Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6123/bmid_neviditelny-gDz-6123.jpg 5 771 158

Ve svém románě Neviditelný z roku 1937 zachycuje postavu mladého, sobeckého a vypočítavého muže, který s chladnou sebeironií líčí svůj životní příběh, jímž se dovršuje zhouba jeho rodiny stižené rodovou kletbou – dědičným šílenstvím. Z díla prozaika Jaroslava Havlíčka se dodnes těší mimořádné čtenářské pozornosti zejména jeho pronikavé psychologické romány, v nichž se projevuje jeho umění nelítostné analytické psychologičnosti a groteskní tragičnosti.... celý text

VeruFreckles
01.09.2014 4 z 5

Na Neviditelného jsem se pár let chystala. Z hodin literatury na gymplu jsem zhruba tušila, co mě čeká. Tak dobrý psychologický román jsem ale nečekala. Hlavní postava/vypravěč je neskutečně vypočítavá, rezervovaná a chladná osoba. Tragika příběhu se stupňuje s každou kapitolou až k závěrečnému shrnutí "Každý svého štěstí strůjce". Ale je opravdu Švajcar vinen všemi tragickými událostmi nebo se jen zapletl do osudů jedné rodiny?

Trvalo mi prvních pár kapitol, než jsem si zvykla na styl psaní a vyprávění, ale vytrvat se u Neviditelného vyplatí!

pil
19.08.2014 5 z 5

Temný příběh rodiny Hajnů a jejich zetě Petra Švajcara na mě v horkém létě působil jako vynikající chladicí zařízení. To je totiž tak studené čtení bez jediné optimistické jiskry, že jisté uctívané severské detektivky proti Neviditelnému působí jako vlažný čajíček.
Prokreslené postavy a jejich pohnutky, způsob uvažování hlavního hrdiny, kterého jsem si překřtila na monstrum Švajcar, je bez citu, bez schopnosti vytvořit si s někým vztah, sebestředné a vypočítavé. A koho tam máme dále? Rozměklého a bojácného továrníka pana Hajna, co se bojí cokoliv rozhodnout, jeho rozmazlenou dceru Soňu a její záchvaty, tetičku co ustrnula v minulém století a nikdy nevychází z pokoje.
Celou dobu tušíte zkázu. A ona opravdu přijde.
A prapodivný strýček Marcel, který trpí chorobou neviditelnosti, přičemž Hajnovi s ním tu hru ochotně hrají ?
Ten jen cvrnknul do první kostičky domina....
Geniální psychologický román.

Willandra
20.07.2014 5 z 5

Brilantní psychologický román! Podle mě Petr Švajcar tak úplně bez citu nebyl a já osobně jsem si kolikrát říkala, že se vůbec nedivím, že jedná tak či onak. I jeho, chladného člověka při smyslech, nakonec přeci pronásledoval přízrak Neviditelného. Jak úsměvně zaznělo pořekadlo v kalendáři: "Každý je svého štěstí strůjcem!"

cmelak
05.01.2014 5 z 5

číst toto knihu je čistá radost a to i přesto, že její děj je tak znepokojující a plný hnusu.

pakoshka
25.09.2013 5 z 5

Neviditelný může za moji lásku k psychologickému románu. Neskutečný příběh, brilantně se rozvíjející a přitom stále přehledný a pro čtenáře atraktivní. Dík za tohle skvělé dílo!

H.O.
28.08.2013 5 z 5

Tyjo, tak toto je teda mazec, jednoznačně nejlepší kniha, co jsem za poslední dobu přečetla!!! To psychologické rozvíjení postav, chladné popisy, syrové úvahy, pokračování a nárůst děje - k tomu ještě ta ˇtovárnickᡠdoba - prostě super! (opravdu:-)) - takže za mě: DOPORUČUJI!!

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Do této knihy jsem se pustila na doporučení přítelkyně a vcelku záhy jsem se od stránek nedokázala odtrhnout. Výborný kus! Sevřená atmosféra domu Hajnů, nestvůrná postava tety Kateřiny a donquijotovský boj Petra Švajcara s větrnými mlýny osudu. Když jsem ji nedávno četla s odstupem podruhé, vůbec nedošlo k otupení dojmů, právě naopak.

Lady Dracula
18.06.2013 5 z 5

Tak tahle kniha je považována za jednu z nejotřesnějších. Je fakt, že Havlíček se v tomto psychologickém románu s ničím nemaže a prostě to píše tak, jak to leží a běží. A to je dobře. Tenhle naturalismus je mi opravdu blízký. Co však někomu může vadit, je lehce úvahový styl se spoustou vnitřních monologů. Podle někoho to není vhodné čtení na večer, ale neřekla bych. Právě naopak.
Z téhle knihy kape egoismus, ješitnost, nenávist, závist, nelidskost v podobě hlavního vypravěče. O jeho postavě, jak sám vypovídá několikrát, si musíte udělat úsudek sami. Ale myslím, že u všech bude stejný. Nelze jinak,než ho odsoudit.
Kniha se četla velmi dobře, alespoň mě, bez jakéhokoliv problému s nechápavostí, co tím chtěl básník říci. Doporučuji všemi 20ti prsty.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Musím unať, že je to jeden z najlepších psychologických románov, aké som mala možnosť čítať. Havlíček perfektne vykreslil psychológiu postáv a bravúrne vystihol temnotu mrazivého prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva.
Hneď v úvode som bola vtiahnutá do deja a nemohla sa od začínajúceho príbehu odtrhnúť.
Ohromne zvládnuté postavy, čo sa týka Petra Švajcara, egoistu a chamtivca, cez oboznámenie sa s "neviditeľným" Cyrilom, ktorý ma poriadne šokoval. A potom to prišlo. Soňa a jej neuveriteľný zlom, po duševnej stránke. Hltala som stránku za stránkou, až do tej poslednej. Aj po prečítaní musíte nad ňou premýšľať. Kto je vinný? Aby ste si mohli na otázku odpovedať, musíte prečítať knihu, ale jedno je jasné, že s chamtivosťou a vypočítavosťou si život dokáže bláznivo zatočiť.

Chensie
28.05.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Úžasně sepsaná. Působí tak neuvěřitelně surově, přesně, jak má. Neskutečně se autorovi povedlo vylíčit hlavní postavu. Jedna z mých nejoblíbenějších.

Alexia Wolvin
01.04.2013 5 z 5

Mistrovsky prokleslená hlavní postava i stádia počínajícího šílenství. Místy mě doslova mrazilo. Tato kniha patří k jedné z nejlepších od českých autorů

Roussi
30.03.2013 5 z 5

Úžasná kniha..na střední jsem se jí vždycky bála...ale teď po přečtení jsem si uvědomila jak je skvělé napsaná a že jsem se nemohla dočkat závěru jak vše dopadne..všem doporučuji...

hejnovran
15.03.2013 5 z 5

Temná a atmosférická kniha. Mrtvolně apatický hlavní hrdina, továrna, starý dům, jeho služebnictvo a jeden chorý člověk ve starém kumbálu v patře. Pro mě vrchol Havlíčkova díla.

Mesič
04.10.2012 5 z 5

Tohle byla bomba. Krásně popsané povahy postav a velice čtivé a závěr byl hodně dramatický. Doporučuji :-)

Montezuma
04.07.2012 5 z 5

Jednoznačně jeden z nejlepších českých románů, ne-li ten úplně nej. Naprosté zjevení i v kontextu české poetiky vůbec: syrové, cynické, ponuré a neobyčejně psychologicky propracované. Nečekejte žádné Švejkování nebo nějakou tu Hrabalovinu; jen sestup jedné černé, zkažené duše rovnou do pekel. Zajímalo by mě, jak je vůbec možné dostat se na takovou úroveň; jestli von ten Havlíček taky nepaktoval s ďáblem!

Barulka
15.02.2012 4 z 5

Úžasná kniha s naprosto neobyčejným a strhující dějem. Všedním i nevšedním, analýza lidských myšlenek je natolik absorbující, že se nedokážete odtrhnout. A nakonec jak už tady bylo uvedeno - zůstanete na konci knihy oněmělí ..
Doporučuji

WEIL
14.08.2011

Kniha byla dvakrát zfilmována.
Jednou černobíle, pod stejným názvem, podruhé na barvu, J. Svobodou.

Perhonen
28.05.2011 5 z 5

... a tak Cyril každé ráno vstal, namíchal si lektvar neviditelnosti, plížil se domem a sledoval členy rodiny. Nebudu tu podrobněji prozrazovat děj, ten musíte odhalit a vstřebat sami. Snad jenom dodám, že je jen málo knih, u kterých zůstanu po přečtení tiše sedět a pořád dokola si v hlavě přehrávám obsah posledních stránek. Neviditelný patří mezi skvosty české literatury.