Neviditelný

kniha od:


Koupit

Neviditelný představuje jednu z nejvýznamnějších knih Jaroslava Havlíčka, předního autora psychologické prózy 30. a 40. let minulého století. Havlíčkova vyprávění se charakteristicky odehrávají v prostředí maloměsta přelomu 19. a 20. století a sledují psychologii rodinných a partnerských vztahů na pozadí proměny místní, mnohdy zpráchnivělé morálky. Na cestě za štěstím hlavního hrdiny Petra zamíchá kartami postava Neviditelného. Jak velký podíl na neštěstí má však jeho touha po moci a bohatství?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40627/neviditelny-40627.jpg 4.7464
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (82)

Kniha Neviditelný

Přidat komentář
Drgajda
27. května

Toto vyborne dilo jsem cetla uz dvakrat. Poprve, kdyz mi bylo sedmnact, podruhe ted v jednatriceti. Pamatuji si, ze uz tenkrat ve mne kniha zanechala hluboky az lehce otresny dojem. Nyni o neco starsi vidim zivot i z jine perspektivy a nachazim v dile jeste dalsi, hlubsi smysl. Clovek ma asi tak nejak danou svou zivotni cestu doprovazen (nebo take ne) stestenou, do jiste miry se da s pokorou osudu vzdorovat, pricemz vsechna spatnost a vypocitavost se ti vrati jako bumerang...

CyrusSmith
12. května

Skvělá kniha! Je velice zajímavé sledovat chladnokrevný a vypočítavý um hlavního „hrdiny“, prostřednictvím kterého nejprve získává vzdělání a určité postavení, poté lásku naivní dívky, ovládá její rodinu a její majetek a to bez jakýchkoli zábran, aby nakonec přišel o to jediné, na čem mu kdy záleželo.

VeruRomanská
09. května

Pro mě zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Havlíčka četla (zatím to byly Petrolejové lampy a Ta třetí). Naprosto skvělá a kvalitní kniha! Měla by se mnohem více probírat ve školách :)

LuciLux
24. března

Zachtělo se mi klasiky a zážitek, který mi tato kniha připravila, byl neskutečný. Román poprvé vydaný v roce 1937 i po téměř 90 letech rezonuje ve čtenáři ohromnou silou. Chladná vypočítavost Petra Švajcara, přehnaná servilita a slabost továrníka Hajna a slečinkovská naivita postupně degradující v choromyslné vyvádění Soni, nad tím vším bdící dva svědci dotvářející místy stísněnou, místy děsivou atmosféru příběhu. Jeden živý - autoritativní stará teta, druhý neživý - Hajnova vila. Jediná, která byla svědkem šílenství všech čtyř příslušníků Hajnova rodu. Švajcarovo vzpomínání na události před deseti lety ubíhá a čtenáři plynně dávkuje zlo a hořkost aby byl schopný jej pobrat ku čtenářské radosti. Naprostým vrcholem čtenářského zážitku však pro mě byly úvodní a závěrečná kapitola. Úvodní, která pomocí metafor a skvostných jazykových obratů otevírá scénu a bez jakéhokoliv prozrazení naznačuje, čeho všeho bude čtenář svědkem, a závěrečná, připomínající peklo a následný očistec Petra Švajcara, nejdříve zcela poraženého a následně nacházejícího sílu k dalšímu boji.

jiri77
16. března

Velmi dobrý psychologický román se skvělou psychologií postav. Atmosféra příběhu je prostě úžasná.

lenkaabooks
07. března

Při projíždění televizních kanálů nás jako blesk zastavil film z roku 1988 Prokletí domu Hajnů. Výkon Petra Čepka v roli Cyrila, ale i dalších rolí - Soni, Švajcara byl úžasný. Ten film mě tak zasáhl, že jsem zapátrala po knižní předloze a začetla se. Zpočátku ztuha, přece jen je to už starší dílko. Kniha se mi líbila, postavy byly mistrně zpracovány, ale přiznám - film ve mně zanechal lepší dojem.

morienhithwen
04. března

Pane bože, tomu říkám kniha!

mamadli1922
03. března

Jedna z knih, kterou by si každý milovník české prózy měl přečíst. Drsná, hořká, místy až tragikomická. Sketa a záporák všech záporáků Petr Švajcar jako vypravěč je geniální tah.