Královna rebelů

Královna rebelů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485800/bmid_ranhojicka-xNw-485800.jpg 4 854 198

Ranhojička série

Mnohým zachránila život, teď bude bojovat o ten svůj. První díl napínavé fantasy série. Už deset let přežívá sedmnáctiletá ranhojička Kiva v nechvalně proslulé věznici Zalindov. Když přivezou těžce nemocnou královnu rebelů, dostane nelehký úkol – udržet ji na živu, aby mohla podstoupit zkoušky utrpením, určené těm nejnebezpečnějším zločincům. Musí přežít mučení vzduchem, ohněm, vodou a zemí, což se zatím nikomu nepodařilo. Ve stejné době dostane Kiva šifrovaný vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkoušky by nemocnou královnu zabily, a tak se nabídne, že je podstoupí místo ní. Pokud uspěje, budou obě svobodné. Kiva má strach z nejisté budoucnosti. Spánek jí ruší i epidemie, která se šíří věznicí, a také Jaren - nový vězeň, jehož přítomnost je pro ni důležitější, než si dokáže přiznat…Pak obdrží Kiva vzkaz od své rodiny: „Nenech ji zemřít. Už jdeme.“ Dívka si uvědomuje, že zkouška by královnu zabila, a tak se nabídne, že trest podstoupí místo ní. Má ale vůbec nějakou šanci? A jak se k její volbě postaví záhadný nový vězeň Jaren?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Prison Healer , 2021

Tesset
12.01.2024 4 z 5

Moc pěkné. Četlo se to jako nic a najednou byl konec. Byly tam zvraty, i když úplně překvapivé nebyly, ale oceňuju snahu. Příběh mě bavil a oblíbila jsem si i postavy. Děj byl taky fajn. Pouštím se do druhého dílu.

Dardos
10.01.2024 5 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit a bylo to zdlouhavé.. ale pak!
Moc se mi příběh líbil, nebyl předvídatelný a i konec mě překvapil.
No nic, jdu na druhý díl :)

broskev28
10.01.2024 4 z 5

Ranhojička je prvním dílem fantasy série Královna rebelů, která má díl od dílu zvyšující se hodnocení, takže jsem se do ní pustila, abych se o kvalitách knihy přesvědčila sama. A souhlasím, že je to zajímavé a zase jinak provedené čtení, které by mohlo zaujmout především čtenářky z kategorie YA.
Odehrává se v prostředí zalindovské věznice s jejím mocenským a výkonným aparátem, hlavní postava je ranhojička Kiva, která se dostane do nezáviděníhodné situace. Nový vězeň a nová dozorkyně, zástupné zkoušky, smrtící epidemie, no čtenáři se rozhodně nebudou nudit! Nejlepší na tom ovšem je, že všechny tři knihy série už vyšly, takže nemusíte rok (dva, tři) čekat na pokračování příběhu, který skončil v nejnapínavější chvíli . . .

Kate3003
02.01.2024 4 z 5

Už i já jsem se konečně dokopala k tomu si Ranhojičku přečíst i když mě omlouvá to, že vpodstatě ihned po pořízení běžela do světa jako štafeta.
Po všech těch nadšených ohlasech od účastníků štafety jsem se na knihu celkem těšila a musím říct, že nezklamala. Jakože jo našla jsem pár drobností, které byli trochu slabší.
Například předvídatelnost některých zápletek, kdy je vám prostě ihned po přečtení jasné jakým směrem se to bude vyvíjet. Možná taky trochu chování hlavní hrdinky, které asi né vždy odpovídá tomu, že je už deset let vězněna v nejhrorším vězení v zemi.
Oceňuji, ale originalitu prostředí a jeho opravdu skvělé vykreslení. Celkově měl příběh naprosto skvělou atmosféru a byl neuvěřitelně čtivý. Jednotlivé postavy mě bavily a chemie mezi nimi mě bavila i když ta romantická linka by si zasloužila trochu víc.
Plot twist nakonci byl celkem zajímavý i když musím říct, že trošku jsem tušila, že kniha k něčemu podobnému spěje. Přesto, ale zakončení příběhu bylo opravdu dobré a příjemně navnadilo na další díl a já jsem opravdu zvědavá co sebou přinese.

apq
31.12.2023 4 z 5

S prvním dílem série jsem rozhodně spokojená. Kniha je napínavá od začátku do konce, hluchá místa téměř nejsou. Prostředí, areál věznice, je velice zajímavým prostředím a čtenář hlavní postavě fandí. Kiva mi byla celou dobu sympatická, ale na poslední stránce mě autorka vyvolala zmatek, a nemám tušení, jaký postoj k ní nyní zaujmout. Uvidíme v dalším díle, který si rozhodně přečtu.

lenka5798
13.12.2023 5 z 5

Celou sérii Ranhojičky, jsem si pořídila na doporučení. Koukla jsem na hodně recenzí a viděla nějaká videa o tom jak jsou to báječné knihy. Musím říct, že je to pravda. Ano ze začátku je prostředí vězení , popisováno jako koncentrační tábor, ale nápad, že zrovna do takové prostředí zasadíte fantazy příběh mě přijde jako pecka. Knížka mě bavila moc. Četla se lehce a sama. A závěrečné rozuzlení, tak to vůbec nemělo chybu, i když by mohl někdo říct, že se to dalo očekávat :-)
Nyní jsem na začátku druhého dílu a už se moc těším na třetí.
Přikláním se ke všem možným recenzím a knihu s klidným srdcem doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

EvelineGray
30.11.2023 2 z 5

Před přečtením knížky jsem viděla pár recenzí, které byly nadšené ze zajímavého plot twistu. Moc jsem je nechápala, protože už na začátku se některá rozuzlení vyloženě nabízí a autorce se moc nedaří svést čtenáře na jinou stopu - ale teď po dočtení přiznávám, tohle jsem fakt nečekala a za to klobouk dolů.
Ačkoli se příběh četl snadno a námět byl zajímavý, něco mi tam trošku scházelo. Nějaké nutkání číst dál, touha dozvědět se, jak to dopadne. Hlavní hrdinové mi k srdci příliš nepřirostli, romantická linka byla trochu fádní - jakoby už při prvním setkání věděli, že mezi sebou musí něco rozehrát, protože se to na young adult fantasy sluší, a tak se tomu teda podvolili, stejně tak i úkoly byly vlastně nudné tím, jak byly nesplnitelné a od hrdinky nevyžadovaly skoro žádnou snahu. Zároveň se mi zdálo, že vykreslení Kivy neodpovídá tomu, co měla prožít (je na nejhorším místě na světě 10 let a zhroutí se, když ji jeden z dozorců popadne drsněji za zápěstí?). Je možné, že si za čas přečtu i další díly, ale teď určitě ne.

NessaLuna
28.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě opravdu moc bavila a nakonec musím uznat, že v sobě má potenciál. Autorka má čtivý styl psaní a zajímavé nápady. Bohužel mi některé věci připadaly opravdu nedomyšlené - nevím, jestli to byl záměr, který měl korespondovat s naivitou mladé hlavní hrdinky, ale některé myšlenkové pochody mi připadaly neskutečně nereálné, vzhledem k tomu, jak měla být Kiva inteligentní. Minimálně na to, že posledních 10 let strávila ve věznici, kde se těžko mohla naučit věci, které by se dítě během těchto let naučit mělo - a vzhledem k tomu, že s ní byl otec sotva rok, on ji asi nikam neposunul, že ano. A stejně Kiva spoustu věcí záhadně uměla a chápala, hm. Ale opravdu jí vůbec nenapdalo, že při zkoušce vodou ji prostě na několik minut potopí pod vodu? Ne, kdepak, sice nemají problém ji zavřít do pece na mrtvoly, ale ve vodě ji nechají jenom přeplavat jezero.
Další věc je způsob, jakým se dokola na začátku knihy opakuje, že Zalindov je opravdu tím nejhorším místem na světě. Po deseti letech bych už očekávala vypravování z pohledu alespoň trochu otrlé skoroženy, která musela pod tíhou událostí předčasně dospět. Nikoliv neustálé ujišťování čtenáře ze strany nebohé dívky, která neustále klopí zrak a všeho se bojí.
Musím dát tři hvězdy, protože to bohužel mělo docela zvláštní mezery a jednání postav občas postrádalo logiku. Závěrečný plot twist byl jinak opravdu skvělý a já se nemůžu dočkat dalšího dílu!

Mychaela
21.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Sakra, to byla jízda!! Já, totální anti-fantasy čtenář, jsem nadšená! Už dlouho mě kniha takhle nepohltila. A při tom vlastně ani nedokážu říct proč přesně. Není to žádné mega veledílo, ale něco v sobě má!
Přiznám se, že závěrečné odhalení na poslední stránce mě dostalo. A zklamalo. Z Kivy se nám vyklubal pokrytec. Za lži a klamání Jarena odsuzovala a přitom... A kvůli Jarenovi mě to ještě mrzí, protože jsem se do něj zabouchla, do kluka jednoho modrozlatookého :D a bude asi chlapec brzo dost nepříjemně překvapený, jakého hada si hřeje na prsou...

Ráďa505
10.11.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha! Těším se na pokračování.

Verunka289
03.11.2023 5 z 5

To byla tak skvělá knížka! Příběh mě úplně pohltil, dostala mě atmosféra, oblíbila jsem si všechny hlavní postavy, asi nemám úplně co vytknout. Možná se mi jen nelíbila naivita Kivy, co se její rodiny týče. Jako čekat 10 let na někoho, kdo se nepustil zatím do žádné větší akce...
Ale dle závěrečné kapitoly se ještě máme hodně na co těšit a já se těším teda extrémně a hnedka sahám po pokračování. A doufám, že v něm dostanou prostor i Tipp a Jaren, protože ty mám moc ráda.

evineckY
15.10.2023 4 z 5

Nevím proč, ale začátek knihy mi připadal, jako z
koncentračního tábora. Jen mučení, hladovění a dřina.
Bylo to pro mne těžké čtení.
Ale jak to pokračovalo, tak mi došlo, proč se to tak líbí
mé oblíbené spolučtenářce :-)

Téra
09.10.2023 3 z 5

Příběh na mě působil hodně rozvláčně a zbytečně natahovaně. Opravdu bavit mě začal až v samotném závěru. A konec jsem skutečně nečekala a zpětně jsem přemýšlela, zda jsem nepřehlédla nějaké indície, které by mě k takovému závěru navedly, protože mně to přišlo až k neuvěření, jelikož jsem žádné náznaky nepostřehla.

Matri
07.10.2023 5 z 5

„Nikdy se neomlouvej, že někoho miluješ. I když to bolí. Hlavně když to bolí.“

Áno, od prvého dielu Ranhojičky som dostala presne, čo som očakávala! Niektoré časti sa čítali ťažko a bolo mi z nich smutno a zároveň doslova zle.
Kiva je veľmi sympatická hlavná hrdinka, plná vnútornej sily a odhodlania prežiť (10 rokov ide jednoducho sama za seba).
Autorka ponúkla veľmi pútavý príbeh - prostredie väznice/pracovný tábor, v ktorom je každý deň boj o prežitie.
Aj moja romantická duša je spokojná, lebo sa rysuje naozaj zaujímavá romantická linka ;-)
Výhradu mám k jemnej predvídateľnosti. Okrem toho musím priznať, že niektoré časti ma možno aj trošku nudili, a tiež mám radšej rozprávanie v ja-forme, lebo tým si vytváram a postavami bližší "vzťah". Napriek tomu som si čítanie vcelku užila. Určite patrí k tomu lepšiemu v tomto žánri. Hodnotím 4,5/5

„Jaký je tvůj verdikt, vězeňská ranhojičko? Zemřu už dnes?“
Kiva si všimla, že ji pozoruje, a přestala s prohlídkou. Přestože se jím nijak nekochala, jen kontrolovala jeho zdravotní stav, do tváří se jí vkradl ruměnec, jako by ji přistihl, jak na něj vrhá vilné pohledy. Zděšená svou neopodstatněnou reakcí rázně odpověděla: „Den ještě neskončil.“

Mamka_cte
06.10.2023 4 z 5

Další fantasy, které se mi totálně dostalo pod kůži. Sice byl začátek knihy unavený a moc se mi nelíbil, ale nakonec to kniha vylepšila. Od začátku zkoušek jsem se začetla a konec knihy? Wohooou, to jsem nečekala!

Kiva byla bojovnice, i když byla dost naivní skrz svou rodinu. Pro zdraví pacientů a lidí kolem sebe by položila život, doslova.
Ostatní postavy vyvolávaly smršť emocí. Některá mě totálně štvala a jinou jsem si zase oblíbila. Takto to má v pořádné knize vypadat.

Konec knihy je jedno velikánské překvapení za druhým a láká nás krásně na druhý díl, který na mě už čeká v knihovně. A brzo se do něj pustím!

manasx
03.10.2023 5 z 5

Moje první setkání s fantasy, na doporučení, a nelituju ani jednoho přečteného slova. Těším se na další díly.

lištička123
27.09.2023 5 z 5

Skvělé čtení, už se těším na další díl.

Terrez93
22.09.2023 3 z 5

Moje první, asi i poslední fantasy, nebyl to vůbec můj šálek kávy. Nemohla jsem se do děje dostat, vůbec mě to nevtáhlo, pořád jsem čekala nějaký nadpřirozený Wow, ale nic takového se bohužel nestalo.

cori
10.09.2023 3 z 5

Příběh z celkem originálního prostředí věznice s 3000 vězni vypráví o ranhojičce Kivě, která se dobrovolně přihlásí k vykonání zkoušky živly, aby zachránila nemocnou královnu rebelů. Naštěstí se objeví princ plný ideálů, který jí pomůže. Kiva se snaží zkoušky přežít, odhalit zdroj nákazy, která hubí vězně, a zabránit vězeňské vzpouře. Napínavé čtení, kde je milostná linka zatím jen v náznacích, má sympatickou hrdinku a určitě patří k těm lepším young adult fantasy sériím.

baru_lienka
09.09.2023 5 z 5

Vězeňské prostředí dalo příběhu úplně jiný nádech a mě moc bavilo sledovat Kivu při její práci ranhojičky. Do toho byla velice nenásilně vložena romantická linka, záhadná nemoc a předzvěst smrti v podobě zkoušek utrpením, takže v příběhu nenastávaly žádné nudné odmlky.
Ale abych byla úplně upřímná, přišlo mi trochu zvláštní, jak se autorka snažila Kivu vykreslit jako samostatnou dívku, která se pro svoje vlastní dobro na nikoho nefixuje a pak najednou bum- zjeví se Jaren, Tipp, Naari a ten týpek z krematoria, kteří se nějak pomalu stávají jejími přáteli. Chápu, že existuje i nějaký vývoj postavy, ale tolik nových přátelství byla podezřele velká náhodička...