Paní Bovaryová

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem. Zoufalá Ema tvrdě doplácí na svou naivitu, ocitá se v dluzích a marně hledá schůdné řešení... -- Poznámka k vydání roku 1930 - Rodinná knihovna, ve 2 knihách, přeložil Živan Vodseďálek, Ilustroval Teodor Pchálek. 2. kniha obsahuje navíc Prosté srdce v překladu Josef Menzel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44596/pani-bovaryova-PTX-44596.jpg 3.61363

Madame Bovary (1857)

Vydáno:, Odeon

Kniha Paní Bovaryová

trais

Přiznávám kniha mě místy nebavila a do čtení jsem se občas nutila, ale úplně mě dostala. Pokud nejste příznivec líčení přírody či psychologie a baví vás převážně dějová literatura, tak vám můžu rovnou říct, že vás kniha bavit nebude, ale pokud vám alespoň částečně něco z toho říká budete knihou nadšeni a jistě se nebudete divit, že je kniha považována za klasiku a Flaubert za génia popisů. Člověk se občas musí odprostit od pohodlí a jednoduchosti aby pochopil krásu!

jfialova

Ta ženská mi byla celou dobu tak protivná! Ale to bylo vlastně cílem, ukázat na lidskou sebestřednost, chamtivost, hloupost a sobeckost. Jazyk a styl psaní je poplatný době, kdy kniha vznikla, takže kdo nemá rád poněkud do detailů zabíhající styl, bude zklamán.

RemiBlack

2019/14
Ugh. Ani při nejlepší vůli si nedovedu představit, proč zrovna mě se tahle kniha tak strašně nelíbila a musím kontrastovat s 5* hodnoceními níže. No nic:
Autor si potrpí na -naprosto nezáživné- popisy čehokoli kdekoli, jenom děje ne. Když budete číst jen přímé řeči, uděláte si docela slušný obrázek.
Chápu, že romantický hrdina má stát na okraji společnosti. Nicméně to snad neznamená, že hlavní postava musí být takhle nepříjemná a *zbytečná*. Ema je pokrytecká, sebestředná, hloupá a necitelná (popř. přecitlivělá) postava. Např. její vztah k dceři. Kdyby ji někdo v půlce profackoval, nezlobila bych se!
Charles, ze začátku dobrá postava, je popisován jako úplný idiot. Proč? Protože je spokojený (chudák).
Tak do poloviny se to ale dalo. Sem tam člověk něco přeskočil, a i přes bídný děj to nebylo tak zlé. Ale posledních sto stran jde od z deště pod okap, z tragédie do ještě větší, říkala jsem si jen "už umřete a hlavně rychle".
Nálada je místy podobná, jako např. v románu Otec Goriot. Tam se dá s trochou snahy najít nějaký smysl. Ale má-li Paní Bovaryová nějaké poselství, mně zůstane ukryto...

Knišíl

Není divu, že je kniha zařazována do mnoha prestižních knižních žebříčků. Není divu, že někdo knihu nedočte a odloží ji, zvláště při studiu na střední škole. Tohle je Kniha s velkým K. Flaubert byl úžasný spisovatel, ony drobnosti, záchvěvy situací, které by se mohly zdát všední, dokáže vykreslit literárním jazykem tak, že vám málem i slza ukápne, jste-li romantická duše, a to i přesto, že Flaubert v Paní Bovaryové romanci kritizuje. V paradoxu, romantiku trhá s duší básníka.

Theresa28

Tato kniha mi prirostla úplně k srdci. Moc se mi líbil děj, prostředí, postavy a zkrátka nádhera!

LiKa00

Kniha se mi moc líbila. Hodně lidí říká, že je film ani kniha nebaví, ale mě to bavilo a bylo to super. Sice smutný konec, ale jinak moc hezké.

Denny45

Bolo mi úplne jedno, že Flaubert opisoval počasie nejakého dňa ako pekné, slnečné, teplé. Nad hlavami postáv som si predstavoval zatiahnutú oblohu, šerosvit, mrholenie, vlhko a chlad. V daždi nakladali mladí Bovaryovci svoj majetok na koč, pršalo aj keď si ten zazobaný boháč bafkal cigaretu pri teplom krbe a pani Bovaryová na pokraji šialenstva ho prišla prosiť o almužnu. A nehovoriac, ako sa v srdci tejto ženy doslova parilo z neskutočných a nerealizovateľných snov, inšpirovaných červenou knižnicou. Z pary sa zrodili ťažké oblaky, z ktorých sa lialo ako z krhly a voda zaliala celé jej vnútro. Voda zamrzla na tuhý ľad, ktorý na konci explodoval a premenil sa na jemný poprašok. Vietor si s ním poradil. Potom nezostalo nič, ani matná spomienka...
Dej vynikajúci, priam rozbíjajúci posledné zvyšky romantizmu v realistickom svete. Ale ten zvláštny štýl v niektorých pasážach a slovná zásoba nudili a kazili dojem. K ťažkému príbehu ťažký štýl patrí. Stačí, že ma to zas donútilo premýšľať.

Nofar197

Prave ji ctu v anglictine. Vyborna kniha, byt na zacatku ponekud se vlekouci. Ale takovy problem ma vice knih - napr. Scottuv Ivanhoe - a kdyz se ctenar tim nezazivnym zacatkem prokouse, tak objevi literarni poklad. Emmy Bovaryove je mi lito, byt s jejim jednanim nemohu v zadnem pripade souhlasit. Vlastne se stala obeti sve doby a sveho okoli. Je mozne, ze mela nejaky skryty talent, ktery ji ale doba, v niz zila, nedovolila rozvinout, a bolestne si uvedomovala, ze se nikdy nedokaze uplatnit jinak nez jako manzelka. Tvrde za sve chyby zaplatila.

Freedyn

Na odlehčení fajn kniha. :-)

ChristineDaee
08.12.2018

Dokonalé dielo, v ktorom sa nájde asi každý. Všetky opisy, dialógy a drobné príbehy sú také verné, až je to nepochopiteľné. Pani Bovaryová je mi veľmi blízka - nebojím sa to priznať, aj keď to na mňa vrhá zlé svetlo. Aj milujem prírodu len vtedy, keď sú v nej roztrúsené zrúcaniny a more, keď je rozbúrené. A nie je nás viac? Čo hľadáme v láske, priateľstve aj náboženstve nepostihnuteľné ideály, čo živíme city k platonickým láskam ako keď polievame zomierajúcu kvetinu a skutočné vzťahy sú pre nás katastrofou... Ale svoje dieťatko by som nikdy neudrela! Btw, Pani Bovaryová je nesmierne nenávidená postava, ale líši sa od inej, oveľa obľúbenejšej hrdinky Anny Kareniny?

Blue
24.10.2018

Povinná četba. Tady to myslím vystihuje vše.

Andrea2811
22.10.2018

Knihou jsem se vyloženě prokousávala, nicméně příběh je napsán hezky a životem. Smutný konec ale perfektní ukázka literárního realismu.

Sidonka3
27.09.2018

Hned se pozná příběh napsaný podle skutečných událostí. Je pravdivý, přesně o tom, jaký život je, o lásce i nevděčnosti, o tom, že někdo neumí odhadnout své limity, o zamilovávání se do nevhodných mužů a snaze se jim mermomocí za každou cenu zalíbit, o nerozumném rozhazování peněz ( je třeba si život užít a spoustu věcí si člověk koupí jen díky financím nebo díky postavení, no jo, ale co pak, když peníze dojdou, paní Bovaryová?...)... Zkrátka reálný život ve své kráse i ošklivosti.

los
27.08.2018

Flaubert je vynikající vypravěč, nadčasově vystihl věčný úděl lidských vztahů (ochabnutí milenecké lásky) a precizně vykreslil typické povahy (kdo se v životě nesetkal s podobnými praktikami finančníků, kteří půjčují na vysoký úrok, aby pak lehkovážného nebo hloupého dlužníka úplně oškubali?)

všimli jste si, že většina čtenářů považuje za hlavní (a jedinou) téma románu milostnou linku, ale ta sociální a náboženská je také nadmíru důležitá!!!

Chajda69
07.08.2018

Zůstala mi v knihovně po prababičce, tak jsem se do ní pustil, neb byla ve škole podávána za jeden z klíčových románových počinů 19. století.

Příběh i forma je silně poplatná době vzniku. Právě v té době byl možná román něčím neortodoxním, pro mě byl ale zdlouhavý, nezáživný a nad Emminu naivitou (snad až hloupostí) mě akorát jímal vztek. V dnešní době mi už neměl příliš co dát, snad jen svědectví o životě ve Francii 19. století.

agatha2
30.07.2018

V jednom měsíci jsem zvolila dva návraty mezi klasiky, které jsem kdysi dávno četla. I Paní Bovaryovou jsem již kdysi držela v rukou, již tehdy se mi kniha líbila, byť jsem nemohla hlavní hrdince přijít na jméno. S odstupem cca dvaceti let jsem se k ní vrátila a mé pocity z knihy jsou naprosto totožné, neměnné. Emma mi k srdci nepřirostla ani nyní a obávám se, že se to nikdy nestane. Nicméně dílo autorovo jako takové je pro mě výborné.

speciale88
18.07.2018

Knihou mi trvalo se prokousat. Děj byl utahaný. Pointa knihy jako taková je zajímavá.

Nuny
25.06.2018

Tahle kniha mě dostala.
Je to vlastně hrozně smutný příběh ženy, která je tak rozpolcená city, až to bolí.
Jediného muže, který kvůli ní zemře, si neváží a hledá lásku a potěšení jinde a v čemkoliv jiném.
Pořád jsem si říkala, tak ať se něco stane, ale dopadlo to jako v životě. Bez příkras.

martinaandulka
13.06.2018

Hlavní postava Emma,děj se odehrává v polovině 19 století .Z mého pohledu neni vůbec hrdinka,ale neštastná,rozpoluplná žena,která udělá neštastné své nejbližší ... .Kniha se nečetla svižně a zanechala mi smutek v duši.Stačilo mi jednou přečíst,ale jsem za to ráda.

zluk
07.06.2018

Při delším čtení způsobuje depku a beznadějné pocity. Jinak je to napsané poměrně sugestivně.

AnnaPok
05.06.2018

Slysela jsem, ze je dobre knihy precist zase po nejake dobe. Ve skole jsem tuto knihu necetla. Ale ted, ve 30, na pusobi jinak.... Jako manzelka hlavni hrdinku trochu chapu, jako matka - odsuzuji. Jedna jedina veta o tom jak dopadla jejich dcera, mi zmenila cely pohled na hlavni postavy. To uz asi nezmenim... Jinak kniha zajimava, trochu jsem i hure chapala, jelikoz jsem cizinka...nektere slova vubec neznam. Za me, stoji urcite za precteni!

PetK
05.06.2018

No, tak si můžu zapsat na (prozatím celkem skromný) seznam další klasiku. A opět jsem se přesvědčila o tom, proč mě to moc nebaví - ty popisy, ty nešťastné popisy... To je taková nuda! Na druhou stranu oceňuju, že se autor pustil do tehdy poměrně odvážného tématu, a to jednak nevěry v manželství, ale taky do pocitů ženy v tehdejším světě. Na jednu stranu bych fakt nechtěla tehdy žít a být v kůži paní Bovaryové, na druhou stranu se (viděno dnešní optikou) občas chovala jako pěkná kráva. :-)
Takže nějaké to plus, nějaké mínus - průměr.

MonaTheim
22.03.2018

Tohle pro mě bylo těžké čtení a párkrát jsem se přistihla, jak se už těším, až budu na konci. Nicméně téma je stále aktuální i v dnešní době, tempo knihy pro mě bylo příjemné, některé části jsem si musela zapisovat. Kniha asi nebude pro každého, ale doporučila bych ji.

sararachel
16.03.2018

Po knize jsem sáhla, protože jsem si musela vybrat nějaká díla na maturitu. Prvních 100 stránek bylo jen samé dlouhé líčení a děj nic moc, ale přemohla jsem se a našla jsem poklad! Nevěděla jsem, jak moc mě kniha vtáhne a jak moc se budu vciťovat do její role a jak moc budu soucítit i s chudákem Charlesem. Literatura 19. století má hodně co nabídnout!

Kamys
07.03.2018

Překvapilo mně, jak je kniha pořád aktuální, možná víc než dřív.
Hlavní sdělení je jasné - z racionálního pohledu zahazuje paní Bovaryová všechno, co má, pro neurčitý příslib štěstí, nebo spíš vášně. A dopadne špatně, a to se dalo čekat.
A dneska? Kdo se dnes řídí racionalitou, kdo by dneska byl s partnerem, kterého nemiluje? V dnešní době "instantního uspokojení"? Na jednu stranu se zdá, že je zralá na profackování - ale pak si sáhněte do svědomí, co děláte jen proto, protože se vám chce, i když to nemá racionální důvod, i když vám to může způsobit problémy?

Damato
06.03.2018

Po přečtení prvních stránek jsem chtěla další čtení vzdát, ale zrovna mě doběhla chřipka a co jiného se dá ve dne v posteli dělat, než číst . Zpočátku jsem si u čtení všímala , kde co lítá, ale pak jsem se do čtení dostala a musím říct, že i přesto, že hlavní postava byla opravdu na jednu výchovnou a dobře mířenou, docela jsem to dočetla bez dalších prodlev. Skvostně popsaný život jedné znuděné, nic si nevážící postavy, kdy si člověk uvědomí, že podobní lidé jsou, žijí vlastně okolo nás pořád.

Morgaine07
15.02.2018

Hlavni postava byla na proplesknuti

Marekh
08.02.2018

Výborná kniha a doporučuji. Knihu jsem přečetl na jeden zátah, líbil se mi děj, konec knihy je tragický. Viděl jsem i film, který se mi také líbil.

Člověk se může v životě dopustit spousty chyb a v případě paní Bovaryové se jednalo o to, že nehospodárně nakládala s majetkem, zapletla se s milenci, a pak se do toho zamotala a žádný z milenců ji nepodal pomocnou roku. Paní Bovaryové mi bylo upřímně líto. Z jedné strany měla všechno, co potřebovala, byla zajištěná, nicméně její představa o životě byla jiná. Chtěla utéct z toho místa, kde s panem Bovarym bydleli, pro ni to byl zapadákov. Představovala si, že bude bydlet někde ve městě, kde je ruch a život, nikoliv "na konci světa", že si najde muže, který se ji bude více věnovat, se kterým budou trávit více času apod. Při romantických knihách se mnohdy zasnila a představovala si, že by byla jednou z hrdinek knihy, která by našla svého "prince na bílém koni".

Když jsem přemýšlel o této knize, tak jsem dospěl k závěru, že možná byla chyba na obou stranách. Pak Bovary hodně pracoval, vracel se pozdě domů, nicméně mohl se pokusit najít více času pro paní Bovaryovou a více se jí věnovat. Z druhého hlediska paní Bovaryová byla vdaná a to si měla uvědomit, než propadla milostným avantýrám..

Opravdu je velmi těžké hodnotit situaci, ve které se ocitla paní Bovaryová, zastávám však názor, že člověku by se mělo pomoci, když toho upřímně lituje a uvědomuje si chybu, které se dopustil, konkrétně mám na mysli to, co provedla paní Bovaryová.

ondras666
06.02.2018

Z téhle knihy jsem rozpačitý a nevím, co si o ní myslet. Ke čtení jsem se rozhodl díky opakovaným zmínkách v knize pana Irvinga, kde byla stěžejním dílem, tak jsem čekal něco, co mi vyrazí dech.
Pravdou ale je, že během čtení přišlo obrovské zklamání. Kniha svým způsobem zajímavá popisem míst a kouzlem své doby. Ale to je asi tak vše. Hlavní postava je znuděná panička, která trpí úzkostí a chce žít na panské úrovni...
V roce vydání tahle kniha asi mohla šokovat, když ukázala, že i ta pomyslná smetánka má své slabosti a je promiskuitní, stejně jako spodina. V dnešní době tahle kniha vyznívá jako výsměch erotice v literatuře.
Za mě rozhodně hodně slabá kniha, kde během čtení jsem ztrácel dějovou linku a přiznám se, že chvílemi četl několik stran, aniž bych věděl o čem...

boxas
04.02.2018

Napadl mě citát, myslím že O. Wildeho: "Ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou." Taková byla Ema Bovaryová. Sobecká, marnivá, povrchní, s hlavou v oblacích, muži obletovaná a rozmazlovaná, přesvědčená o tom, že "má na víc". Ani mateřství ji nezměnilo, a tak její pád ze snových výšin tvrdě na zem byl krutý a trpký zároveň. Co s takovým životem? Bez peněz, bez hýčkání, pracovat a chovat se zodpovědně, to se nikdy nenaučila. Myslím, že Ema by dopadla stejně, i kdyby se nezadlužila. Zestárla by, milenci by ji opustili s prvními hlubokými vráskami, rodina ji nezajímala, její zájmy byly povrchní, nic pořádně nedělala a ani to neuměla. Jak by tedy skončila? Zatrpklá, s lahví v ruce, nebo by stejně spáchala sebevraždu? Vždyť i ten její odchod ze světa byl tak trochu na efekt.
Udivuje mě, s jakou přesností a precizností vystihl G. Flaubert tuto ženu. Skutečně mistrovské dílo! Jen škoda, přeškoda, že má Paní Bovaryová nálepku povinné školní četby. To této knize velice škodí.