Anatomie lži

Anatomie lži https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169/bmid_anatomie-lzi-jGt-169.jpg 4 2471 287

Ve Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Arktidy – a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru. V románu, kde jedna dramatická událost rychle střídá druhou, autor hýří pečlivě vybranými informacemi ze světa vědy a nejmodernější techniky, vyslovuje se však i k nečekaně vážným otázkám týkajícím se například soukromého podnikání nebo morálky politiků, vojáků, vědců i novinářů. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? Skutečně účel světí prostředky?... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

Deception Point , 2001

Jack Bauer
Jack Bauer
15.02.2024 5 z 5

Dan Brown mě dosud nezklamal ani s jedinou knihou , všechny se čtou jednim dechem ať jsou sebevíc přitažené za vlasy. Anatomii lží jsem četl už dávno a dnes už si přesně děj nepamatuji, ale jelikož jsem hodnotil plným počtem, tak musela být velmi dobrá. Četl jsem ji pod názvem Pavučina lží, nechápu proč ji přejmenovali.

stanislava9718
stanislava9718
12.02.2024 2 z 5

Dan Brown tentokrát mistrovsky rozehrál napínavý příběh ze zákulisí vysoké americké politiky, přímo z předpokoje oválné pracovny Bílého domu. Místo dřívějšího hrdiny Langdona, rozplétá nitky intrik v politice a v NASA agentka Sextonová s pomocí Tollanda je úspěšná. Trochu ten romantický konec v ložnici mi k Danu Brownovi nesedl, ale budiž.

Dédečko75
Dédečko75
29.12.2023 5 z 5

Skvělá četba

Tupoun
Tupoun
08.12.2023 5 z 5

Původně jsem chtěl dát jen čtyři hvězdy, protože houpat mě autor může, ale točit dokola, to už je moc. Ale pak jsem si řekl, že je to akční spotřební klasika, kterýmžto stylem píše řada amerických autorů. Tato Brownova kniha vyšla rok po vzniku knižní postavy Michaela Langdona, takže zapadla do stínu Andělů a démonů. Podobá se spíše předchozí Brownově tvorbě. Osobně mně u Brownovy tvorby láká jeho preciznost, použité vědecké a historické poznatky (nepíše takto jako jediný) a proto jsem ochoten mu odpustit nějaké ty obludné konspirace až do předpokoje Oválné pracovny. Na druhou stranu prd víme, kdo dal povel k atentátu na J. F. Kennedyho... Prostě jako odpočinková napínavá četba thrillerového typu je to báječné dílo. Jen jsem se strašlivě chechtal, jak se zachránil před žraloky jeden z klaďasů. To by musel mít pytel jak vzducholoď. Kdo přečte, pochopí.

Hoblinka
Hoblinka
07.12.2023 5 z 5

Velice zajímavá a napínavá kniha.

HollyUndead
HollyUndead
06.12.2023 5 z 5

Je pro mě až těžko uvěřitelné, že téměř celý příběh proběhl během jednoho dne. Kniha byla velice napínavá a postava velice dobře vylíčené. Ať už ty dobré, tak i ty špatné. Kniha měla spád, měla napětí a velice kvalitně využila falši a lži v době voleb prezidenta spojených států. Romány tohoto typu mám moc rád a tento bezpochyby patří k těm lepším. Vřele doporučuji k přečtení!

jan7113
jan7113
19.11.2023 4 z 5

Když je kniha zajímavá a napínavá, ani se nenadějete a jste na konci.
Tentokrát se Dan Brown místo Vatikánu opřel do zákulisí americké politiky a vůbec to nedopadlo špatně. Dlouho to sice vypadalo, že je autor vůči NASA vysloveně zaujatý, ale bylo to jen zdání. Co se týče rozuzlení, happyendy mám celkem rád, ale tady to bylo takové dost naivní (pravda a láska...). Takže jednu hvězdu ubírám. Nicméně platí, že je to velmi slušný román.

mila2411
mila2411
31.10.2023 2 z 5

My se asi s autorem nemáme rádi. On, hvězda americké literatury a mě ty jeho knížky nějak nebaví... tato je taková klasika: slibuje hrozně veliké vyprávění, ale tak nějak se nic moc neděje a (vytoužený) závěr nic moc nového nepřinese. Ještě že do toho autor nezatáhl Roberta Langdona, byla by mu tam zima a úplně zbytečně.

danny_21
danny_21
09.10.2023 3 z 5

Anatomie Lži / Pavučina Lží je jedním ze dvou dosavadních románů, kdy hlavní postavou není všeznalý profesor s Mickeyovskými hodinkami na ruce Michael Langdon. Jeho roli tady převzala sličná Rachel, zpravodajská analytička ( a zároveň i dcera senátora Sextona, usilujícího o prezidentský úřad ) povolaná k prezidentovi Júesej, který má pro ni speciální úkol v Antarktidě - NASA údajně našla v arktickém ledu meteorit. Jeho objevení se staně předmětem státního zájmu, a jeho následné vyzdvižení z ledu provází mimořádná aktivita vědecká, ale hlavně politická. Společně s dalšími vědci ( fešným oceánografem a otylým mineralogem ) z komerční sféry se dostanou do konfrontace se speciální jednotkou a jejich jedinou nadějí na přežití je, že se jim podaří rozplést řetěz intrik a zjistit, komu vlastně celá kontroverze kolem arktického objevu slouží. V druhé linii příběhu zase sledujeme politikaření a špinavosti kolem získání prezidentského úřadu, z řad různých politických, vládních i komerčních subjektů. Typické Brownovo šifrování a symboliku nahradilo rozplétání intrik a vyvracení zdánlivě nemožného, postavy jsou naivně černobílé až běda : agentka, který si se vším poradí a na vše má odpověd, prezident čestný skaut ve stylu Mirka Dušína, bezpáteřní záporak a vědecký švihák, který má v sobě hrdinského a romantického ducha. Hlavním hrdinům stojí v cestě hustokrutě nabušená Delta jednotka s pekelně vyzbrojeným vrtulníkem a hejno hladových zubounků, kladivounů. Nooo u mě to dopadlo v lepším průměru, tak nějak jako když Babica házel všechno do jednoho hrnce - 60 %

aliza
aliza
23.09.2023 5 z 5

Má druhá kniha od autora, opět napínavá od začátku do konce. Politické intriky, zajímavosti ohledně meteoritu, špičková technika a nesmrtelní hrdinové. Prima kniha na odreagování a únik z vlastních problémů.

m2056
m2056
01.09.2023 4 z 5

Moje první kniha od autora co jsem četl přečtené za dva dny nemohl jsem toho nechat.

Belanna
Belanna
13.08.2023 4 z 5

Opět napínavé, plně zajímavých informací s dobrým příběhem.
Ze začátku sice vyžaduje vcelku soustředění, vzhledem k vědeckým aspektům a stále přibývajícím množství postav, ale pak už se začtete a jede to samo.
V tomto případě mi ani nevadilo, že se děj knihy točí kolem politiky.

Majto
Majto
21.06.2023 3 z 5

No. V podstate to bolo zábavné čítanie. Nič viac. Keď to porovnám s knihou Washingtonský dekrét, ktorú mi to celý čas silno pripomínalo, Brown odviedol "amatérskejší výkon". Myslím, že už ani ďalší kus od neho skúšať nebudem. Je množstvo iných autorov.

Radiq
Radiq
11.03.2023 1 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou namluvil Vladimír Kudla. Ten má takovej obyčejnej, ale ne nepříjemnej hlas, který se do tohoto politicko-konspiračního díla hodí, a on rozhodně není ten důvod, proč mě to nebavilo.

Ten důvod je to, že ta konspirace je moc konspirační, pavučina moc lživá, všechno až moc složitě vědecky a technicky proveditelné. Je jasné, že Dan Brown rád vymýšlí relativně hodnověrné zápletky, ale tohle se moc nepovedlo.

Ze začátku je to jen napínání a zdržování, než se dozvíme, o jaký převratný objev se vlastně Nasa zasloužila. A to zdržování je až moc okaté - jen aby se čtenář hned nedozvěděl, o co jde a aby četl dál. A druhá polovina v kombinaci s politikařením, to už je takovej evergreen, který má vždy nějaké kladné a záporné postavy plus nějakého toho zrádce, no nic překvapivého mě nedostalo a děj se dal předvídat.

Napětí mi tam tak nějak chybí, protože jsem se víc těšil na konec, než jak to s nima dopadne (a bylo jasné, že nás čeká happy-end). A postupem času mi docela lezlo na nervy, že často ty postavy jsou nazývány furt a furt dokola celými jmény, i když už jsme dávno věděli, jak se jmenují. Gabriella "Ešiová" Ashiová v tom asi vyhrála (ale jen tím celým jménem, jinak ne).

Takže závěr je, že to hodnotím ani ne jako průměr, ale spíš podprůměr. Bylo to moc natahované a nudné.

hana1039
hana1039
03.02.2023 5 z 5

Audiokniha :
Budu se opakovat, že námět je hodně zajímavý... meteority sami o sobě jsou záhadné jevy, aspoň myslím, že pro většinu lidí,a já jsem si ráda poslechla,jak a proč a kde a užívala si to...

willy9203
willy9203
01.12.2022 4 z 5

Osobně bych to označil za typickou brownovku. Zajímavé téma, napětí, řada mrtvol, konspirace, to vše velmi kvalitně zabaleno a předloženo čtenáři. Jednu hvězdu jsem ale ubral za to finále, které mi připadalo v první fázi již velmi neuvěřitelné, ve druhé fázi laciné.

jan.para
jan.para
22.11.2022 3 z 5

Zajímavé čtení a určitě originální látka.

cukrovka
cukrovka
12.10.2022 5 z 5

Zajímavé čtení. Autor dokáže skvěle rozvinout konspirační teorie. Některé pasáže byli nudnější, něco dost přitažené za vlasy, ale mě se to dobře četlo.

Hakate
Hakate
06.08.2022 3 z 5

Politika, výzkumná stanice Nasa, objev Meteoritu,

Nebylo to úplně špatné, ale chvílemi až moc zdlouhavé a nudnější, někde až moc přitažené za vlasy a na konci až moc předvídatelné.

kannibal28
kannibal28
30.12.2021 4 z 5

Niečo iné od Dana , dalo sa to čitat malo to šmrnc aj napatie a politika, Spokojnosť s pribehom

Arktida thrillery napětí vynálezy a objevy konspirační teorie

Dan Brown
americká, 1964