Rekonstrukce

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/397708/rekonstrukce-1XM-397708.jpg 4.348
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Rekonstrukce

Isserley
dnes

Třetí kniha autorky je pro mě zklamáním. Těžké téma samo nevytvoří dobrou literaturu, musí tam být něco víc. V této knize jsem to nenašla. Vývoj hlavní postavy nemá žádnou logiku - z nejasných pohnutek minulost nejdřív řeší, pak neřeší, na závěr zase řeší. Podobně jako v knize Osamělost prvočísel jsem spíše než k hrdince cítila sympatii k jejímu partnerovi, říkala jsem si, jak ten k tomu přijde. A to i přesto, že vedlejší postavy stejně jako postava partnera jsou schematické, většinou vysloveně divné (záměr?). Nemůžu ani přidat hvězdičku za snahu, jako jsem to udělala u prvotiny Anežka. Je to už třetí kniha a Houbařka byla výborná. Snad příště.

L.Helena
včera

Naprosto dokonalá kniha. Autorce se skvěle podařilo uchopit velmi závažné téma. Vlastně ani nejsem schopná napsat komentář, protože cokoli bych napsala, by jen nedokonale komentovalo skvělé dílo.

Petra21
předevčírem

Těžko nacházím slova, abych správně vyjádřila své pocity. Z přečtení Rekonstrukce jsem zděšená, zároveň zhnusená i chápající, nadšená i zklamaná... Vše mělo být tak, jak to Viktorie Hanišová napsala a ne jinak. Kdyby kniha skončila cca 30 stran před koncem, hřálo by nás sice u srdíčka, ale rozbředlý závěr by tím zcela zničil koncept románu. Ten pravý finish je na roztrhání knížky a poslední věta na několik panáků vodky, ale přesto (nebo právě proto?) se jedná o jedno z nejlepších rodinných dramat, jaké česká literární scéna má.

Krisařka
předevčírem

Začala jsem to číst a musela dočíst... Za mě dost,, hustá kniha" jsem z ní trošku vypleskla a asi na ni ještě pár dní budu myslet. Rozhodně stojí za přečtení, ale nelze zaručit že z ní nebudete mít depku.

Ivuska.09

Velmi těžké téma, o kterém se vlastně tak moc nemluví. Každý vnímá matku jako superhrdinku, která vše zvládne. Jenže co když ne? Mateřství je plné náročných situací. A některé věci komplikuje i minulost, s tou je také potřeba se vyrovnat... I já jsem tuto knihu zhltla za pouhý den. A chválím!

Měňavka

Výborná kniha!!Opět skvěle napsané a citově hluboké. Konečně téma, o kterém se má mluvit. Paní spisovatelka se ho nebála, pustila se do toho s otevřeným srdcem i duší, což vyneslo na světlo důležité poselství pro naše okolí. Skrze čtení lze pochopit i to, co je někdy tolik těžké...

hs777

Všechny tři knihy autorky jsou o zvláštním druhu mateřství, nepřirozeném až nezdravém. Nemá smysl je srovnávat, každá je jiná a všechny jsou výborné, i když velmi deprimující ... ale i tak doporučím k přečtení (nejlépe po něčem humorném či oddechovém).

pavla8885

Přečteno na jeden zátah.. Tleskám a smekám před autorkou!

Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová