Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 4144

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Argo

Audrina
včera

Pokud člověk sáhne po knihách Dana Browna, má celkem jisté to, co dostane. Napínavý příběh s krátkými kapitolami, které vás nutí číst dál a dál, k tomu nesmrtelného hrdinu, kterému dělá doprovod krásná dáma a nějakou tu záhadu, která vás po dočtení donutí přemýšlet. Počátek není výjimkou a přináší vše, na co jsme zvyklí.
Myšlenka celé knihy mi přišla nesmírně zajímavá a při závěrečném vyústění mě lehce mrazilo v zádech. Navíc mě kniha silně nalákala na výlet do Barcelony

JakubiRa
včera

Nevím, jestli to bylo očekáváním, nebo si Dan Brown dříve nasadil laťku moc vysoko... trošku zklamání. Langdon vůbec neměl prostor se uplatnit. Myšlenka a napětí nechybělo, ale chybělo mi více historie a odhalování šifer.

Pavcitko
včera

Jako fanoušek Dana Browna jsem se další knihy nemohla dočkat. Styl psaní zůstal zachován, myšlenka tomu nechybí, ale bohužel mi to celé nesedlo. Postrádala jsem klasické dechberoucí napětí, luštění hádanek a bohužel ani ten konec mě moc nenadchl a nepřekvapil. Nicméně fanouškem zůstávám a myslím, že kniha není ztráta času a určitě stojí za přečtení.

polednice1705
včera

Skvělé, úžasné, opět nezklamalo, neuvěřitelný konec pro každého k zamyšlení........

TeaPeter
včera

Tentokrát jsem nad Brownovou knihou poprvé zažil zklamání. Brownova variace na Čekání na Godota mi přišla opravdu úmorná (asi i díky pietně dodržováním schématu většiny Brownových knih) a když pan Godot nakonec přišel někde v poslední čtvrtině knihy, tak se už žádné překvapení nekonalo. Co bude zjeveno už každý musel dávno tušit.
Jen by mě zajímalo, jestli je Brown věřící. To jak často se ve svých knihách pere s krizí víry (ve smyslu vnitřního boje s přijetím faktů, které dogmatům neodpovídají), je už znepokojivě únavné.

jakub7814
včera

Dan Brown nezklamal, jeho knihy dokáží vždy neuvěřitelně vtáhnout do děje, a člověk nedokáže knihu odložit. Líbí se mi hlubší rozměr díla, je o čem přemýšlet.

raidmnoid
předevčírem

Čtivá kniha, ale trochu mě vytáčely první desítky stran, kdy se stále mluvilo o Edmondově úžasném objevu, a že to změní svět, ale ani náznakem se nikdo nezmínil o co se jedná. Takže jako Colombova žena - víme, že je, ale nikdo ji neviděl. Pro mě však nádherná myšlenka, která však příslovečného peška dál - ale zápletka by se neměla vyzradit.

wendulka0502
předevčírem

Líbila se mi. Ty předchozí se mi líbily mnohem více a jak už zde bylo řečeno tentokrát mi tam scházelo více luštění hánek a trochu víc napětí.

Barbona
předevčírem

Velmi čtivá kniha, nešlo se odtrhnout, tedy poté, co jsem se pořádně začetla - jako při každém Brownovi. Jen to, kdo je regent mi bylo jasné, když mi zbývalo do konce ještě cca 200 stránek :(

spilina
předevčírem

Čtivá, zajímavá, ale předvídatelná.

jiri2737

Klasický Dan Brown. Jde s dobou. Kvantové počítače, umělá inteligence, autonomní auta apod.

Standa24

Počátek se mi četl velmi dobře, stejně jako stejně jako všechny ostatní knihy od D. Browna. Zápletka příběhu je podobná jako předchozí příběhy profesora Langdona, ale tentokrát zde není tolik nerozluštitelných symbolů a šifer a Langdon má zdatného pomocníka ve Winstnovi, který je, dle mého názoru, vlastně hlavní postavou celé knihy.

tulip131

Kniha je napsaná čtivě, jak jinak od Browna. Nemá hluchá místa, děj čtenáře vede jistým směrem a Langdon část věci vysvětluje a rozluští. A přesto v závěru se dozvíme dvě informace, které veškerý předešlý dej staví úplně do jiného světla. Je to poutavy příběh s překvapením.

e.s.e.t.

Dan Brown opět přenesl jednoho z mých oblíbených literárních hrdinů - profesora Langdona, na stránky velice čtivé knihy. Skoro stejně jako všechny předchozí "díly", ani Počátek mi nevydržel déle jak tři dny (přestože jsem se opravdu snažila si knihu "šetřit"). Brown se v Počátku drží zaběhnutých pořádků této ságy. Objevuje se tedy vše: detektivní zápletka odehrávající se v rozsahu několika málo hodin, ukázka Langdonova umu rozebrat tajemství skryté všem na očích na prvočísla, platonické zamilování se do neobyčejné ženy a v neposlední řadě krásné reálné místo, vykreslené v úžasných detailech. Pro mě osobně navíc vše spojeno s nádhernými vzpomínkami na Barcelonu, která byla přesně taková, jakou ji Brown v knize popisuje.
Počátek splnil vše co jsem od něj očekávala, snad až na to, že konec nebyl tak šokující, jak by člověk z děje očekával.
Rozhodně jej však neoznačuji za zklamání v jakémkoliv smyslu. Pevně tak doufám, že se nejedná o poslední dobrodružství, které s Robertem a jeho hodinkami s Mickey Mousem prožiji.

Zrzavá_Tereza

Ráda jsem zase s Robertem strávila pár dní a poznala nová úžasná místa (která jsem si při čtení samozřejmě gůglila a "ách"ovala nad nimi), ale pro mě je prostě nejlepší a zároveň nejděsivější Inferno a to nic nepřekoná.

Kerberos

Pomalejší rozjezd a potom stejné schéma zločin,pomocnice krásná žena ,útěk před pronásledovateli,boj o život,církev a všechno ve Španělsku v krásném prostředí.Bude to zase pěkný film,pokud ho natočí,ale něco tomu chybí.

buturenka

Chyběla mne symbolika p.Landona, ale jinak typický Brown, jsem zvědavá , jestli stoupne návštěvnost Barcelony, Montseratu, Madridu, Bilbao atd. jak tomu bylo u Andělů

Makyskas

Dan Brown je mistr v tom nechat čtenáře v dokonalém napětí. Ano, zajímá mě filosofie, psychologie, fyzika... a zřejmě i proto Počátek ve spojení se zajímavým tématem o zrodu lidského bytí a následně jeho směřování, tvoří dílo neodlučitelnou součást mé knihovny jako pěkná oddychovka.

kytarka

I když mi tady celkem chyběly rébusy, které luštil Landon, tak se mi kniha opět moc líbila. Další skvělá kniha pana Browna.

vodnář

Jedna z nejlepších autorových knih. Velmi dobře napsaná, naprosto vás strhne svým dějem, takže máte chuť přečíst knihu najednou. Neočekávaný závěr, který dává podnět k filosofickým úvahám o budoucnosti lidstva.

mastermind

Místy takové vlažné a předvídatelné, ale početl jsem si.

Venda693

80% knihy dobrý, zbytek odpad!!!
Sjednocení všech náboženství. NWO

FrankCastle

Je to Langdon, takže...
Vražda kamaráda? Ano!
Sexy "spolupachatelka"? Ano! (+ za to, že je nikdy nesvede a není tam žádná trapná lovestory)
Důkladné seznámení s novou destinací? Ano?
Ohlédnutí za soutěžním plaváním? Ano!
Klaustrofobie? Ano!
Hodinky s Mickey Mousem? Ano!
Co nám zbude? Další naprosto neuvěřitelné dobrodružství profesora, co má pech a vždy se k něčemu nachomejtne. Ale vážně, Dane, to jsou ty Tvoje postavy navzdory vzdělání a všeobecnému rozhledu (v případě Roberta i zkušenostem), pomalejší než já? Vždyť asi nejenom mě, byl "padouch" jasnej už před půlkou a Tvoje klasický svádění z cesty je už taky vyčerpanej materiál.
Ne, tentokrát už jsem Ti to nesežral, idea je vykradená a odkaz na R.U.R. (skoro doslovný), to taky nezachrání. Takže moje cesta se s Robertem rozchází definitivně, šanci dostal, škoda...

janesy

Starý dobrý Dan Brown - nezklamal!

Martin12345

Na Počátek jsem se moc těšil a Dan Brown mě nezklamal. Přiznávám, kniha na mě působila podobně, jako Ztracený symbol, tzn. dobře se četla, chytla dějem, ale konec byl slabší..... Pro mne osobně jsou nejlepší Šifra a Andělé. Dan Brown ale dokázal to, co se mu (u mě) povedlo pokaždé - trpět vždy, když jsem musel přestat, nebo přerušit čtení, vyhledávat na internetu místa, kde se děj odehrává a mít chuť tato místa navštívit.... A to jsou ty důvody, proč má u mě plný počet, ne každý autor tohle dokáže.

martina2704

Jediné co mě na sérii s Langdonem mrzí je, že každý díl má podobný průběh - stane se něco zlého, ještě že je tu Langdon a nějaká hezká vzdělaná žena, kteří se nebojí utíkat před policií a zločinci a potom nějaká ta vyřešená záhada. Co se ale Počátku musí nechat - velmi dobře se čte. Některé věci byly předvídatelné, některé zbytečné, s koncem v zásadě problém nemám (snad až na to, že Edmundův objev mi tak převratný nepřišel...). Rozmýšlela jsem, zda čtyři nebo pět hvězd - dávám pět, oproti Infernu nejsem zklamaná a knížka pobavila.

tlllk

Kniha ma nezameniteľný autorov štýl, takže je jasné, že nikto z podozrivých to nebude, ale znovu sa mu podarilo predostrieť zaujímavý problém s inovatívnym riešením .

JustWomen

Rozporuplné pocity, určitě je to kniha hodna přečtení, ale ty neustálé sáhodlouhé popisy chemických procesů a počítačových technologií mě ubíjely. Zápletka král-biskup mi přišla zcela zbytečná a konec jsem odhadla asi v polovině knihy, takže až na detaily žádné překvapení.

petrarka72

Číst Dana Browna je povinnost. V případě Počátku lehce otravná povinnost. Pořád je myšlenková a formální ekvilibristika brilantní, postavy slouží zvratům situace, dějové zvraty nedají vydechnout - ale nemohu se zbavit dojmu, že za prvé autor u langdonovských případů používá stále stejnou šablonu, za druhé čím dál tím víc doslovuje, aby čtenář jó neměl příležitost použít vlastní mozek - a za třetí plýtvá (při polovičním počtu stran bych si knihu užila rozhodně lépe).

Teron

Konstrukčně asi nejčitelnější a nejlidštější Brown. Čitelností myslím to, že indicie a nápovědy dávají smysl a kdo za věcmi stojí, se dá určit velmi snadno už někde v první čtvrtině.
Současně jde v mnoha ohledech o Browna nejnudnějšího a totálně selhávajícího ve své úloze "Langdonovky".
Prvním problémem je totiž Langdon sám, protože naprosto chybí ono "langdonování". První šífru nebo hádanku rozlouskne profesor asi 150 stránek před koncem knihy a to je všechno. Nekoná se žádné složité sledování vodítek a jinotajů jako v Andělech, Šifře nebo Infernu. Od začátku nám dvojice Langdona a Langdongirl jen zdrhá před pronásledovateli a je totálně vedena za ručičku. Profesor je totiž dešifrant klasiky, takže v moderním prostředí se prakticky vůbec nechytá a to jediné vodítko, které mu za celou dobu přijde pod ruku, musí tedy pocházet z dob mnohem dřívějších.
Z té modernity svazku pochází i druhý problém. Je tu sice spousta obsáhlých a podrobných popisů staveb, děl a čertvíčeho ještě, ale v příběhu nehrají prakticky žádnou roli (jediný obraz rozebírá Langdon na začátku) a většinu z nich by bylo možné s klidem vypustit a kniha by nijak neutrpěla, pouze by měla poloviční rozsah.

Už v Infernu najel Brown na metodu "přišli jsme na náměstí a popíšem si šutr za šutrem", díky čemuž je možné v knize číst prakticky jen dialogy a čtenář o nic nepřichází.
Poselství knihy (tedy odpovědi na otázky) není samo o sobě nijak objevné a Brown použil strukturu známou poměrně dobře asi každému s jen trochu hlubším zájmem o vesmír, astrofyziku a obory příbuzné.

Plusem budiž velmi lidské vyznění konce, které bylo jednou z tří možností, které nutně musely nastat, a zřejmě tou lepší. Jedna za vyznění a druhá za za pár perfektních hlášek v konverzaci.