To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.52553

It (1986)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich

brodequin
včera

Tak jsem to konečně dal! :-) Pro mě, znovu začínajícího čtenáře, to byl ze začátku celkem oříšek. První půlku jsem dával ztěžka, protože King se často věnoval jakýmsi odbočkám, popiskům (obsah Eddieho lékárničky mě fakt dostal) a dalším věcem, které mě odtahovaly pryč od hlavního příběhu. Často jsem si říkal: "Tak už sakra Kingu....k věci!". Nechtěl jsem to vzdát a konečně jsem se chytil v druhé půlce knihy. Obecně se cítím trochu divně, když čtu ty pozitivní komentáře "Nejlepší horor všech dob... Nejděsivější..." Já se s tím bohužel nemohu ztotožnit. Kdybych to četl ve věku 10-15 let, tak asi ano. Já nějak nic děsivého nepozoroval. Asi možná proto, že jsem již dospělý a pohled na Frankensteina mi přijde spíše komický, než hrůzostrašný. Každopádně, musím složit poklonu, protože dát něco tak komplexního a velkého dohromady, to je prostě umění. Velice dobře napsané a dobře zachycené dětství. Až na ty některé, pro mě nedůležité odnože od hlavního děje, dobré!

Artos
předevčírem

Ze všech Kingovek, má nejoblíbenější. Cca 1100 stran přečtených jedním dechem. Sžití s každou postavou od prvního okamžiku. Nikdy bych nečekal, že kniha ve mně zanechá tolik emocí a tolik myšlenek. Po dočtení jsem dostal lehkou depresi z toho, že už je konec a už o "Losers' clubu" neuslyším. Jedno přečtení nestačí.

Sali88

Téměř 1100 stran textu, někomu se můze zdát děj rozvleklý, já byla pohlcena dějem téměř celou knihu, jen část po začátku mi utíkala pomaleji. To vás přiměje cítit se, jako byste byli sami součástí knihy, jako byste byli jedním z dětí, součástí jejich party. Autor se snaží jednotlivé postavy v knize co nejlépe vykreslit, chce, aby je čtenář poznal, což se mu skvěle povedlo. Nejsem typ člověka, který by měl hrůzu při čtení nebo sledování hororů, ani který by z nich měl zlé sny, ale To se mi do snů dostalo a nejen jednou. A nejen do snů. Jen ke konci bych jednu část knihy vymazala, ale celkově knihu hodnotím jako výborně napsanou.

Thekingofdisco

Jsem fanoušek hororového žánru již od mládí a jen tak mě něco nevyděsí. To to zvládlo na jedničku a přichystalo mi několik bezesných nocí. Nejlepší horor, který jsem kdy četl. No, tedy alespoň první třetina knihy. Kniha měla ze začátku mrazivou atmosféru, hrůzu jsme cítil snad z každé stránky, mám ale pocit, že někde uprostřed začne být kniha zdlouhavá a zde jsem ji také na nějaký čas odložil. Když jsem se k ní však vrátil, a poslední třetinu jsem zvládl jedním dechem. Geniálně zvládnuté postavy, stupňující atmosféra, prostě vše, co ke Kingovi patří. A ač nejsem žádná citlivka, tak závěrečné zapomínání a poslední jízda na kole mě celkem dostaly. Nebýt zdlouhavého středu knihy, dal bych 5*. I přes to si stojím za tím, že jde o nejlepší literární horor.

NikolIris

Nájdete tu všetko od priateľstva, dôvery, odvahy...lásky až po nenávisť, strach, nechutnosti... King sa tu vyjašil a veru sú tu scény, kedy som premýšľala či bol pri zmysloch :D no je to tak ako to je a samotná kniha mi síce dala zabrať, no je skvelá :) určite nezostane čítaná len raz.
Akurát ma mrzí, že u nás na SR vyšla s hroznou obálkou :D a teraz je novú filmové vydanie - to stojí za to, ale neviem čo by som urobila s prvou, v tej mám totiž dojmy a pocity a všetko :)

Terez25

TO jsem četla už před pár lety a pamatuji si, že ve mě román zanechal hluboký dojem. Včera, po shlédnutí nového filmového zpracování jsem dostala chuť přelouskat tuhle bichli znovu. :-)

amaenium

To byl skvělý rozsáhlý příběh (o přátelství, strachu a určitých poutech), který díky tomu, že jsem v relativně krátké době viděla oba filmy a četla knihu, se stal určitým příběhem, který se zapletl do mého života a vytvořil si tak v něm vedlejší roli. Bavily mě popisy a historie města, která dávala knize o to děsivější nádech a neřekla bych, že by v knize byly pasáže, které bych označila za zbytečné. Styl psaní a hlavně prolínání událostí mi přilo také velmi povedené. Kniha na mě velmi zapůsobila a jsem ráda, že mě tloušťka knihy neodradila. (Mám radši kratší knihy, rychleji je mám přečtené a také nejsou tak těžké a prostorné na převoz.)
Čtyři hvězdičky dávám, protože mě překvapilo i jiné spojení party než střepem z Coca-Coly a myslím, že se zde příliš nehodilo.

Niu

Patřím mezi fanoušky Kingovy tvorby a jeho styl psaní se mi hodně líbí, i když jeho knížky jsou zaručeně ty, kterými by se dalo zranit :o) Líbí se mi hlavní postavy, semknutá parta kamarádů, která se po letech znovu setká. Jen velmi nerada jsem dočítala knihu, protože jsem mezi jejich partu patřila. Mám ráda hororový námět a trochu toho nadpřirozena.

Loginus

Tahle knihu vnímám jako něco neobvyklého. Prostě je to jako by se geniální věc a naprostá sračka prolnuly. Tak se maličko rozepíšu.
Dětská část zaslouží plné hodnocení, myslím že každý z nás si najde svého oblíbence se kterým se ztotožní. Seznámení, stavba hráze a velký boj je pro nádherný. Mám to opravdu rád. I ten souboj a strašení je fajn. Když nepočítám ten brutální renonc se sexem(King to vážně přehnal!) myslím že bych dal pět hvězd. Určitě. ¨
Dospělá část pro mě byla přínosem především v tom, že se ukázalo jak moji oblíbenci dopadli. Ale jinak je to špatný, hlavně souboj a Kingův pokus o vysvětlení TO. Kdyby se raději vykašlal na tohle a příběh tak strašně nedeklasoval. Neříkám že je to úplně špatná věc... Ale proti dětské..-.
Závěr- To co si dovolí King, myslím rozepisování o historii města a dalších věcech... Je na pováženou. Kdyby si dovolil nový autor takhle ulítnout jen z dvaceti procent, tak ho kritika sežere. Ale pořád to není takový shit, jako Řbitov zvířátek.
Takže tři hvězdy. (Ale..) King by zasloužil nakládačku.

lavazza

Ako som uz raz spominala, ja Kinga radsej v sfilmovanej podobe... neviem preco, ale styl pisania mi nesedi, je to zbytocne natahovane na xy stran a pritom by tomu stacilo pol strany... takze ja, ako vzdy si idem pozriet film... zas a znova....

Summer7

Kniha je pro mne dost zklamání.Zdlouhavé a hlavně zbytečné pasáže, kde autor popisuje cokoliv na X stránek .. Tento styl psaní mi vůbec nesedí a do čtení jsem se musela přemlouvat. V polovině jsem knihu odložila. Pravděpodobně od Kinga už další knihu číst nebudu. Kniha je celkem nadhodnocena ...

Heisenberg

Nebudu se rozepisovat, i když bych chtěl, prostě si TO vemte do rukou a čtěte, ale pozor, ať vám ta kniha neutrhne obě ruce ;) Beru IT spíše jako skvělé drama s hororovými prvky, a proto je kniha u mě tak kvalitní. Kdybych měl vybrat nejhrůznější pasáž, tak je to určitě ta jak Beverly a celý klub Smolařů... no, kdo přečetl pochopí.... Jinak jsem se u téhle knihy přímo VZNÁŠEL blahem. Úplně jsem se vrátil do mého dětství, kdy jsem úplně celý den, od slunného rána až po černočernou tmu, strávil venku s kámošema a byl jsem šťastný jako klaun... jo, a od přečtení knihy, budu mít ke klaunům a balónkům velmi negativní názor. Ne nadarmo má pan Stephen příjmení King.

TheEliasCZ

Boží , ve Čtvrtek určitě jdu na premiéru Filmu.

Balenka

Po prečítaní tejto knihy mám veľmi zmiešané pocity. Chvíľami ma bavila, nevedela som sa od nej odtrhnúť a chvíľami som sa prichytila, že preskakujem strany a nudné pasáže s neviem sa dočkať, kedy ju už dočítam. Napokon sa mi to podarilo a teším sa, že môžem siahnuť po niečom kratšom :-)

SadUnicorn

Na tuhle knihu jsem se opravdu těšila, protože film se mi vážně moc líbil. A kniha ho naprosto ve všem předčila. I když je dost dlouhá a některé pasáže jsou nudnější, rozhodně pro mě neztratila svoje kouzlo. Ukazuje nám vše, čeho jsme se jako děti bály. Protože kdo se jako malý nebál vlkodlaků a oživlých mrtvol?
Kniha umocnila můj děs z klaunů. Byla jsem tak vyděšená, že jsem se bála vystrčit zpod peřiny nos a představa toho, že bych musela v nosi na záchod byla naprosto příšerná. I na odtok ve vaně jsem se dívala nedůvěřivě. Je to rozhodně skvěle napsané. Prolínání událostí z dětství a dospělosti "Smolařů" je taky velice dobře promyšlené a nijak násilné. I když ta úchylná epizodka na konci ve mně vyvolala trochu smíšené pocity a měla jsem pocit, že rozhodně nebyla nezbytná, nemůžu dát jinak než 5 hvězdiček.

Domuly

Ze začátku jsem byla ohromená, nadšená. King je báječný vypravěč, vraždící klaun malých dětí byl geniální. Bohužel moje nadšení a dychtivost po příběhu prudce klesala, zhruba v půlce mě to začalo vyloženě nudit. Příběhu nemohu upřít komplexnost, bohužel nudných pasáží je tam až přehršel a kombinace několika hororových prvků na mě nezapůsobila gradačně, ale spíš přeplácaně a na mě to teda vůbec nefungovalo. Jak jsem se ze začátku bála klauna, se kterým se všichni vznášejí, tak další a další příšery byly již prostě moc. Posledních zhruba 150 stran jsem si říkala, že autor si s prominutím něco dal. Konec byl vyloženě slátanina, sex malých dětí ani nekomentuji, vůbec jsem nepochopila co to mělo být. Na závěrečné stránce jsem byla opravdu šťastná, že je konec a mohu tak sáhnout po něčem pro mě hodnotnějším.

Bar16

Kniha pro mě měla pár hluchých míst, které mě trochu nudily, ale po přečtení poslední věty jsem pochopila, že i tyto slova jsou v příběhu důležitá a mají tam své místo. Nevím, jak jinak bych knihu popsala, protože ač jsem ji četla docela dlouho, tak jsem do ní byla pohlcena a všude jsem s byla s Billem a ostatními... Perfektně promyšlený a propracovaný příběh... Pan King je opravdu borec. Těším se na další jeho díla :-)

demlice

NE-SKU-TEČ-NÝ!!!!! Tohle byla žůžodobrodrůžo týdenní jízda (musela jsem taky chodit do práce a nečíst tam, že?!). Sakra! Neuvěřitelně jsem se bála! Někdo řekne, že je to laciný žánr - horor... Ale nee, tohle je mistrovský kousek. Bát se vlastního strachu? Bomba! Hlavně ten krásný paradox v podobě klauna. Něco, co by nám mělo vykouzlit úsměv na tváři, a to něco místo toho kouzlí jednu mrtvolu za druhou. Byla jsem nadšená formou, jakou je to psané. Dětství a současnost. Dětská víra a dospělácká víra. Teď to zní, jako bych dělala nábor na nedělní náboženství, ale nee. Chci jen vyzdvihnout přátelství a sílu slibu, který jako děti složili. Vinnetou by se vedle nich mohl jít klouzat :-).
Jediné, co mě malinko rozesmálo, byl závěr. Sci-fi mi nevadí, ale tohle bylo i na mě kapánek moc. Ale budiž - přece jenom likvidovali jsme podstatu zla...
Souhrn: knížka je TOP - i měsíc po přečtení se bojím zvednout hlavu, když jdu ráno k autu, abych neviděla balonky ;-)

Dolik13

Začátek byl velmi zajimavý, ale pak už jsem začal ztrácet kdo, je kdo a přibližně na 100 stránce s knížkou končím. Kinga moc nemusím, píše stylem, který mi nesvědčí. Extrémní množství jmen, vytvoří v hlavě patos a skákavá kapitoly vám neumožní uvědomit si, kdo byl kdo. Nemám ani rád ry jeho dlouhé a zbytečné pasáže. Například v jedne z nich bere člověk desítky různých prášků a on každý z nich musí nějak popsat, i když pro čtenáře to ma nulovou vypovídající hodnotu. Už asi nemám na to, zkoušet další knížky tohoto spisovatele.

maryska09

Od mistra Kinga jsem přečetla už několik knih a tahle opět nezklamala. Příběh má spád, postavy jsou perfektně vykreslené, závěrečný souboj napínavý. Jen všeho toho hnisu, krve, výkalů a vydloubnutych očí je trochu moc a s postupem knihy už to ztrácí na děsivosti. Za mě je nejpoutavější část ta, kde se píše o týrání Beverly manželem, tomu věřím beze zbytku a je to zároveň i to nejmrazivější téma.

Hary

Kdepak horor. Pan mozek nam tady serviruje boj se spoustecem strachu ktery se odehrava v lidske hlave. Strach ktery si deti vytvari ve sve hlave (treba komar muze vypadat jak krvezizniva obluda) snaze premuzou svoji fantazii a dospely ktere nepremození strachu,stresu apod. muze dovest az k sebevrazde nebo se zblaznit a toulat se v krajine temna nekolik let. Po precteni konce jsem si rikal co je to za bejkarnu. Pak si jedu v aute a najednou BINGO, cele se mi to otevrelo a zapadlo do sebe. Kdepak horor, kdepak, pratele. Tohle je neco daleko hlubsiho. Nekdy si to dam jeste jednou

knižátko

Nenechte se odradit tloušťkou knihy, protože tenhle horror prolnutý příběhem o přáteství vás pohltí (kouzelný příběh party outsiderů, za mě:) Jenom závěr knihy je za mě docela "úletem" , srazil jednu hvězdičku :(

cl3rick

Nejhororovější knížka, jakou jsem kdy četl.

Fazolka2017

Když mi bylo 16, byla jsem v nemocnici na operaci a ležela tam asi čtrnáct dní. Protože jsem byla nadšená z předchozí knihy Holčička, která měla ráda Toma Gordona, rodičové měli za úkol přinést z knihovny cokoli od Kinga. A přinesli TO. I po dalších 16 letech si jasně pamatuji na tu malou, ale hodně tlustou knihu s tvrdými deskami, rozpadlým hřbetem a stránkami ze zvláštního jemného papíru potištené hustým drobným písmem. Těch čtrnáct dní jsem nebyla v nemocnici, ale v Derry v Maine. Když to vidím zpětně, měla jsem štěstí, že tyto dvě knihy byly první, které jsem od Kinga četla, do dneška je považuji za jedny z nejlepších.

Mikik

Hrozně dlouho jsem ji odsouvala v knihovně dozadu, protože jsem věděla, že jak se začtu, tak už nedokážu přestat. King je opravdu Pan spisovatel, protože vymyslet a napsat něco takového, to je neskutečné. Mistrně propracované, všechny souvislosti, přeskakování minulosti a přítomnosti a kniha se četla úplně skvěle. Až mě mrzí, že jsem ji už dočetla...

L_Into

Napínavé čtení, hlavně v první třetině. Čím víc se ale čtenář blíží ke konci, tím víc ztrácí na tempu. Nevím, jestli je pravda, co se povídá: že King v momentě, kdy knihu začíná psát, sám neví, jak skončí, a nechává se vést postavami. Po přečtení knihy To bych tomu ale věřila. Na pět hvězd to není, ale za přečtení určitě stojí.

michal666

Jedním slovem perfektní!!!

StephenKingje

To byla má první knížka od Kinga.Nevím jestli bych někdy přečetl další knihu od Kinga kdybych nepřečetl tohle.Sice má hodně dalších skvělých knih ale tahle kniha je jedna z jeho nejlepších.Tahle knížka mně tak zaujala že jsem hned začal shánět film s Timem Currym.Film byl ale porovnáním s knížkou spíše sklamáním.

S1M0NE

Knížka o strachu, ale ve skutečnosti o dětství a dospělosti. Dokonalá Kingovka, asi nemám, co víc dodat.

MaKolar

Obsahově kniha mohla být kratší. Nicméně autor skvěle zvládl prolínání dvou časových linek, které se na konci příběhu samozřejmě spojí. Dle mého názor trochu nadhodnocená kniha.