Terezz1 Terezz1 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi smutná kniha, odehrávající se v době, kdy jedno špatné rozhodnutí ovlivní celý váš život nebo ho rovnou ukončí. Autorce se skvěle povedlo vylíčit atmosféru strachu a utrpení i příběhy jednotlivých postav, které utváří jejich charakter a vysvětlují jejich chování. Velmi se mi líbilo, že autorka vystihla míru, do jaké popisovat historické události, které všichni známe, aby se z knihy nestala učebnice dějepisu.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Perfektní, jako všechny knihy paní Mornštajnové. Dva zdánlivě nesouvisející příběhy se na konci spojí, vše začne dávat smysl a v plné míře se ukáže, jak může jedno špatné rozhodnutí zničit život nejen tomu, kdo ho udělá a jeho blízkým, ale i dalším generacím.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně silná, mrazivá kniha. Mrzí mě, že kvůli probíhající kauze (která mi přijde trošku nesmyslná a přifouknutá) jsem věděla předem téma knihy, a přišla jsem tak o postupné odhalování, které má autorka mistrně zvládnuté.

06.05.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje první kniha této autorky, která mě přiměla přečíst si hned i všechny ostatní, které napsala. Nenásilně propojené příběhy tří generací na pozadí historických událostí minulého století mě hned od začátku vtáhly do děje, a ke konci jsem se do osudu hrdinky tak vžila, že jsem téměř fyzicky cítila její strach.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Perfektní. Skvěle popsaná místa, lidské osudy a práce s jazykem (polské výrazy...) mě vtáhly do atmosféry. Je vidět, že za dílem stojí obrovský kus práce, autorka si dala opravdu záležet, a i proto se moc těším na její další knihy. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo časté používání výrazů typu "při pohledu na ni měla zlou předtuchu".

01.05.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Nechápu vysoké hodnocení a pochvalné komentáře, a to ani když odhlédnu od pochybné autenticity a budu se tvářit, že je tahle osvětimská pohádka reálná. Zpracování mi přijde povrchové, příběh i atmosféra se daly dle mého názoru uchopit poutavěji, postavy vykreslit tak, aby se do nich čtenář vžil... Druhý díl si nepřečtu

12.04.2020 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Bohužel pro mě jsem se k této knize dostala až jako k poslední z autorčiny tvorby, a tím jsem od ní očekávala možná až příliš. Tím vůbec nechci říct, že by byla špatná - jen ostatní knihy paní Mornštajnové jsou prostě top s těmi se tahle nemůže měřit.

01.04.2020 4 z 5

Odpočinková kniha, která vás vtáhne a nepustí. Při čtení se nenudíte, absurdní děj je kořeněný příjemným humorem, a vy se nemůžete dočkat, co ten sympatický stařík zase vymyslí.

30.03.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Po přečtení pár komentářů jsem se bála, aby kniha nebyla moc depresivní a náročná, ale opak byl pravdou - příběh je vyprávěn s lehkostí, rychle ubíhá a přináší inspiraci, protože vnější pohled nám nikdy neřekne, co se děje uvnitř člověka a jak je spokojený.

21.08.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musím říct, že mě kniha, zejména počáteční pasáže, velmi zasáhla. Představa, jak mohl vypadat nás život, kdyby se dějiny vyvinuly jinak, je děsivá. Jedinou výtku mám k popisu života v domově, kterému je podle mě věnováno až moc prostoru a chybí mi v něm české reálie, které by ho odlišily od obecného popisu diktatury. Jinak opět perfektní Mornštajnová.

23.04.2021 5 z 5

Super oddechová kniha, líbí se mi autorův styl hraní si se slovy a událostmi.

15.11.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jedna z těch knih, která vás nenechá odejít od čtení. Líbilo se mi střídání minulosti a současnosti, které vás provede celým dramatickým dějem.

31.03.2020 5 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Kniha k zamyšlení, žádná oddechovka... Pořád přemýšlím nad tím, jak je smutné, že jedno rozhodnutí člověka v těžké době může změnit život nejem jemu a všem okolo, ale i dalším generacím. A ta bezmoc, číst o tom, jak udržování starých rodinných tajemství ničí vzájemné vztahy a co způsobí lpění na starých křivdách...

21.01.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Skvěle promyšlené, všechno do sebe zapadá, napínavé od začátku do konce!

20.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl nezklamal, opět perfektní. Ačkoliv z popisovaných událostí často dýchá beznaděj a naprostá marnost všeho, moc se těším na další díl a doufám, že tato trilogie nebude jediným počinem autorky.

24.02.2021 5 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Přiznám se, že mi dalo zabrat, než jsem se prokousala rozvláčným začátkem, a proto jsem knihu nejprve asi dvakrát odložila. Potřetí jsem se ale nechala vtáhnout do děje pomocí úžasně vylíčené atmosféry Cařihradu, včetně přiblížení historických souvislostí. Ačkoliv už podle názvu víte, jak to s městem dopadne, stejně celou dobu doufáte...

22.04.2020 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Jedna z knih, díky které si uvědomíte, jak je náš dnešní život jednoduchý, bez neustálého strachu o to, jestli bude co jíst a čím topit. Člověku se až nechce věřit, že nás od těžkého života těchto silných žen dělí jen jedno století.

02.04.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Výborná oddechová kniha, příjemně absurdní historky, které mě nejednou rozesmály.

02.04.2020 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Skvělá kniha. Perfektně vylíčené charaktery jednotlivých postav, syrový popis děje a prostředí v kombinaci s úžasným jazykem dělá z knihy opravdový skvost. Na chladné úvahy vypočítavého Petra Švajcara na pozadí dramatického děje dlouho nezapomenu.

30.03.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Hrůzná, šokující, mrazivá zpověď nechutného, zvráceného nacisty. Ale přesto výborně napsaná kniha, která se vám vryje pod kůži, a jen tak na ni nezapomenete.

27.08.2013 5 z 5