Krysař

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedln... celý text

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává.
Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42447/krysar-esj-42447.jpg 43198
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (289)

Přidat komentář
tsal
dnes

Pověst o krysaři, který ztrestal nevděčné obyvatele města, je známá asi každému dítěti. Teď po dočtení Dykovy poetické a procítěné verze mi však přijde, že ta zjednodušená dětská prokazuje příběhu medvědí službu a hloupě ho sesazuje na poučení o jednom aktu. Provinile přiznávám, že do postavy Krysaře jsem se zamilovala takřka okamžitě a až po uši jako sama Ágnes a nepřešlo mě to až do samého konce, který jsem oplakala. Která z nás by k sobě nechtěla připoutat tajemného svébytného poutníka, jenž se doposud odmítal usadit? Ha! A jak často dopadáme… No nic, zpět k tématu. Příběh sám o sobě prokázal, proč nezapadl v propadlišti literárních dějin. Kritizuje, odhaluje a chválí chování a události, které spisovatelé kritizují, odhalují a chválí již celá století a celá další budou. Je to nadčasové téma, protože jde až k samému jádru lidských citů a motivací. Nejenže tak Dykův Krysař přežije celá léta, ale jen těžko se najde čtenář, který by si z něj tu podstatu nevytáhnul. K tomu přidejte nádherný sloh, básnické výrazivo a špetku romantického patosu, a máte klenot literatury. Pro mě je to prozatím nejlepší kniha roku.

Leenah
včera

Klasika, která se čte téměř sama i vzhledem k rozsahu díla. Nechápu, že mi unikala až do mých 26 let (v povinné literatuře jsme ji neměli). Moc jsem si čtení užila a díky Levným knihám ji můžu mít za pár korun i ve své sbírce klasické literatury.

Tynyton
předevčírem

Má nejoblíbenější. Vždy mě fascinovala ponurost příběhu a s jakou stručností autor dokázal dokonale vystihnout atmosféru. Nejvíc krásný je tragický konec.

bakjo95
16. srpna

Neobyčejný příběh s trochou nadpřirozené síly. Od knihy jsem nic moc nečekal, a proto mě nepřekvapila ani nezklamala. Ovšem konec příbehu mě lehce zaskočil, i když si nedovedu představit jiné zakončení. Vyšší styl, jímž byla kniha psána mi v určitých částech dal zabrat, a tak jsem ne jeden odstavec četl dvakrát. Doporučuji - 75%

Dym
15. srpna

Další přečtená kniha z povinné četby. Nemůžu si pomoct, moc mě to nezaujalo, ale i tak se to dalo celkem dobře přelouskat, takže jenom doporučuju.

Jennkie
11. srpna

Krasne napsana kniha :-)

domino1701
08. srpna

Pěkný příběh :)

Hadrna
08. srpna

Další z mé složky k maturitě a nelituju, krysaře jsem chápala a dokázala se do něj vcítit, je těžké, když vás lidé nechtějí poznat a vy s tím nemůžete nic udělat. Je to tragédie s koncem, který je vlastně nový začátek ;).
Doporučuju a přeju pěkné počteníčko NH.

essterkaa
07. srpna

Myslím si, že je to obrovský skvost české literatury. Čím dál více si uvědomuji, jak je ta "naše" literatura krásná! :)

gersie
02. srpna

Příběh zajímavý , stále má co říci , ale styl psaní (zřejmě ve své době populární) mě nějak neoslovil.

Murysek
01. srpna

Jediná kniha, kterou jsem již četl dvakrát.

vampiru
29. července

Kniha je z povinné četby jedna z těch záživnějších, ale stejně není tak dobrá, že bych si jí přečetl znovu... je tam mnoho nezáživných momentů, přesto, že děj má zajímavý, často se uchyluje k nudným částem.

SeverusSnape
25. července

Úžasná kniha,strhující děj,který mne moc bavil.Skvělá atmosféra a postavy.Jsem nadšená a asi i trochu divná,protože Krysař mi připomínal Snapa s Harryho Pottera :) :'(

Zuzka.K
16. července

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě, ale moc mě nezaujala. Kniha je sice krátká, ale nebavila mě. Možná je to tím, že jsem ji četla spíše z povinnosti a ne proto, že bych chtěla sama od sebe.

aktijnov
14. července

Přečteno jedním dechem...

Adelajda_4
13. července

Poměrně hezká, útlá knížečka, která se mi četla docela dobře.

IsobelleFarbs
11. července

Za mě opravdu povedená klasika. Já ji sice v poviné četbě nemám, ale bavili jsme se o ní ve škole a tak jsem se rozhodla, že si příběh o krysařovi taky přečtu...
A jsem za to ráda, mě Krysař opravdu bavil, sice mě úplně nenadchnul, ale jeho četbu jsem si užívala. Rozhodně ji doporučuji!

Katranis
03. července

Klasika. Úžasný Krysař, kdo by neznal jeho příběh :-)

zanetkov77
20. června

Knížku jsem četla jako maturitní četbu a docela mě bavila. Četla se rychle a příjemně. Líbila se mi konečná pointa, která člověka donutí se nad příběhem zamyslet.

Laurel
13. června

Musím říct, že jsem ráda, že jsem nedala na názor svého přítele a knížku si přečetla. Krysař pro mě byl jen "další knížka k maturitě", ale chytlo mě to hned od začátku. Není to nijak těžké ke čtení, autor krásně popisuje okolí a děj. Postavu Krysaře jsem si ihned oblíbila.

ivzu77
12. června

Znám příběh, znám muzikálového zpracování, ale díky Čtenářské výzvě 2017 jsem se dostala ke knižní předloze, splnila jsem bod ♡kniha začínající otázkou.
A VAŠE JMÉNO?
NEJMENUJI SE, JSEM NIKDO. JSEM HŮŘ NEŽ NIKDO, JSEM KRYSAŘ.

Apathe
12. června

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Má své kouzlo, které přiměje člověka k zamyšlení. Je velice čtivá, proto můžu tuto knihu jen doporučit.

DuncanIdaho
02. června

Dnes už klasické dílo, které poodhaluje a kritizuje různé lidské vlastnosti.

KejmlP
26. května

Dílo, která má sílu, krásná legenda, obsahující spoustu moudrosti. A postava Krysaře je fascinující. Dříve než knihu jsem znal skvělý muzikál Daniela Landy, který se sice od předlohy liší, ale zároveň jí dává ještě další rozměr. V obou dílech (byť v Landově podání poněkud rozšířeném), je krásné sledovat, kterak postupné náhody, náznaky a podzemní proudy uvolňují kamínky, které nakonec vyústí v tragédii pro celé město.

jarabr
26. května

"A vaše jméno?"

Legenda jako taková se mi líbí, Dykovo zpracování už méně - je to dané těžkopádnou češtinou, u které se musí člověk hodně soustředit a pak uniká požitek z děje a příběhu jako takového.

jahex
25. května

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem četl.

dia.riedl
23. května

Jedna z těch opravdu dobrých knížek v maturitní četbě. Postava krysaře se mi strašně líbí. Příběh je pěkný, plynulý, konec mě i překvapil. A musím vychválit jazyk, autor si krásně pohrává se skladbou vět.

Ellissabeth
22. května

Zajímavé. Očekávající. Milé. A krásné :-)

Samery
19. května

Je to složitý, smutný, ale zajímavý příběh. Nečetl se mi však snadno. Je třeba se nad ním zamyslet a i když je děj zajímavý, četla jsem poutavější knihy. Je to hodně složitý text.

Adilajla
16. května

Pro mě tato kniha představovala povinnost k maturitě, tak možná proto se mi tolik nelíbila, jak kdybych ji četla jen tak.