Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když v roce 1985 vydal Cormac McCarthy svůj pátý román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, dočkal se pouze vlažného a rozpačitého přijetí. Postupem času však zájem čtenářstva i kritické obce narůstal a v dnešní době se kniha těší takřka kultovnímu statusu – je označována za McCarthyho vrcholné dílo a zároveň za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století. Autor v tomto historickém románu popisuje řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v letech 1849–1850. Valná většina dobových událostí a postav je skutečná, do děje jsou pak vpleteny také smyšlené osudy hlavního hrdiny, bezejmenného „kluka“. Co však Krvavý poledník od jiných historických próz zásadně odlišuje, je autorův osobitý styl a hloubka filozofické vize. Autor k popisům brutálního násilí a nelítostné pustiny používá archaizující biblicko-barokní jazyk, jenž slouží současně také jako kryptické médium odkazující na nejrůznější myšlenkové směry: mystické křesťanství Jakoba Boehma, vůli k moci Friedricha Nietzscheho, stará gnostická učení i tarotové arkány. Z uměleckých paralel pak nelze nezmínit Homérovu Ilias, Danteho Peklo, či Melvillovu Bílou velrybu, malby Hieronyma Bosche či westerny Sama Peckinpaha. Krvavý poledník přináší zážitek nejen pronikavý, zneklidňující a drásavý, ale svým způsobem také zvráceně krásný. Chyťte se hrušky sedla – vyrážíme!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15914/big_krvavy-polednik-aneb-vecerni-cervan-gf2-15914.jpg 4.3326
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Blood Meridian or the Evening Redness in the West, 1985


více info...
Nahrávám...

Komentáře (73)

Kniha Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě

Chidlink
06. března

Vůbec mě to nebavilo. Kniha není ucelený román, ale každá kapitola je spíše povídka ve které tečou potoky krve. Občas zmatený děj, občas mi vůbec nebylo jasné, co se odehrává. V knize chybí přímá řeč. To k přehlednosti nikterak nepřispívá.
Sledujeme bandu pro mě neznámých hrdlořezů, co se potulují krajinou. Postavy nejsou nijak vykresleny, jen je prostě popisováno co se zrovna děje. V bandě je kolem asi 20 zabijáků a měl jsem zmatek kdo je kdo. Banda neznámých idiotů zabíjí jiné neznámé a tak je vám vlastně úplně jedno co se v knize děje. Pravděpodobně hlavní postava, takzvaný kluk není ani pojmenovaná. Možná někdo v Krvavém poledníku hledá nějaký hlubší přesah, pro mě to bylo jen nesmyslné násilí, které bylo každou kapitolu to samé. Tlupa někam přijela, pozabíjela vše co se dalo a odjela. Dobře beru kdyby se to stalo na ploše jedné kapitoly, ale tenhle scénář byl každou kapitolu a už mě to vůbec nebavilo. Dávám jednu hvězdu za opravdu krásné popisy krajiny, to se povedlo.

ArkAngel
15.11.2022

Pokud bych měl McCarthyho nějak charakterizovat jedním výrazem, tak to bude určitě syrovost. Svět je v autorově podání velmi drsný a neschovává se za pozlátka, jak jsou někteří zvyklí. Postavy se neustále zabíjejí, řežou si skalpy a vy jen čekáte, zda se něco podobného nepřivodí té nebo oné postavě, která je zrovna na scéně. A byť se to na první pohled může jevit jako klasický krvavý western, ve skutečnosti je v něm toho daleko více.


Hall3006
22.10.2022

Dílo, označované jako "drsná biblická škola", není jen záznam krutostí odehrávající se po americko - mexické válce na hranicích těchto států. Je to western, který boří mýty o westernu Oldieho a Viniho. Hluboké myšlenky o jedinečnosti života se mísí se scénami kdy život "nemá větší cenu než kámen" o něž banda rozčísla hlavičky novorozenců v jedné z mnoha vypleněných vesnic indiánů. Kniha má mnoho vrstev, které jsou odkryty až v doslovu překladatele. Poučná kniha, která však poznání nedává snadno.

faba
17.08.2022

(+ SPOILER) Knihu je nutno číst pomalu. Několikrát se mi stalo, že jsem se musel několik stránek vracet.
Když pomineme všechny jinotaje, podobenství a pod., je to drsná kniha o drsné době, kterou jen tak něco nepřekoná. Zapomeňte na všechny westerny, které jste do dnešní doby viděli. Možná seriál „1883", ten se tomu z 25% blíží. Ale i to jsem asi přehnal...
Banda bývalých vojáků, hrdlořezů a vyvrhelů vydělavají peníze zabíjením. V knize je tolik šíleností, kolik se vešlo do Hraničářské trilogie, ale musíte si to umocnit na třetí. Postava kluka, který se v knize ze začátku moc nevyskytuje, má ve finále hlavní roli. Jeho protějšek, Holden mu skvěle sekunduje, i když se od začátku snaží upoutat naší přízeň, chvilkami, je nakonec úspěšný? Hrozná postava!

OdvaznyMladyMuz
20.07.2022

Nebe se barví do ruda, vyprahlou pustinou tečou potoky krve. Tvůj kůň se sotva belhá, nemůže dál. Nezbývá ti nic jiného, než z něj slézt a střelit ho do hlavy. V dáli už slyšíš dusot kopyt koní tvých pronásledovatelů. Díváš se do dálky, jestli je nezahlédneš, pak se otočíš a jdeš dál po svých. Klobouk na hlavě, náhrdelník z lidských uší kolem krku a v ruce skalp mrtvého indiána. Nebo Mexičana? A není to jedno? Mexická vláda si tě najala na ochranu obyvatel před indiány. Za každej skalp ti vysází prachy na dřevo. Ale jak rozeznají vlasy Mexičana od vlasů válečníka kmene Apačů? Nijak, a tak masakruješ obyvatelstvo, které tě najalo, abys jej chránil. Easy money.

"Kdo má moc, nemusí mít pravdu."

Cormac McCarthy ostrým nožem vyřezává malebné věty do kusů syrového masa, vyřezává do něj všechno zlo lidstva. Všechna zvěrstva, která může spáchat jeden člověk druhému. Každou stránku naplňuje krví. V každé kapitole schystá hrůzný masakr. A to všechno na pozadí americké historie. Galtonův gang byl její součástí, sám ji psal krví a smyčkami oprátek.

"Na pódiu je místo jen pro jednu jedinou šelmu. Všem ostatním jest souzena věčná a bezejmenná noc. Jeden po druhém sestoupí do temného hlediště pod lampami. Medvědi, kteří tančí, i medvědi, kteří netančí."

Krutost krajiny se vepsala do krutosti činů jednotlivých postav, do jejich kůže, do jejich masa hnijícího uprostřed pouště. Tenhle román je sám syrovým masem, pěkně krvavým kusem flákoty s téměř biblickými momenty. Dotýká se klasických děl, aby se sám klasickým dílem stal.

k009
05.07.2022

Soudce Holden je jednou z nejodpornějších literárních postav, personifikované zlo křižující světem od úsvitu dějin. Je prvním hybatelem, který tady byl vždy, je tady nyní a bude tady neustále. Třeba se právě teď potuluje pod vaším oknem.

včelařka
02.02.2022

Krutý, hrozný, krvavý... a za mě taky geniální.

Vanena
02.01.2022

Jedna z nejtemnějších knih, které existují. Až fyzicky vyčerpávající. A zároveň jedna z těch vůbec nejlepších. Spolu s Dítětem Božím a Vnější tmou opravdu drsná americká trilogie, za kterou by v mých očích McCarthy měl aspirovat na Nobelovu cenu.

1