Romeo, Julie a tma

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29722/romeo-julie-a-tma-29722.JPG 4.32473
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Práce

joey19

učitelka nám v hodině literatury vyprávěla příběh této knihy a já si řekl, to si musím přečíst! až o několik let později jsem si knihu vypůjčil.

jsem zatím v polovině, zatím mě kniha baví, sice nejsem fanoušek romantických příběhů, tak tohle je super, líbí se mi na tom to temné pozadí tohoto příběhu.

- moc se mi nezamlouvá autorovo psaní, občas se ztrácím a musím se vracet a přečíst si odstavec znovu.

zatím 3*/5*

bookwoman

Opravdu zajímavá knížka, napínavý děj. Baví mě tématika druhé světové války, takže mě bavila i tato kniha. Pavel byl strašně hodný, a mrzí mě, že to takto skončilo. Líbilo se mi, jak si lidé umí pomoct za každé situace, když chtějí (viz. Pavel a Ester). Doporučuji přečíst všem, co se o téma druhé světové války taky zajímají a těm, kteří mají rádi romantické knížky.

boticelli

Velice smutne. Clovek si ani nedovede predstavit, v jakych podminkach museli lide a predevsim Zide preckavat valecne obdobi.

Dagros

Krásná knížka, kterou jsem četla ještě na základní škole. Silný příběh...

nik077

Pěkná kniha...ale smutný konec....

Carra

Jedna z mých maturitních knih a vůbec nelituju. Přečetla jsem jedním dechem a jako bych tíhu té doby prožívala s Ester i Pavlem.

Missynka

Krásná a čtivá novela na pozadí 2. světové války. Láska mezi árijským chlapcem a židovskou dívkou. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla až teď, bez nucení čtenářského deníku. Opravdu povedené dílo, skvěle napsaný příběh ke kterému se budu určitě znovu vracet.

Bublinka.

I když samozřejmě je to jedna z knih z hodin literatury a člověk od začátku ví, jak to dopadne, stejně se to čte jedním dechem. A stejně jsem celou dobu doufala, že to přeci jen dopadne jinak. Možná je štěstí, že to je tak krátké, prožít s hrdiny o něco víc stránek, možná by ten konec byl ještě horší. A i když je to outlá knížečka, autor v ní bravurně obsáhl zběsilost té doby, všechno zoufalství, strach, hrdinství i zbabělost a naději. I ten konec byl skvěle pojat. Prostě 5 hvězd, jen to hvízdne.

Babsy

Kniha je vážně jedna z klasik a to, že patří mezi povinnou četbu, tomu se nedivím. Souhlasím, že se hned začtete a najednou je konec.. ale i v tom je to kouzlo celého toho smutného příběhu. :-)

Marekh

Kniha se mi líbila. Knihu jsem nečetl jako povinnou četbu, až nyní na stará kolena. :)

Líbilo se mi chování Pavla, jeho postoj k životu, kdy dokázal pomoc dívce, ačkoliv věděl, že je to velmi nebezpečné, protože riskoval život nejen svůj, ale i ostatních.

V knize se vyskytuje romantika, závěr knihy byl smutný.

Zdeňulína

Kdysi nucena číst v rámci povinné četby. Hned po prvních stránkach úplná závislost a zklamání, že kniha nemá aspoň o 300 stran víc. Doporučuji

ellyem

Tak krásná a emotivní knížka! Nejprve jsem si přečetla první kapitolu, ale pak knihu odložila s tím, že se k ní časem vrátím. Když jsem ji po týdnu vzala opět do ruky, nemohla jsem přestat číst. Během dvou dnů jsem ji zhltla; příběh Pavla a Ester se mi vryl především do srdce. Díky tomu všemu jsem si uvědomila, jaké máme štěstí, že žijeme v dnešní době.

Disinka

Prekrasny pribeh, strasne rada jsem se k teto knize zase po spouste let vratila...
Nemam rada pribehy o valce ale tento je tak zvlastne napsany az je krasny a smutny...

radkamysli

Nutí mě k zamyšlení.

An52imal
01.12.2017

Čekala jsem od této knihy více. Myslela jsem, že to bude úplně něco jiného než Romeo a Julie. Romeo, Julie a tma mi připadá jako Romeo a Julie akorát za jiné doby. Ani jedno mě nebavilo. Dávám 2* protože jsem v příběhu viděla alespoň náznak toho, že by mohl být děj zajímavý. Přečtu si tuto knihu za pár let znova a uvidím, třeba změním názor.

nickys
29.11.2017

Kniha mě vůbec nebavila a musela jsem se hodně přemáhat, abych ji nakonec dočetla, ale vzhledem k počtu stránek jsem to zvládla. Zajímavou pro mě začala být až, když mi k přečtení zbývalo cca 20 stran.

vivienna
28.11.2017

smutný příběh dvou mladých lidí v období války - další povinná četba, do které nebylo třeba nutit:-)

Placi
26.11.2017

Krásně napsaná kniha se smutným příběhem. Obyčejný projev lidskosti se promění v lásku dvou mladých lidí, kteří se potkají ve smutné době protektorátní Prahy. Potkat se jindy, možná by se jen minuli...

ferda16
22.11.2017

taky jsem si tuhle povinnou četbu užila a moc.

andrejci
17.11.2017

Nato že to byla povinna četba tak to bylo dobré.Knihy kde se píše o historii nesnáším ,ale tato me bavila.

Ája27
16.11.2017

Povinná četba přečtená dobrovolně. Mluví za vše. :)

marta14
14.11.2017

Tato kniha se mi nečekaně celkem líbila. Nebyla zas tak nudná, což mě překvapilo.

tinka99
22.10.2017

Na to, že to byla povinná četba, se mi kniha líbila...

Doemit
22.10.2017

Další z knih k maturitě. Příběh se mi líbil a byl moc napínavý, hlavně poslední stránky. Kniha není složitá na čtení už počtem stránek. Konec byl celkem očekávaný, ale to mi názor na knihu nemění, rozhodně doporučuji :)

led.zep
22.10.2017

Jsou knihy, které toho na pár stránkách řeknou o určité době víc, než veškerá literatura faktu a historické romány. Tohle je jedna z nich.

Francesca14
21.10.2017

Knížka byla čtivá, byly tam moc hezké popisy jak prostředí, tak pocitů a četlo se to rychle. Ale nemám ráda knížky z válečného období, vždycky na mě pak padne takový strach a úzkost a deprese... a celý ten příběh provázelo vědomí toho, že to špatně skončí. Takže mě to bavilo, ale nemůžu si nějak zvlášť oblíbit takhle smutnou knihu.

RenWinter
20.10.2017

Knihu jsem četla částečně kvůli škole a částečně z mé vůle, protože jsem po ní házela v knihovně očkem už delší dobu. Začátek byl trošičku zdlouhavější, ale nakonec jsem to přečetla za jedno odpoledno úplně v pohodě. Knížka je celkově super takže ji doporučuju.

Kačta
09.10.2017

Knihu jsem četla v rámci výběru k maturitě, takže vlastně povinně, ale naštěstí pro mě byla čtivá. Nakonec mě opravdu zajímalo, jak mladí milenci dopadnou.

kilometr
07.10.2017

Krásná kniha,kterou přečtete za dvě odpolední směny.90%.

Hathor89
02.10.2017

Kniha mne minula během školních let, tak jsem se k ní vrátila na doporučení okolí. Začátek mi přišel nijaký a přemýšlela jsem, co na TÉ knížce všichni mají. Pak mne pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem. Teď už vím, že si TU knihu přečtu někdy znovu. Krásný, i když smutný příběh. Strach, z nacistů, z kolaborantů, ze smrti, o rodinu, o lásku, všude jen strach. Tma, ve které se objeví paprsek světla. Heydrichiáda pohledem lásky. Tolik myšlenek dospívajícího člověka, které bohužel nikdy nedostanou příležitost získat odpovědi. Pár stránek novely mi dalo skutečně mnoho. Především otázku: co můžu udělat, když …