Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 790 187

Ranhojička série

1. díl >

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

Komentáře 187 Recenze 10

Žužlík
Žužlík
dnes 5 z 5

Nic co by mě ze začátku úplně nadchlo. Ovšem musím říct, že i přes to se kniha četla dobře. No a co se stalo pak? Mnoho překvapení pro mě a kniha mě vtáhla. Takže výsledek je pět hvězdiček. Myslím že si přečtu i další díl takže spokojenost.

terinkha
terinkha
včera 3 z 5

05/2024
Doporučila mi ji švagrová a já vám nevim. Jsem z Kivy strašně rozpačitá. Taková uťáplice, který se zázrakem všechno povede...
Ani se mi to nějak extra dobře nečetlo, čekala jsem nejspíš víc, konec mi přišel vyloženě mimo mísu (nemám ráda, když se hlavní message knihy odehraje na posledních 10 stranách). Už asi potřebuju i nějakej čtenářskej, nikoliv jen dějovej zážitek.
Fantasy mám ráda, ale v téhle kategorii jsem četla lepší, třeba naši českou Faju nebo Havraní kruhy.
Dávám tři hvězdy, tak 65 %, zda si přečtu pokračování netuším, spíš ne.

Nale
Nale
10.02.2024 2 z 5

(SPOILER) I po přečtení si pořád nejsem jistá, jaké mám z knihy dojmy. Jedná se o špatnou knihu? Ne. Prostředí věznice, záhadná nemoc a smrtící zkoušky živly... Ranhojička měla skvělý potenciál! Ale bohužel nesahá pořádným fantasy románům ani po kotníky. Možná kdybych s fantasy začínala a bylo mi 12, pohlížela bych na knihu jinak a spoustu absurdních věci bych prominula.

Předvídatelný děj, romantická linka bez špetky chemie, vše funguje formou náhody a Kiva nemá zdravého rozumu a prozíravosti ani co by se za nehet vešlo. Tohle je holka, která deset let přežila ve věznici smrti? Nechtějte mě rozesmát.

Do poloviny mě kniha nudila a zápletka byla tak předvídatelná. Jediné malé překvapení se konalo na konci, ale to bohužel knihu nezachránilo. Spíš ji ještě uzemnilo. Jediné pozitivum věnuji Typpovi a Jarenovi, kteří ji drželi nad vodou.

Co mě vyloženě vytáčelo, bylo opakování vět psané kurzívou. Zas a znova, snad čtyřikrát na jedné stránce. Kiva byla sama o sobě rozporuplná – v jedné větě se popisuje, že se jí z těch zvrácenosti už nedělá špatně a (doslova!) hned v další Kiva potlačuje, aby se nepozvracela. Pořád měla na krajíčku, potřebovala neustále zachraňovat a utěšovat. To by nemusel být takový problém, kdyby alespoň projevila trochu mazanosti nebo vychytralosti. Teď se budu opakovat - deset let ve vězení? Tak tomu nevěřím. Stejně jako nevěřím, jak se Kiva upínala na vzkazy od své rodiny.

Příběh je neskutečně předvídatelný. Dokonce jsem si v jednu chvíli říkala „Vsadím se, že žádná nemoc není. Je to jed.“ Překvapení! Ono opravdu jo. :D Kiva to samo sebou zjistí úúúplnou náhodou a snad 50-100 stránek se tak stává naprosto nepodstatným (vlastně spousta věcí funguje formou náhody). Vzpoura vězňů? Opět předvídatelné. Jaren je princ? Páni, kdo by to byl čekal! Zlý ředitel? Bez komentáře.

Její zkoušky Živlů bylo jedno velké zklamání. Až k smíchu. Zkouška vzduchem – byla jí věnována sotva jedna stránka a hotovo. Kiva zázračně přežila.
Zkouška vodou – dost jsem se nasmála, když Kiva ani jednou nepomyslela, že by jí mohli prostě jen ponořit na pár minut pod vodu.
Samozřejmě, ve všech zkouškách je Kiva totálně bezbranná a pokaždé ji někdo musí zahraňovat. Ať už v nich nebo mimo ně. Bez Naari a Jarena by nepřežila snad ani den. Stejně tak její myšlenkové pochody nebraly logiku. To, co čtenář uhádne prakticky okamžitě, jí trvá po celou knihu.

A při odhalením, kdo je Kiva, jsem jen protáčela oči v sloup. Protože to by nebyla YA kniha, aby hrdinka nebyla nejspeciálnější ze speciálních, neměla utajený původ (princezna, protože proč ne. Máme málo YA knížek s utajenými princeznami, že?) a k tomu zázračnou moc, kterou neumí ovládat a musí ji skrývat. Tohle cliché začíná být otravné

Jelikož už jsem si zakoupila celou sérii, nezbývá mi než pokračovat a doufat, že Ranhojička dostane svému hodnocení, které zatím absolutně nechápu. Modlím se ať překvapí a já nelituju utracených peněz.

katee21
katee21
08.02.2024 5 z 5

Ze začátku byla knížka dost o ničem, když se ale děj posouval, vtahoval mě čím dál tím víc. Prostředí vězení bylo zajímavé, celkově celý svět je úžasný a těším se, až se v druhém díle do něj dostanu víc.
Dějové zápletky jsem nečekala, ani jednu z nich. A poslední strana mi vyrazila dech. I když přiznávám, že mě to několikrát během čtení napadlo.
Fantasy je to skvělé a já se okamžitě vrhám na druhý díl.

Domi_S
Domi_S
05.02.2024 4 z 5

První polovinu knihy jsem myslela, že ji dám 2 hvězdičky. Romantická linka mezi Kivou a Jaredem byla ze začátku na můj vkus trochu trapná. Nelíbilo se mi,jak autorka popisuje úvahy Kivy, protiřečila si. V jedné větě tvrdí jak se už za ty roky nebojí a strach se otupil a v následné větě má ze strachu husí kůži. Tohle mi tam vadilo. Protichůdné věty a pak styl, jakým autorka některé události, myšlenky prostě popisuje. Nemělo to spád, bylo to utahané, předvídatelné..nemohla jsem se do knihy začíst, ale.světě div se, překlenula se půlka a najednou mě to začalo bavit. Teprve posledních cca 150 stran mě vtáhlo do děje a nešlo se odtrhnout. Ano, musím uznat, že nakonec kniha nebyla tak předvídatelná, jak jsem si ze začátku myslela. Rozhodně jsem nevěřila, že okamžitě objednám 2. a 3.díl a budu netrpělivě čekat na pokračování. A nakonec se tak stalo.
Nicméně četla jsem předtím fantasy, které mě od první kapitoly přímo vcuclo, takže známkuji toto o něco přísněji.

Jajinka713
Jajinka713
04.02.2024 5 z 5

Tahle knížka má ode mě 6 hvězdiček. Je to hroooooooozně moc dobrý, děkuji kamarádce za doporučení a tak trochu vnucení.
Šla jsem do ní úplně naslepo, netušila jsem o čem má být a jsem za to ráda. Protože kniha mě pořád překvapovala a na konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Druhý díl si určitě za chvíli přečtu, abych věděla jak Kiviina cesta pokračuje.
Ranhojička je prostě must-read pro všechny, co čtou fantasy.

Nudlesmakem
Nudlesmakem
23.01.2024 4 z 5

Zajímavé prostředí, které bylo vykreslené tak, že se v člověku opravdu všechno svíralo, přitom nic strašidelného.
Děj napínavý, ne, že by se kniha musela přečíst úplně jedním dechem, ale těšila jsem se, jak se příběh vyvine a říkala si...mám si přečíst další díl, nemám si přečíst další díl a pak....poslední 2 strany rozhodly.MUSÍM SI PŘEČÍST DALŠÍ DÍL!

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
19.01.2024 4 z 5

Pěkná, ale i ve svém žánru celkem dost drsná kniha. Svou atmosférou mi připomíná děsnou situaci ve dřívějších koncentračních táborech za druhé světové války. Jsem zvědavá. co na mě čeká v dalších dílech, které už mám naštěstí doma.

girdi
girdi
13.01.2024 5 z 5

Úžasná YA fantasy. Už dávno nejsem cílovka, ale tohle mi fakt přišlo v rámci žánru geniální. Neotřelé, napínavé, trocha romantiky a na konci pořádné WTF! Fakt bomba! Jediné štěstí, že jsem se k ní dostala později a hned mohla sáhnout po dalším díle.

Tesset
Tesset
12.01.2024 4 z 5

Moc pěkné. Četlo se to jako nic a najednou byl konec. Byly tam zvraty, i když úplně překvapivé nebyly, ale oceňuju snahu. Příběh mě bavil a oblíbila jsem si i postavy. Děj byl taky fajn. Pouštím se do druhého dílu.

Dardos
Dardos
10.01.2024 5 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit a bylo to zdlouhavé.. ale pak!
Moc se mi příběh líbil, nebyl předvídatelný a i konec mě překvapil.
No nic, jdu na druhý díl :)

broskev28
broskev28
10.01.2024 4 z 5

Ranhojička je prvním dílem fantasy série Královna rebelů, která má díl od dílu zvyšující se hodnocení, takže jsem se do ní pustila, abych se o kvalitách knihy přesvědčila sama. A souhlasím, že je to zajímavé a zase jinak provedené čtení, které by mohlo zaujmout především čtenářky z kategorie YA.
Odehrává se v prostředí zalindovské věznice s jejím mocenským a výkonným aparátem, hlavní postava je ranhojička Kiva, která se dostane do nezáviděníhodné situace. Nový vězeň a nová dozorkyně, zástupné zkoušky, smrtící epidemie, no čtenáři se rozhodně nebudou nudit! Nejlepší na tom ovšem je, že všechny tři knihy série už vyšly, takže nemusíte rok (dva, tři) čekat na pokračování příběhu, který skončil v nejnapínavější chvíli . . .

Kate3003
Kate3003
02.01.2024 4 z 5

Už i já jsem se konečně dokopala k tomu si Ranhojičku přečíst i když mě omlouvá to, že vpodstatě ihned po pořízení běžela do světa jako štafeta.
Po všech těch nadšených ohlasech od účastníků štafety jsem se na knihu celkem těšila a musím říct, že nezklamala. Jakože jo našla jsem pár drobností, které byli trochu slabší.
Například předvídatelnost některých zápletek, kdy je vám prostě ihned po přečtení jasné jakým směrem se to bude vyvíjet. Možná taky trochu chování hlavní hrdinky, které asi né vždy odpovídá tomu, že je už deset let vězněna v nejhrorším vězení v zemi.
Oceňuji, ale originalitu prostředí a jeho opravdu skvělé vykreslení. Celkově měl příběh naprosto skvělou atmosféru a byl neuvěřitelně čtivý. Jednotlivé postavy mě bavily a chemie mezi nimi mě bavila i když ta romantická linka by si zasloužila trochu víc.
Plot twist nakonci byl celkem zajímavý i když musím říct, že trošku jsem tušila, že kniha k něčemu podobnému spěje. Přesto, ale zakončení příběhu bylo opravdu dobré a příjemně navnadilo na další díl a já jsem opravdu zvědavá co sebou přinese.

apq
apq
31.12.2023 4 z 5

S prvním dílem série jsem rozhodně spokojená. Kniha je napínavá od začátku do konce, hluchá místa téměř nejsou. Prostředí, areál věznice, je velice zajímavým prostředím a čtenář hlavní postavě fandí. Kiva mi byla celou dobu sympatická, ale na poslední stránce mě autorka vyvolala zmatek, a nemám tušení, jaký postoj k ní nyní zaujmout. Uvidíme v dalším díle, který si rozhodně přečtu.

lenka5798
lenka5798
13.12.2023 5 z 5

Celou sérii Ranhojičky, jsem si pořídila na doporučení. Koukla jsem na hodně recenzí a viděla nějaká videa o tom jak jsou to báječné knihy. Musím říct, že je to pravda. Ano ze začátku je prostředí vězení , popisováno jako koncentrační tábor, ale nápad, že zrovna do takové prostředí zasadíte fantazy příběh mě přijde jako pecka. Knížka mě bavila moc. Četla se lehce a sama. A závěrečné rozuzlení, tak to vůbec nemělo chybu, i když by mohl někdo říct, že se to dalo očekávat :-)
Nyní jsem na začátku druhého dílu a už se moc těším na třetí.
Přikláním se ke všem možným recenzím a knihu s klidným srdcem doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

EvelineGray
EvelineGray
30.11.2023 2 z 5

Před přečtením knížky jsem viděla pár recenzí, které byly nadšené ze zajímavého plot twistu. Moc jsem je nechápala, protože už na začátku se některá rozuzlení vyloženě nabízí a autorce se moc nedaří svést čtenáře na jinou stopu - ale teď po dočtení přiznávám, tohle jsem fakt nečekala a za to klobouk dolů.
Ačkoli se příběh četl snadno a námět byl zajímavý, něco mi tam trošku scházelo. Nějaké nutkání číst dál, touha dozvědět se, jak to dopadne. Hlavní hrdinové mi k srdci příliš nepřirostli, romantická linka byla trochu fádní - jakoby už při prvním setkání věděli, že mezi sebou musí něco rozehrát, protože se to na young adult fantasy sluší, a tak se tomu teda podvolili, stejně tak i úkoly byly vlastně nudné tím, jak byly nesplnitelné a od hrdinky nevyžadovaly skoro žádnou snahu. Zároveň se mi zdálo, že vykreslení Kivy neodpovídá tomu, co měla prožít (je na nejhorším místě na světě 10 let a zhroutí se, když ji jeden z dozorců popadne drsněji za zápěstí?). Je možné, že si za čas přečtu i další díly, ale teď určitě ne.

NessaLuna
NessaLuna
28.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě opravdu moc bavila a nakonec musím uznat, že v sobě má potenciál. Autorka má čtivý styl psaní a zajímavé nápady. Bohužel mi některé věci připadaly opravdu nedomyšlené - nevím, jestli to byl záměr, který měl korespondovat s naivitou mladé hlavní hrdinky, ale některé myšlenkové pochody mi připadaly neskutečně nereálné, vzhledem k tomu, jak měla být Kiva inteligentní. Minimálně na to, že posledních 10 let strávila ve věznici, kde se těžko mohla naučit věci, které by se dítě během těchto let naučit mělo - a vzhledem k tomu, že s ní byl otec sotva rok, on ji asi nikam neposunul, že ano. A stejně Kiva spoustu věcí záhadně uměla a chápala, hm. Ale opravdu jí vůbec nenapdalo, že při zkoušce vodou ji prostě na několik minut potopí pod vodu? Ne, kdepak, sice nemají problém ji zavřít do pece na mrtvoly, ale ve vodě ji nechají jenom přeplavat jezero.
Další věc je způsob, jakým se dokola na začátku knihy opakuje, že Zalindov je opravdu tím nejhorším místem na světě. Po deseti letech bych už očekávala vypravování z pohledu alespoň trochu otrlé skoroženy, která musela pod tíhou událostí předčasně dospět. Nikoliv neustálé ujišťování čtenáře ze strany nebohé dívky, která neustále klopí zrak a všeho se bojí.
Musím dát tři hvězdy, protože to bohužel mělo docela zvláštní mezery a jednání postav občas postrádalo logiku. Závěrečný plot twist byl jinak opravdu skvělý a já se nemůžu dočkat dalšího dílu!

Mychaela
Mychaela
21.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Sakra, to byla jízda!! Já, totální anti-fantasy čtenář, jsem nadšená! Už dlouho mě kniha takhle nepohltila. A při tom vlastně ani nedokážu říct proč přesně. Není to žádné mega veledílo, ale něco v sobě má!
Přiznám se, že závěrečné odhalení na poslední stránce mě dostalo. A zklamalo. Z Kivy se nám vyklubal pokrytec. Za lži a klamání Jarena odsuzovala a přitom... A kvůli Jarenovi mě to ještě mrzí, protože jsem se do něj zabouchla, do kluka jednoho modrozlatookého :D a bude asi chlapec brzo dost nepříjemně překvapený, jakého hada si hřeje na prsou...

Ráďa505
Ráďa505
10.11.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha! Těším se na pokračování.

Verunka289
Verunka289
03.11.2023 5 z 5

To byla tak skvělá knížka! Příběh mě úplně pohltil, dostala mě atmosféra, oblíbila jsem si všechny hlavní postavy, asi nemám úplně co vytknout. Možná se mi jen nelíbila naivita Kivy, co se její rodiny týče. Jako čekat 10 let na někoho, kdo se nepustil zatím do žádné větší akce...
Ale dle závěrečné kapitoly se ještě máme hodně na co těšit a já se těším teda extrémně a hnedka sahám po pokračování. A doufám, že v něm dostanou prostor i Tipp a Jaren, protože ty mám moc ráda.