Ztracený symbol

Ztracený symbol

Pátá kniha Dana Browna a třetí román s Robertem Langdonem, dlouho očekávané pokračování Da Vinciho kódu. „Nic není tak, jak se na první pohled zdá. Nový román Dana Browna Ztracený symbol má zběsilé tempo, odehrává se během pouhých 12 hodin a hned od strany jedna nenechává čtenáře v klidu. Stále se objevují nové skutečnosti, stále nás čeká další překvapení. Za Robertem Langdonem tentokrát budeme muset do neočekávaně nového, ale mistrně vykresleného prostředí.“ Tak se nechal slyšet redaktor amerického vydavatelství. Sám autor ke svému novému dílu Ztracený symbol poznamenal: „S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29963/ztraceny-symbol-z16-29963.jpg 4.12697

Robert Langdon (3.)

The Lost Symbol (2009)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo

MortRainey
předevčírem

Moc rád jsem se vydal na další čtenářské dobrodružství, už potřetí, se symbologem Robertem Langdonem, a opět jsem se bavil, ale...
Nic proti, že se Dan Brown uchýlil ze starého kontinentu domů a v tomto příběhu opět do jednoho města, opět do hlavního - Washingtonu D.C. - pokud pominu, že římské story je úzce provázané s Vatikánem, a to pařížské má odskok včetně závěru v jiném hlavním městě;-) To "ale" znamená, že mi v tomto příběhu něco chybělo a zároveň proti předchozím dvěma přebývalo. Až tak, že možná chápu, hádám, rozhodnutí tvůrčího tandemu v podobě Rona Howarda a Toma Hankse, že Ztracený symbol přeskočili a šli rovnou na Inferno.
Chyběl mi odpich, který Andělé a démoni a ještě lepší Da Vinciho kód měli, i možná proto mi četba Symbolu trvala déle než u těch dvou. Ne, že by napětí chybělo, ale bylo takové utahanější, což může být až zarážející, když si vezmete, že Brown měl delší dobu na tvorbu i přípravu než mezi Anděli a Kódem. A to hned dvojnásobný - 6 let od Kódu k vydání Symbolu.
Jako malý jsem měl rád Indianu Jonese a chápu, že intelektuál historik s cejchem dobrodružství má být trochu neohrabaný a tím i charakterově čtenáři "polidštěný", ale v Symbolu dá Brown Langdonovi občas na frak. Až tak, že i jeho něžná polovička je místy chytřejší a statečnější, nic proti tomu, ale Langdon coby hlavní hrdina pak hraje druhou roli, i v souboji s hlavním zástupcem "Zla".
Přebývá počet stránek ve smyslu takřka dvou konců a litanického až filosofujícího "druhého" závěru knihy. Možná na úkor delší přípravy knihy i hlavního tématu a konečného "poselství".
Závěrem - ani 5, ani 4 a půl, ale 4 zasloužené hvězdičky! Také proto, že spisovatelův postup - občas vynechaný detail, který se prozradí v další kapitole, nedává moc smysl! Proč, když celou dobu někdo jenom jde a takřka rovně, tak je divné, že se pak čtenář dozví, že jel výtahem - ale to je to nejmenší, nikdy je čtenář šokován, co se v knize stane a vlastně nestane...
PS. I když moje kamarádka, co teď čte Počátek říká, že po "chaotickém" Infernu - "a bude hůř" - zůstávám Langdonův fanoušek a těším se na jeho další dobrodružství, ať už ve Florencii nebo Bilbau či kdekoliv jinde..;-)

kolacky

Celkem čtivé, ale daleko to amerikanismem předčilo i film Den nezávislosti, a to už je co říct.

Igor1311

opäť sa budem opakovať, ale aj táto kniha je perfektná. mýtami opradení slobodomurári, useknutá ruka so zlatým prsteňom, hrozba prezradenia veľkého tajomstva atď., proste úplne super

Michaela468

Skvělá, poutavá knížka! Napínavé až do konce

Sova15

Napínavé, čtivé, jako vždy.

msdomca

moja najobľúbenejšia kniha

Elsa14

Dokonalé. Zkrátka nemám slov. Šifra mistra Leonarda mě uchvátila a ani zde tomu nebylo jinak. Mám je jednu výtku, kterou zmínil již někdo přede mnou, a to tu, že Robert všechny šifry, symboly a rébusy vždy vyřeší moc snadno. A také nechápu, proč není tato kniha zfilmovaná. Já alespoň ani žádný film nenašla. Moc se těším na další knihy od Dana Browna. Jeho díla se čtou jedním dechem.

knihcitko

Co od Browna čekat jiného? Kdo četl Šifru, bude možná zklamán. Jednoduchost s jakou hlavní hrdina Langdon řeší symboly a rébusy, je na mě místy až příliš naivní. Ale záleží na chuti a vnímání čtenáře.

Alpasstyle

Knihu od D.B. jsem četla poprvé. Jsem ráda, že tuto premiérovou čest měl zrovna Ztracený symbol. Moc se mi dílo líbilo.

Příběh se vyvýjí směry, které jsem nečekala. Bylo v něm napětí, spousta poznatků z historie, které má D.B. promyšlené úplně do detailu.. Místy jsou taky takové věci k zamyšlení nad vlastním životem.

Líbila se mi a vřele doporučuji.
Velké DÍKY patří autorovi,že ta kniha stála za to. :-)

artlucie

Skvělý příběh, který mě bavil a překvapoval. Možná bych trochu osekala ty filozofické úvahy v závěru,, kdy už bylo všechno jasné a postavy jen krátily čas; tam už mě to tolik nebralo. Ale během vyprávění je to na místě, Brown dokáže udržet napětí i na takovém množství stran.

oolinkaa

Čtu Langdona popořadě a zatím nejslabší díl. Čte se to samo, to je prima, ale děj sám o sobě oproti předchozím dílům je dost slabý a už mě ta euforie přešla a žádné wau se již nekonalo.

Mali88

Přiznám se, že jsem knihu nedočetla, resp. nedoposlouchala. Začátek byl super, napětí že by se dalo krájet, ale poté mi přišlo, že to zbytečně natahoval. Pro mě slabší, co jsem zatím od Browna četla (čeká mě Inferno a Počátek).

Synysterka

Místy jsem se musela knihou prokousávat, ale i tak je to opravdu dobrá kniha

Veromika

Ztracený symbol jsem v knihkupectví objevila náhodou, tak jsem si řekla, že si ho koupím a svého rozhodnutí koupit knihu rozhodně nelituji. Kniha byla čtivá, napínavá, nemohla jsem od stránek pomalu odtrhnout, takže jsem si už koupila další díly a těším se na další dobrodružství Langdona.

Teron

Dal jsem si teď Symbol znova, protože po dočtení Počátku mě trklo, že si pamatuju všechny Langdony až na tohohle. Respektive pamatoval jsem si mlhavě pointu i některé zvraty, ale ne průběh.
Celkově asi Langdon s nejlepší šifrovací cestou, sice slabší pointou v konstrukci (všechno kvůli tomuhle?), ale dobrým vyzněním, které je rafinovanou fackou současnému stavu náboženství a tomu, jak bylo jeho původní poselství zkresleno časem a mnoha zájmy mnoha skupin a mnoha lidí.
Trochu mi uniká důvod některých činů Malacha, protože vzhledem k jeho cílům se mi zdály poměrně marginální, ačkoli rodinná linie byla poměrně v pohodě.

Květ

Pro Brownovy knížky mám slabost, líbí se mi jeho styl psaní, propracovanost, smysl pro detail, konspirační teorie, překvapení a zvraty. Toto vše obsahoval i Ztracený symbol s oblíbeným hrdinou symbologem Robertem Langdonem. I když mi připadne z této série Ztracený symbol zatím jako nejslabší díl, nejsem zklamaná a jsem ráda, že mám knížku doma. Brown mě prostě baví

dalibor123

Zde autor předvedl svoje spisovatelské umění v plné míře. Čtivější knihu sem ještě nečetl, je to krásně napsaný. Ale přijde mi, že jak rychle člověk tu knížku prolítne, tak rychle ten děj i zapomene. Ale určitě doporučuji :)

fish33

Nevím proč, ale kniha na mě působila "nadstavováním" textu, kdy se autor opakuje, nebo některé věci "omílá" dokola.Trošku mi to připomnělo období, kdy jsem psal svou BP a potřeboval dosáhnout v úvodu předepsaného počtu znaků. Nemluvě pak o tom, že schéma Brownových románů je navlas stejné a už naprosto ztrácí kouzlo a překvapení, což je pro thriller poněkud problém...

jahex

Ze série s Robertem nejslabší kniha. Ač to mělo spád a dobře se to četlo, tak konec to pro mě zazdil.

Vesmich

Při příležitosti vydání nové Brownovy knihy Počátek, která mi sedla možná nejvíc, jsem si dala ještě takový maratón a že si zkusím zopakovat předchozí a zacouvám si tedy. U Ztraceného symbolu jsem si z první četby pamatovala pouze to, že se odehrává ve Washingtonu, jde tam o zednáře, je to příběh jedné noci a žádný úchvatně strhující dojem to ve mně nezanechalo. A všechno se mi to potvrdilo i při repríze. Když už jsem se po sté, společně s Kathrin a Robertem ujistila, že „Peter je v pořádku!“, případně zneklidnila: „Peterovi jde o život!“, bylo jasné, že více výkřiků na téma Peterova aktuálně domnělého stavu již neunesu. Celá ta vztahová rovina tady mi moc neseděla, je to na mě příliš ukňourané, ale zase jak oni vůbec nespali…že jo…tak se to dá pochopit. Jinak město paráda, akce paráda, padouch paráda a šéfka bezpečnostního oddělení CIA přímo skvost! Šifry a zednáři, to všechno tradičně výborné! Robert poněkud slabší, ale to mi nevadilo, neboť vím, že v Počátku je vyloženě ve formě. Langdon girl tentokrát, jak již řečeno, poněkud emočně přepjatá a za mě by klidně mohla zmizet v propadlišti. Kniha také postrádá strhující tempo, které bylo třeba pro Šifru typické a to, že se děj odehrává během dvanácti hodin, jsem si musela připomínat, protože to subjektivně trvalo rozhodně nejmíň dvanáct dnů. No, za mě to není rozhodně nejlepší Robertův případ, spíš nejslabší, ale Počátek vše napraví!

Babsy

Začátek jsem hltala a pak se to nadšení pomalu začalo ztrácet. Stále je to Langdon a struktura je skutečně podobná jako v předchozích dílech, ale místy to skutečně bylo takové zvláštní.. Rozhodně budu v serii pokračovat, tento díl je ale slabší.

Romanka89

Pro mě nejslabší kniha ze série s Robertem Langdonem, chvíli mi tvalo se začíst, ale nakonec to utíkalo svižně. No jsem zvědavá na letošní novinku Počátek.

Peetullka

Super kniha !

jaja1989

Knihu precist bylo fakt tezke,hrozná nuda.

Vlk.kh

Do knihy jsem se pustil s nadšením po přečtení Šifry, která byla perfektní. Ovšem tohle ne, to se mi nelíbí. Začátek knihy byl fajn, hltal jsem ho s nadšením a říkal si: Jojooo, to zas bude parádička, jako u té předchozí. Ale postupně přišlo zklamání a nakonec jsem místy vrtěl hlavou s lehce rozpačitým pocitem a ptal se sám sebe, jestli tohle Brown myslí ještě vážně, nebo mě už vážně tahá za fusekli. Místy přehnané až do absurdna a zatraceně to skřípe.

Nelasp
27.12.2017

Jak je možné, že Langdon prostě nezačne nudit?? Ačkoliv příběhy jsou svým způsobem schematické (Langdon+krásná žena+historie trochu jinak+hádanky+boj o život+nebezpečí) Je v každém díle nečekaný zvrat, naprosto uchvacující atmosféra míst, do nichž se běžný smrtelník jen tak nedostane a naprosto strhující děj. Knihu jsem měla přečtenou za dvě Vánoční odpoledne- nešlo se odtrhnout.

slunicko1958
27.12.2017

Nelíbilo se mi to. Sice jsem knížku přečetla, ale hodnotím ji jako nejslabší ze série. Panu Brownovi asi došla "pára".

B4LU
13.12.2017

Čtivá záležitost, která vás po čas četby pohltí, ale jakmile knihu dočtete, zjistíte, že celkový dojem je poněkud nevýrazný. Nejvíce utkví hlavní padouch Malach alias Ilustrovaný muž, nicméně odhalení jeho identity není příliš těžké a "výbušné finále" s velkým odhalením se tak prostě nekoná. Přečtete to rychle, zapomenete taky.

prochajda
06.12.2017

Typická brownovka tentokrát z území USA. Popisy dávné mystérie spojené s vědeckým výzkumem jsem úplně nehltala, ale jinak čtivé a napínavé.
"Není nic zahaleného, co nebude jednou odhaleno; a nic skrytého, co nebude poznáno"

Ginosaji
20.11.2017

Podobnost s předchozími tématy není až takový problém. Vlastně by to bez toho asi nebylo ono.
Langdonova situace byla sice přehnaná, jelikož smrt hlavního hrdiny v této části je nepřípustná, ale takových situací bylo více. Nejzajímavější pro mě byla postava Molocha a Dürerova díla.