To

kniha od:

To https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267/mid_to-i6S-267.jpg 4.5 4687

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Melantrich
Originální název:

It , 1986


více info...

Komentáře (872)

Komentáře 872 Recenze 24

Pumelice
Pumelice
26.11.2023 5 z 5

Čirý děs a zároveň pohádkové.
U Kinga se vždy dobře pobavím.

vrbova4204
vrbova4204
15.11.2023 4 z 5

Spravnacka hnusarnicka


Janizoun
Janizoun
01.11.2023 5 z 5

V devadesátých letech jsem viděla film, nyní jsem poprvé přečetla knihu a přijde mi mnohem lepší než-li film.
Hororový příběh se odehrává v letech 1957-1958 a 1984-1985. Neobjasněné vraždy dětí a Klaun Pennywise, který se vrací za dvacet sedm let...
Naprosto dokonale, perfektně vymyšlený příběh, plný napětí, který tak vtáhne do děje, že čas ubíhá a chcete číst dál a dál.
Jelikož čtu večer a v noci, byl u mě docela problém knihu odložit a jít spát, nechtělo se mi vůbec čtení odkládat.
Tato kniha má naprosto právem vysoké hodnocení a převážně kladné komentáře k této knize mluví za vše.
Stephen King prostě umí tak výborně psát, že jeho psaní je tak skvělé, že zaujme i toho, kdo tento druh četby nemá moc v oblibě. A právě to je můj případ.

JackieDecker
JackieDecker
17.10.2023 5 z 5

Knihu jsem dočetla už někdy na jaře, ale zapomněla jsem si ji přidat i sem. Po dvou filmových zpracováních jsem potřebovala nutně znát předlohu. Čtení to bylo obtížné, protože, přiznejme si, není to jednoduchá kniha. Rozhodně ale nelituji času, který jsem u ní strávila. Příběh byl obsáhlý, působivý, všechny postavy dokonale vykreslené. Střípky vzpomínek do sebe perfektně zapadaly a atmosféra byla silná. Jen toho soustředění bylo třeba více. Každopádně závěr byl strhující a já si celkově knihu moc užila.

stefi22
stefi22
05.10.2023 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od Kinga. Spolu s Americkým upírem.

DK197
DK197
28.09.2023 3 z 5

AUDIOKNIHA SK: Klidně mě všichni kamenujte, ale tohle má být King ve své nejlepší formě? Začnu tím, co se mi líbilo. Autor velice detailně a precizně vylíčil historii města Derry. Bylo to velmi zajímavé a podtrhlo to děsivost a všemocnost daného zla ve městě. Rozdělit dění na dětství a dospělost byl také skvělý nápad. Autorovy ústy jsme tak mohli vyrůst spolu s a dopodrobna poznat mnoho postav, včetně těch sedmi hlavních.

Ale SPOILER: ten intergalaktický fantasy závěr mi prostě neseděl. Čekala jsem víc. Hlavní problém mám ale s tou sexuální scénou v kanále. Byla naprosto zbytečná (ačkoli hrdinka nám tvrdí, že účel to má, myslím si, že se to dalo vyřešit úplně jinak). A ještě víc zbytečná mi přijde scéna, kdy hrdinka pozoruje jiné dva kluky, jak si ho společně honí. Abyste pochopili, nemám nic proti sexuálním scénám. Dokonce překousnu i sexuální scény s dětmi, pokud mají nějaký skutečný účel. Jako třeba, kdyby napsal horor z nějakého sirotčince, kde týrají děti a dochází i k různým sexuálním útokům a tak. Ale tady bojovali s klaunem a obě ty scény byly naprosto nepotřebné. Těm dětem bylo reálně v příběhu 12 a já pořád přemýšlím, co tím chtěl autor dokázat. Chtěl tím někoho vzrušit? Děti nebo snad pedofily? Protože normálního člověka to snad jenom šokuje a naštve. A pokud chtěl někoho šokovat, i tak mi pořád nejde na mozek, co se vám musí honit hlavou, abyste si řekli, hej, já ty lidi úplně totálně překvapím a napíšu sexuální scénu s 12letými dětmi. Taky, přestože je to skvěle napsané, je to vážně možná dlouhé až moc. Tolik postav a detailních rozborů událostí vám totálně zavaří mozek. A ty všemožné odbočky a události chtě, nechtě, rozbíjí hororovou atmosféru. KONEC SPOILERU

Takže Já vám nevím, ale kdyby tohle bylo moje první kingovka, tak nejspíš taky úplně poslední. Nerozumím tomu, proč jsou z toho lidé tak odvaření. Myslím, že to je velmi nadhodnocená kniha. A kdybych měla někomu něco doporučit z autorova pera, tohle to rozhodně nebude.

Pytlík
Pytlík
23.09.2023 odpad!

Při prokousávání se prvními dvěma sty stránkami knihy mi nejčastěji na mysl přišla legendární hláška ze sklepovských Mlýnů: To je debil, to je debil! (Myšleno autor). Omlouvalo by ho jen to, kdyby byl placen za každé napsané slovo. Pak jsem si přečetl místní komentáře a po zjištění, že za a) jsem teprve v první pětině knihy a za b) těchto prvních 200 stránek mají být ty napínavější a né tak zdlouhavé, knihu z mobilu mažu a už se k ní nikdy nevrátím. Ano, Verne nebo Hugo měli ve svých knihách taky zdlouhavé pasáže, ale popisovali do podrobností zajímavé věci a né takové banality jako tenhle exot.

Varjohukka
Varjohukka
14.09.2023 5 z 5

Moje Kingovská srdcovka.

m2056
m2056
13.08.2023 5 z 5

Tady není co psát dlouho nemá to chybu pane King děkuji za zážitek ze čtení.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
12.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Když jsem si to stáhnul jako audioknihu, trochu ve mě hrklo když jsem uviděl celkový čas 49 hodin :D Jestli někomu přijde, že King má někdy pomalý rozjezd, co asi řekne na tohle? Skoro celá kniha je rozjezd :D.

Ale sakra krásnej. Atmosférou mi to připomínalo povídku Tělo. Taková ta zlatavá nostalgie a dětské problémy. A že jich je. První dva dny jsem měl problémy se vyznat v dějových liniích a hlavních postavách, ale tak dlouho mi je vtloukal do hlavy, že nakonec jsem si nejen zapamatoval, ale i měl rád všech 7. Kingův popis postav a jejich životů tady dostal další rozměr, protože je to kniha fakt obrovská. Tady na tom se musel fakt vyřádit, člověk měl fakt pocit jako by je osobně znal.

A celý příběh byl temný a uvěřitelný. I s nahledem toho jak to všechno začalo a jak to skončilo. Někdy jsem si říkal, že napětí nechává gradovat zbytečně dlouho, ale kvůli amnézii hlavních postav to vlastně nevadilo, protože ani oni si nebyli jistí, co se vlastně stalo.

Kniha o síle dětství a přátelství bez toho aby to byla přesládlá slátanina. Kniha o přelomu dospívání a o zlu. Krásná kniha.

P.S. jediné co mě vytočilo byl překlad "kanál street" a "kostelo street" to mě vždycky dostalo.

P.P.S. docela mě baví tady ty pohoršený komentáře ohledně hromadný scény na konci v kanále. Utržená hlava nebo dítě umlácený kladivem jsou v pohodě, udušený novorozeně taky, ale bůh chraň aby si parta puberťáků trochu zařádila :P jako popravdě mi to taky připadalo zbytečný, a asi by stačilo kdyby se před nima svlíkla nebo tak ale...v klidu, je to jenom kniha...

Astonius
Astonius
05.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Četla jsem 3 týdny o dovolené a nevycházela jsem z údivu nad Kingovou fantazií a vůbec schopností vytvořit tak rozsáhlé dílo a všechny části udržet při sobě. Navíc způsobem, který mě nijak nenudil - kdykoli jsem knihu otevřela a začala číst, byla jsem plně v příběhu a nechtělo se mi ho opouštět. Dlouho jsem se té knihy bála, ale jako horor se mi to nezdálo tak strašné, spíše to byl hluboce psychologický příběh rozebírající mnoho životních témat, nejen sílu přátelství a víry v dobro, ale i vztahy mezi rodiči a dětmi, násilí, rasismus, byla to zajímavá sonda do těch dvou časových období v Americe, atmosféra z toho přímo sálala. Vůbec popisovaný způsob výchovy dětí byl někdy neuvěřitelný v porovnání s nynějším světem. Úplný závěr se mi zdál trochu utahaný, i když dlouho se to drželo v zajímavém stylu, kdy se střídaly kapitoly popisující finální boj "tehdy" a "teď", navíc pár kapitol i z myšlenek "zla" bylo úplně super. Nejvíce mi asi vadila ta sexuální vsuvka mezi dětmi v úplném závěru, to bylo pro mě přes čáru. Celkově ale monstrózní dílo perfektně vyladěné a obdivuhodně zpracované, podle mě se ale musí číst po větších kusech, aby se v tom člověk neztratil....

Káťa484
Káťa484
06.07.2023 4 z 5

Byla to pro mě výzva. Kniha poměrně objemná, v některých pasážích by se dala kniha zkrátit, jelikož se stávaly nudnými. Jinak zajímavě zpracované téma boje se zlem a vlastním strachem.

Luigi1
Luigi1
25.06.2023 4 z 5

Kniha jako taková nebyla špatná byl jsem u toho nervozní a zároveň vsteklý

WonderNika
WonderNika
17.06.2023 4 z 5

Dôkaz, že King vie písať aj telenovely. Hororové telenovely. Úžasne prepracovaný príbeh s množstvom vedľajších príbehov. Pár krát má aj zamrazilo, pár krát som bola prekvapená, jeden raz znechutená (asi všetci viete kedy) a po celý čas som bola v napätí. Jednoducho King

Adapa
Adapa
15.05.2023 4 z 5

Můj první román od Kinga, až mi je líto, že jsem se k němu dostal tak pozdě. Určitě sáhnu i po dalších Kingových knihách.

Neskutečně roztáhlé, plno dokonale popisných částí, desítky na první pohled naprosto zbytečných odboček. Mohlo by se to zkrátit o dobrých 500 stran, ale pak by to už nebyl King, ale jakýkoliv běžný autor.

Román se odehrává ve dvou časových liniích, v roce 1985 a v roce 1958. Více mě bavila ta část v 50. letech. Líbilo se mi, jak jednotliví Smolaři vzpomínali na 50. léta, po návratu do Derry viděli zarostlá hřiště, opuštěné domy. Připomínalo mi to mě, když se v roce 2023 vracím do svého rodného města, kde jsem v 80. letech prožil dětství a najednou je zde vše jinak.

V roce 1985 mají Žid Stanley Uris, hvězda radia Richard Tazier, architekt Ben Hancom, astmatik Eddie Kasbral, spisovatel hororů Bill Denbrough a tyranizovaná Beverly Roganová telefon od knihovníka Mike Henleyho, který jin připomene starou dětskou přísahu a informuje je, že To se vrátilo. Všichni jsou v šoku, vrací se jim vzpomínky, převrací život a Stanley dokonce páchá sebevraždu. Ostatní se vrací do Derry zabít To, protože se jim to v dětství nepodařilo.

V Derry vládne zlo. Dospělí ho nevidí, děti mizí a jedině děti se mu umí postavit. Je zde krásně popsané kamarádství, život o prázdninách, jízda na kole. King tady vzpomíná hlavně na své zmizelé dětství. Paráda.

Nesedělo mi, ale jak mohli vše zapomenout. A nad sexuální orgií jedenácti-dvanáctiletých dětí v závěru jsem se nestačil divit.

Doporučuji k přečtení. A kdo četl toto, měl by rozhodně sáhnout po románu Temné léto od Simmonse.

slawa.cap
slawa.cap
28.04.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a z nedostatku času se mi to neuvěřitelně táhlo. Zároveň jsem ani nechtěl aby příběh skončil, tak se to táhlo o to dýl.
Jako vždy u Kinga, je to naprosto skvělé a odporné zároveň.
Moc jsem se bál pustit do poslechu. Asi v 7 letech jsem zahlédl kus filmu v televizi a od té doby pro mně bylo To jedou z nepřekročitelných met strachu. Většinu jsem jich už dávno překročil, ale pár jich pořád zbývá a vždycky se zpětně divím jak jsem se takové blbosti mohl bát, pohled dítěte je opravdu jiný než dospělého, i když ten dětský může ovlivnit celý život.
Když přehlédnu všechny tragické události, příběh smolařů je asi nejlepší prázdninové dobrodružství jaké děti můžou zažít. Když přihlédnu k tomu že King musí být psychopat, s tím jak rád trápí děti, je až neuvěřitelné že tu zbyl prostor i na trápení dospělých a na víc než 1000 stránkách je toho trápení opravdu hodně. Ale stejně tak je tu i naděje a té je taky dost, navíc skoro nezvykle je tu i jakýsi happyend bez nějaké výrazné pachutě jak je u autora zvykem.

Shaxx
Shaxx
18.04.2023 5 z 5

2023: Třetí re-reading a pořád je to skvělé. Je to rozvláčné se spoustou zbytečných odboček? Jo. Má to zbytečně 1092 stran? Jo. Miluju to? Jo. Prostě Kingova grafománie v plným rozkvětu. Tenhle počin od Kinga mám moc ráda, příběh o dětství, překlenu do dospělosti, vše je to silně prodchnuté nostalgií. Jo a do toho hnusnej, odpornej klaun, kterej vraždí děti a zadělal¨mi na trauma...Před dvaceti lety.
Jako devítiletá jsem se omylem přimotala k VHS kazetě, na které byl nahraný film TO z 1990. Nedokázala jsem se přestat koukat a jako hypnotizovaná sledovala klauna v podání Tima Curryho, jak si postupně vydobývá čestné místo v nočních můrách malé holky. Od té doby nesnáším klauny :)

Medidik
Medidik
18.04.2023 5 z 5

Patrně nejlepší horor. Chytrý, dokonale vykreslený.

Sharru-ken
Sharru-ken
06.04.2023 5 z 5

Jako kontrast k dlouhé knize to vezmu tentokrát heslovitě:
První dějová linie - klasický King... druhá časová linie - klasický King (až to člověka překvapuje, že ho to nepřestává bavit)... několik side story... střídání časových linií, ačkoli stále přehledné... sem tam někdo něco vypráví... Ještě nebude konec, jen nedokončená odbočka... Tohle se do filmu nedostane!... párkrát tam a zase zpět v čase... ááá konečně konec.
Bylo to fajn :-) 1096 stánek a stejně má člověk pocit, že tam každá patří.

Kristy78
Kristy78
06.04.2023 4 z 5

Trochu rozvláčné, ale rychle střídání děje na konci už bylo fajn.

fruitbueno
fruitbueno
04.04.2023 3 z 5

Je neskutečná škoda, že To nedostalo trochu větší redaktorskou a ediční péči. Více než polovinu knihy totiž tvoří vata, balast a nadbytečnosti, které naprosto devalvují děj a pracně budovanou atmosféru. Výsledný čtenářský zážitek nezlepší bohužel ani naprosto fantastické postavy, jejich minulost, přítomnost, povaha, charaktery se autorovi neskutečně povedly, ani propracované dějové propojování minulosti a přítomnosti. V jednu chvíli jsem si připadala až skoro jako u četby nějakého iniciačního románu. To mě na jednu stranu napínalo jako kšandy, na straně druhé to vždy spolehlivě kazilo autorovo grafomanství. Velká škoda.

MatBla
MatBla
24.03.2023 5 z 5

Nebojím se klaunů, jen je nemám ráda. Ani v dětství mi nepřišli vtipní.
Pennywise není vyjímka, dokonce je dost hnusný...
Ale nadchl mě příběh jako takový, těch 1092 stran jsem přelouskala s otevřenou pusou.
Je to moje nejmilejší "kingovka". Na konci mi bylo líto, že už je konec.
Jo, a ať jdou do háje s filmem z roku 2017, ten nemá s knihou moc společného, pravda viděla jsem jen kousek a stačil.
Naopak film z roku 1990, ten se docela povedl.

Janadvorackova
Janadvorackova
15.03.2023 5 z 5

Nemám "klaunofobii," vím, že se to jmenuje jinak, proto mě klaun ve filmovém zpracování neděsil, i přestože "To," bylo po "Věci," jednou z děsivých filmových představení mého... dospívání, dejme tomu.

Knižní "To" je zajímavě hnusně a hnusně zajímavé. Je hluboké - a ne tím, že leze z kanálů. A jednoduché - ne tím, že jeho podobu interpretují divoké dětské smysly, které mu daly jasné tvary. I teď by mě dokázal slušně vyděsit mrtvě vypadající hnusák lezoucí ze sklepního okénka, vlkodlak, nebo hlasy z odtoků, světla v kanále, krev, kterou vidím jenom já a fujky ve stínech.

Knižní "To" má tvar. A nemá ho. Má původ, stejně tak se dá považovat za bezďáka. A lehce laškuje s filosofickými otázkami o vzniku vesmíru. Pohrává si s nekonečnem a nesmrtelností. Slibuje jako ďáblík a kňučí bolestí, když trpí. Smlouvá a vzteká se v jednu chvíli. A je připraveno vás sežrat.

Děti zabíjejí klauna, vlkodlaka a svoje démony. Dospělí můžou "To" vnímat jako špatnosti páchané v pozdějším věku. Jako duši pošpiněnou bezprávím na druhých, prohnilostí osobnosti, prohnaností a zlobou.
Knižní "To" je tu furt.

Autor knihu "nějak" ukončil. Filmové zpracování je takové povrchní, i když pro pochopení stačí.
Knížka je topka, pecka, mazlík na dlouhé večery, když zhasnu a "To" zašramotí ve skříni, pod postelí, ZA TEBOU :))!

Fideidefensor
Fideidefensor
06.03.2023 4 z 5

To je svým rozsahem a pojetím takřka neposatelný, na každý pád vynikající, román. Podle mě to ani tak není horor, jako spíš Kingova osobitá interpretace pojetí a vyrovnávání se s dětstvím; možná snad s autobiografickými prvky. Na každý pád dílo obsahuje spoustu nesmírně zajímavých myšlenek, které ve mně budou ještě dlouho rezonovat. I přes značný rozsah kniha nenudí, a po dočtení si myslím, že každý jistě uzná, že k plnému odvyprávění Kingova sdělení byla přesně takováto délka potřeba. Rozsah navíc dává čtenáři možnost se s protagonisty skutečně seznámit, takže po 1000 stranách se vám již všichni zdají jako staří známí. Pasáže vyprávěné z dětského pohledu mě bavily o trochu více než dospělé, bez nichž by ale kniha stejně prostě nebyla ono, takže si nestěžuji. Ke konci možná už To nebylo tolik děsivé jako na začátku, protože už přirozeně po tolika stranách ztratilo něco ze své tajemnosti, ale jak jsem psal, To jednoudše nevnímám jako čistý horor, ale spíš jako jeden komplexní příběh o odvaze, lásce a touze, takže mi to ani nevadilo. To je rozhodně skvělá kniha, která definitivně stojí za přečtení.

ikorka
ikorka
01.03.2023 5 z 5

Na horory moc nejsem, ale Kingovy příběhy jsou velmi profláknuté a tento kousek znám hlavně z TV. Resp. vím, že existuje filmová verze a že jde o klauna, který nějakým způsobem terorizuje malé městečko někde v Americe. Knihu bych četla ještě dnes a do kabelky se moc nevleze abych ji mohla vytahnout třeba v MHD. E-knihám neholduju a tak často sahám po audio verzích. Tak jsem učinila i v tomto případě. Příběh se místy táhl, někdy jsem se ztrácela v postavách, ale pak to dostalo spád a bylo mi vždy líto, když jsem musela nahrávku zastavit. Těšila jsem se na pokračování. Před spaním jsem to však raději neposlouchala, měla bych pak ošklivé sny.

vlkove
vlkove
19.02.2023 5 z 5

Tak jsem pokořila svou osobní výzvu a přelouskala tuto monstrózní knihu. Bála jsem se, protože horory vůbec nečtu, ale ve výsledku to nebylo až tak moc děsivé, spíše to bylo napínavé čtení.
Kniha určitě patří mezi díla, která stojí za to a budou existovat ještě dlouho.
Některé části se četly svižně a vtáhly a některé části byly nudnější. Oceňuji rozsah a popis děje do nejmenších detailů, promyšlenost postav a celkově dobrou myšlenku.
Jediné co bych tedy vytkla a hodně mě to nešlo přes mysl je postava Beverly, která je jako jediná holka ze skupiny popisována dosti zvláštně a autor z nějakého prapodivného důvodu neustále potřebuje poukazovat na její sexualitu a vlastně skoro nic jiného, na rozdíl od jiných postav, u ní neřeší. Stejně tak vůbec nemohu přenést poslední scénu dětí v kanále. Brr.
Vyjma tohoto je to opravdu nadčasové čtení.

Gabča67
Gabča67
08.02.2023 5 z 5

Ráda čtu knihy, které pojednávají o dětství nebo vypráví děj z pohledu dítěte. A zároveň mám ráda knihy o ,,mnoha" stranách. V tomto případě se mi dostalo obojího. Poutavý příběh dětí o jejich společném boji proti zlu, sledujeme až do dospělosti hlavních hrdinů. Knížka potvrzuje i moji zkušenost, že pevná přátelství vznikají v dětském věku a právem si zaslouží 5*.

Vendy1993
Vendy1993
08.02.2023 1 z 5

tak jo...to byl děs...zlaté filmy oproti tomuhle....nepopírám, že S. King má svoje kvality....ale tohle fakt ne :( abych se moc nerozepisovala tak to popíšu v bodech:

-popisné části!!!! bože to bylo strašné...některé popisné sekvence jako například jízda na kole trvala i přes 3! stránky....jako fakt ne

-bez těchto popisných částí si troufám tvrdit, že by kniha byla klidně o 400 stran menší a vůbec by to neuškodilo

-podle popisů se mi Pennywise nezdál tak strašidelný jak by měl být (ani žádná jiná jeho forma)...prostě jsem to nežrala a to mám fakt velkou představivost

-čtení této knihy bylo zdlouhavé a namáhavé - fakt fyzicky jsem z toho byla vyčerpaná....přemýšlím, že to asi tak i S.King zamýšlel....je to horor...asi to i má být obtížné, má to být náročné....ale na mě to mělo asi jiný účinek...

Závěrem: To už nikdy v životě nepřečtu, jsem ráda, že už to mám za sebou, ale i tak se těším na další díla S.Kinga protože pořád doufám, že už to tak hrozné jako v To nebude ;)

smazenaryba
smazenaryba
23.01.2023 5 z 5

Jedna z postáv tohto románu povedala (citácia nemusí byť presná): "Nemôžu byť občas knihy proste tým čím sú? Obyčajnými pribehmi?". Tu niekde je skrytá podstata toho, prečo sa ku Kingovi stále vraciam, a budem vracať. Nie každá kniha musí mať skryté posolstvo, presah, odkaz na historické udalosti. Niekedy stačí, aby bola kniha proste príbehom. A tým sú pre mňa Kingove knihy. Príbehy, ktoré bavia, pri ktorých nemusím uvažovať nad hlbokými posolstvami, ktoré proste s chuťou zhltnem, a zostane mi vo mne pocit silného, emotívneho zážitku.

Nofar197
Nofar197
29.12.2022 4 z 5

Klauny nemusím obecně, tohle mě ale kdysi dostalo. Výhrady bych měla snad jen k přílišnému používání vulgárních vyrazu.