackova
07.10.2019

Já jsem fanda seriálu, ani knížky prostě nemůžu mít nerada. Autoři odvedli dobrou práci.
Příběhy mají širší záběr, známé, i trochu neznámého :). Pobavilo.

Ke knihám už se asi nevrátím, ale na obraz se určitě ještě x krát ráda podívám.

EsoRimmer
03.08.2019

Pro fanoušky seriálu je to určitě nutnost, ale kniha dokáže pobavit i čtenáře bez znalosti TV díla. Není přesným opisem toho, co se děje v seriálu, ale drží se základní dějové linky, kterou rozvíjí a doplňuje. Hlavním plusem je, že spojuje rozdrobené seriálové příběhy v jeden velkolepý celek a k tomu přidává ještě něco navíc.
Styl psaní je jednoduchý, takže také dobře a rychle čtivý, prošpikovaný tím nejlepším z britského humoru, a to nejen v legendárních hláškách hlavních hrdinů, ale i v jazyku vypravěče.
Jedinou nevýhodou je překlad, který vůbec nerespektuje to, co v seriálové verzi vytvořili překladatelé České televize. Originální seriálové nadávky převádí do češtiny bez skurpulí, a proto se v knize objevuje oproti seriálu až zarážející množství vulgarit.

jaroiva
09.06.2019

No, pozdě, ale přece... neviděla jsem seriál a ke knížce jsem se dostala až teď.
A možná, že se mi to líbí víc, než kdybych to znala od mala. Kromě specifického humoru se tu dají najít pasáže, které donutí k zamyšlení nad vlastními hodnotami.
Určitě budu pokračovat s dalším dílem... a možná... , možná že se i podívám na seriál.

Lepší než život
Lepší než život