Prázdné místo

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145208/prazdne-misto-pRg-145208.jpg 3.71261

The Casual Vacancy (2012)

Vydáno:, Plus

TheEveOfLilith

Od knihy jsem měla naprosto nulové očekávání a proto jsem její čtení dlouho odkládala. O to více jsem byla překvapena strhujícím románem, který kniha skrývala.

Laf

Tuto knihu jsem začala číst ze zvědavosti, jestli bude také tak zajímavá, jako knihy o Harrym. Bohužel jsem byla zklamaná. Objevovalo se tam hrozně moc postav, každou chvíli se mezi nimi přeskakovalo, takže jsem se v tom začala i ztrácet. Knihu jsem dočetla jen proto, abych zjistila, jestli někdy někde bude rozuzlení, možná i pointa toho celého. Ale na knize se mi líbil styl, jakým to bylo napsané - nenudilo to. Děj plynule pokračoval bez zbytečných zdlouhavých odstavců.

Sova15

Dobré oddychové čtení. Líbilo se mi.

JIVaJaH

Kniha s roztahaným dějem nebo spíš nedějem. Zkusila jsem autorku ještě jednou po H.Potterovi. Tam se mi také rozvleklost nelíbila. Ohromné množství postav, ve kterých se čtenář vlastně neorientuje do tří čtvrtin knihy. Zájem ve mně nevzbudil ani Duch zemřelého a to zvláštně nahnané napětí na konci? Můžu jen tedy poděkovat za jedno- definitivně jsem přesvědčena, že tato autorka ne.

NymphMaeve

Nebudu hodnotit, protože jsem knihu nedočetla. Hrozně jsem se na ní těšila, ale po asi 150 stránkách jsem toho nechala. Příběh je příšerně moc obsáhlý, těžko se v něm orientuje, mnoho postav a děj jako takový prakticky žádný - uvědomuju si, že kdybych to asi dočetla, tak možná změním názor, proto nehodnotím hvězdami.

Dagros

Čtivá knížka, kterou jsem za chvilku přečetla a bavila mě. Akorát mi trvalo delší dobu, než jsem se zorientovala v postavách.

TamaraKrejčí

Na mě příliš obsáhle, obkecané. Jedna drbárna. Ne, tohle mi nesedlo..

monika0356

Nevím zda můžu říct že se mi vyloženě kniha líbila, protože chvilkama když jsem četla, tak jsem si říkala o čem to vůbec je, ale nakonec mě to upoutalo a dočetla jsem a můžu říct, že nebyla špatná :)

MT23

Čtivá knížka, dlouho jsem však měla problém zorientovat se v postavách.. Bylo jich tam hrozně moc.. :)

deedulka

Pro mne zklamání. Děj mne vůbec nebavil a přelouskala jsem to s obtížemi. Rozjelo se pořádně asi posledních 30 stran, což je při oblíbenosti autorčina enormního počtu stránek celkem tragédie. Také se mi docela s nelibostí četlo o sexuálních choutkách teenagerů a k tomu ty jejich vulgarismy. Čekala jsem něco na způsob Cormorana Strika, ale toto mne svou plytkostí hodně rozčarovalo.

Květ
28.12.2017

J. K. Rowling tentokrát pro dospělé a mně se to líbilo. Harryho Pottera nemusím, ale Prázdné místo mě nezklamalo. Odpočinková, nenáročná četba, musím uznat, že autorka je skvělá vypravěčka, člověk se ani nenaděje a 500 stran je pryč.

Šárka_D
06.12.2017

Prázdným místem Rowlingová dokázala, že není "jen" spisovatelkou Harryho Pottera, ale že umí napsat i silný společenský román. Navíc jí ho věříte - při surovém popisu reálií nižší sociální vrstvy si říkáte, že ona to prostě dokonale zná, k tomu je výborná pozorovatelka lidských povah.
Nejpřekvapivější byla závěrečná katarze - postava, která nakonec zaplnila ono "prázdné místo" po zesnulém Byrrym Fairbrotherovi.

Makaja
19.11.2017

Mno, začínala jsem třikrát, abych se zorientovala. A ani potom nic moc, zato postav zbytečně moc. Sice to vykreslení jednotlivých postav a vlastně i celého města je bravurní, nicméně trvám na tom, že postav je prostě moc. Ke konci ( když už jsem s každou novou kapitolou nemusela přemýšlet, o kom to vlastně je) jsem si konečně začala čtení užívat. Trochu mi to přišlo, jakože čím víc stránek, tím líp..... za mě teda ne, první půlka byla stejně celkem nuda, takže kdyby se smrskla knížka do tenčího formátu, možná by získala grády dřív než v úplném závěru.

Jelen51
07.11.2017

Od knihy jsem nic extra nečekala (detektivky byly pro mě zklamáním) ale musím říct, že mě kniha vážně vtáhla do děje. Pěkně vykreslené malé městečko s obyvateli a jejich problémy. Moc se mi to líbilo.

mallamut
05.11.2017

Ač jsem se moc snažil nikdy jsem nedokazal tuto knihu dočíst. nedokáže si mě udržet

LaMila
28.10.2017

Přečtená doslova jedním dechem, skvělý popis postav. Jedna z mála spisovatel/ek-ů kteří se dokáží odpoutat od dřívější tvorby a napíší něco zcela odlišného.

KSarlota
23.10.2017

Kniha mě začala bavit až někde od poloviny, Konec mě překvapil

trillobit89
18.10.2017

Myslím, že kdyby knížku stejně jako Volání kukačky napsala Rowlingová pod pseudonymem, lidé by k ní přistupovali jinak. Takhle se asi spoustě lidí stane, že nedokážou z hlavy vyhnat Harryho Pottera.
Mě tahle knížka velmi nutila k přemýšlení. Autorka se tam opírá do pro mě zajímavých témat. Dovedla jsem si představit i to, co v knížce vyřčeno vůbec nebylo. Já bych knížku určitě doporučila, ale spíš někomu, kdo má rád třeba řekněme psychologické romány.

whiolet
13.10.2017

Velké zklamání.
Neustále dokola nezáživné vyprávění o chlapíkovi co umřel hned na začátku. Zbytečně moc postav ve kterých jsem se ztrácela a plytký děj. To je tato kniha.
Příběh začal být zajímavý až skoro ke konci, jinak mě nudil.

katu9365
12.10.2017

Autorčino vyprávění mám moc ráda, ale děj knihy mě moc nazaujal. Moc postav, takže jsem polovinu knížky netušila kdo je kdo. Chvílemi jsem se do čtení musela nutit...

SemEl
05.10.2017

Sice jsem po někom, kdo napsal něco jako Harryho Pottera nečekala takovou knihu... ale rozhodně mě nezklamala! Když jsem se zorientovala v postavách, i jsem si to užila.
Je to čtivé, postavy jsou dobře vykreslené a kniha se věnuje spoustě témat. A každému se věnuje stejně dobře. Výstižné a autentické.
Nečekejte Pottera ani kouzla a možná budete mile překvapeni. :)

Nelasp
01.10.2017

Rowlingová ukázala, že umí psát i knihy pro mudly. Z tohoto počinu jsem měla nejprve obavu, ale po přečtení- sakra jo!!!!! Ta ženská umí. Za mě naprosto úžasně vykreslené postavy žijící v malém městě, celou plejádu jejich osudů a kostlivců ve skříni. Opravdu nelituji času, který jsem četbou této knihy strávila.

olle3
28.09.2017

Řemeslně dokonalé, velice profesionální, ale děsně nudné.
Alespoň do první poloviny. V té se nic zajímavého nedělo, snad jen to, že se člověk snažil si zapamatovat postavy.
Když začal řádit Duch Barryho Fairbrothera, začalo mě to bavit a zjistil jsem že Tlusťocha a Andrewa mám docela rád. Ale když už příběh začal pořádně gradovat, skončil.

Chtěl jsem Rollingovou zkusit a do Harryho se mi nechtělo. Prázdné místo jako ztrátu času neberu, ale k spisovatelce se už nevrátím.

Kniha byla sice hodně naturalisticka a, jak už jsem říkal, profesionálně napsaná, ale chybělo mi tam něco, k čemu mohl příběh směřovat, nějaká pointa nebo něco, co vlastně příběh příběhem dělá. Možná to byl záměr, ale to pak byla podle mě chyba.

Hodnocení: 3/5
Další recenze na knihy: http://sekerkatomas.cz

laydee
02.09.2017

Tak tuto knihu jsem četla az na druhý pokus a nelituji, je to dobrá kniha. Má tedy hodně pistav, každá ještě přezdívku a než by se člověk zorientoval kdo je kdo je jednodušší prostě číst s najednou se to všechno spojí a dává smysl. Nemotejte do toh HP úplně jej vypuste z hlav y protože tohle je úplně neco jiného a vážně dobrého. Maloměstský román kde jsou všichni falešní, naivní, ambiciózní a drsní.... Moc se mi román líbil opravdu.

Briv
01.09.2017

Pro mě byla knížka zklamáním. Četla jsem od autorky HP i další její knihy, ale tohle je pro mě bezesporu ze všech nejslabší dílo. Nedělalo mi problém se v postavách orientovat, jsou dokonce barvitě vykreslené, ale mám ráda spíše dějově bohaté čtivo, což se o první polovině knihy říct nedá. Dějové obrátky totiž přicházejí až v poslední třetině a to se mi tedy zdá málo. Kniha mě nenadchla a po dlouhé době se mi stalo, že mě napadlo že to ani nechci dočíst. Nakonec jsem dočetla, ale tohle není můj šálek kávy.

Zabka27
21.08.2017

Hrozně, ale hrozně jsem se po prvních pár stránkách bála, že to bude propadák a že to snad ani nedočtu... ALE ona to prostě a jednoduše umí. Čtivé, nápadité, bravurně vybrané charaktery postav a dokonale vykreslené prostředí. Od Rowlingové jsem četla jen klasiku HP a nevěřila jsem, že po tak úspěšné sérii dokáže napsat další stejně čtivou knihu. Za mě se jí to opět povedlo.

orson
16.08.2017

Rowlingová prostě umí psát, ať napíše cokoliv, tak je to čtivé. Prázdné místo se mi líbilo zvoleným tématem - běžná smrt jednoho z lidí na malém městě a jak to ovlivní spoustu životů, tak hlavně propracovaností postav. Sice jich na mě bylo na začátku moc, ale to skládání střípků do celkové mozaiky se mi líbilo.

Silmarien
14.08.2017

Kniha o malomeštiackom živote v mestečku Pagford pokrýva prvé dni či týždne po smrti jedného z členov miestneho zastupiteľstva. Na prečítanie v pohode, ale podľa mňa sa Rowlingová príliš nechala uniesť snahou o vypichnutie malomeštiactva a "autentickosti" z ktorej sa tak trochu vysmieva u jednej z postáv. Pre mňa nie kniha na druhé prečítanie.

tomas5557
26.07.2017

Od Harryho Pottera k maloměstskému románu. Mnoho lidí je z této knihy rozpačitých, patrně kvůli znatelnému úbytku kouzel. Nicméně bylo by velkou chybou tento pokus o nastoupení do vlaku „normální“ literatury minout. https://tomasstambera.cz/clanek/prazdne-misto-%E2%80%94-j.-k.-rowlingova/21

verden
16.07.2017

Ďalší dôkaz toho, že Jo je skvelá rozprávačka, ktorá vás nielen úplne vtiahne do deja, ale svojim dokonalým opisom charakterov vás proste prinúti vytvoriť si vzťah ku každej z postáv.

The Casual Vacancy je jednou z tých kníh, v ktorých ani pár kapitol pred koncom netušíte, kam príbeh vlastne smeruje a ako to nakoniec celé dopadne. Napriek tomu, že väčšia časť knihy je len rozohrávaním pred veľkým finále, každá jedna kapitola má v príbehu svoje miesto a aj keď som niekedy zatvárala knihu s pocitom, že sa dej absolútne nepohol z miesta, ani raz som sa pri čítaní nenudila.

Aj keď ma kniha naozaj dostala, záver sa mi zdal až príliš prehnaný, viac by sa mi páčili menej dramatické zvraty v osudoch postáv (alebo možno menej dramatických zvratov v osudoch postáv :) ).