Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1059 278

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Red, White & Royal Blue , 2019


více info...

Komentáře (278)

Komentáře 278 Recenze 7

Tayliee
Tayliee
16.02.2024 3 z 5

Kniha má (na mě) velmi dlouhé kapitoly.
Tento YA příběh byl někdy trochu zdlouhavý a ke konci už jsem chtěla mít dočteno. Politika tam prostě je. Musí se s tím při vybírání počítat. Několikrát se ale u knihy zasmějete a “zakřeníte“. Stojí tedy za přečtení? Meh-

Snílek1980
Snílek1980
15.02.2024 5 z 5

Tahle knížka ve mně vyvolávala podobný pocit, jako když se zabořím do teplé, měkké deky a pomalu upíjím horké kakao, zatímco za okny krásně sněží. Vždycky, když jsem se vracela k jejím rozečteným stránkám, připadalo mi to jako návrat domů mezi milované přátele, kde se cítím přijímaná a v bezpečí. Zprvu jsem byla vůči této knize nedůvěřivá kvůli humbuku, jaký kolem ní na sociálních sítích vznikl. Přesto nelituji ani jediné minuty, kterou jsem strávila jejím čtením.


veverrka11
veverrka11
22.01.2024 4 z 5

Knížka je čtivá a docela vtipná. Pro mě je vcelku vyčnívající tím, že řeší i témata, které v YA/NA běžně nenajdete, jako je politika a mezinárodní vztahy. Navzdory tomu se čte lehce a tématu porozumí i člověk, který má minimální rozhled v této oblasti.

Postavy jsou sympatické a realistické. Chovají se přiměřeně ke svému věku a schopnostem. Nejde je nemilovat a soucítit s nimi.

Za sebe musím říct, že se mi knížka trefila do vkusu i momentální potřeby nenáročné letní oddechovky. Příběh mě vtáhl a i když byl na některých děj lehce zpomalený, tak mi to zase tolik nevadilo, protože jsem si zamilovala postavy, hlavně tedy ústřední dvojici, kterou nejde nemít rád

Doporučuji všem, kteří mají rádi politické pozadí příběhu, všem, kteří rádi čtou romantiku a těm, kteří se zajímají o mezinárodní vztahy

Maky78
Maky78
07.01.2024 4 z 5

Romantika trochu jinak s velkou dávkou humoru. Dobře napsané, lehký pokus jak prolomit určitá tabu.

Disk
Disk
25.12.2023 5 z 5

Nejprve jsem viděl velmi povedenou filmovou verzi, přičemž knižní předlohu jsem vůbec neznal. Příjemná romantická dramedy, která působí svěžím dojmem a mezi jejímiž protagonisty to parádně jiskří. Teprve několik měsíců poté jsem se pustil do původní předlohy. Knížku jsem nicméně četl už ze druhého českého vydání, které je obohaceno o novou poslední kapitolu, a musím říci, že jsem hodně spokojený, v některých momentech přímo nadšený. Mezi oběma mladíky to jiskří i na papíře, zvláště s jejich velmi procítěnými emaily si autor*ka fantasticky vyhrál*a. Samotný příběh se samozřejmě může zdát jako klasické young adult klišé, ale právě fakt, že jde o vztah dvou mladých mužů "z vyšší společnosti", dělá z Červené, bílé a královsky modré něco více než jenom další spotřební zboží. Zvláště v případě britského prince Henryho jde o pokus prolomit nemyslitelné tabu, protože v reálném životě si nedokážeme představit nějakého královského příslušníka, který by se netajil homosexuální orientací a společnost, natož královská rodina, by s tím neměla problém. Ano, Červená, bílá a královsky modrá je únikovou pohádkou z reality. Ale právě proto občas potřebujeme snít a číst zamilované příběhy se šťastným koncem, abychom se v oné realitě úplně nezbláznili.

Narozdíl od mnohých uživatelů a uživatelek si cením četnosti milostných scén a jejich otevřeného popisu. Díky tomu je vztah Alexe a Henryho hmatatelnější, uvěřitelnější a intimnější. Sex a milování dvou mladých mužů je věc naproto lidská a z mého pohledu i jde navíc o krásný a estetický čtenářský zážitek, když dva nazí mladíci se objímají v posteli a vzájemně si vyznávají lásku. Není proto jediný důvod se nad těmito pasážemi pohoršovat, naopak jsem autor*ce vděčný, že do knihy ony pasáže zařadila. Bez toho by Červená, bílá a královsky modrá byla další unylou romancí, na kterou si za pár let nikdo nevzpomene. Takhle má kniha jako celek možný náběh na klasiku ve svém žánru.

Magdyla.8
Magdyla.8
20.12.2023 4 z 5

Kniha se četla velmi příjemně, není to obyčejný příběh mezi kluky. Tihle jsou vysoce postavení a jejich vztah probírá doslova celý svět. Moc mě oslovil film na jehož základě jsem si přečetla knihu. Ve filmu mi chyběly některé postavy, ale nemůžu se zbavit dojmu, že film u mě boduje trochu více (možná je to herci,žejo). Příjemná oddechová romantika.

kristyna4022
kristyna4022
19.12.2023

Znáte ten pocit, kdy je vám za někoho jiného trapně? Takhle jsem se cítila při čtení této knížky. Nevím, jestli to bylo českým překladem nebo prostě jen nejsem cílovka, ale.... Ano, oddechovka, romantika, možná fun-fiction, dobře, ale i tak očekávám něco víc.

namornice
namornice
18.12.2023 3 z 5

Začetla jsem se rychle a hodně mě to ze začátku bavilo, nicméně postupně děj nějak slábl a už tak dobře se mi nečetlo. Postavy mě bavily a humor se mi líbil a ani odkazy na politiku mi nevadily. Hodnotím spíše jako průměr, zas až tak nadšená jsem nebyla.

VDreamer
VDreamer
08.12.2023 5 z 5

Přečetla jsem si ji hned po filmu a přijde mi to ještě lepší! Musím vyzkoušet i další knihy autorky

simaja
simaja
27.11.2023 5 z 5

Chtěla jsem se kouknout na film, ale raději mám pořadí knížka - film. Tak jsem se pustila do čtení a knížka se mi líbila, byla zábavná a sexy, bavily mě slovní přestřelky mezi Alexem a Henrym. Jsem zvědavá, jak se povedlo filmové zpracování.

Ibišekk
Ibišekk
10.11.2023 4 z 5

Knihu jsem četla dávno před filmovou verzí a knížka se mi líbila o dost víc.
Celkově je to hezky napsaný, postavy dobrý, prostřední super. Dynamika mezi Alexem a Henrym byla taky dobrá. Četla se i hodně rychle, měla jsem dočteno za necelé dva dny. Doporučuji.

Prokrastinuji
Prokrastinuji
07.11.2023 3 z 5

Tohle je v pořadí druhá kniha, jejíž filmovou/seriálovou adaptaci jsem letos viděla, a na jejímž základě jsem se rozhodla přečíst si předlohu. U obou (první bylo Silo) jsem se lehce spálila, na druhou stranu, pokud s knihou začnete věřím, že vás příběh upoutá. Červená, Bílá na mě působila dost čtivě, a je pravda, že když jsem se zvládla začíst, stránky mi svižně utíkaly pod prsty. Jenže do toho čtení jsem se trochu nutila - na stránkách jsem nenacházela to kouzlo, kterým na mě dýchl film. Přišlo mi to tak nějak jednoduché Na druhou stranu pokud hledáte odpočinkovou knihu, u které můžete totálně vypnout, a disponuje slušnou rozmanitostí diverzity, tak proč ne

VěraČamková
VěraČamková
28.10.2023 2 z 5

Knížka mě nijak zvlášť nebavila, dočetla jsem už jen spíš z povinnosti. Podruhé už bych si knihu číst nepotřebovala.

Thalin
Thalin
26.10.2023 4 z 5

Po knize jsem sáhla až po filmu, na který jsem se taky podívala spíš kvůli nudě o jednom pátečním večeru. Ale bavil mě a tak jsem si řekla, že zkusím i předlohu. A nejsem zklamaná.
Stejně jako u filmu jsem ke knize přistupovala se značným odstupem. Spíše jako k moderní pohádce. Už kvůli společenskému postavení obou postav. Padlo tu slovo fan-fikce a vlastně se to označení i docela hodí. Nebrala jsem to zkrátka nějak moc vážně a nehledala jsem tam tím pádem tolik chyby.
Knížka je určitě čtivá. Je psaná svižným stylem a četla se mi dobře.
Líbilo se mi hlavně to, že hlavní postavy nejsou středoškoláci, ale už trošku starší kluci, kteří něco málo mají za sebou a neprožívají svůj úplně první románek a nebojí se všelijakých úvah, činů, občas i ujede nějaká ta klasická nadávka. V tomhle mi zněli jako uvěřitelní mladí kluci a ne jako děcka.
Taky mě vcelku překvapila humorem. Bavila jsem se. U scény s krocany jsem se vyloženě smála (.."Kup si s krocanem letní sídlo na Mallorce".) Celkově je to jejich prvotní kočkování dobře a vtipně napsané.
Nevím, jak moc je tu dobře popsané to politikaření, protože se o podobné věci vůbec nezajímám, ale brala jsem to tady spíš jako nutnou součást toho prostředí. Nejspíš to má od reality daleko, ale hej, je to přece jen spíš pohádka než realita. A takhle jsem přistupovala k celé knize. Autorka tu nechodila kolem horké kaše, nepárala se s tím a přesně to se mi líbilo. Za mě opravdu fajn lgtb oddechovka.

JessicaCorny
JessicaCorny
23.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo příjemné překvapení. Poslední kniha, kterou jsem četla byla taky romance a to jsem si říkala, že pro mě romány prostě nebudou to pravé. Ale díky téhle knize jsem změnila názor. Bylo to vtipné, úderné, dobře to plynulo ale nároveň to mělo hloubku a bylo to velmi dobře promyšlené.

Bavil mě kontrast mezi osobností Alexe a Henryho a to jak dobře k sobě šli. Ocenila jsem detaily do kterých autorka zacházela v emailech mezi Alexem a Hnery - všechny ty historické reference etc. V těch chvílích jsem měla pocit, že čtu nějaký román od Jane Austenové, protože tam dostávaly všechny ty romantické myšlenky brutální hloubku. Což je vlastně strašně vtipné srovnání, vzhledem k počtu intimních scén v této knize. Ale to dávám autorce taky jako přednost - rozhodně se toho vůbec nebojí.

Sečteno a podtrženo: 4 hvězdičky a doporučení všem mým přátelům.

Marfulka007
Marfulka007
21.10.2023 5 z 5

Milá oddechová romantika, která se čte úplně sama. Smála jsem se, dojímala jsem se, radovala jsem se,... zkrátka jsem si celou knihu moc užila.

Kráska
Kráska
16.10.2023 1 z 5

Ach jo
Na knihu jsem se šíleně těšila. Dostávala se ke mně skvělá zpětná vazba, která nejspíš ovlivnila mé přílišné očekávání. Přiznám se, že druhou polovinou knihy jsem proplouvala, aniž bych si všímala každé stránky. Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že čtu fanfikci. Dílo si našlo své publikum a já to nechci s Casey McQuiston úplně vzdávat. V mých vodách však romance modré krve utonula v moři zapomnění.

Janiss_89
Janiss_89
16.10.2023 4 z 5

Celkově mě to bavilo. Ale ty jejich dopisy to bylo pro mě mučeni. Obzvlášť, když tam citovali xodstavců různých spisovatelů atd.

mnohoknih
mnohoknih
09.10.2023 3 z 5

Alex a Henry, chlapci z lepší společnosti a rázem tu máme LGBT romanci. Pro mě krok ze čtecí zóny, který jsem si užila. Pohádky s dobrým koncem mám moc ráda. Počáteční nechuť a následné vysvětlení v kumbálu je uvěřitelné, i když samozřejmě klišojdní. Ale když to funguje v jiných příbězích, proč toho nevyužít. Načrtnuté charaktery postav taktéž odpovídají pohádkám, všichni kladní a když trochu zazlobí, je vám to sympatické nebo se proto najde později pozitivní vysvětlení a hned je vám to taky sympatické. Kdo se mi doopravdy líbil, byla matka prezidentka. Tvrdá, ale láskyplná, cáklá i pragmatická. Její prezentace a rozbory situací mě pokaždé rozesmály. U autorky oceňuji, že když mezi hrdiny mělo dojít na věc, tak se toho nebála. Žádné mlžení a přelet labutí přes scénu. No a zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Kenan
Kenan
07.10.2023 3 z 5

Alex, syn prezidentky USA, a Henry, člen královské rodiny, k sobě nechovají zrovna přátelské vztahy a jejich nepřátelství je probíráno, s ohledem k jejich postavení, samozřejmě tiskem. Za účelem zlepšení pohledu na americko-britské vztahy musí oba zahrát divadlo o jejich skvělém přátelství. Při jejich vzájemném poznávání, vztah dospěje k něčemu, co je pro oba ale také nebezpečné. Celý příběh probíhá na pozadí prezidentských voleb, takže se v knize setkáváme i s dostatkem politiky. Oba chlapci mi byli sympatičtí, jen Henry je stále záhadný a o jeho životě se toho moc nedozvíme. Nebylo to špatné, četlo se to rychle, atraktivní prostředí Bílého domu a anglických paláců příběhu pomohlo, ale jinak za mně ne příliš originální. Četla jsem už bohužel lepší knihu, kdy na mně vnikající romantické vztahy, jejich zpracování, zapůsobily víc mileji.

Štítky knihy

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Autorovy další knížky

Casey McQuiston
americká, 1991
2020  83%Červená, bílá a královsky modrá
2022  73%Poslední stanice
2023  64%Políbila jsem Sharu Wheelerovou

Kniha Červená, bílá a královsky modrá je v

Právě čtených34x
Přečtených1 364x
Čtenářské výzvě245x
Doporučených137x
Knihotéce514x
Chystám se číst456x
Chci si koupit142x
dalších seznamech17x