Počátek

kniha od:

Počátek https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 3.9 2557
Koupit Koupit eknihu Bazar

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Série:

Robert Langdon 5.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo
Originální název:

Origin , 2017


více info...

Komentáře (715)

Komentáře 715 Recenze 16

m2056
m2056
01.09.2023 2 z 5

Po přečtení téhle knihy si myslím že autor už nemá co psát a tak se snaží nějak příběh naplnit různé teorie ale nějak se mu to nepovedlo.

evismaior
evismaior
09.08.2023 2 z 5

(SPOILER) 40% - po dočtení posledního dílu ze série o Robertu Langdonovi mám nutkavou potřebu přečíst si znovu Šifru mistra Leonarda, protože teď naprosto netuším, jestli se za ta léta natolik proměnil můj literární vkus anebo je prostě Počátek o tolik horší.
Ne, nečekala jsem, že by nastalo nějaké jiné schéma - že bychom tam neměli nějakého génia s touhou vymyslet pro Langdona šifrovanou honbu za pokladem. Že by tam chyběla půvabná Langdon girl. Že bychom tentokrát nezávodili s časem před šíleným vrahem a policií. A že bychom se nedejbože dozvěděli něco víc o osobnosti samotného Langdona kromě toho, že má místo mozku encyklopedii všech muzeí a uměleckých děl, že nemá rád stísněné prostory a že nosí hodinky s Mikymauzem. A že by ta kniha jakýmkoli způsobem navazovala na předchozí díly, to už vůbec nečekám - v Infernu sice došlo k tomu, že má být třetina populace sterilní, což bych myslela, že to bude společností docela rezonovat a navíc by se to dalo krásně využít, když Brown píše o hlavní hrdince. Ale ne, jako kdyby se to nikdy nestalo. Ale fajn, na to jsem si už zvykla.
Ovšem vážně nemohu uvěřit tomu, že jsem několik hodin četla o tom, jak Langdon a vyvolená španělského prince (!) prchají španělskými městy před církví a španělskou královskou rodinou, aby našli kód, jímž by mohli spustit údajně velice zásadní prezentaci, která způsobí pád všech náboženství. Načež se po 400 stránkách nudného až únavného čtení zjistí, že tím úžasným vědeckým objevem je fakt, že (pokud nejste člověk s alespoň minimálním zájmem o vědu, tak SPOILER ALERT!!!) vesmír se řídí fyzikálními zákony (včetně vzniku života) a že směřujeme k propojení s technologiemi. Jako vážně? To je teda objev jak hrom. OK, těžko čekat, že by Brown mohl přijít s něčím vážně objevným. Ale to druhé je celkem zjevné. A o tom prvním už čtu v různých teoriích řadu let (až se zdráhám označit to za spoiler) a div se světe, žádné náboženství si z toho asi na zadek nesedne, protože se prostě zeptá "a kdo takhle nastavil ty fyzikální zákony"? A zatímco vědci se budou přít, zda prostě jiné nastavení není možné nebo zda existuje nekonečný počet vesmírů s různě nastavenými fyzikálními zákony, které všude fungují jinak (anebo prostě nefungují a pak takové vesmíry nemají dlouhého trvání), tak věřící prostě řeknou, že ty zákony jsou ve skutečnosti boží vůle a mají vystaráno. Autorovy rešerše pro Kirschovu prezentaci mi navíc přišly tentokrát dost odfláknuté - takový vztah entropie, termodynamiky a běhu času je například dost zajímavý a k tomu se autor přitom nedostal vůbec.
No a to, že ten zavražděný génius stvoří takhle komplikovanou cestu k heslu, jež spouští jeho prezentaci, namísto toho, aby to prostě pro případ svojí indispozice nechal spustit toho svého geniálního AI asistenta, to už mi tedy hlava nebere vůbec. Navíc celá ta zápletka kolem Winstona byla směšně odhadnutelná dopředu. Asi jsem ovlivněná tím současným překotným vývojem, ale mně bylo jasné, kdo je ten Langdonův průvodce Guggenheimovým muzeem, asi tak po třech větách.
Brown by možná měl přesedlat na turistické průvodce, protože jeho popisy chrámu La Sagrada Familia Antoniho Gaudího a Casa Mila stejného architekta mě k návštěvě docela vážně navnadily.


Belanna
Belanna
02.08.2023 3 z 5

Příběh je o dost pomalejší než předchozí díly. Opět se tu dozvíme mnoho zajímavého. Ale tentokrát na mě těch informací a zdlouhavých podrobností bylo až moc.
Závěr se mi líbil.
3,5*

Bakana
Bakana
20.04.2023 3 z 5

Celkem nic moc. Langdonovo putování po světě už ztratilo půvab, to co v Da Vinciho kódu bylo napínavé už je tady jaksi únavné. Taky mě dost zklamalo to velké odhalení, nedokážu si představit, že by takový objev vyvolat mezi představiteli hlavních monoteistických náboženství takové zděšení. Mezi námi - myslím, že tenhle objev by určitě zaznamenala odborná veřejnost, ale o laické si nejsem moc jistá. Možná ta část, která se zajímá o vědu...?

Vera Silent
Vera Silent
19.04.2023 3 z 5

Je to teprve moje třetí Brownova kniha, ale už teď mě omilani toho samého receptu nebavilo. Langdon je z nevysvetlitelnych důvodu starý, přitažlivý a samotář zároveň, vždycky dostane jako společníci nějakou úchvatnou mladou kost a vrazdici zaporak je vždycky náboženský fanatik s pohnutym osudem. Rešerši má sice dobrou, ale kapitoly jsou velmi krátké a vždycky to roztříští celý příběh. Třeba je tu samostatná kapitola o tom, jak postava prochází chodbou o 3 stránkách a pak v další kapitole je zas jiná postava a její úhel pohledu. Symbolika je v tomto díle slabší a Winstonuv vývoj byl předvídatelný. Co se tajemství týká, tak jeho společenský dopad byl trochu přehnaný.

Celkové hodnocení tedy je, že kniha mě neurazila, ale ani nenadchla.

martinek
martinek
27.03.2023

no , kdyby pan spisovatel nepopisoval všechno tak moc podrobně , byla by to brožovaná knížko o 95 stránkách , je únavné poslouchat všechny tyto podrobnosti

Majto
Majto
19.03.2023 2 z 5

Vyzerá to tak, že s langdonovkami som skončil. Možno si ešte opäť niekedy prečítam prvé dve, no ďalšie ma ničím nelákajú. Túto knihu som dočítal zo slušnosti. Okrem reálií Barcelony ma tam nič extra nezaujalo. Aj ten zloduch bol odhalený už v prvej tretine knihy, nehovoriac o "šokujúcom" odhalení, ktoré také nebolo.

georginaa
georginaa
11.02.2023 3 z 5

Konečně pátý díl mám za sebou a i když jsem už této série přehlcená, docela se mi to vše líbilo a zanechá to ve mě určitě dobrý dojem. Vím, že se ke knihám už nevrátím ani k filmům, ale určité emoce to vyvolalo a to je asi dobře u každé knihy. Takže uzavírám Browna a vrhnu se na něco ne tak složitého.

Azizi
Azizi
22.01.2023 5 z 5

Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? Existuje Boh? Ďalší skvelý Brownov román, kde napätie strieda zvedavosť a údiv. Kniha vyzdvihuje ateizmus. Pre mňa je však aj ateizmus iba viera. Lepšie povedané, nevieme dokázať existenciu Boha, ale ani jeho neexistenciu. Vložím sem jednu moju krátku prózu, ktorá sa k tejto knihe podľa mňa veľmi hodí.

Logika a chaos

Na hladine sa kolíše gumená kačička a morský prúd unáša chiméry v ústrety (ne)návratného zániku. Budúcnosť sa vracia v čase. A minulosť predbehla svoju dobu. Vesmír je priveľmi geniálny na to, aby umožnil existenciu náhody a osud je len zidealizovanou predstavou ľudstva. Logika a matematika s absolútnou presnosťou maľuje dokonalý obraz existencie. No len dovtedy, kým maľba sa nezmení v gumenú kačičku. A kačička sa točí vo víre chaosu. Miera neusporiadanosti stúpa...

A čo ak kačičky hrajú domino?

Na úplnom začiatku bol len jediný domino kameň uprostred prázdnej mnohorozmernej križovatky. Kameň mal spadnúť smerom k jednej z ciest. Na výber mal z nekonečného množstva možností a kombinácií. Keď kameň dopadol, spôsobil tým v zápätí domino efekt, ktorý trvá večne a za žiadnych okolností sa nezastaví. A všetko, čo sa vo svete deje, či už na úrovni kozmu alebo kvanta, sa deje ako dôsledok neustále padajúcich kameňov, ktoré majú svoju cestu už dávno dopredu danú. Nie vďaka osudu, nie vďaka náhode...ale vďaka reťazovej reakcii, ktorá funguje výhradne na základe prírodných zákonov.

Ako sa však prvý kameň zjavil a vedel, ktorú cestu si má zvoliť? Mohol spadnúť...len tak?

petulik330
petulik330
18.01.2023 2 z 5

Po dlouhé době opět kniha od pana Browna. Těšila jsem se na pěkně čtení, knihu která mě vtáhne do děje jak jsem u tohoto autora zvyklá.
Opak je však pravdou. Kniha se mi táhla a k dočtení jsem se musela nutit.
Děj knihy byl podle mně nic moc. Celou dobu se jen řešila prezentace a následná vražda. Tak nic moc.
Jediné co bylo dle mně zajímavé byla umělá inteligence jménem Winston.

Ahmose
Ahmose
16.01.2023 2 z 5

Do tejto knihy som šiel po dlhšej prestávke od tohto autora a dúfal som, že dostanem opäť raz kvalitný mysteriózny triler, ako som od neho zvyknutý. Žiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo.
Do knihy som sa začítal pomerne rýchlo, veľmi som sa tešil, akú záhadu si pre nás autor pripravil. Moje počiatočné nadšenie však upadalo s každou uplynulou kapitolou. Autor čím ďalej, tým viac naťahoval dej a napätie sa vytrácalo. Zaujímavé veľké tajomstvo, ktoré ma malo udržať pri čítaní ma začalo vytáčať, lebo autor jeho odhalenie naťahoval ako gumu na trenkách. Ako býva zvykom aj v tejto knihe robila spoločnosť nejaká atraktívna ženská postava. Žiaľ, ani tá sa autorovi v tejto knihe nevydarila. Bola skôr nevýrazná a dosť nudná.
Spomínané veľké tajomstvo, vlastne ani nebolo až také veľké a povedal by som, že to ani nebolo až také tajomstvo. Pozornejší čitateľ ho odhalí dosť rýchlo. Aby som to nejak zhrnul, Pôvod je najslabšia kniha série, má pár svetlých miest, číta sa dobre, ale jeho predchodcom nesiaha ani po kolená. Možno keby som touto knihou začal, tak by som z nej nebol taký sklamaný. Mrzí ma, že táto séria, ktorá sa tak dobre začala má takúto klesajúcu tendenciu. Až mám obavu, čo bude v šiestom diely, ak niekedy vyjde.

TinaFr
TinaFr
13.01.2023 3 z 5

Po Brownových knihách jsem vždycky sahala jako po velmi odpočinkové četbě - tudíž moje nároky nejsou nijak vysoké. U Počátku jsem se ovšem docela nudila. Příběh je strašně dlouhý, ale tak polovinu času se pořádně nic neděje. Doufala jsem, že se teda aspoň "posadím na zadek" z toho rozuzlení, ale ani to se nestalo. Vyloženě špatné to nebyla, pořád to je Brown, ale kvalit předchozích knih bohužel nedosahuje. Malé plus má autor za popisy španělských krás, hned bych se tam vydala.

Guarnere
Guarnere
01.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Nevadí mi, že má Langdon po ruce vždy nějakou atraktivní ženu, s níž putuje z místa na místo, sledován úkladnými zabijáky najatými bůhví kým - koneckonců i každá detektivní série má často stále se opakující vzorec.
Moc ale nevím, jak knihu zhodnotit. Ze začátku jsem měla velký problém se do ní začíst, táhla mě dál jen zvědavost, co velkolepého Kirsch objevil, protože popisy Gaudího architektury mě tentokrát dost nudily, nikdy jsem nebyla jeho fanda. Taky mi příliš nesedl vševědoucí Winston - připadal mi jako zbytečná spisovatelova berlička a když na část děje zmizel, tempo nabralo větších obrátek. Poměrně hodně stránek před koncem jsem taky rozluštila hádanku, kdo tentokrát tahá za nitky - a když vám pak chybí onen Aha moment a tím pádem i poselství knihy chápete dřív, než se k ní místy rozvleklým tempem dobéřete, stává se z dočtení posledních cca 100 stran už jen povinnost a to by se u takovéhle knihy asi stávat nemělo. Na stranu druhou to pořád svou atmosféru má a psychologie postav je vykreslena věrohodně.

Milosz
Milosz
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Další z řady Brownových turistických průvodců s příběhem, tentokrát po Barceloně a několika dalších památkách ve Španělsku. Těšil jsem se, že napíšu další vtipnou recenzi, jako v roce 2013 na Inferno, ale přepočítal jsem se. Počátek je o něco méně blbý, a tudíž o něco nudnější než Inferno.
Je tu jedna velká inovace už v prologu, protože v něm nikdo neumře. Tím ale inovace končí, a následuje obvyklé schéma, ve kterém Robert "chodící encyklopedie" Langdon s atraktivní chytrou kráskou po boku odhalují velké spiknutí a prchají před nelítostným zabijákem.
Už v prologu se dozvíme, že jistý mladý geniální vědec odhalil velký objev, kterým vědecky dokázal, že se všechna světová náboženství mýlí, a kterým odpověděl na otázku, kde jsme se tu jako lidstvo vzali, a jak skončíme. Vědec je samozřejmě záhy zavražděn náboženským fanatikem, aby se objev nedostal na světlo světa. No, a dalších 400 stran Brown jenom natahuje děj a neustále připomíná, jak úžasný a důležitý objev to je, aniž by uvedl něco bližšího. Takže i já jsem bohužel podlehl tomuto lacinému triku a knihu jsem přečetl velmi rychle, protože jsem byl zvědavý, jak moc velká blbost ten objev bude. Když je to 50 stran před koncem konečně odhaleno, tak jsem musel uznat, že to není úplná blbost, nicméně to ani není nic, kvůli čemu by se musely církve plašit, protože by to mohly snadno zpochybnit či ignorovat a nic by se nestalo.
Kromě toho je na konci každé kapitoly nějaký další menší cliffhanger, většinou spočívající v tom, že se někdo dozví něco šokujícího (obsah telefonátu, mailu apod.), a když je to o pár kapitol později prozrazeno, je to čtenáři už u pr*ele, protože se mezitím objevilo několik jiných cliffhangerů a čtenář ztratil přehled, co že se to tu právě prozradilo.
Ale bojím se, že další jeho knihu si zas přečtu, je to takové guilty pleasure.
P.S. Dlouho jsem doufal, že na hodinky s Mikymauzem nedojde, ale bác ho, na straně 411 na ně došlo, a pak ještě několikrát.

Filomena1961
Filomena1961
06.12.2022 3 z 5

Kdo jsme a kam jdeme - odvěká otázka lidstva. Tentokráte se děj Brownova románu odehrává ve Španělsku. Hlavním hrdinou zůstává Robert Langdom a ředitelka Guggenheimova muzea Ambra Vidalová. Před Robertem je opět významný úkol zabránit vraždě Edmonda Kirsche a pak už se odvíjí příběh plný napětí a dobrodružství, ale bohužel nedosahuje úrovně předchozích knih.

Ozymandias
Ozymandias
02.11.2022 odpad!

kdybych to cetl pred dvema roky tak se mi to mozna libi, ale ted? protikrestansky hnus, svadi lidi z cesty, ale aspon par veci prozradil

SUC185
SUC185
03.10.2022 3 z 5

Oproti Ztracenému symbolu se jedná o dost lepší knížku s dějovými linkami. Hlavní myšlenka a zápletka mě dost bavila. Doslova mě nadchlo zjištění s kým si Langdon telefonuje a kdo je onen "přítel na telefonu". Musím tento díl pochválit.

jana277
jana277
19.09.2022 3 z 5

Pre mňa asi najslabšia z Brownových kníh. Námet super, kniha zaujala hneď od prvých strán, ale postupne spisovateľovi dochádzal dych.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Uff, přemýšlím jak tento díl hodnotit. Předchozí díly byly brilantní (1-2), 3.dil byl nejslabší, Inferno bylo skvělé, ale už ne tak jako Andělé a Šifra. Pocatek nebyl špatný, ALE, předchozí díly byly prostě lepší. Rozhodně nebyl tak výborný jako Inferno, ale nebyl ani tak špatný jako Symbol. Takže něco mezi tím :) 3,5*

jedlba
jedlba
25.07.2022 4 z 5

Nevím zda-li to bylo tím, že už jsem od něj četla Digitální pevnost nebo mým rozpoložením v poslední době, ale mě moc tato kniha nechytla. Přiznávám, že chvílemi mě kniha táhla vcelku dost, zajímalo mě jak to dopadne, ale chvílemi jsem si říkala proč to vlastně čtu. Udělala jsem si nějaké svoje závěry jak to asi bude a posledních cca sto stran pro mě bylo už jen dočítání, aby nezůstala nedočtená.
Přesto dávám 4 hvězdičky, protože některé pasáže fakt napínavé, tak jak lze od Browna očekávat.

Betti
Betti
23.07.2022 5 z 5

Geniálně vymyšlené dílo, ve kterém Dan Brown propojil svět vědy, techniky, biologie, fyziky i náboženství. Nad touhle neskutečně komplexní knihou vám bude hlava stát. Myslím, že nepřeháním, když označím Dana Browna za vizionáře, který velmi uvěřitelně předvídá budoucnost. Určitě mě to navnadilo na další jeho knihy.

efka.saf
efka.saf
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) S menším zpožděním (asi 4 roky) jsem úspěšně zdolala v pořadí již pátého Langdona a celkově je to pro mě zdolání velmi rozporuplné. Ačkoliv si už moc nepamatuji, o čem vlastně byl Ztracený symbol, Počátek považuji i tak za nejslabší Brownovu knihu. Kde začít?

Páté dobrodružství Roberta Langdona opět má vše, na co jsme u Browna zvyklí. Monstrózní zápletku sahající tentokrát až do španělské královské rodiny, spoustu akce, rozpor mezi vědou a náboženstvím, superkrásnou a superchytrou ženskou spolubojovnici, nějaké ty mrtvoly a jako bonus nám autor přimíchal do koktejlu sympatickou umělou inteligenci. Příběh byl tentokrát situován do Španělska a především Gaudího Barcelona pro mě byla velmi atraktivním prostředím. Bohužel krom chrámu Sagrada Família se zde umění jako takové moc neobjevovalo a ani Langdon moc příležitostí na řešení nejroztodivnějších symbologických problémů nedostal. Celkově mi první polovina přišla neskutečně natahovaná a neustále se zde zabředalo do vysvětlování technických, fyzikálních, biologických či jiných pikantností, jejichž znalost je u autora sice obdivuhodná, pro čtenáře v této míře ovšem dosti únavná. Začíst se mi podařilo až cca v polovině, kdy příběh začíná dostávat koule a co si budeme namlouvat, byla jsem nesmírně napnutá, co že to Edmond Kirsch vlastně objevil. No... A ne že by to nebylo zajímavé a hodno zamyšlení, ale taková bomba to taky nebyla. Ve finále mě více zaujalo vyřešení kriminální zápletky, než ono grandiózní odhalení. Vyvrcholení na španělském královském dvoře pro mě bylo až kýčovitě úsměvné. Bylo by krásné mít takového empatického, inteligentního a statečného státníka, který miluje svůj lid a svou zemi. No ne? :-)
Celkově neustále balancuji mezi 3 a 4 hvězdami a opět bych potřebovala něco mezi. Počátek není rozhodně špatná kniha, obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a prostoru pro zamyšlení, zápletka je zajímavá a bombastická, ale nebylo to úplně to, v co jsem doufala. Autorova znalost problematiky v oblastech kunsthistorie, historie, náboženství, biologie, fyziky, chemie, počítačové technologie atd. je absolutně obdivuhodná, ale kniha chvílemi působila spíš jako literatura faktu, než napínavý thriller, takže není na škodu občas trochu ubrat na popisech. I tak ji ale doporučuji k přečtení těm, které doposud míjela. Myslím, že litovat nebudete.

Babsie
Babsie
30.05.2022 3 z 5

Za mě super zábavná kniha, která ale zdaleka nedosahuje ostatních Brownovek. Jediný z jeho příběhů, o kterém bych řekla, že je předvídatelný. Celou dobu mi přišlo, jako bych to už četla a žádné velké překvapení se nekonalo. Nebyla jsem tolik napjatá jako u ostatních a začátek mi přišel příliš dlouhý. Celé velké tajemství ohledně prezentace nebylo tak zajímavé, Edmondův příběh také ne a ostatní postavy už vůbec. Ale bavila jsem se, je to napsané skvěle jako vždy, krátké kapitoly nutí člověka číst dál a zároveň může kdykoliv přestat, když potřebuje knihu odložit. Téma vzniku života a prostředí Španělska se mi moc líbilo.

Arev122
Arev122
19.04.2022 4 z 5

Příběh měl zajímavou zápletku, o které i po přečtení knihy je nutno uvažovat. " Kde je počátek žití". Ale občas byl děj zbytečně zdlouhavý.

SemperStudeo
SemperStudeo
18.04.2022 3 z 5

Další vynikající Brownova kniha, na Inferno z mého subjektivního pohledu nemá, ale jinak samozřejmě úžasná. Pro mě možná jen trochu škoda, že už je malinko předem odhadnutelné, podle jakého vzorce Brown příběhy staví, takže mě tentokrát ta “záporná strana” moc nepřekvapila, spíš jsem s ní počítala. Nejvíc v příběhu zbožňuji a oceňuji jednak okamžik, který autora samotného inspiroval k jeho napsání - když Robert a další hlavní postava slyší onu skladbu, chvalozpěv s textem Darwinovy “O původu druhů přirozeným výběrem”. (Musela jsem si pak samozřejmě album se skladbami Brownova bratra okamžitě najít - a je to nádherné.) Druhý úžasný okamžik je myšlenka entropie, přidána do simulace, nějak mě to celé dojalo a věřím, že to za přečtení opravdu stojí. I kdybyste jen potřebovali nějaký odpočinek od reálného života a ani v tom nepotřebovali hledat nic hlubšího. Kriticky se stavím snad k jedinému momentu na konci, zas tady ale nechci psát spoilery.

kuwu
kuwu
03.04.2022 3 z 5

Už na začátku čtení jsem přemýšlela co o téhle knize napsat.
A upřímně, kdyby byla o cca 150 stránek tenčí, vůbec by se nic nestalo. Než se vše dostalo do nějakého přijatelného tempa, táhlo se to jak žvýkačka.
A konec?
Nabízelo se říct celkem tři wow, ale proběhlo jenom jedno.
Nemůžu si pomoc, ale za mě nejslabší kniha co jsem od Browna četla.

Mr.Moldau
Mr.Moldau
12.02.2022 4 z 5

Na Brownovi se mi líbí, že má vhled do různých oborů, které dokáže poutavou formou představit čtenáři a jejich teorie naroubovat na příběh tak, že čtenář jeho příběh bude hltat. Což se v mém případě stalo. Ačkoliv byl začátek příběhu až zbytečně táhlý, Brownovi se podařilo udělat z děje napínavou detektivku, od které jsem se nemohl odtrhnout. Za mě výborná kniha.

Jack93
Jack93
06.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Kdy jindy napsat komentář k Počátku než v den 60. narozenin Axla Rose? Při pohledu na hodnocení jednotlivých knih o profesorovi Robertu Langdonovi jsem si říkal, že Počátek půjde s kvalitou o něco dolů oproti předchozím dílů, proto mě velmi mile překvapilo, že tomu tak nebylo. Ba právě naopak! Zatím poslední příběh v této sérii mě naprosto uchvátil a v několika ohledech byl dle mého názoru vůbec nejlepší. Především se mi líbil jeho společenský, až filozofický přesah a vize budoucnosti, velice přesvědčivě podaná stejně jako odpovědi na ústřední dvě otázky Edmonda Kirsche. A to vyvrcholení! Popravdě řečeno ve mně zanechalo rozporuplné dojmy, ale nikoli proto, že by se Brownovi nepovedlo, nýbrž kvůli tomu, že vše do sebe zapadlo šokujícím způsobem...

Hanule942
Hanule942
29.01.2022 5 z 5

Výborná kniha. Dan Brown prostě umí psát a nadto má široký rozhled a je vizionář.
Všimli jste si, že v jeho knihách jsou otvírána témata, kterým je věnována celospolečenská pozornost až o pár let později?
Počátek naprosto zapadá do současné společenské a planetární situace.

Burák
Burák
25.01.2022 3 z 5

Mám knihy s hlavní postavou Roberta Langdona ráda, byť jsou všechny tak trochu na jedno brdo. Svým příběhem, zápletkou ani poselstvím Počátek rozhodně nijak nevyčníval, dostalo se mi toho, co jsem od knihy požadovala. Užila jsem si to, přineslo mi to dost podnětů k zamyšlení i rozšířilo obzory v oblasti dějin umění i umělé intelgence. Proto ráda knize odpustím prvoplánové zápletky, které posouvají děj dopředu i předvídatelnost vývoje celého děje. Na další Brownovu knihu si v budoucnu určitě čas udělám, ale rozhodně to nemusí být hned po tom, co kniha vyjde. 

Ishir
Ishir
15.01.2022 3 z 5

Pro mě nejslabší díl ze všech.
Čtivá je to se jí musí zase nechat.

Karoley
Karoley
28.12.2021 4 z 5

Můj pátý Robert Langdon. Už z anotace mi bylo jasné, že tenhle díl mě nebude bavit tolik jako Šifra, Andělé či Inferno, ale když má člověk rozečtenou sérii :))
Hlavní hrdina se ocitá tentokrát ve Španělsku, kde se snaží nalézt klíč k odpovědím na základní otázky lidské existence. Kniha se čte skoro sama, Brownův styl psaní mě neskutečně baví, ale příště bych ocenila více symbolů, šifer a luštění a méně filozofování. Už se moc těším, s čím přijde Brown příště!

KateTheBlogger
KateTheBlogger
06.12.2021 5 z 5

Dan Brown je můj oblíbený autor. Přestože je děj této knihy předvídatelný, jako vždy se odehrává na zajímavých místech. Tentokrát nás příběh zavede do Španělska a zápletka nebude ani tak historická, jako spíše technologická. Brown umí psát čtivě a poutavě. A i tato kniha vás jen tak nepustí.

Charming
Charming
10.11.2021 4 z 5

Dan Brown nikdy nezklame, baví mě jeho styl psaní a jeho příběhy. Bohužel tato knížka mi z celé série přišla neslabší a celou dobu jsem jsem tak nějak tušil, jak to dopadne.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
08.11.2021 2 z 5

Pokud čekáte podobný díl jako byla Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni tak bohužel. Zde dostáváme spíše technothriller. To by nebylo samořejmě nic špatného, kdyby ovšem děj nebyl neúměrně natahovaný a počet 504 stran je prostě moc. Pokud by se kniha zkrátila na obligátních cca 350 stran, tak by to rozhodně prospělo.
Poslouchal jsem jako audio a narovinu říkám, že kdybych měl knihu číst tak bych to vzdal. Za největší mínus celé knihy považuji to, že jsem to "velké" překpavení odhadl už někde ve třetině knihy a to je rozhodně špatně. Série má pro mě dost nevyrovnanou kvalitu, kdy první dva již zmníněné díly jsou super, ale třeba Ztracený symbol, který byl přeskočený v rámci filmové série je velmi slabý. Doporučit lze asi jen vyloženě skalním fanouškům. Za mě rozhodně nejslabší díl série.

woita
woita
28.10.2021 3 z 5

Kdo čekal další román s Robert Langdonem řešícího historická tajemství, byl asi zklamán. Počátek je více regulérní technothriller o umělé inteligenci se špetkou toho historického bádání. Já jsem byl touto knihou překvapen a potěšen. Zajímavé technické popisy a polemika o propojení moderních technologiích s lidstvem a jejich vzájemném osudu.

mstychov
mstychov
30.09.2021 3 z 5

Knížku jsem si koupila v audio podobě. Nyní jsem za to neskutečně ráda! Především proto, že je nesmírně obsáhla a natahovaná, takže jak se znám, tak bych ji cca v půlce odložila na později. Když vezmu příběh samotný, tak mě neskutečně nadchl. Autor umí úžasně vykreslit místa, lidi, čas. Naučila jsem se spoustu nových poznatků o náboženství, ale i o místech, která se v knize vyskytují. Do hlavních postav jsem se díky úžasnému vykreslení příběhu dokázala vžít. Co bylo pro mě velkým zklamáním je natahování. Občas jsem se přistihla, že už ani vedlejší dějové linky neposlouchám. Konec byl pro mě překvapující. Nečekaný. Celkově je to spíš knížka, kterou bych si tišťenou nekoupila. To ale neznamená, že si moc ráda nepřečtu další autorovy knihy. Ještě bych na závěr zmínila hlas, kterým byla audio kniha mluvená. Chvíli mi to trvalo, ale nakonec jsem si na něj zvykla. K danému příběhu se mi hodil.

alissis
alissis
11.09.2021 3 z 5

Zajímavý příběh, který mě donutil přemýšlet o budoucnosti lidstva.

TaJeMa
TaJeMa
21.08.2021 1 z 5

Pro mě nejhorší díl této série.

Niu
Niu
08.08.2021 5 z 5

Myslíte si, že už vás Brown nepřekvapí? A ono ejhle :o) Nedá se upřít, že všechny knihy série jsou psané v tomtéž stylu. Tady mě oproti předchozím knihám překvapil velmi klidný začátek. Byl tak moc klidný, vláčný a roztáhlý, že jsem si v závěru říkala, jestli na nás nehraje Brown (spolu s Kirschem) habaďůru a my se vlastně dozvíme, co bylo alfou a omegou příběhu. Akce byla, to ano, jen mě to natahování na několik set stran trošku štvalo. Pamatujme, že příběh nikdy neskončí tak, jak si myslíme :o) Námět se mi líbil.

Štítky knihy

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Autorovy další knížky

Dan Brown
americká, 1964
2018  77%Počátek
2013  83%Inferno
2010  81%Ztracený symbol
2008  82%Anatomie lži
2005  77%Digitální pevnost

Kniha Počátek je v

Právě čtených93x
Přečtených3 883x
Čtenářské výzvě834x
Doporučených142x
Knihotéce942x
Chystám se číst732x
Chci si koupit197x
dalších seznamech13x