Prázdné místo

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145208/prazdne-misto-pRg-145208.jpg 3.71302

The Casual Vacancy (2012)

Vydáno:, Plus

Měňavka
14. listopadu

Na knihu jsem byla moc zvědavá. Autorka si mne samozřejmě získala knihami o Harrym Potterovi, ale následně mne odradila pokusy napsat detektivní romány. Znechuceně jsem je odložila. Doufala jsem, že se to touto četbou napraví a musím uznat, že se to podařilo. Trochu jsem se lekla, když jsem viděla, jak je to tlusté, ale když jsem začala číst, pochopila jsem a nakonec se divila, že to v podstatě bylo vlastně dost krátké. V ději bylo mnoho postav, psychologicky rozebraných a vzájemně propojených, že to nešlo jinak. Trochu mi trvalo než jsem přivykla někdy až příliš syrovému textu s vulgárními výrazy, nicméně, přidalo to na autentičnosti. Nechyběla témata dnešní doby jako jsou drogy, problémy s výchovou dětí, sex, znásilnění, pokus o vraždu, politika, intriky, zakázaná láska, náhlé úmrtí, homosexualita, rodinná tragédie i sebevražda. Spisovatelka to celkem podařeně vložila do této knihy a mne si tím získala zpět. Často používám výraz, že jsem autorovi ten příběh uvěřila – jí se to povedlo.

xxxtopol
11. listopadu

Je vidět, že paní Rowlingová umí prostě psát. Bál jsem se, že po dopsání Harryho už nedokáže zaujmout v jiném žánru. Ale mýlil jsem se. Je dobrá a kniha se čte sama.

sarka9190
08. listopadu

Velice solidní průměr. Tři hvězdy dávám proto, že mám ve své knihovně jiné srdcovky, každopádně Prázdné místo je knížka, kterou vezmu do ruky, když budu chtít něco svižného a nenáročného. Napsané čtivě, postavičky si mezi sebou opravdu nespletete, jsou vylíčeny opravdu bravurně a osobitě a gradace závěru je prostě majstrštyk. Opravdu nechápu hodnocení typu - není to Harry. To si autorka nezaslouží.

bigben

Nadšená z děje, popisů postav, děj na maloměstě a žabomyší války, za kterými jsou ovšem schovány ne zrovna úplně pohodové osudy lidí. Každý máme svoje tajemství. Knížka přečtena za dva dny, vřele doporučuji.

hroubek

Od J. K. Rowlingové jsem četl její nejslavnější věc, sedmero příběhů o brýlatém chlapci s jizvou na čele. A popravdě jsem byl dost zvědaví, jak se popere s jiným žánrem, kde se nebude moc opřít o fantasy svět a "pohádkově laděný příběh". Prázdné místo je rozhodně zajímavá kniha. Čte se dobře, a i styl jakým je kniha napsaná mě dost sedl. Líbilo se mi jakým způsobem jsou postavy zapojovány do děje, a že tu není vyloženě hlavní postava. Dalším příjemným bodem bylo to, že příběh jakoby o ničem nebyl, a že sledujeme pár desítek lidí na jednom maloměstě s jejich problémy, přetvářkou, sny, lží a hlavně bolestivou realitou žití. Místy je to hodně nepříjemné a depresivní a Rowlingové se tento pohled velmi povedl. Netlačí zbytečně na pilu, neobhajuje a ani neodsuzuje. Samotné postavy jsou vykreslené velmi dobře, se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, a že těch špatných je více, než se na první pohled zdá. Jsem dost spokojený, jelikož mě to sedlo a bavilo mě to, a ke konci mě to i trochu dojalo. Prázdné místo je zajímavá kniha, která v sobě má mnohem více, než jsem čekal.

sedmispac

Silná kniha portrétující život v anglickém maloměstě. Bylo mi úzko ještě několik dnů po přečtení. Smrtí začínající příběh splétá dohromady osudy jednotlivých postaviček. Většina z nich je jednoznačně vykreslená, občas trochu stereotypně, ale uvěřitelně. Příběh poukazuje na sobecké chování a jeho následky.
Nesrovnávejte s Harry Pottera a další tvorbu autorky. Tohle už rozhodně není pohádka pro děti.

LeeLoo32

Tak tohle je jiné kafe oproti Harrymu Potterovi. Jako by to ani nepsala sama autorka. Je to síla. Zacetla jsem se a nedala knihu z ruky, brala jsem ji všude sebou a při každé příležitosti hltala příběh jedním dechem. Za mě výborné.!:)

_kadla_

Bohužel, první polovinu knihy jsem se zase tak moc nebavila, sice jsem byla zvedavá, co bude dál, ale zároveň mi to přišlo zbytečně natažené. Ale druhá polovina? Pecka!!! Navíc vyprávění z pohledu různých postav to ozvláštnilo, a kupodivu to bylo i prehledné.

Mruskulka

Přečteno velmi rychle, říkala jsem si, jak se s ní budu trápit dlouho a ono ne. Každou volnou chviličku jsem se k ní vracela a chodila spát na můj vkus pozdě. Ze začátku jsem měla problém orientovat se v postavách, ale každá je tak jiná, že už poté nebyl problém. Konec mě hodně překvapil, ale dodalo to knize šmrnc. Prostě je Rowlingová úžasná spisovatelka

eraserhead

No tě pic. Kdy mě naposled kniha pohltila natolik, že jsem nechtěl přestat číst a hledal každou volnou chvilku, abych se k ní vrátil? Skvěle napsaná kniha, výborně promyšlené postavy, na nichž se mi líbilo, že nebyly přímočaré a jednotvárné (ve smyslu ne/sympatické) - postava, která mi byla něčím sympatická zároveň dělala něco, co mi sympatické nebylo. Hned s několika postavami jsem se s žil, dokonce je oplakal. Jeslti takhle dobře Rowling napsala i Harryho Pottera, je asi nejvyšší čas si ho přečíst. Protože tohle je opravdu býborná kniha.

TheEveOfLilith

Od knihy jsem měla naprosto nulové očekávání a proto jsem její čtení dlouho odkládala. O to více jsem byla překvapena strhujícím románem, který kniha skrývala.

Laf

Tuto knihu jsem začala číst ze zvědavosti, jestli bude také tak zajímavá, jako knihy o Harrym. Bohužel jsem byla zklamaná. Objevovalo se tam hrozně moc postav, každou chvíli se mezi nimi přeskakovalo, takže jsem se v tom začala i ztrácet. Knihu jsem dočetla jen proto, abych zjistila, jestli někdy někde bude rozuzlení, možná i pointa toho celého. Ale na knize se mi líbil styl, jakým to bylo napsané - nenudilo to. Děj plynule pokračoval bez zbytečných zdlouhavých odstavců.

Sova15

Dobré oddychové čtení. Líbilo se mi.

JIVaJaH

Kniha s roztahaným dějem nebo spíš nedějem. Zkusila jsem autorku ještě jednou po H.Potterovi. Tam se mi také rozvleklost nelíbila. Ohromné množství postav, ve kterých se čtenář vlastně neorientuje do tří čtvrtin knihy. Zájem ve mně nevzbudil ani Duch zemřelého a to zvláštně nahnané napětí na konci? Můžu jen tedy poděkovat za jedno- definitivně jsem přesvědčena, že tato autorka ne.

NymphMaeve

Nebudu hodnotit, protože jsem knihu nedočetla. Hrozně jsem se na ní těšila, ale po asi 150 stránkách jsem toho nechala. Příběh je příšerně moc obsáhlý, těžko se v něm orientuje, mnoho postav a děj jako takový prakticky žádný - uvědomuju si, že kdybych to asi dočetla, tak možná změním názor, proto nehodnotím hvězdami.

Dagros

Čtivá knížka, kterou jsem za chvilku přečetla a bavila mě. Akorát mi trvalo delší dobu, než jsem se zorientovala v postavách.

TamaraKrejčí

Na mě příliš obsáhle, obkecané. Jedna drbárna. Ne, tohle mi nesedlo..

monika0356

Nevím zda můžu říct že se mi vyloženě kniha líbila, protože chvilkama když jsem četla, tak jsem si říkala o čem to vůbec je, ale nakonec mě to upoutalo a dočetla jsem a můžu říct, že nebyla špatná :)

MT23

Čtivá knížka, dlouho jsem však měla problém zorientovat se v postavách.. Bylo jich tam hrozně moc.. :)

deedulka

Pro mne zklamání. Děj mne vůbec nebavil a přelouskala jsem to s obtížemi. Rozjelo se pořádně asi posledních 30 stran, což je při oblíbenosti autorčina enormního počtu stránek celkem tragédie. Také se mi docela s nelibostí četlo o sexuálních choutkách teenagerů a k tomu ty jejich vulgarismy. Čekala jsem něco na způsob Cormorana Strika, ale toto mne svou plytkostí hodně rozčarovalo.

Květ
28.12.2017

J. K. Rowling tentokrát pro dospělé a mně se to líbilo. Harryho Pottera nemusím, ale Prázdné místo mě nezklamalo. Odpočinková, nenáročná četba, musím uznat, že autorka je skvělá vypravěčka, člověk se ani nenaděje a 500 stran je pryč.

Šárka_D
06.12.2017

Prázdným místem Rowlingová dokázala, že není "jen" spisovatelkou Harryho Pottera, ale že umí napsat i silný společenský román. Navíc jí ho věříte - při surovém popisu reálií nižší sociální vrstvy si říkáte, že ona to prostě dokonale zná, k tomu je výborná pozorovatelka lidských povah.
Nejpřekvapivější byla závěrečná katarze - postava, která nakonec zaplnila ono "prázdné místo" po zesnulém Byrrym Fairbrotherovi.

Makaja
19.11.2017

Mno, začínala jsem třikrát, abych se zorientovala. A ani potom nic moc, zato postav zbytečně moc. Sice to vykreslení jednotlivých postav a vlastně i celého města je bravurní, nicméně trvám na tom, že postav je prostě moc. Ke konci ( když už jsem s každou novou kapitolou nemusela přemýšlet, o kom to vlastně je) jsem si konečně začala čtení užívat. Trochu mi to přišlo, jakože čím víc stránek, tím líp..... za mě teda ne, první půlka byla stejně celkem nuda, takže kdyby se smrskla knížka do tenčího formátu, možná by získala grády dřív než v úplném závěru.

Jelen51
07.11.2017

Od knihy jsem nic extra nečekala (detektivky byly pro mě zklamáním) ale musím říct, že mě kniha vážně vtáhla do děje. Pěkně vykreslené malé městečko s obyvateli a jejich problémy. Moc se mi to líbilo.

mallamut
05.11.2017

Ač jsem se moc snažil nikdy jsem nedokazal tuto knihu dočíst. nedokáže si mě udržet

LaMila
28.10.2017

Přečtená doslova jedním dechem, skvělý popis postav. Jedna z mála spisovatel/ek-ů kteří se dokáží odpoutat od dřívější tvorby a napíší něco zcela odlišného.

KSarlota
23.10.2017

Kniha mě začala bavit až někde od poloviny, Konec mě překvapil

trillobit89
18.10.2017

Myslím, že kdyby knížku stejně jako Volání kukačky napsala Rowlingová pod pseudonymem, lidé by k ní přistupovali jinak. Takhle se asi spoustě lidí stane, že nedokážou z hlavy vyhnat Harryho Pottera.
Mě tahle knížka velmi nutila k přemýšlení. Autorka se tam opírá do pro mě zajímavých témat. Dovedla jsem si představit i to, co v knížce vyřčeno vůbec nebylo. Já bych knížku určitě doporučila, ale spíš někomu, kdo má rád třeba řekněme psychologické romány.

whiolet
13.10.2017

Velké zklamání.
Neustále dokola nezáživné vyprávění o chlapíkovi co umřel hned na začátku. Zbytečně moc postav ve kterých jsem se ztrácela a plytký děj. To je tato kniha.
Příběh začal být zajímavý až skoro ke konci, jinak mě nudil.

katu9365
12.10.2017

Autorčino vyprávění mám moc ráda, ale děj knihy mě moc nazaujal. Moc postav, takže jsem polovinu knížky netušila kdo je kdo. Chvílemi jsem se do čtení musela nutit...