Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.9675

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo

may.t
včera

Kniha se mi líbila, i když mezi jeho díly mám jiné a podle mne lepší favority. Každopádně pokaždé, když čtu knížku od Browna, mám rovnou otevřený Google a musím se na daná díla povídat alespoň na obrázku :) I když je tohle možná trochu slabší příběh, knihu jsem četla s napětím a už se těším a doufám, že konečně napíše tu, která je inspirovaná z českých památek a pověstí :)

allebra
předevčírem

Další Brownova zajímavá kniha nás tentokrát zavedla do Španělska a já si díky tomu připomněla místa, která jsem kdysi navštívila, což bylo velmi příjemné. Kniha byla opět velice čtivá, napínavá a přiměla k zamyšlení, jen občas mi text přišel poněkud rozvláčný. Celkově jsem spokojená, Dan Brown nezklamal. Protože se mi ale Inferno líbilo víc, dávám 4*.

HaHa11
předevčírem

O tom, že Dan Brown píše své „bestsellery“ podle jednoho (zatím vždy osvědčeného!) vzorce, nemá snad pochyby ani jeho nejskalnější fanoušek. Ale tentokráte musím konstatovat, že už to vážně přehnal! Můj pohár trpělivosti přetekl zhruba tak ve dvou třetinách knihy, a zbytek jsem dolistovala – i tak musím s politováním prohlásit, že posledních asi sto stran bylo velenudných! Pokud se i přes toto varování do Počátku pustíte, čeká vás:
1)Úvodní zásadní objev pro lidstvo,
2)ke kterému v důsledku vraždy nedojde,
3)ale Langdon společně s charismatickou krasavicí udělají vše pro to,
4) aby zlo bylo potrestáno a lidstvo o nic nepřišlo.
Mezi body 1 – 4 se pochopitelně odehraje několik časově limitovaných přesunů, hrdinové prověří svoji fyzickou kondici (neuvěřitelnou!) a prokážou schopnost (bez nadsázky nadlidskou!!) luštit rébusy. Autor si tentokráte za kulisy svého literárního počinu zvolil současné Španělsko (v jistých směrech neváhal zcela pozměnit reálie) a turisticko – čtenářským lákadlem mají být Gaudího stavby. Jako vždy ohromuje množstvím informací z oblasti umění, náboženství, historie, filozofie, přírodovědy, neváhá uplatnit i nejnovější poznatky vědy a techniky (tady klobouk dolů), ale čtenář je tímto vírem zahlcen, znaven a mnohdy dezorientován. A také o to více vyniká samotná kostra příběhu - prostě obnošená vesta, nic víc, nic míň.

Odetta889

Přečetla jsem všechny knihy od Dana Browna ale tato se mi zdála nejlepší. Možná byla pro mě nejjednodušší pro pochopení a celé téma knihy je rozhodně k zamyšlení .

freddy18

Moje první kniha od Browna, a jsem nadšený. Děj napínavý a svižný, za mě žádná hluchá místa v knize. Spousta zajímavých faktů z historie a umění, které mě kniha nutila si dohledat a prohlédnout :) Atmosféra v knize mě bavila a vtáhla, četl jsem to dva večery

saez

Starý dobrý Brown, vždycky se v jeho knize najde něco, co přinutí zamyslet se, vyvolá touhu navštívit a poznat popsaná místa.

Paj-Inka

Zatím nejhorší kniha od Dana Browna, kterou jsem četla. Ano, je dobře napsaná tím správným Brownovským stylem, plná čtivých popisných pasáží památek, ale jinak je to oproti ostatním knihám slabé. Nic moc se tam neděje, je tam spousta částí, které jsou úplně nadbytečné a daly by se zkrátit na polovinu a celé to objevování se neskutečně vleče. Navíc "velký objev" na konci té prezentace, která je hrozně nudná a rozepsaná asi na deset stránek, není zas tak velký a prostě mě nenadchnul. Ostatní knížky byly mnohem lepší.

Makaja

Podle recenzí jsem čekala katastrofu, ale dočkala jsem se slušného průměru. Je to sice jako přes kopírák, prostě Brown, navíc mi to tentokrát přišlo hodně předvídatelné, nicméně četlo se to dobře a pár zajímavých věcí jsem se taky dozvěděla. Takže já dávám čtyři *, protože to vlastně předčilo mé očekávání.

Corso

Zase ma dostal, od Strateneho symbolu si vravim, ze dalsiu uz nekupim, a zase som sa dal nachytat. Moja chyba. Nejdem hodnotit, nie je co. Remeselne zrucne napisane, ale cakat celu knihu na to "napinave odhalenie tajomstva" je utrpenie. Brown zase beha s figurkami po mape, obcas zvrat, napinave cakanie kto je na zlej a kto na strane dobra. Aj vy ste si vsimli, ze Langdon uz absolutne v tejto knihe nema vyznam? Kludne by ta postava mohla byt nahradena kymkolvek novym. Zo svojej vynimocnej profesie uz nepouziva nic, max. ho Brown ucelovo postavi do role sprievodcu, ze "toto je taka budova, zaujimave na nej je ze ......", "toto je obraz ktory ......". Skuste taky mentalny experiment a dosadte si zaLangdona napr nejakeho asistenta toho Elona Muska. Alebo bezneho detektiva, bezneho novinara, Langdonove encyklopedicke vedomosti uz nezeriem, ani odovodnene tou onou... eidetickou pamatou. Mily.... Brown, normalne daj Langdona do dochodku, zober nejaky klon Lary Croft, Indiana Jonesa, svacni ho do Mexika alebo do Konga, nech objavuje neznamu civilizaciu a mozno sa dockam putaveho pribehu pretoze viem ze vies. Langdon je smutny odvar z dva tri krat vyvareneho kavoveho loogru. (Mimochodom, trosku SPOILER ALLERT!!! od... TERAZ!!!, to ohromne tajomstvo kvoli ktoremu by mali padnut vsetky nabozenstva sveta je smutna zlepenina teorii ktore tu su uz 30-50 rokov. Podporene viziami buducnosti ktore tu uz tiez su 10 rokov omielane. Fakt nic, kvoli comu by realne vznikol takyto humbuk, a dal rozumne zaklad pre sujet v tejto knihe).

PS: dostal som ohromnu chut dat si nieco od Crichtona.

dagmar0959

standardní DB, příjemně se čte, už to není tak napínavé jako Da Vinci Code, ale jako tip na výlet + turistický průvodce skvělé!! už se těším na Barcelonu :)

Krristty

Čekala jsem větší spád a větší množství řešení různých záhad jako v předchozích knihách. Nemůžu říct, že mě kniha zklamala, to určitě ne, ale čekala jsem od knihy podstatně více.

Mates84

Knihy D.B.mam moc rada,jsou to super napinave oddychovky kdy se dozvim i nove zajimave veci.Pocatek je dobra kniha a urcite neurazi.Ale oproti drivejsim kniham mi prisla prece jen o neco slabsi.U ostatnich knih jsem byla vzdy na konci prekvapena zvratem a odhalenim,ale tady jsem konec tusila uz od pulky knihy.Ale urcite stoji za precteni.

Jana283

Přečetla jsem všechny Brownovy knihy, takže mne obvyklé (a očekávané) schéma nijak zvlášť nezklamalo ani popudilo (nechyběly ani hodinky s mikymausem !). Autor udělal skvělou reklamu dalšímu městu, takže obyvatelé Barcelony se mohou těšit na příval turistů s průvodci „po stopách Počátku“.
Jako ostatní Brownovy knihy i ta poslední přinesla téma, nad kterým je třeba se zamyslet (Proč jen jsem si při četbě mnohokrát vzomněla na Čapkovo RUR?) Trošku patetický závěr a můžeme se těšit na další dílko z manufaktury…. Asi si ho přečtu.

"Svět se proměnil v reality show."
"Blížíme se bodu mediální nasycenosti."

Ivulka90

Počátek je důvodem k zamyšlení, to je nepopiratelné, ale co se děje týče - už někdy od poloviny jsem měla tušení, jak to dopadne, ale přesto jsem si konec vychutnala. Za mě - neurazí, nenadchne.

Bohužel tuto knihu řadím mezi slabší díla Browna, místy mi přišel děj strašně zdlouhavý a nudný. Naštěstí to posledních 60 stránek zachránilo.

Sheemas

Dan Brown jede v zajetých kolejích, ze kterých snad ani na chvíli neseskočí. Přestože je Počátek dobře napsaná kniha, která se rychle čte, ve výsledku Vás nepřekvapí. Postup děje prakticky stejný jako ve všech předchozích knihách, s hlavní postavou se přemisťujeme z místa na místo (tentokrát v Barceloně) zatímco se snaží splnit svůj úkol má po boku má krásnou, chytrou mladou dámu. Počátek nepřekvapí, ale taky určitě neurazí.

viva71

Brown mě nikdy nezklame. Z konce jsem možná trošku rozpačitá, ale dějově opět velmi napínavé a zaslouží si plný počet hvězdiček.

mum

Napínavá,čtivá kniha a opět nutí k zamyšlení.Dost dobrý čtení.

Romanka89

Mě Brown prostě baví! Ano, je to tu už řečeno v každém druhém komentáři a já s tím souhlasím - všechna díla ze série s Robertem Langdonem jako by byla psána podle jedné šablony, ale i přes to mám jeho knihy ráda. Zabývá se zajimavými otázkami lidské existence, provede nás dalším krásným městem, tentokrát Barcelonou a seznámí nás se spoustou uměleckých děl. Za mě skvělý překvapivý závěr a rozuzlení.

Čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (nová kniha).

Aneri8

Kniha se mi moc dobře četla, děj ubíhal a napínavých akcí bylo také dost...a hlavně zajímavostí ... takže, další povedená kniha od D. Browna ! Řekla bych, že po Šifře nejlepší ...

vevu.

Jako asi pro většinu, tak i pro mě byl Počátek nejslabší z Brownových knih.
Schéma příběhu je v podstatě pořád stejné, jen se řeší jiný problém - stejně jako v Infernu je i v Počátku téma aktuální.
Od začátku tak nějak tušíte, kam to směřuje. Odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec je asi známá. :D Při troše pozornosti a přemýšlení jde vytušit, kdo je tajný strůjce okolních událostí.
Co mi chybělo, bylo luštění šifer a symbolů. Popis různých míst a uměleckých děl mě opět dostal, pomalu ty věci člověk nemusí ani znát, ale i tak si je dokáže živě představit.
I když to nebylo top, tak se těším na další knihu. Hlavně proto, že mě zajímá, do jakých míst nás zavede. :)

emamat

Přiznám se, že jsem hodně stránek přeskočila, jen abych věděla, jak to skončí. Podle mě zatím nejhorší Brownova kniha. Tahle zápletka me prostě nebavila. Líčení vzniku života na několika stránkách snad už nikoho nepřekvapí, tím méně současnou církev. Takže ty vraždy církevních představitelů jsou trochu mimo.

david5746

Tak jo. Jestli dobře počítám, tak Počátek je pro mě sedmá kniha autora. A, bohužel, absolutně nejslabší. Čekal jsem klasické Langdonovo schéma: hned na začátku se cosi stane, Langdom chytne partnerku, je nucen se pustit do akce, která obnáší hromadu kvízů, hromadu hádanek a kupu cestování, nakonec všechno zdárně vyřeší a jako bonus si s partnerkou nikdy nic nezačne. A kdyby ho autor tupě dodržel, tak by dobře udělal. Tady je však hned několik podstatných nedostatků. Než se něco stane, uteče opravdu hodně vody, možná ve filmu bude super se kochat dokonalou monstrprezentací (kterou teda tajně vytvořil jeden člověk úplně sám), v knížce žádnej zázrak. Pak se "to" teda přihodí (stránek už tou dobou odčtena hromada) a Robert vyráží, ale vlastně žádné luštění se nekoná, až na naprosté drobnosti. Prostě změněj lokalitu a bez geniálního superpočítače by si ani neuprdli. Další velký problém vidím vůbec v tom, co vlastně hledají. Čtenář má samozřejmě mozek, takže je mu jasné, že to buď nenajdou nebo že autor podá cosi známeho a samozřejmého jako "tu" pecku, protože čekat, že Brown vydedukoval jinou než notoricky známou odpověď na základní otázku života, vesmíru a tak vůbec, je asi blbost. No a i identoitu tajemného hybatele událostí jsem, bohužel, odhadnul poměrně brzy, takže ani tohle šokující odhalení pro mě bylo jen konstatováním stále zjevnějšího.
Linka s králem a princem byla jen na doplnění stránek a dobrá tak akorát k tomu, aby se autor ukázal jako stejnej připosranec jako momentálně prakticky všichni tvůrci seriálů, a ukázal, že i on dokáže do děje zbytečně naroubovat buzíky a napsat po všech stranách vyvážené dílo.
Takže první Brownova kniha, u které nemám pocit, že si ji přečtu ještě jednou, doufám, že se do další knihy autor probere.

kokosek

Nakonec tedy 4 hvězdičky, ale víceméně proto, že posbírat všechny možné data musela být strašná práce.
Rozhodně jako kniha i jako příběh to funguje líp než minulé Inferno, ale pořád je to strašně natahované, moc filozofující. Pořád vzpomínám na Digitální pevnost a jsem smutný.

jahoda444

Když jsem si Počátek kupovala, tak jsem si byla jistá, že moje hodnocení budě opět pět hvězdiček... Bohužel tentokrát musím jednu hvězdu ubrat. Za mě to byla asi nejslabší kniha ze série Robert Langdon. Některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a některé bych i úplně vynechala. Rozhodně ale nechci říct, že kniha nestojí za přečtení! Celkově byla nabytá nejrůznějšími naučnými fakty, jak jsme u Dana zvyklí a probudila ve mě touhu vydat se jednou zase do Španělska. Příběh byl jako vždy poutavý, řešící zajímavou otázku ohledně náboženství, vniku života na Zemi, umělou inteligenci, atd..
Na závěr doufám, že tohle nebyla poslední kniha s profesorem Langdonem a že se ho za rok nebo dva zase dočkáme v nějakém dalším pokračování.

artlucie

Po Infernu, které mě totálně šokovalo, jsem tady sotva dočítala. Přidávám se k názoru, že by bylo vhodné některé pasáže osekat a vyjít s menším počtem stran. Ne že by mi vadilo více stran, u popisů míst a uměleckých děl vyloženě slintám, ale tohle odhalování mi přišlo jako teleshopping - přišel jsem na tohle, ale to není všechno, čeká vás ještě větší bomba.. no a nakonec to prostě bomba nebyla. Nicméně mě Brown pořád baví, i když se opakuje a tak. Jen mi ta umělecká sféra sedí líp než náboženství, no.

verense

Pokud jste dosud nepolíbeni knihami Dana Browna, patrně ve vás kniha vzbudí větší nadšení, než kdybyste přečetli vše, co dosud z pera tohoto autora vyšlo. Já patřím do té druhé skupiny, a tak už mne nejnovější dobrodružství profesora Langdona nechává poněkud chladnější. Hlavní hrdina se k dramatické situaci dostane jak slepý k houslím (zase), sekunduje mu krásná žena (zase), udivuje nás svou eidetickou pamětí (zase), tématem je věčný (a vděčný) rozpor mezi vědou a náboženstvím (zase) a konec je takový nemastný neslaný ve stylu "hlavně nikoho moc nenaštvat" (zase). Co u Browna oceňuji, je čtivost jeho děl (ani nevíte, a najednou jste v půlce knihy), poutavý místopis a poctivá snaha přiblížit čtenáři vědeckou problematiku tak, aby ji pochopil i laik. Leč omáčka okolo už začíná být poněkud stereotypní, takže odvodit si kdo, co, jak a proč není zas tak těžké. Přesto jsem ráda, že jsem Počátku ten čas věnovala a zase si o něco rozšířila obzory.

Elčokča

Děsivá představa, brrr. Kniha má opravdu pomalý rozjezd. Od začátku víte, k čemu se schyluje, ale stane se tak až kolem str. 200. Pak už mě děj konečně vtáhl a musím říct, že za mě dobrý - takový střed. Spojení umění, náboženství, vědy a supermoderní výpočetní techniky na mě udělalo dojem. Hlavně proto, že si taky kolikrát říkám, kam až ten nezastavitelně rychlý pokrok dospěje...
Jen mi přišlo vtipné, že v minulé knize (Inferno) se autor obává přelidnění a vyčerpatelnosti zdrojů a tady píše, jak bude skvělé, že v budoucnu budeme umět léčit všechny nemoci a dožijeme se vyššího věku.

pestas

Kniha se mi libila, i kdyz pravdou je, ze kvalit Sifry nebo Andelu nedosahuje. Ale i tak byl dej napinavy, mel spad a znovu tleskam za popis mist. V tomhle je Brown neprekonatelny a za me ma veliky obdiv za preciznost a to, jak si peclive vzdy vse zjistuje a opravdu popisuje realna mista. V Barcelone jsem byla jako dite, ale i tak jsem si na zaklade Brownovych popisu mnoho mist opravdu detailne vybavila. O to jsou jeho knihy pro me silnejsi, kdyz jsem na tech mistech byla a mohu tak v hlave sledovat pohyb postav po mestech a ulicich.

Dr.Linus

Najslabšia Brownovka so šokujúco banálnym a otrepaným posolstvom.