TaJeMa TaJeMa komentáře u knih

Slavík Slavík Kristin Hannah

Tato kniha je skvostem v mé knihovně, je to jedna z nejhezčích knih, co jsem kdy četla. Delší komentář není potřeba, stačí se usadit a začít číst.

17.04.2021 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Tak to byla nádhera. Kniha značně obsáhlá, ale po prvních stránkách zjistíte, že to je její přednost, že si tu parádu budete užívat a jen tak neskončí.
Kdyby mi někdo řekl, že je to špionážní kniha, asi bych váhala. Ale je to propracovaná pecka, nic jiného se nedá prostě říct.
Kam se hrabou novodobé detektivky ( Nesbo, který se už nedá číst...) a podobné druhy.
Vřele doporučuji!!!

21.02.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další "rychlé prachy". Jako všechny knihy paní Mornštajnové, i tato je čtení maximálně na dva dny. Co z toho lze odvodit? Autorka si vybírá lákavá témata, kdy ví, že tím osloví spoustu lidí. Lidé mají rádi útlé knihy, žádné dlouhosáhlé romány, jen ať to "odsejpá", takže to vede zákonitě k tomu, že příběh klouže po povrchu a to nejen v této poslední knize. Kvalita literatury zde absolutně chybí. Takový příběh, co jste v tomto případě nuceni číst pár hodin, stihnete senzacechtivě vyposlechnout v čekárně u doktora, na lavičce v parku.. a na téhle úrovni se pro mě autorka pohybuje. Přečetla jsem celkem její 4 knihy a tahle byla rozhodně poslední. Škoda, že dnes není úspěšnost zdaleka přímo úměrná kvalitě literatury.

19.05.2023 1 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Tak tohle jsem nepochopila. Přečetla jsem to jen proto, že se jedná o českou autorku, ale po přečtení toho "směšného braku" žádnou její knihu již radši nezkusím.
Komu ta kniha byla určena? Dětem? Ne, téma tomu neodpovídá, pouze styl psaní.
Těm, co rádi čtou detektivky? Proboha, vždyť tam téma vraždy a vyšetřování bylo tak okrajové téma, že tam vlastně nebylo.
Temný kraj, proč? Nenávist; jeden člověk, co je vychytralý a neurvalý. Ale roli tam neměl téměř žádnou.
Setkání dcery, matky a babičky v tomto kraji opět vykresleno tak, že jsem se už musela smát a jestli někdo čeká jakési odhalení, je to plytké, prostě NIC.
Tohle byla ztráta času.

02.02.2022 odpad!

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Krásná kniha, u které je potřeba překonat prvních zhruba 50 slabších stran, kdy vypravěčka na mne působila až příliš naivně a dokonce jsem chvíli zvažovala, že knihu odložím, což nedělám často, dávám příběhu šanci. Nakonec jsem byla odměněna hlubokým příběhem, konec velice emotivní, smutné, krásné.

17.04.2021 5 z 5

Tak tohle se mi nelíbilo. Vše bylo napsané jen po povrchu, vztahy, válka, prostě vše. Nemá cenu se zeširoka rozepisovat, co bylo nezajímavé, protože z mého pohledu celá kniha byla nezajímavá. A to jsem z Plzně a i tak mě příběh této osoby nechává zcela chladným.

25.01.2022 1 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Vůbec nevím, co mám napsat. Kniha, u níž si chvílemi říkáte, že je o ničem, příběhy dětí snad naivní, ale pozvolna se odlupují slupky a vy musíte ty slupky dál a dál oloupávat, až se dostanete k jádru. A nepřestanete, dokud knihu nedočtete. A na závěr? Slzy.
Už jsem četla knihu Klára a slunce, tohle je druhá kniha od tohoto autora a musím se opět poklonit. Je to kniha, o které budete dlouho přemýšlet a nezapomenete ani po dlouhé době, o čem byla.

20.04.2023 5 z 5

Úterní poledne Úterní poledne Tomáš Král

Co říct k této knize? Nečekejte prvoplánový příběh o lásce.
Kdo četl autorovu prvotinu, musí v knize nacházet jeho nesporný básnický talent.
Kniha je protknutá básněmi, autor používá neotřelá slovní spojení, dokáže nádherně popsat běžné věci, nijak se nepodbízí každému. Zůstává sám sebou a to především básníkem. Ale i zde se rozvíjí příběh jedné všední lásky, próza se obléká do poezie a poezie do prózy.
Není to kniha pro každého, ale je to kniha, která pohladí.

21.01.2023 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Té knize bych ubrala 100 stránek a nic by se nezměnilo; některé dialogy se daly vynechat a nebo zkrátit. Ale to je asi jediný kámen úrazu a dost možná odradí dost čtenářů. Jinak je kniha velice čtivá, posledních 100 stran musíte přečíst v jednom kuse a po přečtení budete ještě dlouho dumat nad tím, co ti lidé zavinili a čemu mohli předejít, nebýt jejich sebestřednosti, zaujatosti a škatulkování na dobré a ty nejhorší. Doporučuji.

08.04.2022 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Podle mého kniha určitě stojí za přečtení. Ano, jsou tam obsáhlejší, místy až nudné pasáže, první polovina knihy je pomalejší, ale mistrně popisuje postupnou zvrácenost pohledu hlavní představitelky na život, rodinu, její snění o lepším životě ve vyšší společnosti, o lásce, kterou doma nepociťuje, toužíc vždy po tom, co nemá. V druhé polovině její zvrácenost graduje a nevím, zda se najde čtenář, který by ji litoval.
Za mě perfektně popsaná zkaženost osoby, která za svůj osud může jen a jen sama.

15.02.2022 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tak jsem tuto knihu dočetla jen s velkým přemáháním. Nechápu tu omáčku kolem příběhu, popisování zcela nesmyslných příhod, které tam byly vepsány asi proto, aby kniha neměla jen sto stran. Přitom potenciál by ta kniha měla mít, námět je dobrý. Eliščin postupný rozvrat osobnosti mohl být napsán mnohem lépe. Otevřený konec tu skoro všichni kritizují, kupodivu ten by mně až tak nevadil, kdyby mě to vtáhlo do děje, dokázalo vzbudit nějaké emoce. Nic.

31.10.2021 odpad!

Gejša Gejša Arthur Golden

Znáte ten pocit, že se knize vyhýbáte, než se rozhodnete, že ji tedy konečně přečtete. Tak jsem začala a okamžitě jsem byla do příběhu vtažena. Jsou zde psány příspěvky typu " luxusní štětky" apod., na mě to udělalo opačný dojem. Do té doby jsem zaujímala názor, že Gejša = prostitutka, ale tak to úplně není. Vyprávění hlavní hrdinky a jejího života je strhující od začátku až do konce, je nutno si uvědomit, v jaké době se příběh odehrával, v jaké zemi, s jakými zvyklostmi. Co měly tedy ty dívenky dělat, když pro ně žádná jiná budoucnost nebyla? Od malička byly k něčemu vedeny a bylo jim vštěpována jejich budoucnost jako to jediné, pro co jsou na světě. Proč tedy mluvit o hloupých husách či lepších šlapkách?
Za mě vynikající kniha, krásně popsané způsoby života od dětství až po dospělost. Je tam popsáno tolik zajímavých věcí, o kterých jsem neměla tušení.

25.10.2021 5 z 5

Nechápu; nedočteno, odloženo zhruba v polovině. Víc jsem nedokázala.

25.04.2021 1 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knihu jsem četla v září 2020; už si ji skoro nepamatuju, jen vím, že jsem byla ráda, že jsem knihu dočetla a dala k prodeji do antikvariátu. Připojuji se ke komentářům, že kniha je povrchní, zapomenutelná, nevýrazná.

25.04.2021 1 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Moc hezké, odpočinkové. Příjemné čtení a těch 500 stran uteče neskutečně rychle.

26.04.2022 5 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Tedy.....když se to vezme kolem a kolem, skoro nic tak strašného se tam nestalo. Žádné mohutné bitvy, žádný sentiment. Ale jak to bylo bravurně napsáno, prostě paráda.

31.07.2021 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Opravdu krásná kniha. Právě jsem ji dočetla, takže píšu hodnocení se slzami v očích.

04.03.2024 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Něco tak jiného jsem dlouho nečetla. Do knihy se mi nejprve nechtělo, ale jsem moc ráda, že jsem změnila názor a do knihy se pustila. Nádherné, povznášející, dojemné, krásně smutné.

22.08.2022 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Pro mne nejhorší kniha od této autorky. Čtu zde spíše kladná hodnocení, ale i taková, že už nebudou od této autorky nic číst. A to je škoda, další knihy jsou o poznání kvalitnější. Ale asi kdybych tuto knihu četla také jako první, kdoví, zda bych se pustila do ostatních.
Z mého pohledu byl příběh "utahaný, bez napětí, spousta omáčky bez pepře. Detektivka se vlekla bez náboje, pak naopak konec překombinovaný, jakoby se dohánělo, co v celé knize chybělo.

10.03.2022 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pro mě nejhorší díl této série.

21.08.2021 1 z 5