Inferno

Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151700/robert-langdon-inferno-bmH-151700.jpg 4.22835
Série:

Robert Langdon (4.)

Originální název:

Inferno (2013)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (594)

Přidat komentář
Ginosaji
20. listopadu

Závěr je značně šokující, v pozitivním slova smyslu. Fascinuje mě také dokonalost obojetné scény/ stránky. Ta nemá chybu.
Kniha mě motivovala k návštěvě Florencie i Benátek, což rozhodně po přečtení doporučuji.

konformita
19. listopadu

Skvělé, napínavé s překvapivými zvraty. Jediná kniha (zatím), která mě donutila sednout k počítači a najít si ty památky a podívat se kudy se Langdon ubíral. Nejde jinak než za 5.

Sarfias
17. listopadu

Ze začátku jsem měla pocit, že je to zase další typická běžná "rádoby záhadně zajímavá" kniha. Nemohla jsem se více plést!
Brown mě totálně vyvedl z míry a vytřel mi zrak neuvěřitelným závěrem.
Kniha byla čtivá, napínavá, ale bála jsem se že je příliš prvoplánovitá. Hloupost!
Opravdu báječné čtení a jedna z nejlepších knih, které od Browna znám.

Aerine
17. listopadu

Nemůžu si pomoct, Brown je jednička. Je mi jedno, že se některá schémata opakují, prostě se mi líbí to propojení prostředí, literatury, architektury, umění a záhady. Vždy si při čtení dohledávám místa, kde jsem nebyla, a propojuji vzpomínky na místa, která jsem navštívila, s příběhem a to mě moc baví :D

jahoda444
07. listopadu

Za mě osobně je tohle nejlepší kniha ze série Robert Langdon.

Zdeničkačteráda
07. listopadu

Ani další ze série s panem Robertem Langdonem nezklamala. Tuto mám v obrázkové edici, takže zážitek ještě umocněn vizuálně. A křivka růstu počtu populace mě straší ze sna ještě dnes. Brown umí.

nycol
01. listopadu

Přečteno kdysi hned po vydání jedním dechem a teď znovu pomaleji :). Otázka položená autorem je k zamyšlení, mně se líbilo i zpracování a kniha mi přišla čtivá. Navíc, až po cca 300 stranách zjistíte, že to, co bylo bílé je černé a naopak.

Devorah
31. října

Knihy Dana Browna dle mého mínění mají sestupnou tendenci. A toto je právě jedna z nich. Co se námětu týče, ten je výborný a dá se na něm skvěle stavět. Nicméně toho Brown nevyužil, opakoval stokrát opakované a omleté, vykrádal sám sebe, recykloval a kniha se v polovině změnila v cosi rozbředlého. Ne a ne a ne, uměl to lépe.

Mardou19
31. října

Hodne slabe. Docetla jsem jen kvuli tomu, ze je to Brown.

kari.nohynkova
30. října

Jak tu mnoho lidí píše, jedná se o jednu ze slabších "brownovek". Také aplikace Dantova Pekla se mě příliš nedotkla.
Proč se tedy přesto Inferno staví tak vysoko?
Je to dáno především jeho filosofickým podtextem; otázkou přelidnění, na kterou dosud nikdo nevymyslel uspokojivou odpověď, řešení.
Jako by se zdálo, že Brown trochu upustil od svých propracovaných historických zajímavostí a tajných společenství k apokalyptickým vizím. Já si přesto myslím, že jeho myšlenka je také opřena o historickou zkušenost.
Považte sami, jeden člověk s poměrně radikálním, ale zároveň jednoduchým a srozumitelným řešením si získá sympatie mnoha milionů lidí a nastolí tak jednu z největších "čistek" v dějinách lidstva, to už tu jednou (ne-li vícekrát) bylo. Možná že i právě kvůli této zkušenosti je celý děj snadno uvěřitelný, až člověka mrazí.
Přestože nám Brown již naservíroval i lepší knihy, o této budu nejspíš i v budoucnu přemýšlet více.

TomHr
30. října

Tak kdybyste nějakou myšlenku napodesáté nepochopili, autor vám ji ještě jednou zopakuje! Kniha je užvaněná, zápletka přitažená za vlasy a děj odsýpá asi tak na deseti stranách. Uprostřed knihy jsem zjistil, že mě knížka vlastně moc nebaví. Nechybělo moc a zůstala nedočtená.
Jedna hvězda navíc za kulisy, Florencie, Benátky, Istanbul.

tak.normal
29. října

Dobrá zápletka. Ale protože nemám ráda takřka božské hrdiny, tak mě tahle knížka vlastně hodně zklamala. Pro mě bohužel nejslabší od DB, kterou jsem četla.

karolina1733
13. října

Knížky od Browna miluju a zatím mě ani jedna nezklamala, ale Inferno... Nějak jsem mu nepřišla na chuť už od úplnýho začátku a pro mě zatím nejslabší knížkou od Browna.

Shui-Xian
09. října

Dantova verze Pekla už dnes možná tolik neděsí, ale z Inferna v podání Dana Browna rozhodně zamrazí. Dobře navozené ústřední téma - přesně padnoucí na současnou problematiku. A nebyl by to Brown, kdyby opět neokořenil své dílo atraktivním vhledem do (upravené) historie a jejích pamětihodností.
Oceňuji, že v tomto díle série hrál prim spíš Langdonův hon a interpretace minulosti zůstaly v pozadí - příběhu slušely i moderní myšlenky: nebylo třeba přepisovat některé z historických dogmat. Jakkoliv jsem byla zklamaná z předchozích knih, Inferno mě opět přesvědčilo o tom, že Brownovy knihy mají co nabídnout nejen do napínavého příběhu, ale i do ideové roviny.
Závěr knihy mi přišel poněkud dotahovaný (koncovky autorovi nikdy moc nejdou), ale na vyznění a celkové dynamice díla to neubralo. Inferno je zdařilý počin. Jsem zvědavá, s čím se bude Langdon potýkat příště. (Lze vůbec ještě navázat? :-) )

Phyl
09. října

Och! Tak to máme ideu budoucnosti. Je fakt, že se nikdo nezabývá důležitým aspektem pomalého přemnožení lidského pokolení, jenž jistě a velmi rychle rozmrdává celou zemi, jako rakovina. Lidí je víc jak oněch známých sraček, na což kniha svým způsobem poukazuje a dalo by se v tomto ohledu hledat i její poslání. Čert ví jak to skončí...

RicardoB
03. října

Styl psaní, tempo příběhu i celkový děj podle mně velmi ale velmi povedený. Brown jako již tradičně dokázal popsat budovy, umělecká díla či postavy do detailu a přesto se děj nezačal táhnout. Florencie i Benátky skvěle zpracované a myslím že nebudu jediný koho dokonale nalákal k návštěvě severní Itálie.

allyce
24. září

Nebylo to špatné, ale .. První třetina knihy byla o tom, jak se hlavní postava dostává z jednoho konce paláce na druhý. Zbytečně dlouhé.
Pozitivní ale je, že ve mně autor vzbudil touhu vidět Florencii a navštívit místa, která popisuje. Rozhodně kladně však hodnotím myšlenku celé knihy. Vidím to jako velký problém lidské budoucnosti, nejsem schopna s tím nic udělat, děsí mě to a tak se raději stáhnu do stavu "popření".

MimiNinaFuraha
24. září

Já mám knihy pana Browna velice ráda, ale tato mi přišla horší než jiné jeho knihy. Nemůžu si pomoci. A přesně jak psal někdo jiný zde, kniha mi přišla už moc "vyhoněná", méně propracovaná. Ale i tak před autorem smekám, protože já bych to napsat nedokázala ani omylem :)

radim9968
20. září

Brown je takovy "lokátor" kazde misto ktere popisuje mate opravdovou chut navstivit, je tomu tak i u teto knihy, mozna nejvice nabuzena potreba to mesto videt ze vsech jeho knih. Inferno je opravdu vyborna, akcni, kniha ktera vas nepusti a ma spad...zapletka je bolestne aktualni, bohuzel zde bych rekl na pomezi sci-fi, protoze tohle je nase budoucnost...jen nevim jak se po tomto zaveru bude Brownovi navazovat dalsi knihou, protoze lidstvo zde zustalo poznamenano...jak pisu jeho dalsi kniha pokud bude ze soucastnosti bude vlastne sci-fi...takze Dane ted uz jen psat knihy pred Infernem nebo z minulosti...za me 4,5 zavery mi prijde ze moc neumi, vysumi do ztracena na jedne strane...

Wrent
18. září

K Brownovým knihám je nutno přistupovat s určitým odstupem k jeho těžko uvěřitelným zápletkám plných skrytých vlivných hráčů v pozadí, ale to nic nemění na tom, že jeho příběhy většinou mají velký spád (však se kniha odehrává na časovém úseku několika desítek hodin) a ještě člověku přinesou nějaké to kulturní obohacení (ideálně ještě z míst, která sám navštívil). A Inferno tyto "brownovské standardy" splňuje do puntíku.

Kukinka
10. září

Pro mě je Inferno Brownova momentálně nejhorší kniha. Nicméně i přes tento fakt se jedna o dílo, které ovlivnilo můj život. Proč?
O.K.
Protože poukazuje - mimoděk - na člověčí servilitu rovnající se politicky korektní připos*anosti. Základní myšlenka tohoto dalšího románu se sympatickým symbolologem Robertem Langdonem je o tom, že jistý vědátor má (ne)zájem na populaci lidstva, respektive stojí o to jej regulovat. Opírá se o vědecky podložený fakt, že černá smrt, ergo mor vyhladil ve 14. století téměř celou Evropu a následně mohla započít toliko obdivovaná renesance, jak kultury, umění a vědy, tak samotného lidstva.
Dan Brown zde předkládá základní lidskou otázku "není nás příliš mnoho a co z toho pramení?", přičemž ji sám otáčí v humánně dobrý konec a nejspíš - nevědomky - u lidí jako jsem já vyvolává čím dál větší pochyby. Nejsem toho názoru, že všichni lidé jsou si rovni. Nemyslím si, že každý by měl mít stejnou příležitost a chápu, že na jednoho boháče musí připadat deset chudých. Věřím, že je nás lidí příliš mnoho a planeta se brání tím, že ty nejhorší oblasti, rozuměj ty nejpřelidnější, si sama redukuje přírodními katastrofami. Inferno mimoděk otevírá otázky jako - Je rozumné kontrolovat porodnost? Je rozumné brát smrtelné rakoviny a malárie jako "bič boží", nebo jen jako přirozenou redukci? Je to pravda, že 90 procent populace je nepotřebných? Je třeba přemýšlet nad tím, že není možnost, aby lidé všude na světě žili spokojeně do devadesáti let? Je únosné, aby měl každý z nás pocit práva, že na jeho životě záleží?
Zde Jejasně vidět, že Dan Brown chtěl - možná na nátlak vydavatele - vytřískat co nejvíc ze Šifry a kniha je psaná velmi horkým bleskobrkem, je chaotická, povrchní a nesmyslná. Nicméně pro mě osobně vznáší základní filosofické otázky o existenci a smyslu bytí, které jsou záhy zadupány ve jménu myšlenky "lidský život je nade vše".
Není. Ani ve vesmíru takové pravidlo neexistuje.
Kdyby existovalo, nemohl by vzniknout ani ten člověčí.

kikiodvi
09. září

Znovu kvalitní čtení se zajímavým námětem. Donutilo mě to k zamyšlení a došla jsem k závěru, že inferno je skutečné a že se k němu naše planeta blíží mílovými kroky. Z tohoto hlediska hodnotím vysoko.
Pokud mám srovnávat s předchozími knihami, zklamala mě na můj vkus příliš komplikovaná zápletka. Jako by se autor snažil do knihy nacpat víc, než se do ní doopravdy vešlo. Každopádně se k ní ještě plánuju v budoucnu vrátit a některé věci si ujasnit.

Jana283
22. srpna

Na knížkach DB mne úsměvně baví, jak prchající a bránící se Robert Langdon stíhá s elegancí všechny ty dějepisné, zeměpisné a záhadologické výklady alla Geogle.

Hakate
14. srpna

Když jsem četla knihu před lety, byla jsem z ní nadšená. Nevím, zda to bylo tím, že jsem četla jen inferno a Šifru nebo něčím jiném. Teď když jsem četla postupně celou sérii přišlo mi, jako by Brown ztrácel nápad. Příběh sám o sobě není špatný, ale na můj vkus až moc ''tuctovy'' hlavni hrdina se praští do hlavy, ztratí paměť a následně zachraňuje svět před Virusem ve vzduchu... Kniha je jinak čtivá, ale oproti prvnímu a druhému díly poztrada to, co se mi na Brownových knihách líbilo.

ecila13
14. srpna

Průměrná knížka, ale donutila mě k tomu, abych začala hledat, kolik lidí žilo na Zemi, když jsem se narodila, kolik žije teď a kolik bude žít za 40 let...

Pralev
05. srpna

Kdyby to byl první Brown, kterého jsem četl, asi bych hodnotil knihu daleko lépe. Bohužel jde už o jeho třetí román, co jsem četl, a zřejmě i poslední. Všechno je to takové stejné, strašlivě akčně filmové, plné těžko uvěřitelných a zcela zbytečných náhod (hlavní hrdina se praští do hlavy, upadne na zem a na zemi uvidí něco, co ho inspiruje k vyřešení dalšího postupu), postav nechápajících banální věci, neustále překvapovaných (po chvíli jsem přestal počítat, kolikrát v téhle knize někdo zalapal po dechu) nebo naopak polopaticky vysvětlujících...

Nemůžu si pomoct, ale většinu doby pro mě Inferno bylo otravné a nikoli zábavné.

Engie
25. července

Další skvělá kniha s geniální zápletkou. A musím ocenit poslední slovo celé knihy, kdo četl, tak mě jistě chápe :)

m.artina
17. července

Paradoxně má první kniha od Browna. A možná právě proto si zasloužila 4*, trochu pochybuji že by mé nadšení vytrvalo u dalších čtyř knih podobného konceptu s jednou hlavní postavou. Nicméně rozhodně si je přečtu, protože literatura je to kvalitní, čtiva, a zajímavá. Filmové zpracování je ovšem naprostý odpad, změněno natolik, že s knihou má snad společná jen jména postav. Takže ten po přečtení knihy rozhodně nedoporučuji.

Romžiry
11. července

Opět super.

TomK
02. července

Tak musím říct, že mne pan Brown mile překvapil. Je to má první kniha od něho a rozhodně se k němu vrátím. Líbilo se mi na knize to tajemno, které nakonec vycházelo na povrch a dedukce Roberta Langdona jsou prostě skvělé. Akorát příběh byl občas dost zamotaný a člověk se musel trochu vrátit, aby vlastně pochopil ten zvrat. Ale jinak velice zajímavé dílo.