Horalka

Itálie roku 1943. Na zem dolehla válka v plné síle. Na Řím dopadají spojenecké bomby a uprostřed všeho toho chaosu se ovdovělá Cesira rozhodla odvést svoji osmnáctiletou dceru Rosettu do bezpečí. Odchází s ní tedy do vesnice, z níž sama pochází. Namísto vysněného klidu ji však čeká mnoho dalších dramatických okamžiků... (z přebalu knihy) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/249/horalka-wIh-249.jpg 4.2478

La Ciociara (1957)

Vydáno:, Academia

Natyna3

Kniha, kterou jsem četla dost dlouho- hlavně kvůli menšímu počtu přímé řeči i odstavců. Celá kniha si udržuje svou kvalitu, ale za nejlepší a nejpoutavější považuji závěr knihy.
Příjemné ukončení mé povinné četby. :)

Dep8

Tak jsem se do tohohle všeobecně vychvalovaného díla pustila taky... Docela toho lituji. Celou dobu jsem odpočítávala stránky zbývající do konce. Suché, nezáživné, nevýrazné... Takový námět šel zpracovat mnohem mnohem lépe a zajímavěji...

yerisley

Kniha je dobrá, ale film v podání S.Loren je prostě lepší

Adsla

Velmi dobrá klasika.

konicekbily

Nádherná kniha o druhé světové válce z italského prostředí. Světová válka nebyla jenom na frontě, ale přinesla útrapy a stísněný život v zázemí. V myšlenkách se ke knize vracím.

kacimilek

Jednoduše klasické dílo, které by měl přečíst každý! Kniha má spád a je skutečně napsaná tak nějak po italsku...vypravěčka jako by nedokázala zastavit příval myšlenek a vypráví a vypráví. Obdivuhodná pozitivní duše.

catherinee94

Další kniha, za kterou jsem vděčná a postrčila mě k dalšímu přemýšlení o absurditě války.

Insignitka
09.09.2016

Klasika. Hodně silně pojaté, hl.hrdinka má v sobě obrovskou energii

gargamelka
13.03.2016

Zajímavá kniha. Některé pasáže jsou velmi živě popsány. Je popsán život za války a změna charakterů jednotlivých postav. Rozhodně stojí za přečtení, nepostrádá švih :)

Atuin
11.03.2016

Na mě tato kniha zapůsobila svou atmosférou, ukazuje veškerou zlomyslnost podprahového jevu, který jsem kdy v knize viděla. V popisných částech je úžasná a za tu vláčnost, jsem byla vděčná, protože když mi došlo co vlastně autor říká špatně se mi to trávilo. Někdy člověk přijme lépe něco podané přímo, takhle to bývá horší, to co se odehrává za zrcadlem příběhu, to co není skutečně vyřčeno. Kniha rozláme různé odstíny člověka i (ne) člověka a přitom by to do ní člověk na první pohled neřekl, a zkusmo by ji mohl zařadit mezi pohodové čtení. Výrazná kniha, ostrá.

Týnka94
16.02.2016

Tuto knihu jsem si vybrala do mé povinné četby k maturitě, mohu říct, že mě velice mile překvapila. Četla jsem jí jedním dechem. Určitě doporučuji.

Hodža
16.01.2016

Z toho jsem byl hodně vyjevenej...byl jsem mlaďoch, rozervanej a lačnej...a film s Lorenkou mne dorazil...

Ječmínek
08.12.2015

Cesira sleduje, jak válka mění lidské povahy i lidské osudy. Většinou k horšímu. Přemýšlí o tom a doufá, že jednou se i s dcerou vrátí do Říma a vše bude jako dřív. Ale postupně si uvědomuje, že válka nemilosrdně a navždy ovlivní také život její rodiny. Velmi poučná kniha pro dnešní lidi. Vždyť stačí tak málo a i my můžeme najednou být na útěku, v chajdě, na horách, o hladu, ve špíně, ve strachu, ...

angloumene
21.11.2015

Jedná se o velice silnou knihu s tématikou 2. světové války. Ačkoliv děj nesledujeme přímo z řad vojenské vřavy na čtenáře zapůsobí snad o to víc. Z paměti se mi již nikdy nevytratí příběh ruského vojáka. Rozhodně stojí za přečtení.

izi
03.11.2015

Jedna z nejlepších a pro mě nejchytlavější knížka, co jsem kdy četla.

hanicka258
10.09.2015

Zpočátku jsem se do příběhu nemohla začíst, ale konec byl čtivý. Moc se mi nelíbila celá realističnost a zároveň velká "snivost", nevím. Asi už bych tuto knihu nepotřebovala číst podruhé...

Palele
26.04.2015

Jedna z nejlepších knih s válečnou tématikou a samozřejmě nezapomenutelné filmové zpracování se Sofií Loren

katerina9455
04.02.2015

Mám ráda knihy s období druhé světové války a tato patří mezi nejlepší, co jsem doposud přečetla! Knihu jsem přečetla jedním dechem. Občas mě mrazilo a to znamená, že je kniha skvělá! Nejvíc se mi na knize líbí jak realisticky je líčená a autor se nebojí silných výrazů.

s.macuska
18.09.2014

Děj se docela vleče, z velké části se vlastně nic neděje a táhlé pasáže jsou místy takové, že mi myšlenky ubíhaly někam jinam, daleko pryč od příběhu. V závěru jsem se konečně začetla a rozhodně dílu nemohu upřít dokumentární hodnotu a zobrazení války opět z jiného úhlu pohledu, který mě zaujal. Nakonec knížce dávám slabší čtyři hvězdičky.

adelaska
17.09.2014

Nejsem zastánce knih s válečnou tematikou, ale tahle kniha je moc krásně napsaná. Doporučuji přečíst.

Pawlisman
12.09.2014

Krásně napsaná a velice silná kniha o jedné ženě na pozadí 2. světové války odehrávající se v italských horách. Celé vyprávění mi přišlo tak trochu snivé, v mlze či jako v tom černobílém filmu. Působí velice zvláštně až jako "noir"

Evikju
21.08.2014

Kniha má velkou sílu, ale upřímně můžu říct, že pomalu stačí jen začátek a konec..prostředek je plný popisů

Madluska
09.08.2014

První (a dost možná i poslední) setkání s Moraviou mě poněkud zklamalo. Na jednu stranu jsem obdivovala, jak se popasoval s vyprávěním životního přiběhu hrdinky-ženy, obyčejné prosťačky, taková stylizace chce dle mého soudu dost odvahy i sebevědomí. Na druhou stranu jsem si ale z Horalky moc přesný obrázek o válce v Itálii neodnesla, což mě mrzí, neboť právě to mě zajímalo nejvíc... I to bych byla ochotná autorovi odpustit, přece jen se mohl zaměřit na cokoliv a on si prostě vybral ženský úděl ve válce, proč ne. Ovšem co mi vadilo a co mě rušilo hodně, to bylo Cesiřino neustálé předjímání budoucích událostí (zejména Rosettiny přeměny) a pro mě zcela nepochopitelná horská dráha v psychologii postav v závěru knihy, to už jsem autorovi nevěřila ani slovo a jen jsem si říkala, co z toho nakonec vyleze. Takže nejsem zklamaná úplně, ale na mě tato kniha nezapůsobila víc než průměrně.

iva23
25.06.2014

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Autor výborně popsal duševní pochody, zoufalství, marnost a beznaděj obyčejných lidí ve válečném období.

Ladys
17.04.2014

Snaha matky a dcery o přežití ve válečném běsnění.
Pro mě typický důkaz toho, že kniha nemusí mít šílenej spád na to, aby vás upoutala.

LammEr
21.03.2014

Zas tak hrozné to nebylo. Všudy přítomné popisy jsou někdy příliš zdlouhavé a místy zbytečné. Nejvíce mě zaujal začátek knihy a část po Rossetině proměně. Vnitřkem knihy jsem se doslova prokousával.

Clairka
13.01.2014

silné dílo...ač jsem se někdy musela přemáhat ke čtení, tak nelituji toho že jsem jí přečetla :)

Tina.orl
24.11.2013

Výborná kniha o nikdy se nevzdávající ženě. Mnoho popisů.

dark.ma93
04.10.2013

Jako celek se mi kniha líbila, jako příběh samotný taky. Chvílemi však byla napsaná moc zdlouhavě a některé pasáže mě nudily. Zase však pointa nebyla vůbec špatná. Zajímavý pohled na válku.

rasputin
07.08.2013

Rád bych, aby si tuhle knihu přečetlo co nejvíc mladých lidí a zamysleli se při tom nad tím, jak žijí.....Aby se zamysleli......a nejenom mladí lidé.

Itálie 2. světová válka

Alberto Moravia