To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.52835

Derry (1.)

It (1986)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich

Shimy
včera

Těším se vždy na přečtení knihy od Kinga, ale na tuhle jsem se těšila nějak záhadně víc. Naprosto splnila má očekávání, až na konec. Příběh dětí i dospělých mě naprosto pohltil a jen málokdy jsem na něj přes den zapomněla, než jsem zas večer mohla pokračovat ve čtení. Někdy to bylo i dost namáhavé-neustálé prolínání životů dospělých a hned zase dětí, někdy jsem po pár dnech vynechání pravidelné četby, měla co dělat, abych se zase zorientovala. Překvapivě mi přijde, že jsem měla raději vyprávění z pohledu dětí, než dospělých. Napomohlo tomu nejspíš i to, že když jsem byla cca v polovině knihy, zároveň jsem zhlédla v kině i 1. část filmu z pohledu dětí. Bohužel mě jaksi zklamal konec, přišel mi tak strašně odlišný od celého průběhu knihy. Když to tak odhadnu, tak celých 1 000 stránek jsem se od knihy jen těžko a se slzou v oku odtrhávala, ale těch posledních 100 jsem dolouskávala spíš tak, jakože prostě musím. Něco mi říká, že mé nadšení začalo nejspíš vyprchávat u části, kde Beverly "dokazovala přátelství" kamarádům.. A upřímně mi ten konec To nedával ani moc smysl. Ale i tak mi to rozhodně nezkazilo celkový dojem z knihy. Byla skvělá, nevěřila bych, že mě takhle dlouhá knížka až v takovém rozměru zaujme a za celou dobu neznudí.

Dija

Konečně jsem si přečetla tento fenomén. Je to mistrovsky psané dílo, pan King je opravdu Král svého řemesla, hlavně v tom, jaké šokující scény dokáže do detailů vykreslit. Ale já od tohoto příběhu čekala víc. Více klauna, více pohlcující temnoty. Ale jinak to byla parádní jízda a rozuzlení? Vskutku nečekané.

Andrée

"Za volantem tohodle auťáku je mrtvej kluk."

Právě jsme se vrátila z Derry, Maine.
Prožila jsem neuvěřitelný příběh plný děsu, napětí, smutku, ale i naděje s partou outsiderů, které jsem postupně poznávala a taky si je zamilovala.
Nejblíž mi byl Bill, něco na něm prostě je! Možná za to může Stříbrňák, kdo ví.

"To" je takový knižní kulťák. Dokonalá myšlenka vytvořit noční můru z vaší noční můry. Osobně nemůžu vystát klauny a po přečtení vím, že si k nim už ani cestu nenajdu...

Chceš balonek? Pojď si hrát... Všichni se tady vznášíme a ty budeš taky!

Melancholie

Ale jo,bavilo mě to. Ale asi jsem čekala,že to bude mnohem víc děsivější. Od Kinga mám už asi přečtené povedenější díla, ale těch 1000 stran zabavilo. Připadá mi to jako trochu drsnější Rychlé šípy .

Karhal

každej píše, jak je propracovanej příběh, popis místa, postav, města... ok, to je pravda. Ale celkovej dojem? ty jo, jak jsem se na knížku těšil.. začátek dobrej, charakter postav vás chytne. Člověk se už těší na akci, no a ta je- propadák!! dobrý jsou akorát konflikty mezi realnými lidmi, souboje s To jsou podle mě z půlky pěkná trapárna. To mně přišly napínavější a strašidelnější i příběhy Kopyta a Mňouka. Konec? si dělá prdel nee? nejvíc přeceněná knížka, na kterou jsem zatím narazil. To se bude těžko překonávat.

joslin

Někde jsem četla, že Stephen psal tuto knihu 4 roky, proto možná některé pasáže jsou až abnormálně propracované do detailu, občas mi myšlenky utíkaly jinam, protože jsem se ztrácela. Chápu, vymyslet si celou historii a příběh, kde se vzalo, tu se vzalo TO, bylo dramatické, pompézní a dobrodružné. Příběh party smolařů boží, vracela jsem se tím do svého řádění na kole a lezení po stromech. Ale Stephene?! Doprčic?! Musel si popsat Beverlyno nutkání dát svým kámošům odvahu takovým způsobem?! Byla jsem z toho hodně smutná, jako když Vám spláchnou hračky do kanálu (raději asi ne, co kdyby :D) a nadávala jsem asi tři dny, že to byla zbytečná kravina. Plus TO mi byl sympatičtější jako klaun! P.S: Nový film doporučuji, vystihl atmosféru, napěstí a je vtipný. A poprvé jsem ráda, že kniha je jiná než film :D

wally

Ke knížce jsem se dostal po shlédnutí filmu, který se mi moc líbil a zjištění, že se točí ´dvojka´. Začátek byl trošku vláčný, ale postupně se to rozjelo a ke konci jsem knížku přímo hltal...škoda jen cca posledních 20 stránek, které mi přišly zbytečné a jedné ´motivační´ části, které se ujala hrdinka Beverly, aby chlapcům dodala v tunelu odvahy....zvláštní, že tuto část nezfilmovali... Kniha se od filmu dost liší, ale stejně obojí je nadprůměrně zvládnuté.

Lolila

Čo vlastne povedať? Výborné, prepracované do detailov - postavy, miesta, akcie. To, že minulosť sa prelína s prítomnosťou - vytvára väčšie napätie. Postupne sa odkrývajú tajomstvá a hrôzy v meste, jednotlivé osudy detí a priebežne aj dospelých. Koniec je tak trochu prekvapivý, ale no čo už:-). Proste King je majster svojho žánru.

Nikolas0311

To
Jak ironické, že je To jeden z nejkratších názvů a jedna z nejtlustších knih. Stephena Kinga miluju a To už jsem chtěl začít číst hodně dlouho, ale zabraňovala mi v tom škola. Vyčkával jsem na prázdniny a pak jsem se do knihy pustil. Příběh mě okamžitě pohltil. Hrdiny jsem si ihned zamiloval. Mimo fantastický příběh zde máte i skvěle popsané město Derry i do toho nejmenšího detailu. Kniha je krásně napínavá a hlavně děsivá. Jediné co mě možná trošku zklamalo bylo to co bylo To opravdu zač. Jinak doporučuji!

Brace

20 let jsem kolem knihy To chodil po špičkách, děsil mě její úctyhodný počet stran. Film z roku 1990 jsem viděl nesčetněkrát a říkal jsem si, že To mi musí stačit. Nakonec převážila zvědavost (plus vidina delšího volna mezi vánočními svátky), já si knihu půjčil a pustil se do ní. Po 14ti dnech To mám za sebou a už vím, že se k ní víckrát nevrátím. Ano, byla samozřejmě skvělá a chápu, proč se příběh stal kultem. Ale i tak To bylo velice náročné čtení, které určitě nesedne úplně každému, což je vidět i v ostatních komentářích. Musela být kniha takhle obsáhlá? Nemyslím si. Naopak některé kapitoly mi přišly úplně zbytečné (např. Eddieho ošklivá zlomenina), spousta textu bylo mlácení prázdné slámy, přesto jsem nakonec dospěl k Tomu, že jsem udělal jedině dobře, že jsem si To přečetl. Navíc jsem si díky knize potvrdil, že již zmiňovaný 27 let starý (náhoda? nemyslím si To) film je mnohem lepší, než se jeho hodnocení zdá a dělá na mě větší dojem, než novinka z roku 2017 (která se stala nejvýdělečnějším hororem na světě).

tomino

Absolutní majstrštyk!Někomu může dělat potíž velmi podrobné rozepisování děje a postav a jejich zasazení v příběhu,ale právě tento kaleidoskop charakterů a některými postavami vyprávěné události z historie Derry,dávají dokupy brutální mozaiku města v jehož podzemí existuje něco úplně zkaženého.Negativní postavy v čele s trojicí Bowers,Huggins a Criss se naučíte nenávidět,naši partu Smolařů naopak milovat.Po dočtení tohoto takřka jedenácti set stránkového eposu,jsem chvíli přemýšlel,co vedlo autora,brilantního vypravěče,k tak nemilosrdně výraznému popisu krutostí,vražd a zášti a protipólu ve formě porozumění,lásky a přátelství a došel k soukromému názoru,že autorovi šlo především o vykreslení věčného souboje dobra a zla,o uvědomnění si skutečnosti,že každý z nás tyto protipóly nosí v sobě a záleží jen na tom,jakému z nich dáme ve svých životech přednost.A nic na tomto faktu nezmění ani tančící klaun Pennywise,nebo nějaká jiná zlovolná entita.Toto zlo funguje jen jaksi mimochodem,a dotváří pouze kulisu protivenství,které si ve skutečnosti my lidé způsobujeme především sami sobě navzájem...

FukkPatrik

Když jsem knihu četl poprvé, odrazovaly mě kolikrát až přehnaně detailní a vyčerpávající popisy všech věcí, postav a lokací. Měl jsem pocit že většina toho nemá s příběhem nic společného (Dost často vlastně opravdu nemá), ale netrvalo dlouho a uvědomil jsem si jak jsem se mýlil. Tohle je naopak jeden z pilířů, na kterém stojí strhujcí atmosféra, který donutí čtenáře si dokonale představit a cítit každý zatuchlý kout sychravého města Derry.
Brutální vraždy a přeludy tu jakoby hrají druhé housle - to hlavní je tu přátelská vazba několika malých outsiderů.
Přátelství, které dokáže vždy bojovat se zlem, nikdy však s časem a vzpomínkami.

Vlk.kh
29.12.2017

Tohle je dnes už klasický "majstrštych". Poprvé jsem to četl už někdy v osmičce na základní škole - zapůjčeno z knihovny - a od té doby ještě dvakrát. V dohledné době si to patrě zopakuji :-D Propracování postav a celková košatost děje jsou v této knize až neuvěřitelné. Pro mou maličkost jedna ze špičkových knih mistra oboru, pana Štěpána Krále :-)

Mánička178
28.12.2017

Je 28. prosince 2017 a dle posledního odstavce knihy je to dnes přesně 22 let, kdy King knihu po čtyřech letech práce dokončil - díkybohu - protože kdyby to bylo 27 let, tak se začnu bát, že to něco znamená :D

lotofhs
21.12.2017

Wow. Tak tohle bylo úžasný. Nejdřív jsem si myslela, že to ani nedoctu ta tloušťka mě dost vyděsila protoze jsem necetla delsi knizku. Bala jsem se, ze me dej prestane bavit, ale opak je pravdou! S každou dalsi stránkou jsem se do příběhu ponořila vic a víc! Miluju celou tu partu a jejich pouto. Moje nejoblíbenější postava je Richie. Pane boze, kdo nemiluje Richieho a jeho vtipny hlasky? Je pravda, ze nekdy jsou pres caru, ale v těch nejsmutnejsich, nejvaznejsich a nejstrasidelnejsich momentech to byl Richie, kdo je dokazal prolomit a pobavit, jak své kamarády tak nás. Výborná knížka nelituji precteni!

Fuksinka
21.12.2017

To jsem se pokoušela číst několikrát. Nikdy jsem se ale nedostala přes dlouhý úvod. Tentokrát jsem jsem se ale rozhodla, že zjistím, co na té knize všichni mají. S překvapením jsem zjistila, že ten úvod není vůbec dlouhý a čte se to tak nějak samo. Nebudu knihu rozebírat. O ní už toho bylo napsáno tolik, že to nemá smysl. Bezpochyby se jedná o špičku nejen v rámci žánru. Ovšem fanatickým fanouškem se nestanu. Pro mě stále zůstává nejlepší Kingovka Dolores Claiborn a nejstarašidelnější Pytel kostí.

PavlínaAlžběta
17.12.2017

Kam se hrabou dnešní bestsellery thrillery a horory za tímto unikátem, které je staré skoro 31 let. King je opravdu ve svém žánru jedinečný a to ukazuje i v románu TO. Možná někoho neuchvátí, ale já byla čtením nadšená a nemohla jsem se dočkat další stránky. Toto opravdu je strhující horor, který vzbudí strach, zahýbe psychologicky emocemi, ovšem se "zvláštním" koncem, což nejsem asi jediná, které se konec zas příliš nelíbil. Přesto jsem se nemohla odpoutat. Děj je propracován do detailů, postavy jsem při čtení doslova viděla a prožívala i jejich emoce. King je pro mě ikona a vždy zůstane.

FlyWater
16.12.2017odpad!

Dočetl jsem knížku, která pro mě byla naprosté zklamání. Pár prvních kapitol mě přece jen bavilo, ale pak to začlo. Prolínání dějových linní mezi dobou, kdy hlavní hrdinové byli děti a dospělí byla podle mě zbytečná.
Napětí prostě zmizelo. Až do finále jste věděli, že se jim nic nestane. Poté popisování některých částí na X stran taky nepřidalo. Fakt potřebuju vědět jak funguje lék na několik stran :), protože mi to pomůže lépe pochytit příběh.
Nejslabší částí ale byl konec. Trapnější finále jsem nezažil. Želva stvořitel, Boj spočívající v tom "zakousnout jazyk a říkat věci ,aby To dostalo strach" ? WOW. Vrchol, ale předvedla Beverly. Hm jak vrátím všechny kamarády do normálu ?
Asi je nechám ať se se mnou vyspí. Ve 12 letech. Pasáže jako "živá fotografie" a střetnutí u každého hrdiny s To byla super a tu hvězdu by si zasloužilo. Ale za to finále fakt ne a rozsah bych zkrátil. První setkání s Kingem a poslední.
P.S 1: Vetřelec není příšernej film !!!
P.S 2: V pohodě tohle věnovat dětem :)
P.S 3: #Beverly není děvka

LenkaWal
16.12.2017

Drsný příběh, krásný příběh, zdlouhavý příběh, příběh o zlu, příběh o dojemném přátelství. To vše a ještě víc je TO. Někoho odradí jak je knížka dlouhá, ale to je škoda. I mě se chvilkama četla špatně a některými částmi jsem se horko těžko prokousávala. Ale vydržela jsem a jsem ráda. Viděla jsem obě zfilmované verze, ale to je slabota oproti knize. Opět se ukazuje, že King je genius (a psychopat, mimochodem). Ale opět jsem přesvědčená, že si chci přečíst jednou všechny jeho knihy.

Bybyla
14.12.2017

Hm, už jsem se zmiňovala u jiné Kingovky, že to byl přehmat...nechala jsem se strhnout davy a taky chtěla číst Kinga. Jenže jsem vůbec netušila (moje chyba), že se nejedná o detektivky. Takže jsem kromě jiného zakoupila To a při čtení trpěla (jsem chorobná dočítačka :-D), bohužel mě tento styl vůbec neoslovil. Ale za to nemůže pan King, chyba je na mé straně. Vracím se tedy ke svým detektivkám a milovníkům Kinga přeju spoustu krásných zážitků s jeho knihami :-)

Rider68
13.12.2017

Krásné, propracované, děsivé. Neuvěřitelné jak King dokáže rozlišit děti a dospělé a popsat jejich přátelství a vzájemnou pomoc... konec sice trochu přetažen, ale mělo to svojí logiku a spád :) To na hodnocení neubírá. 5 jednoznačně

B4LU
13.12.2017

Mno. Hodnotit tuhle knihu je docela těžké - na rozdíl od místní většiny mi připadalo, že začátek byl přímo ukrutně pomalý, a nejednou jsem měl chuť knihu prostě odložit (což jsem mimochodem i jednou udělal, tohle byl až můj druhý pokus). První třetina je roztříštěná mezi postavy, o jejichž spojení netušíme vůbec nic (v důsledku čehož se tříští i čtenářova pozornost); ve druhé třetině teprve zjišťujeme, o jaké spojení vlastně jde (a jelikož tohle spojení vychází z dětství, propracováváme se skrze dětská dobrodružství, přátelství a tak). Teprve třetí třetina nabízí to, po čem čtenář Kinga touží - napětí, které ho přinutí knihu neodkládat.
Jenže jak to vzít jako celek? První část jsem skoro prospal, ta druhá byla sice dobrá (vždycky jsem měl rád foglarovky), ale naprosto odlišná od toho, co jsem čekal, a ta třetí byla konečně to ono, ale s některými velice WTF momenty... nechutně-krvavých míst tu bylo nespočet, ale zjistil jsem, že už na mě takový dojem nedělají. Celkově to vidím tak na 3*, závěr mě nakonec přiměl hodnocení o trochu zvýšit.
Nejlepší Kingovkou pro mě stále zůstává Řbitov zviřátek.

hroubek
12.12.2017

Po přečtení této knihy se mi stalo něco, co se mi nikdy nestalo. Přes půlhodiny sem nemohl nic kloudného dělat, a jediné na co jsem mohl myslel byla kniha a její konec. Kniha, která skončila a já se z toho cítil prázdný. Těšil jsem až dočtu TO, ale rozhodně jsem nečekal takovéto emoce. Bylo mě z toho smutno a najednou jsem si uvědomil, že bych chtěl ještě pár stránek navíc ve společnosti Smolařů. Chtěl by vědět více věcí. Jenže byl konec, který byl takový hořkosladký, ale přesně takový jaký měl být. TO není bezchybná kniha, přesto to nic nemění na to, že jí považuji za skoro geniální a Stephana Kinga taky. TO se četlo skvěle a jen s těží se mi daří vyjádřit emoce, které jsem při čtení cítil - radost, strach, lásku k postavám, lítost, zadostiučinění, bolest, znepokojení, sílu přátelství. Je to toho spoustu. A všechny ty emoce, které jsem cítil jsou jasným důkazem toho, jak moc je King výborný spisovatel, a jak moc je To brilantní knížka. Jedna z nejlepší knížek jakou jsem kdy četl, a jakou kdy budu číst.

kittlerka
07.12.2017

Tak To byla asi nejlepší knížka, co jsem četla.

Neskutečně jsem se zamilovala do všech dětských postav, ty byly uplně báječný. Celý ten nápad, myšlenka, jak to celé bylo napsané byla naprostá pecka. Byla to moje první kniha od Kinga, kterou si ještě ráda přečtu někdy znova.

Ruw
04.12.2017

Poprvé jsem TO četl někdy v pátnácti jakožto svou první knihu pro dospělé. Teď jsem si po dvaceti letech dal opáčko. Superlativy plítvat nebudu, už tu jich je pode mnou více než dost.

werewolf88
04.12.2017

"To" nejde popsat, "To" si musíte přečíst ! :-))

marrrsch
03.12.2017

To se mi nelíbilo. Sjíždím audioverze kingovek jednu po druhé, některé mě upřímně nadchly, vydržela jsem hromady vyhřezlých střev a potoky slizu a krve, protože příběh mě chytil a nepustil, ale To už na mě bylo moc. Prázdná bublina.

28.11.2017

Moje první dílo tohoto autora a poslouchala jsem - naštěstí - jako audio. Protože takto výborně udělanou audioknihu jsem neměla v uších ani nepamatuji ;-). Nejvíc se mi líbil part Pavla Soukupa jako vypravěče, ale i ostatní interpreti byli výborní. Ze začátku se mi kniha líbila hodně, byla jsem jí doslova pohlcena. Ale později se v ní stále častěji vyskytovaly popisné pasáže a příběh se místy i vlekl. A ten konec? Nevím, co dodat. Nebyl podle mého vkusu, bohužel. Ale uvažuji, že zkusím nějakou jinou Kingovku - ráda bych se nechala příjemně překvapit nějaký dobrým hororovým příběhem ;-).

zipporah
25.11.2017

Obsahuje spoiler: Vynikajúci príbeh, štýl, štruktúra, táto kniha je kultová v beletrii, téma krimi. Záver ma trochu sklamal, akoby si autor dal halucinogény, štýl je stále rovnaký, ale obsah je už o ničom, písať o Korytnačke, či jak sa v Kanáli preťahuje Beverly s ostatnými, akurát je fajn, že skončila s Benom, ale myslím, že abstraktné témy sú u Kinga možno všeobecne slabo písané, naopak, reálne mi prišlo zhruba 800 strán po tú trápnu Korytnačku a "boj" v Kanáli.

Klaun. K čomu ma núti tento príbeh zamyslieť sa, to je podoba môjho klauna. Najmä ako dospelého človeka. Román nie je iba "horor", ale nápad vcelku vážne), čo prebrať s psychoterapeutom na sedení... Čoho sa najviac bojíme my, dospelí? Chudoby? Samoty? Smiechu? Ako by vyzeral náš strach reálne pred našimi očami?

InstanTia
23.11.2017

Jedna z těch lepších knih, která vás po celou dobu nepřestane udivovat svou nápaditostí a propracovaností, má hlavu a patu a dokáže si i přes svou divokou explozi fantazie udržet smysl pro realitu... Ano, vyskytuje se zde řada klasických klišé prvků, ale musíme samozřejmě brát v potaz, před jakou dobou byla kniha napsána. V té době to musel být opravdu neuvěřitelný BOOM.

Líbí se mi, že Stephen King píše úplně bez zábran a nebojí se i těch největších extrémů a svých s prominutím temných zvrácených myšlenek, které by se spousta autorů možná mohla bát vypustit do světa. A tak to má být, myslím si, že je to jeden z klíčů úspěchu a dodává dílu šmrnc - "Pište tak, jako kdyby to nikdo neměl číst."

Důvod, proč odebírám hvězdu je značná rozvláčnost na některých místech. King občas popisoval věci, které mě absolutně vůbec nezajímaly, byla tam spousta dějových odboček (ale to neberu jako špatnou věc, jen v tomto případě mi to přišlo jako zbytečné natahování) a to mi občas zkrátka vadilo. Nějaké části mě vůbec nebavily a nijak neoslovily. To však asi bude otázka vkusu.

Co se týče samotného příběhu - líbil se mi, měl takovou jednoduchou zápletku a složitý děj zároveň, hlavní postavy mi byly sympatické a působily jako živé. Konec na mně zanechal jakýsi zvláštní jemný smutek...

Takže ano. Knihu doporučuji. Hlavně je důležité překlenout se přes ten lehce zmatený začátek a dát knize šanci, kdykoliv ji budete chtít s případným zklamáním odložit, jako jsem to jednou udělala já. Ale dejte jí druhou šanci, protože tohle je dle mého názoru opravdu dílo, nad kterým neztratíte čas a které vás donutí svým způsobem k zamyšlení.