Komentáře knihy Počátek

Přidat komentář

Čmelík
08.09.2025

(SPOILER) Knihu jsem četla dvakrát s odstupem několika let. Děj se odehrává na zajímavých místech jako je Guggenheimovo muzeu, Casa Mila nebo Sagrada Familia. Problém mi dost dělalo samo téma knihy, které se točilo okolo umělé inteligence a vědeckých pokusech a objevech. Častokrát jsem četla a měla pocit, že čtu v cizím jazyce, což rozhodně bylo na škodu.
Zapojení španělské královské rodiny do děje bylo jistě zajímavým prvkem, ale ani tak děj nezachránilo.
Skvělým "hrdinou" byl pro mě Winston, který mě na jednu stranu děsil a stále jsem čekala, že se z něj stane záporák. Až teprve na konci se čtenář dočítá, že on byl po celou dobu hybatelem děje v podobě monte@iglesia.org a samotným "bohem", který měl v rukách lidské životy.

Iva095
07.09.2025

Zatím nejslabší díl.
Moc se toho tam nedělo.
Chyběla tomu nějaká akce co byla v předchozích dílech.


Ilona70
31.08.2025

Zatím to nejslabší co jsem od Browna četla, ale vydržela jsem.

twix6862
24.06.2025

(SPOILER) Bůh je mrtev.
...



No tak jasně, to v Čechách to není žádná novinka, že… takže celá ta bichle pohrávající si s tajemnem “odkud jsme” a “kam směřujeme” má tak poněkud naftalínový WTF kabátek.

Bavilo mne pohrávání si s vizí AI parťáka - ve světle dennodenního používání LLM AI - řada prvků má překvapivě silné paralely s dnešním vývojem - vyhledávání v reálném čase, rozhovory, vysvětlování, učení se na materiálech - a ta úplně nejvíc nejlepší věc je pokecat si o téhle knize právě s AIčkem.

GPT parádně popsal můj pocit patosu a přehnaného dramatu tam, kde žádné drama necítím:
“ V zemi, kde se kostely rekonstruují jen kvůli dotacím, duchovno si člověk zařídí přes Netflix a bůh se skloňuje maximálně v souvislosti s počasím, působí celý ten epický boj mezi vírou a vědou asi tak naléhavě, jako když ti v Lidlu nabídnou tofu za poloviční cenu. Brown totiž celou svou dramatickou výstavbu staví na premise, že „když se dokáže, že život vznikl samovolně, otřese se civilizace“. No… neotřese. Možná se v Americe někomu rozsype biblický přívěsek, ale my v Česku už máme za sebou věci horší – třeba výuku chemie na základce.”

Úplně nejvíc nejlepší bylo, když mi pak GPT nabídl, že přepíše Počátek do našeho prostředí.
Krom opravdu dobré substituce, která na místo “bůh je mrtev” pokládá ”svobodná vůle je iluze”, umí GPT použít i skutečně vtipné paralely jako například:

Winston – AI asistent -> "Turing" – česká AI s hlasem Aloise Švehlíka, napojená na úřední systémy, umí citovat Nerudu

Zveřejnění by neproběhlo jako celosvětový přenos, ale jako únik na ČSFD-like platformu, kombinovaný s datovým leakem na uloz.to a DVTV. Spojeno s výstupem Turinga, který pronese závěrečný monolog ve stylu: „Nejsem Bůh. Ale vím, kdo by ho volil. A proč.“

Jenom škoda, že na celý děj nejspíš rychle zapomenu, a nejvíc vzrušující z celé knihy byla (obratem ověřená) informace, že Sagrada Familia má být dokončena příští rok - pecka, byla jsem tam před 30 lety a osamělé průčelí, coby výsledek stoleté výstavby, opravdu nesvědčilo o tom, že bych se dokončení měla dožít ani při lékařské magii budoucnosti.

Bonus: filmové zpracování Počátek: Verze ČR by GPT

Festivalový medailonek:

„Počátek: Verze ČR“ je hybridní filmová eseje o konci víry, začátku předvídatelnosti a o tom, co se stane, když český algoritmus překročí stín kalifornské etiky. Syrová krajina datových center se tu střídá s pražskými tramvajemi, zatímco hlas AI šeptá do temných koutů vědomí. Světová premiéra na festivalu v Karlových Varech sklidila nadšený potlesk i nervózní mlčení. V hlavních rolích excelují Jiří Mádl, Karel Roden a Pavla Beretová.

Návrh traileru:

(úvodní záběr: prázdná hala, jediný monitor se rozsvítí)

VOICE (Švehlík): „Zeptejte se sami sebe… kdy naposledy jste se rozhodli… opravdu?“

(střih: Mádl ve startupovém pitchu, Roden kouká z okna na Vltavu, Beretová s diktafonem u dveří serverovny)

TEXT NA OBRAZOVCE: „Když algoritmus zná tvé zítřky…“

(střih: únik dat na [Ulož.to](http://xn--ulo-e3a.to/), svíčka v kostele, stíny v chrámu…)

VOICE: „…komu budeš věřit víc – Bohu, nebo stroji?“

(finální záběr: zpomalený pohled na telefon padající do kaluže, echo digitálního pípnutí mizí v tichu)

TITULEK: „Počátek. Česká verze. Brzy v každém datovém cloudu.“

TeraBla
12.06.2025

Myšlenka a téma dobré, bohužel zápletka nijaká, napětí a akčnost, tak jak jsme si u Dana Browna zvykli, téměř žádné. Strašně dlouho mi trvalo než jsem se začetla, v půlce dobré a konec už byl zase drhnoucí. Přitom tohle téma je mi blízké. Nebyla jsem schopná se do knížky vcítit a zažívat adrenalinové dobrodružství jako u předešlých knih.

Hana62
04.05.2025

Nutí přemýšlet! Umělá inteligence je na tak vysoké úrovni, že se bojím zneužití. Co psal pan spisovatel Čapek v R.U.R.?
Ale kniha se mně líbila, těším se na podzim na další díl.

Birlibán
22.04.2025

Dobrá oddechovka, i když mám pocit, že Dan Brown už trochu sklouzává k určité šabloně. Ale dobře se to četlo.

Merlin_CZ
10.03.2025

tenhle styl mě baví hodně... hádanky, šifry, napětí.
rozhodně výborné !

charlizee
17.01.2025

Takhle, Dana Browna asi nikdo nečte kvůli kvalitnímu literárnímu zážitku. Já to s ním mám asi podobně jako s KFC. Občas si prostě dostanu chuť zaprasit. :)
A zatímco mě Infermo málem otrávilo, v případě Počátku jsem dostala přesně to, co jsem si objednala.
Když odhlédnu od toho, že profesora Langdona stále překvapuje a znepokojuje, když se stane součástí nějakého komplotu a dramatické akce, ačkoliv má na svém kontě více zážitků než Indiana Jones, je příběh uvěřitelný a velmi aktuální, protože se dotýká tématu umělé inteligence.
Dokonce mi tentokrát nevadilo ani to, že jsem odhadla rozuzlení už v průběhu čtení. Jednak do příběhu zapadá a vyloženě mu sluší, a pak jsem si samozřejmě hezky polechtala ego. :)

„Úspěch je schopnost pokračovat od neúspěchu k neúspěchu bez ztráty nadšení.

Terror
29.12.2024

Poslední Langdon. Od předešlého dílu jsem si dal pauzu, protože jeho závěr nebyl úplně nejlepší, ale přesto jsem se na Počátek těšil. Čím dál jsem se románem prokousával, tím mé nadšení více a více opadalo až k bodu, kdy se změnilo v nechuť.
Čekal jsem opět osvědčenou šablonu, kdy prófa s lepou děvou pobíhá po možných i nemožných místech, luští jeden rébus za druhým, zatímco tajemný padouch drží v jedné ruce stopky a v druhé košíček s granáty. Čekal jsem hektickou akci, napětí a překvapivá rozuzlení. V téhle knize nic z toho není. A když, tak jen stín. Nepatrný, rozmazaný a zbytečný stín Roberta Langdona a Dana Browna.

Kajo98
26.12.2024

Táto kniha ma úplne pohltila od prvej strany. Dej bol pútavý a napínavý, hoci som koniec vytušil pomerne skoro. Intenzívne čítanie ma držalo v strehu až do poslednej vety. Celkovo hodnotím knihu veľmi pozitívne a vrelo ju odporúčam. Napriek očakávanému záveru som si čítanie užil.

EmmaEmma
06.12.2024

….Winston : “…Pak mi dovolte, abych vám položil slavnou otázku:Žil byste raději bez lékařství, elektřiny, dopravy a antibiotik, nebo bez fanatiků, kteří vedou války kvůli smyšleným příběhům a imaginárním duchům?
Langdon mlčel.
“A přesně o to tu jde, pane profesore. Aby mohla sladká věda vládnout, musejí být nejdřív temná náboženství ta tam.
…Pozdně odpolední slunce se opíralo do věžiček baziliky Sagrada Família, které vrhaly široké stíny přes Placa de Gaudí na fronty turistů čekajících na vstup do chrámů.
Stál mezi nimi i Robert Langdon, sledoval, jak milenci fotí selfíčka, turisté natáčejí videa, děti poslouchají hudbu ze sluchátek a ostatní kolem píší textovky nebo updatují svůj profil- a nevěnují sebemenší pozornost bazilice, vedle níž stojí…

P.S. Budeš mi chybět, Longdone….

k0uba.kubikula
25.11.2024

Dostane se čtenáři strhujícího puťáku po evropských pamětihodnostech (protože v USA mají maximálně White House a Pentagon a potom dlouho dlouho nic)? Bude v ději figurovat nějaký bambiliardář (protože takový člověk není omezen mantinely obyčejného člověka)? Bude v ději figurovat někdo s geniální myslí (protože s kým by Robert vedl učené dišputace lovené ze své bezedné eidetické paměti)? Bude v ději figurovat nějaká samica s vlasy po otci a postavou po matce (protože Robert je gentleman a občas čtou Brownovy thrihlery aj muži)? Budou v románu zpochybněna některá hluboce zakořeněná dogmata a dostane se lidstvo na samotný okraj své existence? Bude tempo událostí nesnesitelně gradovat? Budou sdělená fakta náhle převracena, zpochybňována nebo utahována do spletité pavučiny konspiračních teorií?

Kdo si oblíbil knihu Šifra mistra Leonarda a postavu Roberta Langdona, největšího symbololololologa všech dob (experta ve vědním oboru, který snad ani neexistuje) a je ochoten se nechat vtáhnout do Brownova světa plného klišé a chce znát novou verzi odpovědí na výše uvedené dotazy s tím, že si u toho oddechne a pobaví se, tak směle dál, s chutí se začtěte...

Tentokrát mi ovšem "román" hned tak nevyšumí z hlavy a to z toho důvodu, že jsem v něm narazil na mnou doposud neslyšené slovo, a to na slovo "příklopec". Pochopil jsem z kontextu, že buď autor nebo tedy spíš překladatelé jej používají jako synonymum pro slovo poklopec, ovšem doposud jsem nenalezl toto slovo v žádném slovníku spisovné češtiny, ani v žádném anglicko-českém slovníku. Buď to slovo do knihy vpravili sami Ilumináti nebo jej do českého vydání románu vpravili sami překladatelé. Naštěstí, i přes toto neexistující české slovo, snad nebylo autorem zamýšlené vyznění románu příliš pozměněno...

bigcomet
14.11.2024

Další skvěle napsaná kniha od Dana Browna. Výborně zvolené téma. Znepokojivě nadčasová kniha. Výborně vystavěný příběh se zajímavou zápletkou.
Je to kniha i na zamyšlení, co s námi mohou moderní technologie.
Jednoznačně doporučení.

Iva B.
26.10.2024

Nevím, jak to přesně popsat.. neskutečně čtivé, zároveň nudné a zdlouhavé... Snad mi rozumíte :-). Nejoblíbenější knížka to nebude, ale jsem ráda, že jí mám v knihovně.

Krispin2
23.07.2024

Byl to docela příjemný díl, ale napětí se udržovalo na můj vkus příliš dlouho a oproti prvním dílům. Fajn závěr celé série, od třetího dílu šlo napětí trochu dolů, přechozí díl mě vyloženě nebavil. Jsem celkem rád, že jsem se k této sérii dostal, první díly byly opravdu skvělé čtení, ale ta sestupná tendence byla hodně cítit. Určitě se k ní vracet už nebudu, ale náměty všech knih jsou rozhodně zajímavé a stojí za přečtení.

lennyd
20.04.2024

Známý futurolog Edmond Kirsch chystá oznámení velkého objevu, který může zásadně ovlivnit znalosti lidstva o jeho původu. Se svým objevem se pár dní před velkou prezentací svěří vůdcům několika světových církví, aniž by věděl (i když on možná ano), že si tím podepsal rozsudek smrti. Robert Langdom, jeden z jeho přátel a zároveň účastníků velkolepého odhalení, musí následně společně s budoucí španělskou královnou dokončit Kirschův úkol a objev zveřejnit ...
Dana Browna mám rád, (téměř) celou jeho tvorbu, a jeho knihy mohu číst opakovaně (aktuálně v originále), a vždy si v knize najdu něco, co mne nadchne. Ať už to jsou "konspirační" teorie, nebo jen úžasné lokace, kde se děj knih odehrává (Paříž, Řím, zde Bilbao a Barcelona). Tato kniha mi je ještě o chloupek bližší, protože technika, technologie a vůbec vše okolo mně baví a zajímá. A - i když dám této knize plný počet hvězdiček - mám s ní jeden osobní problém. Začnu trochu zeširoka - celé odhalení daného objevu, a objev sám o sobě, umělá inteligence, mi přijde tak úžasně podané, a kompletně ta myšlenka je tak boží (ehm, můžu v tomto kontextu použít toto slovo?), až mi na celém příběhu přišlo nejnudnější to co dělá Brownovy knihy Brownovými knihami. Akce, Robert Langdon, vraždy, konspirace, církve a celé to divadlo - na mne působilo v kontextu "velkého objevu" tak rušivě, že jsem při opakovaném čtení některé pasáže přeskakoval - a jen si vychutnával ono "odhalení" a místopisné popis Guggenheimova muzea v Bilbau, uměleckých děl Gaudího a Barcelony...

fruitbueno
15.03.2024

Podnětný střet dvou diametrálně odlišných světů, z něhož si odnáším řadu myšlenek k přemýšlení. Oceňuji hutné a koncentrované vyprávění, byla to opravdu jízda.

Holly.W
05.03.2024

Nejslabší díl s Langdonem. Asi to, na co každý čtenář této knihy čeká, a co je zdaleka nejzajímavější, je konec, kdy se tedy konečně dozvíme odpověď na ty dvě klíčové otázky "Kde jsme se tu vzali" a "Kam směřujeme". I když z odpovědi na tyto otázky mi brada nespadla a odpověď na otázku "Kam směřujeme" by byla jednou z možností, kterou by asi spousta čtenářů napadla.
Ttéto knize zkrátka něco chybí. Chybí jí to co mělo Inferno i Šifra mistra Leonarda - veliké umělecké dílo a veliký umělec, jehož šiframi a hádankami by se hlavní hrdina zabýval a které by ho dovedli k ohromnému tajemství.
Langdon je sice sympaťák, ale už by se konečně mohl rozhodnout, kterou tu slečnu parťačku by teda rád.
A po Andělech a démonech mě už i unavovalo téma náboženství.
Takže Počátek mi nesedl. Ještě mě čeká Ztracený symbol, tak doufám, že po Andělecha démonech a Počátku si spravím chuť.

xxbarbarelaxx
29.02.2024

Mě se i tento díl velmi líbil. Asi i nadále mě trošku děsí umělá inteligence a čeho všeho může být v budoucnosti schopná. Ale příběh byl velmi hezky zpracovaný, tak jako díly předchozí. Velmi pěkně zpracované střety technologií a náboženství. Za sebe jedině doporučuji.


Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:

Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium