To

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267/to-i6S-267.jpg 4.53727
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Melantrich

It, 1986

Kniha To

Alienn
předevčírem

Autora čtu hodně ráda a to i přesto, že tomuto žánru příliš nefandím. Dokáže mě vtáhnout do děje tak, že prostě za každou cenu musím číst dál. V této knize bylo pro mě ale pár věcí, které byly už za hranou. Přečtení ale rozhodně nelituji.

bertrand

Od zdi na mne tupě zírá, je to teda stránek síla... zpívám si občas s božským Karlem.
TO zakoupené a čtené v roce 1993. A já se tuze bojím, bojím, na co narazím, až se někdy pokusím číst ho znova. Už v dobách mého mládí jsem byl nadšen popisem života v městě Derry, děsil se při horrorových scénách, ale také pěkně nudil při dalších cca pěti stech stranách, popotahován Kingem kde se a za co se dalo... neustále přeskakování mezi bobtnajícími a hlavně NEKONČÍCÍMI dějovými linkami v závěru mě už přímo sr...štvalo.
Ano, pokud se opravdu jedná o Kingův majstrštyk, tak jedině proto, že zahrnuje vše nejlepší a nejhorší, co si pod Mistrovým jménem dokáže čtenář představit. Chtěl bych si TO přečíst znovu očima mých tehdejších naivních let, kdy jsem hltal prakticky cokoli čtivého... dnes bych mohl otevřít, přečíst, ale těžko dočíst...

BGolias

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měl tu čest vůbec kdy přečíst (počítám i staré klasiky). Doslova jsem prožíval s postavami jejich strasti i radosti. Prolínání časových linek 1958 a 1985 bylo excelentní a To alias klaun Pennywise byl sice zlem celého vesmíru, ale stále menším zlem než lidé, proti kterým klub Smolařů musel čelit. Pro mě srdcová záležitost.

burg

Čtenářská výzva 2020 - poprvé jsem četl knihu před takovými patnácti lety a nechápu, jak jsem si od té doby mohl myslet, že se jedná sice o velmi známou, ale taky "jen" nadprůměrnou knihu. Hodně se od té doby změnilo a já jsem se konečně do kniho "dočetl". Teď, po přečtení dalších cca patnácti kingovek je mi jasné, že jsem četl jeho Opus Magnum. Doteď nechápu, jak jsem mohl více než 1000 stránek dorazit během jednoho měsíce vzhledem k tomu, že máme doma čtyřměsíčního prcka - King je zkrátka Mistr vypravěč v knižním světě stejně tak, jako je Spielberg Mistrem vypravěčem toho světa filmového :)

salamandrina

Tak to byl majstrpís. Navždy budu mít tuhle knihu spojenou s koronavirusovou karanténou :D Přišlo mi to jako ideální (oddychová, dlouhá) kniha na tuhle dobu. A nezklamala. Četla jsem ji pomalu, bylo mi líto, jí dočíst, ale zároveň jsem jí hltala, smála se některým bizarnostem, občas se lekla, ale konstantně a hlavně žasla nad tím, jak King umí vypracovat tak složitý příběh s tolika postavami a detaily, aniž by se mu zbořil. Je to dokonalý.

Petkona

Ze začátku mě kniha moc nebavila, nebo spíš jsem ji nechápala. Začátek jsem četla tak třikrát, než jsem se odhodlala pokračovat. Ale potom už se příběh začal rozvíjet a já jsem se do toho začetla. Hrozně mě bavily hlavní postavy, jejich charakter a jak se vyvíjely vztahy mezi nimi i mezi nimi a jejich rodiči. Připadaly mi zajímavé i dvě dějové linky, i když mě spíš bavila ta v roce 1957-1958. Taky jsem si vůbec neuvědomovala ten časový rozdíl mezi dějem v knize a dnešní dobou. Myslím si, že by se ten příběh mohl odehrávat i v dnešní době. Tím mi kniha dávala realističtější vzhled. Děj mě bavil, i když někdy tam bylo možná víc postav, které jsem úplně nevěděla, kam je mám zařadit. Vůbec jsem ale nechápala ty mezihry. Kromě toho, že někdo na konci viděl klauna s balónkem, jsem vůbec v té mezihře neviděla smysl, ani jsem z naprosté většiny nechápala postavy tam a ani děj. I přesto je to bezpochyby kniha světové hororové literatury (a i jedna z nejlepších autorových knih), kterou by si měl přečíst i ten, kdo nemá rád knihy nebo i filmy hororového žánru. I když na mě kniha oproti filmu působila spíš jako fantasy než horor, je to jenom můj názor. Ale rozhodně doporučuji přečíst :)

kubla111

Ze začátku mě kniha bavila, pak se neustále omílalo jedno a to samé, možná to není horor pro dospělé, možná je to horor pro děti. Než jsem se dostal skutečně k akci, chtěl jsem knihu mnohokrát odložit. Myslím, že ne všechny knihy Kinga jsou dobré. Já TO, za dobrou nepovažuji. Dokonce ani film, který jsem viděl po přečtení, mne nenadchnul.
King psát rozhodně umí, ale toto bylo neskutečně dlouhé, rozvláčné a prostě kdybych nechtěl vidět film a porovnat s knihou, nedočetl bych to.

Dancaa1

Mně se to líbilo, pokud se u něčeho takového vůbec dá použít slovo “líbit”. Byla to moje druhá Kingova kniha a vrhla jsem se na ni po tom, co jsem viděla oba díly filmu. Filmy mě bavily moc, možná taky proto mi kniha chvílemi přišla zdlouhavá, moc vyprávění a popisů a nakonec to bylo i trochu jiné než film. Ale za mě super, když jsem byla sama doma, tak jsem se bála extrémně a to byl účel, který kniha splňuje. :-)