To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.52704
Originální název:

It (1986)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (465)

Přidat komentář
Lidmila_2008
včera

Umně spletený příběh plný detailů, z nichž každý má svůj čas, svůj důvod, aby v něm byl. A to kombinováno s mistrovským vypravečstvím, které vás vtáhne do děje tak, tak cítíte pach kanálů, kolem nohou vám šelestí vysoká dlouho nesečená tráva, slyšíte vrzání starých okenic...a bojíte se klauna. Pátá hvězdička není jen proto, protože některé pasáže jsou příliš popisné a být tam nemusely.

monika0356
včera

Knížku přečíst mi trvalo velice dlouho, ale nemůžu říct, že by mě vyloženě nebavila. Jen tam byly pasáže, které mě bavily míň a trochu mě odrazovaly, ale i přes to jsem knihu dočetla. Zkrátila bych ji klidně o půlku a byla bych spokojená :)

Breberuše
včera

3* dávám jen proto, že kniha byla neuvěřitelně propojená. Napsat tak dlouhý román, aby do sebe vše zapadalo je pro mě neuvěřitelné. Co se týče děje, mě kniha nezaujala. Rozhodně žádný horor, u ktérého se bojíte jenom vystrčit nohy z postele. Hrozně jsem se u knížky nudila, ale jelikož dočítám všechny knížky, tak jsem se kousla... znovu bych si ji rozhodně nepřečetla. A na rozdíl od kratších knih mi postavy nepřirostly k srdci.

Disinka
14. listopadu

Vyborne napsane... miluju Kingovy popisy mista...
Skoukla jsem obe dve vydani filmu a muzu rict ze oba filmy - ac se oproti knize obcas lisi v deailech - jsou skvele zpracovane...

durinka
14. listopadu

Knihu jsem bohužel nedočetla. V některých pasážích je opravdu až moc zdlouhavá a nepřehledná.

koki.veru
14. listopadu

Nejprve jsem se bála do této knížky pustit kvůli množství stránek, ale nakonec mi počet stránek absolutně nevadil. Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se pořádně začetla, utřídila si jména a zorientovala se v přítomnosti a minulosti, ale pak už to šlo raz dva, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Jednotlivé postavy hlavní party byly úžasné a prožívala jsem s nimi všechna dobrodružství. Bohužel konec knihy mě trochu zklamal, čekala jsem více napětí, ale připadalo mi to, že se konec strašně táhnul a nebyl tolik napínavý. Kniha ale celkově velmi povedená.

Arya26
13. listopadu

Tato kniha byla úžasná, někdo namítá, že mu připadá příliš dlouhá a rozvleklá. Díky tomuto stylu vyprávění se dokonale zžijete se všemi losery, navodí ve vás pocit, že je znáte a jsou i vašimi přáteli. Já osobně jsem se s nimi skvěle ztotožnila, protože jsem takový loser bez loserclubu. Proto vždy, když došlo k akci, kdy někdo mohl přijít k úhoně, vás mrazilo, protože jste nikoho nechtěli ztratit, ovšem musím se přiznat, že asi nejméně jsem si oblíbila Mika. Nic proti

SPOILER

Ten konec mě něčím i lehce pobavil, To na sebe může brát jakékoliv podoby. Představujete si co všechno strašného a odporného pod všemi těmi maskami je a ta absurdita toho, že To je jen vlastně přerostlý pavouk, kterého se bojí každý druhý. Z toho dech beroucího tajemna je jen nezáživná prostá skutečnost.

Anneska
13. listopadu

Bavi me cist knihy s mnohem dynamictejsim dejem. Prokousat se touto knihou byla naprosta hruza. Rekla bych, ze tato kniha rozdeluje ctenare na tri tabory. Jedni ji miluji, druzi nenavidi a treti nevi, co si myslet. Kvuli strasne zdlouhavym popisum a casto nezazivnemu deji bohuzel patrim do skupiny, ktera si tuto knihu uz nikdy neprecte. Tim ale nechci nikoho odrazovat, spise naopak, myslim, ze kazdy milovnik hororu by tuto knihu nemel vynechat.

jindrich5708
13. listopadu

O knize povídek : Bazar zlých snů" S. King napsal, že některé povídky mají zuby.
Zuby jsou na každé stránce knihy "To" a některé stránky Vás mohou i pokousat. A , že jich je spousta. Některým stránkám se to dokonce i povedlo a dokousaly mě až do krve. Četl jsem a má krev prosakovala snad celou knihou. Po dočtení "To"ho byla nejméně kapka krve na každé stránce této knihy. Dočetl jsem "To" a krev pomalu zaschla. Krev knihu znehodnotila, ale já ji nevyhodil ba naopak, i v tomto žalostném stavu, dostala čestné místo v mé knihovně.
Jen ještě dodám, že Kinga mám rád už řadu let, ale k "To"muhle románu jsem musel "dozrát".

Gustik5
10. listopadu

Jedna z nejčtivějších knih co jsem kdy přečetl. A asi i nejděsivějších. Tedy, strach mne ke konci (respektive někdy v druhé půli), kdy už začalo být jasné, co je To zač, trochu přecházel. Dokud mě ale autor držel v nejistotě, bál jsem se velmi. Nicméně i bez děsu a hnusu vás kniha nepustí díky živým postavám (s těmi ústředními se snad nejde neztotožnit) a dokonale propracovanému příběhu (potěšilo hlavně sbíhání dvou dějových linek), byť s pár wtf momenty (hlavně jistá skupinová sexuální scéna v kanalizaci pod Derry), ale i ty mají překvapivě celkem logické vysvětlení. Délka mi vůbec nevadila. Mrzely mne jen některé nezodpovězené otázky. Ty ale začínají ve srovnání s úžasným zážitkem, který tahle kniha skýtá, blednout podobně jako vzpomínky na poražené To...

Dominik106
02. listopadu

Je velmi dobře napsaná.

stepankoby1
31. října

Přestávám v půlce, ale nestraním se ani k nenávistnému, ani k uctívajícímu názoru. Jsem někde uprostřed, stejně jako knížka samotná. Ona totiž kombinuje geniální příběh i postavy s hrozně roztahaným popisem. Má takové neobvyklé kouzlo, že když si čtu někde shrnutí příběhu, mám chuť ji vzít a okamžitě číst, ale když tak učiním, písmo mě hned odpuzuje a přeskakuju klidně i celé stránky, občas vlastně ani o nic nepřijdu. Jako by knížku psali dva lidi - kamarád Stephena Kinga, který napsal třísetstránkovou geniální knihu To a King samotný, který ji obohatil o 800 stran vaty, jež obsahuje třeba legendární stránkový popis léků v lékárničce. Možná po ní ještě někdy sáhnu a konečně dočtu, ale nemyslím si.

zpevSusannah
30. října

Za svých hodně mladých let jsem toto dílo od Velkého Pána hororů četla a pamatuji se, že jsem byla uchvácena :-). Ale protože filmové ztvárnění tančícího klauna v podání skvělého Billa Skarsgarda mě zcela odrovnalo (samozřejmě v pozitivním slova smyslu), rozhodla jsem se, že si tento čtenářský orgasmus po letech musím rozhodně zopakovat! Takže Pennywise, mám tě! Opět!!! :-)
Jinak musím dodat, že při druhém čtení jsem objevila zase další neuvěřitelné detaily, které mi před tím unikaly, a to více jsem si všechno užila! Až na ten úlet ke konci s obnovením síly jejich propojení (všichni asi budou hned vědět :-D).
Závěrem ale musím říct, že TO bude navždy mým cenným diamantem v knihovně! :-)

Lady Jane
27. října

Jsem ráda, že TOhle nebyla první kniha od Kinga, kterou jsem přečetla, protože už bych asi po žádné další nesáhla. Ze začátku se TO četlo vcelku dobře, i když tam na můj vkus bylo trochu moc zbytečné "vaty", která odváděla pozornost od samého příběhu, od poloviny mě kniha pravidelně a spolehlivě uspávala a posledních sto stran bylo pro mě nevýslovným utrpením, jako kdyby se autor sám ztratil v tom, co chtěl vlastně napsat...příšerná slátanina a ta pasáž o sexu jedenáctiletých dětí na dně kanálu mi úplně vyrazila dech...jsem ráda, že TO mám za sebou a rozhodně se k němu už nikdy nevrátím, ani kdyby TO byla jediná kniha na světě.

Krami
27. října

Jeden z nejznámějších hororů všech časů, který téměř splnil moje očekávání. První půlka knihy mě pohltila - jak autor nejspíš chtěl, abych se namlsal pro finále. Spousta divnoty, otázek a žádné odpovědi. I když má knížka přes tisíc stran, její délka nebyla na obtíž - ba naopak -, protože jsem tak aspoň mohl pořádně proniknout do party hlavních hrdinů, sžít se s ní a Tomu vlastně čelit společně s ní. Chválím dvojí časovou linku, hlavně díky "finální scéně" - nechci ale napovídat, tak stačí (a stejně tohle pochopíte až po přečtení). Skvěle jsou napsané i záporné postavy - hned bych jim zakroutil krkem, ale bohužel jsem mohl tak akorát jen zatínat pěsti nad papírem. Práce s nadpřirozenem je zajímavá, pro někoho možná hůř stravitelná - ale o to víc to pak člověka u čtení nutí přemýšlet. Stephen King mě rozhodně nenudil, píše parádně poutavě a doufám, že až si To přečtu v budoucnu znova, některé věci si srovnám a třeba slavně pochopím dosud nepochopené, tak dám plný počet.

AnetaKor
21. října

Neuvěřitelně dobre napsána kniha. Části z dětství jsou naprosto fantastické. Koncept o zhmotnění vlastního strachu a rozdílnost toho, co nas desi v dětství a co v dospělosti je pozoruhodný.

papaja
18. října

Zatím to nejlepší od Kinga, velmi dobře propracovaný příběh a určitě doporučuji. Sice dávám 3*, ale můj problém je popasovat se s velkou přítomností nadpřirozena (příšery, řeči o bohu), přesto mne knihy tohoto autora táhnou, abych si je přečetla. Možná je na tom něco nadpřirozeného

Leiko
18. října

Je to dobrá kniha, ale po celou dobu čtení jsem se nemohl zbavit dojmu, že kdyby byla seškrtána na polovinu, sakra by jí to pomohlo.

Klárka.S
18. října

Poprosila jsem tátu, aby mi v knihovně půjčil nějakou detektivku k vodě (jeli jsme na dovolenou), donesl mi obrovskou tuhle obrovskou knihu. Tak moc mě bavila, že jsem si jí musela koupit. Každý den jsem se těšila až budu mít čas si zase kousek přečíst. Úžasné, bizarní, tajuplné, násilné, občas smutné (smrt Georgieho).
Každopádně si to přečtěte, budete se vznášet! ;-)

rasputin
17. října

Už je konec? Kdy bude pokračování? ........... Dočetl jsem a pohltilo mne prázdno. Ani nevím, jestli chci momentálně číst nějakou další knihu. Můj vnitřní vesmír se změnil.

SedllY
16. října

Knihu jsem četl po cca 10 letech podruhé a musím uznat, že byla ještě daleko lepší, než jak jsem si ji pamatoval.. :) Konec mi tehdy přišel dost chaotický, zmatený, ale teď jsem s ním neměl sebemenší problém. Mnoho lidí nejspíš odradí délka knihy, což je škoda, protože tenhle pomalejší, podrobnější(někdo by mohl říct zbytečně natahovaný) styl vypravování se vyloženě hodí a s postavami Smolařů naplno žijete jejich životy. Díky, pane King!

edith79
16. října

Parádní kniha. Vždycky jsem se jí bála pro její počet stran a teď, když jsem u konce strašně mě mrzí, že těch stran nebylo daleko víc. Odkládám jí se zvláštními pocity. Bude mi po ní tak nějak smutno.
Téměř o měsíc později: Po přečtení knihy mi po ní bylo natolik smutno, že jsem ji vyhledala jako audioknihu a jsem nadšenější než dřív. Audiokniha TO v podání Pana Jiřího Žáka je prostě něco úžasného. Ve finále jsem snad i chtěla být Smolařem :-)

alexvera
15. října

Zdlouhavé, nudné. Cože, to měl být horor? ... King prostě asi není můj šálek čaje.

Basta1912
15. října

Nejlepší tv horor (s Timem Currym v hl. roli) - z tohoto popudu jsem si knihu kdysi dávno koupila a začala tak s knižní sbírkou :D a posedlostí horory. Parádně napsané - nejlepší Kingova kniha

Marta1510
12. října

To je moje nejoblíbenější kniha! Myslím, že ten, kdo je velkým fanouškem Stephena Kinga, tak si tuhle knihu hned oblíbí i přes jejích 1200 stran, a někdy dlouhého popisování děje. Tato kniha rozhodně není pro čtenáře začátečníky, ale již pro pokročilejší. Děj je vážně promyšlený a celkem strašidelný. Někdo nemá trpělivost tuto knihu přečíst až do konce, nebo ho už odradí tloušťka knihy, ale vážně To stojí za to! Vřele doporučuju!!

PetK
12. října

No, mezi náma, nechtěla bych se objevit v hlavě Stephena Kinga. Jestli ještě nezešílel, tak klobouk dolů.
Taky vám děti říkají, že pod postelí je strašidlo, a vy je shovívavě utěšujete? A co když tam fakt je? Příběh je výborný, děsivý a propracovaný. Nicméně délka pro mě byla tak tak únosná. Při 49 hodinách audia jsem ke konci musela napínat síly, abych udržela pozornost. Každopádně se ale jedná o top dílo žánru.

hledaseniki
11. října

Stephen King je mistr, což není velké překvapení. V jedné jeho nejznámější knize, kterou je právě TO dokázal něco neuvěřitelného. Příběh byl napsán precizně, všechno bylo detailně popsáno, což mě přivádí k tomu, že někdy ten podrobný popis byl už zbytečně přehnaný, nechci říct, že to bylo nudné, protože to nebylo ani v nejmenším. Co se postav týče, tak King umí dokonale vykreslit charaktery, zvládá to bravurně jako Bachman na 200 stránkách a když si vezmete kolik stran má TO, tak Vám musí být jasné, že to bude mistrovské dílo a taky, že ano. On těm postavám dokáže vnuknout život a jeho práce na postavách je jedním slovem božská. Kniha mě pohltila, postavy jsem si zamilovala ať už samostatně nebo když byla parta Smolařů společně. Slovy nemůžete popsat ten zážitek, který Vám kniha dá a tak je zbytečné se o to pokoušet.Sice jsem knihu četla docela dlouho, ale vzhledem k počtu stránek není divu a nebýt těch podrobností, které jsem mnohdy nedokázala ocenit jsem si knihu užila a rozhodně se musím zase vrhnout na další Kingovku nebo Bachmanovku.

Atrament
11. října

Poprvé jsem To zkoušel přečíst před pětadvaceti lety, tehdy jsem to odložil, prostě proto, že jsem u toho usínal nudou. V průběhu následujících let jsem se k Tomu pokusil několikrát vrátit, vždy se stejným výsledkem. Naposled jsem se tedy pustil do zdolání této bichle letos za pomoci audioknihy, a konečně po celém čtvrt století jsem ji konečně 'dočetl' :)

Odjakživa mám pocit, že Kingovy knihy píšou minimálně dva různí lidé. Jeden dobrý a jeden mizerný spisovatel. Jeho knihy jsou totiž přesně tou směsicí jaká by vznikla spoluprací takto dvou odlišných autorů - pasáže od toho dobrého jsou super, čtivé a odsýpají a pasáže od toho špatného autora jsou rozvleklé, ukecané o zbytečnostech a neskutečně nudné.

A to je přesně problém Toho. King megalomansky rozjel zajímavý příběh v několika časových liniích mezi kterými přeskakuje sem a tam, což se ale velmi rychle omrzí. King skáče sem tam a děj se v obou hlavních časových liniích pohybuje tempem obstarožního hlemýždě. Příběh dětí postrádá napětí, protože díky časové linii dospěláků čtenář od začátku ví, že dětem se nic moc nestane, když jsou pak všichni naživu jako dospělí.

Takže celý čtenářský zážitek se mi velice záhy smrsknul na netrpělivé očekávání, že se vysvětlí co to vlastně TO je, ale než k tomu došlo musel jsem se prokousat opravdu obrovskou hromadou vaty. Chvílemi jsem měl fakt pocit, že to King snad dělá schválně, že zkouší co jsou čtenáři ochotní snášet (viz třeba již zde někým zmiňovaný výčet léků v lékárničce). Občas se King docela opakuje, tu a tam rovnou celými větami.

No a samotný závěr byl velmi divný a popravdě mi ani moc nedával smysl. Takže nakonec dávám pouhé dvě hvězdičky.

Kirrie
08. října

Jedním slovem WOW! Nějak nemám, co dodat. Prostě a jednoduše WOW!

poz3n
08. října

Mám rád Kinga civilního (mezilidské vztahy, láska), mám rád Kinga dobrodružného (schopnost držet a odvyprávět velký příběh) a mám rád Kinga tajuplně strašidelného (nejasná zlá síla, osudovost, podprahovost). Bohužel ale nemám rád Kinga megalomanského a Kinga pohybujícího se mimo rámec jakýchkoliv vnitřních pravidel. To všechno jsem během čtení TO prožil, vše pro mě negativní však King nakumuloval na samotný konec knihy a na jeho vyvrcholení a vysvětlení. Krásný civilní příběh party dětí se tak mění na podivný guláš všehomíra, ve kterém nechybí želva, nebo třeba dětský gangbang. Pro mě tak zatím nejslabší King, především proto, že z mého pohledu zcela ujel mimo rámec určitých interních pravidel, které by měl ve světě, který tak umě vytvořil, podle mého názoru respektovat.