papeha papeha komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krásný příběh o lidských vlastnostech, o životě a hloubce citů. Četla jsem před třiceti lety, už tehdy se mi líbil, teď snad ještě víc. Už začátek si okamžitě zapamatujete, natož pak spoustu dalších myšlenek.
"A vaše jméno?“
„Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“

27.11.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Skvěle napsaný příběh, pro mě společně s Hanou nejlepší kniha autorky. I když je to mrazivé čtení, kniha se dá těžko odložit.

08.11.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika české literatury, kterou můžete vidět nyní i ve zpracování Národního divadla. Její nezapomenutelné verše jsou v nás už od školních let. Příjemné připomenutí jak v divadle, tak znovu i u samotné knihy.

06.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Knížka s několika příběhy, které se vzájemně prolínají a které jsou nesmírně lidské. Paní Lednická je skvělá vypravěčka. Kromě poutavého děje to pro mě bylo seznámení s krajem, který neznám. Díky této knížce jsem se dozvěděla události, ke kterým docházelo ve 30. a 40. letech kolem Karviné, Ostravy a Těšína. Knížku určitě doporučuji.

16.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Jeden z nejpoutavějších příběhů v zajímavém zpracování. Příběhy dvou mladých lidí, které ovlivnila válka, se proplétají, až se nakonec spojí.

29.12.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Můžu se jen přidat k už napsaným komentářům. Silný příběh nevzdávající se ženy, který přinutí zamyslet se nad vlastním a současným životem. Určitě doporučuji.

18.04.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Souhlasím s řadou komentářů - příběh čtyř lidí, jejichž osudy se propojí a jejichž charaktery se nám potupně odkrývají i s jejich tajemstvími, je zajímavý a velmi čtivý. Zároveň se dozvídáme o obrovském lodním neštěstí, o kterém není nikde slyšet, přestože to byla obrovská katastrofa a zemřelo mnohem více lidí než na Titaniku. Kniha má krátké kapitoly, takže i nečtenáři si přijdou na své. Navíc příběh vás neuvěřitelně vtáhne a budete o něm ještě dlouho přemýšlet.

14.08.2023 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po letech znovu a opět skvělý pocit z velmi dobře zpracovaného příběhu na pozadí války. Je zajímavé, jak člověk vnímá knihu, když ji znovu přečte po mnoha letech. Vždycky se objeví nové skutečnosti...

05.08.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvělá kniha! I když nečtu sci-fi, moc se mi kniha líbila, přestože je hodně podrobná v popisu technických zařízení a pokusů, které hlavní hrdinové vykonávají. Pro mě to byla originální kniha. Doporučuji i těm, kteří tento žánr nečtou.

11.01.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj je má oblíbená klasika. Nádherná práce s jazykem, zvukomalebnost, úžasné oxymoróny a rozervaný hrdina odmítnutý společností, prostě klasický romantický, i když dnes si romantiku asi představujeme jinak. Bezpochyby se k němu vrátím ještě několikrát.

06.11.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný příběh z nedotčené přírody a zároveň příběh o nepochopení, předsudcích a obrovské osamělosti.
"Kya si myslela, že ví, co je osamělost. Měla nejlepšího učitele, miliony osamělých minut. Život naplněný zíráním na kuchyňský stůl, do prázdných ložnic, napříč nedozírnými plochami moře a travin. neměla nikoho, s kým by sdílela radost z nalezeného ptačího pera nebo dokončeného akvarelu. Básně recitovala rackům."
Návod, jak je možné prožít život přinášející spoustu problémů a nevzdat se. Určitě doporučuji.

17.03.2021 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nádherná práce s jazykem, zajímavý příběh odehrávající se v uličkách Barcelony. Příběh, který na mě zapůsobil jak jednáním postav a svými událostmi, tak zpracováním. Určitě si přečtěte.

22.11.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Knížka určitě stojí za přečtení a je to zajímavý příběh stejně jako Houbařka. Téma osvojení a vztah nevlastní matky a dítěte se objevuje, tento příběh ale přináší otázku, zda dobrou matkou může být opravdu každá žena, která touží po dítěti. Bod strhávám za rychlý závěr.

19.07.2021 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Baladický příběh o proměně mladé hrdinky na pozadí války, který je citlivě napsán. Na jedné straně oceňuji, že autorce stačilo asi 100 stran na zachycení tak silného příběhu, na druhé straně bych si představila příběh více rozpracovaný, abychom si hlavní hrdiny a prostředí Želar mohli užít více. I film je vydařený.

17.04.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Na základě spousty hodnocení jsem po knize také sáhla. Určitě to nebylo špatné rozhodnutí, téma vyzkoušet si, jaký by mohl být náš další život, je zajímavé. V každém případě je tu spousta krásných myšlenek a každý si najde místo, nad kterým se zamyslí.

25.08.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

I zde předvedl Marek Eben svůj inteligentní humor tak, jak ho známe z televize. A jako vždy vyjádřený nádhernou češtinou. Užila jsem si jeho příběhy a skvěle jsem se pobavila.

11.02.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Velmi propracovaný román, ale možná až příliš dlouhý. Přesto pro mě nesmírně poučné čtení, dozvěděla jsem se spoustu informací o ženských klášterech v období socialismu. Doporučuji.

05.08.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Detektivka, která se dobře čte, neřádí v ní sériový vrah a konec se dá dobře odhadnout. To ale vůbec nevadí, protože příběh je skvěle vylíčen. Těším se na další knihu pana Bryndzy.

05.08.2023 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Napínavý příběh a v podobě audioknihy s hlasem Martina Stránského velmi příjemná záležitost.

04.05.2022 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zážitky, dojmy a úvahy zajímavé moderní ženy, farářky a nesmírně aktivního člověka. Její pozitivní přístup k životu ve všech situacích mě nesmírně bavil.

12.03.2022 4 z 5