Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 854 198

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

elis1ě
25.05.2023 2 z 5

Autorka měla zajímavý nápad, ovšem provedení poněkud pokulhává. Bohužel jsem nejspíš doufala v něco víc. Hlavní hrdinka je sice sympatická, ale člověk jí nevěří. Od člověka, který vyrůstá v tak drsném prostředí bych očekávala méně naivity. Celou knihu neustále omílá, jak je opatrná a nikdy si neotevírá pusu, ale celou knihu nedělá nic jiného. Zkoušky pro mě nebyly zajímavé, protože hlavní hrdinku zkrátka chránilo příběhové brnění, spíš než nějaká její snaha o přežití. Jediný důvod pro dvě hvězdy bylo hezké rozuzlení, které jsem (téměř) nečekala. Jak říkám, oceňuji nápad. Například vlastní šifru, zajímavé prostředí. Snad budou mít díly vzestupnou tendenci jako se to stalo v průběhu knihy

Fiso
24.05.2023 3 z 5

Všichni říkají jak je to super a tak jsem měla poměrně vysoká očekávání. Neříkám, že to nebylo dobré, jen mi přijde, že je knížka moc přeceňovaná.

Anor505
23.05.2023 4 z 5

Na příběh, kde je hlavní hrdinkou ranhojička, jsem se hrozně těšila a doufala jsem, že to bude příjemná změna. A kdybych hodnotila jen druhou polovinu knížky, tak bych dala bez váhání 5 hvězd.
Jenže je tu taky ta první polovina, asi půjdu proti proudu, ale mně prostředí vězení nesedlo. Ano, bylo to jiné, zajímavé a neotřelé, ale i tak jsem se do knížky nemohla začíst. Popisované útrapy jsem Kivě prostě nevěřila, stejně jako důvody, kterými vysvětlovala svá rozhodnutí. Naštěstí to později začalo dávat smysl a konec byl parádní. Jsem zvědavá na druhý díl, našlápnuto má dobře.

tereziehl
14.05.2023 3 z 5

(SPOILER) No, tohle bylo zajímavé. Měla jsem chuť si po delší době přečíst nějaké dobré fantasy, které mě do sebe ponoří. Ranhojička má poutavý námět a prostředí, které bylo hlavním důvodem, proč jsem knihu vůbec dočetla. Postavy byly trochu ploché, spousta situací těžko uvěřitelná, možná nelogická. V knihách mě často zajímají romantické linky, tahle pro mě byla ale vyloženě nudná po většinu knihy. Nejlepší pasáže pro mě byly ty se zkouškami, protože se v nich konečně začalo něco dít! Byla jim ale v celkovém měřítku věnovaná jen malá pozornost, v porovnání třeba s kauzou epidemie, jejíž rozuzlení bylo za mě předpokládané už od začátku. Knihu jsem měla chuť spoustu krát ani nedočítat, jak se táhla, ale důvěřovala jsem recenzím a počkala na posledních 100 stran, které měly být napínavé. Je pravda, že posledních 100 stran opravdu nabralo určitý spád, jen mě mrzí, že tomu tak nemohlo být od začátku, protože čekání na to, až se konečně něco stane, je na celých 300 stran opravdu dlouho dlouhé. Poslední kapitoly byly ale vážně lepší, stále mi v nich bohužel vadil zvláštně jednoduchý jazyk a až příliš častá klišé, zvlášť v rozhovorech mezi Kivou a Jarenem. Jejich vzájemné repliky mohly být vzrušující tak možná pro 13 leté holky, ale to asi maximálně. Jejich vztah ovšem v posledních 2, 3 stránkách nabírá úplně jiné dimenze, a v posledních pár řádcích knihy mi spadla brada!!! No, byla jsem přesvědčená, že do dalšího dílu už nejdu, ale ten konec, tak to jsem nečekala, a budu muset. Jen doufám, že autorka využije toho perfektně nastoleného plot twistu, který báječně vytasila, a bude pokračovat v duchu posledních 100 stran, a ještě lépe! To bych jí snad i těch 300 předchozích trochu odpustila. Půjdu na druhý díl a uvidíme. Za mě 3*/5*, kvůli prostředí, potenciálu a hlavně konci.

jana1874
29.04.2023 5 z 5

První díl Ranhojičky se mi moc líbil. Postavy, prostředí a všechno bylo hezky líčeno. Kniha se četla úplně sama, stránky utíkaly a najednou byl konec i s několika překvápky, těším se na pokračování

jitka_dankova
25.04.2023 4 z 5

První díl dusivé a pomalu se vlekoucí trilogie, která ve mně zanechala akorát hodně skličující pocit. Nejvíc nesvá jsem byla z neupřímnosti autorky knihy - odkrývá věci postupně a změrně takto. Kniha je psaná v er-formě a s odstupem a tak i když jsem si myslela, že po celou dobu hlavní hrdinku poznávám a trochu se do ní dokážu vcítit, byla jsem na omylu. Romantická linka mi zhořkla v momentě konce knihy a ještě více, když jsem nahlédla do dalšího dílu. Těžko se mi čtou série knih založené na neupřímnosti, lžích, klamu a intrikách a cíleném zraňování a je mi jasné, že tahle série přesně o těchto pocitech bude. Bohužel to není nic pro mne. Naprosto ale chápu, že si knihy najdou své čtenářky. Rozhodně je první díl spíše prostou knihou "z lékařského prostředí", než fantasy příběhem. Určitým způsobem i dokážu ocenit neotřelý způsob manipulace se čtenářem, jenže já se u čtení knih nechci nakonec cítit tak podvedená. A tady jsem se podvedená cítila.

MarNe
22.04.2023 4 z 5

Obvykle fantasy nečtu, ale udělala jsem výjimku a nelituji. K četbě mě nalákaly recenze na knihu i samotný přebal knihy.
Netypické prostředí věznice včetně načrtnutí pár lidských osudů. Ovšem konec mě zcela ohromil.

padajicidvere
17.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Jestli mě někdo překvapil, tak Mot. Brala jsem ho spíš jako člověka - vězně, který je docela zvrácený, vzhledem k jeho pokusům na ostatních lidech. To jak Kivě pomáhal bylo zajímavé, ale nenapadlo by mě, že jí pomůže k útěku na úkor vlastního života.
Rook byl pořádná bestie, nádherně hnusná bestie.

Tipp nebyl vinný a čekalo se na poručníka, který by ho z vězení dostal, a co Kiva? Ji přece odvedli spolu s otcem, obviněný byl jen on, zabili jejího bratra. Neměla by i ona být stejný případ jako Tipp? A kdyby nabyla plnoletosti, mohla by přece odejít sama, ne? A stejně tak Tipp?

Když jsme u toho PROČ.
Proč neuzdrvila i s svého otce? Zakázal jí to jako posledně? Našla ho až když byl mrtvý?
Nezachránila svou matku, to aby jí nikdo nemohl vyslýchat?
Její rodina jí 10 let posílá vzkazy o tom, že si pro ni jdou a nikde nikdo. Pak k ní dorazí matka v zuboženém stavu, na smrt nemocná a slepá, a oni - její rodina, jí napíšou ať ji udrží při životě. Děláte si srandu? To mají snad dojem, že by ji nechala zemřít? Ona?! Co je to za famílii?!

Na romantice bych o něco přidala, za mě ten náboj mezi Kivou a J. byl slabý.

Turlogh
30.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Původně jsem chtěl dát této knize plný počet pěti hvězd, protože děj byl nápaditý, akční, čtivý a strhující. Bohužel vcelku nepochopitelný konec s tím, že slepá královna rebelů je matka hlavní hrdinky a hlavně, že Kiva je magičkou ranhojičkou, přináší hromadu nelogičností. Proč nevyléčila svého otce před lety, když měla tu moc? Proč nezachránila matku, slepou a neznámo čím nemocnou. Prostě to odhalení na konci knihy mi přišlo jako slepá ulička a navíc to jde proti předešlému ději románu. Tohle by autor čtenářům dělat neměl, dle mého. Howgh.

spencer
27.03.2023 5 z 5

4,5/5*
Ranhojička si zaslouží všechen ten hype, který kolem ní je.
Myslím, že mi právě dokázala, že se příběh nemusí odehrávat na deseti různých lokací a bohatě stačí, když autor či autorka plně využije jedné.

Děj se odehrává ve věznici, ze které není úniku. Hlavní hrdinka Kiva v ní žije od svých sedmi let a posledních deset let se jí daří přežívat jen proto, že je ranhojička. Díky občasným zprávám z vnějšího světa neztrácí víru ve svou záchranu. Když jednoho dne obdrží vzkaz, ve kterém stojí, že má udržet těžce zraněnou královnu rebelů na živu, její cesta na svobodu nabere nečekaně dramatické obrátky.

Tento titul mi připomněl, jak moc mám ráda YA fantasy. Cítila jsem se jako kdysi, když jsem četla podobné počiny z tohoto žánru a i tentokrát jsem se moc bavila! Postavy jsou velmi dobře charakterizovány a Kivu jsem si brzy zamilovala. Druhá část byla napínavá a myslím, že konec překvapil nejednoho z nás. Už se velmi těším, až se pustím do pokračování :)

helg_abooks
26.03.2023 5 z 5

Podle recenzí, jsem věděla, že to bude mega dobré počteníčko. Ale i přesto jsem hodně překvapená.
První polovina knihy se mi vlekla a proto už jsem ji chtěla odsoudit. Zatímco posledních cca sto stránek bylo samé překvapení.

Na začátku knihy je mapa celé věznice. Pro lepší představu čtenáře. Což bylo moc fajn.

Vše se odehrávalo ve vězení Zalindov. Připomínalo to koncentrační tábor. Zima, špína, hlad a plno nemocí. Občas mi to připomínalo Naslouchače od Petry Stehlíkové ( také úžasná série, ale o tom jindy ).
Kiva mi jako hlavní hrdinka vůbec nevadila. Byla odvážná, neufňukaná a nedělala rozdíly mezi vězni. Tipp byl zlatíčko a Jaren? Dostal více prostoru až ke konci. Do té doby v pohodě. Lehkomyslný a hodný. Romantická linka nic moc, ale věřím, že si to autorka nechává na druhý díl.

Chvilku jsem přemýšlela, že strhnu jednu za ten začátek, ale ta kniha si to nezaslouží.

Kory98
13.03.2023 4 z 5

Temný a drsný příběh poplatný tomu, kde se odehrává. Zpočátku se mi ani moc nechtělo pokračovat ve čtení, ale najednou se tam objevila jiskřička. Taková jiskřička naděje, které se čtenář zachytí a pomáhá mu překonat další útrapy, kterými musí hlavní hrdinka a její přátelé projít. Nakonec se tato fantasy krásně rozvinula. Těším se na další díly a doufám, že dosahují kvality prvního dílu.

eva-lupen
13.03.2023 3 z 5

Čtivý a zajímavý příběh, ale až tak mne nenadchnul. Děj je předvídatelný, ale další díly si také ráda přečtu.

Zruza
11.03.2023 3 z 5

Kniha byla zajímavá, ale většinu zvratů jsem odhadla nebo čekala. I přesto si však chci přečíst další díly.

AlexandraBane
26.02.2023 5 z 5

Byla jsem mile překvapena, hned jsem se začetla. Je pravda, že někdy uprostřed jsem začala trochu nudit, ale finále to naprosto vylepšilo. Už se těším až si přečtu další díl.

boucner
11.02.2023 5 z 5

Bomba! Originální, velmi pěkně napsané a ten konec? Hned jdu na druhý díl.

Manifest blech
06.02.2023 5 z 5

Moc milé překvapení. Fantasy běžně nečtu a tohle byla paráda. Něco jsem čekala, naštěstí většinu odhalení ne. Moc se těším na druhý díl.

Marfulka007
05.02.2023 4 z 5

Přiznám se, že tak dobrou polovinu knihy jsem byla lehce zklamaná. Na to, jaké jsem na knihu četla recenze, jsem se pořád nemohla doopravy začíst a přestože chvílemi to bylo fajn, děj se mi dost vlekl. Na jednu stranu jsem byla napnutá a pořád chtěla vědět, co bude dál, na druhou mě některé pasáže hrozně otravovaly. Skutečně odtrhnout jsem se nemohla asi u poslední třetiny. A ten konec... Nakonec přeci jen půjdu pro další díl, musím vědět, co bude dál.

andrejci
02.02.2023 5 z 5

Kdybych neměla tolik načtené v tomto žánru tak si myslím, že bych byla ještě víc nadšená.
Děj ve věznici se mi líbil. Bylo to originální. Věznice navíc byla dobře popsaná a vymyšlená stejně jako pravidla a úkoly. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka je víc než obyčejný vězeň. Za mě byly dobře vymyšlené i úkoly.
Za konec, ale rozhodně smekám. Ten byl skvělý a opravdu jsem z něho byla překvapená. Autorka navíc píše dobře takže knížka byla čtivá a rychle ten děj utíkal. Rozhodně se těším na další díl.
Zhodnotila bych to tak, že to je krásná odpočinková knížka. Prostě stará dobrá fantasy kniha.

Katelienes
01.02.2023 5 z 5

Jedno velké WOW!

Úžasný, napínavý příběh z vězeňského prostředí, který nebudete chtít odložit. Příběh je velmi čtivý, místy dost napínavý. Kivu, Jarena i malého Tippa si člověk prostě zamiluje. Rozhodně doporučuji.