Paní Bovaryová přehled

Paní Bovaryová
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44596/bmid_pani-bovaryova-PTX-44596.jpg 4 2051 2051

Flaubert začal psát Paní Bovaryovou na popud svých přátel, kteří mu radili, aby se stále neobíral jedním a týmž odlehlým námětem psal právě jednu z verzí Pokušení svatého Antonína aby si víc všímal současnosti a využil například jako námětu k románu zprávu z novin, že se blízko Rouenu otrávila žena venkovského lékaře a že jejímu skonu předcházelo manželské drama. Tak vznikla Paní Bovaryová, do níž vložil autor tolik svých osobních pocitů a představ, celou svou životní filosofii, poznamenanou skepsí jako výkřikem poraženého a pesimismem, že se s ní nakonec ztotožnil. „Paní Bovaryová, to jsem já, “ říká autor. Reálným motivem románu je drama manželské nevěry. Nezkušená dívka, která tráví celé mládí v odloučenosti, sama se svými sny a růžovými vidinami budoucnosti, se provdá za venkovského lékaře, rozvážného a usedlého muže, který není s to přehrát se na románového kavalíra. Ema se boří do šedi všedního života, který ji dusí a zároveň nutí hledat cestu ven. Tato cesta vede k milostným vzplanutím, která nakonec nikdy neodpovídají vysněným představám. Provází je deziluze, silnější než vůle žít. Paní Bovaryová ztroskotává při prvním nárazu na neúprosnou skutečnost. Provinila se tím, že chtěla vědět, co se skrývá za pojmy blaženost, vášeň a opojení, které ji v knihách připadaly tak krásné.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Madame Bovary, 1857


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Paní Bovaryová. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (307)

citizen
18.05.2025 5 z 5

Nikdy bych nevěřil, že až po čtyřicítce si přečtu knihu, která se rázem pro mne stane knihou fatální. Žasnu. V Paní Bovaryové je obsažen celý život, celý svět. Stačí si přečíst tento román a skoro se mi chce říct, že už nic moc dalšího není nutné číst. Ano, Flaubert je génius. To, co zprvu vypadá jako realistické líčení jednoho banálního příběhu, je něco úplně jiného. Jako by Flaubertův mozek dokázal vsáknout a obsáhnout každý detail, který nás obklopuje: větřík vzdouvající prach, vůně košile i měnlivá hnutí mysli. Jako kdyby se dokázal vcítit do každé své postavy, a zároveň ji ironicky, ale nikoli zle „shodit“. Říkal bych tomu možná hyperrealismus, ale přeludný a zároveň přesný. Je to poezie. Flaubert nic nevyjevuje zjevně ani vulgárně, ale jako by v každém jeho přirovnání bylo neuvěřitelné porozumění lidské povaze, se všemi jejími nejasnými motivacemi, ambivalentními city, „vržeností“ do nelítostné mechaniky života. Flaubertovu vidoucími zraku nikdo neuteče, žádná iluze nezůstane ušetřena. Cítil jsem, že miluji jak Emu, tak jejího autora, byť u Emy jsem si dobře uvědomoval tu typickou ženskou „nemožnost“ dosažení klidu, která je ale někdy tak přitažlivá jako zkázonosná. Hluboce jsem soucítil s Charlesem Bovarym – v jeho netečné prostotě, která je plná citů, které se ani nestihly narodit, je něco heroického. Paní Bovaryovou bych si vzal na pustý ostrov, ještě teď se chvěju. Je to úžasná a zároveň strašlivá kniha.

petrarka72
15.05.2025 3.5 z 5

Čtení mi trvalo dlouho a nedá se říct, že jsem si ho (snad až na poslední třetinu) vychutnávala. Flaubert popisuje na příběhu paničky Emmy B., jejího milujícího manžela, milenců, "podnikatelů" v peněznictví nebo malých lidí pinožících se za uznáním na malém městě nudu, ubíjející banalitu, prostřednost - a popisuje je dokonale. V závěrečné studii je zmíněno, že neprociťuje, ale smyslově vnímá, což je, myslím, přesné. A narozdíl od souputníků romantiků není pro něho láska, vášeň, osud, smrt nebo víra v Boha nekomplikovaná vznešená záležitost... A mimochodem - u téměř stostránkového líčení soudního procesu se docela zasmějete a ilustrace jsou skvělé.


intelektuálka
01.05.2025 4 z 5

V takové krásné dny se mi ani nechtělo psát o osudu Emmy - ženy z doby 19. století, kde bylo postavení žen úplně jiné ....

Těžko se mi chápe její život, který si nedokázala naplnit štěstím z rodiny a dcery - ale stále hledala v iluzích....

Protože autor zpodobnil tehdejší období zdařile, určitě přečtení nelituji ....

A závěr přivedl Emmu do situace, kde jen těžko našla rozluštění ....

Toto je kniha pro milovníky klasiky.

všechny komentáře

Související novinky (4)

Sezona pomsty, Vyrytá znamení a další knižní novinky (47. týden)

17.11.2024


Gothikana, Divoká Aljaška a další knižní novinky (34. týden)

18.08.2024


Noc na Karlštejně, Skřítkové, Gigul a celkem 22 nově přidaných eknih zdarma

19.04.2024

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (5)

Túži za láskou ako kapor na kuchynskom stole za vodou.


Mal vždy veľkú fantáziu, keď išlo o jeho záujmy.


Povinnosť, to znamená cítiť, čo je veľké, zbožňovať, čo je krásne, a nie prijímať všetky konvencie spoločnosti so všetkými hanebnosťami, ktoré nám vnucuje.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Zfilmováno

Madame Bovary (1975)


Kniha Paní Bovaryová v seznamech

v Právě čtených57x
v Přečtených3 410x
ve Čtenářské výzvě252x
v Doporučených93x
v Mé knihovně1 107x
v Chystám se číst722x
v Chci si koupit109x
v dalších seznamech42x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)