Žízeň po životě

Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic, celý život jej finančně i morálně podporoval ne o mnoho existenčně zajištěnější, avšak oddaný bratr Theo. O jeho obrazy dnes na aukcích svádějí boje japonští investoři s americkými průmyslovými magnáty a vydávají za ně desetimiliónové dolarové částky. Jejich autor se ve vrcholící deziluzi, nedůvěře v sebe sama a na pokraji šílenství zastřelil. Neúspěšně, dva dny pak umíral v nemocnici....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6319/zizen-po-zivote-ouw-6319.jpg 4.7538
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno, BB art

Lust for Life, 1934

Kniha Žízeň po životě

Alizon

Bala jsem se toho, ze kniha bude suchoparna, jak nekdy podobne romanove biografie byvaji. I proto jsem ji pomerne dlouho (i pres vyborne hodnoceni) odkladala. Dostalo se mi velice intimniho vypraveni, kdy jsem mela pocit, ze (jak pise Danka) "Vincent je vedle vás a vy mu vidíte až do žaludku". Skvele je popsan zivot maliru obecne a utrapy kterym museli celit.
Rozervany Vincent - stale se zenouci za smyslem sveho zivota - se k malirstvi dostava vlastne docela pozde (i kdyz predtim sam pracuje v galerii). V knize je skvele vystihnute to, ze at uz se vrha jakymkoliv smerem, jeho tempo je sebeznicujici. Jiste sebemrskacstvi ho nuti veci hnad do krajnosti, at uz se jedna o jeho misi v Borinage (o teto casti jeho zivota jsem priznam se nemela tuseni), jeho lasky a nebo o snahu byt dokonalym malirem. Jeho "vrozene silenstvi" (i jini clenove jeho rodiny trpeli ruznymi poruchami a spachali sebevrazdu) je umocnovano jeho "urputnou zizni po zivote". Ta vede k malovani do uplneho vysileni, hladu - protoze vsechny penize utrati za barvy - a vedomym nicenim sama sebe (malovani na slunci bez klobouku, privadeni se do stavu vycerpani) - protoze tak lepe vnima a tvori.
Bratrska laska mezi Vincentem a Theem potom prostupuje celou knihou.
Kratka zminka se dostala i memu oblibenemu obrazu Slunecnice (je jich vlastne vice verzi, ale to jsem zjistila az v dospelosti, v detstvi jsem nekde videla reprodukci jedne z nich a obraz jsem si naprosto zamilovala).
Opravdu doporucuji k practeni a rozhodne si prectu jeste autorovu knihu Agonie a extaze.

Qaxi

Knih a o nezkrotnosti a touze po nedosažitelné dokonalosti.

slunicko1958

Vincenta mně bylo velice líto. Nikdo ho nechápal, nemiloval, neuznával ani nevážil, byl terčem posměchu i pro děti. Jeho krátký život bylo jedno velké trápení, proto ve mně zůstává jakýsi pocit smutku.
Upřímně však můžu napsat, že čtení románu bylo pro mě potěšením. Autorovy znalosti o malířství i malířích, nádherný sloh, lehkost vyjadřování, empatie - to všechno dělá z této knihy literární poklad. Určitě si ji za čas přečtu znovu.
Bohužel, i když toto vydání knihy obsahuje obrazovou přílohu, až příliš často jsem musela vyhledávat, jak vypadají obrazy, o kterých je v knize řeč, chtěla jsem se dozvědět mnohem víc také o zmiňovaných malířích. Když už mám být hodně upřímná, musím se kajícně přiznat, že když jsem uslyšela jméno Vincenta van Gogha, vybavila se mi stará zaprášená zasklená reprodukce slunečnic, která visela kdysi dávno na školní chodbě. Díky tomuto románu jsem si rozšířila povědomí o tomto géniovi.
"... Vincent není mrtev. Nikdy nezemře. Jeho láska, jeho génius, veliká krása, kterou vytvořil, půjde dál a bude obohacovat svět. Nemine hodina, abych se nepodíval na jeho obrazy a nenacházel na nich novou víru, nový smysl života. Byl to velikán... veliký malíř... veliký filozof. Padl jako mučedník své lásky k umění." (str. 432)

Lindah

Krásná knížka, opravdový skvost!

Tatrman

Co na to říct, jednoduše - krásná kniha... Takhle se podle mě dělá "velká" literatura. Už mám koupenou Agónii a extázi a moc se na ně těším!

dmull

Kniha, kterou jsem přečetla snad již desetkrát a stále se k ní ráda vracím.

Sidonka3

Román o tragickém osudu dnes již velkého, světoznámého malíře, který za svého života neměl štěstí ani na lásku, ani na to, aby zažil uznání alespoň za svojí práci, když už se mu ve vztazích nedařilo.
Jeden čtenář mi řekl, že ho Vincent rozčiloval. Ano, měl komplikovanou povahu, někomu se může zdát, že si až příliš nárokoval a vynucoval právo na lásku a choval se někdy k druhým neempaticky, na druhou stranu mu bylo naloženo a je otázka, jak by se s takovou mírou depresí a složitou povahou vyrovnávali jeho kritici.
Když se vrátím k románu jako takovému, je prostě bezvadně napsaný. Všechno včetně prostředí ožívá před očima, dobře prokreslené postavy a jejich pohnutky. Naprosto přirozeně se dostáváme do uměleckého světa a vidíme ho očima, jakým ho vnímají umělci, dozvíme se o tom, jak to mezi malíři, jejich kolegy a jejich spolupracovníky chodí. Výjimečná kniha, naprosto skvěle napsaná, jako by jí s I. Stonem spoluvytvářel snad i samotný Vincent.
Vincent je nyní alespoň po umělecké stránce člověkem, který navždy vstoupil do dějin výtvarného umění. Jako osoba však zůstává dosud mnohdy nepochopen nebo je jeho postoj k životu odsuzován a zpochybňován, jak se to duševně nemocným lidem ostatně stává. Tato kniha však vnímavějším čtenářům umožní pochopit i takto složitou osobnost a souznít s ní.
Jedna z nejlepších biografií, jaká byla napsána.

Reily

I když jsem se dožil mnohem vyššího věku, než Vincent, i když je v jeho životě málo věcí, které by s ním člověk měnil, jednu věc mu opravdu lze závidět! Jeho žízeň po životě! Jak povrchní proti němu jsou naše životy! Tahle kniha(i film) mě dokáže nabít energií a povznést se nad malichernosti! Naprostý souhlas s Pelerine!

Bez dcerky neodejdu
Bez dcerky neodejdu