Anežka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rodiče si nevybíráme. Děti občas ano. Románový debut Viktorie Hanišové poodhaluje tragické důsledky jednoho špatného výběru. Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, bez partnera nemá nárok na zařazení do adopčního programu a pověstné biologické hodiny tikají. Vysněná Anežka, blonďatá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen, ale zoufalá Julie chce mít dítě za každou cenu. Obchází úřady i zákon a bere si do péče Agnes, nechtěné romské dítě. Julie ovšem chtěla jen miminko, Anežku, ne klubko vlastních předsudků, ne ztělesněný neuralgický bod české společnosti, to si nevybrala. Začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. A Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252630/big_anezka-252630.jpg 4.21306
Nahrávám...

Komentáře (367)

Kniha Anežka

Acnaj
20. ledna

Teda, kniha mě dostala. Narazila jsem na ni náhodou a přečetla ji za pár dní...

bookfan
26.12.2022

(+ SPOILER) Vážné téma, kniha, která nutí k zamyšlení. Úspěšná bezdětná Julie si náhle uvědomí, že vlastně vždycky chtěla děti a s vervou se pustí do realizace svého cíle. Po marných snahách o vlastní dítě bez partnera adoptuje nestandardním postupem romskou holčičku. Za romský původ své adoptivní dcery se však stydí a vykonstruuje lež o jejím kubánském původu. Bohužel Julii nebyl patrně dán do vínku cit k jiným lidským bytostem, a tak k holčičce přistupuje spíš jako k projektu než k člověku. Dokonce si vytvoří pro ni evaluační tabulku. Postupně dochází k nepochopení, nedorozuměním a útěkům dcery z domova. A k tomu všudypřítomné předsudky, hlavně na straně adoptivní matky. Knížka se mi četla velmi dobře a vzbudila ve mně mnoho otázek, včetně toho, jak by to dopadlo, kdyby dcera měla i tatínka, jak by adoptivní matka vychovávala vlastní děti i jak jsem sama na tom s předsudky. Konec je otevřený a dává čtenáři možnost domyslet si, jak to s hlavními hrdinkami dopadlo. O Viktorii Hanišové jsem dosud nevěděla, ale po této knize mám v plánu přečíst si i její další knížky.


Safrika
20.12.2022

Cetla se mi dobre, jen na me chvilemi pusobilo zmatene a konec to vlastne nemelo zadny. Kazdopadne to ve me vyvolalo pocit, ze takhle bych se ke svym detem chovat nechtela.

Mišák240
17.11.2022

Příběh byl velice čtivý, ale těžký. Ze začátku jsem Julii držela palce, aby se jí splnil sen stát se matkou, ale postupem času nedokážu pochopit její chování vůči adoptované dceři. Mrzí mě otevřený konec, chtěla bych vědět, jak to nakonec dopadlo s Agneskou.

misa1110
15.11.2022

Jako matka 2leté dcerky v 7m těhotenství, prostě nemohu dočíst. Je to naprosto nemilosrdné vůči Agnes, tak moc bych ji objala. Jinak je kniha čtivá a má spád. Nicméně, aktuálně potřebuji něco více pozitivního, špatných příkladů mám kolem sebe až až.

Ei.leen
11.11.2022

Hanišová mě ještě nikdy nezklamala. Nedávno jsem si přečetla rozhovor s ní, kde promluvila o těžkém období na mateřské, kdy také vznikala tato kniha. Už trochu víc rozumím tomu, proč je to vše tak temné. Ale ke knize... Obyčejně mi otevřené konce nevadí, ale tady mě to mrzelo, hodně jsem se vžila do Agnes a zajímalo mě, jak to s ní dopadne. Julie se skutečně chovala jako kráva, jak tady v komentářích zaznělo, avšak mám pro ni velké pochopení. Myslím, že si nedokážeme představit, jaké to je, vychovávat adoptované dítě, natož odlišné. A stejně tak, co adoptované dítě prožívá. Věřím, že za Juliinou lží byl dobrý úmysl, ale samozřejmě se to zvrtlo. Říct zpětně pravdu už by asi bylo dost těžké, i když ne nemožné, ale rozhodně správné. Oceňuji autenticitu všech postav, včetně policistů, kurátorky apod. To je ostatně něco, co u autorky velmi obdivuji - jak realisticky a autenticky dokáže vykreslit, jak se lidé chovají, co prožívají. Pro mě ne lepší než Houbařka, ale je to první kniha, wow.

Aquagirl
28.10.2022

Tohle bylo hodně těžké čtení... a vlastně se mi ta knížka i těžko hodnotí. Na jednu stranu to byl silný, hezky vykreslený a moc smutný příběh o jedné "nechtěné adopci", ale na druhou stranu jsem se nemohla s postavami úplně zžít. Julie mi byla hrozně nesympatická, i když jsem jí v mnoha věcech chápala. A mrzí mě ten otevřený konec, chtěla bych vědět, jak pokračoval osud Agnes...

ještěrka38
27.09.2022

Skvěle napsáno, adopce není nikdy lehká a klobouk dolů před všemi, kteří do toho šli. Julie mi ale jako matka hrozně vadila, její touha mít děti a zároveň se chovala jako kráva.. Otevřený konec je něco, co u knížek nemám ráda, proto jedna hvězda dolů.

1 ...