Cesta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano? Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18/big_cesta-kG4-18.jpg 4.42466
Žánr:
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Road, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (523)

Kniha Cesta

palladium
01. května

Knihu jsem málem v polovině odložil, ale nakonec mi to nedalo a přeskakováním jsem jí dokončil. Hlavní vztah otce se synem mi přišel nerealistický, jejich komunikace nereálně nefunkční. Místy je to alespoň proložené realistickými událostmi, když například otec zakáže synovi něco kvůli jeho bezpečí a je to docela dojemné. Vesměs je to ale taková spíše temná divná kniha. Sice s dobrým koncem, ale to mě nějak neuchvátilo, je to spíš takový americký dobrý konec, chybí mu hloubka, ostatně jako celé knize. Nejvíc mě vadily nechutné zrůdnosti vložené z ničeho nic do textu. Běží nějaká scénka a najednou malý kluk zničehonic vidí uříznutou hnijící hlavu ležící u nákupního vozíku a podobně. Těchto věcí je tam hodně. Autor je umí podat tak, že jsou opravdu nechutné, šokující a vetřou se čtenáři do jeho představivosti a už nechtějí zmizet. V tom je autorovo hlavní umění. Pokud ale po takových nechutnostech netoužíte, nevidím důvod knihu číst.

Marcela_Hrubá
16. dubna

Well nebylo to špatný, ale něco mi tam chybělo, přišlo mi to nedotažený. Ale třeba k maturitě bych doporučila, čte se to dobře a je to poměrně krátké. Mám pocit, že je i filmové zpracování


alishek
12. dubna

Za mě trochu zklamání, sice jsem knížku přečetla rychle, protože jsem chtěla vědět, co bude dál, ale spíše z důvodu, co se vlastně stalo. Rozumím, že je to hlavně o přežití, lidské dobrotě, ale nějak ty emoce tady nefungovaly a prostě mi chybělo proč.

Irsaf
10. dubna

Knížku jsem četla jako bonusovku s knižním klubem na ČBDB a že bych z ní byla nějak nadšená se vážně nedá říct…
Ale představa takového světa je pěkně hnusná…

101evca
27. března

Ta kniha mě zníčila. Myslela jsem, že ji přečtu za dva dny, ale musela jsem si ji dávkovat po malých kouskách, protože ta beznaděj a nekonečná cesta bez jediného střípku štěstí, mě pohlcovala. Je až neuvěřitelné, jak bolestný příběh se dá napsat jednoduchým jazykem z pohledu dvou bezejmených lidí, kteří se plahočí světem obaleným popelem. Skvěle napsané.

"Chci být s tebou. - Nejde to. - Prosím. - Nemůžeš. Musíš dál nýst oheň. - Neumím to. - Ale umíš. - Je opravdickej? Ten oheň? - Je. - A kde je? Nevím, kde je. - Ale víš. Máš ho v sobě. Vždycky jsi měl. Já ho tam vidím."

MarcoPolo936
26. března

Jsi tam ? Spatřím tě v poslední chvíli ? Máš vůbec krk, aby tě šlo uškrtit ? Máš srdce ? Buď na věky proklet.. Spílání "bohu" a těžká cesta někam na jih... Jsem rád, že jako první jsem viděl film, celou cestu v knize jsem měl před očima ty dva vyhublé a špinavé herce.. Přečteno velmi rychle, depresivní,napínavé,smutné.. Přesto na konci naděje... Úchvatná knížka..

EliskaD
24. března

Depresivní a svíravé.

Oponn
17. března

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Musíme jít. Je mi zima. Mně taky. Jdeme. Tak jo. Pořád je mi zima. Tak jo. Umřeme? Ne. Opravdu? Jo. Tak jo. Tak jdeme.

Spolu s dvojicí otce a syna (jména se za celou knihu nedozvíme) putujeme krajinou Severní Ameriky, která je zdevastovaná blíže nespecifikovaným kataklyzmatem. Ovzduší vládne prach, popel a blížící se zima, před kterou ústřední dvojice prchá. Kromě zimy musí ústřední dvojice řešit problémy, které s sebou nese rozpad civilizace - hlad, absenci morálky, stihomam aj. Na necelých dvou stovkách stran dokázal McCarthy představit několik charakterů, které skvěle vystihly možný osobní vývoj hodnot a způsobu života osob zasažených apokalypsou - kanibalismus nehrubšího zrna, otroctví, sektářství, samota, ztráta smyslu života a především strach ze všude číhající smrti.

Samotná smrt je nosným pilířem celého díla. Náhled na smrt sledujeme především prostřednictvím malého chlapce, jenž stále neztratil své dětské ideály a nemůže pochopit chování svého otce. Když chlapec odhodí otcem vyřezanou píšťalu, je jasné, že dochází k jeho přerodu v dospěle smýšlejícího člověka; pro děti není v takovém světě místo.

Knížce na tempu trochu ubírá repetetivnost děje, kterou jsem se snažil nastínit úvodem komentáře. Ovšem oproti Kerouacovo nudným vsuvkám nudných příběhů nudných postav jsem měl pocit, že zde skutečně vidím možnou realitu a postavy na ni reagují živě, uvěřitelně a bez apatie.

1 ...