Inferno

Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151700/robert-langdon-inferno-bmH-151700.jpg 4.23189

Robert Langdon (4.)

Inferno (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Argo

MartinL
dnes

Ukrutně nudné a 100x opakované. Šifra byl vrchol, od té doby jde Brown z kopce, ale tohle je přímo pád z útesu do hlubin.

Zhruba od poloviny knihy čteno stylem "půl stránky četba, 3 stránky rychlé otočení". Při zbývajících posledních 100 stranách se už ani to nedalo, nakonec jsem otráveně nalistoval na posledních 5 stran a ukončil to trápení. Kniha mě absolutně nedokázala vtáhnout do děje, překombinované postavy a jejich prapodivné motivy, rádoby šokující zvraty.

S Robertem Langdonem jsem tímto definitivně skoncoval, až bude příště zachraňovat svět, budu doufat že při tom sám zhyne.

trudoš

Začnu pozitivy. Parádní úvod, který bezesporu patří k tomu nejlepšímu v celé sérii. Perfektní stylistika akčního vyprávění, kdy je každá věta pečlivě volena tak, aby člověka nutila k přečtení další. Několik zajímavých pozastavení nad budoucností planety Země.
Pak už však u mě převažují negativa. Dan Brown je po všech těch letech předvídatelný jak zákon káže, přičemž jeho triky byly otřepané už v době jeho největší slávy. Proto málokomu nedocvakne, že skutečnosti, jak jsou předkládány, jistě nebudou takové, jak se tváří, a že masky komparzistů dříve nebo později půjdou dolů a odhalí se jejich skutečné uplatnění v dramatu. Hodně je tu přitom znát nucené našroubování Roberta Langdona coby představitele hlavního hrdiny, protože jeho postava příliš smyslu nemá. Ve výsledku konspirační teorie všeho všudy žádné, historické zajímavosti taktéž, vyvrcholení nečekaně odfláknuté a jen v závěru se mihne docela povedený sci-fi motiv, který se může - ale taky nemusí - odrazit na dalším pokračování.

whack

Bertrand Zobrist sa mýlil - štyri miliardy sú stále veľa. Neviem, prečo to robil všetko tak komplikovane, mohol to predsa vypustiť rovno a bez šifier - symboliky v deji sa mi páčia, ale tu ich bolo príliš. Stačilo, keby sa viac zaoberal ekologickou škatuľkou, ktorou svoje počínanie obalil. Prečo sa tam vôbec spomína peklo a Satan - čo s tým tieto veci majú spoločné? Kontrola pôrodnosti je predsa vec stará ako samo ľudstvo. Že preľudnenie vedie ku katastrofám, vedia aj pralesné národy - iba my v modernom, prehumanizovanom svete tieto fakty pošpiňujeme x-krát manipulačne prekrútenými a zdémonizovanými múdrosťami Thomasa Malthusa a iných. To, že zopár ľudí by bolo neplodných, neznamenalo by z nijakého pohľadu "záknik sveta".

Sienna bola moja obľúbená postava od začiatku až do samého konca. Dajú sa k nej vybudovať veľké sympatie a ľahko ju porozumieť. V porovnaní s filmom je vykreslená v oveľa pozitívnejšom svetle a to je fajn, pretože nič nie je čiernobiele. Odpovede začne zodpovedať kapitolou 99, ktorá (o 62 strán neskôr) vyústi v kľúčové rozhodnutie Elizabeth z WHO; (SPOILER) „Možno proti tomu ani nebudeme chcieť zasahovať.“ Situácia si žiada riešenie.

„Každá čiara na (demografickom) grafe stúpa úmerne k jednej hodnote - hodnote, o ktorej sa všetci boja diskutovať. O počte obyvateľov v globálnom meradle! Ak chcete viac čistej vody na hlavu, potrebujete menej obyvateľov na Zemi. Ak chcete znížiť emisie motorových vozidiel, potrebujete menej šoférov. Ak chcete doplniť ryby v moriach, potrebujete menej ľudí, ktorí ich jedia! Otvorte oči! Sme na pokraji, a vaši svetoví vodcovia sedia v zasadačkách a objednávajú štúdie o sociálnej energii, recyklovaní a hybridných automobiloch. Ako to, že to nevidíte? Rozpad ozónovej vrstvy, nedostatok vody a znečistenie ovzdušia nie sú choroby – sú to symptómy. Chorobou je preľudnenie. Ak nezaútočíme na preľudnenosť priamo, nerobíme nič viac, iba prikladáme náplasť na rýchlo rastúci rakovinový nádor. Niekto sa musí pustiť do tejto vojny.“ (Zobrist)

Sasanka173

Hezky a čtivě píše a jak vidno, stále hledá tu pravdu...

Šnek86

Četl jsem před pár lety, ale apocalyptická vize světa, tak jak bych si ji i představoval.
Člověk má pak i nutkání na přečtení Božské komedie, což jsem i zkusil, ale neprokousal jsem se víc než pár zpěvy.Kniha se mi líbila.

Drgajda

Za me zatim nejhorsi kniha od Browna, a to diky zaveru. Zapletka a vsemozne zvraty v deji super, ale ten ten konec??? Cekala jsem tedy daleko horsi hruzu, pred kterou hlavni hrdinove zachrani (anebo taky ne) cely svet... :-D

DarylDixon

Někdy jsem měl pocit, že už jsem to četl. A není se co divit. I když se pan Hnědý snaží příběh posouvat dál, je někdy nutné se vrátit. Peklo je to v tom, že opravdu to pak budí pocit známosti. Příběh je však zase napínavý, plný záhad a tajemna.

miloslava1386

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. velmi čtivá.

Michal156

Po Šifře mistra Leonarda mě tato kniha o profesorovi Langdonovi bavila nejvíce. Téma knihy je zmačně aktuální a velice zajímavé. Kniha je plná pro mě nečekaných zvratů. Do všech destinací, kde se odehrával děj bych ihned jel na dovolenou.

Samsonight

Moje prvotní nadšení Langdonem se rozplývá a už mě nebaví ty lehce odhadnutelné zvraty, dramatické útěky a pronásledování. Špatné to není, ale v sadě spolu s ostatními knihami mě to trochu unavuje.

SUC185

Za mě asi nejlepší knížka ze serie o Roberu Langdonovi (Počátek jsem ještě nečetl). Jen jsem měl problém s tím, že jsem hned po sobě přečet Anděle a démony, Šifru a i Ztracený symbol, tak jsem spoustu zvratů očekvál.

jana277

Robert opäť zachraňuje svet... Námet je skutočne alarmujúci problém ľudstva. Niečo z obsahu pritiahnuté za vlasy, ale čítalo sa veľmi dobre.

xjitule

Naprosto boží kniha a opravdu klobouk dolu. Jednoznačně jedna z nejlepší knih o Robertu Langdonovi. Konec jsem opravdu nečekala a nakonec jsem se nad celou knihou musela pozastavit a popřemýšlet, že má do sebe více než se na první pohled zdá. Prostě aktuálnější konspirační teorie rozložená na 442 stránkách.

kolacky

Mně to přišlo krapet přitažené za vlasy. Ne to téma, to je bohužel dost aktuální. Ale ty přeběhy, přelety, převozy, ztráta paměti, ze zločince zachráncem, génius, který vynalezl TAKOVÝ virus... nevím. Nijak zvlášť mě to nenadchlo.

ajasin

Doporučuji každému, kdo se chystá na návštěvu Florencie, Benátek nebo Istanbulu. Pár zajímavých poznatků o místních nejznámějších památkách z knihy načerpáte. Příběh je klasický Brown - oddychové, napínavé čtení.
Ovšem filmové zpracování je katastrofa. To pro mě bylo velkým zklamáním. Díky bohu, že jsem si nejdříve přečetla knihu.

MesLivres

Čtivá napínavá knížka ideální na dovolenou. Já už se díky ní chystám do Florencie :)

danny_21

Inferno je o něco povedenějším dílem než předchozí Ztracený symbol, nejspíš hlavně díky aktuálnímu populačnímu problému a pravděpodobných následcích pro nenasytnou civilizaci v následujících dekádách. Jinak si samozřejmě Brown frčí ve svých zajetých kolejích plných symboliky v textech ( tentokrát Dantovo Peklo ), památkách, sem tam přihodí pár twistů ( v tomto případě tam byly 2 hodně povedené ) a samozřejmě všemu vévodí dvojice Langdon + lepá děva. Nicméně víc než 3 hvězdy si u mě Brown nevyslouží a to díky tomu, že a) motivace autora relikvie složitě šifrovat, pozměňovat nápovědy a nutit všechny poletovat Itálií, když stejně byla v plánu distribuce vysvětlujícího videa do médií je těžko uvěřitelná a za b) celková forma konspirační zápletky několika stran ve výsledku vyzní komicky místo aby překvapeně šokovala - 70 %

sinfulka

"Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu."

Knížka byla super, už se těším až navštívím Florencii! Určitě brzy sáhnu po další knize od Browna.

Marekh

Kniha byla plná napětí, akčních scén, nechyběly zde popisy kulturních památek ve Florencii, Benátkách a Istanbulu. Knihy obsahovala také plno zvratů, konec byl překvapivý a k zamyšlení. Kniha byla obsáhlá, někdy se mírně vlekla, ale celkově se četla dobře.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Připadá mi, že máš nutkavou potřebu neustále přemýšlet sama o sobě a řešit, kam na tomhle světě patříš.

Sharru-ken

Další Brown. Zase to samé v bledě modrém, ale to nevadí. Opět velmi poutavé rozkrývání záhady krůček po krůčku a když se to zadrhne, přijde odněkud nová informace a jede se dál. Zní to sarkasticky, ale ono to funguje, čte se to dobře a on si u toho člověk i zapřemýšlí... Boužel hlavní zápletka není až tak rozpracována. Jsou tam nějaké názory na dané téma, ale chybí mi hlubší analýza.

Sedlmajerka

Užila jsem si prima víkend v Itálii.
Četla jsem ilustrované vydání, čímž byly popisy míst a uměleckých památek ještě umocněny. Jinak příběh mě celkem zklamal a po čase asi zapomenu, ale už vím, kam pojedu příští rok na dovolenou.

Zdenička007

A pokračuji dále v panu Brownovi, je prostě skvělej, čte se sám, nemohu se vždy odtrhnout, kolik zastávek já už přejela v metru, u jiného autora se mi to tedy nestává.
Opět nepřekonatelný Robert Langdon, připadá mi už jak můj kámoš, je to miláček. Sice trochu superman, přechytračí nájemné vrahy a vyřeší každou hádanku, ale prostě mu to věříš. Browne, já tě žeru.

hroneczek

Sice jsou některé situace přitažené za vlasy a není ani reálně možná taková souhra náhod, ale i tak se jedná o napínavou nepředvídatelnou strhující záležitost s překvapivým neočekávaným koncem. A mimochodem - kniha je rozhodně milionkrát lepší, než film. Pokud někdo viděl film bez knihy, pak ho zmatenost celého filmu určitě od přečtení knihy odradí.

Raada

Další z Brownových klasik - napínavý děj, různé propletence, promyšlený příběh s nečekanými zvraty. Celkový dojem prima, ale narozdíl od jiných jeho knih mě tato tolik nechytla.

Gordonlord

Tahle kniha má dva nečekané a zajímavé zvraty, ve kterých se všechno zamotá úplně neskutečným způsobem. A díky tomu dostane smysl spousta věcí, které mi přišly v průběhu děje jen nakousnuté, nedokončené, nebo špatně pochopitelné. Je vidět, že Brown není žádný amatér ani pitomec a umí spoustu nitek hodně dobře provázat. Další fajn věcí byl přesah do vod otázek morálního dilematu, kdy zemi hrozí přelidnění a vlastně takový menší holocaustík by mohl být pro dobro lidstva. Škoda že s touhle otázkou se v knize dále už více nepracovalo - nabízí přehršel možností pro zpestření charakterů postav, jejich vzájemné chemie a dalších milion vychytávek. Tohle byl trochu promarněný potenciál. Ale každopádně to, co popisuji v tomhle odstavci spolu s tím, že mě celou dobu opravdu zajímalo, co obsahuje Zobristovo video a na konci knihy jsem byl i zvědavý, jak to tedy dopadne, si ode mne vysloužilo ony dvě hvězdičky.

No a dál už není vůbec co chválit - Vím, že Brown má v oblibě zasazovat své knihy do prostředí šifer, katedrál, architektury a umění, ale tady to bylo do děje tak příšerně debilně a násilně naroubováno, až se mi z toho chce brečet. Sice se tady řeší globální terorismus, ale Brown to za každou cenu zaonačil tak, aby se takto akční, špionážní a vrcholně kriminální námět mohl odehrávat tím způsobem, že hlavní hrdinové budou pobíhat od galerie k muzeu, od muzea k sochám, uměleckým dílům a obrazům a ještě se u toho stihnou kochat architekturou a obdivovat sloh, styl a koncepci. No ty krávo. A jako pěst na oko tady působí to, že při pátrání po... ( po čem sakra ?? to vám v té záplavě nekonečného a k smrti úmorného popisování a okecávání malířů, sochařských stylů a architektonických slohů totálně vypadne z hlavy...) ..no, prostě při pátrání po artefaktu hlavním hrdinům nabízí indicie šifry skryté v obrazech, oblouky nad kostely přesmyčky v sochařských básničkách a podobné totálně ujeté kokotiny. Takovéhle směřování děje by ještě možná prošlo v televizní soutěži "Pevnost Boyard" a nebo "O poklad Anežky České". Ale tady ?

A to, že hlavní hrdina. který ztratil paměť a je nutné, aby si vzpomněl na určité události z minulých dnů, ze spaní mumlá hádanky zašifrované v v názvech uměleckých děl a nebo absolutně nesouvislé části jména nějakého malíře, místo toho, aby ze spaní "jasně a zřetelně" mumlal k věci, to už jsem šel fakt do kolen. Nehledě na to, že při závěrečné pointě vám dojde, že všichni - ať už hlavní padouch, hrdina, nebo lidi, co šli jeden druhému po krku, chtěli vlastně jednu a tu samou věc, tak se neubráníte slzám smíchu nad tím, co je tohle za pitomost. Připomnělo mi to konec filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Nechápejte mne špatně - jsem čtenář, který se naprosto vyžívá ve stupidních béčkách a brakové literatuře. Ale jako taková si musí tato literatura uvědomit to, čím je, a těžit ze svých silných stránek. Kdežto "Inferno" se tváří jako hluboký román s velkou morální myšlenkou a artovým přesahem do uměleckého světa a jako takový ho také hodnotím. A jako takový je v mých očích směšnou břečkou, která měla pár světlých momentů.

Igor1311

záver mi prišiel akýsi nedotiahnutý do konca, čo u Browna nebýva zvykom, celkovo sa jedná o typické Brownove dielo plné napätia, histórie a zvratov

Rihatama

Dan Brown dal v Infernu Robertu Langdonovi křídla. Předtím, než zachrání lidstvo, jej nechá málem umřít, žene ho z jedné napínavé akční scény do druhé, nešetří dramatickými zvraty a samozřejmě ani symboly a odkazy na slavná umělecká díla a památky, tentokrát umístěné do krásné Florencie, plovoucích Benátek či pestrobarevného, hlučného Istanbulu s jeho rozlehlými podzemními vodojemy. Skvělá volba, všechna města a jejich památky stojí rozhodně za víc, než jednu návštěvu. A ta jeho krásná, superinteligentní partnerka :-). Brown rozehrál vysokou hru plnou tajemství a napětí. Ano, možná trochu (víc) přehání, a to snad ve všech ohledech. Takže kritikům rozumím. Mě to ale nijak neuráží. Výborná, poučná a současně napínavá oddechovka. Prostě brownovka, a to dost dobrá. Mám ráda Brownovu schopnost budit zájem o historii, památky a umělecká díla a ani v nejmenším přitom nenudit. Tento Brown, a jeho/Alighieriho Peklo, mě hodně bavil.

kouzelnik3

Knížka, která mě bavila!

Liilith

Mě Brown baví. I když je to pořád dokolečka jedno a to samé akorát v jiném městě a s jinou slečnou. Ale je to čtivé, popis reálií mi vyhovuje, už několikrát mě donutil si vygooglit určitou památku nebo umělecké dílo. Dozvím se nějakou zajímavost, která mi uvízne v paměti. Pro mě ideální oddechovka, když přijdu po náročném dni z práce. A opět mám chuť navštívit město, ve kterém se děj odehrává.

Mali88

Skvělé. Oproti Ztracenému symbolu, který mě nebavil a nedočetla jsem ho, tak Inferno bylo skvělé. Mám ráda italskou renesanci, proto jsem někdy neváhala a některá místa, která Brown popisoval jsem si vygooglila. Asi bych si měla udělat cestu do Florencie :)
Kniha se četla krásně a rychle. Kapitoly plynuly jedna za druhou. Děj měl spád. Možná ten konec mi přišel nic moc.