Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1091 282

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

Jittush
23.08.2023 5 z 5

O téhle knize jsem se dozvěděla od velmi dobré kamarádky + že bude i filmové zpracování. Nejdřív jsem tedy samozřejmě viděla film :D a poté se vrhla do knihy. Pecka! Vůbec toho nelituji, zasazení děje do dvou "mocností", objevování vlastní sexuality ze stran Alexe, ten vnitřní boj jak moc to ovlivní jejich životy když se "vyoutují". Miluji knižního i filmového Henryho. Vlastně i když úplně nerozumím politice tak mi toto téma až tak nevadilo. A co teda musím na knize absolutně vyzdvihnout? Emailová konverzace mezi Alexem a Henrym - nejen, že jsem se culila při čtení, ale citace z různých knih a dopisů, mě opravdu nadchly. Doporučuji všemi deseti, dávám plný počet a knihu jsem určitě nečetla naposledy.

ronkas
22.08.2023 5 z 5

Jedná se o mojí první knížku s tématikou lgbt a narazil jsem na ní kvůli blížící se filmové adaptaci kterou si teprve plánuji pustit. Musím říct, že i když nejsem velký čtenář knihu jsem skoro jedním dechem přečetl během asi dvou dnů. Fiktivní tématika nejvyššího úřadu USA s kontrastem britské královské rodiny do které jsou vsazeni dva kluci jejichž vztah se v průběhu knihy mění v bezmeznou lásku mne hrozně nadchla a ihned jsem si obě hlavní postavy oblíbil (hlavně Henryho). Děj se rychle posouvá a pasáže s emailovým dopisováním mezi Alexem a Henrym byly boží, vtipné a často romantické. Velký prostor je věnován také vedlejším postavám které jsou vetšinou sympatické. Když bych měl opravdu najít nějaké mínus tak asi to, že se autorka mnohdy až moc rozepisovala o politice a prezidentských volbách na úkor například vice prostoru pro Alexe a Henryho nebo mohla více rozepsat královské rodinné poměry. Člověk se pak v té politice až ztrácel. Každopádně kniha byla úžasná a i díky ní jsem si připomněl že můžeme být asi rádi v jaké době a zemi žijeme i když to asi není úplný ideál, a hlavně že tento typ knížky není u nás cenzurován jako se děje v jiných zemí.

Jankafanka
15.08.2023 5 z 5

Příjemná kniha s LGBTQ+ tématikou.
Krásný příběh o britském princovi a synovi americké prezidentky, kteří se potýkají s problémy "jejich světa".
Moc doporučuji.
Právě jsem zhlédla i film, který se mi také líbil, ale je to hodně odlišné od knihy.

lena.o.knihach
05.08.2023 4 z 5

Dlouho mi kniha ležela nepřečtená v knihovně a nebýt blížící se premiéry, netuším, kdy bych se k ní dostala. A to jsem ani netušila jak vtipný příběh se mi to doma válí.

Hned jsem se začetla a okamžitě si Alexe i Henryho oblíbila. Sympatické mi byly i vedlejší postavy, které měly celkem dost prostoru. Co mě ale úplně dostalo, tak byl skvělý smysl pro humor. Do první poloviny jsem se několikrát zasmála nahlas (nejlepší scéna je rozhodně s krocany).

Druhá polovina byla slabší a na konci se řešila hlavně politika. Vzhledem k tomu, že jsou hlavní postavy syn americké prezidentky a britský princ, není se čemu divit, na mě to ale bylo příliš dlouhé a ne tak úplně záživné.

Nicméně bych Červenou, bílou & královsky modrou doporučila všem romantickým duším. A já už se teď jen těším na filmovou adaptaci.

Lovana
03.08.2023 4 z 5

Knihu jsem poprvé rozečetla již před více než dvěma lety, ale nakonec jsem ji musela vrátit do knihovny a pak jsem se k ní už znovu nedostala, pořád jsem měla jiné knihy, které jsem chtěla číst. Když se v souvislosti s blížícím se filmem naskytla možnost zúčastnit se společného čtení, tak jsem neváhala, ať si splním tento rest.
A musím říct, že jsem ráda, že jsem se ke knize vrátila a tentokrát jsem ji celou přečetla rychleji, než za jakou dobu jsem poprvé přečetla prvních padesát stran.
I tentokrát mi přišlo, že úvod byl delší, než by bylo potřeba, ale tentokrát mi to nevadilo (ale možná proto, že jsem věděla, kdy zhruba se něco začne dít) a i na začátku knihy byly skvělé scény, u kterých jsem se hodně nasmála. Zejména scéna s Kukuřičným a Nadívaným je skvělá, u té jsem téměř brečela smíchy. Slzy v očích jsem měla i v jiných pasážích, ovšem to už nebyly slzy smíchu. Hlavní hrdiny jsem si velmi rychle oblíbila a byla jsem zvědavá, jak to bude dál. Moc se mi líbil příběh jedné vedlejší postavy, která se během knihy pohybovala na křivce oblíbenosti zprava doleva a zase zpět. Ke konci knihy bych asi ocenila, kdyby šlo více o Alexe a Henryho než o prezidentské volby, ale na druhou stranu k tomuto finiši kniha směřovala celou dobu. Hodně mě bavila e-mailová komunikace mezi Alexem a Henrym.
Na film se určitě časem podívám a jsem zvědavá, jak bude vše podané ve filmu. Mě se kniha líbila, bavilo mě to, já bych klidně trochu urychlila ten úvod, na mě byl trošku moc dlouhý. Každopádně by mě opravdu zajímalo, jak by podobná situace byla ve skutečnosti, zejména pokud by šlo o britského prince, u prvního syna USA si nemyslím, že by to byl nějaký až takový problém.

Hodnocení 4,25*/5*

ReziEngli
31.07.2023 5 z 5

Tohle mě hodně bavilo, příjemná oddechovka, která je na první pohled romanťárnou, ale ukrývá v sobě i závažnější témata.

pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Boží YA pecka. Nejprve jsem se bála, že politické téma, které je propleteno celou knihou bude spíše na škodu, nicméně opak se stal pravdou. Daná tematika dílu dodává poutavost a originalitu.

animovanej medv
20.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělá queer romance. Bavilo mě to celé od začátku i do toho trošku delšího konce, než by za mě muselo být, ale nevadilo mi to. Osobně mám raději, když je příběh vyprávěn déle než kratší dobu a my si pak musíme domýšlet...

Nikotina
14.07.2023 4 z 5

Mně se kniha líbila. Milá, čtivá, nijak složitá angličtina (přečtena v originále) a až na konec i dost realistická. Některé pasáže nudné, ale celkově hodnotím velmi pozitivně.

Charming
12.07.2023 5 z 5

Jedním slovem WOW. Ten příběh byl úžasný. Zamiloval jsem se do Alexe a ještě víc do Henryho. Je to tak skvěle napsané, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Je to slaďárna, ale sakra dobrá slaďárna.

Eseter
11.07.2023 3 z 5

Knížka se čte velmi snadno, jako letní odpočinkové čtení určitě můžu doporučit. Jinak ale to není ničím výjimečné a vlastně ani moc poutavé. Romance je jedno velké klišé, což nevadí; klišé můžou fungovat jako dobrá zkratka či komfort, ale tady mi chyběla nějaká větší inovace nebo něco aspoň málo navíc. V překladu: pokud jste zvyklí číst fanfikce (tak jako já), tak opravdu pro vás tento příběh nebude žádnou novinkou ani zajímavostí. Všechny scény, které se týkají romantického příběhu, byste našli v každé druhé fanfiction a pravděpodobně byste byli spokojenější. Určitě bych i preferovala, kdyby Henry měl trochu více prostoru. A když ne samotný Henry, tak aspoň charakterizace Henryho postavy, protože v knize často fungoval jen jako jakási představa o šarmantním anglickém princi, kterou všichni tak nějak máme. Škoda, že si autorka nedala víc práce s vykreslením této postavy. Co mě ale dráždilo asi nejvíc, byl velký nedostatek nějakého dramatu nebo překážek či neúspěchu. Ano, sem tam se cosi stalo, co jim stálo v cestě, ale vždy se to velmi rychle tak nějak vyřešilo samo, nebyl tam skoro žádný angst! (Ano, opět narážka na svět fanfikcí.) Autorčin jazyk dost zní jako že je "chronicky online" a zná všechny ty "správné" rádoby vtipné online fráze a mluvu mileniálů/generace Z. Což - může být vtipné a uklidňující nějakým způsobem, ale když se tímto tónem táhne celá kniha, začne to být otravné a postavy se zase zdají míň a míň uvěřitelné. Každopádně i tak této knize děkuji, protože mi pomohla prolomit roky nečtení knížek, jedna z prvních knih po velmi dlouhé době, kterou jsem dokázala dočíst (a to velmi rychle). A na film se velmi moc těším.

TynaBehuncikova
21.06.2023 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla! Fakt to miluju. Užila jsem si to od začátku až do konce. Představovala jsem si to podle anotace dost jiné ale výsledek předčí moje očekávání. Je to opravdu extrémně příjemné čtení, vtipné, oddechové, ale není tam taková ta předvídatelná jednoduchost/hloupost, která mi u většiny romantických oddechových knih vadí. Opravdu mě to moc bavilo, Henry si získal i mé srdce :D

Sančez
12.06.2023 5 z 5

Tak tohle je naprosto svěží a oddechová queer romance. Naprosto to zbožňuji hlavně ty dva blázny Alexe a Henryho. Pecka užila jsem si každou vteřinu.

Rainbowdreamer
12.06.2023 5 z 5

Pěkná a čtivá kniha, o hledání sama sebe a svého místa v životě. Gay romance na pozadí politické fikce ze současné světové nejvyšší politiky. Politickou fikci moc nemusím, ale tady je to podáno únosným způsobem, jako doplněk a zarámování hlavního děje. Moc dobře napsáno, měl jsem celou škálu emocí během četby - společně s hrdiny jsem se smál, brečel, strachoval se, stresoval se... Pěkně vykreslené i vedlejší postavy. Ano, je to americky idealistické, ale chtěl bych mít takové lidi kolem sebe. I jejich chyby a nedostatky (a že jich není málo) hlavních hrdinů a dalších postav jsou popsány s pochopením a jednotlivé postavy nedílně utvářejí, a člověk i tyto jejich stránky má rád.

gutman
06.06.2023 1 z 5

Zhruba první polovina je průměrnou až podprůměrnou červenou knihovnou, kde představitelé jsou spíše z loutkového divadla. Žádný uvěřitelný vztah a jeho vývoj, popisuje je jen oblečení a co poslouchají. Později se román zvrhne v politickou agitku.
Je škoda, že se knize věnuje tolik pozornosti, přitom třeba u nás máme v této oblasti daleko zajímavější autorky, třeba romány Lydie Strong, Evy a Kláry Pospíšilových nebo Lenky Křížové.

Laerry
21.05.2023 5 z 5

Aleternativní realita, která je ukotvena v našem světě pomocí nejrůznějších popkulturních narážek na filmy, seriály či slavné osobnosti a světové údálosti z nedávné historie; přesto se v ní však změní dva lídři světových velmocí (zapomeňte tak na královnu Bětku a její famílii), aby autorka mohla rozehrát svoji vizi lepší budoucnosti, ve které v roce 2016 zvítězili demokraté. I když se tu v první řadě hlavně jedná o romantický příběh, který zavání moderní variací na téma zakázané lásky (a nejen proto, že aktéry jsou dva mladí muži), tak se příběh silně věnuje i tématu americké politiky, která dodává knížce mnohem hlubší význam. Knížka na konci sice skouzává k patosu a idealizovanému pojetí světa (to nejlépe symbolizuje modrý Texas v prezidentské volbě), ale jelikož se doslova odehrává v současnosti (až do podzimu 2020), tak se jedná o bizarní zážitek, který vás zahřeje nad myšlenkou, jaký by mohl být alternativní svět, ve kterém nevládne koronavirus, nepokoje a v bunkru Bílého domu nedělá inspekci Donald Trump.

Boogi
05.05.2023 3 z 5

První půlka knihy mě bavila, ale ta druhá... Je mi jasné, že politika do téhle knihy prostě patří, ale podle mého názoru jí tam bylo až moc. Vztah Alexe a Henryho byl v knize jenom jako nějaká vedlejší událost a ani nebyl nějak extra zajímavý. Tuhle knížku jsem si opravdu chtěla přečíst a také jsem se na ni těšila díky všem těm pozitivním recenzím. Bohužel musím říct, že mě hodně zklamala a znova bych ji už nejspíš nikdy nečetla.

AlexandraBane
30.04.2023 5 z 5

Chtěla jsem něco oddechovějšího. A dostalo se mi toho. Četla jsem v originále a četlo se mi to samo.

Erika017
25.04.2023 3 z 5

Takže jak bych tuto knihu popsala. Měla jsem od knihy docela vysoké očekávání a těšila jsem se na zajímavé zpracování, jenže problém u mě nastal, když jsem se začala ztrácet v postavách, ne že by jich tam bylo moc, to ne, ale ztrácela jsem se v tom, kdo co říká. Navíc tam byly některé pasáže strašně divně přeložené a nerozuměla jsem jim. Kniha se mi zdála straně pomalá a ta nenávist mezi Alexem a Henrym se mi zdála skoro nulová na to, že tam popisovali, že se opravdu nemohou vystát. Zdálo se mi to takové plytké a do toho všeho ta politika...opravdu mě to nebavilo. Taky jsem měla pocit, že mezi nima není nic jiného, než to, že se chcou. Žadná láska náklonost atd. sice to říkali, ale já to tam mezi nima necítila. Bylo tam fakt dost sexuálních scén. Knihu jsem měla rozečtenou opravdu dlouho a několikrát jsem ji i odložila. Nicméně jsem se rozhodla, že ji dočtu, když už jsem jí začala číst. A stal se zázrak, za půlkou knihy mě děj opravdu začal bavit. Nebylo to vyloženě, že bych se nemohla odtrhnout, ale bylo to dobré. Bavilo mě to poznávaní se navzájem ten vznikající vztah a dopisy mezi nima. Politika ke konci už mi taky tak moc nevadila, protože se tam řešily zajímavé věci. Nicméně s překladem, písmem...nevím jak to popsat jsem měla někdy problém i nadále. Musela jsem si některé pasáže číst víckrát, abych pochopila, jak to bylo myšleno. Možná bych tady i ocenila, kdyby byl jeden hrdina napsán v ICH formě (celý příběh byl v Er formě) abych se mohla v textu lépe orientovat. Konec knihy se mi moc líbil. Ten to zachránil. Knihu celkově asi mohu doporučit, ale nemějte od ní moc vysoké očekávání. Dala bych tak 3,5*/5*

SimonaA.
25.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Knihu bych rozdělila na tři části - politika, erotika, romantika. Politiku fakt nemusím, ani tu naši, natož cizí, kdy je těžké vyznat se v členech kongresu, senátu a podobně.... ale vydržela jsem a nelituji. Prostřední erotická část je moc pěkná a místy se nebojí být i komická, což oceňuji (Henry ve skříni a podobně). Třetí část je romantická, na to já moc nejsem, přeslazený nereálný happy end, ale moc se mi líbila část s citacemi z dopisů slavných, nedalo mi to si u toho nepustit píseň od Eltona, která k tomu od teď už prostě patří, stejně jako tato kniha do mé sbírky.

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991
2020  83%Červená, bílá a královsky modrá
2022  73%Poslední stanice
2023  66%Políbila jsem Sharu Wheelerovou

Kniha Červená, bílá a královsky modrá je v

Přečtených1 396x