To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267/big_to-i6S-267.jpg 4.54290
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Melantrich

It, 1986

Kniha To

Čmeláček

Tohle byla moje úplně první kniha od mistra hororu. A dalo se :))). Kdyby teda nebylo těch děcek, to jako myslel King vážně?

Pítrs85

Ke knížkám, jako je To, těžko něco dodávat, páč je To svým způsobem vlajková loď nejen svého žánru, ale i beletrie jako takové. Hned na začátek musím napsat, že je To zbytečně dlouhé. Prostě je. Jsou knížky, které mají podobný počet stran, ale každá věta, každé slovo v ní má své opodstatnění a knížka by bez nich nebyla úplná. No o tomto To určitě neplatí, někdy je nejen text, ale celý úsek příběhu jaksi navíc, zbytečně rozvláčný a až moc popisný, vím, že je King doslovný, ale tady už toho bylo jaksi moc. Ale! Ale To je tak čtivá a hlavně zábavná knížka, že mu To pro tentokráte odpustím :-) Nevím, jestli ještě To dokáže někoho vyděsit, no minimálně pár scén mi na mojí fantazii zahrálo slušně. A ten (skoro) konec? Ano, přidávám se do tábora těch, kteří tvrdí, že toto si mohl Stephen odpustit... Naopak závěrečný epilog byl výborný a celý tento dlouhý příběh krásně uzavírající. Postava Billa aspiruje na jednoho z nejsympatičtějších literárních hrdinů. A postava Bena vlastně také. No a Pennywise? Peklo je mu malé, synkovi! :-)

Thalin

Já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne a to i dlouho po přečtení knihy. Rozhodně nemusela být tak dlouhá. Já nemám problém si přečíst pořádnou bichli, ale tady bylo tolik (místy naprosto zbytečné) vaty, že mě to až nutilo občas přeskakovat řádky, protože to zkrátka bylo moc.
Pozitivní bylo, že to ve mě místy vyvolávalo přesně ten pocit, který asi mělo. Napětí, obava co se stane postavám i dál v ději, místy znechucení nad podrobným popisem. To vše beru jako plus. Až tedy na ten konec a ten pro mě byl poměrné veliké "Jakože cože?" a opět to bylo spíš mínus. Možná kdyby postavy byly starší, ale takhle to prostě bylo něco u čeho se mi znechucením zvedal horní ret do grimasy a zhoršilo to dojem z knížky jako takové.

Teopa

Strašidelné i úchylné a k zamyšlení. Hodně stran, čtivé.

sattah

Stacilo by knihe aby mala 1/3 strán a intenzívne napísaných. Takúto roztahanu knihu som teda dávno nečítala. Pripomina mi to knihu s*urvenej pribeh...pri nej som tiež čitala od nudy len citovaný text. Aj Pri tejto knihe sa to da... Prečítať jednu stranu a dalsie 2 preskočiť, až čitateľ zistí, že mu vobec ku šťastiu tie strany nechybali...NUDA!

pavla.ctenarka

Napsáno toho bylo už tolik, že těžko volím slova. To je určitě zapamatovatelná kniha, fascinující dílo, ať se se někomu trefí do vkusu více či méně. Líbila se mi její rozvláčnost, zabíhání do těch nejmenších detailů, vykreslení všech hlavních i vedlejších postav. Ne každé dílo si může dovolit mít 1100 stran a nenudit. Bylo by nefér hodnotit méně než 5 hvězdičkami. Nicméně musím i já (jako mnoho dalších) konstatovat, že konec se Kingovi příliš nevydařil. Mě tedy mnohem více děsí klaun než to, jak bylo To vykresleno na konci, který mi přišel skoro až trapný. Završení celého příběhu mě nakonec ale velmi dojalo a tuto klasiku doporučuji.

Radiq

(+ SPOILER) Poslechl jsem si audioknihu, kterou skvěle interpretovali Pavel Soukup, Jan Vondráček, Vasil Fridrich, Michal Zelenka, Jitka Ježková, David Novotný (toho tam klidně mohlo být více) a Jan Zadražil (a ten jediný mi připadal dost nevýrazný, ale nestěžuju si). Problém s poslechem jsem měl jen ke konci, když jsem se ztrácel, v jaké časové rovině se to právě odehrává. Ještě že se dalo orientovat podle toho, kdo už nežije.
K obsahu: celá kniha byla super a postupně se nám to všechno pěkně rozvíjí a první mrtvoly na sebe nenechají dlouho čekat a všechno to do sebe pěkně zapadá. Musím uznat, že King to má všechno pěkně promyšlené. Ale mám minimálně dvě připomínky.
Za prvé - typické Kingovo rozvláčné odbíhání od hlavního děje, které tam nadělalo strašně moc balastu, společně s masochistickým množstvím vedlejších postav a jmen. Takže jsem často měl pocit, jak kdybych poslouchal nějakého senilního ukecaného důchodce, kterej se ke všemu musí dostat oklikou a mezitím ještě třikrát odbočit. Musím ale uznat, že často to tam svůj smysl mělo a dotvářelo to tu správnou atmosféru.
Za druhé ten nízký věk dětských hrdinů (i antihrdinů) - na to, co tam předvádějí a jak dospěle uvažují a chovají se, mi to přijde dost neuvěřitelné (obzvlášť s přihlédnutím ke kontroverzní scéně, kdy se na Beverly všichni postupně vystřídají - to asi nikdy v žádném filmovém zpracování nebude... mám podezření, že King to tam dal jen proto, že má trochu úchylku, protože na děj to velký vliv nemělo).
Kniha je to dlouhá a audiokniha tím pádem taky, ale musím říct, že i přes tu obsáhlost mě nestihla začít nudit. Ne nadarmo se To stalo kultem a uznávaným mistrovským dílem. Mistr nemistr, ať to bylo skvělé sebevíc, na úplný vrchol, ač těsně, to podle mě nedosáhlo. Ale fakt těsně, ti povídám...

Vrběnka

Tak takhle už jsem se dlouho nezačetla! Tuna stránek mne zpočátku odrazovala a myslela jsem, že TO budu číst minimálně měsíc. Většinu jsem přečetla za jediný víkend! Prostě jsem jen ležela a hltala ten skvělý a dechberoucí příběh.
Nejenže je to strašidelné a mrazivé, ale je tam spousta příběhů lidí, které mne vzaly za srdce. Hlavně osudy Beverly...
Nesouhlasím s těmi, co tady brečí nad velkou popisností a rozvleklým dějem. Mně to teda nevadilo.
Čteno doma. Maratón! :)