To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.54021
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Melantrich

It, 1986

Kniha To

Ruralista

Vynikající myšlenka, kultovní námět, ovšem nedotažen do zdárného konce, ani se tak úplně nevyvíjí, jak bych očekával a jak bych shledal skvostným. Nevím, ale šlo z toho dostat víc, víc vycucat.

Hannibal92

(+ SPOILER) Pod docteni jsem mel pocit, ze knize na prvnich 800 stranach prebyva 300 stran zbytecnosti a na poslednich 300 strankach jich minimalne 100 chybi. Na zacatku vsechno rozpatlane do sebemensich detailu, naprosto zbytecne a na konci vsechno utnute behem chvilky. Proc bylo potreba psat o tom, ze do Derry jel Tom Rogan, kdyz o nem pak nebyla prakticky zadna zminka a proste najednou zmizel? Co Henry Bowers? Proc jsme se uz nedozvedeli, jak dopadl v roce 1958? Nahani vsechny po kanalizaci a....??? Proc kdyz celou prvni polovinu vsechny postavy poznavame do sebemensiho detailu, uz se po ritualu chüd v roce 1958 nedozvime vubec nic? Jak probehl navrat deti k rodinam a jejich postupne opusteni Derry? O tom, ze poslednich 200 stranek pusobi jako by to King psal totalne na drogach (skutecna podoba Toho, zelva stvoritel vesmiru, grupac 12 letych deti (wtf??),...) se uz snad rozepisovat nebudu. No, sice nemuzu rict ze jsem byl nadseny, ale cetlo se to skvele a libilo se mi to. Ted si dam filmy pro porovnani, protoze jsem zvedavej, jak nektere pasaze do filmu zpracovali.

saryk93

Kniha pro mě byla vzhledem k délce výzva, nejprve jsem viděla film a chtěla jsem srovnání s knihou. Pocity byly ale smíšené, některé popisy byly zbytečně podrobné a roztahané, jiné části byly dost psycho. Velké rozdíly oproti filmu (vulgarismy, erotické pasáže, detailnější popisy, spousta detailů jiných, surovější). Některé scény přehnané, občas to působilo dojmem, že se autor radil s dětmi, jak má kniha pokračovat a napsal první věc, kterou "plácly". Myšlenka knihy je skvělá, některé pasáže stály za to, ale kdyby se knížka zkrátila minimálně na polovinu, stále tam je vše důležité. Nehledě na to, že King bude nejspíš lehce psychicky narušen.

TaNya_

(+ SPOILER) Opět jedna z mých mega oblíbených od něho. To skákání v čase bylo boží. Konečně zase jedna pořádně strašidelná, fakt sem se bála. Malý zaškobrtnutí pro mě bylo konečný setkání s "It", to už jsem se moc nebála, ale vynahradil to obětováním postav. Nikdo jinej to neumí s takovou grácií, bez citovýho vydírání a se skálopevnou logikou.

Kopta

Komplikovaná záležitost. King opět trochu ukazuje svůj um. I se všemi pozitivy i negativy. Upřímně řečeno první stránky jsou totální několika karátové zlato. Člověk má nepříjemný až děsivý pocit, ať se děje cokoliv. I když jde o pasáže, které nejsou nijak extrémně důležité, tak alespoň prohlubují děj a atmosféru. Postupem času se dočkáváme klasické retrospekce s dětmi, která nám ukazuje jak kouzelně i děsivě umí tento patetický život King zpracovat. Asi hlavní rozdíl mezi filmy je jednoduše ten, že kniha nám nabízí asi propracovaný, ale oproti struktuře filmu i chaotický pohled přeskoků v čase. Nakonec to se ukazuje jako hlavní negativum. Film je nakonec dost konzistentní záležitost, která jasně nabízí fakta a onen vesmír s příběhem, tak schůdně a výstižně, jak to jen jde. Protože King se pomalu dostává do své sféry, která jde více ujetější a želvovitou cestou, kterou čtenáři zřejmě oceňují, ale pro mě je to něco, co mi nesedí. Proto vždy budu zamilovaný do Kubrickova Osvícení, které s Kingovým Osvícením má společný jen námět. Rád Kingovi dám ještě někdy šanci. Stoprocentně. Ale občas člověk těžko bojuje s jeho obsahem, který se zdá být z poloviny jako takový nepodstatný balast, který na svém konci spíše než epickou tečkou působí otravnou zdlouhavou nudlí.

Handy8

Jak už je u Kinga zvykem, aspoň 20-30% se dalo osekat (a teď nemyslím zrovna historii Derry). Ale to by nakonec nebyl hlavní problém. Dlouho je to čtivý, jsou tam skvělý scény tak jak King umí, rozvíjí se zajímavý postavy a linka dětí mě bavila víc než ta dospělácká.
Jenže pak tahle knížka začne trpět tím, že King je pantser. Tzn. ten typ spisovatele, který si neplánuje knížky. Namísto toho začne nějakou myšlenkou, kterou rozvíjí, píše a píše, a jak sám říká, jako archeolog svůj příběh vykopává a objevuje. Což celé vede k tomu, že ze začátku se slibně rozvíjí postavy a pak najednou Kingovi dojde, že vlastně pořádně neví, co s nima, tak se radši jde do finále. Když jsem si tohle ke konci uvědomil, ztratil jsem chuť. Posledníma 100 stranama jsem se brodil snad tři týdny.

SPOILER: King byl v 80tkách permanentně vyjetej, což je JEDINÝ vysvětlení toho absurdního grupáče v závěru. Jinak totiž nedává žádnej smysl a nechápu, jak tohle mohlo projít přes editora.

veronika4001

Podle mého názoru je to zatím nejlepší Kingův horor, jaký jsem kdy četla.

TerezaMondeková

Jsem ráda, že jsem tolik peněz za jednu knihu neutratila zbytečně! Film jsem poprvé viděla asi jako sedmiletá holčička. Měli jsme to na kazeťáku a já ten film zbožňovala. První horor, který jsem viděla. Od pohádek jsem se posunula ke klaunovi, který zabíjí děti. Ale musím říct, že film následky zanechal. Na mě i na mladším bráškovi. Já začala nenávidět klauny. A nenávidím je doteď. A můj bráška se bál sednout si na záchod, protože se bál, že z něho ten klaun vyleze.
Viděla jsem i tu novější verzi filmu To. A popravdě nevím, která verze filmu se mi líbila víc. Starší nebo novější. Tak jsem se rozhodla si přečíst knihu. Zajímalo mě, které verzi bude více podobná, nebo jestli bude úplně jiná. Nakonec to byl takový mix obou.
Upřímně jsem ani nevěřila, že takovou obrovskou bichli (jak tomu říká moje máma) přečtu, ale k mému překvapení... kniha mě bavila. Udivovalo mě, jak autor dokáže všechno popsat do těch nejmenších detailů. Občas mi sice přišlo, že popisuje něco, co je zbytečné, co tam být nemusí, ale asi je to jeho styl. Stávalo se, že jsem se občas nudila u té mezihry, ale některé jsem četla i s velkým nadšením a zvědavostí. Během čtení mi občas běhal i mráz po zádech. Bylo i napětí, překvapení, láska a síla přátelství. Taky se mi líbilo, že autor dal šanci i vedlejším postavám. Bilově ženě, Tomovi a že taky napsal pár kapitol z pohledu klauna.
Některé kapitoly jsem četla i s velkým znechucením. Nechápu lidi, kteří mlátí člověka jenom kvůli tomu, že má jinou sexuální orientaci. Nechápu lidi, kteří mají erekci při tom, když zabíjí kočky a psi. To se mi opravdu zvedal žaludek, ale rozhodla jsem se, že tohle nebudu hodnotit negativně, protože tohle k hororu patří. Znechucení, psychopati, šílenci.
A musím souhlasit s některými lidmi, kteří si myslí, že při psaní knihy byl Stephen King na drogách. Bill podvede svou ženu, ale pak se to zamete úplně pod koberec, skutečná podoba toho klauna, pak ta želva a nakonec grupáč DĚTÍ v kanálech... To myslí autor vážně? Za tohle a občasnou nudu jsem nemohla dát plný počet, ale když tohle všechno vynechám, tak mě kniha bavila.