Neviditelný

Koupit

Ve svém románě Neviditelný z roku 1937 zachycuje postavu mladého, sobeckého a vypočítavého muže, který s chladnou sebeironií líčí svůj životní příběh, jímž se dovršuje zhouba jeho rodiny stižené rodovou kletbou – dědičným šílenstvím. Z díla prozaika Jaroslava Havlíčka se dodnes těší mimořádné čtenářské pozornosti zejména jeho pronikavé psychologické romány, v nichž se projevuje jeho umění nelítostné analytické psychologičnosti a groteskní tragičnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6123/big_neviditelny-gDz-6123.jpg 4.7674

Kniha Neviditelný

zvetrnehurky

Kniha, která má sice pomalejší rozjezd, ale potom o to rychlejší spád. Navíc má v sobě něco strašně reálnýho, co člověka neustále nutí uvažovat nad tím, co by bylo kdyby - kdyby Švajcar udělal tohle, kdyby se zachoval jinak, kdyby řekl Soně to či ono. Jako kdyby se jednalo o opravdový životní příběh Petra Švajcara a ne o fikci. A to je na tomhle románu vlastně to nejlepší - krom toho, že je příběh románu skvěle vystavěný, neuvěřitelně zajímavý a silný, má taky svou hloubku, která oslovuje člověka nejen při jeho četbě, ale ještě dlouho potom, co knihu odloží. A nedělá to okatě, ale tak nenuceně, jak to jenom jde. Slyšela jsem i povedenou audioverzi. Ta ale – na rozdíl od Havlíčkovy předlohy - postrádá suchý humor, který v určitých fázích udržuje příběh příjemně nad depresí. Jediná nevýhoda této knihy je, že je pak fakt dost těžký číst jinou.

dennydee

Poměrně obsáhlejší dílo, ale čte se jedním dechem. Zvraty, zápletky.. Klasický Havlíček.

Sirkajirka

Spisovatel Jaroslav Havlíček byl skvělým vypravěčem, jeden z našich nejhlavnějších představitelů psychologické literatury. Román Neviditelný se mi velice líbil.Byl jsem doslova vtažen do děje.V temné atmosféře líčí tragické lidské osudy, extrémní situace.... Doporučuji.

mdracek

Velmi rozvláčně napsaný příběh mladého kariéristy, který na sebe, bezohlednou cestou za vlastním štěstím, přivedl zkázu. Už dlouho mi nebylo z nějaké postavy tak špatně, jako z hlavního hrdiny románu. Život mu do cesty postavil mnoho nástrah, přesto se nedá říct, že by si to nezasloužil.

camelopardus

Psychicky dost náročné sousto. Napsáno tak dobře, až mi to málem spustilo proces deprese. Od knihy se nedá odtrhnout (v mém případě od poslechu v podání výborného Jiřího Schwarze) - ale ty citové a myšlenkové pochody, ta tíseň, ta příchuť hluboké temnoty, která z knihy sálá...
Dá se osud obelstít?
Kdo nese vinu za události, které se staly?
Kam až nechat působit lidskost, lásku, vstřícnost a ohleduplnost a kam už je nutno nasadit chladný rozum?
To rozklíčování skrytých vnitřních pohnutek, manipulace, citového vydírání muselo být nejen ve své době pro mnoho manipulantů a intrikánů velmi obnažující.

Čtenář112
19.11.2021

Úžasná kniha. Byl jsem k ní absolutně připoután prožíval jsem její děj. S napětím očekával co bude dál. Tuhle knihu velice doporučuji.

PREBURDA
12.10.2021

Nemohu napsat (...za mě), že kniha byla čtivá, naopak. Četla se mi velmi těžce, je psána češtinou 30. let, zbytečně rozvláčně. Samotný příběh, kdyby byl napsán čtivou formou a jen na polovinu stran, byl by z něj ohromný až skoro "hororový" bestseller. Na mě spousta šílenců ........a vzdělaný člověk, který se mezi ně osudově dostal, je sám v osudové pasti.
Tím nechci říci, že bych příběh knihy zatracovala. Každý, ať si udělá svůj názor sám.

fruitbueno
29.09.2021

Na Neviditelného musíte mít čas a žaludek. Jedna z nejotřesnějších českých psychologických próz mi dala zabrat.