Anatomie lži

Ve Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Antarktidy – a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru. V románu, kde jedna dramatická událost rychle střídá druhou, autor hýří pečlivě vybranými informacemi ze světa vědy a nejmodernější techniky, vyslovuje se však i k nečekaně vážným otázkám týkajícím se například soukromého podnikání nebo morálky politiků, vojáků, vědců i novinářů. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? Skutečně účel světí prostředky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/169/anatomie-lzi.jpg 4.11725
Originální název:

Deception Point (2001)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (186)

Přidat komentář
Chesterton
15. února

Toto je klasický příklad knihy, kde vyniká audio nad četbou :)) Souhlasím téměř se všemi co dali 3* ovšem při poslechu negativa se trochu stírají a dá se přitom usnout nebo dělat nějakou práci :)) Dan Brown není moje kafe, ale občas si šálek dám ráda:)))

alnahu
14. února

Já jsem se také na tuto knihu velmi těšila, čekala jsem napínavý thriller z bílého domu a nakonec jsem se také musela nutit do jejího dočtení. Příběh Rachel Sextonové ,která je dcerou senátora je vyzvána prezidentem ,aby odletěla do Arktidy po záhadném meteoritu ve kterém byl zkamenělý živočich. S Rachel odlétá tým NASA s biologem Tollandem ,aby potvrdili jeho pravost. Zda objev převrátí historii o mimozemském životě nebo je to podvrh se dočtete v této knize.

kikiodvi
30. ledna

3,5* Dlouho jsem přemýšlela jak hodnotit...V první třetině knihy jsem se vyloženě nutila pokračovat. Pořád jsem čekala akci, ale když konečně přišla, bylo jí až příliš. Také některé scény byly těžko uvěřitelné. Celému ději by prospěla větší vyváženost - střídat akční pasáže s těmi popisnými. Nakonec jsem ráda, že jsem dočetla až do konce, protože výsledný dojem nebyl zase tak špatný.

jaroiva
28. ledna

James Bond by záviděl, z čeho všeho se dá dostat živý...
ale stejně mě to bavilo a považuju to za nejlepší knížku od Browna. Kromě událostí na lodi Goya, tuhle část bych z knížky vytrhla, ta už je za veškerým rámcem uvěřitelnosti i pro případ, že by se s problémem potýkal ten James Bond.

Jen nechápu, jak je možné, že si každý překladatel může hodit jiný název... Četla jsem to v druhém překladu - jako Pavučinu lží. A při zmínce o této jsem chvíli přemýšlela, jestli to není nějaký jiný román.

pipa36
25. ledna

Moje první setkání s panem Brownem, a to ještě v prvním vydání pod názvem "Pavučina lží". Sice jsem to dala až napodruhé, protože úvodní scéna s vrtulníkem a psím spřežením pro mě byla hodně silná káva, ale zato jsem si to potom užila. Některé scény jsou sice málo pravděpodobné, ale výborně a poutavě napsané, a i když hlavní postavy několikrát jen o vlásek přežijí vlastní smrt, knize to vůbec neubírá na kvalitě. Takže za 5*.

brijana
27.11.2017

Na můj vkus až moc náhod. Nechce se mi věřit, že by se někomu povedlo tolikrát utéct smrti. Navíc pasáže o Sextonovi a jeho politikaření mě moc nebavily... Ale bavil mě příběh Rachel a Michaela, proto jsem se nakonec rozhodla pro čtyři hvězdičky

Ginosaji
20.11.2017

Děj této knihy mě nezaujal tolik, jako všechny předchozí. Kdyby to nebyl Brown, asi bych se čtením vůbec nespěchala. Objev NASA mi přišel poněkud přehnaný, ale honba za vědci byla velmi napínavá.

Pedro69
09.11.2017

Dobrý napínavý příběh, až na ten ujetej závěr kde se z obyčejných vědců stali supermani.

Zdeničkačteráda
07.11.2017

Čtvrtá kniha od pana Browna a musím říct, že opět nezklamala. Autora začínám mít velice ráda, vše od něj se čte samo, tohle bylo hodně napínavé, nemohla jsem se odtrhnout a pořád jsem chtěla jen číst a číst. Další knihy už objednány u Ježíška.

oskli
07.11.2017

Pro mě první kniha tohoto autora a přiznám se, že asi i poslední. První třetina knihy mě nadchla, ale jak začal akční děj, už toho bylo moc. Nebaví mě americké akční filmy a tohle bylo přesně to samé, jen v psané podobě. Kdyby autor ubral 30 % akčního děje a zůstal víc v rovině "zajímavého vyprávění", knize by to podle mě prospělo. Ta akce na každé stránce, jeden zvrat za druhým, nesmrtelnost hrdinů... pro mě naprosto neuvěřitelný, patetický příběh, který bych v televizi v polovině děje přestala sledovat. Knihu jsem dočetla, ale ke konci už mě spíš štvala, než že bych do ní byla nějak zažraná.

nycol
05.11.2017

V pulce si zacnete rikat, ze tentokrat to autor prepiskl, na konci jste si jisti, ze se to stat mohlo.

HynekBee
13.09.2017

Okamžitě mě to pohltilo. Za mě výborné.

DragonflyT
13.09.2017

Přečetla jsem všechny knihy od Browna. Všechny mají spád, jsou strhující a člověk je přečte jedním dechem. Jen u některých si řekne "a není to už moc přehnané?". A to byl případ této knihy. Uměle nastražený meteorit? To už bylo dost přitažené za vlasy.

Briv
11.09.2017

Dana Browna mám ráda, pár jeho knih už mám přečtených. Tahle se mi taky líbila - je pravda, že moc knížek, co jsou dějově zasazené do Antarktidy jsem nečetla:). Možná v některých momentech "malinko" přehnaná, ale pro mě i tak pohodová četba.

jiri9666
14.08.2017

Knížka je dobrá pěkně se to čte ale na mě je tam moc politiky a málo vesmíru :)

Rozmarýna Rozm
05.08.2017

Velmi dobře se to čte, je to napínavé, bohužel však předvídatelné a to velmi brzy. Navíc je to nesmysl. Někomu v tom může vadit politika.

Ben Nevis
17.07.2017

Je to napsané napínavě, každá kapitola končí nějakou záhadou, ale celá premisa je uvalená na hlavu. Dan Brown je Roland Emmerich knižního trhu.

prochajda
17.07.2017

Skvělá kniha, zajímavá, dobrodružná, napínavá i romantická. Stojí za to ji přečíst.

natkaf
07.07.2017

Knihu jsem četla už podruhé, asi po dvou letech. A znovu jsem si příběh neskutečně užila. Hlavní zápletku jsem si pamatovala, ale podrobnosti už ne, proto jsem byla stále velmi překvapená. Politika mi v příběhu nevadila, naopak mi přišla dosti zajímavá a k příběhu se hodící a děj mi krásně odsýpal.

Mahuleno
07.05.2017

Na knihu jsem se těšil, ale byl jsem poněkud zklamaný. Zklamaný v tom smyslu, že mi chvílemi hlavní (kladní) hrdinové připadali jako nesmrtelný Kostěj. Ale to tak často v thrillerech bývá, u Browna jsem to ovšem moc nečekal. Jak se Tolland, Rachel a Corky dostávají z kritických situací a nakonec udolají i partu cvičených zabijáků ze speciálních jednotek...Často jsem se také přistihl, že přemýšlím o tom, kde autor vzal informace o používaných zbraních a zbraňových systémech??? Do jaké míry je to tzv básnická licence? Abych ale autorovi nekřivdil, některé jsou i pro mne snadno dohledatelné - např střela Hellfire evidentně existuje - je to americká protitanková řízená střela naváděná laserovým paprskem nebo prostřednictvím radiolokátoru, nosičem jsou téměř výhradně vrtulníky, v knize např Kiowa Warrior. Stejně tak ponorka Charlotte, jednotkou Delta používaný letoun Aurora a další... Leccos si musel autor také nastudovat o meteoritech, ale to se u Browna předpokládá, asi by nestačilo nahlédnutí do české wikipedie na informace o chondrulách a zastoupení niklu a železa v meteoritech. Autorova příprava na román byla nepochybně důkladná. Kniha se samozřejmě dobře čte, jako ostatně další Brownovy knihy, celá zápletka, až na moje zmiňované výhrady, je logicky vystavěná, s celkem překvapivým závěrem a rozuzlením. Konec je jako v každé bondovce - Tolland a Rachel v Lincolnově ložnici v Bílém domě :-).
Já bych ale dal přednost jeho mysteriózním románům. V hodnocení váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

xindl007
04.05.2017

Viděla jsem šifru mistra Leonarda, čili pro mě nebyl autor úplně neznámý. Ale prostředí americké politiky? Jejda. Ve finále jsem byla mile překvapená. Knižka je napínavá od začátku do konce a nutí člověka přemýšlet nad věcmi mezi nebem a zemí. Na to kdo, jak a kdy tahá za ty pomyslné nitky v celém systému? A je tomu tak i doopravdy? A kdo je kruci ten "patron" ?

Babsie
05.04.2017

Od Browna, který je mým oblíbeným autorem, jsem přečetla téměř vše a byla jsem nadšená. Takhle knížka byla přesně podle jeho scénáře, napsaná byla stejně jako ostatní, proto mě velmi zaujala. Byla jsem napjatá, četlo se to rychle a nemohla jsem jí dát z ruky. Konec jsem si asi představovala jiný, něco co by všechno převrátilo naruby jak jsem u Browna zvyklá, nějaké dokonalé záporáky. Přestože jsem se nedočkala, nezkazilo to můj zážitek z knihy a byla jsem s průběhem zajímavého příběhu i závěrem spokojená.

katushah
24.03.2017

Je to má první kniha od Browna a velice mile mně překvapila. Myslela jsem, že to bude nuda, ale chytlo mně to a nasadilo mi to brouka do hlavy, jestli jsou ty informace o NASA pravdivé a co vlastně ta NASA dělá.

zuzana1995
26.02.2017

Opět další vynikající kniha, prečteno jedním dechem....do odhalení jsem netušila kdo je do toho všeho zapleten..proste perfektní kniha

lil_monster
10.02.2017

Vůbec nerozumím té popularitě a vysokému hodnocení. Příběh nejde do hloubky, sekvence nejsou lépe promyšlené. Chybí mi jakýkoliv náznak snahy o autentičnost. Nebo mám prostě jen vysoké nároky, když chci, aby i sebedramatičtější krimi působilo uvěřitelně? Čím déle knihu čtete, tím častěji se divíte, jak tohle - a tohle - a tamto je člověk čistě z biologického hlediska schopen přežít. Takový Bruce Willise v tištěné podobě. Občas se taky pozastavíte nad tím, jak jste vůbec ten patos schopni přežít vy sami.

Eeli
08.02.2017

Prostě Brown, který umí napsat napínavý, zajímavý a neotřelý příběh s originálním nápadem a s jedinečností sobě vlastní podat čtenáři něco, od čeho se nebude moci odtrhnou, dokud nedočte. Do období boje o prezidentské křeslo autor zasadil téma vesmírných výzkumů NASA a velmi čtivou formou se mu podařilo vyprodukovat skvělý thriller, napsaný takovým způsobem, aby čtenář vždy zůstal napjatý. Opět se zde lze dozvědět něco nového, především se ale absolutně necháme strhnout dějem. Jak to u jeho knih bývá, nechybí akce, náhlé zvraty a překvapivá rozuzlení, i když má někdy zapotřebí sáhnout pro trošku za vlasy přitaženém řešení, aby z té šlamastyky hrdiny dostal... Ale to k tomuto žánru tak nějak patří...

petr6100
25.01.2017

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Nejdříve mě zarazil přebral - ono to bude o politice? No nazdar.. Knížku jsem totiž dostal darem. Můžu ale říct všem co se rozhodují - nelekejte se. Politika je nudná, ale tato kniha ne :) Samá akce a zajímavé fakta. Pokud se vám líbila jiná kniha od Browna, tak doporučuji. Ani mi nevadila absence pana Langdona. Nic ve zlém - mám ho rád. Ale všechny knihy s ním jsou podle stejné osnovy. Mají toho tolik společného až to hezké není. To jsem ale odbočil. Deception point je krásná kniha a četla se sama. Pro mě se jedná o typ knihy kde si na konci řeknete - Ale ne. On už je konec? :(

thomascz84
16.01.2017

Krásná kniha plná intrik a napětí. Celou dobu jsem se těšil na vyústění zápletky.

Romanka89
06.01.2017

Na doporučení přítele, kterého kniha zaujala více než série s Robertem Langdonem - osobně mi to nepřišlo jako lepší, ale na stejné úrovni, Browna mám ráda, i když Langdonova série je tak nějak furt to samé, jak kdyby to psal podle jednoho mustru, ale čte se jedním dechem. Tohle bylo zas něco trochu jiného, ale pořád Brown, takže přečteno během pár dní.

Čtenářská výzva 2017: Darovaná kniha.

Lemurka
29.12.2016

Nejhorší kniha od tohoto autora co jsem četla. Ze začátku je to jen samá, pro mě nudná, politika. Asi po 160 stranách jsem knihu odložila, to se nedalo ...