Inferno

kniha od:

Inferno https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151700/bmid_robert-langdon-inferno-bmH-151700.jpg 4.2 4303

Robert Langdon série

< 4. díl >

Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo
Originální název:

Inferno , 2013


více info...

Komentáře (782)

Komentáře 782 Recenze 19

Darmoděj
Darmoděj
26.11.2023 5 z 5

To co mám rád, na knihách Dana Browna je tajemnost příběhů, zajímavá zápletka, často nečekané vyústění. Snažím se dohledávat informace , které slovy a činy Roberta Langdoma předává čtenárům. Cestování po ruzných zajímavých místech tím pro mě získává hlubší nádech. Vždycky to sedí, nebo aspoň je to možné z jeho úhlu pohledu. Ze série knih Dana Browna mám nejraději tuto, je to možná proto, že jsem ji četl jako první. Byl to ten pocit "vau". Film, přesto, že ho mistrně hraje Tom Hanks je slabší odvar.

iskovsky
iskovsky
31.10.2023 3 z 5

Ak by toto bola moja prvá kniha s Langdonom, tak by som bol určite nadšený...
pátranie po indíciách ktoré vedú k ďalším indíciám ma vždy bavilo... ale aj mamkin štrúdel sa mi preje, ak je ho priveľa...


mila2411
mila2411
31.10.2023 4 z 5

Úplný opak oproti "Šifře", film je jedna velká tragédie, knížka mě bavila. Navíc zpětně viděno: nic lepšího ze sebe autor ani Robert Langdon před tím ani potom nedostanou. Děj krásně odsýpá, pořád se něco děje, tradičně je všechno nakonec úplně jinak. Za mě NEJ Langdon i Brawn.

Holly.W
Holly.W
11.10.2023 5 z 5

Mé první setkání s autorem a rozhodně ne poslední! Viděla jsem kdysi sice film, ale knize nesahal ani po kotníky. Jsem nadšená!
Kniha se odehrává ve strhujícím tempu, pořád se něco děje. Honičky, přestřelky, hádanky, detailní popis Danteho díla Peklo, úžasný Robert Langdon a jeho sypmpatická společnice.
Děj se odehrává ve Florencii, Benátkách a Turecku. Autor je mistrem popisů světových památek, takže jsem si mohla tato díla živě představovat i když jsem tam nikdy nebyla.
Kniha přináší i důležité poselství, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Problém, který je čím dál více palčivý. A to sice růst populace na zeměkouli, a s ním přicházející stále závažnejší problémy. Čtenář se zamýšlí, kam až tento stav může zajít, aniž by se stal už neudržitelným.
Smekám! Brzy nashledanou pane Roberte Langdone!

Maraiser
Maraiser
24.09.2023 5 z 5

Inferno je zde srovnávané s romány předešlými. Tak to já mám tu výhodu, že pro mne je to první kniha od Browna, co čtu. A mně se to líbilo. A líbil se mi i konec.
Hele, přiznejte se, že stejně často fandíte tomu zlosynovi, aby mu to vyšlo? Já tedy občas jo a teď jsem mu docela fandil. Takže nakonec jsem ocenil, že to skončilo, jak to skončilo. Ne úplně tak, kam příběh směřoval, ale přesto jaksi......

m2056
m2056
01.09.2023 2 z 5

Zklamání čekal jsem od knihy více předešlé knihy o moc lepší.

Ivanka83
Ivanka83
22.08.2023 4 z 5

Další skvělé dobrodružství s Robertem v hlavní roli.
Knihy Dana Browna jsou skutečně čtivé, i když mám pocit, že se sobě dost podobají.
Nevadí. Dám si teď několik jiných autorů a pak se s chutí pustím do pokračování.

evismaior
evismaior
06.08.2023 3 z 5

60% - Když jsem před téměř 20 lety na dovolené otevřela Anděly a démony, byla jsem napínavostí a spádem knihy nadšená. Záhy přišla Šifra mistra Leonarda, která mě doslova pohltila a nad námětem příběhu jsem poté dlouho přemýšlela. A pak následovaly další knihy s Robertem Langdonem a já jsem tak nějak čím dál víc znuděnější.
Ty příběhy jsou totiž jak přes kopírák - vždy je tam nějaká "honba za pokladem", kdy Langdon díky svým znalostem musí v omezené době dané pronásledováním policií nebo různými zlotřilci rozluštit řadu symbolů, které ho vodí z místa na místo. Vždy se k tomu přichomýtne nějaká krásná a inteligentní žena, která uhání po jeho boku. Vždy je tam minimálně jedna postava, které Langdon věří, ale pak se ukáže, že to nebyl ten, za koho ho měli. A vždy je tam také nějaký ten génius, který zjevně nemá nic lepšího na práci, než vymýšlet tu komplikovanou šipkovanou mezi nádhernými uměleckými díly, aby mohl hlavní hrdina předvést, kde všude na V.I.P. pozvání byl a co všechno tam viděl (a nezapomněl), a Dan Brown se mohl vytasit se svým průvodcovským talentem.
A ano, pokaždé je tam ten stejný Robert Langdon, jehož charakteristika se omezuje na dobrou paměť, vysokou inteligenci, rozsáhlé umělecké znalosti, strach z uzavřených prostor a tvídové sako. Protože za všechny ty romány, které jsem o jeho pátráních přečetla, jsem se toho o něm mnoho dalšího nedozvěděla - ta postava je naprosto sterilní, bez vývoje, bez jakéhokoli ovlivnění tím, co v těch románech prožil. Jako kdyby ta předchozí dobrodružství ani neexistovala. Což mi začíná docela vadit.
Tentokrát navíc ani děj nestál za mnoho - sociální inženýrství s myšlenkou regulace světové populace je časté téma (ovšem i ten marvelovský Thanos to pojal divácky zajímavěji), ale zvolené řešení mi zas tak prozíravé nepřišlo, neboť počítám, že by mezi lidmi vyvolalo spoustu nenávisti, závisti, ztráty smyslu života, depresí a osobních tragédií, nehledě na korupci a elitářství u těch, kteří by ho chtěli nějakým způsobem zvrátit. Autor se sice pokusil zápletku celkem zajímavě navázat na Dantovu Božskou komedii, ale nedokázala jsem se ubránit pocitu, že se neustále opakuje (mnohokrát si tak přečteme o zlotřilcově videu a jeho ústřední demografické myšlence) a vyplňuje děj vycpávkami, které by tam nemusely být (popisy míst a budov, které se k ději bezprostředně nevztahují). Navíc se autor čtenáře snaží celou dobu mást hloupoučkými manipulacemi, které pak v dalším ději takovým tím "co to sakra" způsobem vyvracuje (ne, dotyčná postava nebyla zdrogovaná, jenom chorá, případně nebyla chorá, jenom alergická, případně to byl úplně někdo jiný), což požitku z četby také nepřidá. Pro mě to tedy nemělo takový spád, na jaký jsem z autorových knih zvyklá. Za mě zatím nejslabší díl série.

Dasime
Dasime
05.08.2023 5 z 5

Záhadné, tajemné, dramatické, bez krvavých zvratů, od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Tuto sérii čtu s rozestupem, ani mi nevadilo, že v každém díle má novou nápadnici. Problém s přelidněním mě děsí už pěkně dlouho, proto tato kniha ve mně zanechala nejvíc emocí, bude to má nejoblíbenější kniha z celé série.

Belanna
Belanna
25.07.2023 4 z 5

Přestože měl příběh trochu "ohranou" zápletku, neztrácel na poutavosti a čtivosti.
Opět tu jsou šifry, tajemství, pátrání a dějové zvraty. Našla jsem tu mnoho nových, zajímavých informací z oblasti historie a umění.
I když je princip knih stále stejný, jsme ráda, že jsem si mohla přečíst.

Arev122
Arev122
22.06.2023 5 z 5

Napínavé čtení s spoustou historie, vědy a umění . A i neomylnou skutečnosti o přelidnění planety.

Pert
Pert
02.06.2023 5 z 5

Skvělé, ale myslela jsem, že je to třetí díl ( kvůli filmovému zpracování).
Tenhle díl mi přišel o něco čtivejší, než Andělé a démoni. Opět zajímavé informace.

VendaS20
VendaS20
23.04.2023 5 z 5

Za mne opět dobré počtení. Jak je uvedeno v komentářích níže, je kniha položena stále na stejném principu. Profesor s krásnou ženou před někým utíkají, luští záhady a snaží se zabránit zlu. Když čtete celou sérii za sebou, je to zřejmě už nudné. Já knihy četla s velikým odstupem a stále se mi tento styl líbí, jen konec byl trochu zvláštní.

dancadragneel
dancadragneel
08.04.2023 5 z 5

Po Ztraceném symbolu krásně překvapení. Trochu jsem se po předešlém díle začala bát, že už jsem se Dana Browna až moc nacetla, ale Inferno mě moc mile překvapilo. Už od prvních kapitol jsem zůstala přilepená ke stránkám a snažila se vše vyřešit stejně jako Robert. Příběh se točil okolo Danteho Božské komedie (kterou si budu muset ještě přečíst) a mnoha dalsich uměleckých děl, že z toho člověku padala čelist. Za mě velmi pěkné čtení... už teď se těším na další pokračování...

Coltain
Coltain
02.04.2023 4 z 5

Další díl s Robertem Langdonem v hlavní roli. Do této knihy jsem se pustil po delší pauze, protože Ztracený symbol mě moc nezaujal. Inferno, odkazující na Dantovo dílo, má velmi slušný rozjezd. Florencie i Benátky jsou zde hezky popsány, ale to už je u autora klasika. Posledních cca 100 stran a výsledné rozuzlení mě ale hodně zklamalo. Za mě osobně lepší než Ztracený symbol, ale o něco horší než Andělé a démoni, kteří jsou asi zatím nejlepší díl. Ve výsledku ale, pokud máte rádi tuhle sérii a nevadí vám trocha konspirace, můžu jen doporučit a po nějaké pauze určitě zkusím další díl.

Majto
Majto
16.02.2023 3 z 5

Čo napísať po prečítaní štvrtej knihy s R.L. v hlavnej roli a neopakovať názory (či už pozitívne či negatívne) z predošlých príspevkov. Síce má čítanie bavilo o trošku viac ako pri Stratenom symbole, no oveľa menej ako pri prvých knihách. Pomaly vyprchala "atmosféra tajomna". Mám ešte požičané 2 Brownove knihy a trochu váham čo s nimi...

georginaa
georginaa
11.02.2023 4 z 5

Když jsem se dala do čtení této série, tak i když se mi to zdá pořád dokola to samé, chci tuto sérii dočíst celou. Takže zase se dostáváme k plnění různých šifer, běhání z místa na místo, odkrývat plno tajemstvích a dopátrat se k samotnému cíli, zachránit lidstvo před zkázou. Je to dlouhé čtení, ale svým způsobem se mi to docela líbí.

roman9276
roman9276
27.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Se čtvrtým pokračováním mám pocit, že se nám někde zasekla deska, která hraje pořád dokola a dokola a dokola. Kupodivu mě tady bavily popisy různých památek, muzeí a Dantova pekla než samotný příběh. Tohle mělo snad nejvíc hluchých míst z celé série. Do čtení jsem se nutil, celkově zápletka mi přišla zajímavá, ale oproti předchozím dílům rozhodně nejslabší. Autor se tady opakuje s další sexy chytrou kráskou, úniky na poslední chvíli a byl jsem hodně na rozpacích s tím, že Langdon zná snad každý kout každého muzea, to už působí hodně uměle. Trochu se bojím pustit do posledního dílu.

Kamcatak
Kamcatak
16.01.2023 3 z 5

Buď kvalita Brownova vyprávění lehce upadla, a nebo jsem jako čtenář postupně trochu vyspěla (a možná obojí současně) a dívám se na obsah více kritičtěji. Vypravěčovi se nedá věřit, nebo spíše se nedá věřit Langdonovu pohledu na události, jak se ostatně dozvíme ke konci knihy a nastává velký zvrat v příběhu. Přesto děj ubíhá neskutečným tempem a není snadné se odtrhnout.
Moje hlavní výtka ale patří k několikarému detailnímu slovo od slova stejnému popisu videa (jak už bylo i zde zmíněno..), to bylo jak utrpení číst to stále dokola. Snad kvůli tomu dávám o jednu hvězdu méně.

Podrobné popisy míst, památek a uměleckých děl mi nevadily předtím a nevadily mi ani teď, ráda si při četbě konkrétní místa a památky hledám na googlu a dodávám si tak vizuálního průvodce.

Téma přelidnění a jak zachránit lidstvo mi přišlo moc zajímavé a důležité. Ať to může být sebevíce kontroverzní - data o populaci zmíněná v knize jsou skutečná a my jako lidstvo tomuto problému budeme pravděpodobně opravdu muset čelit. A jak řekla Sienna: "Zabil bys dnes polovinu lidstva, kdybys věděl, že to náš druh zachrání před vymřením?"
Nic není černobílé...

Blancheerka
Blancheerka
12.12.2022 4 z 5

Číst Brownovy knížky přirovnávám ke sledování akčního filmu, plného zvratů, akce, nedůvěryhodných spojenců a hlavně ,,padoucha,,, který před svým dokonalým plánem jak zničit, zachránit nebo ovládnout svět, varuje dostatečný počet lidí, kteří by mu v tom snad mohli i zabránit :D Knížka mě sice opravdu bavila, je to čtení napínavé, strhující a poutavé, ale čtvrtá knížka na to samé téma byla už i pro mě trošičku moc :) Doporučila bych autorovi načerpat inspiraci z jiného soudku, než se potopí do něčeho, co už za to stát nebude. Naštěstí u této čtvrté knížky to ještě není znát, je tu jen jakýsi pocit, že se to stane již brzy ;)

Milosz
Milosz
08.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Další z řady Brownových turistických průvodců s příběhem, tentokrát po Florencii, Benátkách a Istanbulu. Na začátku se geniální symbololog Robert Langdon probudí s amnézií (ano, opravdu!) v nemocnici ve Florencii, neví, jak se tam dostal, když tu se ho pokusí zabít Lisbeth Salanderová. Zachrání ho geniální atraktivní femme-fatale lékařka s IQ 208, se kterou pak po zbytek románu utíká před tajemnými zabijáky kolem slavných budov, soch a dalších uměleckých artefaktů, které Langdon během útěku detailně čtenáři všechny popíše, a má trauma z toho, že ztratil hodinky s Mikymauzem. Na útěku využívají spoustu tajných chodeb, neboť Langdon se před lety zúčastnil VIP tour po tajných chodbách a zná tedy každou tajnou chodbu v Itálii. Na útěku sledují stopy zanechané geniálním superbohatým padouchem s patřičně padoušským jménem, který chystá NĚCO STRAŠLIVÉHO a stopy zanechal schválně, aby měl Langdon co dešifrovat. Meanwhile, v jedné supertajné organizaci sledujeme video, ve kterém padouch vysvětluje, co strašlivého se chystá udělat. Video uvidí postupně asi 5 osob, a čtenáři je pokaždé znovu detailně popsáno, aby si ho čtenář pořádně zapamatoval. Ke konci knihy se odehraje VELKÝ ZVRAT a vyjde najevo, že vše, co se odehrálo předtím, bylo úplně jinak, a tam, kde šlo o život, šlo o hovno, ale autor to fikaně čtenáři zatajil pomocí Langdonovy amnézie, aby to bylo víc napínavé. Na konci knihy je zachráněn svět. Vlastně to byla děsná píčovina, ale bylo to zábavné. SPOILER: Hodinky s Mikymauzem se nakonec najdou.

Timkim
Timkim
18.11.2022 2 z 5

Nedoposlouchano. To se vážně nedalo. Pod přívalem památek, historických fragmentů a odkazů, pod popisem maleb, kreseb, fresek a soch, které bych nepoznal ani s cestovní kanceláří se nám někde toulal samotný příběh. Kdesi....ve Florencii jsem byl, většinu míst navštívil, ale tady to bylo hnáno do extrému. Do poloviny jsem čekal a nic. Autora si odskrtavam, čím vic knih on něho slyším, tím víc je to únavné. Život je krátký na to, promrhat ho takovou slataninou. Jen za dvě a to jen díky 300 stránkové přednášce o historii a dějinach umění.

Nikkiproch
Nikkiproch
17.11.2022 5 z 5

“Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu.”
V kontextu překročení 8 miliard na planetě je to zajímavé čtení.

JointlieKat94
JointlieKat94
15.11.2022 3 z 5

KONEČNĚ dočteno. Tím nechci říct, jako že konečně už to mám za sebou a byla to nuda.. téma bylo fakt super! Moc se mi to líbilo a četlo se to moc dobře, když jsem teda zrovna číst chtěla.. jen v tomhle jediném případě, jsem víc času chtěla dělat spíš něco jiného. Trvalo to dloooouhých 17 dní a já myslela, že mám čtecí krizi.

Dan Brown jakoby snad předvídal, či co. Přelidnění planety. Šířící se pandemie. To jsou věci, které by se měli řešit (spíš teda to přelidnění!). Napsal to fakt neuvěřitelně. Celkově ale tuto knihu hodnotím jako průměrnou, z těch všech od Browna. :)

Charlie119
Charlie119
02.09.2022 5 z 5

Děsivá možnost, že by nastalo něco podobného... Ale ne, že by na tom nebylo nic pravdivého

vosje
vosje
03.08.2022 5 z 5

Mám Dana Browna ráda, takže jsem se na knihu docela těšila. A musím říct, že nezklamal. Tohle byla zatím asi nejnapínavější kniha z těch, co jsem od něho četla.

charlizee
charlizee
17.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Úvodem musím zmínit, že Dana Browna za to, co dokázal, obdivuju a taky to, že jsem dostatečně uvědomělá a skutečně jsem neočekávala žádný literární klenot. Přistupuju k Brownovi jako k ryze komerčnímu bestselleristovi, který píše tak, aby se zavděčil masám.
Bohužel to s každou další knihou přináší čím dál větší potřebu šokovat, kombinovat a vymýšlet ještě více obskurní konspirační teorie. Nicméně se zdá, že se podobný přístup vyplácí, protože negativní hodnocení Inferna se tady hledá nesnadno… :))
Na knížku jsem se těšila coby na dovolenkovou oddechovku. Mnohem častěji než pohodu jsem ale cítila zvýšený tep z nelogičností, které se na stránkách odehrávaly. Ke konci se sice překombinováním všeho lapsy vysvětlí, o to víc šablonovitě to pak začne působit. Moje panenky jsou protočené do zásoby na rok dopředu. :)
Vůbec celá ta základní premisa, že bioterorista jedná tak neúčinně, že odhalí epicentrum vypuštěného viru, je dost pochybná… Tenhle ještě navíc nezapomene souřadnice místa zakódovat tak dokonale, že to vlastně odporuje i tomu, pro koho byl vzkaz s “mapou” zamýšlen.
Jasně, Langdona tam sice Brown nějak nacpat musel, a co mi právě nakonec vadilo úplně nejvíc, byla jeho naivita. On se tady neustále diví, že ho někdo pronásleduje a jde mu po krku… Sice trpí krátkodobou ztrátou paměti a nevzpomíná si na svých posledních pár dní, ale tohle zavání spíš celkovou amnézií - copak předchozí dobrodružství s ilumináty, církví, svobodnými zednáři a kdo ví s kým vším nebyla podobně dramatická?

Ale do Florencie, Benátek i Istanbulu si zajedu znovu. Cestopisná lákadla má Dan Brown zmáknuta dokonale.

MonikaBobo21
MonikaBobo21
16.07.2022 5 z 5

Já tento žánr miluju

janka2000
janka2000
30.05.2022 4 z 5

Klasický Dan Brown - zajímavá a tajemná zápletka, skvěle napsaný. Nezklamalo, ale nebylo to ani nijak extra.

vladislav6610
vladislav6610
21.04.2022 5 z 5

V okamžiku, kdy si myslíte, že chápete souvislosti a děj, je najednou vše jinak. Autor útočí na vaše myšlenky, vzpomínky i představy. Čtení, od kterého se neodchází.