pani_ari pani_ari komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Domnívám se, že vzhledem k tomu, že je příběh jednoduše a i v dnešní době srozumitelně napsaný, může sloužit jako odstrašující příklad toho, co se stane, když se k moci dostane nesprávná skupina lidí. Samozřejmě, že se tyto formy zřízení státu v dějinách již objevovaly, avšak bohužel se objevují i dnes například v Číně nebo Severní Koreji.

Přijde mi smutné, že se tyto kruté systémy, i přes hojné zkušenosti lidstva, stále někde na Zemi vyskytují. Neumím si vůbec představit kolik poslušnosti, strachu a útrap život v těchto zemích obnáší. Sama bych se psychicky nedokázala vyrovnat s tím, kdybych najednou byla nucena žít v tak tvrdém režimu. Už jen samotné čtení Farmy zvířat ve mně vyvolávalo určitou tíseň.

Dle mého názoru se však také v současném demokratickém konzumním světě vyskytují určité skryté způsoby diktatury, a to v podobě médií, která cíleně míří na masovou většinovou společnost, která je snadným cílem manipulace. Tomuto nátlaku je téměř nemožné se vyhnout, protože nás doprovází doslova na každém kroku. Jelikož je člověk tvor společenský, snadno podléhá tomu, co si myslí všichni kolem něj, včetně médií. Věřím, že kvůli neskutečné míře informací, které nám jsou denně podsouvány, je velmi složité přijít na to, kde se skrývá pravá a nezkroucená pravda. Pravdou mám na mysli nejen otázky faktů a dat, ale i morálky, hodnot a chování.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Unpopular opinion: Malý princ není pohádka pro děti, nýbrž filozofická pohádka pro dospělé.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Velmi milé čtení, které vás vytrhne s každodenního shonu. Utěší, pohladí a taky dodá naději.

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Celkem mě překvapily rozporuplné recenze na tuto knihu. Čekala jsem, že celá série bude v červených číslech. Ano, uznávám, že se jedná o něco jiného, než na co je český čtenář zvyklý, jenže právě v tom se skrývá krása. Nahlédnutí pod pokličku jiné kultury a jiného stylu psaní jsem si neskutečně užila.

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Neuvěřitelně krásné a dojemné verše se četly jedna báseň =)
Hluboce obdivuji poetičnost jazyka, díky kterému jsem se při čtení vznášela nad oblaky.
Děj považuji za průměrný, ale ten jazyk! Jazyk je něco, co dílo posouvá do naprosto jiné dimenze. Věřím, že k Manon se ještě v průběhu života několikrát vrátím.

27.08.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Skvělá kniha o tom, jak může být jakákoli rodina prohnilá jako houba, aniž by o tom kdokoli věděl. Knihu jsem četla s tím, že mě psychicky rozloží. Bohužel se tak nestalo. Ba naopak mi přijde, že jsou zde předávána ona závažný témata velmi jemně a citlivě, což má také své kouzlo.

Dílo má na mě až moc otevřený konec a několik nedořešených témat, proto musím ubrat jednu hvězdičku.

04.04.2024 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Knihu jsem četla asi před pěti lety a dodnes si pamatuji, že mě totálně rozsekala na kusy. Bulela jsem jako želva a můj život na chvíli ztratil smysl. Přiznávám tedy, že jsem velmi citlivá duše, takže ta moje přehnaná reakce bude podmíněna rozhodně i tím.

P.S. Miluju knížky, kde se na jejich konci dozvím význam obálky, a najednou to celé začne dávat smysl.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihy s válečnou tematikou nevyhledávám, nicméně Romeo, Julie a tma na mě udělala dojem. Autor brilantně pojmul psychologický popis postav v bezvýchodně tíživé situaci.

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Profesionální pedagogové mají s Hermanem problém. Za mě je to tedy velmi poučná knížka nejen pro rodiče. Oceňuji originální přístup ke stylu psaní v podobě deníkových záznamů.

Proměna Proměna Franz Kafka

Povídka Proměna mne mile překvapila. Čekala jsem, že se bude obtížně číst, a že bude psychicky náročnější. Nic z toho se však nestalo. Autor psal srozumitelným jazykem i pro dnešní dobu. Nebyla jsem nucena se do jednotlivých postav příliš vžívat, což mi vyhovovalo, protože jsem si mohla ponechat svůj vlastní odstup od díla. Neočekávala jsem, že takto vážný příběh bude mít klidný až optimistický konec.

Dále se v tomto díle vyskytovalo také pár drobností, které snižují můj dojem. Přišlo mi, že je dílo neuspořádané, co se týče časové posloupnosti děje. Také mě znervózňovala určitá abstrakce či nepřímé určení vzhledu a velikosti hmyzu, ve který se Řehoř Samsa proměnil. Doteď nevím, jak by měl vypadat, bohužel si to ani nedokážu představit, jelikož je v díle dle mého názoru příliš málo indicií.

Myslím si, že tato kniha nabízí zajímavý pohled na hodnotu lidského života a požadavky lidskosti. Tedy, že pokud někdo vypadá jinak než většina, často mu nebývají přiznávána stejná práva jako ostatním lidem odpovídajícím normě. Tento fakt lze dokázat na typech obětí šikany. Vždy bývá šikanován jedinec, který se čímkoli, byť jen trochu, odlišuje od ostatních.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Čtivé, milé, vtipné.
Naprosto srdcová záležitost. Revizora jsem si vytáhla u maturity. Po tom, co jsem tam sebevědomě začala chrlit jména většiny postav, jsem to měla v kapse. Blažená toť vzpomínka.

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Japonci zkrátka píšou jinak. Jejich styl Vám buď sedne nebo ne.
Kdyby zmizely kočky mi přijde jako odpočinková literatura, a to i přes tíhu tématu. Co se týče délky knihy, za mě ideální. První polovina se rozečítá spíše pomaleji, nicméně to stojí za to, jelikož se na posledních asi třiceti stránkách děj emočně rozjede a zasáhne hluboko.
Velice kladně hodnotím i prvky magického realismu.

25.09.2023 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Bible pro milovníky dark academia stylu.
Přijde mi, že všichni, co tuhle bichli dočetli a líbila se jim, jakoby tím zpečetili svou účast v jakémsi kultu zvrácenosti a temna. Skandální? Rozhodně. Nezvratné? Jakbysmet.
Zatemní vám to mysl a přijde vám, že se celý svět závisí jen a jen na této knize.
Nedokážu ani slovy vyjádřit, jak hluboce se mi Tajná historie zapsala pod kůži

25.08.2023 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Dle mého názoru jsou v dramatu Čekání na Godota výrazně patrné prvky existencialismu. Tento směr mi přijde velmi pozoruhodný. V pár slovech bych jej charakterizovala jako pesimismus, marnost a beznaděj.

Myslím si, že toto dílo v sobě nese zajímavý a pravdivý pohled na tehdejší i nynější smýšlení lidí, a tedy: lidé se stereotypně točí v kruhu a jsou svázáni svými starostmi a povinnostmi, tudíž nemají čas na změnu k lepšímu, což v nich může probouzet pocity marnosti, beznaděje, nudy, ale i strachu. To je vede k tomu, že se ukojují vírou v lepší budoucnost, tedy budu šťastní až To znamená, že jsou přesvědčeni, že šťastný život jim přinese nějaká změna zvenčí.

Domnívám se, že tento jev vysvětluje mnohé. Je třeba si uvědomit, že jedinou chvílí, ve které žijeme je přítomnost, a také, že jakýkoli pocit je pouze stavem naší mysli. Bohužel většina lidí se ve výsledku v lepší, optimističtější či v šťastnější měnit vůbec nechce, protože by museli vystoupit ze své komfortní zóny a začít na sobě pracovat, což vskutku není jednoduché.

I přes veškerou sálající negativitu na mě dílo zapůsobilo kladně. Nabila jsem dojmu, že bych stála o zhlédnutí filmového či divadelního zpracování, abych se tolik nemusela soustředit na scénické poznámky, kvůli kterým jsem se při čtení mírně ztrácela.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Díky této knize jsem si uvědomila, jak moc mě drásá číst příběhy, ve kterých je pácháno násilí na ženách.
Jinak jako maturitní četbu rozhodně doporučuji: krátké, úderné a dobře zapamatovatelné.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Musím konstatovat, že z této povídky mám smíšené pocity. Na jednu stranu mě velmi zaujal autorův styl psaní. I přes výrazné poetické vyjadřování text stále zůstával průzračně čitelný. Dále mě upoutalo opakované oslovování postav celým jménem nebo jejich přítomnou vlastností (spící). Dodávalo to ději určitou přidanou hodnotu. V neposlední řadě musím vyzdvihnout silnou emocionalitu, kterou byl příběh nabitý; zejména při konfrontaci Agnes a krysaře.

Na druhou stranu mě vcelku mrzí, že rychlý spád nabyl děj až v několika málo posledních stánkách. Před tím se zde často vyskytovalo někdy až zbytečně zdlouhavé popisování prostředí, což mě chvílemi uspávalo a kazilo celkový dojem z četby. Nepopírám, že tyto výrazné popisy byly zcela jistě autorovým záměrem, nýbrž na mé osobě to žádný výrazný pozitivní dopad nezanechalo.

28.07.2023 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Objektivně je dílo skvěle napsáno, nicméně pokud jste citlivější povahy, radím se knize vyhnout obloukem. Po dočtení jsem několik týdnů měla děsivé noční můry.

28.07.2023 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

(SPOILER) Dle mého názoru je drama Lakomec skvělou ukázkou toho, co s člověkem dokáží udělat tak pomíjivé věci jako jsou peníze. Ač je toto dílo komediální, ukrývá v sobě hlubší myšlenku hodnou zamyšlení. Téma lakomství či sobeckost zřejmě byla, je i bude stále aktuální.

Další z kritizovaných vlastností je podlézavost. Hra je o člověku, který je přesvědčen o tom, že má vždy a ve všem pravdu. Ihned se mu zprotiví, každý kdo s ním nesouhlasí. Což jeho okolí vede k vynuceným lichotkám a přisluhování se, aby si získali jeho přízeň a vyhnuli se zbytečnému konfliktu. Myslím si, že k takovému člověku nikdy nebude nikdo upřímný a také, že je snadným nástrojem cílené manipulace.

Celkový dojem hry bych hodnotila jako výborný. Lakomec má velmi energický spád děje, je psán rafinovanou češtinou a všechny postavy mají promyšlené charakterové rysy. Tudíž bych ráda konstatovala, že čtení jsem si užila a takzvaně nebolelo. Věřím, že by se mi líbilo shlédnout tuto hru na opravdovém jevišti.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je naprostá klasika české humoristické tvorby. Domnívám se, že dílo je určeno spíše starším a vyspělejším čtenářům. Mně se bohužel román dostal do rukou v šestnácti letech jako povinná četba do školy, přičemž jsem u čtení solidně trpěla.

28.07.2023 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Boží YA pecka. Nejprve jsem se bála, že politické téma, které je propleteno celou knihou bude spíše na škodu, nicméně opak se stal pravdou. Daná tematika dílu dodává poutavost a originalitu.