Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 854 198

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

Jlozkin
31.01.2023 5 z 5

Top! Tohle je jedna z nejlepsich knih, co jsem cetla. Uz od zacatku me bavila, bavilo me prostredi veznice, bavila me hlavni hrdinka i vedlejsi postavy. Neco jsem tusila, neco ne... Ale ten konec! Tohle presne mam rada, kdyz mi kniha uplne vyrazi dech. Strasne rada se k te knize v budoucnu zase vratim

LittleK
31.01.2023 3 z 5

Po chvále slečny v knihkupectví, když jsem si vyzvedávala objednávku, jsem se na knihu velice těšila a podle komentářů nejsem sama, kdo byl po dočtení zklamán. Příběhová linka je zajímavá, ale knihu jsem louskala překvapivě dlouho a když jsem ji odložila, neměla jsem žádné nutkání se k ní hned vracet jako to mívám s jinými autory. Nejdřív jsem si myslela, že to je stylem psaní, ale po dočtení jsem dospěla k názoru, že nejde o to, jakým jazykem je příběh napsán, ale tím jak. Závěr, který měl být WAU efektem a lákadlem k dalšímu dílu mě jen utvrdil v tom, kolik nesmyslných a naprosto nelogických věcí se v příběhu dělo. Hrdinka se zachová nějak, což ještě přejdete s tím, že každý jsme jiný, ale později se zachová naprosto v rozporu s tím, jak se chovala předtím a takových nezalátaných děr je v příběhu spousta a ta největší je na konci. Ač ve mě někde hluboko hlodá zvědavost, co se bude dít dál, budu se hodně rozmýšlet, jestli si pořídím další díly.

1v8na
24.01.2023 5 z 5

Příběh je dechberoucí. Prostředí věznice, kde se děj knihy odehrává, je strhující a fascinující.
Kniha je bohatá na zvraty, napětí, akci, ale i překvapení.
Kiva i Jaren mi byki sympatičtí od první chvíle.
Kdo je Jaren jsem začala tušit ještě dříve než zo sám prozradil.
Kdo je Kiva jsem však nevěděla do poslední věty.
Kniha j doplněna mapami království Wenderallu a věznice Zalindov - obě dvě mapy čtenáři doplňují kde co najde.
Konec knihy byl.jedno velké wau... Už teď čtu druhý díl.

zuzu8480
22.01.2023 4 z 5

Hodně jsem o knize četla chválu od teenagerů,ale rozhodně si své příznivce najde i mezi dospělými. Fantasy mi nikdy nic neříkalo a světě div se,v polovině (předpokládám) života jsem mu přišla na chuť. Příběh je to čtivý a propracovaný a zvrat na konci nečekaný. Takže už se těším na druhý díl a ostatním určitě doporučuji,stojí za přečtení.

janka2000
21.01.2023 5 z 5

První díl úžasné faktazy série, ve které nic není, jaké se zdá být. Hlavní hrdinka žije ve vězeňském pracovním táboře a je ranhojičkou. Přežívá, dokud se neobjeví vůdkyně povstalců, místo které se přihlásí na zkoušku smrtí. A pak se to začíná komplikovat a je to čím dál lepší. Doporučuji. Skvěle napsaný příběh, jež je velmi čtivý.

Zaniya
12.01.2023 5 z 5

Miluji knihy, od kterých se nejde odtrhnout. Které vás chytí už na prvních stránkách a na té poslední je vám líto, že příběh končí.
Kniha plná překvapení a konec nečekaný.

MahtielM
08.01.2023 5 z 5

Úžasně napsaná knížka s nápaditostí děje. Hlavní hrdinka uvěřitelná, sympatická a s přístupem odpovídající věku.
Prvních 50 stránek jsem měla problém dostat se do děje, ale poté jsem se už od knížky neodtrhla a při dočtení spěchala rychle pro další díl do knihkupectví.

Kája_14
30.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Nemám slov... kniha skvěle napsaná. Přiznávám že začátek je takový zdlouhavý, ale z půlky když se přidali Jaren a Naari bylo to skvělé. Pořád se něco dělo, samé překvapení a nechyběla ani romantická část, u které si říkáte: Dejte se už konečně dohromady!! Ale ten konec...... To bylo něco neuvěřitelného, nemohla jsem se z toho vzpamatovat. Proto se těším na druhý díl, který bude určitě skvělý.

JaAnička
22.12.2022 5 z 5

Na knihu jsem slyšela samou chválu...a co bych to byla za knihomolku, kdybych si ji taky nezvala do ruky? A odpověď je rozhodně "ano", Ranhojička je dozajista klasická kniha odehrávající se v netradičním prostředí a KONEČNĚ s hrdinou (sednáctiletou Kivou), která je chytrá a důvtipná a není jenom "overpower". Také bonus za to, že je pasivní, nesnaží se vybočovat, ale pouze přežít a čekat (aspoň z počátku).
Ostatní postavy nejsou o nic méně přitažlivé, Jared je záhadný a okouzlijící, Cresta je bad-bitch (přesto jsem si ji ale oblíbila), Tipp je prostě Tipp...všichni mají své charaktery dobře zpracované s několika dominantními rysy, které se za celou knihu prakticky nemění. (Teda no...většina)
Je to příběh odehrávající se ve vězeňském (a tak trochu lékařském) prostředí, což je jistojistě dost originální místo, kam zasadit knihu pro dospívající. Všechno je tam dostatečně studené a nepřátelské, přesně takové, jaké by vězení mělo být (dobrá je i mapka na přední straně knihy - zvlášť když tam postavy pobíhají a čtenář nemá tušení, kde kdo je).

Ranhojička také obsahuje docela velké množství předvídatelných, ale i absolutně nepředvídatelných plot twistů, u kterých si člověk řekne: "Och, lalala, i like it" nebo "f*ck it, to sakra dává smysl?!" Kniha je i dostatečně akční, nemá jen jednu příběhovou linku, ale hned několik současně, takže čtenář nemá šanci se nudit. A nedej bože, pokud ho jedna nudí, může se směle soustředit na jinou, protože jsou všechny krásně vyvážené.

(+ SPOILER) Kladně hodnotím taktéž vztah hlavních postav...taková slow burn romance, která se hodí do vezeňského prostředí (nebo spíš do prostředí "nepoustěj si nikoho k tělu, stejně brzo umře"), zvlášť když Kiva ví, že to, co ji čeká se rovná sebevraždě.

Bonus za typografickou úpravu na konci knihy...které je (co si budeme) famózní.

laura
14.12.2022 5 z 5

...v životě se stávají věci, které člověk nečeká, které neplánuje a kterým nedokáže zabránit. Jejich příběh neskončil, jak by měl. Já ale vím jistě, že by jej rádi prožili znovu, i ten konec, jen kdyby to znamenalo, že by mohli mít i stejný začátek...

Nádherná obálka. Trošku předvídatelný příběh, nicméně tak čtivý, že vám to ani nevadí. Napínavé, milé, zajímavé, návykové. Od první strany se to prostě dobře čte. Většina zvratů se dala předpokládat, ale konec překvapivý byl. A to jako dost. Hlavně ten přerod z nejisté, trošku zakřiknuté dívky v sebejistou, chladně odhodlanou ženu mě zaskočil...

Zrada, násilí, surovost, krutost, bezmoc, ale i odvaha, láska, statečnost a odhodlání. Snaha vymanit se osudu. Nevzdat to. Bojovat. A hlavně - přežít...

Příběh plný intrik, špatně skrývaných tajemství, nenávisti i zášti. A zároveň plný naděje, víry i hluboké vnitřní síly člověka, který už nemá co ztratit.

Nebo že by přece jen?

MollyCornelia
09.12.2022 5 z 5

Nedočteno. Musela jsem vrátit do knihovny. Skončila jsem na straně 260.
Četlo se to opravdu dobře. Začátek mě pohltil a velmi rychle mě kniha chytla. Slyšela a četla jsem na Ranhojičku skvělé ohlasy, ale brala jsem je s rezervou.
Ale teď musím říct... páni! To bylo fakt skvělé.
Prostředí věznice je zajímavě zpracované. Lékařské prostředí mě taky zaujalo, jsem z rodiny doktorů, takže jsem se bavila nad léčebnými postupy Kivy.
Co se týče příběhu - anotace prozrazuje zbytečně moc. Na první ze zkoušek dojde až téměř ve třetině knihy.
Takže za mě úžasné. Jakmile se v knihovně ke knize znovu dostanu, dočtu ji. Do té doby se na ni budu těšit.

Inugoya
29.11.2022 5 z 5

Velmi milé překvapení!

Kniha se četla téměř sama a bylo těžké ji odložit. Už jen proto, že se vždy tvářila, že čtenáře vede určitým směrem, jen abychom s úžasem zjistili, že jsme se ve svém odhadu naprosto mýlili a pravda je ve skutečnosti někde úplně jinde.

Nechci nic hlubšího spoilovat, ale vřele doporučuju. Jedna z TOP knih tohoto žánru.
Těším se na další díly :)

TVer
29.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc dobře se četla.
I když prostředí knihy bylo pouze ve vězení i tak to bylo velice záživné.
Plottwist na konci mě překvapil, vůbec jsem to nečekala. Schopnosti Kivy mě vůbec nepřekvapili, tak nějak jsem čekala celou knihu, že se objeví. Ale myslela jsem si, že je to anomálie, jak zmiňoval Jaren, takže konec mě opravdu hodně překvapil.
Skvěle napsané.

sidonka
27.11.2022 4 z 5

Pomalu začínám přicházet tomuto žánru na chuť, asi jsem trefila na TOP díla a určitě si ráda přečtu druhý díl

Vjeerus
24.11.2022 5 z 5

Tak tahle knížka byla jízda. Hodně věcí člověk tušil, ale jakým stylem to autorka sdělila a rozpletla, to bylo něco. Dlouho už jsem nečetla YA, které by si mě na začátku zaháčkovalo a nepustilo do konce.
Nutno podotknout, že si nejsem tím zařazením YA tolik jistá, objevuje se zde hodně pasáží, které jsou opravdu silné. Ale i 17let je stále YA, takže asi v pořádku.
Hlavní hrdinové mi všichni přišli hezky propracovaní se všemi vlastnostmi - dobrými i špatnými.
Za mě se tato kniha zařadí mezi top za tento rok.

Lenka541
22.11.2022 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Ikdyž fantasy moc nečtu, těším se na další díl.

lucisa.n
02.11.2022 4 z 5

YA fantasy je pro mě docela nový žánr a měla jsem trochu obavy, jestli mě to bude bavit. Ale bavilo mě to moc! :) Příběh je poutavý, dobře predstavitelny i díky nakreslenym mapam. Kiva pro mě byla určitě sympatickou postavou, držela jsem ji palce. Nicméně zápletky byly docela snadno odhadnutelne, ale to mi nevadilo. Možná bych více rozvedla a propracovala jednotlive úkoly ze zkoušky, třeba na úkor zdlouhavého pátrání po záhadné nemoci. Romantická linka fajn, taky poněkud průhledná už od prvního setkání :) Ale proč ne, je to přeci jen YA žánr. Konec super, nalákal na další díl :)

AndyYoggy
01.11.2022 5 z 5

Výborná kniha, která se vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete celou. Konec mě naprosto odrovnal. Vážně super knížka, doporučuji. :)

veronika4937
31.10.2022 4 z 5

Žánr fantasy nevyhledávám, ale kdysi jsem se zamilovala do Hunger Games a do Selekce a Ranhojička mě zaujala jak anotací, tak krásnou obálkou, takže jsem neodolala. Příběh se čte velmi dobře, kapitoly často končí v nejnapínavější chvíli, takže i když jsou většinou dlouhé, máte potřebu číst dál. Moc se mi líbily mapy areálu věznice, několikrát jsem se k nim vracela. Hvězdičku ubírám za to, že se dalo poměrně snadno odhadnout některé zápletky, ale rozhodně jsem nepřišla na všechno a čtení jsem si rozhodně užila i tak. Druhý díl vychází v těchto dnech a mám v plánu se do něj pustit.

lena.o.knihach
29.10.2022 3 z 5

Měla jsem velká očekávání, která se nenaplnila. Kdybych se k Ranhojičce dostala před lety, přišla by mi skvělá.
Čtivá, postavy vypadají také zajímavě, romantická linka fajn, ale mám toho nejspíš načteno až příliš v tomto žánru, a tak pro mě je tento příběh jen průměrný.
Přesně jsem věděla, co se na další straně stane a kdo skrývá jaké tajemství.
Myslím, že pro nenáročného čtenáře ya fantasy je Ranhojička dobrou volbou.