To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.53023

It (1986)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich

zlatkr

Uf uf, tahle knížka mi dala zabrat, co se délky četby týče. ,,Přelouskávala" jsem ji asi 3 měsíce. Skvěle napsaná,pár věcí mě trochu zklamalo,ale to se týká spíš vývoje děje a závěru.

Rania

No, co na to říct. Hodně jsem se těšila na knihu, prvních 500 stran se četlo dobře, děj mněl apád a napětí. Pak jsem knížku asi na 3 měsíce odložila a nevěděla jsem se dál prokousat. Dlouhé knížky mi nevadí, ale musí se tam pořád něco dít. Druhá půlka mi přišla už trochu přitažená za vlasy, o konci ani nemluvím, ten mně opravdu moc sklamal. King je dobrý spisovatel, no To mně hodně sklamalo, mnohem víc se mi líbí třeba Nezbytné věci. Jdu se pustit do novinky Spiace krásavice :-)

kacinekgott

Dlouho jsem se odhodlávala, než jsem se do knihy pustila, ale jsem ráda, že jsem se k tomu dokopala. Občas jsem se nad knihou tvářila dost znechuceně a udiveně. Upřímně jsem při čtení měla strach a dojít si v noci na záchod byla nepopsatelně stresující záležitost. Hvězdička dolů za konec, který mi přišel zdlouhavý a víceméně nepodstatný a hlavně za tu nepochopitelnou věc, která se udála mezi jedenáctiletými dětmi..nedokážu si vysvětlit, proč...., občas jsou v knize pasáže, které bych klidně vynechala, protože nemají pro děj žádný význam.

Každopádně, pokud jste fanoušky S. Kinga a hororů, musím jen doporučit. Po překousnutí prvních 300 stran nebudete chtít přestat!

elisabeth03

Já.... nemám slov. Je to dokonalost sama o sobě. Knihu jsem přečetla pětkrát za sebou a stále se jí nemůžu nabažit. Já jako dívka jsem se zakoukala do Billa, který mě prováděl se svou vadou a svým ryzím srdcem celým příběhem. Prostě úžasní hrdinové, kteří vám přímo před očima ničí zlo. Už nemůžu nic říct... jen říci, co řekl Strombo23... PŘEČTĚTE SI TO

Strombo23

Na popis NEJLEPŠÍHO HORORU,který kdy byl napsán nemám ty správná slova.Je to dokonale vybroušený diamant,aby si někdo udělal představu jak to myslím poradím jen jediné. PŘEČTI SI "TO"

Paulus.1987

Kniha velká objemem i obsahem. King v ní opět používá osvědčený motiv party dětí (později dospělých), kteří se v tomto případě rozhodnou bojovat se zlem skrývajícím se v jejich městečku.
I já knize vytýkám tu zhovadilost, která proběhne mezi dětmi ztracenými v kanálech. V ten moment jsem si říkal, že autor asi nebyl úplně při smyslech, neboť tentokrát opravdu přestřelil, a to úplně zbytečně. Někde jsem také četl názor, že konce knih Kingovi moc nejdou, což bohužel platí i pro tento román. Jinak nemám knize co vytknout. I přes obrovský rozsah se jedná o napínavé čtení.
P.S. Knize přičítám i osobní přínos, neboť obohatila můj vulgární slovník o slovo "čuran". :-)
(Tímto se omlouvám administrátorovi, v knize je však tento výraz skutečně používán, a to velmi vtipně.)

vitez21

Velkolepé a na můj vkus převelice rozsáhlé dílo, které jsem jen tak tak přelouskal. Knize se by z mého pohledu prospělo trošku kratší zpracování bez zbytečného filozofování mistra Kinga, často jsem se totiž ztrácel v tom, zdali aktuálně čtu příběh dětí nebo už dospělých. Je známo, že spousta Kingových děl má své filmové zpracování, většinu z nich jsem neviděl, jelikož ty, které jsem měl možnost shlédnout, se knize nemohou ani zdaleka rovnat. Tento filmový kousek si však brzo pustím, abych pochopil části knihy, které jsem ne úplně dobře dokázal v hlavě zpracovat.

lukas.fojtu

Klasika vsech klasik. Lepsi nez hranej film, i pres zdlouhavej obsah vubec nenudila. (zapujceny v MZK Brno.)

candy-22

Kniha se četla dobře, napínavé, strašidelné. Nečekaný konec.

Limonadovyjoe

Knihu jsem si koupila po shlédnutí filmu v kině, který jsem viděla skrze prsty. Kniha má tisíc stran, což z ní dělá takový bookeverest, prostě ji chcete pokořit. Velká část knihy je zdlouhavá a podrobná, musíte si na ni ni udělat čas a číst třeba dvě hodinky v kuse aby to mělo smysl a děj. Prolínají se zde dvě dějové linie. Jedna z pohledu dětí a druhá z pohledu již dospělých hrdinů a je těžké si občas uvědomit co zrovna čtete. Proto je důkladný popis třeba, postupně znáte hrdiny jak své boty a už se tolik nepletou. Samotné TO se v knize objevuje minimálně, z celé kapitoly třeba jen na půlce stránky. Ale stojí to za to, o tom jak končí zmizelé děti se vám pak i zdá, a musíte knihu na chvíli odložit. Veškerá negativa vyrovnává posledních cca 250 stran, které jsou plné napětí a strachu a úplně vás pohltí. Kniha je více než o děsu o přátelství, lásce, odvaze.
Čteno říjen 2017-duben 2018

RudýOnkel

Dlouho, dlouho jsem se přemáhal, abych tuto knihu vzal do ruk, protože toto je už na mě silný kalibr. Nejsem fanda hororů a kdybych se měl podívat na film, tak ani náhodou. Ani všeobecná a všudypřítomná mánie z této knihy mě nedonutila nad tímto přemýšlet, ale stejně jednou ta ruka na to padnout musela. Docela bych řekl, že lidská představivost předčí všechny filmy. Kniha se mi táhla, některé pasáže jsem klouzal rychlým pohledem, ale nakonec jsem se dočkal vytouženého výsledku - poznal jsem To.

Příběh 9/10

Romance 3/10
Akce 8/10
Humor 2/10
Napětí 11/10

MaDia

Tak aj ja som sa konečne pustila do fenoménu zvaného TO a musím povedať, že som neľutovala. Ako prvý som si pozrela film, ktorý sa mi páčil, tak prečo si neprečítať knihu? Veď knihy sú vždy zaručene lepšie... I keď v tomto prípade mám stále isté pochybnosti, ale kniha bola skutočne len o málinko lepšia, je to veľmi vyrovnané. Ako som sa vyjadrila už pri Mŕtvej zóne, zbožňujem opisy a tým skôr zbožňujem Kingove opisy, ale priznám sa, že som čakala niečo viac. Nechápte ma zle, opisov tu bolo viac ako dosť (niekedy snáď už aj príliš), ale žiadne, ktoré by ma doslova vydesili. Áno, bolo to plné napätia, ale žiadna hrôza ma tu nečakala (a to dokonca neznášam klaunov). Tiež čo sa týka nechutných scén, tak tu bola len jedna, ktorá ma totálne znechutila. Neviem, či mám takú náturu alebo som jednoducho divná, ale je to tak. Príbeh bol celkovo písaný zaujímavým štýlom (i keď zo začiatku trochu mätúcim). V podstate sa prelínalo rozprávanie prítomnosti a minulosti, ako keby sa odvíjali dva príbehy. Jeden, keď mali 10/11 rokov a druhý o 27 rokov neskôr. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopila, čo sa tam deje a na konci, musím pravdu povedať, mi to už trochu liezlo na nervy, zasa nie však v tom zlom slova zmysle. Jednoducho som chcela vedieť čo sa udeje ďalšie, ako to skončí, no práve v tom najlepšom to vždy úplne súvisle prechádzalo do "druhého" príbehu. Veľké plus dávam za vykreslenie myslenia detí, ktoré bolo skutočne bravúrne a veľmi dobre sa to čítalo. Okrem hlavného deja sa tam odohrávalo veľa vedľajších zápletiek, ktoré dokresľovali celý dej a nenechali nič nezodpovedané. Vôbec sa nečudujem, že má kniha toľko strán (aj keď som bola už niekedy zúfala, že mi to vôbec neubúda) a vrelo ju odporúčam všetkým. Je to skutočne majstrovské dielo.

Falquar

Příběh o dětských přátelstvích, dobrodružstvích a prvních láskách, o dospívání, stárnutí, vzpomínání a konečně i zapomínání - obyčejný příběh, přítomností kontrastního všeobjímajícího zla nabitý (nabobtnalý?
jakmile si na něj vzpomenu, je mi v hrudním koši pojednou těsno) neobyčejnou silou. Proto King přestřelil, když celou tuhle myšlenku (těsně před finišem!) poplival; hvězda dolů. Ale klobouk jakbysmet.

Pistácie

Zatím se ke knize asi neumím úplně vyjádřit. Mám v hlavě guláš. Na jednu stranu velkolepé dílo, popsané neskutečně podrobně, což jsem nikdy dřív nezažila. Na stranu druhou je to totálně šílené, podle mě přeplácané, zbytečně zdlouhavé. Možná je to i tím, že jsem se do toho kolikrát nutila, ale věděla jsem, že chci dočíst za každou cenu. Jestli to byla ztráta času? Možná. Jen vím, že znovu bych se do ní už nikdy nepustila. Rozhodně je to nadčasové dílo své doby, které přináší neskutečný zážitek, ale slíbený strach se u mě bohužel během četby nedostavil. Občas je to nechutné a já měla nutkání stránky přeskakovat. Ale hrůzu jsem v očích neměla. I tak jsem ráda, že jsem knihu zvládla dorazit. Ale bohužel mě zklamala a nemám z ní tak dobrý pocit, jak jsem čekala.

Mikako

Bohužel jsem se nedokázala začíst. Ještě se mi nestalo, abych knihu nedočetla, ale ten počet stran mě děsí. Prala bych se s tím moc dlouho. Odkládám jí na neurčito.

marti7729

No ani nevím vlastně co pořádně napsat, protože nějak nevím co si o knize myslet. Byly tam úplně pasáže , které se četly samy a pak pasáže u kterých jsem měla problém a vyloženě u nich usínala. Příběh je zajímavý, zvláštní...

tonysojka

Tak tohleto TO mne neskutečně nudilo,nějak jsem se s ním minul

kytarka
25. březnaodpad!

Tak za mě vůbec. I když jsem se silně přemáhala tak jsem došla k cca 650 stránce. Bohužel a to jsem se na knihu těšila.

simona5843

Toto bola inak divná kniha ale bavila ma.Príbeh bol zaujímavý a originálny.Záver bol takisto zvláštny a neviem či som niektoré veci pochopila ale bolo to fajn. Niektoré veci boli v knihe nechutne a niektoré mi už prišli cez čiaru ,boli aj momenty kedy som sa trochu bála.Takže odporúčam a keď som to zvládla ja(človek ktorému už pri predstave lietajúcich čriev je nevoľno) tak to dáte aj vy :D

Aaliyan

Jak bylo řečeno níže. Je to kult.

nocnymotyl38

Som urobila chybu, pozrela som najprv remake a chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala, po prečítaní film vybledol.

Sallka

Je to kult. Je to velkolepé dílo plné zla, ale i přátelství, naděje a hlavně odvahy. Nicméně, přece jenom jedna hvězdička dolů a to za Beverly, která udělala se všemi to, co udělala. To prostě nemůžu překousnout a nechápu, co tím pan King zamýšlel.

marek7167

"Moje srdce je s nimi se všemi a myslím si, že i když na sebe zapomeneme, ve snech na sebe pamatovat budeme" ... Citát, který by dokázal shrnout mé pocity po dočtení knihy.

Obdivuji Stephen Kinga, že dokázal napsat takové dílo. Obdivuji sebe, že jsem se odhodlal ke čtení takové knihy. Je to dost stran, ze začátku jsem se trápil, abych se do děje vůbec dostal, každopádně zpětně jsem za každou jednu stranu upřímně vděčný. Strávil jsem s knihou řadu dní, večerů, někdy rád, někdy nerad jsem se ke čtení po únavném dni vracel, nicméně mohu říci snad jediné, tato kniha, děj, postavy, město, TO, ve mě navždy zůstane svým způsobem zapsáno a věřím, že se k ní jednoho dne, třeba právě za 27 let, opět vrátím. Děkuji. (Čteno od 5.9.2017 do 12.3.2018).

charlita

Hmmm, klaun...

ludek.n

Kingovo To je bezesporu mistrovské dílo, řekl bych to nejlepší, co King kdy napsal. Byť rozsah knihy budí zasloužený respekt, je to tak komplexní a rozvrstvený román, že se z něho nedá vyjmout jediná stránka, odstavec či věta. Celý text je promyšlený do posledního detailu, od vykreslení postav, přes reálie, až po děsivou atmosféru zla. Od téhle knihy se neodchází, ani se neodkládá v polovině. To se prostě vychutnává jako stoletá jednosladová whisky. A vůbec není potřeba ji porovnávat s tu lepšími či horšími filmovými adaptacemi. Samozřejmě film vzbudí patřičný zájem o knihu, ale ona to opravdu nepotřebuje ani v nejmenším. Takhle vypadá dokonalost…

Nomia

Nejdřív mě trochu udivila ta nová vlna zájmu o Kingova díla a až po nějaké době jsem zjistila, že na tom zřejmě bude mít lví podíl nové filmové zpracování It, kolem kterého se strhl neskutečný humbuk. Zpět ke knize. Rozhodně si nemyslím, že by se jednalo o Kingovu nejlepší knihu, kupodivu ani o jeho nejlepší horor, i když mnohá hodnocení tomu napovídají. I přes to považuji To za výbornou knihu.
King je mistr vypravěč, dokáže neskutečně brilantně vystřihnout mrazivou atmosféru, nahnat strach i vykouzlit dojetí. Ani To není výjimkou. Opět se mi i zde dostala neskutečná proce napínavého příběhu, kterému by ovšem tentokrát slušelo jemné sesekání. Opravdu nemám nic proti masivním knihám, ba naopak. A i přesto, že Kinga zbožňuji, tak v To se mi občas některé pasáže zdály trochu rozvleklé, nebo trochu zbytečné. Navíc se nemohu ubránit pocitu, že konec mohl být lépe napsaný.
Abych jen nehanila, kniha disponuje skvělou psychologii postav, zajímavými charaktery a velmi dobrým prolínáním dvou časových linek. Část příběhu z dětství je neskutečně poutavá. Vyprávění z minulost jen umocňuje celkovou atmosféru. Kingovi se zároveň krásně podařilo pracovat s dětskými postavami. Opět ani tady se nevyhýbá podivným sexuálním scénám a do čtenáře dávkuje koňské dávky napětí, zhnusení i zvědavosti.
Výborný čtivý horor, osobně to na pět hvězd nevidím, jiná jeho díla mám raději, ale určitě stojí za přečtení, zklamáni rozhodně nebudete.

dalibor123

Vezmu to rychle. Rozjez knížky je na 350 stranách. Ze začátku nezáživné a strašně zdlouhavě a zbytečně popisované. Jakmile se to rozjede a vy si postavy zafixujete, tak knížka letí přímo po stovkách stránek. Obdivuji autora, že byl schopný takové veledílo sepsat.

ch.p.korb

Dobrý............

kachenbooklover

Sice jsem nejdřív viděla film, ale neodradilo mě to od toho si přečíst knihu. Spíš naopak... a na to jak jsem se na ní těšila ...noo nevím ..
mám ráda když je kniha hodně tlustá , ale tady mě ten děj už chvílemi nudil a říkala jsem si kdy už to skončí a pořád jsem kontrolovala jak jsem daleko..
Ne že by mě kniha úplně zklamala, to zase ne, ale čekala jsem mnohem víc, když se o ní tak mluví..
Bylo pro mě překvapením, že hodně věcí, které byly ve filmu byly jinak, nebo tu nebyli vůbec..
Ale stálo to za to. Uvidíme jak bude vypadat filmové pokračování :)

Tomáš_Hardyn

Jedna z prvních mých "Kingovek". Neodradila mě ani délka, právě naopak. A taky, první kniha, u které jsem se opravdu bál.