Prázdné místo

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145208/prazdne-misto-pRg-145208.jpg 3.71148
Originální název:

The Casual Vacancy (2012)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (312)

Přidat komentář
laydee
02. září

Tak tuto knihu jsem četla az na druhý pokus a nelituji, je to dobrá kniha. Má tedy hodně pistav, každá ještě přezdívku a než by se člověk zorientoval kdo je kdo je jednodušší prostě číst s najednou se to všechno spojí a dává smysl. Nemotejte do toh HP úplně jej vypuste z hlav y protože tohle je úplně neco jiného a vážně dobrého. Maloměstský román kde jsou všichni falešní, naivní, ambiciózní a drsní.... Moc se mi román líbil opravdu.

Briv
01. září

Pro mě byla knížka zklamáním. Četla jsem od autorky HP i další její knihy, ale tohle je pro mě bezesporu ze všech nejslabší dílo. Nedělalo mi problém se v postavách orientovat, jsou dokonce barvitě vykreslené, ale mám ráda spíše dějově bohaté čtivo, což se o první polovině knihy říct nedá. Dějové obrátky totiž přicházejí až v poslední třetině a to se mi tedy zdá málo. Kniha mě nenadchla a po dlouhé době se mi stalo, že mě napadlo že to ani nechci dočíst. Nakonec jsem dočetla, ale tohle není můj šálek kávy.

Zabka27
21. srpna

Hrozně, ale hrozně jsem se po prvních pár stránkách bála, že to bude propadák a že to snad ani nedočtu... ALE ona to prostě a jednoduše umí. Čtivé, nápadité, bravurně vybrané charaktery postav a dokonale vykreslené prostředí. Od Rowlingové jsem četla jen klasiku HP a nevěřila jsem, že po tak úspěšné sérii dokáže napsat další stejně čtivou knihu. Za mě se jí to opět povedlo.

orson
16. srpna

Rowlingová prostě umí psát, ať napíše cokoliv, tak je to čtivé. Prázdné místo se mi líbilo zvoleným tématem - běžná smrt jednoho z lidí na malém městě a jak to ovlivní spoustu životů, tak hlavně propracovaností postav. Sice jich na mě bylo na začátku moc, ale to skládání střípků do celkové mozaiky se mi líbilo.

Silmarien
14. srpna

Kniha o malomeštiackom živote v mestečku Pagford pokrýva prvé dni či týždne po smrti jedného z členov miestneho zastupiteľstva. Na prečítanie v pohode, ale podľa mňa sa Rowlingová príliš nechala uniesť snahou o vypichnutie malomeštiactva a "autentickosti" z ktorej sa tak trochu vysmieva u jednej z postáv. Pre mňa nie kniha na druhé prečítanie.

tomas5557
26. července

Od Harryho Pottera k maloměstskému románu. Mnoho lidí je z této knihy rozpačitých, patrně kvůli znatelnému úbytku kouzel. Nicméně bylo by velkou chybou tento pokus o nastoupení do vlaku „normální“ literatury minout. https://tomasstambera.cz/clanek/prazdne-misto-%E2%80%94-j.-k.-rowlingova/21

verden
16. července

Ďalší dôkaz toho, že Jo je skvelá rozprávačka, ktorá vás nielen úplne vtiahne do deja, ale svojim dokonalým opisom charakterov vás proste prinúti vytvoriť si vzťah ku každej z postáv.

The Casual Vacancy je jednou z tých kníh, v ktorých ani pár kapitol pred koncom netušíte, kam príbeh vlastne smeruje a ako to nakoniec celé dopadne. Napriek tomu, že väčšia časť knihy je len rozohrávaním pred veľkým finále, každá jedna kapitola má v príbehu svoje miesto a aj keď som niekedy zatvárala knihu s pocitom, že sa dej absolútne nepohol z miesta, ani raz som sa pri čítaní nenudila.

Aj keď ma kniha naozaj dostala, záver sa mi zdal až príliš prehnaný, viac by sa mi páčili menej dramatické zvraty v osudoch postáv (alebo možno menej dramatických zvratov v osudoch postáv :) ).

TamaraKrejčí
16. července

Kdo má rád Rowlingovou, tak asi ho knížka zaujala. Pro mě nezajímavá, kdybych jí neměla půjčenou od jejího fandy, tak jí ani nedočtu. Je fakt, že mě nebere ani H.P.

Lidudu
15. července

Naprosto neobyčejně popsaný zcela obyčejný život.
JKR dokonale vystihla malé město (vím o čem mluvím; v jednom takovém ,,půvabném" městečku žiji) zahlcené pokrytectvím, přetvářkou, bojem o moc.... Od reality není vůbec daleko.
Já jsem unešená a můžu doporučit =)

oleg121
14. července

Veľmi silné 4. Koniec ma psychicky dosť udupal a ja som na knihu nevedel ešte niekoľko dní prestať myslieť.

Verpax
08. července

Pekne vyztizene chovani spolecnosti.

3nitka
19. června

Áno taký je človek. Sobecký, arogantný, bezohľadný. Rowlingová je skvelá spisovateľka, klobúk dolu. Silný príbeh, dobre vykreslené postavy.

gigi77
16. června

Snaha prokousat se první třetinou knihy nakonec skončila odsunutím na pozdější časy. Četla jsem jejího H.P. v originále a byl promne strhujícím zážitkem. Těšila jsem se na první knihu pro "dospělé", ale nic to ve mně nevzbuzovalo. Kniha však není zlá, zařadila jsem ji v nesprávný čas po jiné kvalitnější četbě.

kní
30. května

tyvole! - jsem chtěla původně ponechat jen tento krátký komentář.... v knize mnohokrát zazní - no ale trochu to rozvedu - Prázdné místo není příjemné čtení, jeden "hrdina" je protivnější než druhý - ale čtenářská horečka se přesto dostaví - J.K.R. - jsi fakt dobrá!

Kniga47
13. května

Narozdil od mnohych jsme se v postavach vubec neztracela, dokonce jsme ani nevyuzila papirku, ktery jsme si pro zacatek pripravila. Kdyz mne kazdy strasil, ze je tam moc postav, ze si je zapisu. Kdepak.
Kniha se mi cetla bajecne. Mozna proto, ze nenosim ruzove bryle bezbreheho optimismu, mi kniha vubec neprisla depresivni. Spise hodne realisticka. Zivot je proste takovy. Prala bych si, aby JKR napsala dalsi roman v tomto stylu. Sedí mi více nez detktivky.

Toryco
05. května

Nedočteno, prostě to nešlo ....

MikeDV3
19. dubna

Velký problém jsem měl s orientací v postavách a často jsem se v těch všech jménech ztrácel. Na druhou stranu musím paní Rowlingovou obdivovat, že dokázala vytvořit velice věrohodnou podobu menšího městečka, které na první pohled vypadá naprosto bezchybně, ale v hloubi duše má každý občan svého nepřítele. Nejvíce mě překvapil závěr a právě kvůli němu stojí za to knihu přečíst.

Twinny
12. dubna

Přečteno pár stran. Raději Harryho...

happy-smile
30. března

Slyšela jsem o tom, že je to hodně depresivní knížka, ale šla jsem do toho. Když jsem to začala číst, tak jsem si říkala, proč to lidi popisují jako injekci deprese - tak co, někdo ztratí práci, lidi se mezi sebou pomlouvají, někoho bije manžel - prostě normální věci, co se stávají, nedá se nic dělat. Jenomže pak jsem najednou zjistila, že takových problémů je tam jeden vedle druhého a to ani nevím, kde se to tam všechno vzalo. Obdivuju JKR, jak to dokázala takovýmto způsobem napsat, opravdu tam byl nakonec průser na každé straně, ale všechno to působilo tak nějak přirozeně, ne vykonstruovaně a přehnaně. Na konci to už byla jedna velká depka. Musím říct, že to podle mě bylo opravdu mistrně napsané drama, ale vím jistě, že znovu tuto knihu už číst nebudu, protože sdílet tolik problémů najednou je opravdu jen pro silné povahy.

PinkAlicorn
30. března

Neměla jsem tušení, co od knížky čekat, ale nakonec to bylo vážně skvělé! Musím říct, že bylo zvláštní, že přestože v knize snad nebyla jediná dobrá postava, člověk je měl všechny svým způsobem rád a většinu z nich chápal. Prostředí, ve kterém se příběh odehrával, mě zaujalo hned zezačátku, nic podobného jsem ještě nečetla a jednou z mých oblíbených postav se stala Krystal Weedonová. Tomu se docela divím, vzhledem k tomu, že jsem ji na začátku okamžitě odsoudila.
Rowlingová má opravdu talent a to jí nikdo neupře. Dokázala mi malinko pozměnit celé myšlení a nasadila mi brouka do hlavy.

KPT
29. března

Čtivě a krásně stylisticky napsaná kniha o tom, jací jsme: suroví a sobečtí. Kniha, kterou číst byl požitek a která nutí se zamyslet.

Eorin
11. března

(čteno cca před třemi lety) Tato kniha ve mně vyvolala neskutečné emoce, což se snad ještě žádné jiné knize předtím nepovedlo. Po dočtení knihy jsem si myslela, že to vlastně celé bylo docela o ničem a cítila jsem se zklamaná, možná snad i podvedená a zároveň v nehorázném šoku z konce knihy. Spousta postav se svými strastmi i radostmi, různě se proplétajícími (ono to na malém městečku snad ani jinak nejde) a snad žádnou z postav si nelze nějak zvlášť zamilovat, spíše naopak. V určitých chvílích jsem se dokonce přistihla, že knihu čtu spíše s odporem, jaký ve mně svým obsahem (chováním postav) vyvolávala, ALE! Netuším, co paní Rowling chtěla čtenáři knihou říci, nebo jaké pocity v něm vyvolat, nicméně já osobně jsem po dočtení o knize ještě hodně hodně dlouho přemýšlela. O ději, o postavách, zkrátka o všem - byla jsem naprosto uhranutá a prapůvodní odpor vystřídalo nehorázné nadšení. Je to velmi kvalitně popsané a téměř to působí jako thriller, až na to, že je to technicky vzato "běžný život". A to mi na tom přišlo ještě děsivější. Jak si lidé i jen svým všedním životem dokáží (nadneseně řečeno) vytvořit vlastní peklo na zemi - a to nejen sobě, ale i druhým.
Zkrátka, WOW, smekám, paní Rowling, a velmi děkuji.
Ke knize se určitě opět vrátím, ale stále ještě to chce čas na strávení (i po třech letech).

kjama
24. února

Ono se těžko čte kniha, když vám jsou hlavní postavy naprosto ukradené. Vzpomněla jsem si na svůj pobyt v Anglii, na to maloměšťácké pokrytectví a jejich pocit, jak jsou na výši. Zpočátku jsem se nemohla zorientovat v postavách, poté se mi příběh alespoň trochu otevřel. Kniha působí depresivně a z jeho konce jsem byla znechucena. Prostě pomluvy a snobáctví v životě vyhrají. Já jdu zvracet.

SimonaSmooth
11. února

Příběh mě nejdřív moc nezaujal, ale postupně mě kniha bavila víc a víc. Doporučuji nevzdávat to po prvních stránkách. :)

chip
11. února

Velké zklamání, dočetla jsem, ale již nikdy více

Lucien1
07. února

nedocteno

ajka91
04. února

Z počátku mne kniha vůbec nebavila, ztrácela jsem se v postavách a místy jsem byla šokovaná (je to román pro dospělé). Nicméně asi v polovině začala být kniha neskutečně čtivá, konečně se "něco začalo dít". Závěr měl spád a byl nečekaný. Každý si v románu určitě oblíbí nějakou postavu a bude chtít vědět, jak to s ní dopadne. Rozhodně doporučuji.

Lessana
02. února

Ako dobre, že som túto knihu mala "iba" z knižnice! Prichodí mi ako zatiaľ najslabšia od autorky. Akoby ju platili vo vydavateľstve od počtu strán (a bezútešných postáv) a ona tak nasilu látala, čo jej (ne)prišlo na um, keďže nik nepochyboval o úspechu knihy. Postáv neúrekom, každej venovaný taký malý priestor, až sa všetky stratili v chaose a bezradnosti zatuchnutého Pagfordu. Príbeh a opisy nepútavé, akoby rutinne naskicované. Veľmi z toho bolo cítiť, ako sa autorka úporne snažila prekročiť tieň Harryho Pottera a tiež, akoby sa nevedela dostatočne vytešiť z toho, že môže používať iný jazyk ako "kúzelnícky" a ozvláštniť ho schuti vulgarizmami. Pre mňa obrovské sklamanie. Rovnako ako slovenský preklad knihy.

Lexand
31. ledna

Ona prostě umí psát.

andysek88
30. ledna

Na knihu jsem se moc těšila, nenechala jsem se odradit ani negativními komentáři. Bohužel, kniha mě velice zklamala. Příběh je hodný maximalně dvaceti stran, je téměř o ničem. Toto dílo se J.K. Rowling opravdu nepovedlo. Děsná nuda.