Stín větru

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih – a k jejich radosti tak učinil ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů. Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe – a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363317/stin-vetru-33y-363317.jpg 4.4904

Pohřebiště zapomenutých knih 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

La sombra del viento, 2001

Kniha Stín větru

MOu598

Čte se samo, zajímavé a napínavé, ale tak nějak moc postav.

Gweny

(+ SPOILER) „… jen málo věcí dokáže poznamenat čtenáře tak jako první kniha, která si opravdu najde cestu k jeho srdci.“ (s. 12)

Nevím, která kniha takto poznamenala mne, i když jedna mi neustále vyvstává v mysli. Vím ale, že Stín větru si cestu k mému srdci našel. Několikrát jsem během čtení prolévala slzy a oči mi ještě nestačily oschnout do téhle chvíle, kdy jsem se jala psát svůj komentář.

Do knihy jsem se zamilovala díky její obálce – rovnou jsem si pořídila všechny 4 díly Pohřebiště zapomenutých knih. Pár měsíců mi knihy dělaly radost v knihovně a včera ráno jsem uslyšela jakýsi tenký hlásek, který mě volal ke čtení prvního dílu. Knihy ke čtení si vybírám intuitivně a musím říci, že ani tentokrát mě intuice nezklamala a já se do čtení ponořila celým svým srdcem, které se teď bude nějaký čas léčit z ran, které osud uštědřil Juliánovi a Danielovi.

Autor napsal nesmírně působivý román, který je vše, jen ne nudný – jen v něm napětí, láska, přátelství, něha, ale i zrada, násilí, krev a dokonce i trošku mystiky. To vše dodává knize po špetkách velkou dávku atraktivity. A od té chvíle, kdy si přečtete větu, kde je hlavním poselstvím číslice „7“, už nejste schopni přestat číst (teda alespoň já nebyla).

Na závěr si dovolím jednu citaci, díky které jsem mnohé pochopila a tak znovu děkuji své intuici za to, že mi v pravou chvíli dala do rukou knihu, která mi zase obohatila život a otevřela oči… „Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme.“ (s. 520)

koppy

Bezesporu velmi zajímavý román, ke kterému jsem se dostala náhodou a jsem za to ráda. Navzdory některým recenzím, které varovaly před pozvolným začátkem, jsem se začetla od první stránky a děj mě naprosto pohltil. Autor je skutečný mistr popisu, kde žádné slovo není navíc, žádná vata. Dokáže udržet napětí, nenudí, najde se prostor i na vtipné myšlenky. Nemám ovšem ráda závěry, ve kterých se líčí následné osudy postav, což byl případ zrovna této knihy. Ale ráda jí to vzhledem k ději, který mě lapil na všech možných rovinách, prominu.

hanap

Krásné čtení o knihách, dospívání, lásce, tajemství, vše umně propletené.
Je to čtenářská lahůdka.

Deia

Knihu som už raz dávno čítala, ale až nedávno sa mi podarilo dostať sa k tretej časti tejto série, tak som si tie predchádzajúce chcela osviežiť. Koniec koncov, z prvého čítania si toho veľa nepamätám, len to, že kniha mala veľmi zvláštnu atmosféru a že sa mi páčila.
Páčila sa mi aj teraz. S Danielom prežívame niekoľko rokov, počas ktorých sa snaží prísť na to, kto bol tajomný Julián Carax a postupne pri tom dospieva. Situácia okolo jeho knihy sa zamotáva, Daniel pri pátraní spoznáva mnohých zaujímavých ľudí, ktorí mu povedia mnohé tajomstvá a niektorí z nich sa konca knihy nedožijú. S hľadaním pravdy mu pomáha aj Fermín, bývalý špión a bezdomovec, ktorý začal pracovať v antikvariáte. Na scéne sa objavuje aj inšpektor Fumero, Fermínov nepriateľ, ktorý je tiež do príbehu zapletený.
Kniha má naozaj krásnu štylistiku a úžasnú atmosféru. Príbeh je napínavý, tajomný, miestami až hororový. Prostredie povojnovej Barcelony je vykreslené úžasne. V knihe nájdeme všetko, humor, lásku, silu priateľstva, nenávisť... a celý tento mix vytvára jedno skvelé dielo. Knihe nemám čo vytknúť a som rada, že som sa rozhodla si ju prečítať znova (a asi to nebolo naposledy).

simona5r

Poslouchala jsem jako audioknihu. Výkon narátora byl super, ale jinak mě kniha velmi dlouho hodně nudila. Měla velmi pomalý rozjezd, který jsem asi nedokázala ocenit. Závěr už byl lepší, ale celkově jsem bohužel žádný očekávaný wow efekt neměla.

MatoPalkes

Pocta čitateľom, krásna Barcelona, krásny príbeh.

Jenny46

Konečně jsem měla možnost si přečíst knihu Stín větru - je to příběh, který se vám dostane pod kůži, už vás nepustí. Tajemná atmosféra - uložiště zapomenutých knih a objevená kniha, která postupně odkrývá tajemství a příběh se lehce rozplétá...
Těším se na další díly, doporučuji