Romeo, Julie a tma

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29722/romeo-julie-a-tma-29722.JPG 4.32547
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Práce

vendul_
včera

Knihu jsem četla na základce, na střední a klidně bych se k ní vrátila znovu. Je to prostě moje srdcovka. Klasický příběh z druhé světové a mladou láskou. Mile napsané a u konce jsem brečela.klasicky.

Srni

Tenká knížka která se přečte jedním dechem. Nic víc netřeba dodávat.

Domca1

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

Zlatinka.Emilly

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

janadibelkova

Skvělé, krásné, drsné, dojemné a hlavně neuvěřitelné, že někdy lidi takhle ublížili lidem..četla jsem podruhé a určitě ne naposledy.

ZNellyZ

Četlo se to lépe než třeba Petr a Lucie. I tak se mi někdy povedlo v knize ztratit a některé momenty byly zdlouhavé.

1.Agness

Pokud někdo vybírá povinnou četbu a má ji v seznamu, určitě po ní sáhněte. Autor velmi citlivě a zároveň intenzivně popisuje těžké období heydrichiády prostřednictvím dvou mladých a zamilovaných. Příběh se mi dobře četl, je krátký a impulzivní, velmi se mě dotkl, dostal se mi pod kůži. Krásné, neuvěřitelné a tak skutečné.

Gabriela.H

,,Zakázazé ovoce chutná nejlépe" kniha se čte dobře, rychle jsem se dostala do děje, který mě naprosto pohltil.

Ema22

Pokolikáté už?
Čím jsem starší, tím více oceňuji Otčenáškův styl. V knize je tolik hezkých přirovnání a metafor.

Tebby

Jedna z mých nejzamilovanějších, ke které se vždy po čase vracím.

Alysa

Romeo, Julie a tma pro mě představuje jednu z nejlepších knih české klasiky.

O druhé světové jsem toho přečetla mnoho, často o dost děsivější příběhy, ovšem tento příběh byl něčím jiný a pro mě více emotivnější.

O schovanou Ester jsem se každou stranu bála více a více a zároveň mě maximálně zajímalo pouto, které si mezi sebou hlavní hrdinové vytvořili. Krásná, čistá láska.. bohužel v nevhodné době.

Ewilka

Knížka mě nijak zvlášť nepřekvapila. Četla jsem ji v rámci povinné četby a možná jsem očekávala, že mě aspoň trochu zasáhne (Jak už to u příběhů z tohoto období bývá). Ale nestalo se tak. Romantický příběh mi nepřišel nijak originální. Hodnotila bych ho za takovou ,,klasiku". Jinak se ale knížka četla dobře.

joey19

učitelka nám v hodině literatury vyprávěla příběh této knihy a já si řekl, to si musím přečíst! až o několik let později jsem si knihu vypůjčil.

jsem zatím v polovině, zatím mě kniha baví, sice nejsem fanoušek romantických příběhů, tak tohle je super, líbí se mi na tom to temné pozadí tohoto příběhu.

- moc se mi nezamlouvá autorovo psaní, občas se ztrácím a musím se vracet a přečíst si odstavec znovu.

dočteno: kniha a příběh krásná, ale ten konec mě trochu zklamal, řekl bych, že to bylo ukončeno jednou větou. Konec byl napínavý a akční, ale to jak němci našli Ester a skončilo to jednou větou, čekla jsem více. (zabili Ester po objevení jejího úkrytu? odvezli ji do KT? co bylo s Pavlem a jeho rodinou?

bookwoman

Opravdu zajímavá knížka, napínavý děj. Baví mě tématika druhé světové války, takže mě bavila i tato kniha. Pavel byl strašně hodný, a mrzí mě, že to takto skončilo. Líbilo se mi, jak si lidé umí pomoct za každé situace, když chtějí (viz. Pavel a Ester). Doporučuji přečíst všem, co se o téma druhé světové války taky zajímají a těm, kteří mají rádi romantické knížky.

boticelli

Velice smutne. Clovek si ani nedovede predstavit, v jakych podminkach museli lide a predevsim Zide preckavat valecne obdobi.

Dagros

Krásná knížka, kterou jsem četla ještě na základní škole. Silný příběh...

nik077

Pěkná kniha...ale smutný konec....

Missynka

Krásná a čtivá novela na pozadí 2. světové války. Láska mezi árijským chlapcem a židovskou dívkou. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla až teď, bez nucení čtenářského deníku. Opravdu povedené dílo, skvěle napsaný příběh ke kterému se budu určitě znovu vracet.

Bublinka.

I když samozřejmě je to jedna z knih z hodin literatury a člověk od začátku ví, jak to dopadne, stejně se to čte jedním dechem. A stejně jsem celou dobu doufala, že to přeci jen dopadne jinak. Možná je štěstí, že to je tak krátké, prožít s hrdiny o něco víc stránek, možná by ten konec byl ještě horší. A i když je to outlá knížečka, autor v ní bravurně obsáhl zběsilost té doby, všechno zoufalství, strach, hrdinství i zbabělost a naději. I ten konec byl skvěle pojat. Prostě 5 hvězd, jen to hvízdne.

Babsy

Kniha je vážně jedna z klasik a to, že patří mezi povinnou četbu, tomu se nedivím. Souhlasím, že se hned začtete a najednou je konec.. ale i v tom je to kouzlo celého toho smutného příběhu. :-)

Marekh

Kniha se mi líbila. Knihu jsem nečetl jako povinnou četbu, až nyní na stará kolena. :)

Líbilo se mi chování Pavla, jeho postoj k životu, kdy dokázal pomoc dívce, ačkoliv věděl, že je to velmi nebezpečné, protože riskoval život nejen svůj, ale i ostatních.

V knize se vyskytuje romantika, závěr knihy byl smutný.

Zdeňulína

Kdysi nucena číst v rámci povinné četby. Hned po prvních stránkach úplná závislost a zklamání, že kniha nemá aspoň o 300 stran víc. Doporučuji

ellyem

Tak krásná a emotivní knížka! Nejprve jsem si přečetla první kapitolu, ale pak knihu odložila s tím, že se k ní časem vrátím. Když jsem ji po týdnu vzala opět do ruky, nemohla jsem přestat číst. Během dvou dnů jsem ji zhltla; příběh Pavla a Ester se mi vryl především do srdce. Díky tomu všemu jsem si uvědomila, jaké máme štěstí, že žijeme v dnešní době.

Disinka

Prekrasny pribeh, strasne rada jsem se k teto knize zase po spouste let vratila...
Nemam rada pribehy o valce ale tento je tak zvlastne napsany az je krasny a smutny...

radkamysli

Nutí mě k zamyšlení.

An52imal
01.12.2017

Čekala jsem od této knihy více. Myslela jsem, že to bude úplně něco jiného než Romeo a Julie. Romeo, Julie a tma mi připadá jako Romeo a Julie akorát za jiné doby. Ani jedno mě nebavilo. Dávám 2* protože jsem v příběhu viděla alespoň náznak toho, že by mohl být děj zajímavý. Přečtu si tuto knihu za pár let znova a uvidím, třeba změním názor.

nickys
29.11.2017

Kniha mě vůbec nebavila a musela jsem se hodně přemáhat, abych ji nakonec dočetla, ale vzhledem k počtu stránek jsem to zvládla. Zajímavou pro mě začala být až, když mi k přečtení zbývalo cca 20 stran.

vivienna
28.11.2017

smutný příběh dvou mladých lidí v období války - další povinná četba, do které nebylo třeba nutit:-)

Placi
26.11.2017

Krásně napsaná kniha se smutným příběhem. Obyčejný projev lidskosti se promění v lásku dvou mladých lidí, kteří se potkají ve smutné době protektorátní Prahy. Potkat se jindy, možná by se jen minuli...

ferda16
22.11.2017

taky jsem si tuhle povinnou četbu užila a moc.